Aljaški Malamut [Alaskan Malamute]

S1b · 1583494

moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4590 : 26 Oktober 2012, 14:40:52
zdravo!

imam aljaškega malamuta ki je star 2 meseca in pol. imam problem (vsaj meni se zdi problem glede na to da naj bi ta pasma rabila veliko gibanja) da ga nikakor oz težko spravim na sprehod. če ga želim peljati na sprehod moram ves čas kazati roko v kateri imam brikete. pa še to ne zaleže vedno. drugače pa je živahen in rad teka sm ter tja vendar samo okoli hiše. ne vem ali ga je še strah ali je to normalno za mladiča.
prosim za pomoč ;)



nejcb

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #4591 : 27 Oktober 2012, 18:22:13
Res je, da ta pasma rabi veliko gibanja, a nikakor ne 2,5 mesečni mladič, saj je še v fazi zelo zgodnje rasti. Če imate dvorišče in se lahko prosto giblje/teče, je to zanj pri tej starosti že čisto dovolj.. Odnehal bo sam, ko bo utrujen.

Na sprehod z vami lahko noče iz več razlogov.. morda je že utrujen od tekanja doma, morda se še boji okolice-avtomobilov, kolesarjev, neznancev, morda ni navajen na ovratnico in povodec..

Vsekakor je pa zelo priporočljivo, da ga začnete čim prej socializirati-seznanjati z njemu neznanimi situacijami, predmeti, okoljem, .. Npr. izlet z avtomobilom in kratek (10-20 minut) sprehod po mestu sta za 2,5 mesečnega mladiča čisto dovolj, saj morate razumeti, da je on "nepopisan list" in vse, kar mu pokažete je zanj novo doživetje, včasih tudi stresno in zato tudi precej psihično utrudljivo. Ampak z doslednim delom in zgodnjo ter konstantno socializacijo vam bo življenje z njim v veselje, prav tako pa vam bo kuža hvaležen, ker ste mu omogočili razvoj v stabilen karakter s širokim "spektrom" doživetij.

Pa obilo sreče z novim članom!



JureR

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #4592 : 28 Oktober 2012, 16:32:56
Pa smo dočakali prvi sneg v Velenju




moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4593 : 30 Oktober 2012, 21:06:47
nejcb najlepša hvala za odgovor. :)  še nekaj me zanima. in sicer kaj je bolj primerno za 2,5 meseceu starega mladiča povodec ali oprsnica? oz kdaj se ga lahko začne na le-to navajati? in še nekaj: kje bi našla posnetke oz napotke za učenje raznih trikov(npr. prines, lezi,... zna že sedi in pa tačko če je pri volji:) ) ter kdaj naj z učenjem le-teh začnem?

ja vem veliko vprašanj  :-[



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #4594 : 30 Oktober 2012, 21:18:39
Pozdravljena! :)

Na povodecin oprsnico se mladička začne navajati takoj. :) Morda bo na začetku nekaj težav, lahko si pomagaš s kakšnim priboljškom ;D in predvsem vstrajnostjo in potrpežljivostjo, hehe.

Mislim, da je na forumu tukaj že dovolj napotkov glede učenja trikcev:

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?board=99.0

 :)

Lep pozdrav!

P.S: Glede posnetkov pa samo vpiši na youtube npr. " how to teach a dog trick..." pa še zraven napišeš kateri trikec :)


nejcb

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #4595 : 30 Oktober 2012, 21:48:51
Na ovratnico in povodec čim prej.. najbolje bi sploh bilo, če bi ga že vzreditelj.

Glede trikcev jih je tukaj kar nekaj, začnite seveda z lažjimi: http://www.pesjanar.si/index.php/category/vzgoja

Pa še koristna povezava glede učenja s klikerjem: http://kliker.si/

Vsekakor pa bi bilo dobro, da obiščete tudi pasjo šolo, bo precej koristilo psu in vam :)



moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4596 : 31 Oktober 2012, 09:29:53
hvala obema! :)



moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4597 : 31 Oktober 2012, 14:02:47
tole je pa moj Bolt :)



moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4598 : 02 November 2012, 13:59:55
zdravo!

zopet se vam oglašam z  vprašanjem.  :)

našega Bolta navajamo da nebi opravljal potrebe doma ampak na bljižnem travniku. 3 dni je z veseljem šel ko smo ga peljali na ta travnik in ni bilo nobenih problemov, česar sem bila zelo vesela. sedaj ga pa le stežka pripravimo da nam sledi do travnika. ??? ali ima kdo podobno izkušnjo in če mi lahko kaj svetujete?



