Ptice Slovenije

galy · 140970

Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #60 : 03 Maj 2006, 14:33:29
galy: po mojem bi tvoja skrivnostna ptica znala bit smarnica, ja... ce je temna in ima rdec rep skoraj ni mogla bit nic drugega... (mogoce pogorelcek, ampak ne obvladam toliko, da bi ju locila :-[)

Jaz sem pa danes srecala kobilarja, je letel cez cesto ravno ko sem se mimo peljala :o

http://www.kpss.si/gospodarjineba/219
Pod sliko je posnetek njegovega oglasanja... kolegica ornitologinja mi je zagotovila, da si je od vseh pticjih napevov najlazje zapomnit kobilarja, ma meni to se ni uspelo :-[

battito animale


galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #61 : 14 Maj 2006, 00:39:14
Slovensko ime: (Raca) mlakarica
Latinsko ime: Anas platyrhynchos
Angleško ime: Mallard

V Sloveniji je mlakarica razširjena vrsta, dobro prilagojena na bližino človeka. Največkrat jo najdemo v plitvih, zamočvirjenih vodnih površinah. Severne ptice se pozimi selijo v južne kraje.
Samec in samica sta si najbolj podobna med menjavama perja (poleti) - takrat ju najlažje ločimo po obarvanosti kljuna. V času poletne menjave perja race izgubijo sposobnost letenja, saj naenkrat zamenjajo vsa letalna peresa. Pozimi in v času razmnoževanja so samci v znanih močnejših, izrazitejših barvah: glava in vrat sta zelena, hrbet pa sivo-rjav. Samica in mladiči so rjavi. Samci so veliki okoli 60cm, tehtajo 710-1730g in imajo premer kril 80-95cm, samice so manjše.
V naravi mlakarica doseže starost do 20 let, v ujetništvu nekoliko več.
Pari so oblikovani že decembra, samica pa začne valiti jajca februarja do maja. Izleže 7-17 jajc (jajca in izvalitev), vali približno 28 dni, mlade race poletijo po 7. tednu. (sliki mame z mladiči 1 in mame z mladiči 2, slika družine)
Mlakarica se hrani večinoma z rastlinsko hrano, občasno tudi z živalsko.

Zanimivosti:
Večina domačih rac izhaja iz race mlakarice.
Kljub velikosti v letu dosežejo tudi preko 80km/h.
Nerada se potaplja, zato se hrani v plitvinah, kjer lahko doseže dno le s potopitvijo glave.

Slike:
         

ena lepa     in ena nora
"po vodi plava ???, iz vode gleda rit!" ;D


foto-narava.com - Raca mlakarica
 
 
Viri in povezave:
lovstvo.net - Raca mlakarica
bbc.com - Raca mlakarica
rspb.org.uk - Raca mlakarica
wikipedia.org – Raca mlakarica
ptice.org – Raca mlakarica

+1 točka



galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #62 : 01 Junij 2006, 19:05:17
Pri nas so trenutno mladi ptički - šmarnice, če se ne motim. Male je težko zgrešiti, saj se ob in po hranjenju tako derejo, da se jih kar ustrašiš. Slika gnezda, kjer se vidi tudi en kljunček :D Bom v naslednjih dneh poskušala dobiti še kakšno boljšo sliko.
Tukaj je še slika enega izmed staršev, ki prinaša hrano.




Alenka**

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 6
Odgovori #63 : 01 Junij 2006, 20:15:44
Milsim,da kos še ni bil predstavljen, torej:

KOS

lat ime: Turdus merula

življenjski prostor:  Sadovnjaki, vrtovi in kulturna krajina, Gozdovi, Naselja

opis: Kos je ena najpogostejših in najbolj poznanih ptic v Sloveniji. Samec je črn z rumenim kljunom. Rumen je tudi očesni kolobar. Samice so rjave barve, po prsih imajo proge. Kos je znan kot odličen pevec, ki svojo pesem neprestano nadgrajuje. Nekoč izrazito gozdna ptica je danes tudi pogosta gnezdilka naselij, parkov in različnih grmišč. Skledasto gnezdo iz posušenih bilk, ki jim glede na razpoložljiv material lahko doda tudi niti volne, dlake in ostanke polivinilastih vrečk, splete v gostem grmovju, okrasnih ovijalkah ali na policah stavb. Hrani se z raznimi žuželkami, deževniki in sadjem. Kosi, ki jih opazujemo pozimi, so gostje s severa.

vir: http://www.ptice.org/

No, saj "odraslega" kosa vsi poznamo, jaz pa sem zadnjič na sprehodu v drevsni duplini odkrila tole.........
+1


"Ta bedni pes, ta tvoj prijatelj vdani,
ki prvi te pričaka, prvi brani
ki v tvojem srcu svoje ima srce,
ki srečen je. če zate v ogenj sme."
Lp,Alenka


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #64 : 04 Junij 2006, 13:00:10
galy, kako lepe slike :o! 8)

Alenka, tvoje mi pa ne delajo.

