Preprodajalci in njihove marketinške poteze!

ninci · 500701

Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #960 : 18 December 2012, 12:09:59
paria psi seveda prenesejo otroško cukanje za uhe, po pomoti pohojen rep, neverjetno radi se sprehajajo ob vozičku, so mini in netežavni kavč psi, družabni do obiskov, ...skratka neproblematično prvobitni  >:D Prav tako volk. Lušno naravno bitje. Ko se ga ravno da vse privzgojit  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #961 : 18 December 2012, 12:27:44
Naprimer kaj? To da pravilno izražen karakter pride do izraza tudi s pravilno selekcijo. V obratnem primeru (torej zasrano linijo ali pa parjenjem tega ''škarta'' v nerodovniški liniji ali pri mešanju teh pa onih v mixe) pa lahko ta ista lastnost dela katastrofo za sobivanje.
Npr. dosti znano je da so labiji prijazni psi, neproblematični....najbolj tipična ''napaka'' ali bolje rečeno težava pri njih je pa kontra -agresija/pretepaštvo (predvsem do drugih psov). Manj težavno sicer je odnašanje namesto prinašanje.

Pa obračajte kakor hočete da je vzgoja tisto kar naredi psa. Bo sicer držalo. Ampak samo do tega dela kar lahko narediš kot lastnik. Pes ''odnese'' nekaj tudi iz genetike. Zgolj primer ti je to kako so psi sploh nastali. Genetsko so to samo primerki ki nimajo določenih strahov. Tisti ki jih imajo jih lahko ti še tako na dudo gor spraviš ko ne bo socializiran na kavč. Ali pa to da gonič bo gonič pa če ti še tako hočeš iz njega vzgojit pastirja. In spet ne zarad barvne kombinacije ampak genske zasnove (slabo ali dobro izbrane).
Kot drugo so pa prvi dnevi/tedni...če vzreditelj ali rejec kaj da na njih bodo v novih domovih v štartu manj težavni kot če tega ni. Žal večina ljubiteljskih rejcev nerodovniških mladičev ne nauči niti najmanjših osnov. Ob dobri izbiri legla se bo vzreditelj potrudil, da bodo mladiči naučeni vsaj osnov za na kavč. Ob pasmi ki ima izraženo specifiko pa bo spodbujal tisto, kar je zanj najboljše. Tako lahko tudi brez težav dobiš bulla ki je družaben...ali pa bulla ki mu ni za zaupat. Oboje je pasemska značilnost, ki jo pogojuje genetika+prvi dnevi+vzgoja. Ali bolje rečeno brez enega dela so vsi ostali deli težji. So pa ljubiteljski rejci v manjšini ko govorimo o dobri pripravi mladiča na nov dom.

Oprosti, ampak če ima moj mešanec več lovskega nagona kot en pes pasme, ki naj bi bila namenjena točno temu, potem je s to vzrejo nekaj narobe.
V čem je torej "point" te tako opevane vzreje?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #962 : 18 December 2012, 12:41:43
Hja imaš več oblik lovskega nagona. In ene so lahko zaradi preveč izraženega (ali napačno usmerjenega že od prvih dni) zelo nadležene/moteče/težavne. In tudi v lovskih rokah pes s ''preveč'' nagona ni zaželjen. Torej se izločijo iz vzreje. Nagon mora bit tudi uporaben in pod kontrolo ne samo da je na ful nabit. Več lovskega nagona (domnevam da je hiper in da zvizne za nečem takoj ko nanjuši ali vidi...) lahko nastane tudi zaradi ''koktail učinka''. Mix dveh (ali več) variant ki v skupku zafuranih prvih dni privedejo do neobvladljivega lovskega nagona.
Zakaj potem vzreja če ima tvoj mešanec več lovskega nagona? Ker morda tako nabit lovski nagon ni v pravi smeri in je prej škodljiv kot koristen. VEČ še ne pomeni da je to Dobro.

