Švicarski Beli Ovčar [Berger Blanc Suisse,White Swiss Shepherd Dog]

ursa · 509046

Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
S to gospo sem se (mislim da leta 2009) pogovarjala na razstavi v Celju. Takrat sem prvič videla švicarje v živo in njena psica (Vanessa, če se prav spomnim) me je čisto očarala. Me veseli, da bodo imeli končno mladičke. Seveda jim želim, da bi šlo vse tako, kot mora in upam, da se morda tudi tule kaj oglasijo. Sicer bo pa Sharky poročal - a ne da boš? :)



[Sharky]

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
  • Švicarski beli ovčar
Aha vidim sedaj ja.


No, sporoči ko zveš, kdo sta starša :)


Za kakšne namene pa misliš imeti svojega SWSjčka? :)

Cartanje pa rekreacija  ;D  šolal ga bom itak, verjetno v kinološko-športnem klubu Gali, kjer smo tud našga rottweilerja učili pri eni gospe, ki se je posebej z njimi ukvarjala, samo ne vem, če še dela. To je blo že vsaj 10 let nazaj. Če me bo pa kdaj vmes pičilo, ga bom pa tudi na kakšno razstavo zapeljal, ampak dvomim

S to gospo sem se (mislim da leta 2009) pogovarjala na razstavi v Celju. Takrat sem prvič videla švicarje v živo in njena psica (Vanessa, če se prav spomnim) me je čisto očarala. Me veseli, da bodo imeli končno mladičke. Seveda jim želim, da bi šlo vse tako, kot mora in upam, da se morda tudi tule kaj oglasijo. Sicer bo pa Sharky poročal - a ne da boš? :)

No, to je pa lepo slišat!

Bom poročal bom, v polni multimedijski obliki, takoj ko bo pri meni :D  čez en teden jih grem pa pogledat, ko bojo priracali na svet



[Sharky]

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
  • Švicarski beli ovčar
S to gospo sem se (mislim da leta 2009) pogovarjala na razstavi v Celju. Takrat sem prvič videla švicarje v živo in njena psica (Vanessa, če se prav spomnim) me je čisto očarala. Me veseli, da bodo imeli končno mladičke. Seveda jim želim, da bi šlo vse tako, kot mora in upam, da se morda tudi tule kaj oglasijo. Sicer bo pa Sharky poročal - a ne da boš? :)

Prav si imela ja, mama je (še vedno) Vanessa in je zelo lepa! Nagrada za slovensko prvakinjo v lepoti pa to samo še potrjuje, hehe. Kdo je ata pa še ne vem, gospa mi je poslala le slike mame zaenkrat. Joj, komi že čakam to belo kepco, sem tok neučakan, da si že kr ovratnice ogledujem ;D ;D upam samo, da nisem prepozno prišel v vrsto za samčke  :(








pasjeljubka

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Ooo kakšna lepotička! :)

Ah, za samčke verjetno nisi prepozen.. ponavadi ostajajo.. (vsaj tako jaz opažam :) )



No, pa kuj javi, ko se bodo skotili!!! :D




Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Še vedno lepa. :) V živo je pa itak še posebej lepa. :) Sem šla še sama malo pobrskat in našla slikce z omenjene razstave (CACIB Celje, september 2009 - če se prav spomnim, je bila to njena prva razstava ;)). Evo lepotičko:








[Sharky]

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
  • Švicarski beli ovčar
Res je lepa ja!

No, to je pa še ata, ki je sin svetovnega prvaka in je tudi sam prvak slovenije z vzrejnim dovoljenjem. Sicer mi gospa ni napisala kako mu je ime, ampak mogoče kdo od vas kaj več ve?




pasjeljubka

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Ni ti napisala kako mu je ime?....

Tudi očka je lep :).. zgleda bodo krasni mladički hihi. Edino mamica je po mojem okusu (vsaj po fotkah) malo preveč kratkodlaka :P...



