Bruhanje in kratkotrajna izguba ravnotežja

SomSom · 8834

SomSom

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 27 Oktober 2010, 22:52:44
Živjo!
Imam 5 let starega psa, kateri ni imel nikoli kakšnih večjih zdravstvenih težav.
V ponedeljek pa je bruhal in nato za kratek čas, minuto,dve, izgubil ravnotežje oziroma se je vedel kot bi se mu vrtelo za kratek čas.
Peljala sem ga na pregled k veterinarju, ki je preveril če ni morda pojedel polžjega strupa oz utrpel kakšno poškodbo živčevja- kar se je izkazalo vse za negativno. Doma sem mu kasneje dala tableto aktivnega oglja za vsak slučaj, in ostal je brez večerje. Cel torek je bil normalen,živahen, apetit močno prisoten. Nakar je danes (v sredo) zopet trikrat bruhal, ampak tisto kar je pojedel-nič čudnega ni bilo zapaziti. Živahen je bil, apetit je imel, ampak zdaj-zvečer pa je postal malček brezvoljen,ni vesel,enkrat je kar malo cvilil nato pa odšel spat.
Zanima me, če se je kdo že srečal s podobnim primerom, ker veterinar mi je rekel da naj ga pripeljem zjutraj na pregled(dežurni),ampak mene seveda vseeno skrbi.
Hvala za odgovore, lep pozdrav, Neža



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 28 Oktober 2010, 08:29:18
Sliš se kot borelioza al kk se že reče uni bolezni k jo klopi prenašajo  :-\

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 28 Oktober 2010, 08:42:50
Jaz sem imela boreličnega psa, pa ni nikoli bruhal  :-\

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 28 Oktober 2010, 08:52:38
Jaz osebno nisem mel teh problemov, je pa kolega mel probleme s svojim psom.
je bruhal, pa zgledal je tako ko bi si kak živc prešipnil, ker je "klecal" vsake tolko, vmes je bil pa vredu  :-\

Možno pa je da to pač ni to :)

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


Tica

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 28 Oktober 2010, 11:25:08
jaz se zal spoznam samo na bolezni pri ljudeh s takimi simptomi, recimo vnetje zivca v notranjem usesu, ki skrbi za ravnotezje (najpogostejse). Izguba ravnotezja in bruhanje gresta z roko v roki. Tako, kot ce se fajn napijes :) Upam, da ni kaj resnejsega. Ravnotezje je zmeraj povezano z zivcevjem, ceprav to ne pomeni, da je kaj hudega, ceprav se tako slisi. Sporoci!



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 28 Oktober 2010, 11:59:52
Za borelijo ne vem, bi pa lahko bil meningitis - če ga psi dobijo. Vročino ste mu izmerili?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 28 Oktober 2010, 12:27:50
Mojemu se je včeraj isto zgodilo. Že med spahovanjem ga je čudno nosilo, po bruhanju pa je bil še par sekund omotičen.



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 28 Oktober 2010, 13:42:49
Zej me pa res zanima kaj bi lahko blo... dejte prosim sporočit! :)

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


SomSom

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 28 Oktober 2010, 14:23:03
Najlepša hvala za odgovore  :) danes je sicer že povsem živahen in tak kot ponavadi, če se bo karkoli ponovilo ga bom peljala na pregled in sporočim kaj je rekel veterinar. Glede borelije, sem pa slišala da jo ima večina psov, samo da pri večini bolezen sploh ne izbruhne. Bom videla kako bo, upam da se je samo slabo počutil, hvala še enkrat!



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #9 : 28 Oktober 2010, 14:53:32
Borelijo ima res veliko psov, vsem ne izbruhnejo znaki bolezni, nekaterim tudi nikoli. Vsekakor bruhanje ni znak borelije, ampak povišana temperatura, neješčnost, apatičnost, izmenično šepanje, ki mine in se zopet pojavi na drugem udu,...



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #10 : 16 Oktober 2012, 11:26:54
Mojemu se je včeraj isto zgodilo. Že med spahovanjem ga je čudno nosilo, po bruhanju pa je bil še par sekund omotičen.

