Vzgoja mladička za psa reševalca ali za lovskega psa

tprose4 · 17461

tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Mene pa zanima, če ima kdo kakšne izkušnje ali nasvete, kako že od začetka delati z mladičem, če se ga namerava šolati za reševalnega ali lovskega psa? Imamo mladička koker španjela in bi radi konstruktivno izkoristili njen nagon. Oziroma me zanima kako poteka celotno šolanje. Za reševalnega psa sem nekaj našla na internetu, za lovskega pa nič. Ter če kdo ve za kakšno vredu pasjo šolo v Ljubljani (ne za splošno poslušnost, temveč za reševalca ali lovskega psa). Videla sem, da se v Kinološkem društvu Šmarna gora da šolati za reševalca, me pa zanimajo pohvale in kritike  :)

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1 : 26 Januar 2011, 16:52:26
Šmarnogorci so čisto v redu, Krimovci tudi, pa Ljubljančani tudi... Odvisno od tebe kje bi se boljše počutila.
Kar se tiče reševanja in mladička je važno IGRA, IGRA in še enkrat IGRA ;)

Lovska zadeva je drugačna in o njej nimam pojma, mislim pa, da je nekompatibilna z reševanjem in bi bilo dobro se odločit kaj bi rada delala, ker pes ne more med iskanjem človeka v gozdu obstat na ptiču ali it za zajcem, kar je zelo malmljivo sploh, če se išče že dlje časa brez najdbe. Je iskanje ljudi preveč samostojna zadeva med katero pes ni pod vidno kontrolo in mora delat sam. Dobra samokontrola je zelo zaželjena. Mi smo tam samo kot pomoč. Zelo v grobem povedano...
No, mogoče pa komu uspe tudi to...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 26 Januar 2011, 17:18:25
Ne saj ne bi oboje  :) To dvoje me zanima. Od nekdaj imam željo, da bi postala vodnik reševalnega psa, vendar se zavedam da je to zelo dolgotrajno šolanje. Ker pa sva se odločila za koker španjela, sem pomislila tudi možnost lovskega šolanja (sicer ne bi bila lovec, ker mi to ni všeč, bi pa rada njen nagon usmerila na pravo pot, da ne bomo imeli psa, ki nič ne sliši ko zavoha sled). Predvsem bi rada s psom nekaj počela (agility in podobno me ne navdušuje tako) :)

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 26 Januar 2011, 17:32:01
greš v malo šolo za lovce- te lovci se itak med seboj nekako " Vohajo" ..in nadaljuješ v VP1... zgolj toliko da naredita PNZ.... potem ti bo  jasno. ali ja v tej smeri ali ne... prav ti bo prišlo npr to, da boš lahko primerjala z ostalimi šarivci... veliko prepeličarjev je v lovskih šolah, pa kakšni špringerji itd... kokrov ne vem koliko ... so že bolj  v športnih rokah  kot ne. Tudi opazila boš ( vsaj jaz sem- bila dvakrat skozi vse lovske) da se posamezne grupe potem skozi učenje nekako "grupirajo" in učijo en od drugega...
Pri nas je bilo to ful opazno... mala šola so vsi skupaj trapali...potem skozi VP1 so pa že ratovale skupinice... šarivci skup... barvarji- goniči skup- ptičarji- terierji...
( tako dobrodošlo-  se marsikaj naučiš- marsikaj zveš- in marsikaj ti postane jasno  :) )
 se boste itak učili čistih osnov ... malo več poudarka je na odpoklicu, vodenju- odlaganju  in pa strelomirnosti- kar je en + ( predvsem zaradi motečih dejavnikov)

Tudi spoznala boš  med ostalimi koliko ima dejansko nagona...( z divjadjo se itak bore malo dela v teh prvih dveh ... ker to je potem VP2- tam imaš divjad  itd )
Potem pa nadaljuješ/ se posloviš od starih sošolcev in greš v drugo "srednjo šolo"  ;D /... v drugi smeri nadaljnje šolanje- športni.
Kje točno so take šole v LJ... :-\... žal tukaj se mi pa ustavi ... ti bodo pa drugi  predvsem Ljubljančani povedali.
Mi smo bili v LKD Gorenjske... je bilo pa tudi nekaj  Ljubljančanov pri nas  :)


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 26 Januar 2011, 18:30:36
Veš, Andreja ima prav. Reševalnih in lovskih psov ne moreš dati v en koš. Ali boš jedla jabolka, ali pa imaš raje hruške.
O usposabljanju psov za nemene reševanja nimam pojma, glede lovskih kokerjev pa smo pravi naslov.
Smo psarna, vsaj kolikor je meni poznano, z najstarejšo lovsko dediščino v Sloveniji. Dravska.
 Moj oče je lovec že več kot 45 let. In naši psi so se in se ponašajo z odličnimi delovnimi rezultati. In tudi naša vzreja (sicer samo eno leglo vsake 2 leti) je plod načrtovane in premišljene kombinacije pasje mame in pasjega očeta. Tako da je mladičkom to že v krvi. "Divja liga". TEXAS.

