Težave pri srečanjih z drugimi psi

McKruster · 117127

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #120 : 24 Januar 2012, 22:41:35
LAbirint je zlo zanimiva zadevca ja :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #121 : 25 Januar 2012, 00:51:27
Citiraj
a seveda ležeč položaj ni grožnja je pa lahko posledica napad nesigurnega psa, če ga silimo, da ta položaj zavzema na komando v nekotroliranem okolju.
Ja, zato pa sem rekla, da moraš v tem primeru preprečit, da drugi pes pride zraven. Posiljevanje psa, da leži medtem, ko ga drugi vohajo in podobne neumnosti, ki jih dela CM, niso za nikamor... Meni v vsakem primeru neko ustavljanje ni všeč, ker je končna želja, da psa spraviš mimo motnje v gibanju, ne s postanki vsakih 100 m.

Citiraj
Pri tem mislim poligon vaje tiste, ki jih moraš prej utrditi preden greš na ulico in jih uporabiš. Ker če govorimo o tem da bomo 65 ali več kg, ki je do danes (recimo vsaj 2 leti) delala pi..***, lahko v parih trenutkih naučili manir...heheheheh....menda ja kdo ne misli resno ??? Ja seveda lahko ''strezneš'' psa v momentu s cuki ali pa e-colar recimo...
Ali pa narediš še večje sranje... Itak ne gre nič na hitro.

Pri psu, s katerim se ni nič delalo in nima nekih "delovnih navad" je pa druga pesem. Če ima 65 kg in se zaganja, ti halti skoraj ne uide. Če ne zna niti lepo hoditi na povodcu, se je treba najprej tega lotiti in šele potem druge moteče dejavnike vpeljevati. Kako naprej je pa spet odvisno od vodnika in psa. Delo se prilagodi obema.

Jaz sem imela sicer največje probleme takrat, ko je bilo jasno, da se bosta psa srečala in je tudi drugi lastnik rinil s psom v srečanje. Zato igre s psom nisem nikoli uporabljala za nagrado za lepo vedenje. Če je bilo jasno, da se bo s psom srečala, jo je samo še bolj pognalo v luft, samokontrolo pa ima bolj slabo.

Ta labirint je res zanimiva zadeva. Tudi za vodnika, da se nauči voditi psa.

Je tudi lovska preža, ko pes skoči proti svojemu plenu. To dela moja strastna lovilka. In če se moja poči na tla (se že dolgo ni), je to jasen znak, da "preži" na psa z budnim očesom, spremlja vsak njegov gib in je pripravljena da v trenutku skoči v zrak ne preveč prijateljsko razpoložena. Dejansko prestraši drugega psa.
Moja je tudi v pozoru čakala na tleh in potem skočila. Ampak vedno na mestu v zrak, ne v psa, z vsemi prijateljskimi znaki. In, če sem ji to pustila, je bil tudi pozdrav psa bolj skuliran kot bi bilo, če bi me privlekla do njega. Sem se pač ustavila zraven s popuščenim povodcem in sva skupaj počakali. Je pa seveda vsak lastnik s psom vred trznil, ko je skočila, ampak zaradi tega ni noben pes napadel ali panično pobegnil. Sicer izgleda hudo simpatično, ko se srečata dva taka psa, ki to počneta, ampak ravno to vedenje ti lahko hitro onemogoči tisti "greva naprej". Tukaj potem pride spet moja pozornost zraven ;). Jaz je namreč fizično nisem mogla odlepit od tal in zahtevat, da hodi naprej.





Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #122 : 25 Januar 2012, 16:22:05
Recimo zakaj se lahko uporablja halti... če dobro naštudiraš TTouch ti postane jasno, da določena oprema na psu ni za to, da jo zlorabiš ali uporabiš kot fizično pomoč temveč tudi zato, da psa z njo pomiriš že s tem, ker jo nosi. Halti recimo leži na dveh akupresurnih točkah. Čisto iz prakse se meni to zdi super zadeva. Kot je znano se psi težko koncentrirajo na več stvari hkrati. Zato eni uporabljajo recimo cuke, da prekinejo miselni proces. Eni pa recimo na psa namontiramo kos opreme zato, da psu miselne procese preusmerimo na teh več stvari. Tako mu ostane manj časa, da lahko razmišlja na neumnosti.
Ena od psic je recimo začela hodit po operaciji šele po uporabi TToucha. Ker smo z povojem telesa koncentracijo preusmerili na povoj in ne samo na taco.
Kot nadomestek haltija lahko uporabimo povoj za gobec. Zadeva je namontira na psa zgolj zato da ga lažje koncentriraš nase. Prav zaradi miselnih procesov.

