Nemški Ovčar [Deutscher Schäferhund,German Shepherd Dog]

chayka · 1508441

roberd

  • Gost
Odgovori #1770 : 18 Avgust 2008, 11:13:23
Je že tako, da človek vedno po svoje nategne in ponavadi do ekstremov. In simi ima prav, da so ti psi preveč ekstremni. Moja ne more hoditi po lestvi, ne ker ne bi bila zmožna, ampak ker misli, da lahko hodi po zraku... ali pa sploh ne misli. (Vem, da bi se jo dalo upočasnit, če bi bilo nujno, ampak ni, zato ji pustim, da nori.) Šport zadovoljuje drugačne potrebe, kakor delo, in to se odraža tudi na psih. Škoda, se mi zdi, da zgubljamo nekaj, kar se je tisočletja razvijalo iz obojestranske življenjske nuje človeka in psa. Danes so v igri "nagoni", "motivacija" in letošnji "prvak".

Pa seveda, nihče od nas ni brez greha.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1771 : 18 Avgust 2008, 12:24:10
Je že tako, da človek vedno po svoje nategne in ponavadi do ekstremov. In simi ima prav, da so ti psi preveč ekstremni. Moja ne more hoditi po lestvi, ne ker ne bi bila zmožna, ampak ker misli, da lahko hodi po zraku... ali pa sploh ne misli. (Vem, da bi se jo dalo upočasnit, če bi bilo nujno, ampak ni, zato ji pustim, da nori.) Šport zadovoljuje drugačne potrebe, kakor delo, in to se odraža tudi na psih. Škoda, se mi zdi, da zgubljamo nekaj, kar se je tisočletja razvijalo iz obojestranske življenjske nuje človeka in psa. Danes so v igri "nagoni", "motivacija" in letošnji "prvak".

Pa seveda, nihče od nas ni brez greha.

Oprosti, berem in premišljujem, pa spet berem, pa grem gledat nazaj, pa preučujem zadnji dve strani....pa ne vem no, enostavno ne najdem tistega v tvojem pisanju, ki mi bi dalo možnost razviti dialog. Ker ne vem kaj hočeš povedat s tem, vzemiva konkretni primer, da so preveč ekstremni.
Povezave med športom in delom in kako se to odraža na psu/psih enostavno ne vem kaj je tisto, kar te privede do tega razmišljanja. in tvoj zadnji stavek mi hoče povedati kaj?

Vsepovsod se probam  prilagodit sogovorniku in konec koncev tudi predvsem razumet kaj mi govori, da lahko z njim razvijem komunikacijo. Pri tebi se ti nekako ne morem prilagodit, ker ne razumem oziroma med poetično zavitimi stavki ne znam izluščit tistega kar mi/ nam želiš povedat. Predvidevam, da bi se razvila čisto lepa debata pod pogojem, da svoj način komuniciranja približamo en drugemu.

Le z dialogom bomo začeli dajati nazaj  Nemškemu ovčarju vrednost, ki jo je nekoč imel.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #1772 : 18 Avgust 2008, 13:05:44
Mogoče je mislil da šolanje le ni tako enostavno in de je težko dobiti primernega inštruktorja, ki je kos "extremnim" NO  ???

Umetnost šolanja je ravno v temu, da psu z visokimi nagoni le te izkoristiš v največji možni meri (in ne kot dela večina delavnih NO, ki jih ima izkoriščenih kvečemu 20-30%!)
in psu z nizkimi nagoni le te ojačati v največji možni meri.

Zato so za začetnike včasih bolj primerni NO z manj izrazitimi nagoni, ker onih prvih enostavno ne shendlajo  ;)

LP
Igor


roberd

  • Gost
Odgovori #1773 : 18 Avgust 2008, 14:01:12
Ekstremni. Toliko naviti, da je že v napoto, če hočeš kaj naredit. Pa super za gledat. Sama si rekla.



roberd

  • Gost
Odgovori #1774 : 18 Avgust 2008, 14:51:08
IgiS, iz tvojih procentov zgleda, da je šolanje bolj ekonomija, kakor umetnost.



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #1775 : 18 Avgust 2008, 15:04:35
IgiS, iz tvojih procentov zgleda, da je šolanje bolj ekonomija, kakor umetnost.