ELČ

  • Gost
Men sta pa oba fuuuuuuuuuuuuuuuuuuul lepa... S so usi švicarji ;) ;D :)



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Sem malo poklical naokoli pa kaže, da nikjer ne bo letos mladičkov, potem sem pa dobil na telefon zelo prijazno gospo Stanko Schmidt, ki tudi vzreja bele švicarske ovčarje v Rogaški Slatini in me je presenetila z novico, da pričakujejo drug teden leglo. Zdaj me pa zanima, če ima kdo kakšne izkušnje z njo? Je kdo že videl kakšnega njenega ovčarja? Saj verjetno ne more biti nič narobe, če je gospa registriran vzreditelj, pa tudi pasja starša sta ne vem kakšna prvaka brez dispanzije kolkov in komolcev, ipd...

Moja sestrična ima psico iz lanskega legla. Mama je prav tako Vanessa, bo pa psička poleti stara eno leto.


[Sharky]

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
  • Švicarski beli ovčar
Moja sestrična ima psico iz lanskega legla. Mama je prav tako Vanessa, bo pa psička poleti stara eno leto.

fajn slišat! Verjetno je zadovoljna, ne?


mene skrbi le ena stvar in to je, da bo zrastu v enga suhca  :( rad bi mel psa z bolj masivno konstitucijo, kot je recimo tale lepotec Domingo:



ker nekateri zgledajo res suhcani pa z dolgimi tacami, pa ne mislim zdej na dolžino dlake...

zdej pa ne vem kako izbrati v leglu. Glede karakterja mi je vse jasno, ampak po izgledu pa res ne vem. Ker se spomnim, ko je sestrična kupovala psa, pa smo se vsi zagledali v enega bajseka  ;D No, ta bajsek leni je potem zrastu v eno suho južino, ki ima tolko energije, da ne ve kam z njo  :D z repom pa tako maha, da misliš, da bo lihar poletel, hehe



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Jaz imam pa najraje suhce, tako da se lepo postava vidi, tale Domingo ni preveč za moj okus (po videzu), me spominja na samojeda. Glede na starše mislim, da tudi mladiči ne bodo zelo masivni (ampak ne me za besedo držat, se ne spoznam toliko na genetiko, to bo kdo drug povedal).



pasjeljubka

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Tudi meni te "medvedaste" postave niso všeč.. Mi je najbolj všeč ta working postavica, ki jo ima Haroon (ali njegov oče Ferrari npr.).

Zame popoln SWS: dolge noge+ izoblikovana postava+dolga dlaka+"suho" telo :D
(to je seveda samo kar se videza tiče ;))


Harček temu kar vstreza :P



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
fajn slišat! Verjetno je zadovoljna, ne?


mene skrbi le ena stvar in to je, da bo zrastu v enga suhca  :( rad bi mel psa z bolj masivno konstitucijo, kot je recimo tale lepotec Domingo:



ker nekateri zgledajo res suhcani pa z dolgimi tacami, pa ne mislim zdej na dolžino dlake...

zdej pa ne vem kako izbrati v leglu. Glede karakterja mi je vse jasno, ampak po izgledu pa res ne vem. Ker se spomnim, ko je sestrična kupovala psa, pa smo se vsi zagledali v enega bajseka  ;D No, ta bajsek leni je potem zrastu v eno suho južino, ki ima tolko energije, da ne ve kam z njo  :D z repom pa tako maha, da misliš, da bo lihar poletel, hehe


Mislim, da je zadovoljna. Če te kaj več zanima, jo lahko vprašam. Drugače je pa bolj suhica, mogoče se bo še kaj naredila ampak take konstitiucije kot tisti samec pa ne bo. Glede na to, da sta tudi oba starša bolj suha bodo tudi mladiči podobni njim in njihovim prednikom.


5rAron

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 0
Pozdravček vsem!

Sem Simsova "boljša polovica". Zdaj sem se odločila, da si ustvarim svoj profil, da se vam lahko kdaj tudi sama oglasim.

Najbrž se niti ne bi registrirala, če ne bi videla Vanesse, mamice mojega Arona.  Aron je bil 13. 5. star točno eno leto. Je iz prvega Vanessinega legla.

Sharky, gospa Stanka je super, lahko jo vprašaš tudi zame in našega Arona. Še vedno sva v stiku. Aron je super "dečko", za mene najlepši švicarski ovčar pod soncem (to reče vsak za svojega, haha :P). Aron je močan, dolgodlak, super kuža. Pošlji mi svoj naslov, da ti pošljem kakšne fotke.