Zato pa se halti NE zlorablja za lomljenje vretenc in ugrize v jezik ter fizično nadvlado nad psom.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #123 : 25 Januar 2012, 17:14:42
Lep prispevek!  :D :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #124 : 26 Januar 2012, 18:00:10
Po vseh teh postih se mi dozdeva, da tisti, ki ima takšne težave ve še manj kot prej, če prebira napisano. Glede takšnih in drugačnih metod ne bi preveč razpravljal; pač odvisno od psa do psa, od vodnika do vodnika.
Če pogledam video s pinčem pa je moje mišljenje nekako takšno. Pes je zrel za prevzgojo, ker je z njegovim vedenjem nekaj narobe.............ali ga bo prevzgojil TTouch ali CM mi je prav vse eno, samo da rezultat bo. Kaj so pa na videu zrežirali, itd.,.........je stvar zelo podobna ostalim oddajam ;) . Kaj pes dela v realnosti je pravo vprašanje, kaj pokaže na videu pa je lahko tudi "še eno prodajanje modernih metod", lahko pa da je tudi resnično tako terapevtsko :) . Skratka mene prav nič ne prepriča o uspešnosti metode še manj pa trditev o "naravnosti" metode.
Ali je "siljenje" do drugega psa stvar prevzgoje ali vzgoje. Pri pinču na posnetku je to prevzgoja, pri "normalnem" psu pa prej proces vzgoje (nič ne gre z danes na jutri). Če pes gleda, sili v drugega psa (v mejah normalnega obnašanja, brez agresivnosti itd) se meni ne zdi nič hudo narobe in z vstrajnostjo in odločnostjo bodo tudi rezultati. Nekje čez dva meseca, nekje če dve leti. Ampak se mora na stvari delati...................tudi poiskat primerna mesta za to izvajanje.
"Vsi silijo v mene, vsi se mi približajo"...........preprosto greš naprej  ::) . Koga briga za drugega pasa, mladička, prijaznost. Saj vzgajaš svojega, za sebe in tukaj res ne vidim opravičljivost takšnih trditev, situacij.
Če je že Lanabela napisala, da takšnemu psu mogoče primankuje igra, druženje s sovrstniki. Lahko da, lahko ne. Se pa strinjam, da čim več takšnega druženja, igre z različnimi psi lahko pripomore k boljši, hitrejši obvladljivosti situacije (ne vem če je imel pinč na posnetku veliko druženja z drugimi :-\ ). Tudi z "druženjem" s takšnimi neprijaznimi, ki povzročajo "slabe izkušnje (ampak samo slabim psom in vodnikom ;) )
Sam sem imel iste "probleme" (siljenje v drugega) ampak se je skozi proces, leta vzgoje skoraj izničilo. Je pa res, da sem imel in še imam ogromno druženja z drugimi psi ter ogromno spoznanj različnih situacij, takšnih in drugačnih. Priznam tudi, da sem kdaj nad kakšno situacijo že čisto obupal............a nazadnje le videl napredek, čeprav zelo majhen  8) in vztrajal naprej.
Psa imam v veliki večini vedno brez povodca................zato ker sem videl vse "tipe"; ketnarje, pesjakarje in "svobodne" (naravne ;D ) Slednji mi najbolj odgovarjajo  :) .
Ne šolam psa za poligon (čeprav sem prepričan, da ga ne bi bilo problem naklikat  ;) ) , uporabljam tako kliker kot korekcijo in grajo.........nekakšen mix vsega kar se mi zdi, meni, uporabnega in za psa sprejemljivega; da ga ne "uničim" (ne vem kako drugače povedati).  Kdaj ob branju koliko trikcev znajo nekateri psi, me postane prav sram, da smo še zmeraj pri "osnovnih" vajah. Ko pa pogledam, kaj vse mora "znat" neodvezan pes (predvsem zaradi varnosti) pa mi postane bolj jasno zakaj je tako. Ko že omenjam vaje, trikce........meni je v iteresu, da jih izvede v mojem, naključnem redu in kadar se sam za to "naprdnem", v vsakem trenutku, ali je gospodu prav ali ne............ker "MI" tako hočem.
In po 2,5 letih se proces še vedno nadaljuje, brez nekih planov, časovno odmerjenih treningov. Še zdaleč, da sva popolna. Sem pa videl tudi skoraj popolnega poligon psa, ki v realnosti popolnoma odpove..............in jih ni več na obisk ;D

Glede igre.............čeprav jih ne "obrajtam" najbolj, pa mi je ta medo prav ljubek.......pa še laja ne, skoraj nič. Je pa res, da sta psa spuščena od jutra do mraka. Oba vesta kaj se sme in kaj ne. Malo od mene (agresivnost), več pa od "medsebojnih odnosov". Oba poznata "NE". Nista "trop" oz. se ne obnašata tako in jih tudi brez problemov lahko spustim spred oči. V igro (če ni agresivnosti) nikoli ne posegam, še bolj je pa zanimivo, da ko sta sam sploh ne pride do neumnosti. Ko so zraven pa gospodarji, pa je dobro "vržti" kakšno oko na njih  :-[ .

