Nemški Ovčar [Deutscher Schäferhund,German Shepherd Dog]

chayka · 1508042

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #3330 : 12 Julij 2015, 14:00:41
Ja 8) zakon pes, ki je sodeloval pri raznih aktivnostih, neumnostih in skupnih potepanjih z malo punčko. Je živel v naši soseski, ampak se nihče ni prav veliko ukvarjal z njim, tako da sem ga kar nekaj let obiskovala (skoraj) vsak dan, dokler se niso preselili.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3331 : 12 Julij 2015, 18:44:02
To je tudi zanimiva stvar - če zdaj gledaš za nazaj so bili vsi naši starši/skrbniki neodgovorni ker psa in otroka pa res ne smeš sama puščat, uf, že to da otrok sam okol lazi je kar za socialo poklicat.. Mi smo pa okrog lutali s psi večjimi od nas :nostalgija:



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #3332 : 12 Julij 2015, 20:11:53
No saj tako mala nisem bila :D Bi morala pobrskati, če imam kje zapisano. Pomoje sem bila stara okoli 10 let.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ennaK

  • *
    • Prispevkov: 61
    • Točke: 0
Odgovori #3333 : 12 Julij 2015, 21:15:08
Kriv hrbet je nekaj drugega kot padajoča linija križca. Zakaj so šli v selekcijo takšne - za nas, zunanje opazovalce -  oslarije, pa vedo samo takratni rejci sami, če sploh vedo. Meni osebno so bili najbolj všeč NO iz 60/ 70tih.

Lanabela najprej hvala, da vsaj nekdo tudi pri nemškem ovčarju podpira rodovniško vzrejo. Pri nas se zahtevajo testi: HD, ED in DNK.
Meni osebno se zdi, da psi iz 70ih niso bistveno odstopali od današnjega nemškega ovčarja (iz dobre vzreje, ne tistih ekstremov, ki jih nekateri z veseljem širijo po forumih)
Tole je Quanto Wienerau, verjetno najbolj poznan pes iz 70ih
  No nekaj razlike seveda je, se pa že pri njem lepo vidi okotenost in spuščen križec.

No, naj ti odgovorim čisto enostavno in splošno na tvoje "vprašanje", zakaj  so rejci šli v takšno selekcijo. Razlog za to je seveda veliko bolj kompleksen kot bom napisala, je pa mogoče delen odgovor na to dilemo.  Najučinkovitejša možnost prenosa energije v smeri naprej je vzdolž ravne linije, zato mora biti hrbtenica, pri psu, ki se pravilno giblje v kasu, v vodoravnem in ravnem položaju. Močnejši psi, bolj okoteni in z bolj globokim prsnim košom kažejo v kasu prostornejše gibanje.--> torej point je v bolj "atraktivnem" gibanju. Mogoče beseda atraktivno ni najbolj primerna, žal v tem trenutku ne najdem bolj primerne, zato naj ostane pod narekovaji. Seveda ima pa tudi anatomija svoje meje. Preveč okoteni psi in taki s preveč izobčenim hrbtom, ne morejo pokazati tako dobrega teka. Je pa ta črta med primerno in prekomerno okotenostjo zelo tanka, zato še danes pogosto vidimo preveč okotene pse. Ukrivljena hrbtenica (bananast hrbet) pa prav tako  negativno vpliva na samo gibanje.

Drugače pa naša trenutno najstarejša Enna, stara 8 let še vedno brez vsakaršnih  težav hodi v hribe, se podi za žogico, plava in hodi proti toku, tudi plezalna stena in skakalnica ji ne povzročata težav.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3334 : 12 Julij 2015, 21:42:15
Verjetno razstavni pes in ne delovni (policija, vojska itd)? Ali so takrat še vsi delali? Kaj pa DNK testiranja za določene bolezni? Jih kdo prakticira pri vzreji nemcev? Tale mileopatija je res zoprna zadeva. Nikoli si ne bi želela psa s to boleznijo.
Kar se izlgeda tiče, so meni ljubi v 50-60 letih.In če bom kdaj kupovala. Bom iskala čim boljši približek temu. Včasih je kak podoben na kaki kmetiji ali v zavetišču, vendar redkeje kot so bili včasih.