Pa še enkrat - kaj so cilji nekaterih v vzreji me počasi že ne zanima več, ker imaš detaljov še nekaj več kot obstaja pasem - me pa s pomočjo sledljivosti zanima kako super je pa nerodovniška reja  >:D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #963 : 18 December 2012, 12:53:31
Pri pasemskih lovskih psih je lovski nagon izražen v dokaj natančno določeni obliki, ki jo je moč koristno uporabiti. primer: gonič bo divjad sicer gonil in pri tem lajal, ne bo pa je strgal. Ptičar bo divjad poiskal in nakazal, ne bo pa gonil, prinašalec bo ustreljeno prinesel in ne bo gonil (kar pomeni, da je nagon pri ptičarjih, prinačšalcih, šarivcih...obvladljiv) Mešanci ponavadi že po defoju niso ozko specializirani, če imajo močan lovski nagon ponavadi delajo vse: poiščejo, gonijo in če ujamejo tudi raztrgajo. In so veliko manj obvladljivi od pasemskih lovskih. (podobno je pri ovčarju, ki ovce goni, kroži okrog njih in jih drži na kupu - kar je del lovskega nagona - jih pa ne poškoduje. Mešanec s podobnim nagonom bo tudi krožil okrog ovac, jih gonil, a se pri tem ne bo ustavil ampak obstraja velika verjetnost, da bo ovce raztrgal).


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #964 : 18 December 2012, 14:36:19
Koliko enega mlatenja prazne slame.  ::)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #965 : 18 December 2012, 15:57:55
Z vidika lastnikov pa vprašanje...glede na to, da tukaj nihče od teh, ki opravičujejo nerodovniško vzrejo nima štrasenputpurija ampak vsaj nekaj kao pasemskega ali pasmi podobnega.
Jaz se ne sprenevedam: obstaja samo par pasem (in eventuelno mogoče kakšen mešanec s podobnimi lastnostmi), ki so mi dovolj všeč da bi jih imela. Mogoče imam srečo, ker so mi všeč prvobitni in bi shajala tudi s paria psom. Večina od vas ne bi.

Pa se vecina teh, ki zagovarja mucenje zivali tj. steparijo po dolgem in pocez brez uporabe trohice pameti in srca, s svojimi psi ne dela nic in ne razume, da ce se zelis s psom resno ukvarjati in ga ne imeti le za okras na drugi strani vrvice, potem je genetika hudo pomembna (pes mora biti zdrav, karakterno na mestu, prave velikosti...).


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #966 : 18 December 2012, 16:54:50
Citiraj
da ce se zelis s psom resno ukvarjati in ga ne imeti le za okras na drugi strani vrvice, potem je genetika hudo pomembna (pes mora biti zdrav, karakterno na mestu, prave velikosti...).

Saj o tem govorim, tisti ki potrebujejo psa za določeno  delovno  aktivnosto oz. za resno delo vidijo potrebo po pasmah, ostale 3/4 raje ki ima psa za "okras" pak ne;
seveda je bil pa tvoj namen poudariti kakšna last psa je pravilna, bogvari da bi imel človek psa za družabnika, hišno in družinsko žival, "pravi" pes sodi na poligon, da potem lahko vihate nosove nad psi ki so za okras  ::)




When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #967 : 18 December 2012, 17:32:53
PSI potrebujejo delovno aktivnost. Z izjemo družnih psov, ki jim je delo dejansko valjanje na kavču in zabavanj lastnika, rabijo druge vrste psov različne sorte aktivnosti glede na genetske predispozicije. In predno se odločimo za pasmo preverimo, če smo ji pripravljeni zagotavljato gensko predpisano delovno aktivnost. Večina nas ima psa za družabnika, vendar ga toliko spoštujemo da mu dajemo kar rabi in zato vihamo nosove nad ljudmi, ki si omislijo psa samo za okras - mu ne dajejo kar rabi, ampak si sami jemljejo zgolj tisto kar oni rabijo. Ti rabiš družbo, tvoj pes rabi pa še marsikaj drugega kot le kavč.




Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #968 : 18 December 2012, 17:40:55
Citiraj
PSI potrebujejo delovno aktivnost

psi potrebujejo aktivnost, bodisi v obliki sprehoda,socializacije, igre ali druge zaposlitve, ker so  takšna vrsta.  Glede na fizične predispozicije in nagone, eni manj drugi več; tole nima z pasmo čisto nič
To pa ne pomeni, da se vsak lastnik mora ukvarjati z športom in ostali modnimi aktivnostmi v  kinologiji, in če že, mešančeklahko prav tako sodeluje v agilitiyu ali frizbiju kot vaši pedigreji , ne še nam tule prodajati vaše kd članarine. smo imeli itak že vse ostale trgovine v teh temah dovolj

