Epilepsija

GOSCH · 50094

kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #30 : 07 Maj 2007, 10:24:32
Aho!

Približno en teden, sedaj jih z velikim veseljem jemlje ::), je moja mala odvisnica, samo ker ji pomaga je bolje tako, kot da bi se mučila.
Bogi Medo, upam da se bo čiprej navadil na tablete, in da bo imel napade zelo poredko.
Pa en slinast  :-* za Medota od Kale, pa še koš  :-* od moje celotne bande in seveda od mene. Prečohaj ga

Lp
Ana


Gobek

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 10 Maj 2007, 12:04:31
Tabletke delujejo, Medo je živahen kot je bil prej, vsi smo ful zadovoljni, da smo se tako odločili. Zdaj upamo edino še, da napadov ne bo (ali pa da jih bo čim manj). Zaenkrat dobro kaže ;D

Sem hotla prilepit eno fotko, pa mi nekak ni šlo. Vseeno lep pozdrav tebi in tvoji bandi. Pa še od Medota en moker  :-*

Lp,
N.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #32 : 02 Marec 2008, 23:03:01
A je možno,da pes ob napadu nima krčev?Da se samo zgrudi in se ne more premaknit(kot ohromelost)?



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #33 : 02 Marec 2008, 23:10:24
Aho!

Ja je možno ja , vsaj Kala je imela ene par takih, ko je sam okoli padla in bila čisto otopela za vse

Lp
Ana


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #34 : 03 Marec 2008, 17:31:34
Aha,a pa je dolgo trajalo-posamezen napad mislim?Prav nič ni trzala ali karkoli druga?Pa te je imela verjetno na začetku?Ali vmes med temi s trzanjem?Kakšna pa je bila po napadu?
Malo sem radovedna,poskusi mi prosim čimbolj opisat vse skupaj,pa že vnaprej najlepša hvala!



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #35 : 03 Marec 2008, 18:08:18
Aho!

Kala je imela te napade brez trzanja, pred 17 mesecemi, sedaj je že 15 mesecev brez napadov. Če pogledam na to kakšne napade je imela prej, mi ti zadnji nekako delujejo kot napadi ko se bolezen končuje ( to je samo moje razmišlanje, ker sedaj je že eno leto brez tablet in kot sem že rekla prej 17 mesecev brez napadov )
No tak napad pa je zgledal tako da se je Kala prebudila ( vedno je bilo to zjutraj), vstala s postelje, bila full vesela me je hotela prit pozdravit in ji je noge samo spodneslo. Njen pogled je bil odsoten, pri prejšnjih napadih ( s trezlaji ), me je z očmi vedno spremljala, nikoli niso bile odsotne. Tukaj pa je izgledalo kot da sploh ne bi bila več prisotna, v bistvu kot rahla nazavest ali globoki spanec bi lahko rekla.
Vse skupaj je trajalo dve tri sekunde nikoli več, po tem je čisto počasi s pogledom pregledala sobo, nato počasi dvignila glavo, v naslednjem trenutku pa me je že veselo pozdravljala kot da ne bi bilo nič. Zgledalo je vse skupaj na koncu tako kot da bi se še  enkrat prebudila.
če imaš še kakšno vprašanje kar vprašaj, če bom znala odgovoriti ti bom rade volje   ;)

Lp
Ana



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #36 : 03 Marec 2008, 18:56:27
Ojoj,pol pa bi to res lahko bilo to.Namreč moji lubici se je pred cca.tričetrt leta zgodilo isto,sem najprej mislila,da jo je kap,ko se je kar ulegla,pa še urin ji je stekel.Potem je bila malo omotična in šibka,ampak vse ok.Sedaj pa se je prejšnji teden ponovilo,s tem da ni bilo urina,ampak ji je samo noge spodneslo in je malo obležala.Ampak ni bila tako intenzivno odsotna kot prvič.Se je tudi prej vstala.Tudi pri nas je bilo vedno,ko je spala,pa sem jaz prišla domov in me je prišla pozdravit.
A pri Kali pa so se pojavili takšni napadi,ko je že jemala tablete?A se da kako(s kakšnimi)preiskavami natančno reči,da je epilepsija?
Saj sva že naročeni pri veterinarju,samo malo me vse skupaj zanima,se rada malo informiram prej kako in kaj...
A potem po tabletah,pa je bil mir?Če prav razumem jih sedaj ne je,pa je mir z napadi?To je verjetno kakšna blaga oblika?
Pa še enkrat hvala lepa za vse informacije!



selina

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 04 Marec 2008, 16:59:30
Pozdravljeni,

