Oprema za jahanje

samson · 26858

samson

  • *
    • Prispevkov: 100
    • Točke: 0
: 28 Februar 2012, 10:02:10
Hm, to pa je sedaj meni čisto nepoznanao področje. In sicer iščem hlače za jahanje, ženske. kaj je pomembno pri nakupu, kaj priporočate?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 28 Februar 2012, 10:10:23
Da ti pašejo na rito  ;).
Meni so fajne tiste, ki imajo fajno brezšivno plast med nogami. Pri daljši ježi te takšne ne ožulijo (zato ne z navadnimi hlačami na konjenico  ;) ). Pa meni osebno so lahke, čim bolj podobne legicam, elastične super za poleti. Pa ene debelejše (take žametne zgledajo) za zimo. Pojdi pogledat v kakšno bolje založeno trgovino pa jih probaj.

http://www.signaldoo.si/index.php?_a=viewCat&catId=53
Evo tu sem jaz pred leti našla fajne.

Če pa jih rabiš prav namensko za jahalni klub pa se pri njih pozanimaj kaj rajši uporabljajo in zakaj. Tam je menda pomembna tudi barva, če greš na tekmo itd...
Prijetno ježo in delo s konjem ti želim  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


samson

  • *
    • Prispevkov: 100
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 28 Februar 2012, 11:32:13
Hvala. Ker jaz na tele šive ne bi pomislila  :o
No saj potem pa sledi čelada, pa rokavice... super :)



niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 01 Marec 2012, 11:34:29
Tud jaz sem začetnica v jahanju in imam tudi eno vprašanje za bolj izkušene. :) Kakšno obutev si nabavit za jahanje? So boljši škornji ali nizki čevlji + gamaše? Zaenkrat jaham kar v supergih, bi si pa rada kupila nekaj bolj primernega. :)



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 03 Marec 2012, 22:41:47
Čelada bi mogla biti vedno na prvem mestu!!! Saj je luštno imet veter v laseh.. dokler se kaj ne zgodi. Čuvajte svoje glave!!!

Čevlji+gamaše so bolj praktični ;) Škornji so bolj nerodni, za hodit po štali itd ;) Razen če se ti jih da vedno preobuvat. Karkoli se boš odločila, naredi to čimprej, superge se ti lahko zataknejo za streme, niso niti malo varne!



ELČ

  • Gost
Odgovori #5 : 22 Februar 2013, 10:55:05
Tako kot je rekla Scarlett. Jezik od superg se ti bo zataknil za streme in bo joj. Glede čevljev in škornjev pa je vseeno. Ni pa res, da v jahalnih škornjih težje hodiš!  :) Lahko seveda jahaš tudi v gojzarjih, skratka, katerekolih čevljih z vsaj malo "pete". ;)



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 22 Februar 2013, 16:23:03
Gojzarce so zakon. :)

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 24 Februar 2013, 12:47:27
V "gojzarjih" tudi ni priporočljivo jahat. Za jahanje morajo imeti čevlji dokaj gladek podplat, da se ti ne zatakne za streme. Zato imamo JAHALNE čevlje, ki so narejeni za JAHANJE. Gojzarji so za lazit po hribih  ;) Ne pozabit, da je varnost na prvem mestu.
Tudi jahalnih škornjev imamo veliko vrst, danes je ponudba res pestra. Škornji za skakanje so ponavadi kar udobni in bolj mehki, dresurni pa so ponavadi trši, sploh zunanji del in niso prav fajni za hojo.. eno je, če si v njih urco ali dve, ko pa jih imaš na sebi ene 8 urc, zelooo paše, ko se potem daš v copate ;)



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 24 Februar 2013, 14:54:49
Oprosti scarlett ampak tile jahalni škornji sdo meni tako grdi da joj :) zato raje jaham v gojzarcah, ker mi od vsega še najbolj odgovarjajo. Jahala pa sem tudi že v supergah, kroksicah itd, pa sem še vedno živa :)

Res morda ni najbolj varno ampak nekateri pač nimamo denarja za jahalne škornje in se okoriščamo obutve ki jo doma že imamo. (Nekateri nimajo niti za nove superge, ne pa za jahalne škornje..)