 8 let je cvet mladosti.  :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3335 : 12 Julij 2015, 21:45:53
To razumem, da so hoteli narediti kasača, pa da so se šli neko matematiko, risali kote na papirju ect, samo nekako bi se jim vendarle moralo posvetiti da žvav ni stroj, da bi po mili volji spreminjali  mehaniko in da je prvi stavek, ki je zapisan v njihovi bibliji, da je NO delovni pes. To pravilo so s tem eksperimentom grobo prekršili. Ja, mogoče res  zgleda atraktivno ko na razstavi vleče pred vodnikom, ko pa ne more normalno stati, ne da bi se mu zadnje noge prekrižale je pa za zjokat. In mene boli, ko gledam takega psa skakat. Pa ne govorim o ponesrečenih ekstremih. In tale Kvanto.... ja se ga spomnim, vsi so hoteli njegove potomce ali vsaj potomce njegovih potomcev....in to je bil začetek konca nemcev, ki so še  imeli normalno konstitucijo. Se opravičujem ljubiteljem sodobnih nemcev, priznam, da so v teku in v razstavno držo postavljeni  dobro za videti in da imajo svoj čar, vendar je cena previsoka.


ennaK

  • *
    • Prispevkov: 61
    • Točke: 0
Odgovori #3336 : 12 Julij 2015, 21:57:47
Čara, jaz se strinjam da bi lahko dodali še kak obvezen zdravstveni test, vendar bi to prineslo dodatne stroške, posledično pa več nerodovniške vzreje. V Sloveniji je nemški ovčar med najcenejšimi psi. Žalostna resnica je, da rodovniškega mladiča najdeš že za 300 eurov. Že samo slikanje kolkov in ocena iz Nemčije pa preseže 500 eurov! Kje so šele vsi ostali stroški. V tujini so vzreditelji nemških ovčarjev premožni ljudje, cene mladičev pa znajo biti predvsem v Nemčiji vrtoglavo visoke. Pri nas je stanje bistveno bistveno drugačno. Z vzrejo nemškega ovčarja hitro prideš v minus, če pariš v tujini, kjer so skočnine zelo visoke, pa definitivno zaplavaš v velik strošek, ki se ti s prodajo mladičev definitivno ne povrne. Zato menim, da bi dodatni stroški prinesli še več nerodovniške vzreje.
8 let cvet mladosti, po eni strani se strinjam, po drugi strani pa ne poznam prav veliko velikih pasem, ki imajo malo več kg, da bi se jih štelo v cvet mladosti, namreč življenjska doma je nekje do 12 let. No, mogoče se pa tudi jaz motim. Kje boste vi kupovali pse je seveda vaša odločitev,je pa žalostno, da vam noben zdravstveni test, noben delovni izpit, nobena informacija kaj vse te psi zmorejo, od hribov do preskokov, ne pomeni toliko, da bi kljub vsemu malo manj kritično govorili o tej pasmi. Svoboda govora in lastno mišljenje pa seveda niso prepovedane stvari.


xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #3337 : 12 Julij 2015, 22:08:53
Čeprav imam polarca, se mi zdijo NO eni izmed boljših pasem, in nihče jih ne zaničuje. Zvest do amena, inteligenten, zelo učljiv, fizično močen in hiter, kožuh za vsako vreme, eden izmed boljših čuvajev in še bi lahko našteval. Zdi se mi, da gre vsem v nos samo to, da so tako imenitno pasmo pokvarili. Pa ok, saj ni zares 'pokvarjena' - pretiravanje. Ampak pes s skrivljenim hrbtom nima in ne bo nikoli imel enakih sposobnosti, kot jih imajo tisti pristni nemci. Ampak hej, pa lepo zgleda ko teče  ::) Vse za slavo in denar..



ennaK

  • *
    • Prispevkov: 61
    • Točke: 0
Odgovori #3338 : 12 Julij 2015, 22:17:26
Čeprav imam polarca, se mi zdijo NO eni izmed boljših pasem, in nihče jih ne zaničuje. Zvest do amena, inteligenten, zelo učljiv, fizično močen in hiter, kožuh za vsako vreme, eden izmed boljših čuvajev in še bi lahko našteval. Zdi se mi, da gre vsem v nos samo to, da so tako imenitno pasmo pokvarili. Pa ok, saj ni zares 'pokvarjena' - pretiravanje. Ampak pes s skrivljenim hrbtom nima in ne bo nikoli imel enakih sposobnosti, kot jih imajo tisti pristni nemci. Ampak hej, pa lepo zgleda ko teče  ::) Vse za slavo in denar..