Predvsem je pomemben podatek, ali so predniki tvoje Taje lovski  oz. psi z delovnim preizkusom .(nekako vsaj 3 kolena rodov nazaj). Če so, potem  bo tvoja Taja zanesljivo imela "dober nos", kar pa je osnovni pogoj.
 Veš, o teh stvareh bi ti lahko povedala veliko (samo se mi žal (oprosti),  ne ljubi pisati). Predlagam, da me pokličeš ali kontaktiraš, pa se bova lahko sproščeno pogovarjali o vsem, kar te zanima oz. o predlogih, kako jo preizkusiti.

Lepo se imejta ti in tvoja TAJA.

Tatjana




zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 26 Januar 2011, 22:46:42
Ali ni tako, da moraš biti za dejansko delo z lovskim psom lovec?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 26 Januar 2011, 23:36:54
Dejansko bi bilo edino  prav , da so lovske pasme psov v rokah lovcev. Zakaj?  Ker so lovski psi delavci. Ker imajo to zapisano v genih.In če jim ne omogočimo "dela" in tekanja ter iskanja po poljih (npr. šarivci), potem jih vzamemo dušo. Ni prav.  In ljudje, ki niso lovci, kupjejo lovske pasme (predvsem kokerje) zaradi njihove lepe facice. Žal. - -

Zoe, mislim da ja. Da moraš za dejansko delo z lovskim psom biti lovec. Lovski pes je v bistvu lovcu tovariš in sodelavec. Le na lovu se lahko pes izkaže. In uživa v delu.  Vse ostalo je kikiriki.
Če utegneš, vtipkaj naslov PRIMITIVNOST LOVCEV IN IZKORIŠČANJE POLOŽAJA, nato pojdi na 15.stran in preberi 3. post. Napisala ga je Dayamanti.
Dayamanti piše "taboljše" poste. Je carica. Všeč mi je.
Pa lep  pozdrav tebi in tudi Dayamanti.

 



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #7 : 26 Januar 2011, 23:48:52
No, s prvim delom se ravno ne strinjam. S katerimi psi bi pa potem delali reševanje? Ovčarji bi morali pasti ovce, goniči gonit, prinašalci prinašat perjad, šarivci šarit, hrti lovit zajce.... Mislim, da se da tudi za pse delovnih pasem najti ustrezno zaposlitev, za katero niso bili vzrejeni, pa lahko živijo čisto srečno življenje.
Je pa res, da je zelo lepo videti psa, ki opravlja nalogo, ki jo ima v genih :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 26 Januar 2011, 23:55:40
Glede nekompatibilnosti lovsko-reševalne vzgoje......a ni psička od Davida iz Jutta's point tudi reševalka ali se motim?



aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 27 Januar 2011, 00:33:49
Ali ni tako, da moraš biti za dejansko delo z lovskim psom lovec?

To bi pomenilo kaj, da če maš recimo labradorca, z njim ne smeš delat lovskih preizkušenj, WT ...? Dejansko na lovskih tekmah "nelovci" dosegajo zavidljive rezultate. Da se pa tudi kombinirat delo lovskega psa in reševalca, čeprav se različne pasme uporabljajo za različne zadeve pri lovu. Če pogledamo recimo prinašalca, ki išče ustreljeno divjad po sledi je zelo podobno iskanju pogrešane oz. izgubljene osebe.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 27 Januar 2011, 00:36:12
Zoe, v  bistvu imaš prav. Jaz sem gledala "drevo", ti pasi videl  "gozd".
V mislih sem imela kokerje, ker jih pač imamo doma (3) in posledično temu je bil napisan moj post.
Sorry.
Lahko noč.



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 27 Januar 2011, 00:55:46
Še nekaj me "žuli".
Pravzaprav je nekako bolj splošno (da mi ne boste zopet "oprali glave").
Veliko kokerjev zdolgočaseno poležava na kavčih.  Žal. Ker jih imajo ljudje za izrecno za hišne ljubljenčke.
 Ker so sebični.
In ker nimajo "pogojev", da bi  jih "zluftali".
In v kolikor nimate pogojev, da vaš pes vsak dan v vašem spremstvu teka zunaj dve ali več uri, potem ga nikar ne kupujte.
če bo vaš kuža samo na povodcu, ali imel redko priliko, da je "svoboden", potem boste imeli enega žalostnega,nervoznega in razdražljivega psa. Če mu ne boste omogočili (ali pa mu ne morete), da bo tekal zunaj po travi za pticami, potem mu boste vzeli vse, kar mu je v krvi, vzeli mu boste dušo.
In kot je rekel Mali princ: "Bistvo je očem nevidno. Treba je gledati s srcem.

Pa lep pozdrav.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12 : 27 Januar 2011, 09:06:24
Glede nekompatibilnosti lovsko-reševalne vzgoje......a ni psička od Davida iz Jutta's point tudi reševalka ali se motim?