Glih obratno  ;D ;D ;D


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1776 : 18 Avgust 2008, 17:09:04
Pri psu, ki ima mončno izražene nagone ne rabiš skoraj nič, da začne delat. Pes, ki ima bolj slabo nakažene nagone, rabiš kar veliko motivacije, da pes dela.
 Pes, ki ima močne nagone so ti motivi lahko v določeni meri prej ovira in moteč element kot pa vspodbuda. Če imam jaz pri skoraj 9 let stari psici žogico v roki, ko delam poleg (sedaj pa se bom dala na delo - poslušnost, da bomo bolje razumeli) imam psa več v luftu kot pa na tleh. Psa s slabimi nagoni pa brez žogice in še poli salame v roki komi premakneš, kaj šele da te gleda in sledi.



Ekstremni. Toliko naviti, da je že v napoto, če hočeš kaj naredit. Pa super za gledat. Sama si rekla.


Še vedno ne vem kaj hočeš povedat. Enostavno, vse skupaj že razumem kot en velik minus in zaradi tega "ekstremizna" kot skoraj neuporabnega psa. Sorry ker so tvoji odgovori ali pa vprašanja vsaj zame in vidim da tudi za druge nerazumljivi in ne najdemo poante.
Igor je lepo napisal, da pri delovni vzreji samo izkoristiš kar pes ima, in se popolnoma strinjam, da ne potegnemo iz psa ven tisto česar je zmožen, ker roko na srce nit nimamo (veliko) kadra, ki bi znal pravilno vodit vodnika in psa čez vse faze, da lahko dobi potem psa, ki je univerzalen. Z ogromno truda, znanja, prilagajanja, predvsem pa posluha in tiste povezave med psom in vodnikom trdim, da se da iz nemca narediti psa, ki karikiram do sedmih zjutraj spi v postelji z otrokom, ob 10-tih demonstrante spravi v red, ob 12- ustavi prebežnika čez mejo, vmes rešuje še manjše konflikte z nažganimi ljudmi, ob 15-tih pa dve uri po Šmarni išče in na koncu najde na Rašici izgubljenjega starčka. Ob šestih sedi pri svoji družini ob mizi in ga žena na šverc futra pod mizo.
Kaj je tista razlika, o kateri govorimo in katera je odločilna? To da psi z močnimi nagoni rabijo tudi takrat ko so že na tleh čisto malo spodbude, da začnejo spet na polno. Da če mu pade koncentracija pri delu, rabi čisto malo da jo dobi nazaj.
In zakaj je ta močan nagon lahko moteč? Ker moraš imeti zelo dober posluh za delo s psom, da ti ravno to kar po eni strani hvalimo ne ovira dela. In samo čakam vprašanje zakaj ni na tekmah nemcov in  zakaj so jih izpodrinile maline.
Odgovor se skriva v vsem tem o čemer piševa z Igorjem.  Problem je v pomanjkanju kadra, problem je v pomanjkanju stabilnih vodikov,  ki zelo dobro vedo kaj hočejo od psa in predvsem so se sposobni prilagajat psu in ga znati opazovati. Nemški ovčar ti da ogromno, in ravno zaradi tega je sposoben požret marsikatero vodnikovo napako, samo tudi on je samo pes in tudi njega se da prekurit. In to je problem naših društev in tudi glavnine vodnikov delovnih psov, ki se odločijo, da bodo z njim delali  - beri, ga šolali za IPO. Nimajo znanja in nimajo posluha, ne zanjo sebi v prid izkoristit vseh teh nagonov, ki jih pes ima, ampak so jih pa sposobni zaradi svojega neznanja in predvsem nestabilnosti vodnikov in hitenja uničiti in jih vzeti dušo, ki jo ta pse ima.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1777 : 18 Avgust 2008, 18:17:12
Simi, boš mogoče z Bajko imela kakšno leglo?
Tole sem ti pa čist pozabila odgovort. 99,9% je odgovor NE. Pa ne ker bi bilo z Bajko kaj narobe, ampak ker imamo v našem kardelu zelo visoko postavljeno hiearhijo. Najprej sem jaz, potem je brat, potem je Ajša, potem je fotr, potem je muc, potem je mami in na zadnjem mestu je Bajka. Če gledam samo živalski rang, je spet ona na zadnjem mestu.
In zaradi te ureditve, ki se je zelo lepo oblikovala sama brez kakršnega koli konflikta ne želim poseči vanj.
Mnogi me imajo zaradi tega za malo trčeno, samo ne bom umetno podirala tega reda, ker tako nujno pa res ni treba met mladičke.
Poleg tega je Bajka res podrejena Ajši in mislim, da bi Ajša prevzela vlogo mame. Ajša si pa niti pod razno ne zasluži, da jo damo iz prestola nenaravno, ker bi s tem, ko bi parila Bajko tudi naredila. Poraja se mi celo vprašanje ali bi se Bajka sploh sparila glede na to, da je najnižja po rangu.

