Dalmatinec [Dalmatinac,Dalmatian]

Petra · 219597

Čebelica

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #150 : 13 Maj 2007, 13:10:01
Vzreditelj je rekel, da bom dobila potrdilo, da sliši.  Če je gluha samo na eno uho, je uredu...samo popolnoma gluhega mladiča pa nisem sposobna uzgajati.

Je možno da imajo vsi mladiči najprej modre oči...tako kot pri dojenčkih?



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #151 : 13 Maj 2007, 13:14:03
Ja na začetku imajo lahko modrikaste, ne vem koliko je tvoja psička zdaj stara.
Pozanimaj se kdo bo izdal potrdilo o tem da psička dobro sliši. Kot pravim slo. veterinarji testa še ne opravljajo, in jaz z potrdilom veterinarja, ki bo psičke tudi cepil recimo ne bi bila zadovoljna, ker je za testiranje potrebna posebna naprava. Razen če jih bo testirat peljal v Avstrijo. Mogoče bi bilo dobro, da se obrneš na forumašico Topfield, ona redno obvešča forumaše ko se v sloveniji organizira testiranje sluha, če je trenutno kaj takega v planu.

Lp nina



Čebelica

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #152 : 13 Maj 2007, 13:18:02
Mislilm da je stara 4.5 tedna



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #153 : 13 Maj 2007, 14:35:17
samo na hitro ker nimam časa za dolg odgovor..:)
čebelica modre oči pri dalmatincu, ali ena ali obe, so napaka.. in četudi ima pes rodovnik, je z takim psom prepovedana nadaljna vzreja.. modre oči so znak gluhosti..to ne pomeni da je tvoj pes gluh..je možno..je pa sigurno kdo od njegovih prednikov gluh na eno ali obe uhi oz. možno , da tudi več prednikov.. zato se tudi ne sme z njimi naprej vzrejat, ker gre takšen gen (da pes slabo sliši) naprej... modre oči so pač eden od pokazateljev, da je v psičkovem pedigreju (rodovniku) kakšen pes, ki ima probleme s sluhom..

drugače pa me zanima ali ima več psov v leglu plave oči? .. ali pa so morda kakšne plošče pri mladičih (to pomeni da je več pik skupaj kot kakšna plošča, najbolj izrazito je to recimo na ušeših, ko je cela uha črna)?
to me čisto informativno zanima..

zdaj tak glede teh baer testov, četudi dobiš potrdilo, ni to pogoj da je to potrdijo od tvojega psa, ker ti pri preverjanju nisi zraven.. kajti znano mi je, da eni vzreditelji naredijo le pri polovici mladičev teste, tako da če kupec zahteva potrdilo, mu pač dajo eno, saj dokler psi niso čipirani, še ni točno določeno kako je kateremu ime.. to sigurno dela le malo število vzrediteljev, samo hočem te opozoriti, da bodi previdna in ne zaupaj vsakemu, temveč se pred nakupom temeljito pozanimaj o tem vzreditelju in to ne pri vzreditelju samem, ker ta bo sigurno imel o sebi povedati le najboljše..

joj, sem zakomplicirala, upam da sem razumljivo napisala..sicer pa o tej temi je še dostiii za povedat..;)
sploh o tem, kako to, da si se odločila za tega vzreditelja? si se kaj pozanimala okoli??

pa kolikor je meni znano, ni možno, da ima pes prvo plave oči, potem pa se mu spremenijo..vsaj pri dalamtincih še nisem slišala za tak primer ??? naj me kdo popravi če se motim :-\


Čebelica

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #154 : 13 Maj 2007, 14:40:28
Hvala za odgovore!

Psa ne nameravam pariti in imeti mladičev. Zbirala pa sem med 3 vzreditelji in pri vsakemu sem našla slabost in pozitivne stvari. Ogledala sem si 3 legla ..2 od njih v tujini. Kmalu bom šla na obisk in se bom poskušala prepričat,da sliši vsaj na eno uho. Samo ona ima modre oči. Nihče nima ploščic... je tudi najbolj živahna in najpogumnejša!



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #155 : 13 Maj 2007, 14:51:26
Hvala za odgovore!

Psa ne nameravam pariti in imeti mladičev. Zbirala pa sem med 3 vzreditelji in pri vsakemu sem našla slabost in pozitivne stvari. Ogledala sem si 3 legla ..2 od njih v tujini. Kmalu bom šla na obisk in se bom poskušala prepričat,da sliši vsaj na eno uho. Samo ona ima modre oči. Nihče nima ploščic... je tudi najbolj živahna in najpogumnejša!

