Seminar Marko Koskensalo (FI) 11.-13.03.2011

Urška · 8274

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Društvo prijateljev belgijskih ovčarjev vabi na seminar poslušnosti in obrambe po programu IPO Marka Koskensala iz Finske, ki bo potekal od 11. do 13.03.2011 (3 dni). Seminar bo potekal na vadišču DPBO-ja v Novih Jaršah (LJ). Cena seminarja je 90 €, za člane DPBO pa 60 €. Prijave pošljite do 11.2.2011 na [email protected], prijavnico najdete na linku: http://dpbo-klub.si/PC280161.JPG .

Še nekaj informacij o Marku Koskensalu:
- s šolanjem psov (lastnih) je začel pri 12. letu
- marker od 19. leta
- poznan je po tem, da je razvil lasten slog šolanja, ki mu prinaša uspehe in ki ga uspešno prenaša naprej
- ima izreden občutek za pse in za dvigovanje njihovih nagonov
- velja za najboljšega finskega trenerja
-  trenutno tekmuje z belgijskim ovčarjem Mecberger Duunari s katerim je dosegel naslednje rezultate:
  • 6. mesto na svetovnem prvenstvu belgijskih ovčarjev 2008 v Kočevju (najboljša obramba - 100 točk)
  • 4. mesto na FCI svetovnem prvenstvu 2008 (Wavre - Belgija)
  • 2. mesto na FCI svetovnem prvenstvu 2009 (Schwanenstadt - Avstrija)
http://www.youtube.com/watch?v=CUmZ6GEBSyg
http://www.youtube.com/watch?v=IjxrIUc7xjs
[/list]
- pred tem je imel nemškega ovčarja Jeannan Jarkko: SCHH 3, SA Inka, Military dog champion 1999
- svoje šolanje je začel z dolgodlakimi škotskimi ovčarji:
  • Collie Working Champion Fribyn X-tra blue: HK3, EK3, JK2, PEKO, TOKO EVL, Collie search champion 1995, collie obedience champion 1994-1995, team champion for all working races 1995
  • Collie Working Champion Fribyn Jack Daniels: HK3, TOKO VOI, Collie search champion 1996,Bordercollie Working Champion Glen Fly HK3


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #1 : 31 Januar 2011, 10:48:23
Dobivam kar nekaj vprašanj o kakšem tipu poslušnosti govorimo. O takem: http://www.youtube.com/watch?v=rnivISgpelo  :)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 31 Januar 2011, 14:30:21
Dobivam kar nekaj vprašanj o kakšem tipu poslušnosti govorimo. O takem: http://www.youtube.com/watch?v=rnivISgpelo  :)
Posnetek zgleda lepo in rezultate ima krasne, vsaka čast  8), ampak osebno mi je škoda denarja za gledat to, kar smo počeli pred 20 leti  ;).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 31 Januar 2011, 16:08:44
Kaj je fora une ženske k hod za psom s palčko?



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #4 : 01 Februar 2011, 13:55:08
Posnetek zgleda lepo in rezultate ima krasne, vsaka čast  8), ampak osebno mi je škoda denarja za gledat to, kar smo počeli pred 20 leti  ;).

With all due respect  :) 20 let nazaj je povprečen nastop v poslušnosti izgledal kar precej drugače kot danes, standardi so se močno spremenili. In na srečo se na working-dog.eu dejansko da videti posnetke dela iz tega časa. Moram priznati, da me izjave v stilu "saj mi to vse (po)znamo" v zadnjem času fejst zmotijo. V Sloveniji je v kinološkem športu tako, da vsi vse znajo, vsi so že vse videli, kdorkoli pride iz tujine pa karkoli pokaže je bullshit, ker vsi "delajo po takem sistemu že od nekdaj". V zadnjih treh letih sem bila na 7-8 seminarjih doma in v tujini, nekateri so bili celotedenski treningi. In vsak med njimi mi je nekaj dal. Eni so me spomnili na kaj, kar sem že pozabila, na drugih sem dobila kakšno svežo idejo ali videla drugečan pristop k samemu šolanju neke vaje. Predvsem pa sem ohranila svoj način dela in pobrala tisto, kar se mi je zdelo uporabno. V šolanju velja, da skorajda vse poti vodijo k cilju, so pa različno vijugaste in dolge. In ohranjanje odprtosti za različne sisteme dela se mi zdi ključno.