Psi z "banastim"(skrivljenim) hrbtom niso zaželjeni! Vse za slavo mogoče, pri nas v Sloveniji za denar definitivno ne. Roko na srce imajo  jazbečarju, buldogi, kavalirji itd. precej več težav kot NO. Se pa strinjam da ima, tako kot vsaka pasma tudi NO svoje težave, svoje minuse.


Biagio

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #3339 : 12 Julij 2015, 22:38:37
Malo čudno, ampak se mi starša zdita bolje grajena kot marsikateri rodovniški..

Ja, zelo čudno. Kako ti vidiš iz teh slik kako sta grajena? Razen da imata slab pigment in ima pes francosko stojo?  ??? ???

Se strinjam, takrat so bili zares 'pravi' psi. In ta dva na oglasu sta prav taksna. Je res, rodovnik mora bit ampak nemci se mi velikokrat zdijo izjema pri tem. Pri psih pac ni  vse crnobelo na papirju.

say what?

8 let je cvet mladosti.  :)

say whaaaat :o :o :o

Mene so učili da če nimam kaj pametnega povedat, sem tiho. Prosim, dajte tut vi na tole kdaj pomislt, preden oddajate komentarje, res.



xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #3340 : 12 Julij 2015, 22:47:02
Človek ne more priti do konca, če ste prepričani, da se rit pri NO more vlečt po tleh. Lenabela je v zadnjem postu zelo lepo opisala problematiko pri nemcih, ampak si raje 'spregledala'.

ennaK, se strinjam okoli buldogov in podobno...Še večja bedarija.



ennaK

  • *
    • Prispevkov: 61
    • Točke: 0
Odgovori #3341 : 12 Julij 2015, 22:50:29
Človek ne more priti do konca, če ste prepričani, da se rit pri nemcu more vlečt po tleh.

ennaK, se strinjam okoli buldogov in podobno...Še večja bedarija.
Narobe si razumel komentar... mi se zavedamo + in - pasme, no vsaj jaz se zavedam, da ne posplošujem na vse vzreditelje. Le da na + in -  ne gledamo ravno iz iste perspektive kot vi. Komentar je bil namenjen komentiranju slike iz bolhe. Psa sedita, eni pa so veleumno ugotovili kako sta popolna. To je smešno in dokaz da pojma nimajo o čem govorijo! tu se ne gre več za sodobni tip NO, pri takih komentarjih se gre za govorjenje bedarij.


xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #3342 : 12 Julij 2015, 22:56:42
Najbolj smešno je, da ste ta minus ustvarili sami.



ennaK

  • *
    • Prispevkov: 61
    • Točke: 0
Odgovori #3343 : 12 Julij 2015, 23:01:06
Najbolj smešno je, da ste ta minus ustvarili sami.

Ja, pa še kako res je to. Ampak spet smo pri nemških ovčarjih. Čisto pri vseh pasmah sami ustvarjamo minuse.


xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #3344 : 12 Julij 2015, 23:06:35
Ravno o tem je debata, zakaj bi ustvarjali minuse pri psih? Zato, da bo imel 'lepši' kas  ??? , da bo 'cute', ker ima gobec tako poteptan, da komaj diha ?



ennaK

  • *
    • Prispevkov: 61
    • Točke: 0
Odgovori #3345 : 12 Julij 2015, 23:15:47
Ravno o tem je debata, zakaj bi ustvarjali minuse pri psih? Zato, da bo imel 'lepši' kas  ??? , da bo 'cute', ker ima gobec tako poteptan, da komaj diha ?