Potem je napaka in ne modrikavost oči ko so mladički.

Jasmina večina mladičkov ko odprejo oči imajo tak modrikast odsev...predvidevam da ga imajo tudi dalmatinci. Pa potem zelo hitro potemnijo. V primeru Čebelice ko pa je psička stara že skoraj 5 tednov in ima edina modre oči je to sigurno napaka. Ta odsev se zelo hitro spremeni in oči začnejo temneti.

Čebelica o tem ali sliši dobro ali ne se ne moreš prepričati z ploskom rok, žvižganjem itd. ampak kot rečeno samo s testom.

Drugače pa veliko sreče pri nakupu in predvsem veselja z novim družinskim članom.

Lp nina



Čebelica

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #156 : 13 Maj 2007, 14:56:22
 :( joj kako me skrbi... vzreditelj je rekel da jo lahko vrnem, če ne sliši, tako da takoj ko jo dobim greva v Avstrijo na slušni test



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #157 : 13 Maj 2007, 14:59:40
Čebelica, se mi zdi, da ko boš enkrat imela psičko, jo boš zelo težko vrnila. Žal tudi jaz o tej psarni nisem slišala nič dobrega, kaj več ti pa ne morem svetovati, saj se na dalmatince in njihove vzreditelje ne spoznam toliko.

Če se boš vseeno odločila za to psičko, bi jo morala zaradi modrih oči dobiti po manjši ceni, saj je to vzrejna napaka.

Upam, da bo vse ok :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #158 : 13 Maj 2007, 15:13:04
:( joj kako me skrbi... vzreditelj je rekel da jo lahko vrnem, če ne sliši, tako da takoj ko jo dobim greva v Avstrijo na slušni test

Če vzreditelju ne zaupaš popolnoma je mogoče bolje, da počakaš na kakšno drugo leglo pri drugem vzreditelju. Če nisi 100% odločena za samičko mogoče poglej še tole: http://www.pesjanar.si/index.php/2007/743 . Oba samčka sta slušno testirana in dobro slišita na obi ušesi, en je črno in en rjavo opikan oba z razstavnim potencialom. Iz iste psarne prihaja tudi od Jasmine Very, tako da ti bo sigurno lahko dala kakšno informacijo o vzreditelju.

Lp nina



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #159 : 14 Maj 2007, 12:45:02
čebelica bom še sem skopirala:
glej saj ni fora samo v gluhosti.. lahko ima tvoj pes tudi druge probleme, katerih pa z testi ne moreš ugotoviti- od nasploh zdravja do karakternih problemov..
jaz ko sem kupovala prvega psa, nisem kaj preveč premišljevala-..zakaj? ker je enostavno bila možnost , da si končno kupim psa in sem ga želela čimprej imeti.. tako da se nisem nič kaj pozanimavala okrog vzrediteljev, saj mi je bilo popolnoma logično, da če ima pes rodovnik, da je z njim vse vredu!
sedaj pa ko imam doma že drugega psa in obe piki sta iz druge psarne, pa tudi počasi vidim razliko in dojemam, da četudi kupiš psa v psarni, to ne pomeni, da je tudi z njim vse vredu. to pa zato, ker enostavno eni vzreditelji ne znajo pravilno pariti oz. ponavlajjo kombinacije, za katere vidijo da že v prvem leglu niso bili vredu mladiči ali pa parijo pse, ki imajo kakšno napako- delno gluhost, bojazljivost,.... sem ugotovila, da na karakter psa in obnašanje, ne vpliva samo vzgoja psa, ampak da data veliko osnovo tista prva dva tedna ko je pes pri vzreditelju in njegovi predniki.
glej tudi sama sem na začetku ko sme kupla prvega psa bila gluha za komentarje drugih..komaj čez čas sem ugotovila kaj mi želijo povedati (če maš čas si preberi to celotno temo)... saj čez čas boš tudi ti videla kaj želimo povedati in da ti želimo le dobro in da bi v nadaljne z tvojo pikico imela čimmanj težav.
seveda pa si še vedno vabljena v maribor na obisk, da morda kaj v živo poklepetamo, saj je moja zgodba predolga, da bi jo pisala na forumih..pa tudi ti lahko še koga predstavim, ki ima podobno mnenje in izkušnje kot jaz.. brez skrbi , ne grizem ;)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #160 : 12 Junij 2007, 12:18:49
Midva sva pa zopet imala en foto "sešen" http://www.moj-album.com/uredi/anjar/245861/