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #969 : 18 December 2012, 17:50:37
Hja imaš več oblik lovskega nagona. In ene so lahko zaradi preveč izraženega (ali napačno usmerjenega že od prvih dni) zelo nadležene/moteče/težavne. In tudi v lovskih rokah pes s ''preveč'' nagona ni zaželjen. Torej se izločijo iz vzreje. Nagon mora bit tudi uporaben in pod kontrolo ne samo da je na ful nabit. Več lovskega nagona (domnevam da je hiper in da zvizne za nečem takoj ko nanjuši ali vidi...) lahko nastane tudi zaradi ''koktail učinka''. Mix dveh (ali več) variant ki v skupku zafuranih prvih dni privedejo do neobvladljivega lovskega nagona.
Zakaj potem vzreja če ima tvoj mešanec več lovskega nagona? Ker morda tako nabit lovski nagon ni v pravi smeri in je prej škodljiv kot koristen. VEČ še ne pomeni da je to Dobro.

Pa še enkrat - kaj so cilji nekaterih v vzreji me počasi že ne zanima več, ker imaš detaljov še nekaj več kot obstaja pasem - me pa s pomočjo sledljivosti zanima kako super je pa nerodovniška reja  >:D

...................pozimi pa rožice ne cveto  :o...............
Da ti tudi tega ni povedal lovec z drugega planeta  :o

PS
Pa, da ne bo kdo takšnih "lovskih" postov preveč resno jemal  ;)



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #970 : 18 December 2012, 18:29:11
Z vidika lastnikov pa vprašanje...glede na to, da tukaj nihče od teh, ki opravičujejo nerodovniško vzrejo nima štrasenputpurija ampak vsaj nekaj kao pasemskega ali pasmi podobnega.
Jaz se ne sprenevedam: obstaja samo par pasem (in eventuelno mogoče kakšen mešanec s podobnimi lastnostmi), ki so mi dovolj všeč da bi jih imela. Mogoče imam srečo, ker so mi všeč prvobitni in bi shajala tudi s paria psom. Večina od vas ne bi.
Z vidika psov še vedno prav nobene škode. Jaz sicer še vedno psa bi imela, ker kljub temu, da preferiram nek tip psov mi je ta pomemben, dokler taki psi so. Shajala sem že, shajam tudi ta trenutek in verjetno še kdaj bom s kakšnim psom, ki ni niti p od približka psa po "mojem okusu".

Pasma ni nastala zarad paprija to je menda jasno...
Kul, vsaj v nečem se vendarle strinjamo.  :)
Kakšnega psa ima pol Hudma?  ;)

Saj o tem govorim, tisti ki potrebujejo psa za določeno  delovno  aktivnosto oz. za resno delo vidijo potrebo po pasmah, ostale 3/4 raje ki ima psa za "okras" pak ne;
seveda je bil pa tvoj namen poudariti kakšna last psa je pravilna, bogvari da bi imel človek psa za družabnika, hišno in družinsko žival, "pravi" pes sodi na poligon, da potem lahko vihate nosove nad psi ki so za okras  ::)
Same here! Pa se mi zdi da večkrat tudi precej eksplicitno.

psi potrebujejo aktivnost, bodisi v obliki sprehoda,socializacije, igre ali druge zaposlitve, ker so  takšna vrsta.  Glede na fizične predispozicije in nagone, eni manj drugi več; tole nima z pasmo čisto nič
To pa ne pomeni, da se vsak lastnik mora ukvarjati z športom in ostali modnimi aktivnostmi v  kinologiji, in če že, mešančeklahko prav tako sodeluje v agilitiyu ali frizbiju kot vaši pedigreji , ne še nam tule prodajati vaše kd članarine. smo imeli itak že vse ostale trgovine v teh temah dovolj
Tako je. Tam nekje prvi dve leti je že fajn malo več dela vložit v psa, vse ostalo je pa za večino potem lahko čisti užitek. Več kot vložiš prvi dve leti, večji je užitek. Čeprav včasih s psom tudi kaj delam, tako za zabavo in hobi, je njegova osnovna vloga bit moj okras. Vzgojen in obvladljiv, ampak okras. Če sklepam po svojih srečanjih s skrbniki psov se jih velika večina odloči za psa iz podobnega razloga.

Tisti, pri katerih res pride do izraza skrbno načrtovana selektivna reja, predstavljajo manjši del. Cena, ki jo za to plačujejo psi, se meni zdi prevelika. Tudi razlogi, s katerimi nekateri to opravičujete, meni osebno ne držijo vode. Še več, po moje spodbujajo ravno produkcijo enakozgledajočih psov za bistveno nižjo ceno. (blago in tržna logika pač) Če uporabim Lanabelin izraz bi verjetno butična reja povsem zadovoljila dejanske potrebe po psih primernih za "posebne naloge".


