Čipiranje mladičev

Lojze · 51537

Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
: 28 Februar 2011, 10:05:38
Ravnokar sem prejela v roke sklep SZVP(slovenskega združenja veterinarjev praktikov) o predpisanem načinu označevanja registracije pasjih mladičev.
Ob prvi vakcinaciji mladičev proti kužnim boleznim,se obvezno opravi čipiranje,izdaja potnega lista(izpolnjenega,ne bianco) in registracija v CRP na znanega lastnika ali vzreditelja.Storitev čipiranja,izdaje potnega lista in registracije se v tem primeru ne zaračunava.Ob spremembi lastništva psa,se zaračunava storitev predpisana pod postavko"registracija spremembe lastništva psa".
Tjaša



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #1 : 28 Februar 2011, 10:36:25
A pa taki "mojstri" vedo, da se pri delovnih pasmah ponavadi do šestega tedna še ne odločimo, kam bo posamezen mladič šel  ???
A imaš mogoče tudi kakšen datum? Ker meni so to že lani zaračunali ... ::)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 28 Februar 2011, 10:40:13
Kaj pa mladiči, ki pri 6em tednu še nimajo lastnika - so še na voljo? Se jih piše na vzreditelja in potem dela prepis  ???



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 28 Februar 2011, 10:44:34
Ja saj piše.. čipira in registrira se na vzreditelja, se ne zaračuna, potem se dela prepis na znanega lastnika in se ta prepis zaračuna.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 28 Februar 2011, 10:50:15
Ja saj piše.. čipira in registrira se na vzreditelja, se ne zaračuna, potem se dela prepis na znanega lastnika in se ta prepis zaračuna.

Ah ja :-[ Prehitro preletela.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #5 : 28 Februar 2011, 10:53:54
Tocno o teli temi se pise v zadnjem Kinologu v clanku "Skupni zbor sodnikov za lovske pasme"..

Citiraj
Sedaj potekajo aktivnosti in dogovori z VURS ter veterinarsko zbornico za uvedbo mikrocipiranja mladicev psov v leglu pri starosti 8 tednov. Kdo cipira pse v evropskih drzavah, je bila izvedena raziskava, ki je pokazala, da samo v eni drzavi ne opravljajo cipiranja veterinarji, zato je predlog, da bodo pri nas cipirali veterinarji s koncesijo. Pogovori potekajo v tej smeri, da cipiranje ne bi predstavljalo vecjega stroska za vzreditelja psov. Praviloma naj se ne bi cipiranje izvajalo na veterinarski postaji, saj se tja vozijo tudi bolne zivali, ki bi lahko okuzile mladice. Mladici se bodo najprej vodili v centralnem registru pod vzrediteljem, do spremembe podatkov o novem lastniku v centralnem registru. Sprememba podatkov se bo lahko opravila ob cepljenju proti steklini, ali pa bo vzreditelj podatke o novem lastniku sporocil na veterinarsko postajo. Z obveznim cipiranjem se bo resil problem zapuscenih psov. KZS si bo prizadeval, da bo dobil dostop na spletno stran evropskih baz psov, saj bi s tem resevali tudi problem zapuscenih psov iz drugih drzav v Sloveniji. Dileme, ali se bo v Sloveniji izvajalo cipiranje psov, ni, ker bo to zakonsko urejeno. Lahko pa se se dodatno tetovira pasemske pse, kot se je do sedaj. Vloga vzrejno tetovirnih referentov ostane enaka, kot je bila do sedaj. Mnenje zbora kinoloskih sodnikov je, da se iz prakticnih razlogov se nadalje tetovira lovske pse, saj se s pogledom v uhelj takoj ugotovi, da gre za pasemskega psa. Na podlagi tetovirne stevilke se lahko takoj ugotovi lastnik psa, zato je bil sprejet sklep, da bodo vzrejno tetovirni referenti se naprej tetovirali legla lovskih psov iz navedenih razlogov.

To glede lovskih psov mi sicer ni jasno, s kaksnim razlogom moras takoj videti, da je pes pasemski..  ???

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 28 Februar 2011, 11:11:16
Ker na lov smejo le rodovniški psi? Da se že tako vidi ali kaj...