Nasploh pa je beli švicarski ovčar super pasma, vsestransko uporabna. Mogoče je treba paziti pri zgodnji socializaciji, ker so zelo nežni, plašni in včasih boječi. Našega sva vozila na različne kraje med različne ljudi in lahko rečem, da se je obrestovalo. Je zelo družaben, pravi dobrovoljček, obožuje ljudi, obiske, otroke, razume se s hišnima mačkama. Imam en filmček, pa bi ti ga morda lahko poslala. Čez mesec dni imamo izpit A. Je zelo učljiv, bister, pozna in razume ogromno besedišča - včasih se morava pogovarjati v šifrah, ker bi lahko kaj narobe razumel (npr. beseda GREMO ali ŠLI, ŽOGICA ipd. ...). :o :P

Lepo pa vabljen tudi na obisk, če si doma v bližini MB, lahko gremo na sprehod.

LP, Petra




5rAron

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 0
PS: Nasploh pa opažam, da imajo zunanji švicarji veliko bolj gosto in kompaktno dlako in poddlako, naš ima pozimi okoli vratu pravi veličastni "ovratnik". Obožujejo sneg, naš tudi vodo.



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
No, to mi je jasno ampak kolikor sem jaz prebral zgodovine o tej pasmi, beli švicarski ovčar izhaja iz nemških ovčarjev, ki so se rodili beli in so jih zato pobijali, ker niso bili po standardu. Nato so jih američani začeli izvažati in množiti, nakar so se vrnili v evropo kjer so imeli švicarji neko manjšo vlogo pri razvoju pasme in ji kar sami nadeli ime "švicarski beli ovčar"

Jst sm se v bele ovčarje takoj zagledal zaradi videza, to, da imajo pa bolj blag karakter in so brez nervoze je pa meni samo še v plus :) Ravno zaradi te nervoze, ki je pogosta pri nemških ovčarjih, sem bil skeptičen o nakupu te pasme...no pa sem slučajno najdu perfektno kombinacijo - beli "nemški" ovčar z blažjim značajem  ;D

Ja, s tem da jih Američani niso samo množili, temveč križali tudi z volkovi. ;)

Brez nervoze... ja, po standardu že, je pa zelo odvisno od vzreje in zgodnje socializacije. Ti psi so načeloma zadržani, lahko pa tudi zelo plahi in če vzreditelj ni opravil svojega dela dobro, lahko pristaneš s totalno boječko od psa. Jasno, moraš na začetku tudi sam ogromno truda vložit v socializacijo, privajanje na nove situacije, ljudi, gnečo, lepo postopoma in vedno tako, da se pes ne počuti ogroženo. In seveda, več kot se s psom ukvarjaš in delaš, manj bo nervoze, ker bo vso mentalno energijo pokuril. Za to pa so bistveni trikci ipd., ne zgolj fizično delo.

mene skrbi le ena stvar in to je, da bo zrastu v enga suhca  :( rad bi mel psa z bolj masivno konstitucijo

Joooj, ne, res ne. Švicarji (v bistvu VSI psi) morajo biti bolj vitki zaradi zdravja sklepov. To ni v osnovi masivna pasma. Jasno, stvar okusa, in glede na pasme, ki ste jih imeli, imate pač bolj okus za masivne pse, ampak pri švicarju pa to res ni okej. Če je pes zunaj, lahko ima seveda bolj gosto in močno dlako, pa je bolj košat. Sicer pa upoštevaj, da se vsaka kila pozna na sklepih, seveda večinoma šele čez leta. Pri najboljši volji tega psa verjetno ne boš mogel ustrezno nabildat (razen če ga na steroide rukneš ::)), lahko ga kvečjemu porediš...fuj. Ali pa seveda gledaš naokoli pri tistih psarnah, ki imajo zelo košate pse in pač malo počakaš nanj.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


pasjeljubka

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
5e Aron, kaj pa če bi sem kakšno fotko prilimala, da ga še mi vidimo :P :) ?

Ima pa vaš en dan za mojim rojstni dan hihi :P



kako pa to, da ima potem Vanessa še letos leglo? (kolikor vem, vsako leto ni ravno priporočljivo?)



