Pes je svoj iztrebek

Cokla · 18586

Cokla

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
: 13 Januar 2011, 09:58:38
Pozdravljeni! Malce nerodna tema ampak pri nas doma se se na žalos soočamo z njo. Že kakšen teden dni opažamo da naš pes (še mladiček 4 mesece) je svoj iztrebek. Za to nima nikakršnega razloga, saj ima hrane dovolj, poleg tega dobi vse potrebne vitamine, ki jih potrebuje..
Seveda njegov iztrebek takoj počistimo vendar vsako sekundo pa človek res ne more letati za njim in gledati kaj dela..

Imamo še problem z lulanjem po hiši. Na vsakem vogalu mu nastavljamo pleničke, vendar jo le občasno obišče :(  Rad lula na nenavadnih mestih, kot so njegova postelja, dekica, kavč, tudi na mojo posteljo se je že populal in da o tleh po celi hiši sploh ne govorim.. Skrbno vse počistimo z čistilom, da nebi navohal, a vseeno je še vedno vse polulano.. Poizkusili smo že z pasjimi kaplocami a ni nobenega učinka..

Imate morda kakšen nasvert, kako našega mladička odvaditi teh grdih navad?
Hvala!



Cokla

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 13 Januar 2011, 10:16:50
Pozabila sem dodati, da ko sva zunaj na sprehodu, ga zelo mikajo drugi pasji iztrebki pa tudi ptičji, če bi mu pustila bi kar hitro pojedel, vse kar bi mu prišlo pod nos, tako da moram imeti oči skos odprte nanj in mu non-stop cukati za povodec, da nesme to, ne smo ono..
Doma je kot sesalec, vse kar najde na tleh bi pojedel (tudi zunaj), pa ni važno a je les, plastika, cigareti..skratka vse želi pojesti..
Res, da je še mladiček, vendar nisem še slišala za mladiča, kateremu bi dišali iztrebki???



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 13 Januar 2011, 10:17:48
Glede iztrebkov... Moja obožuje druge, svoje (no za svoje izgleda, da mi je uspelo jo prepričat, da jih ne je), pasje, kravje, konjske, srnine, budrine,... skratka vse mogoče drekce. Kakšen dan se spravi na vsakega, ki ji pride pod nos, včasih se nobenega ne pritakne, včasih pa izbere le kakšnega... Se ji že od začetka (torej od septembra, ko sem jo posvojila - je odrasla) na različne načine zelo trudim dopovedat, da tega ne dovolim. Nek napredek sicer je, ampak svetlobna leta od tega, da ne bi pobirala kakcev in drugih packarij. Poskušala sem s tem, da sem tik preden je hotela pobrat packarijo, na tla vrgla pločevinko, napolnjeno s kamenčki, hkrati odločno izgovorila fuj in jo hkrati tudi cuknila s povodcem. Če je bila slučajno v trenutku, ko si je zaželela kakca ravno spuščena in se ni ozirala na mojo prepoved, je kazensko nekaj časa ležala na tleh ne glede na to, če se kaj zanimivega naokrog dogaja. Kakorkoli že, še vedno poskušam z vsem mogočim (tudi premamiti jo s priboljški oz. jo pohvaliti z njimi, ko packarijo samo povoha), da bi jo tega odvadila, je pa v mojem primeru še vedno daleč najboljša preventiva, da opazim kakec še preden ga opazi ona in jo v primernem trenutku opozorim oz. potegnem stran. Jah, pač moram večino časa gledati, kaj dela (pa ne samo zaradi tega). Tako pač je, vaja dela mojstra. upam, da nama nekoč uspe. Vztrajnost, vztrajnost, vztrajnost,...

Z lulanjem je pa tako. Ko boste mladička dovolj pogosto peljali ven na potrebo, le-te ne bo več opravljal notri. Svetujem, da obiščete temo(e) o navajanju na sobno čistočo.



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 13 Januar 2011, 10:20:02
Aja pa še to. Moja je prav tako kot vaš mladiček kot sesalec. Saj načeloma me ne bi motilo, če občasno pohopsa kakšen drekec, ampak se bojim, da bi kdaj zaužila kaj strupenega. Zato jo poskušam odvadit, da zunaj potleh ne pobira (notri pa že poskrbim, da ni nič nevarnega na tleh). Vsekakor pa zelo oprezam za njo.