http://www.youtube.com/watch?v=lY9VTAldA8g
http://www.youtube.com/watch?v=nX8h6pugm24

Pa še nekaj. Eno so vrtualni "dreserji" eni pa tisti, ki brez sramu rečejo: "Pridi pogledat"..............in takšnih je med virtualnimi bolj malo ;)




Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #125 : 27 Januar 2012, 07:59:15
pidog, seveda. to skozi povdarjam. Da toliko kolikor je psov in vodnikov toliko je načinov. Moraš pa priznat, da je boje prej probat na nežno, če ne pa še vedno lahko fizično posreduješ.

Glede ''reklame'' metod...je pa treba metode videt v živo, jih sprobat iti na kak tečaj in predvsem spremljati tečajnike. Pa verjemi, da sem bila na veliko tečajev kjer so delali malo po CM pa malo po gospodu Dunbarju, precej sem bila pri klikanju in seveda tudi na TTouchu. Ogromno teh nežnejših metod se s pridom uporablja pri konjih. Nekaj od njih na pse sem prenesla tudi s tečajev o kopitarjih (pa ne edina  ;) ). In res ne moreš verjamat, da so rezultati dosti boljši kot pri prvo omenjenih metodah.  :P Predvsem na dolgi rok. Pidog imaš še mladega in majhnega psa, ki te bo še veliko naučil.
Tisto kar vidiš na posnetku s pinčem ni nič kaj reklamnega. Prav tako se dela na tečaju. Lahko greš pogledat. Tudi s svojim psom. In takšne metode dela niso nikakršna ''amerika'', so tečaji kar redno pri nas.  ;)

Glede tega, da tisti, ki imajo težave po teh postih vedo še manj kot prej...resnično upam, da tisti ki imajo TEŽAVE s psom (po možnosti 30kg+) ne berejo samo forumov in da gredo do strokovnjaka v živo. Če bi obstajali psi dobro vzgojeni/šolani samo preko parih postov bi bil svet preveč popoln  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #126 : 27 Januar 2012, 08:27:39

Glede tega, da tisti, ki imajo težave po teh postih vedo še manj kot prej...resnično upam, da tisti ki imajo TEŽAVE s psom (po možnosti 30kg+) ne berejo samo forumov in da gredo do strokovnjaka v živo. Če bi obstajali psi dobro vzgojeni/šolani samo preko parih postov bi bil svet preveč popoln  ;)

Za z zlatimi črkami napisat. Eno je teorija/filozofija, drugo praksa...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #127 : 27 Januar 2012, 08:53:33
andreja, hvala  :)
Knjige so super, TV oddaje tudi, praksa pa še več. Lepo je spoznat sistem v teoriji še lepše izvajati v praksi. In za vse ki jim je ''amerika'' predaleč - pravkar gledam na netu, da je prav jutri tečaj/seminar TToucha. Če McKruster bere in jo morda zanima je (če se ne motim) to dosti blizu njih. Seveda pa tudi priporočam vsem ljubiteljem pinčev, da vidijo dogodek v živo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #128 : 27 Januar 2012, 09:44:40
Saj pravim, nimam nič proti novemu. Pozdravljam vsako "psu prijazno" šolanje če to v praksi (ne na vadbišču z znanimi psi) daje dobre rezultate ampak brez omenjanja "naravnosti"  ::)

...............da ne bo kdo mislil, da pinči ne zmorejo brez Ttouch-a  ;D ................da imam majhnega psa ni nobena prednost, v večini primerov celo slabost (kot na posnetku) , da je mlad? Da je mlad, z vidika "pokvarjenosti, nepokvarjenost" , osnovne vzgoje, pa ne več  ;).



