Žrebitev

T.M.T · 38287

T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
: 14 Februar 2006, 19:17:22
No nas do žrebitve loči še slab mesec.Pa recimo še kakšno o tem...

Prvo kot prvo je že pred kotitvijo kobili potrbno pobrati podkve s kopit.Vsaj na zadnjih nogah,najbolje pa da kar na vseh 4.S tem preprečimo kakršne koli poškodbe,ki bi jih kobila lahko naredila,če bi po nesreči pohodila malo žrebe.
Če imamo posebej porodni boks (4x4m ali 3x4m),se kobilo 1 mesec pred rokom prestavi vanj.Kobila namreč boks "razkuži" s tem,da ga preliže :)

Potem pa lahko le še čakamo...do dneva,ko se na vimenu pokažejo kapljice mleka-mleziva.Največkrat je to znak,da bo kobila žrebila.Lahko tudi zavleče kakšen dan ali dva.Da bi čakali,da bo kobila skotila se lahko kar pod nosom obrišemo ::).Ni veliko ljudi,ki so videli kobilo žrebiti.Znane so namreč po tem,da bodo skotila na samem in porod lahko zadržujejo.Poznam primer,ko je neki gospod v hlev pripeljal kavč in čakal,čakal...potem pa šel na WC in ob prihodu ga je čakal žrebiček :D.Pri nas se hodi vsake pol ure pogledati v boks,če je vse vredu.Kobila večinokrat skoti zelo hitro,brez pomoči človeka.Če pa pride do zapletov je vsaka minuta pomembna.

Ko žrebiček uzre luč sveta pustimo popkovino še okoli 10min,da preteče še nekaj krvi.Kobila nato vstane in ovohava žrebička.Okoli 1h žrebiček vstane (priznam zelo smešen prizor :D).Če ne vstane v 2h pokličemo veterinarja.Nato poišče seske in zaužije mlezivo,ki je prvih nekaj dni odločilnega pomena preživetja.
Teorij o času izločitve "posteljice" je več.Tam do nekje 6...ampak saj veste-čim prej,tem bolje.V nasprotnem primeru se pokliče veterinarja.Prav tako se ga pokliče,če žrebe v 12h po porodu ni izločilo črevesne smole,le-to je lahko usodno :-\.

Da povzamemo na kratko:
*Kobilo opazujemo nevsiljivo in neopazno,da ne zaustavljamo poroda.Pri zapletih je nujna pomoč
*Pripravljeno imejmo toplo vodo,sterilne porodne vrvi,razkužilo...predlagam tudi mobitel ;D
*Če se mehur ne pretrga samodejno,ga pretrgamo
*Če žrebe po 2h urah ne vstane,kličemo veterinarja
*Če se žrebe 12h po pordu ni potrebilo,kličemo veterinarja
*če kobila ne izloči posteljice po 6h kličemo veterinarja

Pri nas je bilo lani prvič.Panika je bila veliko,knjig doma ogromno...potem pa 17.10 (ravno na rok) ati pride iz boksa "Tjaša ne vem,ali ima kobila smolo na vimenu ali mleko ???" ja halo!Saj je vse isto.Potem pa mami budilko,svetilko pa hodimo gledat.Ob pol 11h pa se je začelo.Čez okno je celo delno videla kotitev.Potem pa...panika v hišo,po atija...na koncu so celo mene zbudili-pridni ;D.Ker cukerček...same dolge noge,mini glava...joj te noge.Kot gazela...pa kako je vstajal :o :D ;D ;D ;D.Celo Ron je gledal 8).
Tjaša je imela naslednji dan šolo je šla spat,ati pa..telefon,knjigo,brisačo,Rona pa gremo na bale.Hihi...Pa je 2h sedel z Ronom v drugem boksu in čakal,da se je kobila potrebila...potem pa tudi on šel spat.

Takole.Naše izkušnje.Sedaj pa prosim še vas,da poveste čim več izkušen,zapletov...karkoli.
Pa držite pesti,da tokrat bo žrebička

+1 točka

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #1 : 11 Marec 2006, 17:53:11
Evo,še koledar brejosti (pripust,žrebitev)---v priponki.

Vir:Borut Trapečar,Konejnikov priročnik

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #2 : 12 Marec 2006, 13:16:01
kako gre kaj vaši kobili?