Debata je na to nanesla kasneje. Prvotna debata je bila kako sta nerodovniška psa iz slike lepa, rodovniški pa grdi. Standard je pri vseh pasmah ohlapen, spremembe narekujejo v tujini. Če nisi in si out. Po drugi strani pa bi mnoge pasme izumrle če ne bi prišlo do sprememb.  Govorim zgolj za sebe. Pri nas se držimo standarda, psi imajo potrebne zdravstvene teste in so zdravi, imajo pošteno narejen delovne izpite in imajo delovne sposobnosti, sposobni so tudi na normalno življenje (hribi, šport itd.).


xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #3346 : 12 Julij 2015, 23:31:02
Seveda, in ker so v zda začeli s takimi hrbti, ste morali vsi slediti, drugače bi bili out na razstavah. Okoli delovnih sposobnosti pa  - ironično je, da je večina policijskih NO brez rodovnika.



Biagio

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #3347 : 12 Julij 2015, 23:48:44
Ravno o tem je debata, zakaj bi ustvarjali minuse pri psih? Zato, da bo imel 'lepši' kas  ??? , da bo 'cute', ker ima gobec tako poteptan, da komaj diha ?

Kaj bi pa vi radi slišal? Minuse smo ustvarili ker smo si želeli zanalašč uničit pasmo. Ful je slabo ker imajo razstavni ukrivljene hrbte in popolnoma zanič kolke, ti psi so lahko samo še za na slike, v realnosti ne funkcionirajo in bi lažje vzleteli kot hodili, delavni so pa itak prf/$njeni in se tut ne da nič z njimi. Zdej pa prosim nehaj pisat, res, prosim. Ponavljate eno in isto mantro, zlajnano in po baba čula-baba rekla principu, razložit kaj je pa tudi nemogoče ker že najdete neke nove "argumente". Koliko od vas je sploh imelo pravega, čistokrvnega nemškega ovčarja? Pomoje vas ni za prste ene roke, pametni pa bolj kot vsi najboljši vzreditelji na svetu. Pojdi v temo o pasmi o kateri nekaj veš (če kaj veš), in ne nabijaj tu. Ker to je kot bi na FIAT forumu voznik Renaulta težil, da so FIAT slabi avti, medtem ko v njem sploh sedel še ni. Mal skregano z logiko, ane?



Biagio

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #3348 : 12 Julij 2015, 23:55:15
Seveda, in ker so v zda začeli s takimi hrbti, ste morali vsi slediti, drugače bi bili out na razstavah. Okoli delovnih sposobnosti pa  - ironično je, da je večina policijskih NO brez rodovnika.

Ameriška vzreja NO v splošnem velja za zanič vzrejo. Večina policijskih psov je sicer rodovniških, in tudi ministrstvo za notranje zadeve oziroma naša policija ima že par let tudi svojo, seveda rodovniško vzrejo. Imajo pa po nekaterih drugih državah v policiji večinoma nerodovniške pse - da, ampak predvsem iz razloga ker npr v vročih podnebjih nemci ne zdržijo temperatur, in jih križajo npr z belgijci ker so potem manj odlakani in lažje prenašajo vročino. Konkretno vem to iz prve roke za Izrael. Zato, ne pa zato ker bi bili po defaultu nerodovniški boljši iz n- razlogov, kot namiguješ ti.



xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #3349 : 12 Julij 2015, 23:57:02
Zdaj smo pa užaljeni ane  ::)

Kot sem že rekel, če ste prepričani, da nemški ovčar more imeti hrbet nujno pod naklonom, je škoda zgubljati besede.


Over and out ;)



Biagio

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #3350 : 13 Julij 2015, 00:00:39
Super. Ajde :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3351 : 13 Julij 2015, 07:20:19
Ja, zelo čudno. Kako ti vidiš iz teh slik kako sta grajena? Razen da imata slab pigment in ima pes francosko stojo?  ??? ???

say what?

say whaaaat :o :o :o

Mene so učili da če nimam kaj pametnega povedat, sem tiho. Prosim, dajte tut vi na tole kdaj pomislt, preden oddajate komentarje, res.

