Zakaj rodovnik-moj članek

Samoyed lover · 33311

Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 15 Maj 2012, 22:26:25
O ne, to pa res ne. V objektu z ustreznimi dovoljenji, občinskim denarjem, načeloma po predpisih, v nulo poštimane se ima lahko stvari samo v teoriji, napak pa ne dela samo tisti, ki ne dela nič. Razumna mera po mojem da obstaja tudi pri pričakovanju delovanja v skladu s predpisi (napake pač se dogajajo), ne imet vseh ustreznih dovoljenj za delo je pa mislim da eno drugo področje, pri čemer pa razumna mera razumevanja za kršitve skoraj da ne bi smela obstajat.
Sicer tisto zgoraj pišem v svojem imenu, ma nima veze, se načeloma strinjam. Ampak stvari delujejo v obe smeri. Napake, ki to niso bile (oz. so bile kršitve tretjih oseb), ampak so jih za take označili "posvečeni" (in z ničemer argumentirali), niso bile vlečene samo po forumih, ampak celo pa cajtngih in TV. Temu bi rekla osiranje. Pisanje na forum, da je pes v zavetišču bil posvojen v drugem zavetišču jaz tudi razumem kot nepotrebno osiranje kolegov (iz najmanj dveh drugih zavetišč). Sicer prefinjeno, ampak osiranje.
Napisat, da nekdo nima ustreznih dovoljenj pa zame ni ravno osiranje. V  bistvu je informacija javnega značaja in se z njo lahko seznani vsakdo. Lahko bi bila tudi javno objavljena. Na pristojne organe se seveda da obrnit, pred tem se je treba oborožit z abnormalno veliko mero potrpljenja in smisla za humor, da te ravno herz ne klofne zaradi visokega pritiska ob odgovorih (nebuloznih bi bilo premilo rečeno). V bistvu iskreno verjamem, da bi si javnost res zaslužila vsaj nekaj teh reči vedet in videt! Ker če se nič ne ve in se o ničemer ne govori, je torej vse okej in vse štima. Vsaj dokler število tistih, ki predpisov ne upoštevajo, ne doseže kritične mase...

Sicer pa kako je v tej državi z izvajanjem zakonodaje se je dalo menda danes slišat na TV, ko so povedali, da je Jaklič menda dobil že peto (5 !!!) odločbo inšpektorja, pa se še vedno ni zgodilo nič. Pa vozimo se tudi po posameznih odsekih cest brez uporabnih dovoljenj, pa....  Zakaj ne bi ljudje vedeli, da so pravzaprav butci, če zmečejo kupe denarja za pridobivanje gradbenih in drugih dovoljenj, ko pa se črnograditeljem nič ne zgodi?
Še sanja se nam ne v kako skorumpirani banana republiki živimo. Raj za bleferje in goljufe. Samo bog ne daj povedat kdo so ti, ki to s pridom izkoriščajo.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #61 : 15 Maj 2012, 22:29:32
...pa švercerje... pa lažnjivce... pa vse po vrsti... jao kam je šla ta tema.  ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 15 Maj 2012, 22:38:48
Ja tudi za te. Samo za tiste, ki bi se držali predpisov, ne. Ker že v osnovi potegnejo kratko. V bistvu ne samo ta, vsaka tema lahko zaide v to smer, če bi se temu sploh lahko reklo zaide. Zna bit, da je to odraz nekega splošnega stanja. Al pa sindrom. Ne glede na področje. Princip je isti, ostalo so nianse... Lahko bi se reklo tudi model, ki ga lahko apliciraš kamorkoli.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #63 : 15 Maj 2012, 23:08:25
Ma tema je kar dobra; jast kot zmeraj (pač moram :-[ ): "Ni vse zlato kar se sveti"  ;)

Punk is not dead !   ;D ;D ;D



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #64 : 15 Maj 2012, 23:23:19
Sem skupaj spesnila en članek o rodovniku, že dalj časa nazaj ;D Se opravičujem če so kakšne napake, imam le 15 let.