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #129 : 27 Januar 2012, 10:40:17
Vsak pes zmore brez: TToucha, CM, Dunbarja, Turid... vprašanje pa je, če lastnik, ki mu po lastnih idejah ni uspelo narediti psa s katerim bo zadovoljen.  ;) In glavni ključ dobrega sobivanja je ta, da si ti kot lastnik zadovoljen s svojim psom, hkrati pa z njemu nisi moteč okolici. Kako natančno izvaja vajo ali trik je z vidika sobivanja nepomembno. Če pa imaš s svojim psom dodatne ambicije je pa izvedba in vaja zelo pomembna. Če je nekomu všeč poleg ene pol metra stran od noge, prav. Če pa ti je všeč tekmovalna poslušnost delaš na natančnosti. Pa recimo da ti je to tako kot, da greš profesionalno tenis igrat ali pa žogico v steno nabijat. Rekreiraš se v vsakem primeru, če pa s tem narediš luknjo v fasadi...je pa stvar ali te moti ali ne  ;)
Glede majhnosit...moja najmanjša ima še kak gram manj kot tvoj. Prednosti so, slabosti pa tudi.
Glede starosti...pa nikakor nisem imela v mislih pokvarjenosti ali ne. Vsak pes v defoltu NI pokvarjen. Pokvari ga lahko samo človek oz. napačna vzgoja. Trdim pa tudi to da te pes uči skozi celo njegovo življenje. Samo pustiti moraš, da ti pokaže  :) In pri 2,5 letih ni nikakor dosegel svojega vrhunca. Sedaj se šele začne najbolj zabavni del.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #130 : 27 Januar 2012, 10:58:17
Mi je enkrat en starejši gospod rekel nekako takole;
Dokler nimaš v življenju psa s fejst zagulenim karakterjem in z vsemi žavbami namazanega  - nisi imel psa .
Potem ,ko ga pa dobiš, in ko te tak pes nauči česa je on sposoben in ima vodnik toliko v glavi ,da to dojame, sprejme , in psa pripravi do tega da pes sprejme  vodnikove želje in zahteve in lahko v skupnem življenju sodelujeta . Potem pa lahko rečeš da si imel psa.

Drži ali ne naj presodi vsak sam...
 jaz presojam, ker imam enega takega in enega pridnega ;D
Takim samooklicanim strokovnjakom  ki tako lahkotno svoje teorije stresajo bi jaz prav prvoščila  enega orenk "pacijenta"
 pa da mi je to gledat v oddaji....( pomoje našiša santa barbaro v dolžini serij  >:D)


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #131 : 27 Januar 2012, 12:02:06
Saj pravim, nimam nič proti novemu. Pozdravljam vsako "psu prijazno" šolanje če to v praksi (ne na vadbišču z znanimi psi) daje dobre rezultate ampak brez omenjanja "naravnosti"  ::)


Če vodniki ne bodo delali s svojimi psmi, nobena metoda ne bomagala. Inštruktor ne more in ni njegova naloga biti tečajniku 24 ur na dan za ritjo in ga korigirat. V končni fazi vodnik "naredi" psa. Inštruktor v šoli pa daje navodila in poskuša popravit napake, ki jih na uri opazi. Pri tisti ki ga poslušajo rata, pri ostalih pa ne. Skozi zid se ne da...
Kdor pa ima probleme doma in tega ne pove pa tudi inštruktor ne more vedet (samo sumi). Če ni želje po spremembi... ni nič...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #132 : 27 Januar 2012, 12:03:09
pa da mi je to gledat v oddaji....( pomoje našiša santa barbaro v dolžini serij  >:D)
  :o :D :D :D :D Like!

Ma ja. Točno to. En gospod je reku tko, pa oddajo je posnel (ne pozabimo da so v oddaje posnete iz več kadrov  >:D - itak najboljših) pa je hit. Kako knjigo izdal in to je biblija...ja pa ja de. In zares drži tvoja trditev o ''pacientih''  :D

Živim s psom, ki je problematičen še danes in me še pri njegovih 10 letih nauči kaj novega. Problematičen je danes še zgolj zaradi tega, ker je čez celo svoje življenje dal kar precej ''šol'' oz bolje rečeno metod. Žal smo pri njemu začeli na trdo in šele kasneje ugotovili da to ni to. Mu vsake toliko prebije kak ventil. Kar pa v sobivanju pomeni, da sem se jaz kot vodnik naučila (in se še učim) kako ga obdržat na kulturni ravni. Za opazovalca zunaj je pa slaaaadeeekk.  ;) To je ta končni rezultat. Kaj vse smo pa morali za to naredit je pa več kot instant nasvet enega avtorja. Skozi ta proces smo se naučili uporabljati opremo in opazovati razlike med pravilno uporabljenim ali napačno.
In instant nasvetov iz nekaj postov NI. JE pa lahko več idej in se potem kot vodnik odločiš kaj ti je bližje in seveda tvojemu psu. In resnično je težje delati s psom, ki je zafuran na zadnji stopnji in psom, ki ima nekaj preveč mladostniške energije. Pri čemer nima kilaža psa popolnoma nobene veze.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #133 : 27 Januar 2012, 12:11:56
V končni fazi vodnik "naredi" psa.
Mhm. Najboljši so mi vedno tisti, ki te poslušajo, kimajo, ''razumejo'', v bistvu te še presenetijo z informacijo za katero si bil prepričan, da jim jo moraš še povedat...nardijo pa vse kontra! -In pol si ti tisti, ki jim nisi psa naučil manir  ???

