Aljaški Malamut [Alaskan Malamute]

S1b · 1581372

aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1980 : 23 September 2007, 16:48:24
Mi-Maya prvo dobrodošla na forumu :) Moram dodati to, da žal v marsikaterem klubu res ne "marajo" šolati polarcev ravno iz razlogov katere je naštel kaskae in pač želijo v teh šolah, da se jih šola individualno, češ, da ne bi motili ostalih psov zaradi svoje svojeglavosti,.... Čeprav mislim, da se št. takih klubov manjša... Dobrim inštruktorjem je imeti  polarca v skupini med drugimi tečajniki še celo velik izziv. AM-ji so znani, da so dominantni in potrebna je zgodnja zgoja in pravilna socializacija. Ravno zato bi bilo za tvojo psičko mnogo bolje, da bi delala v skupini z ostalimi tečajniki in ne individualno. Iz kod pa sta in v kateri KD hodita?



Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #1981 : 23 September 2007, 17:46:36
To je ze pametno, da hodita na individualne ure, saj se s toliko staro psico, ki ze ima doloceno vedenje, ne more kar vkljucit v skupino tecajnikov za osnovno poslusnost.

Je pa po mojih izkusnjah vprasanje, kaj boste postimali s korekcijsko ovratnico? Je namrec cel repertoar zadev, ki jih je treba natrenirat in upostevat, da se postopoma pride do nekih rezultatov.. potem, ko bos sposobna obvladat psico na manjsih razdaljah do drugih psov in jo naucit nadomestna vedenja, se bos lahko vkljucila tudi v normalno skupino za poslusnost ali RO ali kaj podobnega.




ARTI

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 2
Odgovori #1982 : 23 September 2007, 20:40:14
Mi-Maya
Če psa kastriraš pred puberteto, mu zmanjšaš za nekje 60% naskakovanje ,90% uhajanje (bežanje),60%agresije do drugih psov ,50%markiranje itd. So pa tudi izjeme, pri katerih se vedenje bistveno ne spremeni .Zelo podobno je tudi pri psičkah.
Sigurno pa je, da pes oz. psica po kastraciji oz. sterilizaciji, zaradi omenjenega ne postane še bolj agresiven-na.
Sigurno je tudi, da z nepravilno uporabo bodeče ovratnice in drugih podobnih pripomočkov, lahko stanje pri psu še poslabšamo.
Priporočam posvet s Sabino Pipan Stariha, ali Mikuž Bratkovič Metodo.


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #1983 : 23 September 2007, 20:46:07
Mi-Maya
Če psa kastriraš pred puberteto, mu zmanjšaš za nekje 60% naskakovanje ,90% uhajanje (bežanje),60%agresije do drugih psov ,50%markiranje itd. So pa tudi izjeme, pri katerih se vedenje bistveno ne spremeni .Zelo podobno je tudi pri psičkah.
Sigurno pa je, da pes oz. psica po kastraciji oz. sterilizaciji, zaradi omenjenega ne postane še bolj agresiven-na.

in zakaj bi sterilizirala rodovniško psičko  ???

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1984 : 23 September 2007, 20:54:55
in zakaj bi sterilizirala rodovniško psičko  ???
Čemu je pa ne bi? Rodovnik ali nerodovnik pri tem pa res nima veze ;)

ARTI je dobro napisal :)

lp


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1985 : 23 September 2007, 20:58:20
in zakaj bi sterilizirala rodovniško psičko  ???

če je rodovniški pes še tako lep in uštiman - pa če nima vsaj malo zadovoljivega vedenja - kaj ti pa koristi potem?  Itak po moje ne dobi vzrejnega...  Sploh pa če nimaš namena parit tudi ni ovir zakaj psa/psice ne bi dal kastrirat/sterilizirat
V življenju nikoli ne moreš imet vsega..  in včasih se je bolje nečemu odpovedat kot potem trpet dalje  ;)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #1986 : 23 September 2007, 21:00:33
Čemu je pa ne bi?
Ker ma punca psičko šele tri tedne in mislim, da je malo prezgodaj za extremne ukrepe,  Kas je rabu kr nekaj mesecev, da se je popolnoma prvadu na nas in nam je na začetku tut pi.....je delal  ;)  , pa je zdej zelo priden kuža :) in še vedno ma jajčka

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1987 : 23 September 2007, 21:02:41
če je rodovniški pes še tako lep in uštiman - pa če nima vsaj malo zadovoljivega vedenja - kaj ti pa koristi potem?  Itak po moje ne dobi vzrejnega...  Sploh pa če nimaš namena parit tudi ni ovir zakaj psa/psice ne bi dal kastrirat/sterilizirat
V življenju nikoli ne moreš imet vsega..  in včasih se je bolje nečemu odpovedat kot potem trpet dalje  ;)
Se podpišem pod to.