To je en razlog zakaj ne, drug je pa to, da jaz nimam časa.
Ko je imela Ajša mladičke sem si vzela 6 tednov dopusta. To je sedaj skoraj nemogoče in glede na to, da je pomembna socializacija v leglu, ne bi mogla mladičem dati tega kar bi jim za svoje pojme morala dati.
Zato sem se odločila, da je 99.9% da Bajka ne bo imela mladičkov.

No tretji razlog je pa .....nimam placa za še enega psa!

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


roberd

  • Gost
Odgovori #1778 : 18 Avgust 2008, 19:03:57
OK, če imata ti pa Ajša "tisto povezavo", če sta tako uglašeni, zakaj potem med poslušnostjo cvili in laja nate? Tudi moja to dela. In po mojem skromnem neizkušenem filingu je to zaradi zafrustriranosti, ker je ne dohajam, in ker je vaja brez pomena. Ti bi verjetno rekla, da je to lajanje izraz močne želje po sodelovanju, ampak če je vse, kar Ajša rabi, samo tvoja usmeritev v neko produktivno dejavnost, v kateri bo lahko na nek zadovoljujoč način izživela svoje naravne instinkte, zakaj potem rabiš žogico, s katero jo hipnotiziraš in fiksiraš njeno pozornost, njen velik nagon[tm] nase, da je sploh sposobna naredit petdeset korakov ob tebi V TVOJEM TEMPU. A je to harmonija? A je to umetnost?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1779 : 18 Avgust 2008, 19:09:10
Meni ni logično zakaj je roberd vzel psa delovne linije... 

Roberd zakaj si ga sploh vzel, ko ti pa navadna preusmeritev nagonov ni logična.

To je lahko harmonija umetnost in ogromna želja po sprostitvi nagona.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


roberd

  • Gost
Odgovori #1780 : 18 Avgust 2008, 21:08:34
Ma glej, spet bi analizirali "mene". Ene par ljudi tukaj me pozna in vejo, kako je z mojim psom, ker je vedno in povsod z mano. Ne čaka v boku v avtu. A si to hotela slišat?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1781 : 18 Avgust 2008, 21:55:12
Jaz mam pač tudi občutek, da ti je izjemno težko z vsemi temi nagoni...  ::)

Ali sem spet ena tistih, ki ne vemo kaj bo hotel povedati...

Pa kaj če kdaj v boksu počaka ali pa gre povsod. Vse je dobro, da je navajen. Ne vem kaj naj bi bilo s tem povedanega.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


roberd

  • Gost
Odgovori #1782 : 18 Avgust 2008, 22:23:50
Tvoj pes je nor na žogo. Da jo dobi, mora izvajat poslušnost (pa precej zateženo povrhu) - poslušnost povečuje stres.

Tvoj pes sploh nebi tekel za žogo. Pripraviš psu stresno situacijo, kakšno tako delovno, in mu z vodenjem, z navodili pomagaš - poslušnost zmanjšuje stres. (Seveda ti mora pa pes zaupat, pa tudi sporazumet se morata znat.)