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #134 : 27 Januar 2012, 12:34:21
Mi je enkrat en starejši gospod rekel nekako takole;
Dokler nimaš v življenju psa s fejst zagulenim karakterjem in z vsemi žavbami namazanega  - nisi imel psa .
Potem ,ko ga pa dobiš, in ko te tak pes nauči česa je on sposoben in ima vodnik toliko v glavi ,da to dojame, sprejme , in psa pripravi do tega da pes sprejme  vodnikove želje in zahteve in lahko v skupnem življenju sodelujeta . Potem pa lahko rečeš da si imel psa.

Drži ali ne naj presodi vsak sam...
 jaz presojam, ker imam enega takega in enega pridnega ;D
Takim samooklicanim strokovnjakom  ki tako lahkotno svoje teorije stresajo bi jaz prav prvoščila  enega orenk "pacijenta"
 pa da mi je to gledat v oddaji....( pomoje našiša santa barbaro v dolžini serij  >:D)

Res res!  :D :D :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #135 : 27 Januar 2012, 13:06:22
Metod je veliko, uporabiš tisto, ki ti leži, na katero se pes dobro odziva in predvsem tisto, ki da končni rezultat kakršnega si želiš. Lahko je metoda super duped fejst - če je končni rezultat pes, ki je pretirano odvisen od vodnika, nesamostojen ali povsem podrejen bom rekla ne hvala, ker takega psa ne rabim. Nekomu drugemu bo pa tak pes ideal. Pač.
Vsekakor pa se mi zdi, da nikoli ne moremo preveč poudarjati, da so tudi psom prijazne metode lahko zelo učinkovite, tako pri vzgoji kot pri prevzgoji. Ker postajajo instant metode vse bolj popularne, njihov učinek ja pa pogosto poguben.
Kakšen končni rezultat lahko pričakuje nekdo, ki mlado igrivo psico priključi na štrom in jo ruka (ne rukne) vselej, ko se (prijazno in vljudno) približa drugemu psu (in ne slučajno v trenutku, ko lastniku sp!"%i)?


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #136 : 27 Januar 2012, 13:41:53
Citiraj
Živim s psom, ki je problematičen še danes in me še pri njegovih 10 letih nauči kaj novega. Problematičen je danes še zgolj zaradi tega, ker je čez celo svoje življenje dal kar precej ''šol'' oz bolje rečeno metod. Žal smo pri njemu začeli na trdo in šele kasneje ugotovili da to ni to. Mu vsake toliko prebije kak ventil. Kar pa v sobivanju pomeni, da sem se jaz kot vodnik naučila (in se še učim) kako ga obdržat na kulturni ravni. Za opazovalca zunaj je pa slaaaadeeekk.

Enako ;) :D... malo mlajši,  inovativen pa da se občasno resnično vprašam... a obstaja še kakšna  stvar ,ki se je še ni spomnil. :-X

To da je na kulturni ravni sem jaz pri svojem sprejela da je končni dosežek. Kaj več sploh ne pričakujem  niti ne sanjam  ;) :D

Morem pa priznat da naučil  ja pa res veliko novih  navad.  Še kakšnega člana  pri nas( ki je to smatral prej kot babje teženje) . Ena taka lepa  njegova vzgoja  je ta da se umazane cunje nosijo direkt v koš za perilo in se koš za perilo pokrije, se jih ne pušča več v spalnici vržene čez stol.
Da se npr WC deska pokriva ( kar je bil začetni problem  v skupnem življenju  ::) ), Da se vrata v kuhinjo zapirajo. Da razno razni prigrizki če se ne pojejo,takoj zaprejo nazaj v škatlo in pospravijo v omaro.
Da se vrednih stvari ( kot so  denarnice) ne pušča izven predalov na omarici v hodniku. Da ko je kosilo na mizi , da se vsede in poje... ne da greš 10x še od mize pa vmes še kakšen telefonski pogovor opraviš izven jedilnice.  itd itd.

Vse te navade je naučil zgolj z enim od mnogih" ventilov"  in to je kleptomanija.
Pa kljub temu da se res vsi zlo trudimo da pospravljamo stvari  kar se le da... še vedno občasno najdem v njegovem "gnezdu" če ne prej ko perem  ,  kakšen štumf,  šraufencigar, rokavico, zamašek, robček,   rolco wc papirja, ovitek od česa,svinčnik, elastiko za lase, izolirni trak , npr odvrženo zobno ščetko  itd itd.
Tud koš za smeti imamo drugačen- prilagojen. Ta mu je bil sploh "meka"  :-X


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #137 : 27 Januar 2012, 14:19:27
Damayanti...ta tvoj opis obeta, da pri nas tudi tako ostalo ??? ::) :D Le, da ne najdem vedno vsega v njegovem "gnezdu", ampak kdaj celo v iztrebku >:( :-X
Vse pospraviš, res nikjer nič...pa vseeno pride s kakšno stvarjo v gobcu :o

V zadnjem času sva malenkost napredovala, res vleče "samo" še zadnjih 5, 10m do psa... Skače in dela obrate pa že precej manj, vsaj to.