Tukaj mi deluje tak nežen  :-[


Večino časa na sprehodu pa izgleda takole



http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #161 : 19 Avgust 2007, 17:31:56
kaj naj rečem? Obup.  >:(Spet dalmi mix v zavetišču. samček star 11 mesecev, pod številko 4711


Več info: zavetiče zonzani 03/7490602

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


spoty

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #162 : 24 Avgust 2007, 13:01:24
No pa naj jez pokažem še mojega dalmatinčka. Star je dve leti in pol, sliši na ime Piko in je nor na otroke. Na sprehodu komaj čaka, da sreča kakega psa, ki se hoče z njim igrat. Po naravi je zelo nežen in prijazen, vendar ga moti, ker bi ga vsi radi božali, boji pa se večje množice ljudi. Zelo rad se vozi v avtu in gre z nami povsod, najbolj je pa navdušen nad morjem in hribi, sploh če najde kaj snega.
No pa še nekaj njegovih slikic.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #163 : 06 September 2007, 14:06:15
V Zonzaniju je dalmatinec



Najden: Laško
Spol: samec 4810
Starost: 10 mesecev

Kontakt:
Zavetišče Zonzani
Jarmovec 5
3222 Dramlje
Telefon: 03 7490600
FAX: 03 7490601
GSM: 041 725 123
spletna stran

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #164 : 06 September 2007, 23:07:17
k bom js začela bičat ljudi  >:(

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kleo

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #165 : 07 September 2007, 13:59:41
Živjo,
sem čisto nova na tem forumu, me pa vseeno veliko zanima. Povejte mi, predvsem lastniki več let starih dalmatincev, ali se z njimi lahko kdaj sprehajate brez povodca - v naravi npr. Moja Ajda je zdaj stara skoraj 5 mesecev in zadnjih 14 dni opažam, da najin odpoklic ne deluje več dobro! Sicer greva ta teden v malo šolo, tako da upam, da bo boljše!

Hvala za odg. in lp



skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #166 : 07 September 2007, 15:13:59
Z nekaterimi se da, z drugimi ne :D

To je čist odvisno od psa in njegove vzgoje. Zato je zelo dobro, da bosta šla v pasjo šolo. Vsekakor tam omeni svojo težavo, da bo inštruktor vedel, kje intenzivirat delo ;) Žal ni veliko dalmatincev v naši okolici, ampak vem za enega kateri se lepo sprehaja ob nogi ali ob kolesu. Moraš pa vedeti, da nikoli ni 100% zato ga ne spuščaj ob cestah ali v nevarni okolici. Moja lastna izkušnja je, da je na tujem terenu zelo priden in se ne oddaljuje, kar pa za domače okolje žal ne bi trdila in niti ne tvegam, zato mu izlete po svojem onemogočim. Dejansko je res, da če se svojim dalmatincem ne ukvarjaš ali mu ne nudiš zadostno rekreacijo, si jo bo sam prilastil in postal največja samosvoja lutalica okolice  ;D Brata mojega Maja so lovci na enem od teh samosvojih izletov z veseljem ustrelili   :(

S kod pa sta? :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #167 : 07 September 2007, 19:52:49
končno mal zaživela ema :)

jah res je, dalmijem v gozdu ne gre za zaupat...res je treba ogromno delat na navezanosti in odpoklicu-najbolš je že če 7 tednov starega mladiča sprehajaš brez vrvice in se mu skrivaš za grmovjem in čemerkoli, čimbolj pogosto...tvoj je zdajprišel v puberteto in treba bo doslednost in vztrajnost, najbolš, da je skoz na zajli, na katero stopiš kadar ti hoče pobegnit. Spuščen pa naj bo samo kadar se igrata.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #168 : 06 December 2007, 14:17:43
Kje ste dalmatinerji? :)

Mali Miklavžev pozdrav:

Preden smo ga obrili


S svojima kompanjonoma


Eno darilce ima za vas



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #169 : 09 December 2007, 16:39:50
Skrivamo se v megli Ljubljane...Pa internet nagaja. Drugače pa resno razmišljam o plaščku za našega. je mraz, pa ga zebe. Sploh noče bit dolgo zunaj. sm pa od zdaj naprej redno na relaciji Znzani ob petkih. Mogoče se kaj vidimo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #170 : 21 December 2007, 12:55:44
No kje si zdaj? kuku :o

Pa da se pohvalim. Moj dragi pes, je dobil bundo.




http://youtube.com/watch?v=T1t9FT2oeWA

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #171 : 21 December 2007, 13:31:46
Ooo  :o kako je leeep!!!
Vidim, da se imate krasno, prevsem pa radi  :) Ful je dober, karo :-*