Mogoče je pa tema res šla predaleč  :)



karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 16 Maj 2012, 08:00:30
Ja tudi za te. Samo za tiste, ki bi se držali predpisov, ne. Ker že v osnovi potegnejo kratko. V bistvu ne samo ta, vsaka tema lahko zaide v to smer, če bi se temu sploh lahko reklo zaide. Zna bit, da je to odraz nekega splošnega stanja. Al pa sindrom. Ne glede na področje. Princip je isti, ostalo so nianse... Lahko bi se reklo tudi model, ki ga lahko apliciraš kamorkoli.

Je tole iz pesmi "petelin"  ;D ;D



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 16 Maj 2012, 08:49:32
Hehe je ja.  ;D Pogosto prav pride in za vse sorte reči velja, ne samo za peteline  ;D Kot uno, da ni vse zlato kar se sveti, pa bistvo je očem nevidno. Take preproste, ampak pomembne modrosti  ;D

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #67 : 16 Maj 2012, 10:35:59
Citiraj
je skrajno nekorektno osirat svoje kolege (ali pa konkurenco, kakor obrneš) po forumih

seveda, saj smo  bolj vajeni to početi za hrbtom,,,
javnost ima vso pravico vedeti kaj se ali kaj se ne dogaja, tudi če so zgodbice neutemljene, daje to podlago za ozaveščanje in predvsem posredovanje. Vsa čast Sleepy da ima hrbtenico in opozoriti kakšna je situacija, nekaj kar marsikatera tle ne premore

Lanabela moram priznati, da sem presenečen da  nek ki ima toliko kilometrine kot ti kar se tiče pasjega, tako srdito opravičuje svinjarije ki so dogajajo v kinologiji, prvo tista tema o tetoviranju psa sedaj pa tole... ::)


Višek žalosti je to, da se že zavetišča pri nas očitno dojemajo kot konkurenca in rivalstvo...nekako takšen absurd kot da bi se razne humanitarne misije v Darfurju šle tekmovanje kdo dobi največ prestiža za tiste shirance

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #68 : 16 Maj 2012, 10:50:37
Je razumeti Lanabelo, ker mislim, da sodeluje z enim izmed omenjenih zavetisc (ce se ne motim) oz. je simpatizer.

Nisem pa vedela, da je toliko zavetiscarjev brez uporabnega dovoljenja. Za enega vem, da jih je pa toliko... res, banana republika (avstrijski evropski podkupljivec zgubi sluzbo v evropskem parlamentu, gre v cuzo, slovenski pa dobi vec 10.000 evrov nagrade; politik, ki je kupil izobrazbo, sebi in nam lagal v obraz, se vedno greje stolcek... res se ni cuditi, da je potem tako neurejena problematika "zavetisc", ce pa pri vrhu smrdi).


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #69 : 16 Maj 2012, 11:07:59
Sleepy: No v preteklosti je bilo skotenih že precej podobnih zgodbic, pa so se razpočile kot mehurčki. Ker ne dvomim, da ste vsako napako, ki ste jo odkrili takoj prijavili pristojnim službam (glede na podobne aferice v preteklosti in glede na število raznoraznih inšpekcij v tarčnih podjetjih v preteklosti) se ni bati, da javnost o nepravilnostih ne bi bila obveščena tudi brez razpihovanja po takih in drugačnih forumih.

Bi pa bil skrajni čas, da se vzameš v roke in malce ohladiš svoje vroče osebne zamere. Maščevalnost pogosto udari nazaj kot bumerang. Namreč...kot sem že enkrat napisala, časi so taki, da kregeraj in metanje polen pod noge škodi vsem vpletenim, prevdsem pa živalim. Namreč.....lepo si napisala koliko denarja gre za potepuške živali. Seveda si pozabila si napisati, da vaše zavetišče ni ravno med cenejšimi. Glede na to, da se namerava največ vzeti najbolj nemočnim (a je mogoče kdo prebral na koliko različnih načinov naklepa vlada z varčevalnimi ukrepi udariti invalide?), bi bila na tvojem mestu fejst vesela, da se ni še noben spomnil na to, da pravzaprav potepuških psov in mačk ne rabimo, da niso drugega kot nadloga, ki jo je treba spraviti s cest in da jih pravzaprav nismo dolžni vzdrževati več kot 10 dni, kolikor je potrebno zaradi nevarnosti stekline. Tako da...