Smile... Tomorrow will be worse. 8)


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #971 : 18 December 2012, 20:16:26
Kakšnega psa ima pol Hudma?

Zdravo labradorko, z vsemi značajskimi značilnostmi pasme. Psa, ki je ljubljenec celotne družine, psa, ki živi bolje od polovice Slovencev.
Edino še kakih 100 ali 200 EUR bom moral plačati grdemu šteparju, saj sem za to kar sem dobil, plačal odločno premalo in me je pošteno sram.  ;)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #972 : 18 December 2012, 22:49:11
Seveda nikjer ne piše, da se moraš po vsej sili ukvarjati s kakšnim pasjim športom ali drugo dejavnostjo, če imaš psa. Vendar bi zlasti tisti, ki jih skrbijo polna zavetišča morali vedeti da tam, kjer psov ne jemljejo za okraske in vrtne palčke ampak se z njimi intenzivno ukvarjajo (šolajo jih praktično vsi, prav tako se jih izjemno veliko ukvarja s takim ali drugačnim "pasjim" športom - saj nista samo agility in frisbi, čeprav vam zaradi neznanega vzroka najbolj gresta v nos - ) težav z zavrženimi psi ni.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #973 : 19 December 2012, 09:01:20
Težav z zavrženimi psi nimajo tam, kjer imajo primeren odnos do psov, običajno tudi do okolja in vseh ostalih živih bitij. Jaz ziher nimam nič ne proti agilityju ne frizbiju, moj pes je občasni hobi agilitaš, izvaja kakšne trikce, frizbi ni zanj, zato pa lovi žogo, res pa je, da se najrajši ravsa in valja po postli. To paše k njegovi vlogi okraska. Ga pa nimam zato, da bi mi moral nekako služit. Nimam niti nič proti tistim, ki se svojimi psi aktivno športno udejstvujejo (nenazadnje v manjši meri sodelujem tudi pri tem početju, res pa da vsako leto manj), mam pa mogoče kej proti tistim, ki so po teku jezni na psa, če podre oviro. Pa priznam, da večine lastnikov agi psov ne bi uvrstila na listo mojih favorite people. Procent tistih, ki so mi prijetni, je veliko večji med čisto običajnimi skrbniki psov, takimi, ki jih imajo za okraske (jaz temu rečem sicer družabnike). Mi je, gledano v povprečju, njihov odnos do svojih psov veliko bolj všeč kot pa odnos športnikov, in če bi koga dajala za zgled, potem bi slednje.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #974 : 19 December 2012, 10:14:13
Pri pasemskih lovskih psih je lovski nagon izražen v dokaj natančno določeni obliki, ki jo je moč koristno uporabiti. primer: gonič bo divjad sicer gonil in pri tem lajal, ne bo pa je strgal. Ptičar bo divjad poiskal in nakazal, ne bo pa gonil, prinašalec bo ustreljeno prinesel in ne bo gonil (kar pomeni, da je nagon pri ptičarjih, prinačšalcih, šarivcih...obvladljiv) Mešanci ponavadi že po defoju niso ozko specializirani, če imajo močan lovski nagon ponavadi delajo vse: poiščejo, gonijo in če ujamejo tudi raztrgajo. In so veliko manj obvladljivi od pasemskih lovskih. (podobno je pri ovčarju, ki ovce goni, kroži okrog njih in jih drži na kupu - kar je del lovskega nagona - jih pa ne poškoduje. Mešanec s podobnim nagonom bo tudi krožil okrog ovac, jih gonil, a se pri tem ne bo ustavil ampak obstraja velika verjetnost, da bo ovce raztrgal).

Hehe, ni res. Moj pes ima zelo tipičen lovski nagon gonjenja. Zelo specifičen in zelo tipičen. pa je mešanec.
Torej?
Se zelo zabavam ob vaših izjavah. :)



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #975 : 19 December 2012, 10:38:23
Eh šment, škrat.
Mi je, gledano v povprečju, njihov odnos do svojih psov veliko bolj všeč kot pa odnos športnikov, in če bi koga dajala za zgled, potem ne bi slednje.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #976 : 19 December 2012, 11:41:37
Kakšnega psa ima pol Hudma?  ;)
Naj bi imel labiko...nerodovniško...kar pa še vedno ne spremeni dejstva da je ta njegova cukra črna nastala prav zaradi tega kar ne podpira - ''papirnatih'' prednikov  :P Mislim, da se je celo nekje pohvalil da je rodovniških staršev in je lušna tipična in oh in sploh predstavnica. Ampak še vedno se zanika dejstvo, da nebi bila takšna (torej specifično željena pasma) prav zaradi sledljivosti (torej rodovne linije) ti. ''fanatikov''. Glede na to da je bojda ''prva'' generacija po rodovniku bi še skorajda lahko bila lepa predstavnica.

