Poškodovana raca - kaj storiti?

Inanna · 8234

Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
: 12 April 2012, 17:54:44
Danes sem opazila ranjeno račko ob bližnji reki. Imela je poškodovan vrat, na hrbtnem delu povsem brez perja, sicer pa krvavega. Bi se dalo kako pomagati, koga poklicati? Jaz nimam pojma o racah. Zraven raje nisem šla, da je ne bi splašila in bi še kaj poslabšala...bila je skrita v gostem rastju, niti ni poskušala zbežati, ko je zagledala mene in psa 2m nad njo.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1 : 13 April 2012, 09:01:44
Tale problem bo rešila kakšna lisica  :-\.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 13 April 2012, 10:47:16
Mislim, da so za to pristojni zdaj lovci. Včasih je bilo zavetišče za divje živali, ampak mislim, da ne smejo več oskrbovat lovne divjadi ali tako nekako...



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #3 : 13 April 2012, 11:02:39
Tvojemu kolegi reci: "Prinesi"  >:D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 13 April 2012, 11:24:54
No, danes je nisem nikjer videla, potem pa jo je pes odkril v še gostejšem rastju (na obrežju) in se je umaknila pred njim. Tako sem videla, da je še majhna (ali pa tako shujšana) in ne more leteti, tudi plavala je zelo počasi.

Deteljica, lisic tam ni. Je kar gosto naselje okoli. Mogoče kakšen pes ali mački pridejo v poštev ??? :'(
Se pravi, pustim pri miru in upam, da se izvleče oz. ji nekdo (žival) skrajša muke? :-\

Tvojemu kolegi reci: "Prinesi"  >:D
Je imel zjutraj neko tako idejo, ko jo je našel >:D Ampak na srečo ji ni upal bližje kot na 1m, je bila preglasna.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #5 : 13 April 2012, 11:28:50
Poklici 112, ko bodo obvestili lovce (edino ce imas ti njihov kontakt), da koncajo njeno agonijo. Lahko pa kljub temu poklices se v zavetisce na Muto, kjer ti bodo po vsej verjetnosti svetovali lovce.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 13 April 2012, 11:41:59
Poklici 112, ko bodo obvestili lovce (edino ce imas ti njihov kontakt), da koncajo njeno agonijo. Lahko pa kljub temu poklices se v zavetisce na Muto, kjer ti bodo po vsej verjetnosti svetovali lovce.
Najraje bi jih kar jaz. Kje pa dobim kontakt?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 13 April 2012, 12:31:27
Vmešavanje v naravo nima smisla, najbolje je zadeve pustiti pri miru. Race so trpežne in se marsikdaj tudi po grdi poškodbi izvlečejo. Sicer pa je tako, da gre za lovno divjad, ki se je pri nas (po novem) ne sme zdraviti - lahko pa pokličeš lovca, da jo poči.
Aja, večina tamkajšnjih rac ni divjih.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #8 : 13 April 2012, 13:05:56
Ne vem točno kako je zgledalo, ampak podobno se nam dogaja pri kokoših, ko imajo spomladanska rangiranja. Recimo v času ko menja perje ne nese jajc in se takrat vse ostale s petečlinom na čelu fizično spravljajo nad njo, jo kljuvajo po glavi, naskakujejo in s kremplji kraspajo hrbet.. Pri nas je logično, da take kure osamimo ker bi jo drugače druge lahko celo ubile, v naravi pa se raca pač sama odmakne.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 13 April 2012, 13:19:32
 aport   >:D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #10 : 13 April 2012, 13:33:03
http://www.golob-veterina.si/

Azil:
Ambulanta za male divje in eksotične živali
Glavni trg 7
2366 Muta
Tel: 02 876 12 85, 041 518 939, 031 813 097


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #11 : 13 April 2012, 13:36:19
V galeriji imajo celo srno, ki je lovna zival. Res mi ni jasno, ali sprejemajo vse divje oz. tudi lovne (ki jih v Kranju na koncu vec niso) ali ne.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 13 April 2012, 13:42:50
Zagotovo jih ne, srno imajo mogoče še od prej.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 13 April 2012, 14:43:02
Ja, Lanabela, te niso divje, ampak domače race. No, vsaj tako se je začelo njihovo razmnoževanje. To so te na Bistrici.
Bom pač pustila pri miru, bi sicer raje videla, da ji nekdo pomaga na drug svet in se ne muči.  Izgled ravno ne obeta prihodnosti :-\
Aja, bi pa domnevala, da je ženskega spola...je kar nekaj manjša od racmanov (sicer rjavih) in tudi večine drugih belih rac - teh ne ločim po spolu :-[


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 13 April 2012, 15:00:46
Domače race niso v pristojnosti lovcev, torej bi bilo zanjo še mogoče kaj narediti, če bi se jo dalo ujeti.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 13 April 2012, 15:18:35
Kdo pa v tem primeru? Ne vem, če bi jo meni uspelo ujeti, niti kako. In še manj, kaj početi z njo, če bi jo...
Hja, ne vem, čigave so te race, zdaj so ves čas na Bistrici. Od začetka jih je bilo nekih 5 in te so se vsak večer vračale "domov".


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 13 April 2012, 15:38:17
Joj kakšni odgovori so tu vmes, da ti slabo postane.  :-X Če nimate nič pametnega za povedat bodite raje tiho. Mogoče bi bilo bolje če bi to vprašanje postavila na forumu kjer so dejanski ljubitelji živali.

