Toxoplazma

heart_alba · 5929

heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
: 13 April 2011, 21:01:42
Ali ima kdo izkušnje s tem, da se je njegova psica okužila s toxoplazmo?

Ugotovili pa so to, ko je bila breja. Mislim, da pri nas v Sloveniji ne kontrolirajo o tem breje psice ali pač? ???

Naš Heart se je paril z 1 samico iz tujine (Italija). Psica je breja že cca 4 tedne in med drugim so ji naredili test tudi na to in ugotovli, da se je okužila in me skrbi glede mladičev.

To je parazit Toxoplazma gondii:
http://www.vet-center.si/index.php?id=3&idd=18

lp






ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 13 April 2011, 21:04:28
Ali ima kdo izkušnje s tem, da se je njegova psica okužila s toxoplazmo?

Ugotovili pa so to, ko je bila breja. Mislim, da pri nas v Sloveniji ne kontrolirajo o tem breje psice ali pač? ???

Naš Heart se je paril z 1 samico iz tujine (Italija). Psica je breja že cca 4 tedne in med drugim so ji naredili test tudi na to in ugotovli, da se je okužila in me skrbi glede mladičev.

To je parazit Toxoplazma gondii:
http://www.vet-center.si/index.php?id=3&idd=18

lp





Kontaktiraj blumino. Sicer njena Blum ni bila breja je bilo pa takrat precej hudo. Upam, da se bo za psičko dobro izteklo  :-*




heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 13 April 2011, 21:36:02
Psica je o.k.
Pred kakšnim tednom se ji je kot zvrtelo in je padla. Takoj so jo peljali v vet.bolnico in naredili teste. V roku 1 ure je bila že v redu, se je normalno odzivala, je igriva, obnaša se kot, da je popolnoma zdrava.
Tudi sedaj po 1 tednu je psica v redu, igriva, rada je, se normalno obnaša in ne kaže nobenih bolezenskih znakov.

Skrbi me za mladičke.





blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #3 : 13 April 2011, 22:38:41
Evo Blumina sama nasla tole temo.

Ce tvoja psia ne bi bila breja in bi bila tako OK kot opisujes potem bi verjetno zadevo prebolela in bi bilo kmalu oK. Veliko psov okuzbo preboli tako, da lastniki sploh ne vedo, da so bili okuzeni, v nekaj procentih pa se lahko cela stala, kot je bila pri moji Blum. Podobno kot pri ljudeh. Ce nismo noseci, za vecino izpostavljenosti niti ne vemo, ce se ne testiramo. In marsikdo izve, da je zadevo prebolel, ce se testira.

Problem pa je sveza okuzba v casu nosecnosti saj vpliva na razvoj plodov. Verjetno je enako tudi pri psicah, nisem preverjala, na zalost trenutno nimam casa... V vasem primeru bi se obrnila na veterinarja, ki resnicno dobro pozna zadevo... ne prepustite zadevo nakljucjo. Mocno vam polagam na srce...

Blumina



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #4 : 13 April 2011, 22:42:19
Sem se enkrat prebrala zacetni mail. A so sigurni, da gre za svezo okuzbo?

Ker prebolena zadeva, ki je od prej, kot je meni znano ni problematicna za razvoj plodov. Se enkrat, kot je meni znano je problem sveza okuzba v casu brejosti.

Naj me kdo popravi, ce nimam prav.

Blumina



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #5 : 14 April 2011, 08:09:18
Sem se enkrat prebrala zacetni mail. A so sigurni, da gre za svezo okuzbo?

Ker prebolena zadeva, ki je od prej, kot je meni znano ni problematicna za razvoj plodov. Se enkrat, kot je meni znano je problem sveza okuzba v casu brejosti.

Naj me kdo popravi, ce nimam prav.

Blumina

Imaš prav. Problem pri nosečnicah je okužba v času nosečnosti, zato se testira  tokso med nosečnostjo večkrat, da se preverja ali je morda tekom nosečnosti prišlo do okužbe. Če je nosečnica pozitivna na začetku nosečnosti se smatra da je bila z tokso okužena že pred nosečnostjo in jo je prebolela brez posebnosti.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 14 April 2011, 09:02:01
A se s tem lahko okužiš večkrat, ali po preboleli okužbi postaneš imun?