Kaj nastane po parih (pravzaprav že po dveh) generacijah brez sledljivosti...pa je bilo par postov nazaj. Ne tipičen predstavnik. Tako vizuelno kot karakterno.
Z vidika tega če hočeš Psa ni razlike...ko pa hočeš Pasmo in jo temu primerno Kupiš je pa milo rečeno smešno. Da plačaš za nekaj kar ni.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #977 : 19 December 2012, 11:44:55
Koliko psov od športnih kinologov pa ste že imeli v zavetišču? In koliko okraskov?
Poanta je v tem, da so zaposleni psi srečni psi (ne glede na to, s čim se ukvarjajo) in pa v tem, da se med psom ki dela, in njegovim vodnikom zgradi precej drugačna povezava kot med okraskom in njegovim lastnikom. Ker za psa skorajda ni večje nesreče kot je osamljenost in dolgočasje. Ki sčasoma porodi vedenjske težave, zaradi katerih se potem pse oddaja "zaradi pomanjkanja časa ali prostora".

Kakšnega psa ima Hudma? Nepapirnatega potomca papirnatih staršev. Če so mladiči res  ostali nepapirnati samo zato, ker je rejec len ali pogolten (menda naj bi več zaslužil, če proda poceni več mladičev - tako je nekje napisal Hudma) mladiči ne bodo drugačni, kot bi bili, če bi bili papirnati (ČE se seveda  verjame, da sta prikazana psa tudi dejansko starša in če so pokazani papirji res njuni). Koliko od mladičev iz tega in pričakovanih mnogih naslednjih bo šlo naprej v vzrejo je vprašanje, nekaj pa prav gotovo. Že pri tej drugi generaciji sledljivosti ne bo več. Menda lepi in zdravi  labradorci bodo za pasmo izgubljeni. Škoda.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #978 : 19 December 2012, 13:04:49
Težav z zavrženimi psi nimajo tam, kjer imajo primeren odnos do psov, običajno tudi do okolja in vseh ostalih živih bitij.
In seveda je na mestu povdarit tudi to da tam kjer nimajo teh težav oziroma bolje rečeno imajo odnos do okolja in ostalih živih bitij...no da imajo tam lepo pošlihtano kaj je Pasemski pes in kaj je mixi iz vseh vetrov...In da tam pa praktično ni ''nerodovniških''...pa da so to države z močno razvito kinologijo (predvsem športno) No to je tam ''daleč'' nekje kjer jim je jasno tudi to da okrasek, ki živi na kavču je Pes in rabi Delat.
To da pes lahko živi v hiši/stanovanju in da njegovo Delo ni nujno povezano s Poligonom še ne pomeni, da je zanj dovolj samo da je vrtni palček povzdignjen na status kavč psa.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #979 : 19 December 2012, 14:47:22
Vse je možno!  :P
Ko že veselo operirate z dejstvi, moramo navesti tudi dejstvo, da ste selektivno pismene. Dejstvo je tudi, da razumno razmišlja Sleepy in da me veseli, da ni na njenem delovnem (?) mestu kak primerek rodovniškega nadčloveka. NI dejstvo, da je grdi HUDMA nasprotnik rodovniške vzreje, JE pa dejstvo, da se ne pusti nategovati z bizarnimi cenami. In kot kaže si je grdoba HUDMOVA brez vaših ohoho modrosti izbral odličnega psa. :P
Naslednji bo pa vsekakor rodovniški, saj sem tule spoznal veliko dobrih pasjerejcev, ki mi bodo prodali popolnega rodovniškega psa po normalni ceni, to je npr. stroški + 100 EUR tringelta. A NE?  8)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #980 : 19 December 2012, 14:52:25
Hudma: si siguren ga je Sleppy brez rojstnega lista, da se ne ve niti, kdo je njena bioloska mati? Da tega nima nikjer zavedenega?

Tudi jaz sanjam o Svedski...


