MLADIČI

računovodja · 2221

računovodja

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
: 23 Oktober 2011, 11:45:21
Imam leglo  nemških ovčarjev skoteno 12.10.2011. Sedaj je z njimi vse v redu , so v prostoru pod lučko  z mamo, v tem prostoru je 23 C.
Vljudno bi vas prosil, če imate s tem izkušnje, da mi svetujete sledeče: glede na to , da je sedaj zimski čas, me zanima ali morajo mladički po 1. mesecu starosti še vedno biti v toplem prostoru in koliko časa so lahko zunaj na prostem ?  Živim na primorskem.

Že vnaprej se vam za  nasvet  lepo zahvaljujem.
Lep dan želim vsem na forumu. ???



Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #1 : 23 Oktober 2011, 11:53:43
Na toplem morajo biti, ampak za kratek čas, pa mislim, da lahko spustiš ven, pa jim daš na tla dekico, ali kaj podobnega.


lp, Jazz

Dogs are best friends ever!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 23 Oktober 2011, 12:53:56
Ko začnejo sami hoditi okrog, jih začneš začneš spuščat ven - lepo počasi, najprej kratek čas, ko se igrajo, potem ta čas podaljšuješ. Še bolj fino je, če imajo čez dan prost izhod, da lahko hodijo not in ven - tako se zelo hitro navadijo hodit ven lulat. Od začetka moraš paziti, da ne zaspijo zunaj na mrazu, čez noč pa jih zapiraš noter. Če imaš zunaj beton, daš na tla kakšen katron, deske ali kaj podobnega, da ne ležijo na mrzlem. Lučke seveda ne rabiš več.


neyko1234

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 02 December 2011, 20:42:22
mladiči morajo biti na toplem. ;D



Žverca

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 03 December 2011, 10:11:38
Načeloma nebi smelo biti prav nič narobe s tem, da mladičke za kratek čas spustiš ven. A obvezno jih perj aklimatiziraj! Torej ne direktno iz njihove sobice z 23 C ven jih dat, ampak najprej npr.: na hodnik ali v zaprto garažo, počakaš ene 15min. nato jih daš šele ven. To je seveda v teoriji lepo in lahko slišat, v praksi je vem da precej težko, a se splača malo živce znucat, ker je direktno iz 23 na 9 C malo huda tudi za ovčarske malčke z kar dobro odlakanostjo  ;)

Tako, da vzemite si čas, postopno jih dajte v hladnejši prostor, nato hitro malo ven, nato pa znova lahko v predprostor ali pa direktno v njihovo sobico. Če bodo odzunaj kolikor toliko aktivni in ne bodo ležali po tleh, se nebi smeli preveč podhladiti. A za prvič jih pustite odzunaj res zelo kratek čas cca. 10min. nič več, toliko da se navajajo hladu, potem pa postopoma podaljšujte, če je dan premrzel velja skrajšati čas, ki ga bodo preživeli odzunaj, če imate lep, topel in sončen dan, pa jih pustite kako minutko dlje  ::)

Če je odzunaj mokro jih prav tako prej dajte noter, ter jih dobro obrišite (pa saj to že tako ali tako veste  ;))...

No, to je moje mnenje oz. način, ki se mi zdi še najboljši pri zgodnje zimskih leglih :)

Pa veliko veselja z malimi nadebudneži!  :o



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 03 December 2011, 13:53:46
Po mojih izkušnjah pa predhodno hlajenje ni niti potrebno, niti koristno. če jih daš ven (tudi pod nulo) direkt iz toplega prostora in se zunaj gibljejo, jim mraz niti do kože ne pride v 10 - 20 minutah. Če jih pa prej pustiš v neogrevanem prostoru jih pa zebe še preden pridejo ven. Pa načeloma, kadar ne gre za kakšne skrajno občutljive pasme ali posameznike jih ni treba prav posebej v vatko zavijat.