NAŠLA SEM MAJHNEGA PTIČKA- POMOČ!!!

BorderCollieLover · 63319

BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
: 11 Maj 2011, 16:42:31
Popoldne je prijateljica ob pločniku našla mladega ptička.. na glavi ima malo praskico, zato je verjetno padel iz gnezda.. Poleg njega je bil malo večji ptiček, vendar je že malo letel in je prijateljici ušel. Prosila me je, če bi jaz pazila nanj in ga spravila k sebi.. In sem ga vzela. Prej so ga nahranile baje.. in da je jedel. Čeprav zdaj noče več (sem mu ponudila deževnika) Kako naj vem da je lačen? bo čivkal?
Malo ima perja, ampak večinoma puh, je pa res zelo majhen. In verjetno je kos, ker ima ob robu živo rumen kljunček. Malo zvija glavico k peruti, tako da verjetno hoče spat?
v pokrovček sem mu nalila vodo in ga dala v terarij v katerem ima suho travo oblikovano v gnezdo. Mogoče zna že sam kljuvat, sem mu pustila deževnika potleh...
V glavnem PROSIM DA MI SVETUJETE!!

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 11 Maj 2011, 16:48:16
Pokliči za nasvet v zavetišče za divje živali na Mlaki pri Kranju. Če uspeš na veterinarski kliniki Trstenjak-Zajc dobit veterinarja Saviča, bi ti tut on lahko svetoval (meni je, ko sem našla ponirka).



BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 11 Maj 2011, 16:55:24
Saviča ni..
kje bi lahko dobila številko za prostoživeče živali v kranju?

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 11 Maj 2011, 16:58:21
Upam, da še drži:

Azil za prostoživeče - divje živali
gsm: 031 813 097
Mlaka pri Kranju



BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 11 Maj 2011, 17:01:50
Hvala! :)

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 11 Maj 2011, 17:02:46
Probaš lahko še na VF,  Ambulanta za ptice, kunce, glodavce in plazilce.
Nimajo objavljene telefonske, probaj poklicat kar na centralo.



kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 11 Maj 2011, 17:14:11
Telefonska ambulante na veterinarski fakulteti je 01 47 79 251 in mobitel 041 356 286. lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 11 Maj 2011, 17:33:32
zavetišča v Mlakah ni več, je pa v Muti, telefonska je ista. načeloma je bolje, če mlade ptiče pustiš pri miru - edino kar lahko storiš je, da pogledaš, če je v bližini gnezdo in ga vrneš tja. če so v bilžini starši, bodo mladiča hranili tudi če ni v gnezdu. Velikanska večina ptičev, ki jih poberejo dobronamerni mimoidoči pogine v dnevu ali dveh.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 11 Maj 2011, 17:42:07
Sem se tudi jaz malo pozanimala....
Pravijo naslednje:

važno je, da je ptičku toplo... , tako nekje okrog 30 stopinj celzija..., ker  hitro izgubljajo "lastno toploto"... Sem razmišjala..., kakšna lučka, termofor..

Glede hrane: baje obstaja neka hrana za te ptičke..., ki jo zmešaš v kašo (z vodo)  in potem hraniš s pinceto...

Za začetek (za danes)  lahko ponudiš tudi  pasjo konzervo..., kakšno žličko ali dve, zmešaj z vodo v   gosto kašo  in ga hrani s pinceto. Ali pa namoči brikete v mlačni vodi, da bodo popolnoma mehki in hraniš  enako, kot sem že opisala . Vendar pa je za kasneje  potrebno kupiti neko posebno hrane za te mehkokljune osirotele ptičke ( v njej je vse, kar ptiček potrebuje za  svoj razvoj)

V kolikor ima še puh (in ne perja) se ga hrani vsako uro  (od zore  pa do 22.ure zvečer).., ponoči ne... Vode mu dodatno ne ponujaš, ker dobi tekočino s kašo in je prenevarno, da ga "zaliješ"...

Ta "posebna" hrana pa se dobi v vseh bolje založenih zoo trgovinah (za mehkokljune ptičke)...

Upam, da ti bo uspelo...  In poskušaj ga nahraniti ...  Če bo kazal "interes"...., potem sta na konju.... Tako pravijo...

Pa poročaj prosim"... Držim pesti...



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 11 Maj 2011, 17:49:55
Ups, nekaj še pozabila...

Morda, če ti čas dopušča..., pojdi pogledat tja, kjer so ga našle.... Morda bi našla gnezdo... in bi  ga  lahko vrnila...  To bi billa najboljša rešitev.
Na pločniku oz. ob pločniku pa mislim, da ga ne moreš pustiti... Je preveč mimoidočih...  in se bojim, da ga starši tam ne bodo hranili....  Ne vem, samo domnevam.







andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #10 : 11 Maj 2011, 18:32:01
verjetno si namesto pincete imela v mislih kapalko ali brizgo...  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 11 Maj 2011, 18:43:05
Mislite, da bi ga starši sprejeli če diši po ljudeh?