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1988 : 23 September 2007, 21:07:42
Ker ma punca psičko šele tri tedne in mislim, da je malo prezgodaj za extremne ukrepe,  Kas je rabu kr nekaj mesecev, da se je popolnoma prvadu na nas in nam je na začetku tut pi.....je delal  ;)  , pa je zdej zelo priden kuža :) in še vedno ma jajčka

starejši kot je pes, manjši učinek ima potem kastracija/sterilizacija. In ta psička piše da je stara 11 mesecev  ;)    nič ne pravim da je stvar obvezna, da se ne bi kdo na te besede obesil.. le pravim da če bo čakala še nekaj mesecev..  se zna zgodit da ji sterilizacija ne bo čisto nič več pomagala  ;)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #1989 : 23 September 2007, 21:08:01
Sterilizacije psice ne uporabljamo kot metodo za zmanjševanje oz. odpravljanje agresivnosti do drugih psov.. od kje vam to?
Glej http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=4222.30 , odgovor#42.

Imamo pa druge metode.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1990 : 23 September 2007, 21:23:00
Target kdo pa pravi, da je sterilizacija za to, da se odpravi agresivnost ???


Mi-Maya

  • Gost
Odgovori #1991 : 24 September 2007, 07:53:04
Jaz imam sicer namen Mayo sterilizirati, ampak, smo se s prejsnjo lastnico dogovorili, da ste ne bomo se na vrat na nos hiteli, ker se mora psička najprej navaditi na nas, pa tudi v primeru, da slučajno ne bi šlo in bi jo mogoče vrnili, bi bilo bolje, da jo še ne steriliziramo takoj.

Drugače pa z današnjim dnem začne teči četrti teden od kar je pri nas. Hodiva v KVRP Kranj. Inštruktor mi je predlagal, da bi nekaj ur najprej posvetila čisto osnovnim zadevam, recimo to, da bi s punco vzpostavili nek osebni kontakt, glede na to, da se še premalo poznava. Ker je vlekla kot nora in jo s svojimi 50 kg nisem mogla obvladati mi je predlagal posebno korekcijsko ovratnico. To ni neka bodeča zadeva, to je navadna vratnica pletena, ki se natakne malo više kot običajne in sicer čisto za ušesi delovala pa naj bi tako, da bi psu zmajšal nagon po vlečenju. Je res, da jo s tole vratnico lažje obvladam in ne potrebujem nobene moči. Pridno vadiva s klikerjem in včasih se mi zdi, da je pametna kot hudič Veliko stvari zna, seveda če hoče. Je pa res, da se vsa ljubezen in poslušnost konča, v trenutku, ko zagleda nekaj na štirih tacah. Včeraj recimo, je že na krave renčala. Ko zagleda neko štirinožno bitje, se postavi v pozor, začne renčati in se potem začne zaganjati. Kaj bi bilo, če bi prišla do psa ne vem, ker ne upam tega riskirati. Tudi, ko se je en osameljen psiiček približal naši ograji je renčala kot volk, tako, da je ubogi revež cvileče pobegnil. Je bil pa tudi hec, ko je en sosed hodil po ulici s svojo nemško ovčarko, njemu se bi božat pustila in ne vem kaj še vse, na tisto ubogo prijazno kužiko je pa tako renčala, da je že mene postalo strah. Skratka čisto drugo bitje postane takrat.

Moje osebno mnenje je sicer tudi takšno, da mogoče to, da se izogibava vsem živim ni v redu. Samo ta trenutek nimam drugih idej, saj pucna v končni fazi rabi ogromno gibanja. Moj inštruktor je rekel, da so taki psi zanj poseben iziv, ima tudi ogromno izkušenj s tem. Je pa res, da kakor koli, se meni stvar hudo vleče, ker že komaj čakam, da bi lahko normalno zaživeli. Je pa tudi rekel, da ni 100% garancije za uspeh.



ARTI

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 2
Odgovori #1992 : 24 September 2007, 18:24:16
Kaski, nisem nobenemu ukazal, naj kastrira oz. sterilizira. Govorim samo iz izkušenj.
Upam, samo, da ni v šoli kjer mislim jaz, ker poznam Malamuta, ki je hodil na ta urice, z istimi obljubami, da bo 100% po končanem tečaju mucka, je pa postal  še bolj agresiven.