Sej nisem napisala, da je nemogoče. Ne vem pa kaj počne David s svojo psičko poleg reševanja. Ampak mislim, da ne moreš enačit Davida z začetnikom ;)
Za kaj takega si mislimi, da potrebuješ kar nekaj časa, ker že reševanje samo po sebi je način življenja in za resno delo potrebuješ kar veliko časa. Pa odvisno je tudi od psa do psa pa pasme kaj kateri kje rabi in kaj ne.
Za ogromno večino pa sem 100%, da je delo nekompatibilno.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #13 : 27 Januar 2011, 09:25:05
Pa iz prakse je razvidno tudi, da je problem že "samo" agiliti. Malo način dela in dosti - čas...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 27 Januar 2011, 09:53:37
Sej nisem napisala, da je nemogoče. Ne vem pa kaj počne David s svojo psičko poleg reševanja. Ampak mislim, da ne moreš enačit Davida z začetnikom ;)

Da me ne bo kdo narobe razumel; v bistvu sem se takoj strinjala z napisanim, da oboje načeloma ne gre skupaj, potem sem se pa spomnila,da sem na Lokvah srečala tudi Davida in mi ni bilo več jasno ali to drži ali sem spet kaj pobrkala.

Jap, začetnik pa res ni  :)



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #15 : 27 Januar 2011, 09:54:22
Dejansko bi bilo edino  prav , da so lovske pasme psov v rokah lovcev. Zakaj?  Ker so lovski psi delavci. Ker imajo to zapisano v genih.In če jim ne omogočimo "dela" in tekanja ter iskanja po poljih (npr. šarivci), potem jih vzamemo dušo. Ni prav.  In ljudje, ki niso lovci, kupjejo lovske pasme (predvsem kokerje) zaradi njihove lepe facice. Žal. - -

Zoe, mislim da ja. Da moraš za dejansko delo z lovskim psom biti lovec. Lovski pes je v bistvu lovcu tovariš in sodelavec. Le na lovu se lahko pes izkaže. In uživa v delu.  Vse ostalo je kikiriki.
Če utegneš, vtipkaj naslov PRIMITIVNOST LOVCEV IN IZKORIŠČANJE POLOŽAJA, nato pojdi na 15.stran in preberi 3. post. Napisala ga je Dayamanti.
Dayamanti piše "taboljše" poste. Je carica. Všeč mi je.
Pa lep  pozdrav tebi in tudi Dayamanti.

 

Lep pozdrav tudi tebi Tatjana  :)

Tisti post je pa na sosednjem forumu :D... je pa edem mojih " bolj krutih" :-[... je bil pa z namenom, ker je bilo( mislim , da neko zgražanje) v smislu posploševanja in  pa napačna predstava o lovskih psih  :)

Je pa tako... jaz sem zagovornik, da če že imaš lovskega psa, da ga šolaš temu primerno za kar je bil ustvarjen. ( lovec - ne lovec).
Da se ohranja prvobit pasme  oz da pes pride do izraza... če nagona nima- potem pa delo v alternativo...

Glede reševalcev.
 je pa takole :)... to so pa zame in moje pojme "elita" 8)
jaz jim vsako leto namenim tisti del dohodnine...  ;)
In res se mi zdijo hudo pomembni..tudi veliko lovcev je vmes...in lahko samo rečem " ala jim vera"...
Nasplošno zagovarjam  delo s psom... sploh če je  delovne pasme... potem pa naj bo to lovski- za lov... psi- reševalci... vodniki za slepe terapevtski... skratka vse tisto kar dejansko nekako služi pomoči- delu.. neki koristni stvari..  ne vem kako bi se sploh izrazila.. zame pes doseže tisto bistvo ko opravi delo, katerega človek ni sposoben...in če pri tem upoštevaš še to; da to delo opravi iz veselja in nesebičnosti - koristoljublja. To je meni delavni pes, in so mi "zakon"..pa ni važno kaj dela.

Sedaj lovsko šolanje - nelovca
Hudo težka naloga...čisto iskreno...Ker enostavno vedno moraš za pomoč nekoga "fehtat"

nasplošno in v grobem je pa takole...
lovski psi samo v lovskih rokah....( NE )
Bi zagovarjala , če bi bila vsa ta lovsko-kinološka populacija nekako zavedna tega , da je pes družabno živo bitje,  pomočnik - sodelavec  in bla bla bla...
kar pa žal ni tako... In to vsi  MI dobro vemo ;)
Marsikomu je pes še  vedno zgolj orodje , tako kot tam ena lopata ali pa kramp... ko rabiš vzameš iz ropotarnice, ko pa ne rabiš je pa tam(  v pesjaku- v lastnem dreku)...
Za vsako cepljenje, kvalitetno hrano, nego... bog ne daj vetiranarske stroške ( če že zboli) je pa škoda vsakega centa...
za vse drugo se pa takoj najde... pa če tud je treba  usran rešpetin iz rora v Nemčijo poslat- ker lokalnemu servisu ne zaupajo... ::)
Tak odnos do psa... je pa meni za kozlat.... resno. In tak odnos... mene moti...in to  hudo.
da ne omenjam... določenih vzrej ki se jih grejo nekateri zadnje čase ( to sem pa podrobno podrobila  v bigl temi)...
Dejansko na lovskih tekmah "nelovci" dosegajo zavidljive rezultate. Da se pa tudi kombinirat delo lovskega psa in reševalca, čeprav se različne pasme uporabljajo za različne zadeve pri lovu. Če pogledamo recimo prinašalca, ki išče ustreljeno divjad po sledi je zelo podobno iskanju pogrešane oz. izgubljene osebe.
ja glede rezultatov je res... ampak za moje pojme ni zgolj to lovec - nelovec... ampak odnos vodnika- do psa.
To je prvo in zadnje kar mora bit v tej kategoriji človek- pes...
 pes že itak po defoltu svojemu lastniku, da dušo in srce.... in če jo dobi nazaj.. je to formula za uspeh... pa ni važno v kakšni kategoriji. :)