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #4599 : 02 November 2012, 17:07:33
takšen mali pesek bo sigurno opravljal potrebo še na domačem dvorišču. Ko bo odrasel in če boste imeli neko rutino (sprehodi ob približno enakih časih), bo pa opravljal potrebo takrat in ne doma.
malo potrpljenja, ker takšen mali pesek se ne bo v parih tednih obnašal kot odrasel pes ampak so za to potrebni meseci.



moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4600 : 02 November 2012, 20:11:29
 če se včasih pokaka na dvorišču me ne moti in razumem da je še mladič. bistvo vprašanja je bilo zakaj noče na sprehod do travnika glede na to da je prve dni  rad  šel. :) sem ugotovila da mu mogoče ne odgovarja vedno ista smer mogoče se mu zdi to dolgočasno  ;D ker danes je šel enkrat na tisti prei omenjeni travnik in pa 3x v drugo smer. da nebo pomote ga ne silimo v dolge sprehode. to so tam nekje 3-5 minut dolgi sprehodi.

drugače pa hvala za odgovor :)



moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4601 : 04 November 2012, 21:05:44
zdravo!
spet jst ;D

glede na to da do pred kratkim nisem sploh poznala te pasme ampak samo huskye mi trenutno še dela težave kako ločiti po (videzu) ti dve pasmi. razen če ima pes modre oči potem mi je jasno da je to husky. zato bi lepo prosila če mi lahko kdo našteje razlike? da si nebom delala sramote pred lastniki teh dveh pasem  :-[

lp,k



nejcb

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #4602 : 04 November 2012, 22:42:03
FCI standard za Aljaškega malamuta (Word datoteka): http://www.fci.be/uploaded_files/243gb99_en.doc

FCI standard za Sibirskega huskyja (Word datoteka): http://www.fci.be/uploaded_files/270gb2000_en.doc


Illustrated Alaskan malamute standard: http://www.alaskan.ru/en/gallery/standard/

Illustrated Siberian husky standard (pdf datoteka): http://www.shca.org/is_images/1969_Illustrated_Standard.pdf


Malamute VS Husky: http://www.amrescueohio.com/MalvsHusky.html


Pa veselo branje in raziskovanje  :)




moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4603 : 05 November 2012, 14:50:58
nejcb hvala ti! ;D



moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4604 : 16 November 2012, 10:31:00
ja pa kje ste vsi lastniki AM-jev? :) noben nič ne napiše....

mam pa zato jst eno vprašanje. spet :-[ a je kdo tukaj ki je iz vasi oz. kmetije? zam+nima me namreč če je od koga pes jedel drekce? naš namreč skos išče drekce in kadarkoli kjerkoli bnajde kakega ga poje. ali se tega odvadi s časoma? seveda ga pa cvedno okregamo ko ga vidimo da to počne.

lp,K



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #4605 : 16 November 2012, 11:42:48
Moj še sedaj pri 5 letih z veseljem kakšnega zmaže, če uspe biti dovolj hiter, da ga ne potegnem stran. Ve da ne sme, samo ga vseeno očitno okus premami.
Pasjih kakcev ne je, samo od kakšnih gozdnih živali ali pa človeške. Te ima najraje. Se najdejo izrodki, ki grejo kar ob kolesarski stezi opraviti svoje.
Ampak sam sem kar pazljiv, tako da poje kakšnega samo parkrat na leto.



moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4606 : 16 November 2012, 12:24:51
a res? pri meni je pa problem da je Bolt spuščen in da imamo gnojišče blizu hiše in če ima le možnost ko je sam zunaj gre in ga malo poje ali pa si ga prinese do hiše ter ga tam poje  >:( seveda pa mu skušam čim ga vidim preprečiti da bi ga pojedu na sprehodu je pa na povodcu in ga tudi potegnem k sebi če vidim gnoj. me pa skrbi da bi mu škodil.  ???