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 14 April 2011, 09:07:34
A se s tem lahko okužiš večkrat, ali po preboleli okužbi postaneš imun?

Samo enkrat.  Najpogostejše so okužbe preko mačjih iztrebkov ali s surovim mesom. Seveda se pa nosečnica npr. lahko okuži tudi s solato iz domačega vrta, sploh če mački na tem vrtu opravljajo potrebo.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 14 April 2011, 09:11:44
Samo enkrat.  Najpogostejše so okužbe preko mačjih iztrebkov ali s surovim mesom. Seveda se pa nosečnica npr. lahko okuži tudi s solato iz domačega vrta, sploh če mački na tem vrtu opravljajo potrebo.
To se je zgodilo kolegici, ugotovili v začetku 2. trimesečja. Cela drama je bila :'( Na srečo ni bilo hujšega in je sedaj z malčkom vse ok. So morali pa testirat tudi plodovnico, če je otrok že okužen. Takrat je pa res kriza, če pride do tega.
In celo življenje že živi z mački, je bila prepričana, da je že prebolela. Pa full se je pazila in izogibala domačih mačk, tudi njen mož je čistil mačje wc-je in vse to...


heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 14 April 2011, 11:32:06
Ta psica je iz Italije, ni iz Slovenije in so jo parili z našim Heartom.
Ker je naš Heart bodoči očka, me pač skrbi, kako in kaj in želim o tem izvedeti čimveč.

Psica je breja cca 4 tedne in so ji kontrolirali brejost, kri,... ob tem so ugotovili, da ima v krvi, ne vem, če bom v redu napisala, titter za to toxoplazmozo.
Iz maila, ki mi ga je poslala lastnica, mi ni še jasno, ali so v krvi psice našli protitelesa iz stare okužbe, ali je psica to dobila v času, ko je postala breja.

Sreča v nesreči je, da je lastnica dokončala študij splošne veterine, ni še specializirala, je iz stroke. Vsak teden bodo kontrolirali titter psice, kontaktirala pa je tudi veterinarje, specializirane za področje vzreje.
Psica se normalno obnaša, je vesela,...
Odvisno od rezultatov titterja se bodo veterinarji odločili, ali bodo naredili splav, ali ne ter ali je potrebno zdraviti psico, ali ne.

 



heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 20 April 2011, 14:22:21
Pri toxoplazmozi, kolikor sem prečitala, kontrolirajo IgM in IgG (vsebnost protiteles).

Ali kdo ve, kako je s tem, če je npr. eden negativen, drugi pa na mejni vrednosti, mislim da je (1: 640)?




all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 20 April 2011, 20:47:46
To se je zgodilo kolegici, ugotovili v začetku 2. trimesečja. Cela drama je bila :'( Na srečo ni bilo hujšega in je sedaj z malčkom vse ok. So morali pa testirat tudi plodovnico, če je otrok že okužen. Takrat je pa res kriza, če pride do tega.
In celo življenje že živi z mački, je bila prepričana, da je že prebolela. Pa full se je pazila in izogibala domačih mačk, tudi njen mož je čistil mačje wc-je in vse to...

Okužiš se lahko tudi z premalo kuhanim/pečenim mesom (mačka je končni gostitelj, vmesni gostitelji so pa vsi sesalci) in neumitim sadjem in zelenjavo.

Mačji iztrebki so kužni šele po enem dnevu, tako da če wc čistiš 2x na dan recimo, se s tistimi iztrebki praviloma ne moreš okužit. Je res, da je najlažje če je mačka notranja in težje, če jo spušča človek tudi ven. Definitivno pa niso samo mačke (no njihovi iztrebki) tiste, preko katerih se lahko okužimo.



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #12 : 21 April 2011, 08:29:28
Če so v krvi samo protitelesa IgG, IgM pa ne, pomeni, da gre za staro okužbo in tukaj ni nevarnosti.



heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 21 April 2011, 10:57:42
o.k., hvala  :)

Torej, če je pa kontra, gre pa najbrž potem za novo okužbo.



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #14 : 21 April 2011, 20:56:50
Torej, če je pa kontra, gre pa najbrž potem za novo okužbo.

Se ne spomnem več čisto točno, ampak mislim, da sta pri okužbi prisotna oba razreda protiteles, potem pa se neko razmerje gleda...



heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 21 April 2011, 21:51:25
o.k., hvala!