Pa še nekaj novejših ptičev :) (niso preveč dobre slike :-[):



Lp



Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #65 : 04 Junij 2006, 13:36:04
Evo, še nekaj mojih fotk. Vam bom pa v kratkem poslikala lastovko, ker imajo pri Taru gnezda in jih je res ogromno. Zdaj se že pripravljajo na mladičke. :D

         

Še malo več slikic pa od tukaj naprej. ;) Lp



galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #66 : 07 Junij 2006, 22:59:05
Zaenkrat brez opisa, le nekaj slik:

Slovensko ime: Šmarnica
Latinsko ime: Phoenicurus ochruros
Angleško ime: Black Redstart
 
"Naši" mladiči:
         

Starša:
      

Nažalost se je tudi letos ponovila zgodba s padanjem sinic iz gnezda (govorim o drugem leglu, da ne bo koga motilo). Do sedaj so pikirali že štirje mladiči, nobeden ni preživel. :( Upam, da je s tem padalcev konec.




vali

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 14
Odgovori #68 : 05 Julij 2006, 14:21:37
Mi smo pa imeli gnezdo v rožah - v obešanki. Bila so 4 jajčka, zvalili so se trije ptički. Žal ptice sploh ne moremo definirati (barve je takšne kot vrabček, vendar ni). Včeraj je odletel še zadnji, ki je tudi na sliki. :(

Tako se je začelo:
nadaljevalo:



Če kdo pozna te ptice, naj nam prosim pove, smo pogledali kar nekaj enciklopedij in nismo našli nič pametnega.

Je bil pa naš TIČEK, kot smo ga poimenovali tako luštkan, da nam je zelo žal, da je odletel. :'(



anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #69 : 11 Avgust 2006, 15:50:30
Da malo osvežim temo...

Danes zvečer okoli 23h, sem malo odprla okno, da pride not svež zrak, ko me je čez kakšno uro prebudil zvok: "kvik, kvik" (nekaj takega). Najprej sem pomislila, da je kuna ali podlasica, kasneje sem se pa spomnila, da je to en ptič - nočni ptič - sova :o! Šla sem k sestri v sobo, ki je ravno vstala, da bi pogledala kaj je to oglašanje, šla sem po svetilko in posvetili sva na sosedov vrt, kjer je čepela bela sovica na vrhu fižolovke (palica za ovijanje fižola) :o :) :D! Malo se je še oglašala nato pa odletela. Zjutraj sem od ostalih družinskih članov zvedela, da so že večkrat te dni slišali tako oglašanje (kot sem opisala), tako da verjetno ta sovica živi tu okoli :).

Lp, Ana



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #70 : 11 Avgust 2006, 19:20:17
Anana jaz to poslušam skoraj vsak dan,ker je pod nami gozd...če me ne zbudijo črički ali kokoši me zbudi ta presneta sova :(.

Drugača pa ena žalostna vst...pred tednom dni je pri nas poginila lastovka s 4 jajčki :'(.Z drugim leglom mladičkov torej ne bo nič,mi samo upamo,da se drugo leto vrnejo vsaj spomladanski mladički in valijo na novo :(.

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #71 : 12 Avgust 2006, 13:51:20
Anana jaz to poslušam skoraj vsak dan,ker je pod nami gozd...če me ne zbudijo črički ali kokoši me zbudi ta presneta sova :(.

Hehe, saj je res malo tečno oglašanje ::). A jo greš kdaj poiskat kje se oglaša?



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #72 : 12 Avgust 2006, 14:20:25
Hehe jaz imam ponoči namen spat :D...je tudi predaleč za hodit pa še tema je in ne maram ponoči zunaj lazit :D.Bi jo pa rada enkrat videla...

So imeli pa včasih tam kjer je živela babica sovo na seniku in so ji dajali gosja jajca za valit :-\...

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


kimmy

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
Odgovori #73 : 12 Avgust 2006, 22:20:11
Vali, mislim, da je ptiček pri tebi muhar. Tudi pri nas je samička zlegla jajčka v lonček z rožami. Lahko vidiš na sliki, če je. Prilagam pa sliko liščkov na naši hruški, ko jih je samička med dežjem varovala z krili.
Lp, T.

Muhar

Liščki v dežju



maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #74 : 02 Maj 2008, 20:11:41
No, da malo osvežim tole temo  :D .

Čižek
Latinsko ime: Carduelis spinus

Samec je olivno zelen s črno brado in temenom. Trtica, proge na perutih in proga za očmi so rumene. Tako kot v splošnem bolj bolj siva. Samica ima hrbet in boke temno progaste. Nahajajo se v iglastih gozdovih, brezovi in jelševi gozdiči, parki in vrtovi. Pri nas gnezdijo razmeroma redko. Pogosteje ga lahko vidimo pozimi, ko v majhnih jatah na jelšah išče semena. Tudi majhnih žuželk, predvsem v času gnezdenja, ne zavrača. Poje z viskokega bivališča ali v frfotavem letu, podobnem metuljevemu. Razmnoževanje: Gnezdo s 3-5 jajci je v zgornjih delih smrek. Mladiči se izležejo po 12-14 dnehin zapustijo gnezdo po enakem času.