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #981 : 19 December 2012, 14:53:57
Hehe, ni res. Moj pes ima zelo tipičen lovski nagon gonjenja. Zelo specifičen in zelo tipičen. pa je mešanec.
Torej?
Se zelo zabavam ob vaših izjavah. :)

Kaksni so rezlutati s katerega PNZja (za katero pasmo?)? Da bomo vedeli o cem se govori.

Tudi moji mesanci imajo taksne in drugacne nagone, eden celo blizu brez.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #982 : 19 December 2012, 15:12:16
Hudma: si siguren ga je Sleppy brez rojstnega lista, da se ne ve niti, kdo je njena bioloska mati? Da tega nima nikjer zavedenega?
Tudi jaz sanjam o Svedski...
Punce, ko ste si nazadnje iskale gensko neoporečnega samca za razplod, so zaprli temo. A bi se potrudile, da tokrat ne bi mešale ustvarjanja družine in pasjereje?


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #983 : 19 December 2012, 17:15:00
Citiraj
Kaksni so rezlutati s katerega PNZja (za katero pasmo?)? 

pnzja ne moreš delati brez rodovnika,

Citiraj
si siguren ga je Sleppy brez rojstnega lista, da se ne ve niti, kdo je njena bioloska mati? Da tega nima nikjer zavedenega?
Tudi jaz sanjam o Svedski...


sem dokaj siguren da Sleepy ni produkt selektivne vzreje kot se je čisto slučajno prakticirala na švedskem 70 let nazaj, smo že imeli to vašo neposrečno primerjavo med rojstnim listom in rodovnikom in je temo odneslo v zaklep
Dajte met vsaj malo razuma če že nimate bolj pametnih argumentov

Citiraj
Tisti, pri katerih res pride do izraza skrbno načrtovana selektivna reja, predstavljajo manjši del. Cena, ki jo za to plačujejo psi, se meni zdi prevelika. Tudi razlogi, s katerimi nekateri to opravičujete, meni osebno ne držijo vode. Še več, po moje spodbujajo ravno produkcijo enakozgledajočih psov za bistveno nižjo ceno

kratko in jedernato zaokroži tudi moje stališče, dejstvo je da pes tle nima prav nobene koristi ter očitno niti ne vloge, saj gre za predmet

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #984 : 19 December 2012, 19:24:35
sem dokaj siguren da Sleepy ni produkt selektivne vzreje
Komot staviš na tole. Tudi o načrtovanju ni bilo ne duha ne sluha bi bilo pa res škoda, da se še kakšna tema zaklene.

Koliko psov od športnih kinologov pa ste že imeli v zavetišču? In koliko okraskov?
U bistvu tkole po oceni čez prst ne enih ne drugih. So mi pa prvi po "tipu ljudi" recimo primerljivi s skrajnimi AR aktivisti. Okraski, kot jih jaz razumem, pa so družabniki. 

Ne vem no, da je delo smisel življena smo si zmisnli ljudje. V naravi je bistvo reprodukcija, pa nafutrat se je treba, da ne zmanjka energije za se reproducirat.
Se čisto strinjam, da je srečen pes utrujen pes, pa da se je treba z njimi ukvarjat in ne pozabit nanje, ampak velja gaussova krivulja tudi tukaj. Skrajno delo na eni strani in skrajno zanemarjanje na drugi. Oboje je ekstrem, ki za večino, si upam trdit, ne drži.


Koliko od mladičev iz tega in pričakovanih mnogih naslednjih bo šlo naprej v vzrejo je vprašanje, nekaj pa prav gotovo. Že pri tej drugi generaciji sledljivosti ne bo več. Menda lepi in zdravi  labradorci bodo za pasmo izgubljeni. Škoda.
No, tega ne vemo. Sicer so neredko za pasmo izgubljeni tudi rodovniški potomci, ker čisto vsi pa se ne reproducirajo, je pa tukaj še en drug hec. Če je sledljivost tako pomembna - recimo, da črnuha in ostalo leglo še izpolnjuje kriterij sledljivosti in da to ni sporno, rodovnika pa nima. Pa predpostavljajmo, da bo res šlo naprej v razlpod nekaj  mladičev. Če gre za načrtovan razplod nerodovniških živali, potem je običajno poleg mame znan tudi oče (saj gre menda za načrtno reprodukcijo nerodovniških psov). Evo, pogoj sledljivosti še vedno izpolnjen. Pa ker je tole teoretiziranje lahko teoretiziram še naprej - da bo tudi z nadaljnjimi potomci enako. Sledljivost zagotovljena, samo še zabeležit jo je treba. Sledljivost torej sploh ni problem.

