hoja po rešetkastih stopnicah

Janusa · 4074

Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
: 06 Julij 2012, 12:54:53
Postavljena sem pred dejstvo, da moram psa naučiti oz. mu dopovedati, da se mu ne bo nič zgodilo, če bo hodil po rešetkastih kovinskih stopnicah. Zaenkrat je situacija taka, da nanje noče niti stopiti (najbrž misli, da bo padel skozi). Dodatno se jih izogiba, ker je dojel, da hočem nekaj od njega v povezavi s temi stopnicami (nisem ga nič forsirala).
Jasno mi je, da moram začeti postopno, z nagrajevanjem, mogoče najprej, da se približa, da eno taco položi gor, stopi s prvimi nogami itd.
Lahko naredim še kaj drugega, ima kdo kakšne ideje...razmišljala sem, da bi mu stopnice za nekaj časa pokrila s tepihom, da se jih najprej malo navadi.
Evo, zanima me, če ima kdo kakšen predlog na to temo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 06 Julij 2012, 12:58:02
Poskusi od zadaj. Psa postaviš na zadnjo stopnico, tako da samo še stopi dol. Ko mu to ni več problem pa ga daš na predzadnjo. Stopnice lahko sicer pokriješ, a če je pes dovolj brihten, vseeno ne bo šel gor, ker so se mu že zamerile.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 06 Julij 2012, 14:18:07
Za začetek pokriješ s tepihom-za trening navajanja pa odkriješ zadnjo stopnico  in naklikaš vsako interakcijo (tudi pogled v smeri) in tako naprej.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 06 Julij 2012, 16:30:31
Sprobala že oboje predlagano. Pomaga...lahko pa da bo trajalo  :)

Naša se je bala it po okroglih stopnicah (sicer polnih ampak ji je blo enako scary). Nikakor ni šlo navzdol sem jo pa nažicala s klikerjom najprej it navzgor. Najprej sva delali targeting na tepih (čisto stran od stopnic) potem je ta isti tepih romal na prvo stopnico in tako dalje.
Pot navzdol je pa tudi šla po tem postopku. S tem da šele takrat ko je šla hoja navzgor BP. Je pa bila sreča pri teh stopnicah ta da se je dalo v spodnje nadstropje pridit okoli hiše po hribčku. Da smo lahko konkretno vadili najprej eno smer.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 06 Julij 2012, 20:19:23
Dino pa se boji šez tiste rešetaste jaške ki so na tleh. ::) Pred njimi se ''vkopa'' v tla, išče kje bi šel lahko okoli (tudi najmanjši rob zadostuje da se nekako spravi), če so krajše skoči čez, če ne pa preostane da uberem kako daljšo pot okoli ali pa ga nesem. Sicer to ni tako zelo moteče, ampak bi vseeno rada odpravila... Za priboljšek stopi gor z eno tačko, več pa ne gre. :-\



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #5 : 06 Julij 2012, 21:04:44
Pri nas kdaj kaj "mora" storiti...............od majhnega dalje. Prvi pogoj je, da mi pes začne slediti in "čim bolj ubogati", kajti ravno to spoznanje, da je vredno zaupati gospodarju je najpomembnejše.



Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 06 Julij 2012, 22:45:25
Hvala za nasvete. Bom jutri poskusila tako, kot je rekla Lanabela. Danes je prestopil tri stopnice z zgornje in dve s spodnje strani tako, da sem stopnice delno pokrila z rjuho, po njh pa nastavila priboljške. Upam, da bo šlo.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 07 Julij 2012, 00:11:34
Moja prejšnja psica je bila tudi enkrat postavljena pred dejstvo, da mora po teh mrežastih stopnicah na trajekt. Je bila čisto paf, visoko je bilo, ampak sva šli. Kot je napisal pidog, pes mora zaupati gospodarju in na podlagi tega sem jo takrat spravila čez. Verjetno je tudi pomagalo to, da druge opcije ni bilo in sem zato tudi jaz odreagirala situaciji primerno. Se pravi nisem cincala, prepričevala psa, tlačila priboljškov pred nos, ker možnost, da ne gre čez stopnice, ker bi jo bilo preveč strah, ni obstajala... Povodec na kratko, ob meni in z besedno vzpodbudo in je šlo. Pa še ostali ljudje, ki so želeli na trjekt so nama dihali za vrat :P .
Jaz bi res čim manj komplicirala. Stopnice kot stopnice, nič posebnega. Kot vsak drug strah, ki ga pes lahko pridobi zaradi nepravilne reakcije lastnika na primer.  Ampak, če je že prišel na stopnjo, da noče več niti poskušat, bo ta sistem verjetno težje izpeljati.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 07 Julij 2012, 03:23:38
Aha, to je približno tako, kot nagobčnik. zakaj bi se trudil zabijal čas in psa lepo postopoma naučil, če pa mu ga lahko nabiješ gor pa čao. Saj mora pes delat to, kar se gospodarju naprdne. Ane. Če je nekaj nujnega in se fejst mudi ne rečem. Če imaš čas pa lahko delaš lepo počasi. Je rezultat boljši in zanesljivejši.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 07 Julij 2012, 10:06:20
Ni bilo čisto tako mišljeno ;)  in nikakor ne mislim, da so vsi predlogi, ki ste jih podali zanič. Moje mnenje je daleč od tega, da mora pes delati kar se mi zazdi samo zato, ker sem pač jaz tako rakla. Je pa fino, če mu lahko pokažeš, da ti lahko zaupa.
Nekaterim psom lahko s tem cincanjem, vabljenjem in priboljški dejansko strah povečamo. Pa bi mogoče, ko bi šli enkrat čez vseeno ugotovili, da pa le ni nič hudega in, da je to kar vodnik reče spet res (namreč, da ni nič hudega). Tudi odvisno od tega kako občutljiv je pes. Nikakor ne mislim, da bi morali  pse z zatezko in po vsej sili vlačiti na neprijetne površine kot se da v videti v kateri od oddaj CM...
Še ena ideja, ki sem se jo spomnila. Pes naj hrano dobi na stopnicah ali tako, da mora po stopnicah do nje. Pa sprehajanje na povodcu v enakomernem tempu gor in dol (mogoče težje izvedljivo na stopnicah). To idejo sem videla v oddaji, kjer se je pes bal drsečih ploščic v hiši. Iz zadeve so delali preveliko dramo, nastavljali tepihe, preurejali zadeve tako, da psu ne bi bilo treba it čez in pes je vsakič na ploščicah dobesedno zmrznil. Noben priboljšek ni pomagal. Je pa pomagala hoja na povodcu skupaj z vodnikom, počasi, da se je naučil, da ne drsi, če hodi počasi.



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 07 Julij 2012, 18:07:21
Ah, tole me spomni na eno manjšo prigodo z rešetkastimi stopnicami in mojim pesom par let nazaj - pes, ki nikoli prej v življenju ni od blizu videl rešetkastih stopnic, kaj šele da bi moral po njih, je šel z mano v neko trgovino, do katere so vodile kar lepo strme in zavite rešetkaste stopnice - no gor je šlo brez problema (nihče še pomisilil ni, da bi morale stopnice predstavljati kak problem), zapletlo se je pa pri 'sestopu' navzdol  :-\, ko je pes kar naenkrat ugotovil, da so stopnice 'prenevarne'. In kaj sedaj? Dol je bilo seveda potrebno priti, da bi se psa neslo, je  odpadlo, ker je prevelik in pretežak, siliti v kar koli pa ga ne maram (sploh, če je popolnoma jasno, da mu določena situacija predstavlja velik stres), čeprav bi se ga v skrajnem primeru dalo tudi odvleči po stopnicah.
 No nastalo situacijo sta pomagala na eleganten način rešit dva čisto navadna predpražnika sposojena izpred trgovine ;D -enega po enega se mu je podstavljalo na stopnico na poti navzdol (torej pes je stopil na prvo stopnico s predpražnikom, ta čas pa se je drugi predpražnik postavilo na naslednjo stopnico in tako vse do tal) - in pes je popolnoma brez problema in vsakršnega dodatnega stresa tako zame ali zanj prehodil te 'grozne' stopnice tudi navzdol.
Po tistem sicer nisva bila nikoli več v situaciji, ko bi moral po takih stopnicah, ampak verjetno je to tudi eden od načinov, kako postopoma pomagati psu premagati  strah pred neko prepreko.



Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 07 Julij 2012, 22:01:48
Lanabela, tvoja metoda je dosegla nesluten rezultat  ;D Artija sem postavila na zadnjo stopnico, ta pa se je, namesto, da bi sestopil, lepo obrnil in zlagoma odšel po stopnicah navzgor. Jaz sem bla pa takole  :o
Očitno ga ni tako zelo strah, napako sem nekje morala narediti jaz.