Kaj praviš?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1783 : 18 Avgust 2008, 23:32:45
Ma glej, spet bi analizirali "mene". Ene par ljudi tukaj me pozna in vejo, kako je z mojim psom, ker je vedno in povsod z mano. Ne čaka v boku v avtu. A si to hotela slišat?
Robert, to da človeka vidiš enkrat, dvakrat ne moreš reči, da poznaš človeka. Je pa res, da tisti, ki imamo pse iz določene vzreje in iz točno določene pasme približno vemo kakšen pes je, predno ga sploh vidimo. Ko pa ga vidimo in ga opazujemo nekaj časa - beri par minut, pa vemo kaj je in kaj lahko iz tega psa narediš. Zakaj? Ker poznamo linijo in ker ne ponavljaja obnašanje in reakcije psa določene linije.
Ne poznamo pa tebe in istočasno tudi ti ne moreš reči, da poznaš nas. In predvsem se ne moreš in konec koncev tudi nimaš prav nobene pravice spuščat na nek oseben nivo in v to vpletat še pse, ki jih v svojem življenju še niti videl nisi kaj šele, da bi ga spremljal pri delu.
OK, če imata ti pa Ajša "tisto povezavo", če sta tako uglašeni, zakaj potem med poslušnostjo cvili in laja nate? Tudi moja to dela. In po mojem skromnem neizkušenem filingu je to zaradi zafrustriranosti, ker je ne dohajam, in ker je vaja brez pomena. Ti bi verjetno rekla, da je to lajanje izraz močne želje po sodelovanju, ampak če je vse, kar Ajša rabi, samo tvoja usmeritev v neko produktivno dejavnost, v kateri bo lahko na nek zadovoljujoč način izživela svoje naravne instinkte, zakaj potem rabiš žogico, s katero jo hipnotiziraš in fiksiraš njeno pozornost, njen velik nagon[tm] nase, da je sploh sposobna naredit petdeset korakov ob tebi V TVOJEM TEMPU. A je to harmonija? A je to umetnost?
V temle svojem prispevku operiraš z mojo psico - Ajšo, ki jo nisi videl še nikoli.Od mene pričakuješ da ti bom povedala zakaj Ajša med poslušnostjo cvili in laja name. Ti ne morem! Zakaj? Ker je še nisi videl drugače kot na slikah, ti zelo težko dopovem, da ona tega ne dela. Če bi seveda jo kdaj videl in če bi znal opazovati psa pri delu in če bi imel razčiščene pojme o nagonih in prehajanjih iz enega v drugega in spet nazaj v prvega, bi lahko videl, da so funkcije pri nama zelo smešne ker stalno preklaplajo in podrejeno v nadrejeno vlogo enkrat ene, drugič druge. Midve sva vedno bile več ali manj enakovredne, na poligonu je bila celo ona tista, ki je bila glavna, ker si je to mesto s svojim delom priborila. Cvilila je in še vedno cepeta predno se je začelo delat, v tistem momenti ko si rekel poleg se je pa psica umirila in začela delat.
In lej, vseskozi pišem, da je pri nagonsko močnemu psu( in vsi ti govorijo, da Ajša to je) žogica prej ovira kot spodbuda, mi ti tukaj, ko ne vem kaj hočeš konec koncev doseči s svojim prispevkom v katerega si vpletel Ajšo, pišeš, da ona rabi žogico, da me gleda. E vidiš, če bi kdaj videl mojo Ajšo delat, bi vedel da je tisto kar jo pripravi v cviljenje in mahanje z repom in poskakovanje v ritmih lambade vprašanje greva delat? Usmeritev name in fiksacija name pa povelje poleg. Žogice tukaj sploh ni. Žogica je enkrat tam na koncu, ko je psica že prečohana, ko sem jaz že blatna od skakanja po meni. Tam nekje potem prileti žogica ali pa košček hrane iz žepa.
In daj če si že sedaj, ko si se spustil na osebni nivo in si si drznil operirat z mojo psico, ki še enkrat je nisi videl še nikoli mi povej kaj za vraga si hotel povedat ob tem ko si v svoj primer dal Ajšo.


Ti povem kaj je umetnost in harmonija bivanja in dela s psom. Najprej sploh vedeti kaj kakšna stvar pomeni, potem kako in zakaj do katere stvari priti. Ko to veš oziroma osvojiš se moraš naučit kako to spoznanje in znanje uporabiš sebi v prid. Ko se sam s sabo zmeniš in pomeriš, v vse to skupaj vključiš se svojega psa. S tem, da upoštevaš njegove nagone (instinkte, da slučajno ne bomo govorili o dveh različnih stvareh), njegovo psiho, njegve predispozicije, starost, čustveno inteligenco in njegovo trenutno sposobnost. Ko vse to skupaj doseže nivo, da mi vemo kaj zakaj in kako, in ko pes ve kaj zakaj in kako, in seveda sta pri tem oba zadovolnja in vesela, smo dosegli tisto povezavo, ki je ne dosežeš z vsakim svojim psom. Osnova za vse skupaj pa je ravnovesje v tebi. Ker če ti ne veš kaj bi rad, kako boš vedel kaj ti pes nakazuje da bi rad in kako na vzajemno učinkovit način psu dopovedat kaj bi ti od njega rad.

In tukaj niti pod razno ni mesto osebnih debat, kar bi kot kaže rad dosegel s tem da vpletaš pse, ki so v lasti sodelujočih pa jih sploh še videl nisi.
Predvsem pa ti zdajle na tem mestu povem, da dokler ne boš povedal kaj konkretnega in predvsem potrjenega s strani izkušenj in ne prebranega, mislim da ne moreva diskutirat.

To, da si v to debato vključi mojo psico Ajšo in še to na način ki je čisto širjenje neresni co njej,  si pa zame osebno pokazal popolno nesposobnost komuniciranja o čemer koli. O pasmi, o nagonih, o šolanju, o.....

Sorry, lahko serješ po meni, ne drzni si pa po mojih psih!