- Moje izkušnje glede  šolanja itd
 oba moja psa sta notranja... scrkljana do nezavesti... vse jima v " rit vtaknemo" pa  kavč imata celo svoj...ponoči se tudi v posteljo " ušunjata"...skopana in negovana sta tudi- čeprav jih ne rastavljam...  itd.
Ko smo šli skozi šolanje in preizkušnje so velikokrat ( prav lovci ) pod nos vrgli da imam "salonce" , sploh kar se tiče žimavke...
 Že skozi šolanje se je videlo točno kater pes  je  "pes" in katerega imajo zgolj za orodje  .... tudi kasneje , ko sva delali preizkušno...  in jo opravila... pa ,da ne omenjam telesne itd..... so potem padale opazke, in govorice za hrbtom... "kao" , da mi je sodnik šenkal..  pa da brez veze, ker moja itak nikoli ne bo v lovišču... da take bi morali sploh izločit neglede kako delajo
skratka .. kup takih motečih opravljanj je bilo..  marsikoga- take opazke in govorice odvrnejo do te mere , da se sploh v nadaljevanju več ne  ubada z "lovsko kinologijo"

Veliko  jih poznam, ki so imeli prej lovskega psa- ga šolali se aktivno ukvarjali s tem.... za ta-drugega imajo pa čisto eno  XY pasmo( daleč proč od lovske)... pa čeprav so ljubitelji lovskih pasem....Zgolj zato, da se jim ni treba ukvarjat z " raznimi  bunkeljni"

Mene skozi šolanje  sicer niso odvrnili, ker sem trmasta... in ker sem imela čas... pa z veseljem sem jih še podžigala... vsakič, ko jih je " nascala" , sem hodila kot pav .. z nasmeškom ala hamburger( če ne bi imela ušes)... pa še za rundo sem dala  ;D >:D.. zanalašč! , da so se zavedali "salonca"
Pa določenim sem tudi povedala tasvoje....In tisti tanormalni, so se strinjali z menoj, in smo še danes prijatelji... ostali "kekci"..pa ... koga briga... omembe ne vredni. :P

Pa  ne mislim, zdej po nobenem pljuvat, ali pa nekaj nasplošno blatit... hočem samo povedat, da prav v lovski kinologiji mene moti to , da  nekateri lovci nimajo odnosa do psov. In to je en velik   minus za lovsko kinologijo. in dokler bo temu tako... jaz osebno raje vidim , da gre lovski pes v nelovske roke- pa makar če samo kavč pegla... vsaj radi ga imajo... boljše to kot pa, da ga ima v rokah en kreten, ki ga pretepa ali pa ima zaprtega 24/7 tam pri eni drvarnici v trikrat premajhnem - smrdljivem usranem cvingerju...

tako je pač moje mnenje... žal, ker v vseh teh letih sem prevečkrat vidla prizor z lovskim psom , ki mi je srce paral.

in vse to kar me moti, je tudi razlog, da moje Dine  NIKOLI ne bom parila, ker  niti pod razno nočem , ma niti pomisliti  da bi  njeni( moji mladiči) pristali  pri kakšnem takem "  :-X ".
 Je pasma ,ki je še vedno v večini v lovskih rokah...in dokler se sam odnos v ljudeh do psov ne bo spremenil- se jaz tega ne grem.

p.s.
tako da Tatjana po eni strani.. vesela bodi da imaš kokre  ker "tisti" itak pravijo , da kokri pa setri niso lovski psi... jaz jih ful podpiram pri tem  ;D, vedno jim  potrdim, da imajo prav ;).....




kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 27 Januar 2011, 11:23:09
Ljubitelj lovskih psov sem že od nekdaj, ker so enostavno fantastični. Všeč mi je njihova energija. In ko sem bila otrok smo doma imeli koker španjelko. Ker njenega nagona nismo znali pravilno usmeriti, smo imeli težave s sosedovimi kokošmi. Tako da sem bila zelo dolgo prepričana, da so kokri obvezno vedno na povodcu, ker se ga ne da navaditi odpoklica, ko zagleda kure. Vendar sem prebrala ogromno literature, se pogovarjala z različnimi ljudmi ter nazadnje izvedela, da če se ta nagon pravilno razvija in usmeri, da sploh ni problema. In ker se zavedam, da so lovski psi prvinsko delavni, želim da bi ji omogočila tudi takšno življenje (poleg kavčpeglarja  ;D), da izkoristi svoje sposobnosti in gene. Ker če bi želela samo psa, ki mi bo grel noge, bi imela shih tzuja, ko jo imamo doma-ker je bil to pes narejen izključno za družbo človeka.
Problem pa je, da šola je že šola... Vendar, ko sem brala glede šolanja za psa reševalca, sem izvedela, da je psa treba navduševati za cufanje z igračo, mu dovoliti da VEDNO zmaga in jo nato "ubije". Ko smo z domačim psom hodili v šolo, so nas učili, da pes NIKOLI ne sme zmagati. Tako da me predvsem zanimajo takšne "malenkosti", na katere človek niti ne pomisli in jih ponavadi nihče ne povdarja, da ne bom psu nagona po nesreči "zatrla". Ker tamala je stara 10 tednov in predno ne opravi končnih cepljenj, se ne moremo iti niti socializacije.