Tudi sama imam kuzka-mopsa (od enih najbolj znanih in priznanih vzrediteljev v Sloveniji, kar vidite ni ravno zagotovilo za zdravje), ki ima 4 leta in od lanskega poletja epilepsijo. Tudi pri njem se je zacelo enega lepega dopoldneva, ko je prakticno se spal, z groznimi krci, slinjenjem, obrnjen je bil na bok zraven pa se je polulal in pokakal. To je trajalo cca. 2-3 minute. Seveda sem takoj kontaktirala vzreditelje in jih povprasala za morebitne prejsnje tezave pri njih. Po zagotovilu, da je bilo pri njih vedno vse vredu sem se pomirila. Potem pa so se napadi zaceli znova, tako, da sem po tretjem napadu, v razmaku 3 tednov takoj ukrepala.
Bistvo je, da imate veterinarja, ki se na to RES razume.
Vsekakor je potrebno epilepsijo diagnosticirati :
-odvzem krvi (nivo sladkorja in ostalih vrednosti)
-pregled urina, blata
-CT
-fizicni pregled (motorika...)
-zelo priporocljivo je psa med napadom posneti
Na podlagi vsega tega se boste potem z veterinarjem odlocili za zdravljenje. Navadno je genska krivda zelo majhna, zato vecinoma (ko na podlagi preiskav izlocimo vse druge vzroke) govorimo o idiopatski epilepsiji. Dolocene pasme so k tej bolezni zelo nagnjene.
Veterinar potem doloci zacetni odmerek zdravila (na podlagi teze, intenzivnosti in pogostosti napadov...), katerega prisotnost v krvi se ponovno izmeri tocno po 1 mesecu jemanja, ce vmes ni napadov, kar nam je potem merilo za naprej. Ampak vse to vam bo strokovnjak znal razloziti osebno. Bolezen naceloma ni ozdravljiva, vendar lahko kuza z njo ob rednem in discipliniranem jemanju zdravil zivi lepo zivljenje in dozivi visoko starost. Zdravila, kljub temu, da kuza nima napadov dalj casa (t.j. nekaj cca. 6 mesecev) NIKOLI ne ukinjamo ali znizujemo dozo sami brez predhodnih preiskav. Zavedati se moramo, da so to narkotiki in pes potrebuje priblizno en teden, da se jih navadi, potem pa je spet cisto "star" karakter, vendar jih je navajen!!! Ce potrebujete nasvet na katerega veterinarja se je po mojem mnjenju najbolje obriti, ali kaj drugega povezano s to temo vam rade volje svetujem.
Lep pozdrav.



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #38 : 04 Marec 2008, 18:22:30
Aho!

Kala je tablete jemala od svojega 4 meseca starosti, napadi so bili še vedno a manj pogosti, na začetku se sicer ni videlo razlike, mogoče samo v tem da so bili krajši. Potem pa so se tudi po dnevih napadi umikali bili manj pogosti. Že od vsega začetka so bili napadi s trzanjem, slinjenjem in tudi polulala se je velikokrat, ker takrat nimajo kontrole nad seboj.
Jaz lahko rečem da sem s tabletami pri Kali stvar absolutno omilila, saj jih je imela vsako leto manj. Po navetu veterinarja in pregledih smo potem tudi količinsko zmanjšali dajanje tablet. Mogoče bi lahko nehali že prej s tabletami, ampak, ko smo se odločali da bomo počasi prekinili se je vedno pojavil kak napad, ki nas je prepričal v to da je bolje da jih še ima.
Sedaj tablet ne jemlje več, in tudi napadov ni ( trk,trk) .
Glede na to da so se pri Kali ti napadi brez krčev pojavili sedaj na koncu, bi lahko rekla da so to tisti mili napadi, ki se začnejo na začetku bolezni ali pa na koncu  ;)

Glede na Kalino starost, bi lahko rekli da se je epilepsija zaenkrat umaknila, lahko bi sicer šli na teste s katerimi bi dokazalii da epilepsije nima več, vsaj 99%, ampak ne gremo zaradi njenega splošnega počutja in tudi zaradi tega ker je imela vedno po obisku veta napad. Tak da puščam usodi svojo pot. Tablete so v omari in če bo prišlo še do kakšnega napada bomo pač začeli nazaj s tabletami.

Glede preiskav ti pa je že selina odgovorila  ;)


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #39 : 04 Marec 2008, 21:24:00
Punce,najlepša hvala! :)Ja,moja je imela sedaj samo ta dva v razmaku pol leta,stara pa je bila pet let.To se mi zdi dokaj pozno za epilepsijo.Sva pa že zmenjeni pri veterinarju.Selina,a lahko vprašam na koga si se ti obrnila?Pa če imaš slučajno kakšne zanimive povezave na to temo...
Hvala!