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


roberd

  • Gost
Odgovori #1784 : 18 Avgust 2008, 23:56:36
Res se mi ne da nazaj hodit po citate, ampak ti si rekla, da delovni med delom kdaj malo zalajajo, in da ima to nekaj veze z iskrico v očeh, ki je npr. razstavni nimajo, ali nekaj v tem smislu. Se pravi sem mislil, da to šteješ kot dobro potezo, in ker slišim, da imaš eno dobro psico... Dobro, moja napaka. Si pa sigurno rekla, da poskakuje, ko delata z žogico. Jaz pač vem, kaj je to poskakovanje in zakaj mora pes gledat gor, ne pa pod noge, ali pa okrog sebe (kar bi bilo za psa, ki dela, nekolikšna prednost). Pravzaprav ne vem, če sem o Ajši sploh rekel kaj, kar ne bi ti že sama napisala, in napisala, in napisala...



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1785 : 19 Avgust 2008, 00:08:30
Pa ti res misliš, da razumeš stvari? Oprosti, ampak iz tega zadnjega se ti vidi da res ne razumeš in ne veš najbolje določenih stvari.

Saj smo vsi nekje začeli. Dam ti zadnji nasvet. Pot, ki si jo ti izbral je napačna kot kaže. Ker ko ugotoviš da se svet vrti narobe, ni s svetom nič narobe, ampak s teboj. Vsi smo morali poiskati svoj prostor pod soncem, tudi ti ga iščeš. Najdi ga, samo v to tvoje iskanje izključi mene, pa bojim se da ti je to ali pa ti še bo reklo kar nekaj ljudi, ki so že nekaj več psov videli kot ti in ki so že kaj naredili tako s svojimi kot tujimi psi.

Najhuje je, ko človek začne živet v enem svojem namišljenem svetu in samo njegovo je prav, vsi ostali so pa bebci.


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


roberd

  • Gost
Odgovori #1786 : 19 Avgust 2008, 00:55:51
Če že ne moreš biti všeč vsem, si pa lahko vsaj sam sebi.



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #1787 : 19 Avgust 2008, 09:11:24
OK, če imata ti pa Ajša "tisto povezavo", če sta tako uglašeni, zakaj potem med poslušnostjo cvili in laja nate? Tudi moja to dela. In po mojem skromnem neizkušenem filingu je to zaradi zafrustriranosti, ker je ne dohajam, in ker je vaja brez pomena.

To je samo zato, ker tvoja psica ni pod kontrolo, simpl kot pasulj.
Za psa je v končni fazi vsaka vaja brez pomena, ker jo dela zaradi nagrade ali pa zaradi prisile (take ali drugačne) in nikoli zaradi tega, ker mu je všeč  ;D


roberd

  • Gost
Odgovori #1788 : 19 Avgust 2008, 09:35:30
I rest my case. Pri športu ne gre za sodelovanje, ampak za komando/kontrolo. A veš, da je Stephanitz rekel, da je vse, kar vodnik rabi za hendlanje nemškega ovčarja njegov glas in roke? Nobenih igrač in ovratnic.



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #1789 : 19 Avgust 2008, 09:37:56
I rest my case. Pri športu ne gre za sodelovanje, ampak za komando/kontrolo. A veš, da je Stephanitz rekel, da je vse, kar vodnik rabi za hendlanje nemškega ovčarja njegov glas in roke? Nobenih igrač in ovratnic.
Točno tako, bravo !!!

Je samo en hakeljc. Moraš natančno vedeti kaj delaš.


maja72

  • Gost
Odgovori #1790 : 19 Avgust 2008, 09:44:57
Za psa je v končni fazi vsaka vaja brez pomena, ker jo dela zaradi nagrade ali pa zaradi prisile (take ali drugačne) in nikoli zaradi tega, ker mu je všeč  ;D
Saj po moje se prav tu v osnovi razhajate - eni sprejemamo, da so vse vaje za pse brez pomena, a se nam šolanje filigranskih v bistvu res aberveznosti ne zdi larpulratizem, ampak smiselno početje vodnika in psa; roberd ne vidi smisla v tem, da se pes ukvarja z nečim, kar je bodisi po postopku učenja, smislu, cilju ipd. onkraj prvobitnih pasjih značilnosti.

Roberdovo psico poznam in odkrito priznam, da mi je osebno najbolj všečen pes, kar sem jih kdaj koli imela priliko spoznati. Ne govorim všečen za delo, ampak všečen kot pes, kot človekov buddy, spremljevalec, družabnik - navsezadnje kot tisto, za kar je bil pes izvorno dejansko bržkone resda vzrejan. To je pes, ki je absolutno pod kontrolo, ki se bržkone ne bi obnesel na šuchundlike tekmah, ki pa je zame absolutno zmagovalec v vsakdanjem življenju; za hendlanje nasploh.