Marko Koskensalo ima 32 let, zato dvomim, da so njegove metode "staronemške"  :) . 14 dni nazaj sem Mio Skogster vprašala par malenkosti v zvezi s tem, kako Marko Koskensalo dela in povedala je, da je eden redkih, ki je svoj sistem šolanja razvil pred prihodom nemškega načina šolanja na Finsko. In da ima blazen smisel za dvigovanje nagonov pri takih in drugačnih psih. In že to dvoje me dela radovedno do te mere, da bom na seminar zagotovo šla.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 01 Februar 2011, 14:59:52
Nimam nič proti temu seminarju  ::). Samo dala sem opombo, ki meni zbuja asociacijo ob ogledu tega videa.
Niti ne trdim, da šola staronemško, še manj sem mnenja, da sem jaz pred 20 /25 leti šolala staronemško >:(. U bistvu kdorkoli ve kako je igledalo šolanje po "staronemško" ne bi nikoli dal te primerjave  :P.
Niti ne trdim, da je poslušnost zgledala tako na 20 let starih posnetkih, pač pa da je sistem čisto tak kot je meni znan it tistega obdobja. Kako pa kdaj kaj zgleda je pa odvisno od kriterija, ki je kdaj zastavljen in ki določa obliko vaje. Isto obliko lahko namreč dobiš s kakršnim koli sistemom. In isti sitem ne da isti rezultat kdorkoli ga izvaja. Kar se bo opazilo tudi na rezultatih teh, ki bodo kasneje uporabljali metode s seminarja. Nekateri bodo ko Koskensalo osebno, drugi pa taki kot da bi bil posnetek izpred 25 let  ;).
Je pa to da hodi okoli en s šibo in kako nosi šibo ( in uporabljata) vodnik na posnetku nastopajoča je torej zame pravi "deja vue". Kar ne pomeni da je s tem kaj narobe ali da je tudi za vse druge. Posamezne elemente iz tega obdobja še (prilagojeno) uporabljam- samo žal nima že dolgo nobenega psa, ki bi se obnesel za ta sistem. Za ta način dela rabiš primerno genetiko materiala , ki ga imaš v obdelavi. Dober material in dobri refleksi = dober rezultat. Slab material in slabi refleksi= še slabši rezultat.
Dejstvo je torej da nimam psa, ki bi bil za to metodo pa tudi odveč 60 eur in tri dni nimam, da bi šl agledat v prazno kot opazovalec, zato mi ogled posnetka zaenkrat popolnoma zadošča. Ne dvomim pa, da je dolga vrsta čakajočih ,ki imajo primerne pse in vse ostalo, zato ni razloga za tako reakcijo.
Hvala za link in veselilo nas bo. če boste še na seminarju kaj posneli.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #6 : 01 Februar 2011, 15:08:13
Urška, Deteljica.... :)
 mene tudi zanima , kaj je ta fora s šibo? :) in zakaj una  ženska za njima hodi  :-[

  če ne uboga da  ga našeška ?... al kaj? :-[

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7 : 01 Februar 2011, 15:17:58
Poglej sedi v gibanju. (če sem prav vidla)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8 : 01 Februar 2011, 15:35:41
Urška, Deteljica.... :)
 mene tudi zanima , kaj je ta fora s šibo? :) in zakaj una  ženska za njima hodi  :-[

  če ne uboga da  ga našeška ?... al kaj? :-[
Fora s šibo je modeliranje neke vrste v žargonu pasjega šolanja.
Pri konjih smo točno temu rekli "švungiranje"- že pred 40 leti in več , ne samo 20  ;)
Gre za to , da spraviš gib na stopnjo refleksa- hitrega in intenziviranega.
Pravi udarec na pravem mestu namreč doda gibu intenzivnost ( Pri galoperjih vidiš  tisto mlatenje v finišu. Ni zato ,da bi se konj bal , ampak udarec na določenem mestu povzroči, da noga seže globje in bolj zagrabi (refleks kot pri kolenskem).
Pri jahnju dresure pa npr z dolgim bičem inteniviraš "dejstvo "noge = jahačeno povelje.
Pri psu pa prav tako- pospešiš refleks. Pes mora bit v nagonu, ker  če je v zavestnem delovanju se boukočil in naslednjič naredil počasneje. Mora bit švrk, ne udarec. Ona s šibo čaka in če ne bi bil regfleksni odziv dober , bi  dodala švrk s palico enako vodnik za prostor v naslednji vaji.