Še to: kaj narediti v primeru, da bi mi, ko je spuščen, in bi bila jaz prepozna, ušel do nekega psa?
Greš za njim in... ??? Samo pripneš (ko ti ga uspe prijeti med skakljanjem in igro itd.) ali ga okregaš ali...
Načeloma ga vedno dovolj kmalu odpokličem (ko zagledam koga 100m stran), da do tega ne pride, ampak nikoli ne veš...


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #138 : 27 Januar 2012, 15:06:26
Živemu človeku se vse zgodi, tudi z 10M štrikom ti lahko splini.

Jaz v takem primeru reagiram različno, če je prijazen pozdrav pasjemu prijatelju, pač mirno pridem, primem, dam na sedi, potem pa je sprostitev za igro. Če pa dela p!"%arije (se zapodi za mačko, srno) potem če je le možno vržem nekaj v psico, ker resnično pomaga, da se ustavi in obrne nazaj, kaj je ta reč bila in v tistem momentu, ko se ustavi, pogleda pri nama deluje ČAKAT! in grem do njem primem na kratko in preostanek sprehoda v moji bližini na ohlapni vrvici.

Se pa to res čedalje manj dogaja, ker imam oči na pecljih in če vem da je kje ledeno-takrat je gozd off limits. Nazadnje mi je med pasjo igro letela po sledi in se z štrikom zataknila in me poklicala na pomoč sredi gozda.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #139 : 27 Januar 2012, 15:42:17
On gre vedno prijateljsko, to ni problem. Še nikoli ni pokazal nobene agresije. Ampak gre se za to, da takrat "stoj" definitivno ne bi deloval, odpoklic seveda tudi ne. Hočem pa, da bi dojel, da tega sploh ne dovolim. Samo kako...če ni spuščen, te opcije sploh ni, če pa je, pa ne vem kako naj reagiram v taki situaciji.
S prejšnjim sva se nekako "sporazumela", da pride do mene, ga privežem in potem greva dalje ter srečava psa. Kasneje lahko tudi igra (ponavadi ne, ker  ga drugi psi niso zanimali, ravno obratno).
Ta je pa nekaj v smislu "navali narod", ko vidi možnost, da gre k psu, isto kot pri srečanju na povodcu. Verjetno bi se tudi kdo ustrašil, pes ali lastnik, če bi pridirjal kot topovska krogla...


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #140 : 27 Januar 2012, 17:36:38
Celo brat in sestra lahko prevzameta pozicijo alfa para in ob takšni stuaciji se lahko parita z volkovki nižjega položaja. In tudi to ne drži, da se lahko parita samo ona. Če alfa par ni preveč dominanten, da bi to prepovedoval, se lahko parijo vsi, ki so enakega ali približno enakega položaja (jasnega pravila ni). Problem pa je ponavadi v tem, da imajo ostali na razpolago premalo svobode in hrane, da bi mladiče preživeli do samostojnosti in potem tega raje sploh ne počno. Sama dinamika hierarhije pri volkovih pa je lahko tako dinamična, da deluje krožno. To pomeni, da istočasno volk A dominira volku B, volk B dominira volku C, volk C pa dominira volku A.
http://www.volkovi.si/sl/o-volkovih/biologija
http://videolectures.net/pms2011_ljubljana/ (drugi video)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #141 : 27 Januar 2012, 19:57:58
Kaj storiti, če gre pes pozdravit drugega čeprav mu rečemo da ne sme? nič. Greš tja, pojasniš lastniku drugega psa, da je sicer vs ok, a da se bosta igrala drugič, danes pa bo tvoj kaznovan za neposlušnost. Ga v molče pripneš in ali konec sprehoda ali pa kakšna vaja poslušnosti, s katero se lahko odkupi, če je izjemno lepo izvede. Igre s tistim psom tisti dan pa ni. Seveda je predpogoj za to, da ti pes ne beži. Pes ki beži in ga ne moreš prijeti, ne sme biti spuščen, dokler zadeve ne poštimaš 100%
Drugače pa: ko pri tamladi psici odpoklic ni deloval, sem imela na zalogi trikec, ki ga je imela posebej rada (ker je bil vedno izdatno nagrajen in mu je sledil še kakšen zabaven trikec, ki ga je imela zelo rada. Ta trikec je bil najpreprostejši možni - da se s smrčkom dotakne roke. In če je hotela narediti "tač" je morala seveda priti "sem". To ji je bilo bistveno bolj zabavno od psov, ker družbe psov je imela kolikor je hotela, trikcev pa ne.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #142 : 27 Januar 2012, 20:57:51
No, saj tako bi tudi naredila, sem mislila, da lahko še kaj drugega. Drugače niti ni problem odpoklic, ampak, če so kje vidni psi, pa vem, da ni šans. Zato ga tudi spuščam samo tam, kjer imam dober razgled. Drugo pa ga ne zmoti. Pobegne tudi nikamor, se niti ne oddaljuje kaj dosti.
Problem je v tem, ker so zanj psi in igra z njimi največja nagrada :-\ Takoj za tem pa je cufa-plen. Mogoče, če bi mi to uspelo nekako spraviti na najvišjo raven.