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 28 Februar 2011, 11:14:05
A pa taki "mojstri" vedo, da se pri delovnih pasmah ponavadi do šestega tedna še ne odločimo, kam bo posamezen mladič šel  ???
A imaš mogoče tudi kakšen datum? Ker meni so to že lani zaračunali ... ::)

Ravno sem prejšnji teden o tečipiranju - na dveh različnih "mestih" . V izogib tetoviranju.. ZS

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #8 : 28 Februar 2011, 11:15:42
Ne vem zakaj močno dvomim, da nameravajo tetoviranje ukiniti  :D

Bolj se mi zdi ,da bodo zaradi zbirokratiziranih veterinarjev in KZS-ja najkrajšo potegnili rodovniški psi pri 6 tednih, ki jih bodo najprej tetovirali, potem cepili in čez vse to še čipirali. In posledično vzreditelji, ki jih ne bodo imeli oddanih do 6 tedna oz. bodo počakali do zadnjega in dali psa lastniku glede na njegov karakter.

Stane pa ta prepis 20 eur/psa  ::)



nata

  • Gost
Odgovori #9 : 28 Februar 2011, 11:21:13
Ravnokar sem prejela v roke sklep SZVP(slovenskega združenja veterinarjev praktikov) o predpisanem načinu označevanja registracije pasjih mladičev.
Ob prvi vakcinaciji mladičev proti kužnim boleznim,se obvezno opravi čipiranje,izdaja potnega lista(izpolnjenega,ne bianco) in registracija v CRP na znanega lastnika ali vzreditelja.Storitev čipiranja,izdaje potnega lista in registracije se v tem primeru ne zaračunava.Ob spremembi lastništva psa,se zaračunava storitev predpisana pod postavko"registracija spremembe lastništva psa".
Tjaša

če pa že vemo novega lastnika mladiča lahko ob čipiranju povemo podatke (važen je EMŠO) in se že takrat vpiše na novega lastnika. če bo lastnik mlajši od 16 let, naj vam njegovi skrbniki napišejo, da soglašajo s tem, da bo ta oseba (otrok) lastnik psa. in to tudi podpišejo jasno.



nata

  • Gost
Odgovori #10 : 28 Februar 2011, 11:23:15
Ne vem zakaj močno dvomim, da nameravajo tetoviranje ukiniti  :D

Bolj se mi zdi ,da bodo zaradi zbirokratiziranih veterinarjev in KZS-ja najkrajšo potegnili rodovniški psi pri 6 tednih, ki jih bodo najprej tetovirali, potem cepili in čez vse to še čipirali. In posledično vzreditelji, ki jih ne bodo imeli oddanih do 6 tedna oz. bodo počakali do zadnjega in dali psa lastniku glede na njegov karakter.

Stane pa ta prepis 20 eur/psa  ::)

vsak vzreditelj ima možnost do junija, da lahko psa tako tetovira kot tudi čipira. potem se samo čipira. tetovira se marsikje ne več ... in to že nekaj časa.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #11 : 28 Februar 2011, 11:23:47
Ker na lov smejo le rodovniški psi? Da se že tako vidi ali kaj...

A lovsko izsolan xyz mesanec (recimo mesanec med lovskimi pasmami, z lovskim karakterjem) pa ne sme na lov? (ne vem, se opravicujem  :-[)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 28 Februar 2011, 11:26:03
A lovsko izsolan xyz mesanec (recimo mesanec med lovskimi pasmami, z lovskim karakterjem) pa ne sme na lov? (ne vem, se opravicujem  :-[)

Ne. Samo rodovniški.

Ne vem zakaj močno dvomim, da nameravajo tetoviranje ukiniti  :D

Bolj se mi zdi ,da bodo zaradi zbirokratiziranih veterinarjev in KZS-ja najkrajšo potegnili rodovniški psi pri 6 tednih, ki jih bodo najprej tetovirali, potem cepili in čez vse to še čipirali. In posledično vzreditelji, ki jih ne bodo imeli oddanih do 6 tedna oz. bodo počakali do zadnjega in dali psa lastniku glede na njegov karakter.

Stane pa ta prepis 20 eur/psa  ::)

 :-X Res. Kot da ni nič drugega za poštimat v tej naši ljubi državici.  ::) Kdaj se bo pa nerodovniške čipiralo? ???

Vsekakor sem za to, da se ukine tetoviranje in uvede samo čipiranje. Samo...