Če pa pri treningu zajebejo timing ali intenziteto ali karkoli drugega pa potem vidiš v IPO tekmah morje psov ,ki obstojijo v vaji sedi ali se uležejo namesto obsedijo. In take kjer večkrat zajebejo timing ali intenziteto ali stopnjo nagona  ,ki zgledajo mal "nepočiščeni " na splošno ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 01 Februar 2011, 15:51:34
aha... hvala  ;D
 nisem ravno razumela... sem nekako mislila, da je to povezano kot pripomoček da se psu nakazuje... ne kot  razlog za refleks...

No vsaj tako sem jaz uporabljala " kinološki pripomoček" >:D še pri damču.. pa ne zato da ga šeškam stalno... zgolj kot opozorilo( ker je trmaril in svojeglavil). ... v koraku vedno prehiteval...pa iz prostora je zamenoj puzal ::) p  mu je bilo v času učenja stalno treba  žugat/grozit ( sicer sem imela bolj majhno , ne ravno celo preklo- pa z listi na koncu)... ampak to je bila moja fora- za psa.

Sem pa že  po-mislila, da je to kakšna "doktrina" šolanja  :o.... :D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #10 : 01 Februar 2011, 20:26:53
Deteljica, saj v bistvu sem tebi napisala samo prvi stavek, ostalo je bilo pa na temo kako pri nas v povprečju folk gleda na seminarje, pa si mi bila iztočnica :-) Nič osebnega  ;D

Palica ima pa dve funkciji, na filmčku opisano s strani Deteljice kot pogojni refleks, Lahko pa je podaljšana roka, če recimo psu ne moreš razložiti, da te pa "ta" stvar moti, pa mu pokažeš kaj točno. Meni se podaljšana roka zelo simpatično obnese sploh pri Paxu, kot nek target stick samo v rahlo drugačni funkciji, da psu pokažem točno en delček nečesa, katerega poločaj naj popravi, pa dobi nagrado.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #11 : 02 Februar 2011, 09:50:12
Ja sej v načelu se strinjava. Tudi osebno grem načelno vse mogoče gledat. Tudi , če mi kaj deluje čudno ( to nikakor ni ta primer) je zanimivo videt  kaj vse lahko da dober rezultat. In koliko psov pride dobrih  kljub šolanju  :D.
Ampak tokrat sem pa mislila it, pa se nisem mogla odločit,  pa sem se potem odločila, da tokrat ne. Ker mi je bil filmček dovoj nazoren, da točno vem , kaj lahko pričakujem. Samo to sem mislia s svojo pripombo.
Slišala sem namreč, da je človek "mojster sile" pa nisem vedela kaj naj si pod to predstavljam in me je strašno firbec matral  :-[. Zdaj pa si vse zelo nazorno predtavljam  ;).
Glavna težava: v teh treh dneh, ko bi bila tam moji 4 psi, za katere že med tednom nimam nobenega časa, ne bi meli kaj delat. Dva sta čisti driski (pri katerih moram celo o tonu klikerja globoko razmislit  ;D ) dva pa bi po značilnostih celo ustrezala, ampak sta premajhna, da bi jih dosegla in zadela s palicami na pravo mesto  ;D  Zato se bom zadovoljila s poročili udeležencev  8).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #12 : 08 Marec 2011, 15:05:39
Če je še kdo, ki si želi na seminar, pa je zamudil rok prijave, naj se javi Marku Habiču na kontaktni mail.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 15 Marec 2011, 09:42:14
Na ledjih Koskensala se bodo očitno lomila kopja spora oz foušije dveh malinois struj na Hrvaškem:
http://www.mojpes.com/forum3/viewtopic.php?f=63&t=2886&sid=1c10eebf21322283849d4ce1ff6ffa02&start=120

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!