SpelaZ

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 13 Januar 2011, 11:06:28
naš je tudi jedel svoje kakce, ko je bil majhen... Zdej ga pa komi povoha...  :o ... bo minilo... Pazi pa kot je že predhodnik napisal, ko si zunaj. Seveda sem pa tja pojejo kaj :) ..pametno je pa, če se da le to odvadit :)



sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 13 Januar 2011, 11:26:30
no nam so to tako razložili, da ko so še bili z mamico - je mamica za njimi pojedla vse iztrebke in tako ''pospravila'' za seboj in njimi. Tako da baje to vedenje prevzamejo od matere. Naš jih je tudi dolgo ves vesel hrustal - dokler ni spolno dozorel.

za lulanje ti pa to predlagam, ko vidiš da mladič pije (čez ene 20min), takoj vn in bit tok časa uzunaj dokler se ne polula, po igri ga je treba vn peljat, drugače pa naj bi se ga vn peljalo na vsaki 2 uri. Naš v posteljo in na ''svoje'' prostore ni lulal in ej takoj zdržal celo noč. ampak če veš da lula pousod ga je treba peljat vn tudi če se ponoči zbudi..itd



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 13 Januar 2011, 12:15:19
Povečini vse psice "pospravijo" iztrebke za svojimi mladiči, do določene starosti mladičev.

Če mladič je svoj iztrebek, mu lahko nečesa primanjkuje, ne glede na to, da sicer skrbite da dobi dobro hrano in ustrezne vitamine. Mogoče niste upoštevali vseh vitaminov in mineralov. Jaz bi najprej preverila kaj mu manjka fizično in se šele potem, ko tu ne bi bilo odgovora, lotila stvari s psihološkega vidika.  ;)



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 13 Januar 2011, 12:17:45
pa sp30 ne pozabit pohvalt ko to počne zunaj in močno kregat in podkrepit s kaznijo ko se v hiši! ;)
Pr ns je deloval :P

Za jest sboje drekce naša ni bla nkol, tuji pa kokr čš :D pol smo to strogo prepovedal,
pravjo pa da najbolš če nočš da ps po tleh pobira, se prepove pobiranje s tal kakršne koli hrane ali pribolškov!
baje deluje če ps ve da iz tal ne sme pobrat NIČ!

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 13 Januar 2011, 12:42:52
Če mladič je svoj iztrebek, mu lahko nečesa primanjkuje
Tole po mojih informacijah ne drži.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 13 Januar 2011, 12:55:06
A lahko kaj več napišeš?

Drugače je poudarek na "lahko" .. kar pomeni da je to lahko eden izmed razlogov.  ;)



SpelaZ

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 13 Januar 2011, 12:55:59
meni so razložili, da ima še "slabo" prebavo in, da drekec še vedno diši po briketkih... A je to res al ne pa pojma nimam  :P



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 13 Januar 2011, 13:06:15
A lahko kaj več napišeš?

Drugače je poudarek na "lahko" .. kar pomeni da je to lahko eden izmed razlogov.  ;)
Ko smo glede uživanja kakcev (tako na splošno) pred par meseci spraševali veterinarja, je povedal, da razlog ni pomanjkanje vitaminov, mineralov ipd., kar je bilo včasih dostikrat slišati. Je pa res, da drugih strokovnjakov o tem nisem več spraševala, tako da ne vem...



sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 13 Januar 2011, 13:36:12
no jst sm tudi spraševala veterinarja in mi je isto reku da to ne pomeni da mu česa primankuje ampak da je to obdobje čez katerega gre večina psou. In dejansko 99% psičkov, ki jih jaz poznam je to delalo dokler niso ''prerastli''.

Meni je veterinar rekel točno to da bo prerastel to fazo :)

jablana: mi smo tudi ga fuul hvalili ko se je zunaj polulal, nam je bilo pa rečeno da ko se polula noter da ga ignoriraš al pa strogo rečeš NE in se potem nič ne ukvarjaš z njim. Recimo ko brišeš lužico, pa da bi mu rekel: Ja ti poreden lump, kaj si se polula noter, ti ti ti = ker baje jim paše vsa pozornost -tut negativna :)

Drugače pa obstajajo tudi kapljice, ki psičkom dišijo kot urin in potem grejo tja lulat in pa obstaja še sprej ki ga posprejaš tam ko se je polulal da odstraniš vse vonje.