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #3 : 12 Marec 2006, 16:50:56
Danes ne bo nič.Torej nam ostane nov teden :).Je pa...malce živčna.Vsakega,ki pride preliže od vrha do tal :D

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


NyNy

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
  • X¤x- PsI sO zaKon! -x¤X
Odgovori #4 : 13 Marec 2006, 16:15:47
Ja, žrebitev je razdeljena na 3 faze.
V 1. fazi naj bi bila zelo nemirna, bi se vidno potila, vstajala in legala... Potem, takoj veš zanesljivo da čez nekaj ur pa BO! (nekaj znakov zraven, mleka na vimih)
V 2. fazi poči mehur
V 3. fazi pa potem izloči posteljico...(med drugo in tretjo fazo pa pride na svet mala gazelica  ;D :D ;D)



Lp, Nina


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #5 : 18 Marec 2006, 14:35:36
Evo še nekja malega.Pri nas zaenkrat še nič novega :(.Torej 90%,da bo zopet žrebe :'(.

Ker ponavadije tako:Toplokrvne kobile nosijo čez rok,kadar se skoti žrebe se tudi nosi čez rok (1,2 dni),žrebičke se skotijo prej :(.

Novorojeno žrebe sesa do 60x dnevno---vsakič popije okoli 0,2 litra mleka.Še ena zanimivost:kobila ima dva seska in vsak od teh seskov ima 4 mlečne žleze kar pomeni 4 curki ;D.Predstavlajte si veselje pri molži,hehe ;).

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #6 : 18 Marec 2006, 14:49:42
 :( :'(
o škoda :'(

upajmo da bo vseno žrebička

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #7 : 18 Marec 2006, 23:08:25
samo nekaj...ne se zanašat na to...nas je enkrat že presenetilo! ;)

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #8 : 18 Marec 2006, 23:17:28
Ko bom jaz imela svojo kmetijo, bom tebe T.M.T prosila za pomoč pri naših konjičkih. Verjetno bom imela kakšnega za zabavo in okras. Nekaj takšnega:



Drugače pa držim pesti, da bo vse o.k.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #9 : 19 Marec 2006, 08:12:04
samo nekaj...ne se zanašat na to...nas je enkrat že presenetilo! ;)

lp

Hehe,saj vseno dežuramo vsako noč ;).Je pa res taka kot en sod...me prav zanima kakšne ogromne (dolge) bo imel  :o.Če bo kaj po očetu pobral bo...gazela2 :o :o.

Hvala za vse lepe želje :-*

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #10 : 19 Marec 2006, 18:04:40
T.M.T., že cel čas stiskam pesti za vašo žrebitev in mislim na vas  :-* :-*

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #11 : 20 Marec 2006, 07:51:51
joj tjaša je bilo kaj? že 3 dni skupi molim in mislim na CVETKO

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #12 : 20 Marec 2006, 16:50:29
Hehe...nič novega ;).Pa sja vam bom povedala,ko bo kaj na svet prilezlo :P :).Aja,mimogrede---kobile lahko nosijo od 310-350 dni ;) (povprečje 336 dni).Tako,da lahko še čakamo.Čeprav danes že ni hotela na tako dolg sprehod,kot ponavadi...tako,da prav dolgo še ne bo vlekla.

P.S:Hvala za vse pesti in lepe misli :-*

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #13 : 20 Marec 2006, 21:19:45
T.M.T.: sigurno bo jutri ali pa pojutrišnem  :P Sem danes gledal setveni koledar in piše za 21. in 22. marec  da je to čas za konje, ponije in osle :D
Tudi mi trije (jaz, rumba in frajer) držimo tačke da bo na svet prišla mala Cvetka :)

Lp, Črt



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #14 : 21 Marec 2006, 19:05:11
Trigi ti imaš neko čudežno moč ;).Pri na ssmo že v 1. faz---naredila se je smola :).

Pride ati v hišo pa reče:"ja danes bomo pa mogoče lovili"-ja a ima že smolo-"ja ima neki"---se učke kar zasvetijo-ja sevede bomo lovil,ke pa ti živiš! :D

Tako,da stisnit pesti,da bo vsaj po sreči ostalo bomo že nekako spacali skupaj :-[

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #15 : 21 Marec 2006, 19:10:38
Držimo pesti že kar nekaj časa. Pa upamo, da bo žrebička! :-* Poročaj! :)

Lp



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #16 : 22 Marec 2006, 10:21:11
A je že ???;D
Kakšna Marjetica ali Cekinček na svet prihrzal hehe !!!



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #17 : 22 Marec 2006, 11:13:17
T.M.T.! Če kobila tako rada sam žrebi, bi bi morala umisliti kakšno kamero in povezati s TV-jem. Tako nebi bilo potrebno vsake pol urce hodit gladat. Bi lahko gladala kakšen film in občasno prestavila na "TV hlev" in preverila stanje.  :P :P :P :P

P.s. A je že kaj?


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #18 : 22 Marec 2006, 15:03:34
Marko to o kameri smo pred lani resno razmišljali.Pa je potem nismo vzeli...tako,da so nočna dežurstva še vedno aktualna :-[.Je pa fino,ker jo lahko prestavljaš in ni potrebno imeti samo v boksu.