Diva1 poznam vašo psarno, ker je na dobrem glasu. Upala sem, da bom psa dobila pri vas, vendar sva si s fantom želela rjavega psa, ki pa v lovskih rokah zelo niso zaželjeni zaradi barve  :( Za rjavo sva se odločila tudi na podlagi tega, da veljajo za manj "odlačene". Definitivno vas bom vprašala za kakšen nasvet, če ste mi ga le pripravljeni dati  :)

Naši Taji bi res rada omogočila fenomenalno kokersko življenje, da bo lahko živela za to, za kar je bila namenjena, ter da ne bo cele dni samo med 4 stenami in 2x na dan na sprehodu. Rada bi, da živi res čimbolj prvinsko.

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #17 : 27 Januar 2011, 12:01:16
Doktrina, da v igri pes ne sme nikoli zmagati, je zastarela. V današnjih (dobrih) šolah se dela drugače in psi med igro praviloma zmagajo - si "priborijo plen", ker jih to nagradi in motivira za delo.

Še ena pripomba - vem, kaj hočeš povedati s primerjavo med lovskimi psi in šicuji, ampak šicu še zdaleč ni samo pes za noge gret (pravzaprav noben pes ni samo za noge gret). Živim z dvema, obe sta terapevski psici, obe imata opravljene izpite iz poslušnosti, z obema delam RO in hodim v prostem času z njima v hribe. Ravno zato, ker so nastali za družbo človeku, se da z njimi marsikaj početi, ker so maksimalno osredotočeni nate in jih okolica veliko manj zanima kot sodelovanje s tabo. Malo širša definicija kot samo noge gret. ;)

Iz vsakega psa se da "potegnit" marsikaj, samo priložnost jim je treba dati. Šicuji so npr. v ZDA zelo pogosti tudi v agilitiju (zaradi drugačne, veliko lažje konstitucije - obstajajo celo vzreditelji, ki šicuje vzrejajo za agiliti), na tem forumu sta še dve članici, ki s svojima šicujema marsikaj počneta (agiliti, RO). Res je, da se ne morejo kosati z borderji itd., ampak z njimi se ne mora kosati tudi noben drug pes.

Sicer pa, če bi jaz izbirala med šicujem in kokrom kot psom, s katerim želim nekaj počet, bi prej izbrala šicuja. Kokri, ki jih poznam so bili za moj okus  čisto tumač odpuleni in ves čas tiščali nos v tla. ;)

Vse je relativno. ;)



tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 27 Januar 2011, 12:31:03
Hehe, saj nisem mislila tako striktno  ;D Naša Bella (shih tzu) je čist klasa, smo jo učili trikcev že od malega in vedno znova dobivamo pohvale tudi od ljudi, ki drugače ne marajo psov, da tako prijaznih in lepo vzgojenih psičkov pa niso vajeni. Je resnično prijazna, ubogljiva in hodi z nami teč, v hribe, na morje, se vozi na kolesu (na morju je bila glavna atrakcija  8) ), ampak njeno najljubše opravilo je pa še vseeno gretje naročja ali postelje  :D No ampak tudi Taja (koker) ima zelo rada gretje naročja :)

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #19 : 27 Januar 2011, 12:40:55
 ;D ;D ;D

Lepo slišat! Mi pritisk dvigne ob pogledu na zavaljene, otopele in vsega naveličane šiclne ;)

Veliko veselja s kokrčkom!



tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 27 Januar 2011, 12:47:01
Ne ne, tega se pa pr nas ni za bat. So vse tri pasje gospodične lepo vitke in omišičene. No ja, tamala ni takšna zaradi mojega hranjenja in gibanja, ker še ni en teden pri nas  ;D Ampak sem prepričana, da se ni za bat, da bi mel pri nas eno bajsasto kokrico, kot jih tako pogosto srečujem na vsakem koraku. Kot bodoča veterinarka se zavedam pomembnosti pravilne prehrane in gibanja, tako da nič bat  ;) Sem ravno jaz tista, ki na vsakem koraku folku pamet solim :) Mi fant in brat težita, da ko me človek kaj vpraša za psa, ni potrebno da vklopim strokovnost, ampak lahko rečem samo da je pridna itd. ne pa da naštevam značilnosti pasme, njene potrebe itd... Hehe, sam jst si ne morem pomagat-od nekdaj se zavzemam za spremembe na področju živali in njihovega dobrega počutja, tako da bom po moje nevedne ljudi osveščala, dokler bom lahko govorila  ;D Ker se mi zdi, da ljudje ne ravnajo s psi slabo, ker so hudobni, ampak ker so preprosto nevedni (npr: hranjenje z pedigrejom itd  :-\ )
Uf pa sem se spet razpisala.  ::)

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #21 : 27 Januar 2011, 13:04:08
Dejansko delo z lovskim psom sem mislila v tem smislu, da psa vzameš sabo, ko se gre lovit. Se bom izražala čisto laično, ker se ne spoznam na lovske pse, pa tudi popravite me prosim, če se motim.
Pri labradorcih sem recimo videla slike psov ob ustreljenih fazanih. Te psi so očitno pomagali pri lovu in jaz si mislim, da so njihovi vodniki lovci. Najbrž ne more kar vsak vzeti puške v roko in it s psom na lov :)

Razne preizkušnje in lovske tekme pa nisem vključevala v "dejansko delo".