Res pa pasje družbe nima neomejeno, sploh ne za igro. So vsi malo starejši in niso kaj dosti zagnani...
Očitno se morava začeti več družiti z mlajšimi psi. Upam samo, da ne bom potem kako potencirala navdušenja, če je to sploh še možno >:D :D


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #143 : 28 Januar 2012, 08:49:17
Maja3000 tale članek oz. linki so mi pa QL. Končno nekaj tudi v slovenskem jeziku za vse tiste, ki jim je težko dostopno branje tuje literature. Z veseljem ga bom sherala naprej.  :)

Koliko igre oz. socialnih stikov potrebuje pes, da je dobro in lepo socializiran? Po moje povsem individualno.
Moja tamala psica je v rani mladosti zaradi okvare kolka samo živela v družbi dveh ne preveč razigranih psov. Torej so živeli mimo eden drugega brez pretirane igre. Danes se povsem normalno znajde v družbi, pozna signale, če najde prijatelje za igro-divjajo, težav z odpoklicem nimam. Ne rine v druge pse z igro. Jih vidi, pozdravi in gre naprej ali pa še to ne.
Druga psica, ki v mladosti ni živela v družbi se je pa veliko/ogromno igrala s pasjimi prijatelji. Delala poslušnost na poligonu. Danes sili v druge, ne je** sistema. Pomembni so ji drugi. Sploh ji ni dovolj, da sedaj živi v pasji skupnosti, ampak drugi so fajni  ::) Zato ima ''terapijo'' s haltijem in odlično napredujemo (ga samo še nosi nepripetega). Odpoklic delamo na novo, ker v šoli ni bilo učinka (ena od tistih šol kjer pse spuščajo na križem kražem igro z zateznimi ovranicami in brez osnove odpoklica ::)). Sicer nima težav z agresijo ima pa težave z odvisnostjo od igre drugje.

Kaj bi bilo bolj prav oz kaj je bolj prav - Psa puščati k prijateljom? ali Psu ne dovoliti igre? Najbrž je pravilen odgovor nekje umes. Povsem teoretično bi naj bilo tako, da naj ima pes socialne stike kot mladič zato, da razvije razumevanje telesne govorice drugih, po drugi strani pa je treba tudi vaditi mirna srečanja. Jaz si nekako tako predstavljam - če grem na sprehod po mestu najbrž ne bom šla do vsakega mimoidočega in ga vabila na kavo  :D lahko pa prijazno pozdravim in zaželim lep dan  ;)

Zato se trudim, da moji psi vedno dobijo nekaj družbe, ampak vedno po sistemu, da gremo s temi njihovimi prijatelji na sprehod eden ob drugem, potem se pa enkrat igrajo, drugič pač ne. Takrat se vsi potrudimo, da pes nekaj dela v družbi s svojim vodnikom. Koliko in kako je najbolj prav pa je potrebno prilagoditi psu.

Psa kakorkoli fizično kaznovati za ''prekršek'' pa nima smisla, ker smo sami krivi za napako. Takrat je res bolje mirno reagirat, ga pripet in odpeljat (sicer je to tudi kazen, ki pa ne škodi odnosu). Pes nam je tako pokazal kako razmišlja in to poskusimo drugič izpeljati bolje. Čim manj takšnih napak, da ne prihaja do bežanja pred povodcem.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #144 : 28 Januar 2012, 08:56:02
No, saj tako bi tudi naredila, sem mislila, da lahko še kaj drugega. Drugače niti ni problem odpoklic, ampak, če so kje vidni psi, pa vem, da ni šans. Zato ga tudi spuščam samo tam, kjer imam dober razgled. Drugo pa ga ne zmoti. Pobegne tudi nikamor, se niti ne oddaljuje kaj dosti.

Kaj pa če bi recimo zagledal kakšno mačko ali pa divjad? Mi smo to na začetku prakticiral, sem ga imela spuščenega, pa da sem jaz imela pregled, da ne bi kje kakšen pes bil, ampak se je enkrat naredilo, da je mimo pridivjala mačka in se je za njim samo črta naredila...



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #145 : 28 Januar 2012, 09:06:06


Res pa pasje družbe nima neomejeno, sploh ne za igro. So vsi malo starejši in niso kaj dosti zagnani...
Očitno se morava začeti več družiti z mlajšimi psi. Upam samo, da ne bom potem kako potencirala navdušenja, če je to sploh še možno >:D :D

No, saj si v prvem stavku povedala vse :)
Mlad je ;), pa strapan , pa hiperaktiven ...pa lahko kar pozabiš da mu boš ti izbila navdušenje nad "potencialnimi prjatlčki" za igro.