Pa ne se zgovarjat na "drugo stran", vse afere in aferice so se v zadnjih recimo dveh letih skotile na vaši strani.

Barbara: predvsem znam opazovati in imam nekaj spomina. Moje simpatije so posledica in ne vzrok.

PS: Pa recimo, da so omenjena zavetišča res črne gradnje pa da jih zaprejo in podro. Razen slasti zmage in osebnega zadoščenja koristi na bi imeli nobene. Živali pa itak niso pomembne.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #70 : 16 Maj 2012, 12:28:12
Citiraj
Je razumeti Lanabelo, ker mislim, da sodeluje z enim izmed omenjenih zavetisc (ce se ne motim) oz. je simpatizer.

ah pove marsikaj,  verjetno je iluzija pričakovati enostavno izjavo "ja  zastrali smo, sprejmemo odgovornost in se trudimo odpraviti napako da se to več ne zgodi" ampak ne, "tudi vi imate afere in vlečete denar" kot poskus zrelevatiziranja raznih takšnih zgodbic, žalost, tle tako rade obtožujete vrh politike, sama pa tako rade uporabljate iste finte

In tule gre za zavetišća ki razen zaščite živali in humanitarnosti ne vi smela imeti nobenega drugega motiva, zgovarjate pa se na živali


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 16 Maj 2012, 12:39:52
Sleepy: No v preteklosti je bilo skotenih že precej podobnih zgodbic, pa so se razpočile kot mehurčki. Ker ne dvomim, da ste vsako napako, ki ste jo odkrili takoj prijavili pristojnim službam (glede na podobne aferice v preteklosti in glede na število raznoraznih inšpekcij v tarčnih podjetjih v preteklosti) se ni bati, da javnost o nepravilnostih ne bi bila obveščena tudi brez razpihovanja po takih in drugačnih forumih.

No, s tem se seveda ne morem strinjat, kot tudi s tezo o pokanju milnih mehurčkov seveda ne. Samo postopki so dolgotrajni, kar pač ve vsak, ki se je kdaj česa lotil. Se pa verjetno ravno zaradi tega prav enostavno prodaja idejo o pokanju mehurčkov. Preverjanje celosti mehurjev je v precejšnji meri dostopno komurkoli z uporabo instituta dostopa do informacij javnega značaja. Vpogledati je namreč mogoče takorekoč v vsako odločbo, izjem je sorazmerno malo. Proti omenjenim zavetiščem so uvedeni prekrškovni postopki ali izdane odločbe (ena celo o rušenju na črno dograjenega objekta), razen proti tistemu s po mojem vedenju najbolj grobo kršitvijo, ker zadeva še čaka na vrstni red, tudi o tem pa bo moral kakšno reči še kakšen drug organ. Proti več (v bistvu ne vem edino za Pirca) omenjenim zavetiščem tečejo postopki zaradi pritožb pri Informacijskemu pooblaščencu ali so že izdane odločbe. Ena pritožba recimo zaradi molka organa, ker zavezanec ni v zakonitem roku omogočil vpogleda v dokument koncesija št... da o poskusu zlorabe instituta poslovna skrivnost niti ne govorimo.
Milne mehurčke skuša pokat predvsem vurs, s tem se pa strinjam, kako uspešno bo to pa bomo verjetno videli čez čas. Kdor meni, da gre za razpihovanje zgodbic (ki pokajo kot milni mehurčki), naj vloži recimo ZH zahtevo po dostopu do IJZ in zaprosi za kopijo uporabnega dovoljenja. (no, če seveda ne želi kupit kakšne "zaupno" širjene zgodbice v smislu čakam odgovor... Ker v tem primeru priporočam vprašanje o popolnosti vloge, zavrženju in čem podobnem).