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 27 Januar 2011, 13:20:22
z našim smo se od samega začetka igrali skrivalnice, še preden sva se resno odločila, da bo šel med reševalce .... najprej doma kasneje pa tudi zunaj, kar je kasneje prišlo pri reševanju prav, ker je poznal to kot igro že od prej .. glede samega načina dela skozi celotno šolanje pa najboljše da kontaktiraš kinološko društvo (vodjo enote reševalnih psov) pa se osebno pogovoriš ali jih obiščeš kdaj kot opazovalec na treningu poslušnosti ali iskanja

je pa res zelo zelo v pomoč, da se pes zna prej igrat oziroma da se naučiš pravilne igre pa tudi to, da ga navajaš od malega na različne materiale, okoliščine, ljudi .. socializacija pač ... pes je kolikor je lahko s tabo povsod


Vesna



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #23 : 27 Januar 2011, 13:48:04

Dejansko delo z lovskim psom sem mislila v tem smislu, da psa vzameš sabo, ko se gre lovit. Se bom izražala čisto laično, ker se ne spoznam na lovske pse, pa tudi popravite me prosim, če se motim.
Pri labradorcih sem recimo videla slike psov ob ustreljenih fazanih. Te psi so očitno pomagali pri lovu in jaz si mislim, da so njihovi vodniki lovci. Najbrž ne more kar vsak vzeti puške v roko in it s psom na lov :)

Razne preizkušnje in lovske tekme pa nisem vključevala v "dejansko delo".
racah ali fazanih?  :D
fazani so ponavai pred ptičarji postrojeni v vrsto :D

In imaš prav... ne ne moreš kar vzet puške v roke in it ptiče streljat če nisi lovec hehe :D

Lovski pes. V večini
 sploh npr ptičarji, šarivci , in retriverji so zgolj pomočniki pri lovu.
V tej smeri... da preiščejo teren... nakažejo divjad...ali prinesejo že ustreljeno divjad.
Če nisi lovec, sam tega definitivno ne moreš izvajat.
Lahko si pa kot gost , oz. vodnik lovskega psa prisoten pri lovu.
Ampak tudi ne kar vsak  ;)
 lovski pes potane " lovski -pes " šele potem ko ima opravljene preizkušnje šele takrat lahko resno dela v lovišču  :)
.... najprej PNZ-( preizkus naravnih zasnov)
 potem pa še dodatne... pri ptičarjih imaš npr ( PNZ=preizkus naravnih zasnov- za mlade pse  ali  pomladanska preizkušnja, potem imaš JZP - jesensko preizkušnjo...in imaš ŠPP - širšo poljsko preizkušnjo...potem pa  naprej če hočeš oz res tisti lovci lahko dejalo še VUP)
 preizkušnje so pa zato jesenske pa spomladanske pa širše poljske... ker v vsaki je  preizkus psa ob določenem letnem času- zaradi divjadi (  ker v določenih obdobjih je lovopust/ prepoved lova/ za določene vrste divjadi)
In pomembno je da se pes nauči... v vseh letnih časih primerno obnašat in temu primerno delat v lovišču.

če nisi lovec... in si gost... zna bit težko... sploh npr, meni je vedno bilo strah pri že prej vaji in potem kasneje  ukazu  down...
 to se izvaja ... npr na polju... ko pes preizkuje teren ( sedaj govorim za ptičarje)...nakaže.... .. in se začne približevati.... in v tistem trenutku fazan sfrči... takrat se piska DOWN... pomeni da mora pes v ležeči položaj ker takrat lovec strelja...
in  pri tem so mi živci vedno delali 300 na uro... ker sterlja se s šibrami( se razpršijo) ... ne zaupam ravno vsem da prekleto natančno streljajo ::)... pa še pes takrat najraje "zašleva" in ignorira ukaz...

jaz na srečo nikol nisem bila zaradi tega pri veterinarju... marsikakšen je pa že bil ( nazadnje na Šolti- lani  od enega Italijana- je fasal šibro)

tako da jaz ko sem v gostih... me ponavadi povabijo- pomoje bolj zaradi zabave  :D... itak vedno povem... moji psi delajo to in to..  npr. seter gre lahko da vam ptiče dvigne pa pregledat če  sploh so ( ker on se itak že  150 m prej ustavi)...
Dina bo pa znosila v vrsto tisto kar bo dol padlo...in če se strinjajo potem, gremo na lov... če se pa ne potem , pa hvala lepa.