Jaz sem recimo dobila en zaseben ranč z zelo ugodno ceno, 40€ mesečno, pridem kadar želim, jaham kolikor želim in je bilo res fajn. Si pa ne morem privoščiti nič več od rabljenih jahalnih hlač, saj dam denar pač za to da sploh lahko jaham.

Lp.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


ELČ

  • Gost
Odgovori #9 : 26 Februar 2013, 22:05:38
Scarlett, veš, tudi jahalni čevlji ali pa škornji niso gladki, ampak imajo peto! Sploh pa je sicer zdej ena nova vrsta jahalnih škornjev z nagubanim podplatom. ::)



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 28 Februar 2013, 12:27:10
Sploh pa morajo imeti peto da ti ne spodrsne in se zares ujameš v streME:

Zamisli si situacijo: ti na konju v gladkih čevljih , konju spodrsne, vrže te naprej, čevelj ti zdrsne v streme, padeš, konj podivja in te vleče za sabo. REZULTAT: bolnica.

Situacija št 2 : ti na konju v čevljuh z peto, konju spodrsne, vrže te naprej, hvala bogu imaš peto ki prepreči da se zatakneš v streme, konj podivja, uspeš ga umiriti in jahaš naprej.REZULTAT: greš domov in v najslabšem primeru imaš mogoče en žulj na prstu.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


ELČ

  • Gost
Odgovori #11 : 01 Marec 2013, 13:05:18
Dober primer, cici.bobnar. Scarlett, ti kar jahaj v gladkih čevljih, recimo kakih balerinkah. :D :P ::)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #12 : 01 Marec 2013, 13:46:31
Mislim, da Scarlett zelo dobro ve, v kakšnih čevljih je dobro jahat in v kakšnih ne. Z gladkim podplatom ni mislila balerink ali čevljev brez pete, ampak to, da podplat ni narezan.

Vsak si sicer najde tisto, v čemer mu je najbolj udobno jahat, ampak dejstvo je, da so jahalni čevlji/škornji narejeni z določenim namenom. Oboji imajo gladek podplat in nizko peto, so ozkega kopita, da se ne zataknejo v streme. Gojzarji ali športni čevlji so širšega kopita in zato obstaja večja možnost, da obtičijo v stremenu.

Jahalni škornji so dejansko manj udobni za hodit in ti znajo pridelat tudi krvave žulje (izkušeno na lastni koži), zato sem imela raje jahalne čevlje in gamaše, kar je tudi ceneje od jahalnih škornjev.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #13 : 01 Marec 2013, 14:16:36
Namesto, da bi bili nekateri hvaležni, da dobijo nasvet od dobrih profesionalcev raje jezikajo nazaj. Dosegli boste glih to, da bodo tisti, ki obvladajo zadeve raje tiho, kot pa delili dolgoletne izkušnje.  :-X

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 05 Marec 2013, 10:07:59
cici.bobnar, nisi v eni drugi temi rekla, da ti je kobila stopila na prste in ti jih zdrobila, zaradi česar si morala več mesecev okrevat? In po tem greš ti jahat v kroksih in supergah?  ::)

Tisto moje vprašanje o primerni obutvi je zdaj staro že skoraj eno leto, ampak ko sem ugotovila, da se mislim še naprej ukvarjat s konji, sem si kupila jahalne čevlje + gamaše. Me je kateri konj že tudi nenamerno pohodil, pa so na srečo čevlji dovolj ojačani, da ni bilo nič.
Vem, da čevlji niso najbolj poceni stvar, ampak jaz mislim, da se splača enkrat vložit, pa če lepo delaš z njimi, bodo kar za nekaj časa.