O ja. 8 let je cvet mladiosti! Pes, kot je nemški ovčar pri 8 letih ne sme imeti težav. Če jih ima, je nekaj narobe zdravstveno, v zgradbi telesa ali imunskem sistemu, nekaj pač. Normalno pa ni in ne sme bit. Govorim o psih tipa 40-50 letih. In mi smo imeli doma, tako pravo, nemško ovčarko. Evo fotka (zanemarite, da so starši bli rahlo tumpasti in me niso znali podučit, da naj ne buljim psice)


http://www.mojalbum.com/anjar/razlicne-stvari/foto/8164008

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Biagio

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #3352 : 13 Julij 2015, 10:36:30
O ja. 8 let je cvet mladiosti! Pes, kot je nemški ovčar pri 8 letih ne sme imeti težav. Če jih ima, je nekaj narobe zdravstveno, v zgradbi telesa ali imunskem sistemu, nekaj pač. Normalno pa ni in ne sme bit. Govorim o psih tipa 40-50 letih. In mi smo imeli doma, tako pravo, nemško ovčarko. Evo fotka (zanemarite, da so starši bli rahlo tumpasti in me niso znali podučit, da naj ne buljim psice)


http://www.mojalbum.com/anjar/razlicne-stvari/foto/8164008

Če ima težave, pomeni da je nekaj narobe zdravstveno! Wau, a to si sama ugotovila? Seveda načeloma ni prav da ima težave, je pa normalno da jih tudi kakšen ima, ker je kot vsako živo bitje podvrženo raznim boleznim in hibam, tako kot ti in jaz. Rodovnik ni avtomatska garancija da ne bo nikoli zbolel oziroma živel 16 let in potem brez bolečin umrl. Jaz sem imel že pri 18 letih ledvične kamne. Moj kolega ima pri 31 popolnoma uničen kolk, in ga ne sme obremenjevat nič več kot minimalno možno. Punco od kolega je pri 28 možganska kap. Kaj pa zdaj? A so starši pri vzreji zajebal?
Moji psi pri 8 letih še vedno tečejo tako kot pri dveh ali treh, tudi tista ki jo je povozil avto in je imela pinošpiralni zlom noge, pa tudi najstarejša pri 11 letih se vedno vmeša v borbo za žogo med tekom čez drn in strn. Ne moreš pa trdit neumnosti da je 8 let cvet mladosti, halo.
Nemški ovčar živi povprečno 12 let. 8 let je torej 2/3 njegove starosti. Povprečna starost žensk npr v sloveniji ob smrti je 80 let. Potem lahko za žensko staro 55 let rečeš, da je v cvetu mladosti? Očitno na morju čisto za napačnimi ženskami gledam.