No midva imava pa IPS-A že čez dobrih 14 dni :D.. 18.6 :).
Sicer pa ja, haroon je kar zadržan in nezaupljiv do tujcev. Sem ga pa že od malega dobro socializirala.. zgleda tak pač je :). Pa mu zaradi tega nič ne manjka, po mestu se ravno tako lahko šetava, obiski lahko ravno tako pridejo... :). Samo ne bo se vsem pustil kar takoj božati, ampak bo najprej pogledal in počakal par minut, ko bo videl da je ok, se bo pustil pobožati.
Lahko pa rečem da vsakič rabi manj časa da se "privadi"

LP. :)



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Ima pa vaš en dan za mojim rojstni dan hihi :P
In na isti dan kot ga imam sama. :P



5rAron

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 0
Leglo lahko ima vsako leto, ne pa dvakrat v letu. Paritev tako ali tako moraš prijaviti in če kaj ni v redu, ne dobiš papirjev.

Konstitucija švicarjev je po mojem tudi dedna. V pasji šoli smo trije in je naš (sicer najmlajši od vseh) najbolj "možat". Meni osebno so tudi močnejše konstitucije bolj všeč. Debelih švicarjev osebno še sploh nisem videla. Naš ima 36 kg in se mi zdi zelo lep. Tudi rebra so normalno otipljiva. Ko pride iz vode, pa je pravi suhec, tako da tudi dlaka dela svoje ...

LP



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Leglo lahko ima vsako leto, ne pa dvakrat v letu. Paritev tako ali tako moraš prijaviti in če kaj ni v redu, ne dobiš papirjev.

Seveda lahko, je pa bolje za psico, če ima vmes enoletni premor.


ELČ

  • Gost
Čisto prav imaš, saj morajo imeti tudi psice počitnice! Ne moreš ves čas za nekoga skrbeti! >:( >:( :P



[Sharky]

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
  • Švicarski beli ovčar
Pozdravček vsem!

Sem Simsova "boljša polovica". Zdaj sem se odločila, da si ustvarim svoj profil, da se vam lahko kdaj tudi sama oglasim.

Najbrž se niti ne bi registrirala, če ne bi videla Vanesse, mamice mojega Arona.  Aron je bil 13. 5. star točno eno leto. Je iz prvega Vanessinega legla.

Sharky, gospa Stanka je super, lahko jo vprašaš tudi zame in našega Arona. Še vedno sva v stiku. Aron je super "dečko", za mene najlepši švicarski ovčar pod soncem (to reče vsak za svojega, haha :P). Aron je močan, dolgodlak, super kuža. Pošlji mi svoj naslov, da ti pošljem kakšne fotke.

Nasploh pa je beli švicarski ovčar super pasma, vsestransko uporabna. Mogoče je treba paziti pri zgodnji socializaciji, ker so zelo nežni, plašni in včasih boječi. Našega sva vozila na različne kraje med različne ljudi in lahko rečem, da se je obrestovalo. Je zelo družaben, pravi dobrovoljček, obožuje ljudi, obiske, otroke, razume se s hišnima mačkama. Imam en filmček, pa bi ti ga morda lahko poslala. Čez mesec dni imamo izpit A. Je zelo učljiv, bister, pozna in razume ogromno besedišča - včasih se morava pogovarjati v šifrah, ker bi lahko kaj narobe razumel (npr. beseda GREMO ali ŠLI, ŽOGICA ipd. ...). :o :P

Lepo pa vabljen tudi na obisk, če si doma v bližini MB, lahko gremo na sprehod.

LP, Petra



Super,  super vedno bolj sem zadovoljen, ko berem takšne poste lastnikov ovčarjev, ki so jih kupili pri gospe Schmidt. No pa saj sem imel že v štartu zelo pozitivno mišljenje, ko sem prvič govoril z njo po telefonu. Zelo prijazna gospa in se vidi, da to dela z veseljem Takoj sva se zaklepetala, kar ne morem rečt za vse vzreditelje, ki sem jih klical po telefonu. So imeli veliko bolj "industrijski" pristop.