Drugače pa hvala za nasvete.. :)
Sem prebrala, da jedo tudi kuhana jajca, banane, češnje, deževnike.. Tako da.. Ga hranim s pinceto, rad je.

Pa ni tako zelo majhen.. Po krilih ima že perje, drugod pa je ponekod gol in po nekod puhast.. Mislim, če je to njegova končna velikost potem gotovo ni kos. ampak mislim, da bo še zrasel.
Drugače pa se me je že malo navadil: S čivkanjem me prikliče, potem ga nahranim in potem imamo malo učne ure letenja: On se usede na mojo dlan in jaz jo nežno spuščam gor in dol in on frfota s krili.. Seveda ne gre brez kakanja na mojo roko  ::) ;)

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


riry

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 11 Maj 2011, 19:12:22
Od jajc mu daj samo kuhan rumenjak (tole info sem jaz dobila leta nazaj, ko sem tudi probala rešit enega takega revčka, samo ni ratalo :'()...sicer pa bo res najbolje, da kupiš tole hrano, k io omenja diva1, da bo res dobil vse "vitaminčke" :)



Winny

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 11 Maj 2011, 19:27:00
Če rabiš še kako dodatno info, po moje lahko pokličeš na DOPPS (http://www.ptice.si/index.php) - ptičja urgenca in nasveti strokovnjaka: 01 426 58 75.

Upam, da kaj pomaga. Pa srečno!



BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 11 Maj 2011, 19:28:05
http://www.gnezdilnice.si/index.php?path=kos

je že sigurno kos. takšen je kot tisti na sliki 'Speljan mladič'

Hvala vsem za nasvetem res.. Bom dala vse od sebe da Charlie preživi! :)

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 11 Maj 2011, 20:04:56
BorderCollieLover,

ne morem ti povedati, kako sem vesela, da Charlie sodeluje...
Sem si kar oddahnila... Takšne in podobne zgodbe se me vedno "dotaknejo"... 

Kako pa je z vodo?  Ali pije sam?... Kaj pa sta jedla?  Oprosti, sem radovedna...

Pa pridita s Charlijem še kaj na "obisk". Vaju bomo veseli.




BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 12 Maj 2011, 14:19:58
Charlie je super, danes je šel z mano v šolo.. Bil je v kabinetu biologije tako da je imel mir in sem ga vsako uro prišla nahranit (je čivkal ko je bil lačen) :)  Čene je celo noč spal. Zdaj mi spi na roki... super je.
Piti ga nisem videla, sem pa nekje prebrala da ne rabijo vode še, ker je dobijo dovolj v hrani.. sem mu pa dala kapljico na kljunček in je polizal.
Okej je v glavnem :D

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 12 Maj 2011, 16:35:52
A je kaj narobe če se malo trese? kot da je usak trenutek pripravljen vzletet.

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 15 Maj 2011, 21:16:52
Zdaj mineva 5 dan.. In Charlie je super :D
Hranim ga vsako uro in pol.. Hranim ga z mačjimi briketi namočenimi v vodo(30% beljakovin, 5% maščob),pol mletih puranjih prsi in pol jabolka, malo vitaminčkov za ptice in malo tiste kašice iz insektov.. Sem naredila po porcijah in zamrznila, tako, da ima eno porcijo za vsak dan... In je super. Ima že precej perja, veliko čivka in malo leti.. Smo ugotovili, da je vrabček, star okoli 14 dni..
Zanima me, če se ga bo potem dalo spustit v naravo?

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 15 Maj 2011, 21:54:07
To zna bit problematično, nisem pa prepričana. Vprašaj koga na zgoraj napisanih kontaktih.



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #20 : 15 Maj 2011, 22:24:10
V naravno bo lahko spuscen le "delno".Vseeno bo ostal domaci vrabcek. Nekje doma na vrtu(ko bo dobro letel) mu naredi krmilnico oz. neke vrste njegovo zatocisce. Po vsej verjetnosti bo krozil tam okoli ali pa se bo na vsake toliko casa vracal nazaj. Taksne zgodbe sem slisala ze o resenih pticah. Sem pa zlo vesela, ko sem prebrala kaj se je zgodilo. Za naslednjic v vednost pa pticka nikoli ne vracat v gnezdo, ce si se ga ze dotaknila. Zaradi duha po cloveku mladica starsi avtomatsko zavrzejo in ima se manj moznosti za prezivetje. Naredila si pravilno in poizkusila s tistimi %, ki so ti bili dani. Vec kot ocitno gre Charlieju odlicno.   ;D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 16 Maj 2011, 11:10:27
NI RES!!!!
Ptiči ne vohajo tako kot recimo srne ali zajci, pri katerih se mladičev res ne smemo dotikati. Ptičem je za vonj vseeno. ni pa jim vseeno, če preveč hodimo okrog gnezd, buljimo vanje, fotografiramo od blizu....v takih primerih pogosto zapustijo celotno gnezdo.


Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #22 : 16 Maj 2011, 14:12:45
no saj ni treba tolko klicajev.  sj bo ql, ce napises.  :D nisem expert o pernatih kepicah. tko mi je blo receno od ljudi, ki so imeli te ptice in so bile tako "resene". ok zdaj pac vem. samo ce ne marajo , da hodimo okoli... veliko je podstresnih spranjic, kjer si naredijo domek ali pa v pticjih valilnicah, ki so neposredno v blizini ljudi. kako to?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #23 : 16 Maj 2011, 14:15:08
So v bližini, vendar ne marajo, če tiščiš nos prav v gnezdo. Pa še nekaj, vrane so zelo pametne in če vidijo, da stalno hodiš v en grm nekaj gledat, bodo šle še same pogledat, kaj je tam.


Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #24 : 16 Maj 2011, 14:18:54
ko v neki oddaji o zivalih, je "resitel" ptico prijamal v rokavicah zato mi ni znano, da nebi zaznale vonja... Vrane pa vem, da so inteligentne. Sploh se zaves, ce ti orescek na glavo frcnejo.(ne wem iz lastnej izkusen) ampak mislim da kr fajn boli.  8)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #25 : 16 Maj 2011, 14:32:46
Jaz pa vem. Orehov ne mečejo zato, da bi te spodili, ampak jih razbijajo. Meni se je zdelo zabavno, pa sem jim pohodila vse orehe, ki so jih zmetale dol, tako da so jih lahko pojedle. Pa so si zapomnile in so postale kar nadležne s svojim teženjem. Spomladi, ko ni bilo orehov  so pa začele nosit polže za pohodit...fuj.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 16 Maj 2011, 14:42:05
Pri nas tudi to delajo, na mojo vsakodnevno potko spuščajo orehe. Točno vedo, da grem večkrat dnevno po njej in kdaj kaj pohodim. In orehov sploh ni v bližini, se potrudijo in malo dlje prinesejo :o :D Očitno se splača... :)


Andie

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 16 Maj 2011, 15:07:41
Pri nas jih mečejo na cesto, ko vidijo da se približuje avto in ciljajo da bi jih povozili :o  res so ultra pametne, meni je ful fascinantno jih opazovat.



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #28 : 16 Maj 2011, 19:00:08
ok, da jih razbijejo ob asfalt iz visine mi je logicno... da pa ciljajo avto, da jih povozi... to pa nisem vedla. res so pametne zivalce. cesa mi ljudje se ne vemo. :)

Kako kaj Charlie? :D



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 16 Maj 2011, 20:25:51
Heeeej,

... res si "zlata",  da se trudiš s Charilem... In hvala za odgovor... Sem bila zelo radovedna ...

Sem ti povedala, da  sem enkrat uspela "gor skopat" vrabčka...Ga hranili podobno kot ti... Na uro...Kasneje  smo ga tudi "učili" letat... Po stanovanju...  In je res "zletel"... Krasno...

Potem pa smo bili zaskrbljeni, tako kot ti... - kako ga vrniti v naravo...   In smo imeli družinski posvet... Mnenja različna.... Nam bo uspelo..., nam ne bo uspelo...
In smo se odločili in  postopali nekako tako:

Ko so bili topli dnevi in ko smo sedeli zunaj, smo kletko s ptičkom (seveda zaprto) obesili na domačo jablano.  Za kakšno urco ali dve...  Da vrabček "spozna" okolico...
Tako smo menili..To je trajalo kakšnih deset dni....  Čas smo postopoma podaljševali.... In vedno, ko smo kletko obesili ven, smo bili v bližini... Da nas je slišal in videl...
In nazaj v hišo... Smo pa opazili, da se odziva na žvižg....  Najbrž posledica tega, da smo vedno zažvižgali psom.... In tudi Čivko je "reagiral" na žvižg. Se je vedno "oglasil".    Hranili pa  smo ga še vedno... Se je začel "dreti", ko je bil lačen... Tako, da ga nismo "pozabili" nahraniti... Ker ni nehal, dokler ni dobil nekaj za pod zob...

Lepega dne (saj priznam, nas je vse bilo kar močno strah), smo kletko odprli...  Vrabček se je zadrževal samo v bližini nas... Preletaval samo kratke razdalje... Jablana, miza, jablana....   In kletko smo še vedno puščali na drevesu, da se je lahko zatekel ... Da se je počutil varnega...  In ker imamo pse, nismo bili v skrbeh, da ga bo "odnesla" kakšna sosedova muca...
 

In kasneje, ko je bilo toplo in smo mi sedeli zunaj, je vedno sedel na jablani (10 m proč od nas) in  "bil z nami"....  Zvečer pa z nami nazaj noter..  S kletko... Celo leto... Do naslednje pomladi...  Lepi dan pa je našel "punco" in odšel... Od tega je zdaj dve leti in še vedno, ko se kakšen vrabček zadržuje dalj časa  na naši jablani... pomislim, da je to Čivko.... In sem zadovoljna....

Poskusi... Upam, da se bo končalo kot se je pri nas.... Happy end... Vsaj mislim tako.