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 28 Februar 2011, 11:28:16
A lovsko izsolan xyz mesanec (recimo mesanec med lovskimi pasmami, z lovskim karakterjem) pa ne sme na lov? (ne vem, se opravicujem  :-[)
Kolikor sem do sedaj prebrala, ne. Lov mi ni ravno domač :D  ;) Mislim, da niti preizkušenj ne morejo opravljati, posledično potem ne smejo na lov. Zato pa veselo dobivajo vzrejna dovoljenja in dobre ocene sicer rodovniški psi, tudi, če niso primerni...ampak to je že popolnoma druga tema ::)
Če bo vzreditelj dovolj kmalu vedel, kdo bo lastnik nekega psička, bi bilo res bolje, da se tistega vpiše kot lastnika na čip. Seveda ob primerni pogodbi, da ne pride do kakšnih zapletov.


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #14 : 28 Februar 2011, 11:32:13
Ne. Samo rodovniški.

 :-X Res. Kot da ni nič drugega za poštimat v tej naši ljubi državici.  ::) Kdaj se bo pa nerodovniške čipiralo? ???

Vsekakor sem za to, da se ukine tetoviranje in uvede samo čipiranje. Samo...

A niso že zdaj čipirani? Seveda tisti, ki so cepljeni za steklino... Moj vem da ima čip že od prvega cepljenja stekline.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #15 : 28 Februar 2011, 11:34:24
Ovčka,to je larifari,ampak naši vrli lovci so izjavili,da če slučajno najdejo psa,po njegovi tetovirni številki takoj vejo od koga je! :P
Zatorej želijo lovske pse še naprej tetovirati.Na zboru sodnikov je bilo rečeno,da KZS dovoljuje tudi samo čipiranje mladičev brez tetoviranja.Kar se mene osebno tiče in pa naših mladičev,smo z tetoviranjem zaključili.Popolnoma nepotrebno mi je mladiča izpostavljati tetoviranju v uhelj,ki ga samo boli,efekta nima pa nobenega.Do sedaj so mi mladiče še vedno tetovirali v 8 ali 9 tednu starosti,ko so njihova ušesa že kot pri slončku Dumbu. Ker je uhelj takrat že prevelik za klešče,so jih vedno tetovirali v spodnji rob uhlja,ki ga pa ponavadi preraste dlaka.Tako,da se tetovirne številke sploh nobenemu mladiču ne vidijo.
Kar se tiče prepisovanja,sem jaz ta način že lani uporabila pri naših mladičih.Cena prepisa lastništva je 16,32 Eur.Je pa dobro,da si pri svojem veterinarju nabavite obrazec za prepis lastništva in ga izpolnete pri oddaji mladiča.Prepis naj plača pa novi lastnik.
Tjaša



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 28 Februar 2011, 11:45:16
A,pa še kar se tiče lovskih psov in pravilnika o uporabi lovskih psov v lovišču.Za lov se lahko uporabljajo le rodovniški psi.Predpogoj za uporabo psa v lovišču je,da ima opravljeno pozitivno telesno oceno in PNZ(preizkus naravnih zasnov).Brez teh dveh stvari pes ne sme v lovišče.
Tjaša



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 28 Februar 2011, 11:50:59
Kako pa je z "neregistriranimi" legli? Bodo kakšne sankcije za tiste, ki bodo prišli prvič k vetu z nečipiranim psom? Ali pač ne, ker cepljenje proti kužnim ni obvezno? Ali bo obvezno tudi to, da gre katerikoli mladič iz legla k novemu lastniku že čipiran, ne samo rodovniški? V tem primeru bi se dejansko lahko kaj popravilo na področju zapuščenih živali, v nasprotnem primeru pa na ta del pasje populacije ne bo imelo učinka...Samo tisti, ki že itak delajo tako kot je treba, bodo imeli nekaj več dela...



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #18 : 28 Februar 2011, 11:55:20
Jaz sem kupila mladička pred kratkim in je bilo tako, da so se vsi mladiči pri cepljenju tudi čipirali. In vsi mladički so bili napisani na vzreditelja. Potem sem šla do veterinarja s pogodbo vzreditelja in je naredil prepis name.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


MANDY

  • Gost
Odgovori #19 : 28 Februar 2011, 11:57:04
HURA, če sem prav razumela, tetoviranje odpade, uh nekaj pametnega  :-*.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #20 : 28 Februar 2011, 12:07:03
A niso že zdaj čipirani? Seveda tisti, ki so cepljeni za steklino... Moj vem da ima čip že od prvega cepljenja stekline.