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #1993 : 24 September 2007, 19:27:36
ARTI,  ja so mi znani stručkoti ki bi Malamuta šolali tko kot NO, samo se ne zavedajo, da z raznimi " strokovnimi  prijemi " lahko dosežejo ravno nasprotno od želenega. 
Vse prevečkrat se pa tudi na tem forumu, ko nekdo omeni problematičnega psa takoj svetuje kastracija, kot da bo to rešilo vse probleme, kaj pa če to ne pomaga ???
Prijateljevo Malamutko so po težki kotitvi morali sterilizirat oz. odstrant rodilne organe, po tistem je psica žleht ko hudič  :-\  Mogoče ne zaradi tega, jaz pač povem kar vidim in sam izkusim, nimam se navade opirat na statistiko  8)

Kako se pa kaj vaša psička počuti, a bodo mladički al ne ?   :)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


malena3

  • Gost
Odgovori #1994 : 24 September 2007, 19:41:44
Mi-Maya, kaj pa če samo preveč kompliciraš?

Ne me narobe razumeti, ampak spominjaš me name, ko sem za vsak drek komplicirala.

Če sem pravilno prebrala, jo imaš šele 3 tedne...torej sklepam, da niti nimata vzpostavljenega odnosa alfa in omega, niti psici nisi zanimiva bolj kot vse 4 nožne živali.
In ko si napisala, da na kliker včasih lepo dela in je pametna, vrjemi, ona je zelo pametna, vendar mislim da ji manjka veliko motivacije do igre in druženja.
Ne vem, tudi mene je vrgel moj po tleh že ene 5x, sedaj me ne več, ker sem pripravljena na to, pa nima ravno 50kg, ampak ima za husky-a kar preveč moči, poleg tega je nor na mačke in vse živali, ki lezejo, pa na komando ne bo mačka šmirglal ali če ga bom zamotila mu bom jaz bolj zanimiva...

Ampak dela je zelo veliko, nisi edini primer, treba je samo začeti delati, ampak bre zamere, mislim da niti individualno šolanje ne pride v poštev, če ni vzpostavljen odnos pes-lastnik.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1995 : 24 September 2007, 19:42:09
Kar se sterilizacije/kastracije tiče moje mnenje je takšno, da to ne vpliva kaj dosti. Lahko kvečjemu le omili problematičnega psa/psice. Je pa od psa/psičke pač to različno. Npr Aska po sterilizaciji ni postala prav nič bolj agresivna. Je pa res,da je bolj boječe sorte. Po glavi se ne pusti božat, strah jo je petard oz kakršnega koli večjega hrupa,strel,... tudi npr poka vrečke. Omilit pri Aski tega kaj preveč vem, da ne bom mogla. Želim si pa vsaj, da mi vsaj malenkost rata to omiliti.  A res noben/na  nima nobene ideje kako to omiliti???

lp


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1996 : 24 September 2007, 19:57:39
Mi-Maya, ne vem, če se zavedate, ampak psi so večinoma v temi še bolj napeti in pozorni na vse dogajanje okrog. Mislim, da tole sprehajanje ponoči ni najbolj pametna zadeva, saj samo še bolj stopnjuje vedenje, ki ga v bistvu želite odpraviti.
Kako pa to, da ste kupili psa pri taki starosti? Oz. ste se vprašali, zakaj se šele sedaj prodaja? Kaj pa če je ravno to vedenje bil razlog, da so se je želeli "znebiti"?

aska, glede strahu pred petardami ... Imam jaz enake probleme, vendar je bilo lansko leto malo boljše. Vsaj tresel se ni - oz. se to ni videlo. Ko poka, naj bo notri, pri tebi, da se bo počutila varno, vendar jo ignoriraj (ne jo božat in ji jo kao tolažit, ker je to zanjo pohvala in bo mislila, da je prav, da se boji), na poke se ne odzivaj (ker se psi večkrat orientirajo in reagirajo glede na lastnika) ... Meni je bilo prav hecno, ko sva šla na sprehode in so že podnevi začeli pokat. Se me je držal kot klop, odpoklic je bil perfekten. ;D

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1997 : 24 September 2007, 21:06:01
aska, glede strahu pred petardami ... Imam jaz enake probleme, vendar je bilo lansko leto malo boljše. Vsaj tresel se ni - oz. se to ni videlo. Ko poka, naj bo notri, pri tebi, da se bo počutila varno, vendar jo ignoriraj (ne jo božat in ji jo kao tolažit, ker je to zanjo pohvala in bo mislila, da je prav, da se boji), na poke se ne odzivaj (ker se psi večkrat orientirajo in reagirajo glede na lastnika) ... Meni je bilo prav hecno, ko sva šla na sprehode in so že podnevi začeli pokat. Se me je držal kot klop, odpoklic je bil perfekten. ;D
Se je ta strah po lanskem streljanju inštruktorja na rekreaciji to stanje še poslabšalo. O tarkat dalje je mnogo bolj panična. No na poligonu mi sedaj od takrat spet gre. Največ je pripomogel ravno tečaj RO-ja. Je ne tolažim in ignoriram. Ob času novega leta bo pač bolj notri oz jo bodo starši vzeli na gorenjsko, kjer ni takega kravala. Ped tremi tedni, ko se je ornk bliskalo in sva bile ravno v zadnjem delu sprehoda po gorenjskih poljih (na srečo, je bila takrat že privezana), jo je ornk panika grabila, ko se je bliskalo, sej na koncu kljub temu,da je bila pripeta na dva povodca (še ena druga gospa jo je privezala, da ni tako vlekla od panike sem ter tja), ker njen pes se ne boji in je bil pač odvezan do doma potem. No enkrat je Aski uspelo, takrat, da me je prevrnila in tako sem grdo podrajsala z roko po asfaltu, za posledice rajši ne govorim. Res nič kaj fino ni to, da je pes tako streloplašen :(

lp



ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #1998 : 24 September 2007, 22:09:21
Mi-maya kot prvo bi te prav lepo pozdravil na našim forumu  :P kot drugo se pa pridružujem izjavi malene3  ;) premalo časa sta skupaj z mayo je pa res malamuti so trmasti in povem kot je kaskae že napisal ne se izogibat psov sam počasi bo šlo  :P kje je Mya  bila prvih 11mesecev sej morda si napisala pa nisem prebral in kako so tam ravnali znjo  ??? ker moja Ajka je stara eno leto pa je čisto obsedena na druge pse  :P


malena3 lepa slikca  :o

l.p. :)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1999 : 24 September 2007, 22:14:22
Se strinjam tudi jaz z maleno3 :)


Mi-Maya

  • Gost
Odgovori #2000 : 25 September 2007, 09:57:53

Lahko, da si kdo misli, da kompliciram. Samo, a ni bolje, da odreagiraš že pri prvih znakih,kot pa, da se enkrat znajdeš v kakšnem časopisu, češ kako je neka lahkomiselna lastnica dovolila, da je njen pes drugega oklal?

Jaz se teh problemov zavedam, zato pa raje že takoj kompoliciram.



Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #2001 : 25 September 2007, 11:38:24
Jaz ne mislim, da kompliciras oz. je prav, da te skrbi in si pripravljena delat.. v pravi smeri, kar pa je velikokrat problem, ce nimas nobenih izkusenj s tem.

Ampak dela je zelo veliko, nisi edini primer, treba je samo začeti delati, ampak bre zamere, mislim da niti individualno šolanje ne pride v poštev, če ni vzpostavljen odnos pes-lastnik.
Individualno pomeni da poisces pomoc v obliki svetovalca, ki dela s samo tabo, brez skupine, ne da delas sam s psom. In kot tako pride zeloo v postev.



malena3

  • Gost
Odgovori #2002 : 25 September 2007, 12:07:48
Target, s tem se popolnoma strinjam,v obliki svetovalca, ki se spozna na zadevo in ne kar katerega koli svetovalca.



ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #2003 : 25 September 2007, 23:28:15
evo da vas umirim, ene slikce od sobote ko smo šli na potep in se malo sončali






l.p. :o


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2004 : 25 September 2007, 23:32:41
ajka11831 končno slikce :o Še posebno prva je super :D

lp


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #2005 : 27 September 2007, 04:39:36
No pa še nekaj današnjih poz od naših dveh  :P :P :P




to je to l.p. :)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2006 : 27 September 2007, 05:18:38
Prav posrečeni sta skupaj z Ajka in mačka :D Kako pa se Ajka obnaša, ko tuje mačke zagleda?


malena3

  • Gost
Odgovori #2007 : 27 September 2007, 07:01:41
Res, kok mi je vaš mačkonček posrečen, potem pa še Ajka zraven, ki ponosna paradira kot češ; ja kaj, tudi mi se lahko z mački razumemo. >:D :-*



ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #2008 : 28 September 2007, 20:22:18
Prav posrečeni sta skupaj z Ajka in mačka :D Kako pa se Ajka obnaša, ko tuje mačke zagleda?

kar vredu ker sva jo ene 3 mesce navajala da muckam ne sme nič naredit da je priden  muc  ;) Včasih se še zaleti za njimi  :-\ ampak to sam zato ker bi se igrala


l.p.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2009 : 28 September 2007, 20:49:24
kar vredu ker sva jo ene 3 mesce navajala da muckam ne sme nič naredit da je priden  muc  ;) Včasih se še zaleti za njimi  :-\ ampak to sam zato ker bi se igrala
Srečko ;D