Lahko delata na poslušnosti... itak.
Ampak to navdušenje ga bo ( ali pa tud ne čisto) minilo, ko bo on enkrat odrastel. No naš je star 8 let pa, ko dobi enega takega  mladega junca ,ki tako prileti do njega sedaj v teh letih se vkoplje in najprej povoha, potem se malo nagrbanči, da mu da vedet ,da on je starejši...in ko se un maladi junc malo ( ampak res čisto malo) skulira in odmakne...potem  on "spusti greben" in začne mahat z repom... ko pa da junec" rit gor", pa naš star kozu ravno tako trapa z njim ;)

Ko je bil pa star toliko kot tvoj ( in dokler ni imel Dine), pa da je slučajno prišlo do take situacije ,  dva mlada junca, in je un priletel kot topovska krogla, je  bil tudi on ,kot topovska krogla. Lovljenje, metanje, valanje itd ::)
Z tistim drugim lastnikom , sva se lahko samo postavila en zraven drugega , enega prižgala, in se pogovarjala kako bova psa tuširala pa kopala, ko pridemo domov iz sprehoda.  :)( in ponavadi je tako tud bilo- ker je bil blaten do ušes.... če je bilo pa suho vreme sta po možnosti našla kakšen potok , da sta se še tam not valila

Moj je bil hiperaktivc. Jaz nisem mogla z njim niti vaje poslušnosti delat dokler ni bil vsaj na 60% energije.
V teh letih( kot je sedaj tvoj) sem ga jaz morala najprej "zgonit" dobesedno...
Te zagnanosti do drugih psov, ga je pa odvadil kar en njegov prjatelček ;) ( doga) ki je prej odrastel kot on, imel potem eno tako lastnost ,da je vse hotel rangirat in ga je enkrat rahlo  "porangiral."
 Od takrat mu je bilo tud jasno, da vsak pes ki ga vidi ravno ne bo trapal z njim tako kot on misli da bo .  Ni več rinil v vsakega  ;)
 Eni rabijo tudi, da jih  kakšen pes( prjatelček) malo vzgoji

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #146 : 28 Januar 2012, 10:10:11
ursa_9, hodimo tudi ob gozdu in občasno v gozdu, pa še ni šel več kot 10m stran. Je enkrat bilo nekaj podobnega mačku (na hitro) in je malo že stekel, ampak se je tudi hitro ustavil ob mojem "stoj". Ponavadi itak samo gleda in posluša. Občasno nalaja. Res so psi tisti moteči faktor, ker jih povezuje z igro.
Aja, ko je bil manjši, smo imeli mačka in ga ni preganjal, niti mu nisem pustila, če samo pomislil na to. Mogoče si je celo zapomnil...

Damayanti, upam, da imaš prav, da se bo umiril tudi glede tega. 2x se je že zgodilo, da je kateri resno zarenčal nanj, ampak ga ni ganilo. Se je umaknil, potem pa spet od začetka začel prosit za igro...
Se bova nekoč do tebe narisala :P
In ja, preden se lotiva "dela", mu moram vsaj palico metat ali nekaj, da pokuri vsaj nekaj energije.


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #147 : 28 Januar 2012, 10:23:09
Možno da je to ja, ker je bil že od začetka navajen mačk...moj je že prvi stik z mačkom tko imel, da ga je hotel povohati, ampak se ga je maček bal in je zbežal on pa itak za njim...In zdaj mu je vse to kar beži pred njim najbolj zanimivo...



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #148 : 28 Januar 2012, 10:53:07
Možno da je to ja, ker je bil že od začetka navajen mačk...moj je že prvi stik z mačkom tko imel, da ga je hotel povohati, ampak se ga je maček bal in je zbežal on pa itak za njim...In zdaj mu je vse to kar beži pred njim najbolj zanimivo...
Če je to zgolj na domačem vrtu, pa da ga ne ujame... je še šansa da ga odvadiš.
Večje sranje je ,da ti to navado  sproba na kakšni srnjadi....
Pa da mu pride v navado da začne gonit. Takrat je pa to resen problem.
Damayanti, upam, da imaš prav, da se bo umiril tudi glede tega. 2x se je že zgodilo, da je kateri resno zarenčal nanj, ampak ga ni ganilo. Se je umaknil, potem pa spet od začetka začel prosit za igro...
Se bova nekoč do tebe narisala :P


A naskakovat druge pse  je že začel ?



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #149 : 28 Januar 2012, 10:56:25
Damayanti, NE ;D Niti nima navade po drugih skakat...kaj šele naskakovat. Na srečo.