(Če kdo potrebuje podarim in kaplice in sprejček :) na srečo ga več ne rabimo)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #13 : 13 Januar 2011, 13:55:07
Po mojem se skriva resitev obeh problemov v tem, da morate pac psicka dovolj pogosto vozit ven - da se bo naucil, da se potrebo opravlja zunaj in hkrati ga boste imeli pod nadzorom in ne bo mogel jesti kakcev...

Vcasih je vzrok v temu, baje, da hrane ne prebavijo do konca in potem njihov iztrebek se vedno "disi" in ga zato pojejo.

battito animale


sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 13 Januar 2011, 14:01:58
no sam se znajo tut skrit in na hitr požret. Jst ga 3 min nisem mela na očeh k sm šla na wc - in je že dišal iz gobca po kakcu. FUUJ



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15 : 13 Januar 2011, 14:02:58
Ja sam nekje je mogu ta kakec dobit, ce ga pa vozis kakat ven, jih pol po hisi naceloma ni...

battito animale


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 13 Januar 2011, 14:07:28
Ko smo glede uživanja kakcev (tako na splošno) pred par meseci spraševali veterinarja, je povedal, da razlog ni pomanjkanje vitaminov, mineralov ipd., kar je bilo včasih dostikrat slišati. Je pa res, da drugih strokovnjakov o tem nisem več spraševala, tako da ne vem...
no jst sm tudi spraševala veterinarja in mi je isto reku da to ne pomeni da mu česa primankuje ampak da je to obdobje čez katerega gre večina psou. In dejansko 99% psičkov, ki jih jaz poznam je to delalo dokler niso ''prerastli''.

Meni je veterinar rekel točno to da bo prerastel to fazo :)
No, tudi vsi veterinarji ne vedo vsega, čeprav seveda dopuščam možnost, da tu jaz nimam prav.  ;) Ampak zato bi me pa zanimalo, zakaj veterinar kar brez preiskav mirno zatrdi, da ne gre za to.  ???

To da gredo vsi mladiči čez fazo, ko morajo več ali manj vse dat v gobec, mi je jasno, ampak za določene stvari se mi še vedno zdi, da pač jih pojedo ravno zato, ker jim tisto odgovarja, ker vsebuje nekaj, česar sicer premalo dobijo (moja npr. ni jedla kakcev, je pa grizla steno - samo steno in nič drugega - takrat sem imela kar nekaj razlogov, da sem sumila da ji primanjkuje kakšnega kalcija,.. in ne da gre za grizenje zaradi menjave zob ipd.).

To da prerastejo je tudi nekako logično.. v času razvoja potrebujejo več določenih snovi, kot ko se nehajo razvijat.



sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 13 Januar 2011, 14:11:29
no jaz ti za svojega lahko zatrdim da mu ni nič manjkalo - ker ko je mel poškodovano tačko so nrdili celotne preiskave ( tud zarad okužbe), če je pršlo v kri in vse... in za svojega lahko trdim da mu ni nič manjkalo. Za ostale pa ne more. So pa francozi že po naravi bolj packi in ogabneži :)



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 13 Januar 2011, 14:58:31
Moja je nehala lastne kakce jest takoj, ko se je odvadila opravljat potrebo notri.

Je pa žrla vse od kakcev, podbojev, omar, do stene in hudo dvomim, da zato, ker bi ji česarkoli primanjkovalo (razen moje družbe  :P )...Človeškim kakcem, ki jih najde na sprehodih, se še zdaj ne more upret in sem prepričana, da ne zato, ker bi ji kaj manjkalo. So ji pač všeč. Jaz tudi rada jem čokolado pa je za preživetje nujno ne potrebujem...



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 13 Januar 2011, 16:04:07
Kako je z mladiči, ne vem. Moja je odrasla (menda ima okrog dve leti) in dvomim, da ji česa manjka. Požrešna je in bi pospravila skoraj vse, ker ji pride pod nos, kakci so pa št. 1 na njeni listi. Vsekakor pa ne bom imela nič proti, če bo tole fazo prerastla ne glede na to, da je že odrasla. ;)