Hvala za povabilo, ampak sem iz Ljubljane, kar bi bil malo predolg "sprehod"  :D bom pa z veseljem prišel na kakšno srečanje, če bomo kaj zorganizirali kdaj

zelo rad bi vidu Arona, tako da mi kar pošlji fotke. Mejl imaš na ZS  :)



[Sharky]

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
  • Švicarski beli ovčar
Joooj, ne, res ne. Švicarji (v bistvu VSI psi) morajo biti bolj vitki zaradi zdravja sklepov. To ni v osnovi masivna pasma. Jasno, stvar okusa, in glede na pasme, ki ste jih imeli, imate pač bolj okus za masivne pse, ampak pri švicarju pa to res ni okej. Če je pes zunaj, lahko ima seveda bolj gosto in močno dlako, pa je bolj košat. Sicer pa upoštevaj, da se vsaka kila pozna na sklepih, seveda večinoma šele čez leta. Pri najboljši volji tega psa verjetno ne boš mogel ustrezno nabildat (razen če ga na steroide rukneš ::)), lahko ga kvečjemu porediš...fuj. Ali pa seveda gledaš naokoli pri tistih psarnah, ki imajo zelo košate pse in pač malo počakaš nanj.


Mislim, da se nismo dobr zastopl

jz govorim samo v okviru belih ovčarjev. Nekateri so pač lepi, drugi pa imajo nenavadno suhcano konstitucijo kokr gledam po fotkah. In tud gršo obliko glave, so nenavadno visoki oz imajo nenavadno dolge noge. Nočm jz met nekega posebno nabildanega ovčarja  :D



5rAron

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 0
Ti pošljem jutri slike.
No, saj LJ ni daleč od MB. Če boš kaj na našem koncu, pa pridi na kafe.   :P

Razumem te, kaj misliš s konstitucijo. Tudi meni se zdi, da so med švicarji precejšnje razlike. Meni osebno so bolj všeč "medvedasti", močnejši, mogočnejši samci. No, saj boš videl slike, pa boš lahko presodil. Drugače pa sem v stikih še z eno gospo iz Hrvaške, ki je tudi vzela psa (Aronov bratec) pri ge. Stanki. Tudi njen je zelo lep in strašno so zadovoljni.
Vsekakor menim, da je tvoja odločitev dobra - in glede pasme in glede vzrediteljice.

LP,
5ra



BeauBrit

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 0
Pozdrav svima!!!

Drago mi je čuti da će biti prinova u bijelom svijetu!!!  :)

Naše bebice su napunile 8 tjedana i skoro svi su već otišli u nove domove!!!

Još 3 curice traže dom!!!



ALPHA



ARUBA



ASTRA

Tata ovih ljepotica je Beau Brit Od bijelih andjela a mama Atakama!

Sve informacije na: http://beaubrit.weebly.com




BeauBrit

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 0
Tata ljepotica .. moj maneken ... Beau Brit Od bijelih andjela ...  ;D



Cacib Salzburg, 22.05.2011. - Beau Brit: excellent, CACA, WSO CAC, najbolji mužjak & BOB  8)



CAC Hrušica, 29.05.2011. - excellent, CAC, BOB  8)






5rAron

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 0
Zdravo!
Mi lahko kdo napiše, kakšen je postopek pridobitve vzrejnega dovoljenja za samca? Ali je kje na spletu napisano po korakih ...
LP



BeauBrit

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 0
5rAron, u Hrvatskoj se uzgojna dozvola dobiva na UZGOJNOM PREGLEDU.

Da bi pristupila uzgojnom pregledu, moraš imati snimku kukova i laktova. Ako psa dosad nisi vodila na izložbe, mora dobiti i ocjenu.

Uzgojni pregled je sličan onom na izložbi (gleda se stav, kretanje, zbalo, testisi) + pas se mjeri i ako zadovoljava, dobije ocjenu uzgojnog pregleda i štambilj u rodovnicu.



[Sharky]

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
  • Švicarski beli ovčar
Včeraj so male bele kepice prilezle na plano!  :o 4 samčki in 4 samičke, en samček Bond je že "oddan", moj Baron je pa danes že "rezerviran" in grem čez vikend na obisk. Komej že čakam avgust, da ga odpeljem domov  ;D






ELČ

  • Gost
Pa vso srečo z njim!  :D A Baron je? Upam, da bo pri tebi res živel po "baronsko"!!!  :D
LP,  8)