tonček

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #4607 : 17 November 2012, 18:46:33
Lep pozdrav
Že nekaj časa spremljam forum- vglavnem temo AM :). Tudi nam je hči prinesla nagajivo zmešnjavco  >:D ,ki posluša na ime DANTE. Zdaj je star že 6 mesecev ,ampak se počuti še čisto majhnega ,čeprav te že skoraj podre ko skoči na tebe ::).Z njegovo ubogljivostjo zaenkrat nimam problemov- se pogovorima po moško,le ženski del naše družine navija... :P Nekateri zelo svarijo pred to pasmo, poznam pa tudi lastnike ki so zelo navdušeni- pa saj to sami veste :) Vsem želim obilo uspehov z vzgojo in veselja z našimi malamuti.
tonek



N.O.X.

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #4608 : 19 November 2012, 09:21:17
lep pozdrav.
po dolgem času se tudi jaz spet malo oglašam. naj povem, da je tudi moj velik ljubitelj živalskih iztrebkov, samo svojih ne....mačje ima najraje. se znava kar dobro skregat zaradi tega. tako kot je bilo rečeno, ve da ne sme pa te z belim pogleda  :P pa vseeno to naredi... >:( slišal pa sem, koliko je to res nevem pa vseeno, da banane vsebujejo tak vitamin kot ga psi iščejo oz. zaužijejo z iztrebkom. in sem mu en čas dajal suhe banane, pa tudi svežo kdaj, in mislim da se je stanje malenkost izboljšalo, samo ko bo hotel bo to naredil ker se je on pač tako odločil in nam nobena banana ne koristi. drugače pa tudi mi2 že šrav lepo napredujeva. zelo sem zadovoljen z njim in NE, NI tak bav bav kot nekateri opisujejo to pasmo, je pa svojevrsten, to je pa res. ;D

pa še malo fotografij našega navihanca...



SinM

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • MI2
Odgovori #4609 : 19 November 2012, 14:17:46
zelo sem zadovoljen z njim in NE, NI tak bav bav kot nekateri opisujejo to pasmo, je pa svojevrsten, to je pa res. ;D
He-he... Koliko je stara tale zverinica?
4 mesece, 5?
Najboljše šele pride...  >:D Tem nekje po 8-em oziroma 9-em mesecu...
 :P



N.O.X.

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #4610 : 20 November 2012, 09:06:17
jah tale zverinica bo pa v četrtek stara  4 mesece. :) :P
mislm da bo celo njegovo življenje z nami najboljše in uživamo res v vsakem trenutku, razen ko se skregava >:D... :P



SinM

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • MI2
Odgovori #4611 : 20 November 2012, 09:16:06
No, tudi ko se skregata, je po svoje fajn, a ne?  >:D  >:D
Meni se strašno dopade izraz "kralj psov", ki ga za AM uporablja eden izmed "the" vzrediteljev pri nas.  :-* Ne bi mogel bolje obesediti tele naše "specialce".  :-*



N.O.X.

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #4612 : 20 November 2012, 09:41:08
Res je ja....tudi jaz menim da ni boljše besede oz. besedne zveze za kaj takega.
Samo so mi pa res fascinantni, nevem a se, al samo tko zgledajo, da se že pri teh mladih letih dobesedno sami zavedajo svoje lepote in
ta njihova drža in postava sta res zanimivi, sam pa tud to do dobra izkorišča. :P
na sprehodu sva nazadnje srečala 2 zelo majhna psička ki sta lajala huje kot bi ju navil (katera pasma, nimam pojma- kakšna vaška mešanca), Nox se pa čisto počasi in mirno obrne proti njima, rep pokonci, glavo je zamaknil malo med prsa, prsa izbočil in čisto na kratko naredu "hov" :) , se obrnil in šel naprej. tista 2 kužata sta pa utihnila in šla domov... to se mi je zdelo tko zanimivo in smešno, ta njegova poza in nastopaštvo (na momente).
je pa tud res ja, da ko se skregava je po svoje fajn ker je videti takoj, da ve za kaj se gre.
res je tega psa zanimivo spremljati, sploh njegov body language (ušesa, pogledi, glava,...), in kdor ga razume in mu je to všeč je lahko ponosen lastnik AM-a.



moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4613 : 20 November 2012, 12:45:50
se strinajm da je to ena super pasma  :) pa seveda tudi trmasta  >:D rastejo pa tudi kakor gobe po dežju. jaz imam mojega približno 1 mesec in se mi zdi da prav vidno raste. :)

kot ponavadi me spet nekaj zanima  :-[ in sicer ali je kdo imel probleme s tem da bi se vaš kužek upiral sprehodom? moj včasih gre z veseljem včasih pa kar protestira in ga potem zvabim z briketki. saj potem ko naredi nekaj metrov ni problema z veseljem hodi in raziskuje samo začeti je treba. star je pa 3 mesece in 1 teden.
druhgače je pa pravi >:D ki mi je zelo polepšal življenje in  kljub temu da ga imam samo 1 mesec si ne predstavljam da ga nebi imela več  :)

lp,k



tonček

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #4614 : 20 November 2012, 15:13:10
Še naša žverca-Dante 6,5 mesecev



N.O.X.

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #4615 : 21 November 2012, 09:06:41
Ne, pri nas teh težav s sprehodi nismo imel, razen v samem začetku povodca....sedaj se ga pa že kar razveseli ker ve kaj ga čaka.... :P
ni bilo težav s sprehodi in s sprehajanjem.



moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4616 : 21 November 2012, 11:32:20
aha.. lepo da gre rad na sprehod :) moram reči da mi je vaš psiček zeloo všeč. ;D res je lepi  ;D za našega me pa kar malo skrbi.. :( ker ni bilo nikoli nič kar bi ga na sprehodu prestrašilo. tudi ko vidi povodec se nič ne ustraši samo potem se malo upira ampak kot sem rekla potem ko enkrat začne hodit je ok. in na srečo ni vedno tako. gre včasi z veseljem na sprehod.

danes sem ga tudi prvič peljala na sprehod z oprsnico in mu tudi na začetku ni ila preveč všeč, potem je bilo pa kar vredu.

ali mora biti oprsnica tako na tesno da se ne premika ali je bolje da je bolj narahlo?

lp,K



moj bolt

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #4617 : 21 November 2012, 11:37:10
naš  >:D je že malo zrasel :D



nejcb

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #4618 : 21 November 2012, 17:56:09
Ali je kakšen poseben razlog, da ga navajate na oprsnico? Namreč v večini pasjih šol so oprsnice zelo nezaželjene, ker se izvaja vaje za hojo na popuščenem povodcu, kjer pa je nujna ovratnica, saj edino tako lahko psa popravljamo med samo vajo. Če ga pa z oprsnico pričenjate učiti za vleko, potem je pa druga zgodba..

Ali imate doma veliko dvorišče in se kuža že doma dovolj zleta po dvorišču? Morda je to razlog, da potem noče še na sprehod, ima dovolj norenja doma.. A gre zjutraj kaj raje na sprehod, kot npr. popoldne/zvečer?

Pozdrav še od naše bande!



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #4619 : 21 November 2012, 18:37:18
Ali je kakšen poseben razlog, da ga navajate na oprsnico? Namreč v večini pasjih šol so oprsnice zelo nezaželjene, ker se izvaja vaje za hojo na popuščenem povodcu, kjer pa je nujna ovratnica, saj edino tako lahko psa popravljamo med samo vajo.
Psa se da tudi NAučiti hoje na popuščenem povodcu. In ker malamut je Pes to tudi gre  ;) Samo kot mladiču ne pustiš, da bi te vlekel. Razen če je to namen  :) pa še tu se da dokaj preprosto psa naučit katera oprsnica Je in katera Ni za vleko.

Oprsnica mora biti tako na rahlo, da psa pri globokem vdihu ne ''veže''. Pri mojih v praksi to izgleda tako na rahlo da pod njo z lahkoto vtaknem obe dlani. Vsekakor ne tako na rahlo, da se ti sleče kot iz majice. Je pa lahko razlika od modela do modela oprsnice.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.