Cokla

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 13 Januar 2011, 17:15:53
Nekdo je omenil te kaplice: kolikor jst spremljam našega psa, mu te kaplice dišijo, da bi jih najraje spil in ne hodil lulat na mesto, kjer so pokapljane  :)
Velikokrat se mi je zgodilo, da sva bila zunaj tudi 2 uri in ni kakal, ko sva pa prišla domov, se je pa v roku 5 minut podelal nekam na pod v stanovanju in kaj boš drugega kot pa hud nanj.. potem se pa skriva po vseh luknjah v stanovanju.
Tudi v polulano lužo smo mu že namočili smrček pa nič ni pomagalo, nekaj minut je objokoval, potem pa vse po starem naprej..  Večkrat opazim, da naredi kar črto z lulanjem, hodi in kar lula, kot da nebi čutil ali pa od navdušenja, tudi med igro..  Smo ga glede tega že zdravili z antibiotiki in se je zadeva izboljšala (lulal je vsake nekaj minut zato smo ga peljali veterinarju, kjer je v urinu najdel preveč levkocitov)..ampak po zadnjem pregledu je bilo vse ok.

Da bi mu kakec dišal po briketih dvomim, ker ima tak vonj za bruhat res.. še nekaj minut po tem smrdi celi prostor  >:(

Malce sem prebrala forum glede tega lulanja in vidim, da vas dosti psa ne okrega ko se polula v stanovanju. Sama sem v začetku tudi bila potrpežljiva in ignorirala zadevo in z papirnatimi brisačami hodila 24ur okoli, vendar po mesecu dni ti že vse presede in moraš biti hud nanj, ker se obnaša, kot bi lulanje po stanovanju bila zanj igra..  polula se 10cm stran od pleničke in take in podobne zadeve. Ko se polula in gre mimo mene, da samo uhlje nazaj in leti, takrat točno vem, da je nekje lužica in jo grem iskati   :-[

Mislim, doma imamo pravo zabavo glede tega.. hvala bogu, da ponoči spi kot ubit ne lula, ne kaka, ne je.. samo smrči pri mojih nogah ali na vzglavniku poleg mene :D

Resnično upam, da bo prerastel to jedačo svojih kakecev ker mu res ne privoščim takšne hrane in se bojim, da bi zaradi tega imel kakšne želodčne ali druge težave :(



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #21 : 13 Januar 2011, 17:22:44
Pomaga, če pleničko malo namočiš v njegov urin - to potem psa privlači, da lula na istem mestu.

Kreganje psa, pomakanje gobčka v lužo in podobno ne bo pomagalo - kot vidite sami, ste psa samo prestrašili in še vedno mu ni jasno, kje se opravlja potrebo. Čisto ignoriranje tudi ni najboljša taktika. Psa je treba opazovat in kot je že nekdo zapisal, tako majhnega mladička je treba ven nosit takoj ko se zbudiš (v pižami letet), po vsakem obroku, takoj ko se zbudi čez dan, po vsaki igri in tik preden greste spat (zadnja stvar, ki jo narediš zvečer, preden greš v posteljo).

Če psa zalotite tik pred ali med opravljanjem potrebe v stanovanju, ga primite in nesite ven - nesite (v naročju potrebe ne bo opravljal)!!! In ostanite zunaj, dokler se tam ne polula, izdatno pohvalite.

Bodite potrpežljivi in predvsem razumite, da je pasji dojenček, ki mu je svet nov in ki ne ve, kako in kaj.



Tempera

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 13 Januar 2011, 17:41:48
Naš je zdaj star 14 mesecev, najbolj pomaga tako, kot pravi kalsang, takoj ven, pa ne stat pa čakat, da se bo polulal. Pri nas ko smo čakali, se je redkokdaj, se je pa takoj, ko smo se z njim igrali, tekali sem ter tja. Na začetku se je nekakjkrat polulal v stanovanju, ko je bil še mladiček, vendar se je hitro odvadil. Je pa pri enih šestih mesecih spet začel noter lulat, ampak dobesedno iz trme. Ko mu kaj nismo dovolili, ali ko smo ga kregali zaradi kakšne stvari, se je protestno polulal. Takrat sem si pa zrihtala eno gajbo za krompir, pa vsakič, ko se je polulal, je šel brez vsake besede in hude jeze za 15 minut v kopalnico pod gajbo. Takole nekajkrat, pa se je hitro ohladil. Od takrat se še nikoli ni polulal v stanovanju, sicer pa zdaj lula na ukaz. Lulat, pa takoj nazaj - dobesedno zdrvi na vrt in nazaj v stanovanje.

Pobiranje česarkoli s tal - smo ga odvadili tako, da smo po stanovanju polagali same dobrote ( hrenovke, šunko, sir, pasje piškote) in vsakič, ko je hotel pobrat, je sledil odločen ne. Ko smo ga odvadili v stanovanju, smo vajo preselili na vrt in ga strenirali še tam.
Zelo redko se zgodi, da bi kaj pobral, če ga kaj premami, samo rečem ne in uboga.