Mislim, da so odveč težke besede z ene ali druge strani, ker zastopate diametralno nasprotna izhodišča in niti najmanjše možnosti ni, da se boste v čemer koli strinjali. Jaz rada poslušam argumente obeh strani, ker imate oboji prav in oboji zastopate nek specifičen pogled na sobivanje človeka in psa. Jaz se s svojima psoma, ki nista NO, veliko ukvarjam in sem na začetku imela tekmovalne ambicije. A vseeno se je v moje lastno početje prikradla senca dvoma o smiselnosti takega početja; zato s prinašalcem delam vedno več stvari v roberdovem smislu - lovske stvari, za katere je pes nastal in kjer dejansko predrkavanje malenkosti ne šteje nič. Včeraj mi je Azu povedala, da se na tekmi ne kaznuje pobeg psa, ki bi rad šel delat, še preden je na vrsti - če je pes pod kontrolo in se na vodnikov klic nemudoma ustavi ter počaka na nadaljnja navodila. Zakaj? Ker je "naravno", da hoče delat, se ne kaznuje njegovo nagonsko ravnanje; če reagira na ustavljanje, če je torej pod kontrolo. Če pes ni pod kontrolo, je vsaka nadaljnja debata popolnoma nesmiselna. In to, da reagira, ni odraz driblanja poslušnostnih ipd. vaj, ampak odnosa med vodnikom in psom. To je tista prvobitnost, kot jo sama razumem v roberdovem pisanju.

Tako da, roberd, naslednji pes naj bo lovski, tam boš lahko počel marsikaj od tega, kar v drugih okoljih upravičeno deluje nelogično ;). Ti in tvoja psica ter Azu in Wi sta meni osebno vzora dobrega para vodnik-pes overall; v športni kinologiji imam druge favorite (Urška-Pax, spet Azu-Wi, Maja-Nal ipd.). Marsikaj od tega, kar pišeš, bi doživel na kakšnem skandinavskem flatovskem "ranču", pa kolikor lahko iz Azujinega opisa njenega vzreditelja sklepam, bi se tudi z njim odlično razumel ;).



roberd

  • Gost
Odgovori #1791 : 19 Avgust 2008, 11:45:54
Pomojem pes ni krdelna žival, kakor volk. Pri volku je krdelna organizacija instinktivna. Pes je pa uspel vzpostaviti odnos s človekom zaradi svoje neverjetne sposobnosti, da se prilagodi vsakokratni človeškovi situaciji. Človeško okolje JE naravno okolje psa in če se en pes ne znajde v svojem naravnem okolju, je z njim nekaj narobe. Pes je socialna, ne krdelna žival. Pes bo pustil lastno vrsto, da bi sledil človeku. Volk nebi tega naredil nikoli. Zato jaz svoje nimam v boksu.

O nagonih in šolanju... Pes vidi srno in jo požene v beg. Pogost pojav. A nikoli, niti enkrat, je ne ujame. Teorija sugerira, da bi vedenje moralo zamreti, ker se za psa ne izplača. A bo pes nehal loviti srne? Pa če ne, a to pomeni, da principi operantnega pogojevanja ne delujejo na nagon? Ali pa pomeni, da sploh ni plen tisto, kar pes hoče, ampak lov? IgiS, pomojem pes lahko dela zato, ker mu je všeč.

Simi, če čemo "vrniti nemcu njegovo staro slavo", bomo morali nehati tekmovati z malijem.

Ajd



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #1792 : 19 Avgust 2008, 12:41:46
Pozdravljeni, en medklic!
Ravnokar sem za Bežigradom (točna lokacija: okrog FDV-ja) zapazila 2 NO-ja. Par. Psička ima temen plašč, samec je svetlejši. Samica ima usnjeno, širšo ovratnico, samec je brez ovratnice. Lutata naokrog. Postregla sem jima z vodo in vsakemu privoščila en (vegi, ker drugega ni bilo  :-[) sendvič in oba sta ga pohrustala! Sicer ne delujeta shujšana, a vseeno...
Če kdo karkoli ve, naj sporoči dalje. Jaz ju žal ne morem zadržati in klicat gmajnic, ker sem v službi.
Hvala in lp, Katja



era

  • *
    • Prispevkov: 94
    • Točke: 0
  • Dogs never lie about love.
Odgovori #1793 : 19 Avgust 2008, 12:52:07
se strinjam z robertom, ne tekmujte z malinoji, nemški ovčar je drugačen. Še vedno je odličen pes, vendar prepogosto v napačnih rokah, žal. :-\
Večina se ne zaveda, da je to delaven pes, ki rabi zaposlitev. In ne okras vrta.