Še enkrat. Ja, nemški ovčar se je z leti spremenil kot se je večina pasem. Ja, nemški ovčarji imajo nekatere težave, tako kot jih imajo druge pasme. S to razliko da razen kolkov in komolcev (ampak probleme s kolki imajo tudi druge velike pasme, kajne?) drugih težav praktično NI - in še to se je od sredine 70 let odkar se slika, drastično zmanjšalo (lahko preberete intervju z Bojanom Zorkom v majski številki Kinologa, kjer je kot dober primer prakse izpostavil ravno nemške ovčarje) - medtem ko jih imajo ostali po cel spisek, pa ne vidim da bi kdo o kaki drugi pasmi tako vztrajno nabijal o problemih kot se o tem nabija pri NO.
Ne, nihče si ne želi psov s takimi težavami in ukrivljenimi hrbtenicami kot vi izpostavljate in lepite slike nekih ekstremov, in ne nihče ne trdi da mora imet nemški ovčar rit na tleh. Kaj je razlika nebom niti razlagal, ker je brezveze in itak ne bom dopovedal. Tudi mene moti par stvari, ma nebom zdej, sploh ne tukaj. Pasma je pač izjemno popularna, s tem dobiš tudi veliko slabih vzrediteljev in s tem tudi več slabih psov (logično). Ironija je, da je tudi ogromno odličnih psov, ampak tistih pa seveda ne vidite, za to se moraš že malo bolj potrudit in spremljat malo bolj detajlno, za kar ti pa cajta zmanka če pišeš v vse teme na forumu. O NO veste toliko kolikor slik tistih ubogih invalidov vidite na internetu. Največji problem pri nemškemu ovčarju je predvsem to da vsak kar misli da je strokovnjak, če je imel nekoč psa ki je spominjal na nemškega ovčarja, kar je spet problem popularnosti. Mopsa pač marsikdo še ni imel in ne upa govorit, nemškega ovčarja pa je imela skoraj vsaka hiša in "zdej pa tudi jaz vem nekaj o tem ker so ga imeli pri sosedu!" In predvsem me moti da tu pišete neke stvari o katerih točno vem, da so nonsense in nimate pojma, razen da lapate v prazno, konstruktivnega pa nič.
Potem pa to berejo ljudje ki bi dejansko res radi kaj zvedeli in razen nekih legend in puhlic o NO ki se iz roda v rod prenašajo že nekaj desetletij, ne zvejo nič uporabnega oziroma same skrajnosti. Tukaj sem prebral čisto vse neumnosti razen tiste, da so "rodovniški slabi ker parijo kar brate in sestre med sabo, nerodovniški pa tega ne delajo". :D Prav zanima me kje je recimo xmark9x dobil podatek da je večina policijskih psov nerodovniških? Al si to kar napisal, tako, da boš imel bolj prav? Ko sem odgovoril (in še vedno stojim za temi podatki ki jih imam iz prve roke), sploh ni rekel da ni res kar sem jaz napisal alpa zagovarjal svoje, samo jaz sem bil menda užaljen. Argumentirano, res. ::) Sploh nimate stika z realnostjo. Mislim da smo od trenutno aktivnih edino Igis, ennaK in jaz tu, ki imamo dejansko kontakt in delamo z nemškimi ovčarji (množina), tako lepotnimi kot delavnimi. Igis je super tekmovalec v delu, ennaK inštruktorica v KD, jaz pa mislim da celo edini od nas treh ki delam vse troje - vzrejam, treniram za izpite s tekmovalci po IPO - čeprav sam v delu ne tekmujem - in razstavljam, pa vem da se imam še ogrooomno za naučit, daleč od tega da vse vem. Svojim psom doma posvetim cca 6 ur na dan, svetek in petek, in že od majhnega -27 let- živim z njimi ter se trudim vzrejat čimboljše, pa zaenkrat mi (skupaj z očetom ki mi pomaga in vzreja že več kot 40 let) mislim da kar precej dobro uspeva. Kako vem? Super zadovoljni lastniki (nekateri imajo že svojega četrtega,petega psa iz naše vzreje) ter psi praktično brez težav. Medtem pa se tu oglaša vsak ki ima 5min časa, in za katere dam roko v ogenj da z NO sploh delali niste (mogoče z enim, max) ali bognedaj razstavljali - in ste blazni poznavalci pasme. V delu verjetno veste več kot Igis ki tekmuje z NO po IPO3 že precej let (koliko izpitov s psi ste pa že nardili, tako mimogrede, vsi tisti ki pišete v to temo o karakterju ter delovnih sposobnostih NO?), kar se lepote tiče pa vas "poznavalcev" sploh noben ne prekaša. O vzreji pa kaj prebereš na internetu pa hitro znaš, sej je simpl, vse kar rabš vedet je da imajo ukrivljene hrbte pa da ne morejo skakat. Aja ne čak, sej moji skačejo brez težav. Celo čez 190cm plezalno steno. Neverjetno.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3353 : 13 Julij 2015, 11:31:07
Da si bomo na jasnem. Nemških ovčarjev ne zaničujem, tudi sodobnih ne. Nemški ovčarji (rodovniški, z opravljenimi izpiti, telesnimi in vzrejnimi ocenami)  so bili psi, ob katerih sem odraščala. Priznam, da pasme ne poznam v podrobnosti, ker to, kar se dobi pod imenom nemški ovčar danes  ni več ista pasma, ne razstavni in ne delovni tip, mi niso več všeč in me kot taki pretirano niti ne zanimajo več, tako da razvoju pasme že dolgo ne sledim.
Žal mi je, da se takrat, ko je začela it vzreja v (za moje pojme) napačno smer ni našlo par vzrediteljev, ki bi imeli jajca in bi rekli mi se pa tega ne gremo in bi se potrudili obdržat stari tip, pa makar če bi jih vrgli iz vzreje in bi morali voditi interne, nepriznane  rodovnike. Ne. Vsi so drli parit v Nemčijo, da bi ja ne ostali zadaj za konkurenco.
In spet da se razumemo - ne trdim, da je naša vzreja zanič. Nasprotno, mislim da imamo zelo dobre vzreditelje, ki imajo za  dane smernice in trenutno veljavno interpretacijo standarda (ja, ne gre za standard kot tak ampak za interpretacijo standarda) zelo lepe in kolikor je mogoče zdrave pse. So pa ti psi definitivno zaradi anatomskih posebnosti  - ne samo hrbtne linije ampak tudi slabih vezi (zapestja, gležnji), ki jih nihče niti ne omenja, so pa zelo moteče, pa še marsikaj bi se našlo, precej manj uporabni kot so bili njihovi predniki izpred nekaj desetletij. S čemer je spreminjanje anatomije samo po sebi izgubilo vsak smisel.
Mogoče bi se to najlepše pokazalo, če bi sodobne nemce dali delat z ovcami. Na nekoliko višji ravni, ne ravno najosnovnejši. To delo bi nemški ovčar, ki je bil zamišljen kot vsestransko uporaben pes vsekakor moral biti sposoben opravljati. Rezultat bi me zelo zanimali.
In: ne glede na to, kaj si kdo misli o rodovniški vzreji, je nerodovniška še precej slabša. Zakaj? Zato, ker nerodovniški NO, ki so pasmi še vsaj približno podobni, izhajajo iz rodovniških generacijo, mogoče dve, tri nazaj. Več ne, ker se pri daljši naključni vzreji brez načrta zelo hitro  izgubijo pasemske lastnosti. Ni pa seveda rečeno, da so vsi nerodovniški a priori zanič. Če so bili njihovi rodovniški predniki dobri in imajo rejci srečo, da slučajno izberejo kompatibilne partnerje. Občasno se sicer še da videti lepega (nerodovniškega) NO starega tipa, ampak žal res zelo redko.
In starost 8 let - pri večjih psih to ni več ravno cvet mladosti - načeloma pes že izgubi nekaj eksplozivnosti, hitrosti...ampak dobro grajen, zdrav pes ranga 25 -30 kg, bi moral biti sposoben za delo nekje do 10 leta.