Jaz sem domov prinesla krvavo, opipano (divjo) fazanko, jo hranila dovolj dolgo da je okrevala potem pa spustila nazaj k ostalim. Ni potrebe po ubijanju poškodovanih živali če se jim lahko pomaga. 

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #17 : 13 April 2012, 15:52:37
Zal sem dobila odgovor od zavetisca za prostozivece zivali, ko je bilo se v Kranju, da je za to in to zival pristojen lovec ("dobrodosli v Sloveniji"). Ni ostalo drugega, kot da so prisli pokoncati. Takrat se je slo za nekaj bolnih srn.

Sicer pa raje evtanazija (odstrel lovnih zivali - zaenkrat), kakor da umira v agoniji. Vse ostalo je mucenje zivali (ce se res ne da pomagati).

Ce je zival ulovljiva, jo lahko odpeljes do veterinarja na lastne stroske (veterinarji, ki oskrbujejo golobe..., so na VF v Ljubljani, Cesta v mestni log - za drugod ne vem - vcasih tudi ne zaracunajo, ce se gre za tujo zival).


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 13 April 2012, 16:13:41
Če se odločiš, da se boš vpletel v zadeve, ki v naravi potekajo tako kot pač potekajo (živali umirajo so hrana za druge živali) potem pač raco odloviš (če je tako zelo poškodovana ne bi smel biti ne vem kakšen problem s kakšnim večjim sakom na dolgem ročaju) jo daš v škatlo in odneseš k veterinarju, potem pa jo neguješ po njegovih navodilih dokler si toliko ne opomore, da jo lahko spustiš. Če tega ne moreš, pusti zadeve pri miru. Aja, seveda greš lahko tudi po lovca, raci s tem vzameš možnost, da bi se mogoče vendarle pozdravila, galebom in drugim mrhovinarjem pa večerjo, če se ne bi izvlekla.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 13 April 2012, 16:35:31
Sem šla ponovno pogledat in je ni več tam. Je šla očitno na drugo stran reke ali ... Ravno po reki ne bi hodila oz. je iskala naokrog, trenutno nisem pri najboljšem zdravju za take podvige.
Držim pesti, da se izvleče in ne bo postala komu večerja.

In kot je napisala barbara10:
Citiraj
Sicer pa raje evtanazija (odstrel lovnih zivali - zaenkrat), kakor da umira v agoniji. Vse ostalo je mucenje zivali (ce se res ne da pomagati).


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #20 : 13 April 2012, 20:59:37
Joj kakšni odgovori so tu vmes, da ti slabo postane.  :-X Če nimate nič pametnega za povedat bodite raje tiho. Mogoče bi bilo bolje če bi to vprašanje postavila na forumu kjer so dejanski ljubitelji živali.

Jaz sem domov prinesla krvavo, opipano (divjo) fazanko, jo hranila dovolj dolgo da je okrevala potem pa spustila nazaj k ostalim. Ni potrebe po ubijanju poškodovanih živali če se jim lahko pomaga.
Men slabo postane pri takih moralistih...po eni strani se jauče in rešuje vse živo a vsak dan za "3 race"  nasuje psu briketov v skledo  :P
 
in fazan je lovna žival  super za jest če ga znaš pripravit . Divjad je pa državna in je prepovedano jo držati v ujetnistvu tud če  nekdo misli da jo zdravi... tak je zakon... baje  ;)
 v stilu relanosti pa ;  Eni živali tud jemo... pa naši psi meso tud jejo v taki ali drugačni obliki in veliko več kot povprečen človek ..... pa tole je pasji forum kolikor jaz opažam ne ljubiteljev vseh živali...
 tema o bolhah in klopih  ::)  ker genocid izvajamo v večini lastniki nad temi ljubkimi živalcami
... aha razen če klopi pa bolhice niso živalce  :-9

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 14 April 2012, 13:42:15
Sicer naj bi v dogajnja v naravi ne posegali, vendar: če nekdo naleti na poškodovano divjo žival in ji pomaga (ne glede na predpise, ki so tako  butasti da jih niti njihovi tvorci ne znajo zadovoljivo pojasniti) je škoda zanemarljiva v primerjavi z vso škodo, ki jo neprestano in povsem zakonito in po vseh predpisih povzročamo vsem živim bitjem v naravi. Če se mi naprdne zdraviti najdeno raco (vrano, srako, fazana, zajca....) jo bom, pa čeprav s tem kršim nek predpis. Če me bo zaradi tega kakšen dušebrižnik prijavil, bom pač nosila posledice.

Dejstvo pa je, da je življenje kruto, da se živa bitja rojevajo in umirajo in da bi to morali sprejeti tudi tudi taki in drugačni pravičniki. Če si že lastijo pravico odločati o življenju domačih živali, te pravice pri divjih nimajo.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 14 April 2012, 15:08:13
Danes se je ponovno pojavila. Se mi je zdela malo boljša, sem ji še malo za jest vrgla v bližino, če bi jo slučajno zamikalo. So kar razvajene te race od mimoidočih, ta pa si sama težko poišče.
Sva pa s sosedom ugotovila, da so izginili vsi majhni rumeni rački - kot piščančki so bili. Domnevno jih je pobil en maček z druge strani reke, ki je bil kar naprej tam na preži, kjer so se zadrževali. Ugibam, da so bili njeni in je tako dobila poškodbe...skriva pa se zdaj na naši (varni) strani :-\