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 05 Marec 2013, 10:24:16
cici.bobnar, nisi v eni drugi temi rekla, da ti je kobila stopila na prste in ti jih zdrobila, zaradi česar si morala več mesecev okrevat? In po tem greš ti jahat v kroksih in supergah?  ::)


Ja, mi je, problem je bil v tem da je zanalašč ZELO močno stopila gor in je bila poleg tega še kovana, tko da čevlji nimajo veze tu. Sem mela pa gor gojzarce katere smo mogli dobesedno razrezat da sem nogo ven dobila ker mi je tako zatekla. Mislim da je bila to sreča v nesreči, če bi imela gor kake hude jahalne škornje bi mi bilo zelo zelo hudo jih zrezat na koščke da nogo ven dobim.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


manca5

  • Gost
Odgovori #16 : 07 Marec 2013, 08:58:35
Konj ne stopi zanalašč na prste xD Konj brcne, ugrizne, te podre, na prste pa ne stopi da bi se te rešil. Domnevam da ti ni namenjala pozornosti, ne spoštuje osebnega prostora in tvojih prstov sploh opazila  ni... Ali se je pa hotela čemu na hitro izogniti in si ji bila na poti.
Se zgodi, ziher pa ni bilo namenoma.



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 07 Marec 2013, 16:45:50
če bi poznala to kobilo bi vedela da je bilo namerno. Še z tako močjo me je pohodila da.. :x

Prov oziralase je kje stojim in iskala priložnost da se me znebi oz. da me poškoduje. In namen se je uresničil sekundo ko sem bila malce nepozorna

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 08 Marec 2013, 01:32:02
če bi poznala to kobilo bi vedela da je bilo namerno. Še z tako močjo me je pohodila da.. :x

Prov oziralase je kje stojim in iskala priložnost da se me znebi oz. da me poškoduje. In namen se je uresničil sekundo ko sem bila malce nepozorna
Joj kaj si ji pa naredila da te tako ne mara??? ;D



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 08 Marec 2013, 17:00:15
V resnici čisto nič, ampak je vedela da jo čaka jahanje in ni hotela pa me je kresnila, lčastnice si očitno ne upa in sem bila edina primerna žrtev.. :X

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


manca5

  • Gost
Odgovori #20 : 12 Marec 2013, 12:25:23
Ne bit smešna no... Če bi se te hotela znebit bi to opravila z ugrizom ali brco. Konji niso hinavski. Sem delala že z mnogimi agresivnimi, velikokrat so me že pohodili, ampak nikoli ne z namenom... Gre za nepazljivost iz konjeve in moje strani. Ugrizi, brce, itd pa so namenjeni. Če bi kdaj opazovala čredo bi videla, da en konj nikoli ne gre pohodit drugega... Človek ni nič drugega kot del črede v konjevih očeh. Saj ne znajo razmišljat drugače...
Poleg tega se je za vprašat kaj sploh še delaš na konju s katerim je nekaj očitno narobe... To da lastnica ne verjame da je s kobilo kaj narobe je ena stvar, ignoranca, ti pa veš in verjameš da nekaj ne štima in ji še naprej povzročaš nelagodje? Stvari se ne bojo rešile če se prideš ti dvakrat na teden pogovarjat z njo in poskušat igrat parellija... Sploh ne ker se je bojiš in se te uspešno reši z malo agresije z njene strani. Kobila rabi veterinarja/novo opremo/novega lastnika in izkušenega trenerja. Vse kar boš poskušala sama bo še poslabšalo situacijo. Še zdaleč nisi dovolj izkušena, da bi lahko ostala sama s takole problematičnim konjem. Misli malo na sebe, kobila te lahko z lahkoto ubije, ti ji pa ne moreš pomagat, razen če si pripravljena vložit tisoče evrov in popolnoma spremenit razmišljanje lastnice.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #21 : 12 Marec 2013, 12:33:00
Odlično povedano  8)

cici.bobnar, na tvojem mestu bi zelo dobro razmislila o tem, kam hodim, celo plačujem (pa čeprav ne veliko) in s tem podpiram določene ljudi, da ne omenjam ubogo kobilo...