Biagio

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #3354 : 13 Julij 2015, 12:02:36
Žal mi je, da se takrat, ko je začela it vzreja v (za moje pojme) napačno smer ni našlo par vzrediteljev, ki bi imeli jajca in bi rekli mi se pa tega ne gremo in bi se potrudili obdržat stari tip, pa makar če bi jih vrgli iz vzreje in bi morali voditi interne, nepriznane  rodovnike. Ne. Vsi so drli parit v Nemčijo, da bi ja ne ostali zadaj za konkurenco.

.....

So pa ti psi definitivno zaradi anatomskih posebnosti  - ne samo hrbtne linije ampak tudi slabih vezi (zapestja, gležnji), ki jih nihče niti ne omenja, so pa zelo moteče, pa še marsikaj bi se našlo, precej manj uporabni kot so bili njihovi predniki izpred nekaj desetletij.

A res misliš da noben pes izpred 40 let ni imel podanih dlančnih kosti?

Mogoče bi se to najlepše pokazalo, če bi sodobne nemce dali delat z ovcami. Na nekoliko višji ravni, ne ravno najosnovnejši. To delo bi nemški ovčar, ki je bil zamišljen kot vsestransko uporaben pes vsekakor moral biti sposoben opravljati. Rezultat bi me zelo zanimali.

Bom kar citiral:
"Every year, the Verein für Deutscher Schäferhunde offers, along with the BSZS, a competition for professional shepherds, called the "Bundesleistungshüten." It is here that the work with sheep is shown and evaluated. The winner of this competion receives the "Goldene Schauffel" (Golden Shovel)."

Poleg tega imaš tudi na BSZS posebno klaso "HGH" kjer razstavljajo samo pse z ovčarskimi izpiti.
Eiko Kirschental je bil en bolj znanih in lepih VA1 psov ki je tekmoval v paši ovac in je bil tudi pri tem pri najboljših.

Ni pa popularno več tako kot je bilo včasih. Ampak tudi pri drugih pasmah ni več ravno veliko pastirjev.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3355 : 13 Julij 2015, 12:17:26
Citiraj
A res misliš da noben pes izpred 40 let ni imel podanih dlančnih kosti?
Ne vem, jaz se tako hudih primerov, kot jih videvam zdaj ne spomnim. A če je težava že tako stara, bi jo menda vendarle lahko že izselekcionirali ven.