In seveda je na mestu povdarit tudi to da tam kjer nimajo teh težav oziroma bolje rečeno imajo odnos do okolja in ostalih živih bitij...no da imajo tam lepo pošlihtano kaj je Pasemski pes in kaj je mixi iz vseh vetrov...
 
Niti pod razno. Kdor ima v glavi pošlihtano, ne gleda pedigreeja.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #985 : 19 December 2012, 19:42:28
Bi bilo, če bi se dejansko beležilo, pa se ne. tako sicer veš, da je po vsej verjetnosti Pepo naskočil Sultan, ne veš pa več, kdo so bili njuni predniki. Če pa bi Pepo in Sultana vpisali kot prva in nato vestno vpisovali rod za rodom, bi imeli najprej odprt in nato po več generacijah zaprt rodovnik in papirnate pse.

Seveda ne gredo vsi rodovniški psi v vzrejo, ampak izmed vseh potomcev neke psice pa kakšen vendarle gre. Od nerodovniške psice pa se vse kar se vzredi v generaciji ali dveh izgubi.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #986 : 19 December 2012, 20:33:22
Ja no, to torej ni tak problem, in če bi bil v resnici dovolj velik interes al pa nuja, najbrž ne bi bilo tako nemogoče "spravit v promet" še vpis samca "nekam", kadar je pač znan. Ne glede na (ne)znano poreklo. Se mi pa zdi, da bi se ovire prej pojavile kje drugje, ne ravno pri lastnikih psic.

You gain some you lose some. Bomo dobili pa mogoče kakšne zanimive mešance.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #987 : 19 December 2012, 21:25:40
Citiraj
Ja no, to torej ni tak problem, in če bi bil v resnici dovolj velik interes al pa nuja, najbrž ne bi bilo tako nemogoče "spravit v promet" še vpis samca "nekam"

Poleg vpisa samca bi seveda morale biti vpisane tudi njegove glavne lastnosti, hibe in vrline. Da bi imelo kakšen smisel (pri rodovniških obstajajo zelo natančni opisi na vzrejnih listih).
In ja, na tak način se je začelo pri večini pasem.

Citiraj
Ne vem no, da je delo smisel življena smo si zmisnli ljudje. V naravi je bistvo reprodukcija, pa nafutrat se je treba, da ne zmanjka energije za se reproducirat.

V naravi je delo predvsem zagotavljanje hrane. Brez tega ni niti reprodukcije. Pri pasjih prednikih je zagotavljanje hrane pomenilo prehoditi toliko in toliko km, izslediti plen, ga ujeti, si ga razdeliti in po možnosti odvleči kaj domov mladičem. Pri čemer so morali med seboj sodelovati in si pomagati. Potem pa še vzgoja mladičev, igra, skrb za red v krdelu. Ko so se pridružili ljudem pa pač skupni lov in kasneje še druge naloge. odkar je pes pes, je v njegovi naravi želja, po sodelovanju s človekim, tako kot so njegovi predniki sodelkovali med seboj. Sodobnemu psu ostane silno malo. Reprodukcija je omejena ali pa se  za ljudi moteče organe preprosto poreže. Za hrano mu mrdniti ni treba, vse dobi pred nos, velika večina nima normalnih socialnih stikov s pripadniki svoje vrste. Sprehodi (če so tako srečni, da so jih deležni) so sicer v redu, a ne dovolj. Še sploh če so omejeni na capljanje na povodcu. Tako po pravici povedano....koliko časa dnevno pa se povprečen zaposlen lastnik intenzivno ukvarja s  svojim okraskom? Koliko psu pomeni redno delo, pa je čisto vseeno ali gre za "resno" delo ali zabaven šport pa se lahko vsak sam prepriča. samo psa je treba pogledati.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #988 : 19 December 2012, 23:18:21
To pa pol ni več samo sledljivost, ampak že selekcija. In pol smo spet na istem.