Kakšne zamere imajo opraviti lahko z dejstvom, da nekdo opravlja dejavnost v objektu, ki nima uporabnega dovoljenja? Tega pač ne more povzročit zamera. Lahko pa zaradi zamere (namesto tebe seveda, da ostaneš brezmadežen) razpihuje po cajtngih in TV kdo drug izmišljene zgodbe. In sploh je fino, res naravnost čudovito, če lahko komu obesiš maščevanje. Potem izpadeš še nedolžna žrtev. Ljudje imajo radi žrtve in na svinjarije, ki jih žrtev počne, sploh ne pomislijo, dokler obstaja kdo, ki mu lahko obesiš maščevalnost. Ja, še dobro no, ker sicer bi se lahko sesule kakšne iluzije...

Ja, seveda kregarije škodijo najbolj živalim. Če se tega ne bi zavedala, brez skrbi, da bi že zdavnaj vse dokumente in dokaze (branje da crkneš od smeha) objavila na netu in se ne bi dajala z vursovimi nebolozami in še čim. Jim pa nič manj ne škodi tišina, prikrivanje, zavajanje in poveličevanje posameznikov. Živalim bo dolgoročno (in večjemu številu) najbolj koristilo transparentno in zakonito poslovanje. Ravno zaradi šparanja na vseh koncih in rezov v socialne transferje. V bistvu bi ravno zaradi vsega tega morale bit stvari še toliko bolj transparentne in zakonite.

Ne, v bistvu niso vsa omenjena zavetišča črne gradnje, uporabnih dovoljenj nimajo. Mačkam, ki se veselo razmnožujejo, čeprav občina je pripravljena plačat s/k, ker se zavetišču pač ne da opravit svojega dela (ker zna bit, da prijavitelj ni taprav in je simpatizer/prostovoljec/karkoli že druge, osovražene organizacije), prav nič ne koristi zavetišče, pa naj bo še tako luksuzno, pa z dovoljenji al pa brez. Koristijo jim tisti, ki uredijo da so s/k. Prav nobene slasti zmage si ne obetam od ničesar, razen morda zakonitega in transparentnega delovanja zavetišč, od katerega bi dolgoročno lahko imele živali korist. Oz. večje število njih, ne le srečne izbranke in izbranci.
Lahko pa pogledamo tudi drugače, če ustrezna okoljevarstvena dovoljenja niso potrebna, potem lahko registrira zavetišče vsak, ki mu je to v interesu in ima hišo z nekaj dvorišča. Za občino ali dve ni potrebno prav veliko boksov, zmanjšali se bodo stroški za kilometrino, pa bo za isti znesek lahko oskrbljeno več živali. Samo da se ve kakšni so pogoji in naj bodo za vse enaki.

In brez skrbi, da je mnogim že padlo na pamet, da zapuščenih živali ne rabimo. Zato pa je še toliko bolj pomembno transparentno in zakonito poslovanje, ker za zapuščene živali v bistvu niti ne gre tako malo denarja. In če sem jaz tiho ali ne, to pač ni skrivnost. Če že proračuni vseh občin niso javno objavljeni (jih je pa kar nekaj) so pa na supervizorju vsi transferji. 
Kakšna zmaga neki. Pa še sladka... O ja, prav uživam ob vsem kar gre vštric z ukvarjanjem s temi rečmi. Res... Za videt bistvo problema, bo treba pogledat globje vanj in ne kupit vsake plitke nebuloze, ki jo kdo prepričljivo prodaja.
 

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #72 : 16 Maj 2012, 12:49:41
No Davor, svojih simpatij ne skrivam, sodelovanje pa se nananša na začasno skrbništvo enega psa in posvojitev drugega. Da bo stvar jasnejša, je seveda treba povedati tudi, da tudi  Barbara  simpatizira in sodeluje (veliko bolj aktivno kot Lanabela) z izbranimi zavetišči, Sleepy pa ne samo da simpatizira ampak v enem od njih tudi dela. S čemer seveda ni nič narobe, nasprotno, ampak...kako že gre tista o iveri in brunu v očesu?