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1794 : 19 Avgust 2008, 16:14:12
Kakorkoli že  če pogledam nazaj po forumu je razbrati da kakor se pojavi Roberd se prijetna debata razvije v trdo ,ostro in živceparajoče razpravljanje.Dobila sem vtis da Roberd še sam sebe ne razume kaj sploh hoče povedati kaj šele da bi ga razumela večina.Kljub temu da bi rad naredil vtis da se s svojo osebnostjo raje drži v ilegali mi je vedno bolj jasno da se sili v ospredje kot strokovnjak nove dobe nad ubogimi nevedneži.Madonca imaš pa živce da vztrajaš in vztrajaš.
Spomnila sem se predavatelja, ki nam je nekoč rekel da nekateri ljudje toliko časa raziskujejo podrobnosti o nečem,  da nazadnje ugotovijo da vejo ogromno,skoraj vse, o skoraj ničemer. >:D Ja me močno spominja nate Roberd. ::)



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1795 : 19 Avgust 2008, 16:43:11
Res se mi ne da nazaj hodit po citate, ampak ti si rekla, da delovni med delom kdaj malo zalajajo, in da ima to nekaj veze z iskrico v očeh, ki je npr. razstavni nimajo, ali nekaj v tem smislu.

s tole izjavo, se nikakor ne morem strinjat - ne dajat psov v nič! sploh pa ne metat vseh v en koš!

Nobenih igrač in ovratnic.

Ovratnice res ne, ampak smo v času, ko se da igračo izkoristit kot odličnega motivatorja in še boljšo nagrado.

Pomojem pes ni krdelna žival, kakor volk.


Pa ja... ::)

Še vedno je odličen pes, vendar prepogosto v napačnih rokah, žal. :-\


Ja in zaradi tega ime NO čedalje slabši sloves. Vsak trdi, da ga je že ugriznil NO...vsaka hiša ima NO - kao in vsak je agresiven...standard

...sledi svojim sanjam


chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1796 : 19 Avgust 2008, 16:58:42
Pa še tale ugotovitev.Pes se požene za srno ,jo lovi a nikoli,nikoli ne ujame, ja križ božji ,a ti res misliš da pobegli nevzgojeni,psi ki niso pod kontrolo lastnika niso ujeli in zadavili srne....Kje pa živiš.



maja72

  • Gost
Odgovori #1797 : 19 Avgust 2008, 17:11:59
chory: Ne pozabi, da govoriš samo v svojem imenu; ter da tvoj način izražanja mnogim sporoča več o tebi kot o osebi, o kateri ti govoriš. Ljudje smo različni in so nam všeč različne stvari; meni je večina debat tule skrajno dolgočasnih in večina piscev skrajno nezanimivih; sem pa sprejela, da se na forumih večinoma govori o takem in drugačnem vremenu (najraje lepem) in se tega, kolikor se le da, držim tudi sama. (Prebiram tupatam kaj, bolj slučajno kot namenoma.) Zame je recimo pisanje, ki se tebi zdi ničvredno in prazno, eno redkih, ki jih preberem do zadnjega stavka in si o njem ustvarim celo neko mnenje; marsikdaj odklonilno, a vedno spoštljivo. Raznorazne anekdote o takih in drugačnih profesorjih pa se mi zdijo, oprosti, nič osebnega ni, tlačenje prazne slame. A ne diskvalificiram takih slamnatih piscev, nikakor, tudi si o njih ne bi upala napisati takih sodb, kot si jih zapisala ti karonekomkartako. Psi so zapletena bitja, ljudje prav tako; in zapleteni so načini, kako se dojemamo v teh svojih zapletenostih. In - o teoriji govoriti je dosti bolj spoštljivo kot spravljati se na oseben nivo, kadar nam debata ni všeč. Tistemu, ki mu ti očitaš nerazumljivost, ima recimo zame enega najbolj razumljivih stilov pisanja; in dosti bolj spoštljive manire od marsikoga.

simi: Sem ti že par postov višje želela napisati, da si s svojimi treznimi stališči dobila toliko plus točkic, da zdaj pa res moram priti Bajko pogledat, pa da se zamaje prestol mojega omiljenega psa, a ;).



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1798 : 19 Avgust 2008, 17:20:31
simi, najbolje, da organiziraš "dan odprtih vrat" - pa to čisto brez heca - ker bi tudi jaz rada v živo videla tvoje punce in tebe, mogoče pa še kdaj spremenim mnenje, ne o tvojih psicah, ampak o delovnih nemcih nasploh.

konec koncev, vsake oči imajo svojega malarja - tako, kot jaz spoštujem, da nekateri zagovarjate svojo linijo, bi bila vesela, če bi tudi mojo oz našo.

mogoče sem imela res le srečno roko, ampak tisti, ki naju poznajo že vejo, da Dina pač ni standardna razstavna NO, čisto nasprotje podivjanih agresivnežev in psov brez vsakršne volje, ki bi jo postavil v en kot in bi bila pripravljena tam počakati kak dan ali dva.