Ja moj pa nič noče zmrzovati, bi kar cel dan zunaj skakal. Pomoje misli, da je Husky ;D Mu pa zgodaj zjutraj in zvečer vseeno oblačim plašček, ker me pač skrbi, ko je tak mraz zunaj. Čeprav, kot pravim, ni videt, da bi to Maja kaj motilo  ::)

V nedeljo smo se tudi mi tudi mi podali v sneg :o in to v takega do kolen  ;D
Je bil namreč ravno pravšnji dan za en 20km potep po zasneženih hribih:



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #172 : 21 December 2007, 13:46:40
Jasmina večina mladičkov ko odprejo oči imajo tak modrikast odsev...predvidevam da ga imajo tudi dalmatinci. Pa potem zelo hitro potemnijo. V primeru Čebelice ko pa je psička stara že skoraj 5 tednov in ima edina modre oči je to sigurno napaka. Ta odsev se zelo hitro spremeni in oči začnejo temneti.

Ne vem kako je pri dalmatincih, sam naš je imel pri 6 tednim modre oči, prav tako njegovi bratci. če je pa edina v leglu "plava", je pa verjetno res modrooka  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #173 : 21 December 2007, 18:54:51
skogkat naš je sedaj dobil prvo bundo, pri 12 ltih in 7 mesecih, prej je pa ni mel, ker dalmiji so dinamični in trmasti, jim mraz ne pride do živega...Potem, ko pridejo malo v leta, pa jih že zebe.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #174 : 24 December 2007, 11:11:05
jutro

skogkat, se tvoj Maj tudi tak drgne zjutraj ob tebe? Mislim prav muli in stiska, glavo da pod moje pazduhe, da je objet z vseh strani, zraven pa "mijavka".

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kleo

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #175 : 28 December 2007, 14:46:59
Čara, lahko eno vprašanje?

Sem na slikicah videla, da ima tvoj dalmatinček kovinsko ovratnico - polzatezno! Moja ljubica jo ima tudi, pa imamo problem in sicer ima zdaj dlako na vratu temno sivo, skoraj črno! Kako si ti to rešila, ker tvoj vidim da je nima!

Hvala za odg in lp



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #176 : 28 December 2007, 19:45:03
Moj je nima zato, ker to ovratnico uporabljam izključno jaz, ker ga drugače niti ne obvladam (mčke, psi, kolesarji). Drugač pa ovratnico umivaj, psica pa naj jo ima gor samo na sprehodu. Svetujem pa, da kupite tako ovratnico z dalšimi členki, ker tisti manj poškodujejo dlako. Ali pa tako iz blaga, najlona, okroglo.

Drugač pa lahko kupite oprsnico...Zakaj uporabljate polzatezno?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kleo

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #177 : 03 Januar 2008, 10:24:04
Polzatezno uporabljam zato, ker mi je tako svetovala inštruktorica v mali šoli - Ajda zna v družbi z drugimi psi vleči ko nora! Pa je rekla, da jo bom lažje obvladovala s pomočjo te ovratnice!
Sem pa tudi sama že začela razmišljati o oprsnici, sploh zdajle po vsem tem novoletnem pokanju, ko je moja ljubica čist prestrašena in pod stresom. Na sprehodu jo že kar vsak glasnejši zvok prestraši, pa ne bi šla ne naprej ne nazaj. Hudo!

Kdaj uporabljate oprsnico?

Lp



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #178 : 03 Januar 2008, 17:19:55
Oprsnica je na vsakem sprehodu. Inštruktorca je lena in neiznajdljiva-zmenjajte z nekom ki je bolj izkušen in dela nanačin, ki je za dalmatinca primeren, ti psi niso ovčarji in ne delajo na tak način od inštruktorja in vodnika zahtevajo VEČ in ARGUMENTE za vsako zahtevano stvar. jaz osebno prisegam na DOSLEDNOST in kliker sistem-tu pa tak in tak je doslednost na prvem mestu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kleo

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #179 : 04 Januar 2008, 12:49:12
Ali oprsnica omogoča lažjo vodljivost psa? Ali je samo eden od načinov, da se pes ne more sneti z navadne ovratnice? Sorči, res nimam pojma! Moja Ajda je sicer stara že skoraj 9 mesecev, pa se še vedno takooo učimo! Saj je drugače zelo pridna, samo ko sreča druge pse.........je pa čist nova zgodba
Kliker pa tudi malo skušam uporabljati, samo nisva še prišle kaj daleč! Najbrž premalo delava!