ELČ

  • Gost
Odgovori #22 : 13 Marec 2013, 12:18:39
Mhm
 Ja, kalsang, to maš pa res prav. Cici mau poglej še za kak drug klub.
Sicer pa:
Namesto, da bi bili nekateri hvaležni, da dobijo nasvet od dobrih profesionalcev raje jezikajo nazaj. Dosegli boste glih to, da bodo tisti, ki obvladajo zadeve raje tiho, kot pa delili dolgoletne izkušnje.  :-X
Em, andreja, sori, ampak glede na to imam jest dolgoletne izkušnje. No, s tistimi, k 15 let jahajo se ne morem primerjat, ampak dobrih štirih let tut ni malo, a?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #23 : 13 Marec 2013, 13:22:49
Odgovarjajo ti/vam profesionalci... če je to težko za razumet pa res ne vem...  ::)

Profesionalec je pa nekdo, ki se profesionalno ukvarja z nečim, jim je to poklic, so strokovnjaki na svojem področju, jim je to služba...

In ne glede na ostale debate, na prvem mestu je vedno in povsod najprej varnost. Oprema, ki je bila razvita posebej za neko dejavnost, je vedno najprimernejša in najvarnejša.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


ELČ

  • Gost
Odgovori #24 : 14 Marec 2013, 13:29:39
Ljudi, ki bi se preživljali izključno s konjeništvom, je malo. Je pa tudi veliko ljudi, ki so profesionalci za konjeništvo, pa jim to ni poklic oz. so učitelji ali tekmovalci v jahanju, seveda pa poleg tega še hodijo v službo ali šolo.
Sicer je res najboljša oprema za posamezno dejavnost tista, ki je razvita za to, ampak gojzarje mi je priporočila trenerka, ki pa očitno (glede na to, da je v konjeništvu približno 10, 15 let) je profesionalka. ::)
Ne bo ti me ratal potunkat :P



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #25 : 14 Marec 2013, 14:43:55
glej, s tabo in ostalimi otroci se ne mislim prerekat. Kdor se hoče učit se bo, kdor je pa požrl vso znanje v par letih pa kar na lastno odgovornost naprej...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 14 Marec 2013, 16:14:03
 :o 4 leta jahanja in kidanja je pa že nekaj :D Sori ker se temu smejem...ampak se s konji ljubiteljsko ukvarjam že hmmmm od kar pomnim zase. Od začetka tako kot par vas tule. Ježa tu pa tam in pomoč pri konjih tu pa tam...aja mi nismo nič plačeval. ;) Smo kar odslužili s celodnevnim delom v hlevu in z delom s tal za kako uro ježe. Lastnica svoje lastne kobile sem šele zadnjih 5let. Poznala sem jo pa že nekaj let pred nakupom, ker sem v tistem hlevu zadnjih nekaj let aktivno vsakodnevno pomagala. Potem so sledile info in nekaj ogledov Parellija. Pa info od tu pa tam. Literatura od raznih teh pa onih metod. Skratka...recimo, da imam nekaj let več izkušenj kot ti (po letih) in mi še na kraj pameti ne pade da rečem ZNAM. Pa zgodbice o zanalašč pohojenem, pa o gojzerjih... itd. ::)
Aja...moj oče pa stric sta zrasla s konji. Delovnimi konji tistega časa, ko so še mogli konji delat za preživetje družine. Pa lahko rečem, da imasta neverjetno veliko občutka za delo s temi živalmi. Pač sta že takrat izstopala po tem, da se je s konji delalo humano, četudi je šel ''biznis'' k vragu in je bila familija lačna. Nikoli se jih ni forsiralo. Pa veš kaj danes trdita, če jih uprašaš koliko vesta o konjih - ŠE KAR SE UČIVA  ;)

In ne, ne gre se za preživljanje s konjeništvom...ampak za feeling za delo z njimi. Za empatijo, ki jo konji nujno potrebujejo poleg osnovne telesne oskrbe.

