kdaj postati vzreditelj?

Pika_poka · 5813

Pika_poka

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
: 13 Julij 2011, 15:01:30
če tema že obstaja, jo prosim prestavite!

pozdravljeni!

imam vprašanje. Kdaj postati vzreditelj? je to pametno že pri prvi psički z rodovnikom? kakšen je prosec prijave v kzs?

v kratkem še nimam namena postati vzrediteljica (beri naslednjih nekaj let) se pa informativno zanimam (ne izklučujem možnosti da nekoč pa.)

hvala za odgovore.

lp



Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #1 : 14 Julij 2011, 17:11:57
Mislim, da ni narobe, če imaš že s prvo psičko mladičke. Ne vem zakaj ne? Saj ni nobenega pravila. se moraš pa zato primerno 'izobrazit' in si pridobit veliko informacij (tudi o sami pasmi) in izkušenj, če želiš KVALITETNO vzrejat (za kar pa se meni zdi vzrejat brezveze, če je vzreja za nč, oz. nekvalitetna).

lp, Jazz

Dogs are best friends ever!


Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #2 : 14 Julij 2011, 17:20:21
P.S.
Seveda pa naj bo tvoja psica (če misliš vzrejat) pregledana oz. naj ima slikane kolke, komolce, rame, itd. (oz. je to odvisno od pasme, kaj se pregleda). In pa veljavno vzrejno dovoljenje.
Vzreditelj, je uradni lastnik psice.
 Kar se tiče procesa nisem sigurna vendar pa mislim, da izpolniš obrazec (registracija psarne-mislim, da ga lahko skopiraš na spletni strani KZS), ga pošleš na KZS, če si registrerana, pa dobiš še potrdilo in imaš lastno psarno ( če jo misliš met, lahko si pa tudi samo vzreditelj brez psarne).

Dogs are best friends ever!


nata

  • Gost
Odgovori #3 : 15 Julij 2011, 23:07:20
Izpolniš obrazec, plačaš 200€ in čakaš potrditev od FCI.

pri meni je bilo to zelo hitro (1 teden) lahko je pa tudi dalj. definitivno pa legla ne moreš prijaviti na ime psrne dokler nimaš potrditve iz FCI (niti ne veš katero ime ti bodo izbrali).



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 15 Julij 2011, 23:13:05
Kdaj postati vzreditelj? Dobro vprašanje...recimo, da bi odgovor formuliral nekako takole:
- ko imaš ustrezno psico, ki izpolnjuje vse pogoje in ima vzrejno dovoljenje
- ko si predelal dovolj literature, da se čutiš sposobnega in si seznanjen najmanj z vsemi najpogostejšimi zapleti v času brejosti, kotitve ter vzgoje in oskrbe mladičev, ter poznaš ustrezno zakonodajo in pravilnike
- ko imaš doma ustrezen prostor ter morebitno dovoljenje staršev, družine, cimrov, kogarkoli, ki bo pač v istih prostorih
- ko imaš dovolj finančne podlage, da plačaš tudi kakšen carski rez na državni praznik ob 8h zvečer
- imaš dovolj časa, da boš ustrezno skrbel za mladiče.
- da imaš morebitne nove lastnike ali vsaj plan kaj boš z mladiči v slučaju, da se ne bodo prodali pravi čas.
- dovolj znanja o pasmi,da boš znal izbrat ustreznega plemenjaka ali pa vsaj kvalificirano pomoč.

Zaželjeno:
- da imaš za sabo še kakšnega izkušenega vzreditelja, ker več glav v primeru težav vedno več ve
- da si po možnostih že prisostvoval pri kakšni kotitivi (čeprav večina te možnosti nima iz objektivnih razlogov)

No, pol pa pride odgovor od natis  ;D



nata

  • Gost
Odgovori #5 : 15 Julij 2011, 23:19:09
itak, da je tole tvoje pogoj pred mojim  :-[


jaz sem samo zadjo proceduro napisala ... JAAA prej je treba vedet, znat in še kaj več od spiska mckruster  ;)



Pika_poka

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 22 Julij 2011, 09:34:03
oila



Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #7 : 22 Julij 2011, 11:07:54
oila

Te še kaj zanima? Vpraši!  ;D

Dogs are best friends ever!


Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 22 Julij 2011, 11:17:15
definitivno pa legla ne moreš prijaviti na ime psrne dokler nimaš potrditve iz FCI (niti ne veš katero ime ti bodo izbrali).

Ali je tvoja prva izbira že zasedena, lahko preveriš na strani FCI, kjer imajo seznam vseh že registriranih psarn.

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #9 : 22 Julij 2011, 11:53:10
Se podpišem od post od McKruster!
Tjaša



Kayya

  • Gost
Odgovori #10 : 29 November 2011, 14:19:57
Ja po moje je tudi tako:
-kakor je napisal McKruster
-s tem, da: če že imaš psico, ki pa ni tako zelo zdrava je pomojem brezveze z njo začet, še posebej če nimaš dovolj znanja.
-jaz osebno bi si prej (kakor sedaj počnem) vse prebrala in se naučila
-prišla v kontakt s čimveč vzreditelji
-kupila čimboljšo psico-če ni "dobrega" legla to leto, bi pač počakala
-psico ustrezno "pripravila"-naredila PNZ, VPR, telesno oceno, zdravstvene preglede
-potem se komaj-če bi bila psica uspešna-odločila vzrejat :-[
Spet se naučila čimveč možnega o tej nalogi (ki   N-I-K-A-K-O-R   ni lahka) ;)
Se posvetovala s kakšnim kinologom o izbiri samca in kakšno osebo vzela s sabo "na parjenje", ter da bi bila z mano ob prvi kotitvi in bi me naučila še več kot se da iz knjig.
Jaz imam to osebo že pripravljeno (upokojeno učiteljico biologije-upam da bo preživela do mojega prvega legla ;D-, ki je nekoč pred daaavnimi leti vzgojila neko rodovniško leglo). :P



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 29 November 2011, 15:05:26
Jaz bom tudi vzrediteljica če se bo le dalo, in se strinjam z vsem napisanim. :) Bi bila rada kdaj zdraven pri kaki kotitvi, da ko imaš svoje ne vidiš tega komaj prvič, čeprav je verjetno to za psico le stres in ne dovolijo. In itak če imaš dovolj znanja in dobro psico, pa tudi denar in prostor sta zelo pomembna. :) Koliko pasem, ki jih ima naenkrat vzreditelj pa je za vas še ok? Ker jaz bom (verjetno seveda) vzrejala airedlce, pa kodraste prinašalce, so mi pa zelo všeč še bul, fox in bedlington terierji tako da bi mogoče še enega od njih. Ampak ne vem če to ni preveč pasem... ??? Bi pa z vsakim psom obiskovala razstave (če ne bi imel veselja ne), naredila bi tudi delavno preizkušnjo če jo ima pasma in preglede za vse dedne bolezni ki so prisotne pri pasmi.  ;D
lp. Rebeka



Kayya

  • Gost
Odgovori #12 : 29 November 2011, 15:12:19
Rebeka: po mojem ni važno koliko pasem, seveda pa moraš tudi vedet kaj počneš. Če ne poznaš standardov in pasme ne moreš prav vzrejat.
S Katjo sem se zmenila za ogled Žadijinega legla-če ga bo imela-absolutno bom obiskala Tisino pasrno in sigurno bom imela basenjije mogoče še PREJ kot labradorce
Basenji mi predstavlja izziv-vsekakor bo moja psička vzrejna.
Trenutno se učim o obeh pasmah, čez kakih 100 let, pa bom mogoče še leglo pudljev imela...bomo videli. 8)
Tako, dabom verjetno najprej začela z basenijji ampak čez par tisočljetji dokler jih "ne obvladam v nulo". :-[
Lahko prideš leglo k meni pogledat. Gwbčwka ve kaj dela, zato me bo gotovo o tej nalogi naučila kar se da. :)