selina

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 05 Marec 2008, 12:51:48
Pozdravcek,

glede na to, da je tvoj kuza imel napad samo dvakrat pa se to v velikem razmaku mislim, da ni razloga za paniko, ampak en posvet pri veterinarju ni nikoli odvec. Jaz ti lahko priporocam Kliniko za male zivali v Postojni- DR. Butinar, dober strokovnjak z izkusnjami pa je tudi  DR. Anton Lavrencic iz veterinarske ambulante v Vipavi, pa seveda DR. Matko iz Topolscice. Napisanega na to temo je veliko clankov, jaz prebiram v glavnem tuje v Nemscini ali Anglescini, ampak, ce se bos obrnila na koga od zgoraj omenjenih strokonjakov, ti bodo iz prve roke povedali vse kar te zanima. Priporocam pa ti, da vseeno naredis ze omenjene preiskave, da vsaj ves na cem je tvoj kuza. Starostne meje naceloma ni, vendar je pojav epilepsije najbolj pogost nekje med 1 in 6 letom starosti. Zelim ti veliko veselja s tvojim kuzkom za nasvete pa sem se vedno kadarkoli na razpolago.

Lep dan.   




sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #42 : 05 Marec 2008, 20:24:26
Hvala!

Katja,ti pa si kot čarobna skrinjica za zelo koristne linke...Najdeš vse in še več.Hvala ti! ;) :)



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #43 : 23 April 2008, 21:05:32
Živjo mene pa zanima, kako je z narkozo pri psih z epilepsijo. Sigurno so bolj ogroženi a ne? Kakšen nasvet?



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #44 : 25 April 2008, 21:31:10
a ni noben od vas, ki imate pse z epilepsijo nikoli nobenega na kakšnem operativnem posegu imel?



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #45 : 25 April 2008, 21:55:11
Aho!

Kala zaenkrat ( na srečo, trk trk ), še ni bilo treba iti na operativni poseg, tako da ti žal ne morem nič pametnega povedat.

Lp
Ana


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #46 : 25 April 2008, 22:15:12
Jack je imal 2 posega, 2 narkozi, pa nikoli ni bilo nič narobe...

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #47 : 26 April 2008, 13:05:15
hvala za odgovor  ;)
lp



zoya

  • *
    • Prispevkov: 222
    • Točke: 0
  • Oliver
Odgovori #48 : 04 Junij 2008, 00:34:06
Na žalost se je tudi pri nas pojavila epilepsija, vsaj tako domnevajo.
Ko sem naši 9 letni rottiki nesla posodo s hrano je veselo vstala in zmazala vse brikete, čez cca 5 min pa je zatulila in padla po tleh. oči je imela obrnjene, jezik zunaj, noge so bile čisto po svoje, polulala se je in namesto dihanja je bilo le kratko sopenje, negibno je ležala dobrih pet do sedem minut - bala sem se najhujšega
ko je počasi, zelo počasi prihajala k sebi je imela čisto bele dlesni in zelo nizko temperaturo - tačke so bile ledene, bila pa je zelo utrujena in zbegana
dežurni veterinar mi je po telefonu povedal, naj jo ogrejemo in naj počiva ter veliko pije - in res je bila zelo žejna
Naslednje jutro smo jo peljali na pregled. V krvni sliki so ugotovili malo slabše delovnje jeter, sicer pa je kri OK
dobili smo ampule Apaurina, da ji jih damo ob naslednjem napadu (2 kom); za terapijo pa se bodo odločili ko bo več napadov;

lp, tjaša



Luongo

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 0
  • Of course I'm a Husky! I wasn't aware there were o
Odgovori #49 : 04 Avgust 2008, 09:42:09
Ojla,
na želost ima tudi naš kuža epileptične napade.
začeli so se mu pri enem letu in 3 mesecih. Napad traja minuto ali manj, smo pa opazili, da se pojavijo kakšen dan po razburjenju.
Ko je imel vnetje ušes in jih je veterinar pregledal (zelo mu je bilo neprijetno) se je napad pojavil čez 2 dni. Ali pa ko smo ga na silo hoteli skrtačiti (Luongo sovraži krtačenje). Tako da zdaj delamo z njim v rokavicah - ne nadiramo ga ko kaj ušpiči, ne razburjamo ga in krtačimo, samo če je pripravljen potrpet sekundo ali dve.
Za tablete se še nismo odločili, ker moramo najprej ugotoviti pogostost napadov, da sploh vidimo če tablete delujejo.
Me pa zanima, če je kdo poskusil zdraviti z akupunkturo. Prebrala sem da je epilepsijo mogoče zdraviti tudi tako.

Lep pozdrav in vsem epileptikom Luongo pošilja  :-*


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #50 : 04 Avgust 2008, 10:21:21
Ja z akopunkturo je kar uspešno. Vem za par psov, ki so se zdravili in je bilo 100% uspešno. Kdo vse to izvaja ne ve. So pa iz LJ vozili pse v SG k Dr. Ostermanu Mitji. Meni osebno je ta način bolj všeč kot pa tablete.