Da konju ni za jahat...seveda, da mu ni :) Ker zakaj bi mu pa bilo ??? Konju je za jahat samo ali ga prisliš v to (seveda, če ti ne uspe ste že probale kako izgleda :P) ali pa zaupa jahaču toliko, da sodeluje pri jahačevi odločitvi. Pri čemer ti mora bit kristalno jasno, da konj, ki ne želi it na ježo ima RAZLOG. Ali zaradi slabe izkušnje, ki jih je pridobil ali zaradi bolečin, ki jih doživlja med ježo (poškodbe, slaba oprema, neuk jahač...) ali ker ni dobro pripravljen na tako delo. Skratka najdit je treba razlog in ne ga za lastno fiksno željo po ježi prisilit v delo. ;)

In kateri trener ti v prvi vrsti priporoča gojzarje za v streme? ::) A na list brez stremena pa ne gre jahat? ;) Punce, ko boste znale jahat brez vseh pomagal (stremen, pravih čevljev, brzd...) se ne boste spraševale kje bo konj narobe stopil, da bo tebe naprej v stremena potegnal. To bi najbrž mogla tudi trenerka vedet, če ne se je za uprašat... :)
Z nekaj zaupanja konja v jahača se pa tud plašil ne bo več  ;) To se pa doseže samo z delom in občutkom za konja.

Kar se opreme tiče - dajte rajši prej delat s konji s tal, če nimate za opremo. A da ni feeling, če ne jahaš...o pa še kak feeling je, ko konja prej dobro spoznaš izven stremen. Šele takrat se začne užitek v ježi. Varnost naj bo na prvem mestu saj delate z živimi bitji, ki so krepko težja od vas.

Za opremo se da pa hitro našparat, pa zajčkom, božičkom, dekdkommrazom se apelira, da ne rabite nič drugega kot to ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


ELČ

  • Gost
Odgovori #27 : 15 Marec 2013, 20:02:54
Nisem rekla, da znam. Veliko stvari ne znam. In lej, veliko nas ne more biti s konji, odkar pomnimo zase, čeprav si to želimo. In mnogo takih je uspelo oz. se izkazalo za talente, in obratno. Veliko jih je "zraslo" na konju, pa niso talenti.
Sicer pa naj citiram:
No, s tistimi, k 15 let jahajo se ne morem primerjat, ampak dobrih štirih let tut ni malo, a?
Večina ki jih poznam, ko slišim, da jahajo, jih vprašam:
“o, jest tut. Kolk časa pa ti jahaš?”
Odg.: “tri mesce.”
Ali pa nehajo, ko prvič padejo s konja. ::)
Vsi ki so začeli jahat istočasno kot jas, so nehali.
Vem, štiri leta je glih tok, da jahaš oz. da prideš "not".
O zanalašč pohojenem ne verjamem. Ja, konj šavsne, brcne, stopi na nogo pa le po nesreči. Kje pa bi v divjini drugmu konju stopu na nogo?
Aja, brez stremen sm tut že jahala! Ne bom rekla znam, če ne mi boš še kej zamerla. In ja, jas imam potrebno opremo in še vedno šparam za naprej.
Pa še neki: na pesjanarju so 3 osebe, ki so me že videle (ena celo učila) jahat.

Lep pozdrav, elč



ELČ

  • Gost
Odgovori #28 : 22 Marec 2013, 14:07:38
kaj lunette, se ti je jezik zavozlal? ni ti podobno, da si že toliko časa brez komentarjev.... :o



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #29 : 22 Marec 2013, 16:27:49
Verjetno ima boljše delo kot z otroci se prepirat. :)