Aja.Nič novega razen tega,da sem med poukom skorajda spala >:(.Mleko ima danes zopet in zna se narediti,da nas bo takole "zezala" še kakšen dan ali dva ::)

Pa še en link (so tudi zelo lepe slike): žrebitev

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #19 : 25 Marec 2006, 08:37:34
Ok,takole.Sedaj pa res že zadnji čas,da tudi pri nas kaj dobimo.Zgleda,da smola ni bila predčasni znak in ji je včeraj mleko že presneto TEKLO po nogah,da je bila vsa limasta :-\.

Zgleda,da se je potem tista pošast v maternici tudi naveličala biti notri,saj je zunaj že zelo toplo,sončno...skratka je naša Cveta na materinski dan postala mamica,Brina pa skupaj z mojo teto praznuje rojstni dan :D ;).Ja Brina je!!!! :-* :-* :-* :-* :-* :-*

Žrebitev je bila zgleda brez zapletov,mi smo prišli v hlev ob 4h in je mala pošast se že bila suha,stala na nogah in se zaletavala po boksu :-\.Edino pitje je bilo problem...Cveta ni hotela stati pri miru,Brina ji je rinilia v vrat...potem smo pa šli nazaj spat,ati je ostal na opazovanju in je rekel,da je tok pila,da je kar cvilila zraven ::) :-[.

Je pa čiiiiiiiiiisto rjava,edino nekoliko črne nogavičke ima,črni rep in pa grivo.Pa tako dolge noge,da se telesce izgubi :P :D.Rit ima pa čisto po atiju---taka suha,špičasta...hehe.

No,mi smo zelo veseli,hvala za vse pesti,ki ste jih držali slikice pa...ja bodo,samo ne obljubim kdaj :-[ :(


Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #20 : 25 Marec 2006, 08:43:00
O čestitam novopečeni mamici Cvetki in prav tako Brini!!!!!!


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #21 : 25 Marec 2006, 09:06:40
Jeeej!!! Čestitke!!! :D :D

 :-* :-* Za mamico in hčerkico. ;) Sem vesela da je vse potekalo tako brez zapletov. Bomo v naslednjih dneh mogoče že videli kakšno sliko male Brine?

lp, rina

Los je car!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #22 : 25 Marec 2006, 13:46:12
oooooo čestitkeeeeee  :D :D :D :D ful dobr!! Boljše bi bilo lahko samo, če bi bila mala lisasta  ;D ;D

Čestitke še enkrat!! Pridna Cveta in vsi vi  :-* :-*

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #23 : 25 Marec 2006, 16:42:20
Nekaj malega slikic bo jutri.Smo slikali 2 uri staro ponoči z navadnim pa je fotaparat samo še za v kanto >:( >:( >:(

Je pa Cveta ful bol zaščitniška kot je bila pri prvem žrebičku.Danes je Rona po hitrem postopku napodila iz drugega boksa,Nuty (malo smo preimenovali,je razloženo v "imena konj") pa bog ne daj da jo božaš ::).No jo lahko ampak Cveta ni prav nič vesela :P.Se mora še vse malo klimatizirati,hehe.

Hvala za čestitke :-*

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #24 : 26 Marec 2006, 12:48:22
Vse čestitke  ;D joj kdaj jst to zvem  :(  ;)

Ej ljudje ŽREBIČKA je  ;D no sj veste ampak jst sm tok happy

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #25 : 26 Marec 2006, 13:02:31
Evo nekaj slikic Nuty,ostale pa v "novofundlandec Ron in še kdo iz naše bande" ;)

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #26 : 26 Marec 2006, 13:06:58
o madona kakšna lepotica! super je :-* :-* :-* :-* :-* :-*
ful me spominja na nutelo :D...(en končen v našem klubu) ...kopija ja :) ...ime ji je pisano na kožo :D :)

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


NyNy

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
  • X¤x- PsI sO zaKon! -x¤X
Odgovori #27 : 15 April 2006, 12:51:52
T.M.T. Kakšne vrste/pasme konj imate to? Mislim,...katere vrste je Nuty,... Je pa cukrček pravi,... 8) Samo sem mislila, da imate to kakšne velike konje Angloarabcem podobne... :-[



Lp, Nina


NyNy

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
  • X¤x- PsI sO zaKon! -x¤X
Odgovori #28 : 15 April 2006, 13:00:07
joj...
p.s. Tudi mi smo dobili še neuradno informacijo, da ima naša žrebičko... samo jaz vseeno še upam na žrebička, in da se je oni kaj nam je to rekel zmotil,...





irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #29 : 15 April 2006, 13:05:56
od T.M.T. je Cveta mešana med posavcem in lipicancem ane? Nuty ime pa še angleža vmes....?????

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras