vnetje pokostnice

Gost · 25350

search.and.rescue

  • Gost
: 14 Februar 2006, 16:49:27
Lepo pozdravljeni!
Danes smo bili pri veterinarju in smo ugotovili vnetje pokostnice. Baje je to čisto običajna nevšečnost pri psih do 18. meseca.
Začeli smo jo ustrezno zdraviti in do naslednjega torka moramo izbrisati dolge sprehode brez povodca.
Ali ima morda še kdo kakšne izkušnje s tem? Koliko časa normalno traja to šepanje?
Lp, Ines!

+1



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 15 Februar 2006, 16:02:47
Jaz, hvala bogu ne, zelo pazim da mi slučajno mlade psice ne rastejo prehitro, drugi pa imajo teh težav zelo veliko. Traja pa ponavadi od treh tednov do nekaj mesecev. Sicer ne pušča posledic, je pa zelo zoprno, ker večinoma kar traja, psi pa morajo imeti omejeno gibanje, ne smejo se igrati kakršnih koli divjih igric z drugimi psi..In .ker se zdravljenje sestoji v glavnem iz blaženja bolečin, pa je tudi treba paziti, da se pes ne pretirava z gibanjem  - kar je težko, ker ga pač nič ne boli, skače okrog, ko se bolezen še ni pozdravila in s tem okrevanje samo podaljšuje.

+1


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 18 Februar 2006, 14:38:03
aja, še nekaj. če ima pes poleg šepanja še kakšne druge znake, ki s šepanjem nimajo na videz nobene povezave - recimo vnete oči ali ušesa, menda sodijo sem tudi kakšne nepojasnjene driske... je treba nujno izključiti klopne bolezni, zlasti erlihijo.


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #3 : 18 Februar 2006, 19:52:06
aja, še nekaj. če ima pes poleg šepanja še kakšne druge znake, ki s šepanjem nimajo na videz nobene povezave - recimo vnete oči ali ušesa, menda sodijo sem tudi kakšne nepojasnjene driske... je treba nujno izključiti klopne bolezni, zlasti erlihijo.
Nisem čisto razumela. Izključiti ali vključiti?
Ker danes smo sicer govorili, da so lahko to znaki te bolezni. Nekdo mi je omenil tudi krvavljenje iz dlesni, afte in kri v blatu.
Lp, Ines!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 19 Februar 2006, 18:40:29
No, mislila sem izključiti tako, da narediš krvni test. če je negativen, izključiš klopne bolezni in lahko brezkrbi čakaš na to, da se vnetje pokostnice umiri. Klopne bolezni, še prav posebno pa erlihija se lahko začnejo s povsem različnimi simptomi in jih je tako vsaj v zgodnji fazi skoraj nemogoče na pamet diagnosticirati. Se pa ponavadi kaže kot šepanje + še nekaj.Ta še nekaj je  prav pogosto vnetje oči, lahko je pa praktično karkoli, tudi srbenje recimo.


Bučka

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 20 Februar 2006, 12:28:26
Lahko so kakšni prehodni znakci, ki se jih spomnete s težavo, lahko je kakršnokoli vnetje, krajše izgube apetita, mogoče bruhanje, žalost.... če ob šepanju opažate še kakršnokoli drugo težavo, težavico, nekaj kar ni normalno za vašega psa, svetujem testiranje na klopne bolezni! Poudarjam še, da se znaki okužbe čez čas skrijejo, tudi šepanje lahko preneha, lahko imaš kar naenkrat čisto OK psa. Vendar naslednji izbruh, ki je lahko čez dolgo časa, lahko že pomeni, da je večji del zdravljenja zamujenega. Vsakič in vsakemu povem: raje daj testirat psa (itak si že pri vetu, pa naj vzame še kri) in si prepričan, da nima te zahrbtne ogabne bolezni. Samo en primer bom navedla: kolegica je že pred meeeeeeeseci malo pojamrala, da psička šepa. Skupaj sva prišli do tega, da res zadnje čase mogoče ni več tako živahna in nima apetita. In sem ji svetovala testiranje, ki pa ga niso opravili, ker je bilo čez čas vse OK, pa še veterinar jim je tako svetoval  >:(. Pred kratkim pa mi pove "žalostno novico", da ima psica erlihijo. Dala jo je testirat skoraj pol leta po tem, ko sem ji svetovala, ker je imela vedno manj apetita in vedno bolj je bila depresivna.

Večinoma vam veterinarji ne bodo sami predlagali testa.- Zahtevajte ga sami. To je moj predlog.

Maša

+1 točka



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #6 : 02 April 2007, 13:57:00
Ali je možno vnetje pokostnice, če recimo pes plava v premrzli vodi?



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #7 : 02 April 2007, 14:00:25
Ali je možno vnetje pokostnice, če recimo pes plava v premrzli vodi?
Kakor vem vnetje pokostnice ne more nastati zaradi plavanja v mrzli vodi  ??? (to se pes edinole lahko prehladi), ampak je to bolj povezano s samo rastjo psa (običajno prehitro).


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 02 April 2007, 14:11:39
To sem slišala, samo preverjam, če ima kdo izkušnje s tem ;) Hvala.



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #9 : 02 April 2007, 14:13:37
To sem slišala, samo preverjam, če ima kdo izkušnje s tem ;) Hvala.
Ne, sej ne bom nič 100% trdila....  :-X Samo kakor imam jaz v spominu naj bi bilo vnetje pokostnice povezano z rastjo psa.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #10 : 29 Junij 2007, 17:54:40
Ve kdo mogoče, ali je 'panostitis' isto kot vnetje pokostnice?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #11 : 29 Junij 2007, 19:54:07
Ja  ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #12 : 29 Junij 2007, 20:43:55
:-\ Torej, danes smo bili pri veterinarju, ker se šepanje pojavlja na vsake toliko časa že tri leta (oz. toliko nazaj se jaz spomnim). Vmes lahko tudi mine več kot pol leta in traja samo 2-3 dni (enkrat na levi, drugič na desni nogi), zato jaz temu do nedavnega nisem posvečala kake pozornosti, ampak sem pač šepanje pripisovala temu, da je mogoče na sprehodu kak čudno stopil, ko toliko nori ali kaj podobnega. Je bil na rentgenu in je slika pokazala vnetje pokostnice, ampak ker sumim, da je morda tudi kakšna klopna bolezen, so vzeli še kri. Boreliozo je izključil, ker naj bi v tem primeru šepal vedno na isto tačko.
Ta bolezen pojavljala od 0,5-5 let, potem pa prenehala, Sammy pa je že od maja star 5 let. :-\ Kljub temu upam, da je 'samo' to in se bo sčasoma nehalo.

Je kaj takega, na kar bi morala biti pozorna? Mu moram omejiti gibanje? Baje je dobro, da se hrani dodajajo kakšni vitamini - kateri? 

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #13 : 30 Junij 2007, 08:11:36
Atos je tudi imel enkrat vnetje pokostnice, dobil je Rymadil tablete (sem mu dala samo enega) pa počivati je moral. Po prvem tabletu je takoj nehal šepat in tudi ni več začel. Smo počivali ene tri dni, več ni bilo potrebe.  ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #14 : 30 Junij 2007, 10:06:19
Kako pa je s kalcijem in fosforjem? A to je potem treba pri mladičih dodajat, ker menda klcij vpliva na vnetje pokostnice? :-\

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #15 : 30 Junij 2007, 11:07:50
Ko se bo šepanje spet pojavilo, morava nazaj in takrat bodo spet pregledali stanje, pa tablete dobi.

Je kaj takega, na kar bi morala biti pozorna? Mu moram omejiti gibanje? Baje je dobro, da se hrani dodajajo kakšni vitamini - kateri? 
Še vedno pa me tole zanima.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 30 Junij 2007, 16:25:19
Preberi si TUKAJ
Čeprav se mi zdi tole rahlo čudno, glede na to da je pes star že pet let... Zadeva naj bi se pojavljala pri mladih psih...

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #17 : 30 Junij 2007, 17:45:07
Tisto sem si že prebrala ...

Čeprav se mi zdi tole rahlo čudno, glede na to da je pes star že pet let... Zadeva naj bi se pojavljala pri mladih psih...