 Tisti ki so pa dejansko  za delo...pa delajo vse.. samo da tam lastnik sam strelja, pa verjetno hudo pazi na psa- ne strelja za vsako ceno tistega ptiča.

So pa določene oblike na določeno divjad ( race- fazani- zajec) ki se jih pa lovi izključno s psom...
to pomeni, da so pri takem lovu, prisotni lovci-  vodniki lovskega psa. Če nimajo primerno izšolanega psa - ne izvajajo takega lova.



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 27 Januar 2011, 13:52:22
Ni dovolj samo telesna ocena? (Jaz sicer bolj gledam za prinašalce ;) )

V pravilniku o lovski preizkušnji piše samo pozitivna telesna ocena, ker PNZ lahko opravljaš samo do dopolnjenega 24 meseca!?

Sicer je tukaj pravilnik - 4 člen:
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlurid=20024897

Lovsko preizkušnjo pa lahko oprevljaš z pozitivno telesno oceno, če sem prav povezal   :-\


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #25 : 27 Januar 2011, 14:06:35
2. člen

(temeljna izhodišča in nosilci)

(1) Psi, namenjeni za delo v lovišču, morajo svojo uporabnost za določene oblike lova dokazati na veljavnih preizkušnjah naravnih zasnov, uspeh pa mora biti zabeležen v rodovniku in v evidencah preizkušenih psov.

skorej bi rekla da ni dovolj zgolj telesna ocena  :)

telesna ocena, je telesna ocena... lahko ima pes telesno oceno ful slabo , pa ima PNZ in ostale preizkušnje  opravljen na maximum točk  ;)
 npr slaba telesna lahko potem vodi edino v vzrejno prepoved.... samo to še ne pomeni da tak pes pa ni uporaben v lovišču.... lahko je absolutni "prvak" samo lep ni... ali pa ima kakšne napake ki pač niso primerne za nadaljno vzrejo....

Ali kontra... lahko ima telesno oceno odlično , pa ne naredi niti ene preizkušnje... potem imaš pa samo lepega psa... ;) ne more pa delat v lovišču ;)

Za retriverje ne vem točno kako gre... vem pa da ... če npr pti ptičarjih zamraziš PNZ , greš lahko na JZP... jesensko... itak PNZ so bolj osnovne ... JZP mora pa znat vse tisto kar na pomladanski + še kaj več  ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #26 : 27 Januar 2011, 14:10:06
...... Ker tamala je stara 10 tednov in predno ne opravi končnih cepljenj, se ne moremo iti niti socializacije.

Diva1 poznam vašo psarno, ker je na dobrem glasu. Upala sem, da bom psa dobila pri vas, vendar sva si s fantom želela rjavega psa, ki pa v lovskih rokah zelo niso zaželjeni zaradi barve  :( Za rjavo sva se odločila tudi na podlagi tega, da veljajo za manj "odlačene". Definitivno vas bom vprašala za kakšen nasvet, če ste mi ga le pripravljeni dati  :)

Naši Taji bi res rada omogočila fenomenalno kokersko življenje, da bo lahko živela za to, za kar je bila namenjena, ter da ne bo cele dni samo med 4 stenami in 2x na dan na sprehodu. Rada bi, da živi res čimbolj prvinsko.

Lahko se greš. Samo po pameti-najbolje na kakšnem KDju-kjer so prav gotovo cepljeni in zdravi psi (vprašanje vseeno ni odveč), tudi po mestu lahko caplja s teboj in se pelje na troli, vlaku, gresta v dvigalo. Ne bo ji škodilo-v zdravstvenem smislu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #27 : 27 Januar 2011, 14:16:09
Lahko se greš. Samo po pameti-najbolje na kakšnem KDju-kjer so prav gotovo cepljeni in zdravi psi (vprašanje vseeno ni odveč), tudi po mestu lahko caplja s teboj in se pelje na troli, vlaku, gresta v dvigalo. Ne bo ji škodilo-v zdravstvenem smislu.

Kinološka društva imajo pravilo, da morajo psi zaključiti cepljenje, preden pridejo k njim na poligon. To velja tudi za mladičke. Za njihovo lastno dobro, ne kar tako zaradi lepšega. Kaj, če mladiček stakne kužni kašelj?

Socializacija na drugih krajih je v tem ranem obdobju bolj priporočljiva.



aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 27 Januar 2011, 14:22:27
2. člen

(temeljna izhodišča in nosilci)

(1) Psi, namenjeni za delo v lovišču, morajo svojo uporabnost za določene oblike lova dokazati na veljavnih preizkušnjah naravnih zasnov, uspeh pa mora biti zabeležen v rodovniku in v evidencah preizkušenih psov.

skorej bi rekla da ni dovolj zgolj telesna ocena  :)

telesna ocena, je telesna ocena... lahko ima pes telesno oceno ful slabo , pa ima PNZ in ostale preizkušnje  opravljen na maximum točk  ;)
 npr slaba telesna lahko potem vodi edino v vzrejno prepoved.... samo to še ne pomeni da tak pes pa ni uporaben v lovišču.... lahko je absolutni "prvak" samo lep ni... ali pa ima kakšne napake ki pač niso primerne za nadaljno vzrejo....