Ja naj bi bili, ampak a so res? In pri marsikaterem podatki v bazi niso vpisani ali pa so napačni... Če se ne dela tako kot je treba vse skupaj nima smisla.  ::)

Ampak ja čipiranje pa imamo obezno ja >:D To je pa tudi vse ;)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 28 Februar 2011, 12:17:49
Ah dajte no - -

 - tetoviranje ni več potrebno ( to smo čakali dolgo,jasno v marsikateri Eu državi ga ni več že 10 let)
- kje piše, da se mladiči cepijo pri 6 tednih ?? nikoli ne cepim tako zgodaj
- papirologijo je pač treba urediti - s strani vzreditelja in lastnika - tukaj ne vidim nobenega problema

Jaz tudi redko vem pri starosti 8 tednov , kam gre kateri mladič - posebno, če zase rabim še toliko manj. Ampak bomo vse uredili, samo da ne bo treba tetovirati.
In bodimo enkrat v SLO zadovoljni z enim napredkom. Ker opuščanje tetoviranja je napredek.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #22 : 28 Februar 2011, 12:21:07
Jaz srčno upam,da se bo na našem koncu to poznalo.V zadnjih nekaj letih sem imela kar nekaj legel mešancev v ambulanti,ki so jih pripeljali na cepljenje proti kužnim boleznim.Izgleda,da se je nekajletno "teženje",da morajo biti mladiči pred oddajo iz legla razglisteni in cepljeni izplačalo.Še moja dva sodelavca sta me čukasto gledala,ko sem začela utrujati s tem.Sedaj jih bomo pa še veselo počipirali.Čeprav predvidevam,da bo v začetku pri "back yard rejcih" ratal kaos,ker bodo imeli naenkrat ogromno psov prijavljenih.
Tjaša



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #23 : 28 Februar 2011, 12:23:45
A pa je to že uradno, da ni treba tetovirat?

Meni je uspelo najti samo objavljen zapis pod Ad 4
http://www.kinoloska-zveza.si/dokumenti/priponke/ZAPISNIK-11.%20seja%20UO%20KZS%2025.11.2010.pdf
vendar piše zgolj o pripravi programa čipiranja



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #24 : 28 Februar 2011, 12:29:33
alenkab,sem na zboru sodnikov,po tem ko je bilo to omenjeno, še enkrat,posebej, vprašala o tem Jožeta Vidica in njegov odgovor je bil da lahko samo čipiram pse in jih ne rabim tudi tetovirati.
Tjaša



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #25 : 28 Februar 2011, 12:47:29
alenkab,sem na zboru sodnikov,po tem ko je bilo to omenjeno, še enkrat,posebej, vprašala o tem Jožeta Vidica in njegov odgovor je bil da lahko samo čipiram pse in jih ne rabim tudi tetovirati.
Tjaša

Pa si mi polepšala dan!  ;D




Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #26 : 28 Februar 2011, 13:04:32
Tudi jaz sem imela tisti dan,ko sem to izvedela polepšan!
Tjaša



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 28 Februar 2011, 13:11:44
Jaz samo upam, da bo dejansko delovalo tako, kot je treba. In ni mi jasno, kako nekateri čipi nimajo nobenih podatkov. Če so napačni, mi je še nekako jasno...
Sicer pa moj prejšnji pes še ni bil tetoviran, niti čipiran (15 let nazaj je dobil le tisti obesek ::)), naslednji bo pa očitno le čipiran. In smo preskočili "tetovirno" obdobje  :D Všeč  ;D


LENČA

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 28 Februar 2011, 15:15:59
Tjaša!

Če prav razumem, naše mladiče pripeljemo k tebi samo še cepiti in čipirati, tetovaže gospod K. ne rabi naredit!?
Če je to tako, je to super!!!

Lepo se imej!



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 28 Februar 2011, 16:29:26
Ja  - kot rečeno se ne tetovira več ampak vzrejni r. pride ob času, ko je tetoviral in seveda prinese rodovniške številke ker te pa seved a so - za označitev s strani KZS.
Na dokument je potrebno potem nalepiti, podpisati žigosati mokročipe ( veterinar) in podatke lastnikov, ki grejo v rodovnik ( vzreditelj)
Eno dela veterinar, ostalo papirologijo pa vzreditelj, ki mora vedeti ves postopek.
Paziti je tudi treba na lastništvo ob čipiranju ( podatki inkl. EMŠO lastnika, če ne pa gre vzreditelja) - prepis kasneje se plača.

itd itd - če ni komu kaj jasno, me lahko kontaktira. Vse kar sem napisala je pomembno za vzreditelje rodovniških mladičev v pristojnosti KZS.

In vsi  vzrediteljivemo, kako je to SUPER - da se ne tetovira več.

Ne pišem tukaj o mešancih za katere čipiranje ni sprememb.
lp

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.