Vem, ampak saj sem napisala, da je šepal že pred leti, ampak takrat sem jaz to pripisovala vsemu drugemu ... ::)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 01 Julij 2007, 15:02:46
Ne verjemem, da bi 5 let star pes šepal zaradi vnete pokostnice. Prav tako ne verjamem, da bi pri boreliji šepal vedno na isto tačko. Dokler ne veš točno zakaj šepa, tudi ne moreš vedeti, na kaj točno moraš paziti. Načeloma pri šepanju kakšen dan mirovanja ne more škoditi, prav tako tudi ne izogibanje vsem sunkovitim gibom.  Tudi kakšnim bolj zahtevnim trikcom. Dokler zanesljivo ne veš, ali problem ne izvira mogoče iz hrbtenice, moraš pazitii tudi na to. Kakšno dolgotrajno omejevanje gibanja če ni res nujno potrebno, pa ponavadi naredi več škode kot koristi.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #19 : 01 Julij 2007, 15:48:21
Ne verjemem, da bi 5 let star pes šepal zaradi vnete pokostnice. Prav tako ne verjamem, da bi pri boreliji šepal vedno na isto tačko.
Tudi meni se zdi čudno veterinarjevo mnenje, da naj bi pes pri klopnih boleznih vedno šepal na isto tačko. A ni fora ravno v tem, da pri klopnih boleznih pes šepa nepojasnjeno (različne tace, različno dolga obdobja...itd)? Vsaj kolikor jaz vem pri klopnih boleznih ni značilnost šepanje na isto tačko, ampak pogosteje na različne tace.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 01 Julij 2007, 16:01:35
Sicer se mi s klopnimi boleznimi še ni bilo treba ukvarjati (tok, tok,) ampak kolikor se mi nekaj sanja, naj bi bilo ravno za borelijo poleg ostalega značilno šepanje na različne tace (erlihija je itak poglavje zase, saj imam občutek, da niti pri dveh psih ne izgleda enako).
Vnetje pokostnice naj bi nastalo zaradi hitre rasti in naj bi izzvenelo najkasneje takrat, ko pes odraste - ne glede na to ali se kaj zdravi ali nič. Vsaj včasih so nam veterinarji rekli tako. Tudi težave s hrbtenico lahko povzročijo pestre bolečine na najrazličnejših koncih, da jih na prvi pogled sploh ne bi povezal s hrbtenico.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #21 : 01 Julij 2007, 20:53:11
Moj pes,ko je imel borelijo je imel čudne bolečine po različnih koncih telesa. Nikakor ne vedno na isti nogi in nikakor ne stalno.
Za nobeno klopno bolezen ni tipično šepanje na vedno isto nogo. Prav nasprotno. Edino psi, ki imajo kakšno okvaro na sklepih ene od nog lahko kažejo več šepanja na to poškodovano nogo ob dodatni okužbi.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #22 : 02 Julij 2007, 10:34:36
Načeloma pri šepanju kakšen dan mirovanja ne more škoditi, prav tako tudi ne izogibanje vsem sunkovitim gibom.  Tudi kakšnim bolj zahtevnim trikcom. Kakšno dolgotrajno omejevanje gibanja če ni res nujno potrebno, pa ponavadi naredi več škode kot koristi.

Ko šepa, tako ali tako ni sprehodov in ni učenja in vadbe trikcev. Vsekakor pa ne mislim popolnoma izključiti sprehode in trike, ker poleg vseh ostalih negativnih posledic, bi to imelo tudi vpliv na njegovo psiho, od življenja ne bi imel več nič. Verjetno bi od dolgčasa prekopal cel vrt. Kaj pa naj človek dela s psom doma, če se ne sme gibati, razen to, da ga boža? Si sploh ne morem predstavljati ...

Danes bo znano kaj več ... Ko bomo naslednjič tam pa bom torej morala prositi, naj slikajo še hrbtenico.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #23 : 12 Avgust 2007, 17:35:20
Povsod berem da vnetje pokostnice dobijo psi od 5 meseca dalje. Danes pa je moja labradorka, stara 3 mesece in 10 dni, spet vsa "polomljena" in rahlo šepa na eno ali drugo tačko  ??? Čeprav ima kvlitetne brikete za velike pasme, se mi zdi da prehitro raste. Ne pustim da bi se igrala z večjimi psi, na sprehod jo peljem zjutraj za 10 min, ne hodi po stopnicah, v hribe,...Je pa res, da včasih kar malo vratolomno divja po vrtu. Edini napor bi bil lahko to, da jo občasno peljem na različne kraje (npr. mesto,...) pač zaradi socializacije.

Nekje sem brala, da vnetje pokostnice lahko ugotoviš tako, da psu stisneš taco in če ga boli je to to. To sem jaz pred dvema tednoma probala, pa ni bilo reakcije. Danes je pa zacvilila na obe tački.

Ima kdo izkušnje z vnetjem pokostnice pri tako mlademu psu?