Pri napadu pomaga tudi masiranje ldvenega dela s kocku ledu.

Tukaj je nekaj več o tem in o homeopatskem zdravljenju. http://www.mojpes.com/forumbb/viewtopic.php?t=9812&postdays=0&postorder=asc&start=240

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Laalaa

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 18 Avgust 2008, 17:13:34
tudi jaz sem imela nekoč psa (pudelj,star 18 let)ki je imel na stara leta epilepsijo...to je grozno za gledat :'(pa še moja kolegica je imela pričko ,ki je imela epilepsijo (stara bla 6 let,samojedka) in zaradi tega umrla. Tudi mi smo jim blažili stvari z tabletami samo niso kaj dosti pomagala slidilo je še samo to,odpoved srca. :'(



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #52 : 24 September 2008, 12:11:51
Nisem točno vedela, kam naj tole napišem...upam, da je tule v redu.

Doma so mi ostale tabletke proti epilepsiji Phenobarbiton (če se ne motim štiri ali pet paketkov). Jaz sem jih potrebovala za Lizo, zdaj jih ne potrebujem več. Kolikor vem so tabletke pred nekaj časa nehali delati (mi smo jih šli iskat v Tržič in jim pokupili vse zaloge ;D). Če jih kdo morda potrebuje naj se mi javi na zs.



LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 04 Oktober 2008, 10:33:48
Hey.
Jaz sem imela psičko škotsko ovčarko. Včeraj zjutraj smo jo našli na vrtu z znaki epilepsije, takoj smo jo odpeljali k veterinarju in tam je pred njim doživela še en napad tako da je veterinar potrdil da gre za epilepsijo ( oči ji je pred napadom vleklo v eno smer, nato jo je začelo trest, slinila se je..), dobila je Apaurin vendar ji ta ni pomagal, saj se je napad čez eno uro ponovil. Lia sploh ni mogla hodit in niti zavedala se ni cel dan ničesar, ko je bila budna je neprestano jokala , veterinarji so ji dali vsa možna pomirjevala in zdravila proti vnetjem vendar takoj ko so spustila se je napad ponovil, zvečer so jo dali v komo , tako da je spala 2 uri in ko se je zbudila je doživela spet napad. Dal ji je tudi zdravilo proti epilepsiji in zvečer smo jo peljali domov, saj nam je veterinar dal še dva apaurina za zraven. Do 12 je bilo dokaj vredu, lahko je že dvignila glavo. Nato pa je od 12 do pol 1 doživela 7 napadov, zato smo jo odpeljali k veterinarju, kjer so jo dali spat za zmeraj :( Vzroka zakaj je prišlo do tako pogostih napadov nam niso znali povedat,sumili so da gre za tumor vendar je bila stra komaj 2 leti, povedali so nam tudi da je epilepsija kar pogosto pri škotih vendar ne v taki obliki, kot se je pojavilo pri naši Liji. Če bi bilo možno bi počakali še dlje, ampak preprosto ni blo več upanja, ker so bili napadi prepogosti in so ji povzročali prevelike bolečine. :(

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 04 Oktober 2008, 10:35:49
do 1 * ne pol enih se opravičujem za napako.

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #55 : 07 Oktober 2008, 18:39:10
LadyLia:iskreno sožalje. Vem kako boli, tudi sama sem pred kratkim izgubila psičko...Držite se!


mika-nelly

  • Gost
Odgovori #56 : 07 Oktober 2008, 18:44:14
ladyLia- iskreno sožalje  :(



LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 07 Oktober 2008, 22:57:18
hvala za sožalje upam da bo čas zacelil rane :( Liza tudi tebi sožalje.
... mam pa eno vprašanje. Je kdo že slišal za to da napadov nebi bilo mogoče zaustaviti? Kr Liji ni odpovedal srček kljub velikemu številom napadov ki jih je imela čez dan in ponoči, vendar je veterinar rekel da jutra nebi dočakala, samo mučla bi se :( .. Na koncu je imela še napad napol v komi, kar je precej nenavadno.. Veterinar je rekel da so imeli enkrat tudi primer zastrupitve in je imel pes podobne znake kot pri epilepsiji in krvna slika sploh ni pokazala zastrupitve.

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #58 : 07 Oktober 2008, 23:32:15
LadyLia tudi od mene iskreno sožalje  :'(


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #59 : 08 Oktober 2008, 07:33:35

... mam pa eno vprašanje. Je kdo že slišal za to da napadov nebi bilo mogoče zaustaviti?

Prvo moje sožalje.

Je pa imel sosedov bokser na enak način napade, niso jih mogli ustavit, metalo ga je v komi in v enem dnevu jih je imel 21. So ga tudi dali uspavat, ker ni imel več moči niti z repom zamigat. Samo on je imel že pred tem napade občasno in je apaurin vedno pomagal.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)