Jaz ne pravim, da se s psom ni treba ukvarjat, nasprotno, se strinjam, da se je treba. Ni pa treba bit za to ravno "ekstremni športnik". Tudi vsa pasja aktivnost ni ravno na full našponana (energijo je treba ekonomično uporabljat), pa časa za spanje je kar precej. Je sicer res, da je to različno od psa do psa, pa starosti, ampak vseeno ni nujno, da vse aktivnosti predstavljajo hud fizični napor. Ene aktivnosti so pač take, da je pač samo zraven. Jasno, da je full vesel, ko kaj dela, ampak je videt enako vesel, če mu dam na sprehodu mir. Pa prav nič trpeče ne zgleda, če se cel dan po postli valja. Moj ima družbo psov, mačk in ljudi, pa se za nobenega ne briga prav dosti. Kadar gostimo kakšnega mladiča je sicer bolj aktiven, ima pa mejo tudi takrat. Se očitno rajši valja po postli. Kaj bi sicer psi sami zbrali ne vem, ampak se da pa vseeno met čisto fajn z njimi tako, da so videt zadovoljni, z malce volje in občutka, ni nujno kaj vem kaj vse. Škodi sicer ne, nujno pa tudi ni.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #989 : 20 December 2012, 11:37:44
Sploh mogoče nebi bilo nujno, da se potem selekcija iz sledljivosti izvaja...če komu ni do tega...prav tako kot jim trenutno tudi ni do tega.  ;) Parijo tisto kar pride mimo ali tisto, kar se jim zdi kjutkano ali tisto kar se jim zdi vsaj enake barve itd. Važno da imajo potem doma lepe lušne male knedle katere lahko vnovčijo za denar. Kupcu seveda lepo povedo to je mamica, atija lah pr sosedih vidite. Redno sta cepljena in sta oh in sploh luškana kavč kužeka. No tu se zaključi.
Me pa prav zanima kako/koliko bi kupci plačevali za te oh in sploh kužeke, če bi zraven dobili še podatek da je pa ati npr. epileptik, ali pa da sta si v sorodu (po neprimerni liniji morda že v drugi generaciji...skratka gentsko gledano zgrešena kombinacija inbreedinga), ali da ima ata eno vidno gensko okvaro...pa še bi se našlo tega. Zgolj za evidenco. Da bi morda potem te oh in sploh luškane mladičke potem vsaj ne parili še bolj v ožjem sorodu. Npr. da bi vsaj sosedi vedli če bodo pokrili svojo psico s samcom iz iste ''ljubiteljske reje''.
Če se kupci najdejo ki so pripravljeni plačat vsaj 200-400eur za to - pa naj bo.

Skrajno mi to ni prav za pse kot take...ampak če smo že v temi marketniških potez preprodajalcev
si drznem tako razmišljat  ;) Potem naj vsaj prikažejo dejansko stanje kaj so parili. Pa ni važen namen.
Konec koncev zdaj lahko še vsaj ene 20 strani špekuliramo kako pa kaj. Dejstvo pa je da je pri nerodovniških tako, da kar se ne vidi tega ni. Za javnost, za potrošnika (kupca psa)...še vedno pa SO psi ki imajo zarad tega težave (zdravstvene, mentalne, menjajo domove, so odveč in se filajo v zavetišča...).

Pa saj nebi bilo težko vzpostavit registra v to smer - samo interes ''stroke'' bi moral bit.
Recimo, da si (precej utopično, vem ::)) predstvljam enostavnost tega. Pripelješ kužija na veterino (tisti, ki imajo to grozno srečo seveda). V register pod nujno vpišeš podatek staršev. Evo in imaš takoj prvo generacijo sledljivo. Pa tako dalje in dalje. Razlogi za parjenje so zarad mene lah ljubezen do svoje kužike, ki si želi leglo. Zraven se potem lahko v sistem doda en tak ''alarm'', ki bi se lahko ''vklopil'' da je pa ta in ta psička zarad silne ljubezni imela že 3-4 leglo zaporedoma brez premora. Rečmo, da bi bilo to silno uporabno za inšpekcijo...aja...točno...pr ecej jih niti do veta ne pride.

A ni od letos spomladi naprej obvezno, da vzreditelj psa čipira?  ???A to velja samo za ''papirnate'' ali tudi one domače pse? So pozabli mogoče na to, da bi silno enostavno lahko domače rejce prišraufali na tak način, da bi kupec imel sitnost z dokazovanjem od kje ma psa? Bi jih hitro vsaj do veta peljali na cepljenje preden jih prodajajo. Če ne bi jim biznis padel. Če so pa tako silno srčni in imajo kužije tak radi (iiiiiii) pa to ja ni noben problem. Popokaš leglo od svoje fifike, pelješ pocepit (ustrezno dostikrat) in registrirat in (poceni) po 200+ eur prodaš. Nobenih sitnosti ne za ene ne za druge.  ;) Če so že tržno blago...pa naj se dokazuje izvor kot se pri avtomobilu in registraciji. Pošteno za obe strani (zna bit, da bi komu biznis padel -šment).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.