Po drugi strani naj bi pa tudi zobovje mladič začel menjati šele okoli 4 meseca, pa je moj pes že en teden škrbast. Ravno danes je izgubila 4 zob  :-\

Zanima me tudi, ali prehranski dodatki (glukozamin) lahko škodujejo mladiču?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 13 Avgust 2007, 12:00:02
Tako kot večina današnjih mladičev se tudi tvoja prehitro razvija. Lahko je kriva preveč kvalitetna hrana, ali pa je že vzreditelj preveč forsiral mladiče (poznam primer, ko so mlade labradorce prodajali dobesedno na kile, čim težji mladič več takratnih DEM je bilo treba zanj odšteti. In to ne kr tko eni brez veze vzreditelji). Zdaj kaj dosti ne moreš narediti drugega, kot da počakaš da bolezen preraste.
O dodajanju glukozamina mladičem pa pojma nimam. Jaz ga dajem samo najstrejši psici, ki leze v 16 leto, pa še to ne kar naprej.


regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #25 : 13 Avgust 2007, 12:36:10
Sem videla že take mladičke in so se mi prav smilili. Enya je imela pri 7 tednih in pol 5 kg in ni bila debela. Danes sem jo tehtala in ima točno 11 kg, je lepo suhcana, samo nekam prehitro gre v luft. Dajem ji Pro Plan-a, ki ji za dlako in prebavo odgovarja, razvija se pa res prehitro. Lanabela, si v enem postu napisala, da ne pustiš da bi tvoje psice prehitro zrasle...mi zaupaš katero hrano jim daješ? Jaz sem vsekakor pripravljena menjati firmo, čeprav imam doma en še žakel in pol na zalogi. Ampak tega lahko poje potem, ko bo intenzivna rast mimo. Bi s tem kaj rešila?

Pa še analiza hrane ki jo je sedaj, če ti kaj pove:
beljakovine 27.0%, maščobe13.0%, pepel 7.0%, vlaknine3.0%, vlaga8.5%, kalcij 1.2% fosfor 1.0%

Chicken (18%), Rice (15%), Maize gluten, Dehydrated poultry protein, Wheat, Maize, Animal fat (Preserved with mixed tocopherols), Oat Fiber, Digest, Purified Carbohydrates, Beet pulp, Dehydrated fish protein, Fish Oil, Dried egg, Yeast, Calcium phosphate, Potassium chloride, Sodium chloride, Minerals, Colostrum, L-Lysine, DL-Methionine, L-Carnitine.


katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #26 : 13 Avgust 2007, 13:04:33
Kot sem jaz uspela razumet tole zadevo je tako:

mladičke (velikih pasem) naj bi se hranilo že od malega s hrano za velike pse, saj hrana za mladičke vsebuje preveč beljakovin in maščob ter kalcija kar lahko povzroči vnetje pokostnice.

edini nasvet za tako bolezen pa je: počitek in če so bolečine hude tudi protibolečinske injekcije ali tablete ter manj bogata hrana



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 13 Avgust 2007, 13:25:23
Pro plan je ena od tahudih za rast (bila pred kakima dvema letoma še zanesljivo, kasneje nisem več spremljala - lahko da so se popravili). Od takih klasičnih hran zanesljivo ne povzroča prehitre rasti BOSH, lahko mirno futraš junior (ne puppy) za velike pasme. Vzreditelji nemcev in rotijev so pohvalili Tehnikal - jaz ga nisem preizkusila. Kako je z sodobnimi holističnimi hranami pojma nimam, bi se pa vsekakor izogibala zelo koncentriranih visokoproteinskih hran kot hudič križa.
Kaj dajejo v tiste ameriške hrane, ki poženejo mladiča da raste kot čudežni fižol pojma nimam, osnovne tabele so pri vseh hranah videti zelo podobne.


regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #28 : 13 Avgust 2007, 14:37:57
Ok, hvala!

Med vsemi hranami sem očitno najhujšo trofla.  :-[ Bom menjala, pa bomo videli kaj bo z mojo preklico.


katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #29 : 13 Avgust 2007, 14:47:52
Očitno je to ena zelo neraziskana bolezen.

Zanimivo se mi je tudi zdelo, ko sem brala članke, da nekateri tudi odsvetujejo uporabo psov, ki so imeli vnetje pokostnice za razplod, saj je menda velika možnost, da je to genetsko pogojeno.