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #73 : 16 Maj 2012, 12:51:19
Citiraj
Živalim bo dolgoročno (in večjemu številu) najbolj koristilo transparentno in zakonito poslovanje.

podpis pod tole in verjetno ni prvič da se je izgovarjalo na dobro živali za kršenje zakona  ne ?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 16 Maj 2012, 12:57:41
 :D Ne, se veda ni prvič.  :D Prej bi se lahko temu reklo že kar protokol   >:D

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #75 : 16 Maj 2012, 13:07:05
Citiraj
ampak...kako že gre tista o iveri in brunu v očesu?

Glej manjek upravnega dovoljenja in črno gradnjo si poskušala dementirati z "zgodbice, zamere in dobrobit živali". Pa tako ste bile glasne v tej temi o švedski zakonodaji in prepovedi nerodovniških psov in strožjim nadzorom. Pač kakor vam paše a ne ?

sicer pa zelo dobro spisano Sleepy, žal tole ponavadi vedno naleti na steno slepega pripadništva , saj veš kako pravijo: če želiš imeti sovražnike, poskušaj kaj spremeniti....

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #76 : 16 Maj 2012, 13:20:19
Saj ce kdo sluzi, ni problem. Naj. Samo ne na racun slabse oskrbe zivali, pa ce je to zavetisce, preprodajalec zivali, trgovina z zivalmi, dvoriscni stepar... Najlazje bi bilo dolocene zadeve prepovedat, kot na Svedskem, in bi tako naredili en velik problem manj (ne govorim s stalisca vzrediteljev, temvec kot zivalovarstvenik), s cimer bi se zmanjsalo tudi stevilo zavrzenih zivali - samo zavetisca od omenjenih so edina, ki se jih ne sme zapreti (njihovo stevilo bi se z ustreznimi ukrepi lahko zmanjsalo, ker ne bi bila potrebna). Ostanejo lahko vsekakor tista, ki skrbijo za varovance kot se sika. Amapak ker je clovek clovek in ga denar lahko (hitro) pokvari, zavetisca ne bi smela biti privat (to je zakljucek, do katerega sem prisla po vec letih spremljanja problematike slovenskih zavetisc), ampak obcinska, drustvena... kjer posameznik ne bi imel moznosti sluzit.

Nazaj v realnost: do sedaj sem si ogledala le 4 slovenska zavetisca, kot drustvo (posamezni clani) smo si jih ogledali 8 (ce sem prav prestela sedaj na hitro). Nobeno zavetisce nima "zascite" z nase strani, od nobenega nimamo ne koristi, ne nic. Za njihov zasluzek nam dol visi. Ce v zavetiscu nekaj ne stima, se ga prijavi, pa naj bo sp ali ne. Nobenih razlik!

In ja, po vseh ogledih mi je bilo najbolj vsec (meni osebno od vseh tistih, ki sem si jih ogledala) kopersko zavetisce - govorim o celotni oceni in ne le delckih.

Res je tudi, da v zavetiscih delajo ljudje, in clovek se zmoti oz. naredi napako. Samo v nekaterih zavetiscih napake ponavljajo in ne le naredijo ter poskusijo popraviti v bodoce. To je poglavitna razlika.

Niso vsa sp zavetisca slaba, da se ne bomo narobe razumeli.


In vedno bom, preden bom kupovala psa, najprej pobrskala po www zavetisc ter pregledala njihovo "ponudbo" (najprej slovensko, potem se cez meje). Ko bom 70+ bom pa izkljucno posvajala "70+" stare pse, ki me bodo tezje preziveli. Je pa to odlocitev vsakega posameznika. Zivali res niso krive, da so se znasle v "napacnih" ali pa v "pravih" zavetiscih.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 16 Maj 2012, 13:31:19
Sleepy pa ne samo da simpatizira ampak v enem od njih tudi dela. S čemer seveda ni nič narobe, nasprotno, ampak...kako že gre tista o iveri in brunu v očesu?
Sleepy tega nikoli ne skriva, je bila kdaj že tudi na nasprotni strani proti "matičnemu" zavetišču. Načela niso odvisna od "kdo" pač pa od "kaj". Prav tako upoštevanje predpisov.
Glej ga zlomka, v zadnji "odmevni" mariborski zadevi sem se celo postavila na stran Kokotove, kar se tiče odgovornosti za veterinarske napake, celo nedavno za Meli, ko je bilo govora o (ne)odzivu zavetišč na obvestilo o zapuščeni živali.
Vsaki živali pripada optimalna oskrba ne glede na to kdo jo izvaja, najditelju pa korekten odnos in sodelovanje zavetišča. Kot pač jaz vidim stvari in jih zagovarjam vedno, ne glede na to za katero zavetišče gre. In po moje je vsakdo upravičen (oz. bi moral bit) do informacij o številu sprejetih živali, oskrbi, evtanazijah, oddaji in drugih rečeh. Tudi zaradi sledljivosti, zakonitosti, transparentost in nadzoru porabe sredstev. Nenazadnje gre za živa bitja, za katera je porabljenih precej sredstev. Če bi bilo po moje, bi vsa zavetišča pisala letna poročila, ki bi morala bit javno objavljena. Ker prav vsa izvajajo javno službo, poleg tega pa delajo z živimi bitji.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 16 Maj 2012, 13:33:41
saj veš kako pravijo: če želiš imeti sovražnike, poskušaj kaj spremeniti....
O hvala za spodbudne besede

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #79 : 18 Maj 2012, 12:27:57
Kar se mene tiče je tole samo še ena rodovniški vs. nerodovniški debata, ki kot ponavadi ne pelje nikamor. Rodovnik je super zadeva za sledljivost prednikov in ohranjanje npr. avtohtonih vrst, ker omogoča pregled nad predniki. Rodovnik ni enako zdravje in ni enako super karakter in ni enako super pes. Do sedaj smo imeli tri pse in vsi trije so (bili) rodovniški- pri prvem psu- nemšekm ovčarju so se od desetega leta dalje konstantno pojavljale težave z zadnjim delom nog zaradi česa na žalost ni imel najbolj kvalitetnega življenja. Psička- cairn terierka trpi za malim miljonom alergij, preobčutljivosti, ima probleme (dedne) z očmi (stara je deset let in pol in je napol slepa), slab imunski sistem. Pes kraševec je brez zdravstvenih težav.
Pes je pes, z rodovnikom ali brez, podpiram pa odgovorno lastništvo, odgovorne vzreditelje, ki znajo uporabljati rodovnike in predvsem entuziaste, ki skrbijo za zdravje in dober tip pasme. Načeloma tudi naslednje pse načrtujem z rodovnikom, ker želim imeti pregled nad zdravjem in karakterji, ampak če mi bo pa kdaj kakšen wannabelabradorecmešanec ali nerodovniški švabo potrkal na dušo, se pa tudi ne bo svet sesul.
Vseh vzrediteljev rodovniških psov ne gre slepo zagovarjati, kakor ne gre slepo obsojati vseh vzrediteljev nerodovniških psov, potrebno je pogledati okoliščine in seveda namen. In s to vsiljivo propagando 'ti si se pa nasral in si beden, ker si kupil nerodovniškega mladiča' se ne pride nikamor- še meni je vse skupaj postalo prav zoprno. Bodite odgovorni lastniki in vzreditelji (in delajte dobro propagando rodovnikom, ne pa da se pojavlja na tone zaslužkarjev na žalost tudi tu, ker pač niso vsi svetniki) in to je tisto kar zares šteje. Naj se poenotijo cene za pasemske skupine, naj dobijo vsi psi rodovnik (da se bo vodila evidenca), pa naj kupci (moralni in nemoralni, osveščeni in neosveščeni) izbirajo kaj in kako bi radi. Če se že gremo neko ideologijo  ;)

Lp

Bravo Jackie !!!
Se popolnoma strinjam !!!