Velikost: Približno toliko kot vrabec


VIR besedila: RASTLINE IN ŽIVALI okrog nas
                  Avtorji: Wilhelm in Dorothee Eisenreich, Ute E. Zimmer, Alfred Handel
                  Prevod: Darinka Soban  in Andrej Gogala

Ena fotka Čižka, fotografirana 25.3.08  ;). Ostale pa so tukaj: http://ptice.moj-album.com/






P.S. - dodala bi še opis + slike (moje) - grilčka in pinože  :) .



Lp, Maja



maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #75 : 02 Maj 2008, 20:19:10
No pa še nekaj fotk si lahko pogledate tukaj: http://ptice.moj-album.com/album/11495370/  ;)


Lp,

Maja



rashy

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
  • Go Rush
Odgovori #76 : 07 Junij 2008, 12:27:04
Ciao! Na današnjem jutranjem sprehodu sem na travniku našla liščka (po slikah sodeč), ki se je ves nebogljen hotel skriti pred mojo mrcino - ta ga k sreči ni zagledal :), opazila pa sem, da ne more dolgo časa ostati v zraku. Ko sem šla do njega, se sploh ni branil, ampak se je kar pustil, da sem ga odnesla domov. Zdej pa ne vem kaj čem. Dala sem mu kruh, vodo, jajce-ničesar noče, kar na glavo ga nese :'(. Mi je pa škoda, da bi tako lepo ptičico pojedla muca ali pa poškodoval kakšen pes. Bomo vodli kako bo, držimo pesti :-\

love animals


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #77 : 07 Junij 2008, 12:37:28
Daj mu mleto meso ;)



rashy

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
  • Go Rush
Odgovori #78 : 07 Junij 2008, 12:45:49
Dobro, valda bom probala kar se da. Ja a kuhano al surovo meso ???

love animals


kunigunda

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 04 Marec 2010, 19:37:07
Pozdravljeni ljubitelji slovenskih ptic.
V mesecu maju, se bo snemal kratek slovenski film, kjer je osrednji lik zgodbe manjši ptič (po možnosti pisane barve).
Obračam se na vas-ljubitelje, ki bi mi lahko mogoče pomagali s kakšno informacijo( kdo se pri nas ukvarja z dresiranjem-uzgajanjem domačih ptic, itd...) Ali pa, če se kdo izmed vas mogoče ljubiteljsko ukvarja z slovenskimi ptički in bi bil morda pripravljen sodelovati pri snemanju filma.

Zahvaljujem se vam za odgovore.

Lep pozdrav,

Gaja



nadi

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 11 Julij 2010, 15:47:24
Prosim če mi kdo pojasni, zakaj lastovka zazida vhod v gnezdo? Do včeraj je pod streho hranila mlade ptičke, danes zjutraj opazim, da je vhod zaprt. Kaj je z mladički?

Lastovke ni noben vznemirjal, vsako leto pridejo in prvič sem opazila tole.



Mil

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 07 September 2011, 13:48:53
galy, kako lepe slike :o! 8)

Alenka, tvoje mi pa ne delajo.

Pa še nekaj novejših ptičev :) (niso preveč dobre slike :-[):



Lp
Rjavi srakoper,lišček, sivi muhar

Lp
Milan
www.pbase.com/milv/birds




tita

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 14 Februar 2012, 19:57:28



Žigc

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #83 : 29 April 2012, 12:37:23
To je naš ptiček imamo ga 7 dni. Našli smo ga ko je imel zadnji del še gol. Sedaj ne vemo katere vrste je.  ;D :D



BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 29 April 2012, 19:35:36
To kar imate vi je verjetno vrabec ;)
s čim ga pa hranite?

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


Žigc

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 29 April 2012, 21:47:55
Tudi mi smo sklepali  da je vrabec, nato pa je začel dobivati bela krila, kar pa za vrabce ni značilno, zato tudi sprašujemo. Hranimo ga z whiskas junior.  :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #86 : 29 April 2012, 21:56:31
Meni se zdi prevelik za vrabca... tudi kljun ni pravi (ne vem pa kaj bi lahko blo)

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #87 : 29 April 2012, 23:20:33
Meni se pa zdi, da bi bil lahko vrabec

Tole je našel google za young sparrow
http://www.flickr.com/photos/webted/535105655/
http://farm1.static.flickr.com/75/200861022_bfd35db944.jpg

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #88 : 30 April 2012, 09:46:16
Meni vse tudi zdi kot vrabec, oz. vrabčevka ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 30 April 2012, 23:50:00
Mi smo tudi imeli vrabca, ta je praktično isti.

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..