Klopne bolezni pri ljudeh

sasha · 7537

sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
: 06 Junij 2011, 20:06:45
A kdo ve - baje se da na Danskem cepiti proti boreliji.. Aja, na nas ljudi mislim.. Se pravi da potem obstaja cepivo? Ampak pri nas ga še ni?



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 06 Junij 2011, 20:43:42
Jaz samo vem, da se da pri nas cepit pse, ampak, da ni zanesljivo. Ker naj bilo narejeno za ZDA (Amerika, anyway) in so tam tudi eni druge vrste klopov kot pri nas...in na ene deluje na ene pa ne. Tako pri nas ne deluje na vse po spisku, ampak na redke (ali nekako takole)
Pri nas se menda bolj lovci npr. odločajo za to, drugače pa ni ravno praksa. Njihovi psi so le toliko bolj izpostavljeni in se vsak % možnosti za preprečitev upošteva. Tako nam je veterinarka na predavanju razložila slab mesec nazaj in nekako povedala, da čeprav je možnost, je drago, glede na % možnost preprečitve oz. učinkovitost/smiselnost.
Vprašanje pa, kaj ponujajo na Danskem za ljudi. Če je na isto vižo kot tole...ne vem, no... Pa verjetno, da res že obstaja, saj, če za živali, potem je kmalu tudi za nas...
Jaz sem cepljena za meningitis. Za borelijo se bom, ko se bo izkazalo za smiselno oz. učinkovito in dostopno (pa sem jo prebolela 2x).


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 06 Junij 2011, 20:46:17
Zanimivo..jaz sem pa govorila z dobaviteljem našega cepiva in so mi razložili, da je to neko drugo cepivo in da je bilo delano za tiste seve, ki so pri nas najbolj pogosti.. Da včasih se je pa dalo dobit eno cepivo, ki je bilo delano za ZDA.

Jaz sem Zaro lani cepila (2×), zdaj moram pa obnovit..

Drugače pa dvomim, da bi v državi kot je Danska, dovolili neko cepivo, ki ne bi bilo učinkovito in preverjeno..



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 06 Junij 2011, 20:53:02
Hja, ne vem, tako je razlagala. Nisem se pa nič dodatno izobraževala / brala glede tega.

Farmacevtski lobi je zelo močan.
Pa ne pravim, da cepivo sploh ne deluje ali, da bi bilo celo škodljivo. Samo, da ni nujno, da je kaj posebnega učinkovito, sploh, če npr. deluje samo na določene vrste klopov. Potem pa vidiš ali bi se cepil in tvegal kakšne stranske učinke ali upal, da če te dobi klop, da te tisti "ta pravi", na katerega cepivo deluje ;)
Ali pa se ne in upaš, da ne bo nič...

Ne glede na teste itd, se verjetno najbolje pokaže šele čez čas, pri množici cepljenih ljudi (ne laboratorijsko), kjer vsak po svoje reagira.



miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 06 Junij 2011, 20:55:58
Tole bo zdaj malo OT: a kdo ve - baje se da na Danskem cepiti proti boreliji.. Aja, na nas ljudi mislim.. Se pravi da potem obstaja cepivo? Ampak pri nas ga še ni?

Tole najde Gugl:
The vaccine for Lyme disease is no longer available. It was discontinued by the manufacturer in 2002, citing low demand. People who were previously vaccinated with the LD vaccine are no longer protected. Most cases of Lyme disease can be treated successfully with a few weeks of antibiotics.
Vir: http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/lyme/default.htm

Spletna stran je sicer ameriška. Bi bilo za vprašat pri proizvajalcu cepiva proti klopnemu meningoencefalitisu. Med sabo se imajo ponavadi "na broju", kaj kdo ima.

Pa še zanimivost glede človeškega cepiva proti klopnemu meningoencefalitisu: Moja žlahta se že dolga leta redno cepi. Pred dvema letoma je kljub redni obnovi cepljenja fasala klopni meningoencefalitis... Vseeno nikomur, ki je veliko v naravi, ne bi odsvetovala cepljenja, ker je bolezen huda. Je pa zanimivo, da se očitno tako kot vse drugo v naravi tudi klopi in sevi bolezni spreminjajo.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 06 Junij 2011, 20:58:40
Aja, pa imajo to samo na Danskem?
Se kaj ve, kdaj bo drugod?

miskica: imaš prav, ja. 100% tudi cepljenje proti klopnemu meningitisu ni. Ampak vseeno naj bi imel precej širši spekter delovanja, predvsem na te "naše" klope, kot npr. cepivo proti boreliji za pse.
In res ne bi rada tvegala meningitisa, že borelija je huda :-X. Vsaka bolezen pa lahko privede do zares hudega stanja ali celo smrti. Poznam primer prvega in slednje :'(


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #6 : 06 Junij 2011, 21:08:50
Miskica govorim o nedavnem primeru..mi je ravno par dni nazaj napisala tole: Even I got vaccinated against borrelia! 3 shots and I'm safe for 3 years

Inanna saj pravim, da ne vem kaj je zdaj s tem :) Bom malo mojim zdravnikom zatežila če kdo kaj ve o tem..



miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 06 Junij 2011, 21:09:40
Pa ni pomešala klopne bolezni med sabo?



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 06 Junij 2011, 21:12:19
miskica nimam pojma ??? Jo bom vprašala še 1×..



miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 06 Junij 2011, 21:15:35
Sej če je pri njih sistem cepljenja kaj podoben kot pri nas, bi morala dobit pildek, izjavo o tem, s čem je bila cepljena, ki jo mora podpisati. In na teh izjavah je tudi napisano ime cepiva. Vsaj ko se greš na IVZ cepit, je tko.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 06 Junij 2011, 21:17:11
3x je tudi za meningitis, ja...čeprav potem je čez 5 let, se mi zdi. Jaz ga imam naslednje leto spet.

Preveri, prosim, me pa res zanima. Vsekakor cepljenje za borelijo tudi pride nekoč v poštev...


miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 06 Junij 2011, 21:18:47
Inanna, četudi bi se šlo za cepivo prozi meningitisu, je možno, da imajo drugega proizvajalca kot tu pri nas in je zato cepivo drugačno, manj časa drži oz. je indikacija za obnovite cepljenja drugačna.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12 : 06 Junij 2011, 21:22:14
A kdo ve kje bi naredili titer za meningitist? Na tretje cepljenje sem namreč šla prepozno in me skrbi, da nimam dovolj protiteles. Tam, kjer sem se cepila so rekli naj vprašam osebno zdravnico, osebna zdravnica pa pravi, da pri njih tega ne delajo ::)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 06 Junij 2011, 21:24:23
Hum, če si kje blizu LJ doma, vprašaj v Adrialab.