Ali kontra... lahko ima telesno oceno odlično , pa ne naredi niti ene preizkušnje... potem imaš pa samo lepega psa... ;) ne more pa delat v lovišču ;)

Za retriverje ne vem točno kako gre... vem pa da ... če npr pti ptičarjih zamraziš PNZ , greš lahko na JZP... jesensko... itak PNZ so bolj osnovne ... JZP mora pa znat vse tisto kar na pomladanski + še kaj več  ;)

Ta člen pa sem preskočil, ja  :D

Problem je, ker PNZ lahko opravljaš samo do dopolnjenega 2. leta starosti. Kaj pa če do takrat sploh ne delaš? Potem ne moreš uporabljat psa na lovu?

To o telesni oceni meni tudi ni logično, piše pa v pravilniku: http://luncas.vovk.si/component/content/article/156.html


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #29 : 27 Januar 2011, 14:30:18
Ta člen pa sem preskočil, ja  :D

Problem je, ker PNZ lahko opravljaš samo do dopolnjenega 2. leta starosti. Kaj pa če do takrat sploh ne delaš? Potem ne moreš uporabljat psa na lovu?


glej saj ti piše  :)   najmanj... torej če imaš več... še tolk boljše  :)


II. UPORABA PSOV PRI POSAMEZNIH OBLIKAH LOVA

4. člen

(uporaba psov pri posameznih oblikah lova)

(1) Za delo v lovišču se sme uporabljati le preizkušenega lovskega psa.

(2) Za iskanje (sledenje) obstreljene velike parkljaste divjadi se lahko uporabi pse vseh lovskih pasemskih skupin, ki so opravili preizkušnjo v delu po umetnem krvnem sledu. Za iskanje obstreljenih medvedov se lahko uporabi izključno le tiste pse, pri katerih so, poleg dela po krvnem sledu, preverjene tudi njihove vedenjske lastnosti na sledu medveda. Če lovske organizacije nimajo psov in vodnikov, usposobljenih za delo po krvnem sledu, morajo za iskanje obstreljene divjadi najeti priznane vodnike krvosledcev v okviru mreže iskalcev obstreljene divjadi. Seznam aktivnih vodnikov, razporejenih po lovsko gojitvenih območjih, se pred pričetkom vsake lovske sezone objavi v glasilu Lovec.

(3) Vsaka oblika individualnega ali skupnega lova na malo divjad se lahko izvaja le ob prisotnosti šolanega lovskega psa, ki je opravil ustrezno preizkušnjo in sicer:

a) Za lov v gozdu (gozdno delo) se uporablja:

goniče, brak-jazbečarje in jamarje, ki so uspešno opravili preizkušnjo naravnih zasnov (PNZ) za svojo pasemsko skupino;

ptičarje, ki so opravili vsestransko uporabnostno preizkušnjo za ptičarje (VUP);

šarivce, ki so opravili uporabnostno preizkušnjo za šarivce;

prinašalce (retrieverje), ki so opravili najmanj lovsko preizkušnjo za prinašalce.

b) Za vse vrste lovov na malo poljsko divjad se uporablja:

ptičarje, ki so opravili najmanj jesensko vzrejno preizkušnjo (JVP) ali poljsko preizkušnjo (PP) ali širšo poljsko preizkušnjo (ŠPP) ali vsestransko uporabnostno preizkušnjo (VUP);

šarivce, ki so opravili najmanj jesensko vzrejno preizkušnjo (JZP) ali uporabnostno preizkušnjo;

jamarje, ki so opravili najmanj uporabnostno preizkušnjo za pse jamarje;

prinašalce (retrieverje), ki so opravili najmanj lovsko preizkušnjo za retrieverje.

c) Za vse vrste lova na vodno divjad se uporablja:

ptičarje, ki so opravili najmanj jesensko vzrejno preizkušnjo (JVP), širšo poljsko preizkušnjo (ŠPP) ali vsestransko uporabnostno preizkušnjo (VUP);

šarivce, ki so opravili najmanj jesensko vzrejno preizkušnjo (JVP) ali vsestransko uporabnostno preizkušnjo (VUP);

jamarje, ki so opravili najmanj uporabnostno preizkušnjo ali vsestransko uporabnostno preizkušnjo (VUP) za pse jamarje;

prinašalce (retrieverje), ki so opravili najmanj lovsko preizkušnjo v prinašanju za retrieverje, lovsko vsestransko uporabnostno preizkušnjo (VUP) ali specialno lovsko preizkušnjo za retrieverje.


Točno kako grejo zadeve pri retriverjih res ne vem.... je pa sigurno opcija da , če eno zamudiš... delaš drugo... naprimer zamudiš pomladansko- delaš jesensko...itak vsaka nadaljna preizkušnja je zgolj nadgraditev znanja.  :)

Poglej v pravilnik za delo z retriverji... kako delaš naprej , če preskočiš PNZ...

pri ptičarjih vem ,da lahko potem delaš jesensko...  ker mi smo imeli dve taki... sta se takrat ravno gonili prvič ... in  je bilo adakta ... noben ni delal... kasneje sta delala jesensko...


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.