Glede zadnjega dela pa: me zelo veseli.


ennaK

  • *
    • Prispevkov: 61
    • Točke: 0
Odgovori #3356 : 13 Julij 2015, 14:51:38
To razumem, da so hoteli narediti kasača, pa da so se šli neko matematiko, risali kote na papirju ect, samo nekako bi se jim vendarle moralo posvetiti da žvav ni stroj, da bi po mili volji spreminjali  mehaniko in da je prvi stavek, ki je zapisan v njihovi bibliji, da je NO delovni pes. To pravilo so s tem eksperimentom grobo prekršili. Ja, mogoče res  zgleda atraktivno ko na razstavi vleče pred vodnikom, ko pa ne more normalno stati, ne da bi se mu zadnje noge prekrižale je pa za zjokat. In mene boli, ko gledam takega psa skakat. Pa ne govorim o ponesrečenih ekstremih. In tale Kvanto.... ja se ga spomnim, vsi so hoteli njegove potomce ali vsaj potomce njegovih potomcev....in to je bil začetek konca nemcev, ki so še  imeli normalno konstitucijo. Se opravičujem ljubiteljem sodobnih nemcev, priznam, da so v teku in v razstavno držo postavljeni  dobro za videti in da imajo svoj čar, vendar je cena previsoka.

Okoten, s padajočo hrbtno linijo, pa še vseeno stroj, ki deklasira vso konkurenco. Ja, to je novodobni nemški ovčar, ki mu je redko kateri pes konkurenčen.  Za vas pa očitno invalid?!


Ne more skakat in normalno tečt? A res? https://www.youtube.com/watch?v=bnmTW0LwCng




tanali

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #3357 : 13 Julij 2015, 16:02:43
Da ne bo pomote, tole je novodobna delovna linija nemškega ovčarja, ki z vzrejo psov razstavne linije in "njenih invalidov" nima kaj dosti veze. Če bi bili vsi novodobni nemški ovčarji takšni kot je Bolle (s takšno motoriko, kaj šele nagoni), bi bila tale debata popolnoma odveč.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3358 : 13 Julij 2015, 16:05:20
Fenomenalen. Kljub temu nekaj pomislekov: 1. gre za delovno linijo, me za razstavno, 2. pes je na posnetku star tri leta, če se ne motim, zanima me, koliko časa bo zdržal take napore in 3: koliko neuspešnih "invalidov" pride na enega uspešnega?


ennaK

  • *
    • Prispevkov: 61
    • Točke: 0
Odgovori #3359 : 13 Julij 2015, 16:11:57
Da ne bo pomote, tole je novodobna delovna linija nemškega ovčarja, ki z vzrejo psov razstavne linije in "njenih invalidov" nima kaj dosti veze. Če bi bili vsi novodobni nemški ovčarji takšni kot je Bolle (s takšno motoriko, kaj šele nagoni), bi bila tale debata popolnoma odveč.

Uradno je standard še vedno en sam. Bolle je zadaj okoten in ima padajočo hrbtno linijo. Tukaj vsi trdijo, da je vsak pes invalid, če nima ravnega hrbta. Ta pes je dokaz, da ima lahko padajočo hrbtno linijo in je lahko okoten, pa je še vedno zdrav. Dokler ni pretiravanj in ekrtremov vse štima. Invalidi so psi s preveliko okotenostjo, psi z bananastimi hrbti, psi s hudo francosko stojo itd. V vzreji pa si tega ne želi nihče. Žal pa se dogaja, ampak ni željeno! Nagon je druga stvar. O tem bi se dalo na dolgo in na široko. Jaz osebno bi si želela psa s takimi nagoni, vendar pa mislim, da opravičeno dvomim v to, da bi bili povprečni lastniki nemških ovčarjev sposobni obvladati takega psa. Prav tako kot vse pasme je tudi nemški ovčar dandanes bolj kot ne družinski pes in ljudem neki hudi nagoni bolj hodijo narobe kot kaj drugega. Se pa definitivno strinjam, da so nagoni preveč "padli". Te pa vabim na trening obrambe. Juta, najmlajša, ima za sabo 2 treninga obrambe. Ni kaj. za skrivat. Res verjetno ni  Bolle, ni pa ravno za v smeti  :)