Cokla

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 13 Januar 2011, 18:35:54
Hja, tole prijeti psa in nesti takoj ven ni tako enostavno, sploh pa za nas, ko smo v 6 nadstropju stolpnice... in potem takem si suženj psu, se vam ne zdi.. ???



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 13 Januar 2011, 18:42:19
Cokla, saj to ne traja večno. Pač dokler se navadi na to, da se potrebo opravi zunaj.



sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 13 Januar 2011, 18:44:06
jst sm v 12 štuku :) pa čakat dvigalo, pa zjutri k gre folk v službo pa se izogibat folku...itd

mislim halo suženj psu? Tole mi je res mimo, sej pa si si jo nabavla prostovoljno in se zavedaš da je to skrb - sej pa ne traja to cel lajf. A otroke, ki jih moreš 18let futrat, se ukvarjat z njimi si jim tut suženj. Mislim noben te ni prisulu k tem da imaš psa. ::) ne moreš psa uzgujit na easy



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #26 : 13 Januar 2011, 18:49:51
Hja, tole prijeti psa in nesti takoj ven ni tako enostavno, sploh pa za nas, ko smo v 6 nadstropju stolpnice... in potem takem si suženj psu, se vam ne zdi.. ???

Da psa navadiš reda, moraš biti zelo dosleden. Se zelo izplača maksimalno potruditi tisti mesec dva na začetku, ker imaš potem mir 15 let. Ni pa to nobena raketna znanost. Samo discipliniran moraš biti tudi sam.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 13 Januar 2011, 19:00:33
Hja, tole prijeti psa in nesti takoj ven ni tako enostavno, sploh pa za nas, ko smo v 6 nadstropju stolpnice... in potem takem si suženj psu, se vam ne zdi.. ???

Ja, tako je to. Če hočeš psa naučit, da se lula zunaj, moraš na vsake dve uri letet iz 6. nadstropja s psom v naročju dol. S kreganjem boste pa dosegli samo to, da bo začel opravljati potrebo takrat, ko ga ne gledate. Jaz sem na mojo samo enkrat zazjala, ker sem jo želela ustavit, ko je počepnila in od takrat naprej je šla vedno lulat tako, da je nisem videla. Potem sem jo še težje navajala na lulanje zunaj.



Cokla

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 13 Januar 2011, 19:03:56
jst sm v 12 štuku :) pa čakat dvigalo, pa zjutri k gre folk v službo pa se izogibat folku...itd

mislim halo suženj psu? Tole mi je res mimo, sej pa si si jo nabavla prostovoljno in se zavedaš da je to skrb - sej pa ne traja to cel lajf. A otroke, ki jih moreš 18let futrat, se ukvarjat z njimi si jim tut suženj. Mislim noben te ni prisulu k tem da imaš psa. ::) ne moreš psa uzgujit na easy

Haha, ne to mojo izjavo "suženj" napak uzet...  Sej se trudmo, od kar je pes pri hiši še na pivo ne gremo več ven, da ja nebo sam doma in naredu katastrofo v stanovanju, sploh pa ko je tako "izrazito pridne in mirne pasme"  :o HEHE  :o



Cokla

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 13 Januar 2011, 19:10:19
Ja, tako je to. Če hočeš psa naučit, da se lula zunaj, moraš na vsake dve uri letet iz 6. nadstropja s psom v naročju dol. S kreganjem boste pa dosegli samo to, da bo začel opravljati potrebo takrat, ko ga ne gledate. Jaz sem na mojo samo enkrat zazjala, ker sem jo želela ustavit, ko je počepnila in od takrat naprej je šla vedno lulat tako, da je nisem videla. Potem sem jo še težje navajala na lulanje zunaj.

No hvala za tole, ker se popolnoma strinjam, da je začel malce skrivati svoje lužice, morda se tudi zaradi tega polula v lastno posteljo, ker tam popije urin in se "kao ne vidi" :) Ali pa gre v prostor, kjer ni nobenga in tam oddela svoje.
Sem opazila, da od kar ga kregamo za nepridiprave lužice in kakece, še uhljev ne drži več v svoji pasemski poziciji  :-[
Bomo spremenili tehniko, pa da vidimo, če bo kaj učinka   :(