Včeraj isto, samo še malo huje - prav premetavalo ga je in ni mogel vstat ene 10s. Že to mi je čudno, da zadnje čase pogosteje bruha,vedno na tešče, ko gremo na prvo jutranje lulanje se naje trave in zbruha rumeno sluz (to je nekaj z žolčem povezano ne?), tako da zdaj takoj ko vstanemo dobi dve pesti briketov in je potem ok. Včeraj je pa prvič bruhal popoldne in ga je začelo zanašat, kar ga zjutraj nikoli ne.
Čudno mi je ko pogledam datum, se je obakrat zgodilo oktobra - naključje? Drugo, kaj lahko doma naredim - kakšna hrana na dolgi rok, več ali manj proteinov? Bi znalo bit kaj z vodo povezano, pije namreč bolj malo, ponoči pa tud po 12 ur ne lula ( zvečer po 8 uri mu sploh ni za lulat, čeprav drugače zna na ukaz, pred 8 uro zjutraj mu pa ni ven za hodit in se kar uleže pa nazaj zaspi, če si ga slučajno drznemo zbudit). In pa, kake preiskave se splača pri veterinarju naredit?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 16 Oktober 2012, 11:44:17
Epilepsija ne more biti?
Rumena sluz je žolč ja. Zna biti s kislino povezano, kar v nekaterih primerih rešuje razdeljen obrok, da trebuh ni prazen, pa kakšna žlica jogurta pri obroku in žretje trave.
Tako po logiki bi rekla zmerna vsebnost proteinov, še posebno, če zelo malo vode pije.
Buda je zdaj že senior? V takem primeru se splača 1x letno pregledat kri (hemogram, biokemija).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12 : 16 Oktober 2012, 13:32:06
Epilepsijo izključujem, vsaj na podlagi kar vem o njej. Se je res zgodilo samo dvakrat ob močnem bruhanju - prvo hodi po travniku in ga "tegne", nato se pa zbruha in ga začne zanašat, včeraj recimo je padel, se pobral,spet padel in nato je bilo ok, prav videlo se je da ga ravnotežje matra, sam to mogoče od močnega pritiska ob bruhanju, tako kot nam recimo solze tečejo.
Načeloma ima brikete z 20-25% proteinov, ne vem a naj zvišam al znižam? Če je sploh bistveno pri tej zadevi to?

6 let, pomoje daleč od seniorja glede na obnašanje/vitalnost in glede na to, da so predniki živeli cca 12 let (če se prav spomnem je njegova prababica umrla na njegov datum njegovega rosjtva, v 14 letu  :))

V glavnem mi je parkrat tedensko jutranje bruhanje žolča preveč, tudi če zanemarimo problem z ravnotežjem in da vem kaj naj prvo doma naredim, da bi bilo bolje in če ne bo kaj pri vetu pregledat.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 16 Oktober 2012, 14:37:47
Ne vem, mene bi skoraj bolj skrbele te težave z ravnotežjem. Možno sicer je, da zaradi napora, da ni dovolj dihal vmes... Ampak hkrati je pa za normalno zdravega psa to vseeno čudno.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #14 : 16 Oktober 2012, 14:49:45
Mogoče povezava - leta 2010 je bil cepljen proti kužnim 15.10, izguba ravnotežja + bruhanje se je zgodilo 27.10
                               leta 2012 cepljenje kužnih 5.10, izguba ravnotežja + bruhanje 15.10           

Lani ni bil cepljen. Tako da to je verjetno to? Pa vsako leto po cepljenju je huje, tako da zdej ne vem ali ga je še smiselno cepit ali ne? A je pol res možno, da se mu kaka epilepsija dela?                       



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 16 Oktober 2012, 15:39:14
Huh, glede epilepsije ne vem skorajda nič, tako da tega ne morem komentirati.
Glede cepljenja pa takole. Tudi moja psica ima vsako leto hujšo reakcijo na vakcino kužnih (na steklino pa itak!). In sem se tudi letos odločila, da je ne bom cepila. Ker pa so se pojavile miši v enormnih količinah -in vemo, da posledično miši prenašajo lepto- sem se vseeno odločila za cepljenje proti lepti (katere vakcina je baje najbolj alergena v celem koktejlu?!). Mi je pa veterinarka PRED cepljenjem lepte najprej cepila z antihistaminiki. In bilo je ok! Morda lahko tudi ti rešiš prihodnje leto na tak način? Mi je pa zelo čudno, da bi tvoj pesjan imel take probleme, kot jih navajaš, šele po skoraj dveh tednih. Ne vem, no, ampak mi je čudno....  :-\
Glede bruhanja pa tako: tudi jaz imam pri psici pogoste težave z bruhanjem. In menim, da je problem ravno želodec oz. želodčna kislina. Veterinarka je posumila na gastritis na podlagi moje omembe, da psica čisto preveč pogosto je travo in posledično bruha. Res, ona bi se pasla po travi vsak dan.... Poleg tega se tudi na tak, čuden način, oblizuje. Poleti sva dali že čez eno kuro. Z antibiotiki, ranitalom in še par zadev sem ji morala dajati. Kura je trajala 3 tedne. In vbistvu že od drugega dne dajanja tablet je bilo ok. Vendar se je kmalu po kurativi zadeva ponovila. Ker mi je pred časom psica spet zelo bruhala in jo je zvijalo po trebuščku (fuuul se ji je "pretakalo" po želodčku), sem ji 1 teden čisto preventivno 2x/dnevno (pred obrokom) dajala ranital. Morda tudi ti lahko poskusiš s tem? Vbistvu ta tablet naredi nekako oblogo po želodcu.
No, skratka, tudi jaz tavam v temi in ne vem kaj točno naj... Na predlog vet-ice sem jo krmila nekaj časa z dietičnimi briketi, vendar pri njej ni (vsaj mislim da ne!?!?) problem kaka alergija na hrano....
Skratka - toliko. Upam da sem vsaj malenkost lahko pomagala s svojimi izkušnjami.
Me pa zanima, če boš poročala kako diagnozo so ti postavili, če ga boš slučajno peljala na kak pregled....
Srečno!



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #16 : 08 Februar 2013, 20:42:10
V tej temi je bil omenjen meningitis pa bom zato kar tu vprašal.

Se bakterijski meningitis lahko prenese iz človeka na psa?

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.