...sledi svojim sanjam


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1799 : 20 Avgust 2008, 10:00:20
Nikogar ne bom citirala, ker vse skupaj kot kaže prehaja na osebni nivo. In nekajkrat sem se že umaknila iz forumov ravno zaradi tega, ker se to zgodi.
Smo na forumu, ki je namenjem zelo široki populaciji. Namenjen je vsem ljubiteljem živali in predvsem psov. Tema o Nemških ovčarjih je še bolj specifično namenjena prav tej pasmi. To temo berejo tisti, ki jih je NO všeč, tisti, ki se zanimajo zanj, tisti, ki kolebajo med večimi pasmami, tisti ki ga imajo, tisti ki......... To temo in konec koncev vse teme na forumu bere široka populacija bralcev z zelo različnim znanjem o psih. Eni ga nimajo čisto nič, imamo pa tudi bralce, ki se niti ne oglašajo, katerim ne sežemo do kolen.  Med tema dvema ekstremoma pa imamo spet zelo različne bralce, ki imajo zopet različna znanja. Nekateri so samo ljubitelji ali pa so NO-ja imeli v otroštvu ali pa ga ima njihov sosed, znanc. Nekateri so lastniki psov. Lastniki imajo spet različno znanje. Eni so na začetku svoje poti in se učijo, kaj pomeni imeti psa. Nekateri smo imeli že več psov in že nekaj vemo, pa se hočemo še kaj naučiti. Nekateri smo dejavni na kakšnem področju povezanim s psi in imamo specifična znanja.
Smisel javnega splošnega foruma, kot ga vidim jaz je, da se razumemo tisti ki so samo ljubitelji psov in tisti, ki so profiji in imajo zelo ogromno znanja, del njihovega znanja pa je tudi zelo specifičen. In zame osebno je pomembno in vidim smisel foruma v tem, da se lahko pogovovarjam z Dino (oprosti ker te dajem za primer lastnika, ki imaš psa in si na začetku poti in se učiš) in se hkrati o tem kar se pogovarjam z Dino pogovarjam z Chory, ki ima specifična znanja. Predvsem pa se mi zdi pomembno, da je ta debata tako na vsem razumvajočem nivoju, da nama z Chory ni dolghčas pri njej , hkrati pa da Dina lahko potegne iz vsega tega nekaj zanjo razumljivega.
Poplnoma nesmiselno pa se mi zdi, da se piše na javno splošnem forumu na način, ki ga ne razume skoraj nihče in da tak način uniči prijetno debato in predvsem tudi konec koncev poučno debato o sami pasmi.
Zaradi mene naj se odpre podforum višji nivo komuniciranja in naj se tam pogovarjajo ljudje na nivoju, ki jih je blizu in ki jih je všečen.
Kar nekaj ljudi tu gor imamo znanja, da bi se lahko spustili na višji nivo komuniciranja in oprerirali s tujkami, pisali v različnih slogih, pa zakaj? Za koga?
Sama konkretno delam z množicami in če bi na tem nivoju govorila s svojimi tečajniki, bi le ti po 10-tih minutah umrli, ker me ne bi razumeli. Tako jih pa mečem s poligona dol, ker jih govorim na način, ki ga razumejo in ki jih je blizu.
In ravno tako bom pisala na forumu, ker je temu namenjen. Različnim ljudem z različnimi znanji. In nemogoče je odgovarjat oz. nadaljevati debato po tem, ko nekdo odgovori na nekem nerazumljivem nivoju, ker če hočemo, da se debata nadaljuje in da ni to dvogovor med dvema, mora eden izmed sodulejočih najprej pisanje višjenivojskega pisca prevest in razložiti ljudem, ki so v debati sodelovali prej in bi želeli tudi v bodoče, potem pa šele nadaljevati dobato. To je pa popolni nesmisel in poplnoma neberljiva zadeva. In tudi ne vem zakaj bi se morala množica prilagoditi enemu in hkrati zaradi enega umreti debata, ki je zanimiva za trenutno sodelujoče in tiste, ki bodo nekoč to brali.
Tako pa me je groza kakšen vtis dobijo ljudje, ko berejo te forume, pa ne govorim samo za NO-je, ampak tudi za ostale konfliktne teme, kjer so različna stališča in pogledi na temo.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji