Nemški Ovčar [Deutscher Schäferhund,German Shepherd Dog]

chayka · 1508537

kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #1740 : 15 Avgust 2008, 18:57:55
Oooo chory čestitke za male buhtle!  :o Želim, da dobijo kar se da prave domove zanje!  :-* :-* :-*

Je mamica mamica kot je treba?


chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1741 : 16 Avgust 2008, 14:57:37
Ja taprava mamica je taka k more bit,pa še mleka bomo kr mal za u kofe imel hi hi.Hvala za lepe želje.Aja Simi tvojo Ajšo pa BVajko bi pa jaz tut mal objemčkala.Sta tolk lepe,še posebej Bajka u letu z grozzzllljivim ugrizom. :oTolk sta dobre :-* :-* :-*



roberd

  • Gost
Odgovori #1742 : 16 Avgust 2008, 15:59:56
Bi se lahko reklo Razstavno-delovna hehe

Ko govorimo o "delovnih" in "razstavnih" imamo običajno v mislih sorodstvene linije oz. to ali ono vzrejo. In čeprav to, kar nekdo počne z njegovim psom, ne spremeni tega, kar ima pes v svojih genih (npr. lep plašč), je nemara jasno, da je eno linija, drugo pa pes. Kakor vsak Quanto ali Ursus ni nujno razstavni pes, tako tudi vsak Asko, Fero, Mink ali Troll ni nujno delovni pes. In tudi VA ali SchH ne pomeni, da je pes lep ali učinkovit, ampak pomeni enostavno, da je to pes s titulo. Deloven pes je pa pes z džobom.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1743 : 16 Avgust 2008, 17:38:56
Deloven pes je pa pes z džobom.
Ki naj bi bil kakšen?

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1744 : 16 Avgust 2008, 17:55:53
.Aja Simi tvojo Ajšo pa BVajko bi pa jaz tut mal objemčkala.Sta tolk lepe,še posebej Bajka u letu z grozzzllljivim ugrizom. :oTolk sta dobre :-* :-* :-*

To milo bitje pa res nima grozljivega ugriza. ;)

Joj, kolk sem ti fovš za leglo! Daj uživaj vsak dan z bibiami, tko hitro bodo šli od doma.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1745 : 16 Avgust 2008, 19:30:08
Simi, boš mogoče z Bajko imela kakšno leglo?

...sledi svojim sanjam


roberd

  • Gost
Odgovori #1746 : 16 Avgust 2008, 19:37:41
Ki naj bi bil kakšen?

Ja opravljen, pomojem.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1747 : 16 Avgust 2008, 19:42:39
Kakšno delo naj bi opravljal pes, da se v tvojih očeh šteje za delovnega?

...sledi svojim sanjam


roberd

  • Gost
Odgovori #1748 : 16 Avgust 2008, 19:48:37
Kakršnokoli delo.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1749 : 16 Avgust 2008, 19:59:47
Kaj pa tvoj dela?

...sledi svojim sanjam


roberd

  • Gost
Odgovori #1750 : 16 Avgust 2008, 20:05:45
Ti povem, če mi lahko razložiš, kaj ima to veze tukaj.



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1751 : 16 Avgust 2008, 20:14:31
Kakršno koli delo????Roberd prosim da ne spreminjaš fletnega in lahkotnega klepetanja v provokacijo in soljenje pameti vsem na forumu.Saj vsi vemo kaka je razlika med delovnim in razstavnim in se lahko na to temo tudi pohecamo ane.Ja če pa po tvoje pomeni delovnega NO Kakršno koli delo potem so moji psi delovni al kaj k že celo življenje rešujejo,Pa to aktivno ne le na papirju.Dej ne pametuj in nas pusti laike v nevednosti.Ja sveta preproščina ne moremo biti vsi tako načitani kot ti ki se pojaviš na svete cajte in nam soliš pamet. ??? >:(



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1752 : 16 Avgust 2008, 20:17:01
Simi sej jih boš lohk prišla mal gledat...Tvoja Bajka..joj kot princeska.Lepaaalepa.punca.Di nči Pa tvojo lubico pozdrav pa 12 lubčkov od mojih nedelovnih volkcev. >:D :-* :-*



roberd

  • Gost
Odgovori #1753 : 16 Avgust 2008, 20:21:39
Ja, kakršno koli DELO.

A se strinjamo, da ljudje del svojega časa delajo, del časa se pa ukvarjajo s prostočasnimi dejavnostmi? ... A ni res da se eni ljudje pri svojem delu zanašajo na pomoč psov? ... Sigurno je res, da si drugi ljudje s psi krajšajo čas. Prvi in drugi so lahko eni in isti - ljudje in psi.

A se torej strinjamo, da je delo in ni delo?



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1754 : 16 Avgust 2008, 20:24:41
Ti povem, če mi lahko razložiš, kaj ima to veze tukaj.

Zato, ker je vsak, ki zna vsaj malo brati med vrsticami že ugotovil, da nam hočeš dopovedati, da tvoj in npr. moj ali pa od chory pes ni isto. Ker tvoj je zgleda delovni, najin pač ne. Pa tudi če bi najine bejbe delale kar koli, boste zagovorniki delovne linije (vsaj večina od vas) trdili, da to ni to... verjetno so chorynima psicama kar podarili reševalske izpite, ane - ker niso delovne psice - imajo samo "titule"...delovni si pa dosežene naslove prislužijo.

sorry, tako te jaz razumem. Zato pa sprašujem, kaj dela tvoj pes oz. kaj počne tvoj pes, kar moj ne (z)more?

...sledi svojim sanjam


chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1755 : 16 Avgust 2008, 20:38:44
Jaz se vdam! :PDrugač pa res kaj lahko dela tvoj kar moje ob treningu ne bi zmogle?Dina se mi zdi da sva premagane.Ja moja Lara je na Blanci kot tudi pri veliko drugih akcijah prisotna z razlogom.In nič ni podarjenega veš Roberd sedaj pa res dvigam roke. ::)Takle mamo.



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #1756 : 16 Avgust 2008, 20:48:45
Samo res: kaj pravzaprav je delovni pes?
Pes, ki nekajkrat na teden trenira ali pes, ki stalno nekaj dela(npr.pase in čuva čredo,...) ?



roberd

  • Gost
Odgovori #1757 : 16 Avgust 2008, 20:55:08
Od chorry pa tvoj pa moj pes niti približno ni isto*, tvoji argumenti so pa šibki ali pa jih sploh ni. Če bi se malo manj trudila razumeti "mene" in malo bolj posvetila zadevi razprave, bi opazila, da jaz o tvoji psici nisem rekel nič. Ampak, da ti vseeno odgovorim: moja ne dela nič.

* Ne vem, kdo je že iskal psa delovne linije pred kratkim... Nisi povedal, kako to da hočeš delovno linijo, ampak če je še ne poznaš v živo, si greš lahko obiskat kak IPO trening, malo pogledat pse in reč kako z ljudmi. Če je razstavna linija vse, kar poznaš, bo veselo.



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #1758 : 16 Avgust 2008, 20:55:08
Aja, pa vprašanje nikakor ni mišljeno kot provokacija  ;)



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1759 : 16 Avgust 2008, 21:43:10
Niti se ne trudim razumeti tebe, niti ne moreš ti argumentirati moje psice - 1. ker je ne poznaš in 2. ker je še mlad pes, v fazi učenja poslušnosti in testiranja raznih pasjih športov, da ugotovimo, kaj nama ustreza in kaj bomo počele naprej ;)

...sledi svojim sanjam


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #1760 : 16 Avgust 2008, 22:55:39
Samo res: kaj pravzaprav je delovni pes?
Pes, ki nekajkrat na teden trenira ali pes, ki stalno nekaj dela(npr.pase in čuva čredo,...) ?

Za moje pojme je to zelo težko opredelit... Ker potem je dejansko je le par psov delavnih, če bi moral skos npr. paziti čredo. Če pa bi gledali kaj je pes prvotno moral delat npr. ovčarski psi pašnja potem bi bila večina psov v Sloveniji športnih. Odvisno kaj točno se misli s tem. SAmo moje mnenje..ne me ubit...  ;)



roberd

  • Gost
Odgovori #1761 : 16 Avgust 2008, 23:51:15
Čeprav je sam oče pasme menil, da je šport poguben za nemškega ovčarja.






























Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #1762 : 17 Avgust 2008, 00:25:49
Mislim, da mešate hruške in jabolka. Eno je delovna linija, drugo je delovni pes.

Delovna linija se od razstavne razlikuje po telesni konstituciji, pa tudi značajsko, saj vzreja poteka na podlagi delovnih sposobnosti (tako fizičnih kot značajskih). Vendar pa sploh ni nujno, da je pes delovne linije tudi dober delovni pes. Lahko se zgodi, da ima premalo nagona, slabe živce ali karkoli drugega, kar mu onemogoča dobro delo.

Zame je pač merilo za delovnega psa pasme NO tisti žar v psu, ko rečeš "gremo delat", ko se pasje bistvo osredotoči na sodelovanje z vodnikom in ko na vajah obrambe pes to energijo usmeri v borbo z markerjem in mu ne da dihati, hkrati pa pokaže vso svojo borbenost, stabilnost in zmožnost samokontrole in se mi ob opazovanju dela postavijo kocine pokonci, na obraz pa se mi prikrade nasmešek. Tako zame izgleda delo pravega nemca.

Od te, ki jih poznam, pa so tule gor, je moja lubica Simi-jina Ajša (oprosti, ampak Bajka ji ne seže do gležnjev).


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1763 : 17 Avgust 2008, 14:07:17
se popolnoma strinjam s tabo Urška. ampak nekateri hočejo dopovedat, da je izključno pes delovne linije sposoben nekaj delat. psi razstavnih linij, pa cel dan stojijo v kotu, v katerega jih je lastnik postavil. Če bi poskusili z njimi kaj pametnega delati, pa bi se razleteli kot milni mehurčki :D

...sledi svojim sanjam


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #1764 : 17 Avgust 2008, 14:30:24
Hmm, mislim, da imajo psi delovne linije boljše fizične predispozicije in so nagonsko močnejši, ni pa to pravilo. Lep primer je moj sotekmovalec po IPO2 na lanskoletnem državnem prvenstvu v Lescah, Matjaž Gaber s Channom Telovadniškim, dosegla sta 3. mesto in prikazala za moj okus res lepo delo.

Kakorkoli že, v mojih očeh največ šteje praksa in spoštujem vsakogar, ki se s svojim psom odloči delati nekaj in to tudi spelje do konca. In navkljub vsemu, kar bi nekateri želeli slišati, kljub temu, da to nekateri jemljejo kot formalnost, opravljeni izpiti in delovne tekme nekaj štejejo.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1765 : 17 Avgust 2008, 15:16:07
kot sem jaz razumela roberd-a, je želel povedati, da bi bil nek delovni izpit s psom, kot je moj le "titula", pa še to po možnosti podarjena >:D

...sledi svojim sanjam


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1766 : 17 Avgust 2008, 16:08:59
Od te, ki jih poznam, pa so tule gor, je moja lubica Simi-jina Ajša (oprosti, ampak Bajka ji ne seže do gležnjev).

A o meni govoriš? :o

Ah daj no, k mi bo nerodno :-[

Jee, še en ve kaj je to lepo ;D

Urškaaaaaaaa

Jest te mam tut rada ( s hrano al pa igračo  ::))

Te tukaj počakam, pa kaj mi prnes, k prideš :-*

pa pa


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #1767 : 17 Avgust 2008, 16:31:18
Mislim, da je vsak moj komentar popolnoma odveč. Najboljtaprava Ajša z najlepšim pogledom.   :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1768 : 17 Avgust 2008, 17:56:49
Debata od lepotcih in delavcih je že tolikokrat načeta, da ne vem ali jo je smiselno še enkrat načeti. Ni fora v tem, da so delavci sivi in črni, lepotci pa reksasti. Neštetokrat smo že rekli, da je razlika v tem kaj oboji prinesejo na svet v svoji genetiki. In res je, z obema lahko delamo vse, ker konec koncev je to ena pasma, razlika pa je v tem koliko časa in kako kvalitetno lahko to delamo.
Razlika, ki je očitna je v nagonih in v karakterju obeh vzrej. Ne govorim, da je lepotna linija slaba in hkrati ne trdim, da če imaš delovno vzrejo, da ti ni potrebno nič narest za psa. Razlika je v tistem žaru, ki ga pes kaže, ko hoče delat. Pa ne govorim o delu kot delu na poligonu. Torej delo ne enačim s poslušnostjo, z delom ne mislim nič določenega v smislu kinološkega dela.
Ta žar, ki je različen med tema dvema vzrejama je tisti, ki ti da iskrice v očeh in ki ti da vstrajnost in zagnanost.
Doma sem imela vseskozi delovno vzrejo, ker konec koncev tudi prvi nemc je bil potomec delovnih psov, saj je bil kot mladiček kupljen v enoti policijskih psov v Podutiku. In do svojega konca je bil aktiven in se ni nič šparal.
Sedaj imam že eno lahko rečem da staro gospo, ker bo kmalu stara 9 let in vse kar počne počne " na polno".
Kaj hočem povedat s tem na polno, da se bomo približno razumeli.
Pri psu, ki ima mončno izražene nagone ne rabiš skoraj nič, da začne delat. Pes, ki ima bolj slabo nakažene nagone, rabiš kar veliko motivacije, da pes dela.
Tukaj sedaj govrim iz prakse, kot inštruktor. Pes, ki nima dobrih nagonov mora imeti miljon motivov, pa še te odpovedo vsakič sproti. Pes, ki ima močne nagone so ti motivi lahko v določeni meri prej ovira in moteč element kot pa vspodbuda. Če imam jaz pri skoraj 9 let stari psici žogico v roki, ko delam poleg (sedaj pa se bom dala na delo - poslušnost, da bomo bolje razumeli) imam psa več v luftu kot pa na tleh. Psa s slabimi nagoni pa brez žogice in še poli salame v roki komi premakneš, kaj šele da te gleda in sledi.
Ne se obesit na to primerjavo, da moj/moja dela poleg čisto lepo brez žogice. Probajte razumet tisti kar pišem kot primrjavo med enimi in drugimi.

Če se pa sedaj spustim na delo- delo poslušnosti. Vzemimo na tekmi psa delovne vzreje in psa lepotne vzreje. Pes lepotne vzreje bo na uč delal lepše kot delovne vzreje. Hodil bo le enakomirno, umirjeno, brez kakršnih koli zvokov  - strumno in občasno veselo.
Pes delovne vzreje, bo na uč delal grše, ker bo med tem, ko bo hodil po možnosti še skakal v luft ali pa vsaj probal poskakovati, pri vsakem poleg okrog vodinka bo po možnosti še spustil ne glasno cvileč vuf. Na uč bo zgledal živčen in brez kontrole, daleč od tega, da bo hodil strumno ob vodniku. Prvi pes, dela tako kot je treba po vseh predpisih in pravilnihik. Samo v njem ni tistega žara, tistega hitreje, višje, močneje. Ta razlika med delovno in lepotno se lepo vidi pri sledi. Če pogledamo sledarsko reprezentanco jih je, govorim na pamet, ampak se veliko nisem zmotila 90% nemcev lepotne vzreje. Ker so lepo umirjeni, počasni, natančni in elegantni. In roko na srce nismo zastonj že nekaj časa na svetovnem vrhu pri sledenju. Vidiš delovno vzrejo na sledi. Že na začetku se nekaj histerično oglaša, da nos dol in vseskozi imaš občutek da ne bo zvozil sledi do konca. Ker on "nima časa delat počasi". Poslušnost sem že prej opisala. Ta glavna razlika med obma se vidi na obrabmi. Tam pa pri delovnem ne veš al bo zabremzal pred markerjem al bo šel z isto brzino vanj, a ga bo nehal stresat, a ga bo spustil.... Pri lepotni vzreji je spet vse lepo počasi in elegantno. To so te razlike, ki jih povdarjamo vseskozi, pa se nočemo razumet.

Lahko rečem le nekaj, imeti delovenga psa z močno izraženimi nagoni in z močnim karakterjem sploh ni luštna zadeva, ker tak pes zahteva zelo močnega in stabilnega vodnika. In tako kot včasih slišim lahko je tebi ko ji samo pokažeš žep pa je že pripravljena. Ja, ma lahko je vam, k lahko vmes ko delate, tut premišljujete kaj boste. Jaz pri svoji nisem imela časa, ker je bila prehitra.

Če zaključim tole dolgo pisanje iz katrega upam, da ne bo prepirov na škodo pasme ki jo imamo. Nemški ovčar je samo en. Na nas je, da mu damo nazaj veljavo, ki jo je nekoč imel. Da bomo oboji pazili kakšno vzrejo se gremo in kaj delamo pasmi. Če dam zopet primerjavo med delovci in lepotci. Lepotci so podrti, delovci pa naviti. Dajmo pazit, da to podrtost damo nazaj tja v meje normala in dajmo pazit, da ta navitost ne bo prinesla agresije, ki jo lahko in se že dogaja. Tanka je meje med vsem. Tako lepoto, kot nagoni. Imejmo oboje tam, kjer je Nemškemu ovčarju v ponos, nam pa v veselje.

+1

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1769 : 17 Avgust 2008, 21:05:22
Simi, lahko ti samo rečem - BRAVO!

...sledi svojim sanjam