Prvo slovensko leglo novoškotskih prinašalcev

barbara10 · 36783

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Parili smo Gea Angels of Baranya x Lauvstua's Olympic Orion Ayrdust.


Če bo vse po sreči, bo 1. Geino in 4. Orionovo leglo rojeno okoli 22. 10. 2012

Orion: http://s243.photobucket.com/albums/ff127/Megmarion/Orion/?albumview=slideshow&fb_source=message
Več o Orionu: http://www.dancingwithfire.novascotia.pl/index.php?lang=eng&modules=orion_eng
Njegov rodovnik: http://www.toller-l.org/tollerdata/pedigree.asp?ID=28053

Gein rodovnik: http://www.toller-l.org/tollerdata/pedigree.asp?ID=25208
Nekaj njenih slik: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.4169948780950.160393.1651142049&type=3

Gea: HD-A, ED-0 (free), PRA-prcd clear, CEA clear, MH clear, oči čiste
Orion: HD-A, ED-0 (free), PRA-prcd clear, CEA clear, CH clear, DM clear, oči čiste

Gea: B-BH, PNZ I
Orion: KPT I

Gea: J. Ch. Slovenia, Ch. Montenegro, Ch. Macedonia, open Ch. Slovenia, open Ch. Croatia, open Ch. Italy
Orion: J. Ch. Poland, Ch. Poland

Gea: 43 cm
Orion: 51 cm

Gea: mehek ugriz, tih delavec, se hitro uči, hitro lahko izgubi koncentracijo in motivacijo (obvezno je delo po manjših korakih, kratek čas, s pozitivno motivacijo, zanimive in zabavne učne ure), tu in tam je lahko malo trmasta in poskuša naučeno narediti malo po svoje, si vzeti vmes čas še za kaj drugega (obvezna je vodnikova doslednost)
Orion: mehek ugriz, tih delavec, uči se malo počasneje, ampak ko pokapira, dela vedno tako, kot je bil naučen

Geini minusi: nizka, dolga, z velikimi in ne perfektno trikotnimi uhlji
Geini plusi: močne kosti, debela, težka ušesa

Upamo, da bomo s to izbiro samca (višina je na maksimumu standarda, samec je proporcionalen) "popravili" Geine minuse.

Pričakujemo vse mladiče po velikosti v standardu (Orion je najvišji iz legla, Gea med najmanjšimi iz legla), želimo si pa srednje velike (glede na standard) tollerčke močnih kosti z manjšimi ušesi od Geinih in bolj trikotne oblike.

Pričakujemo svetlejše (oranžne) pse z roza noski. Želimo si vsaj enega mladička z več beline na koncu repa. Upamo, da ne bo belin na napačnih mestih.

Želimo si zdravih mladičev. Do sedaj, po mojem vedenju in vedenju lastnikov samca, nobeden od sorodstva ni zbolel za SRMA ali da bi imel kaj drugega.
Kar sta bila starša testirana, sta vse clear. Tako bodo mladički "clear by parentage".

Ne Gea (19. 1. 2009), ne Orion (16. 2. 2010), ne kažeta nobenih znakov pretirane zadržanosti do tujcev. Orion naj bi bil svetovljanski že od malega, medtem ko je bila Gea na razstavah in do določenih tujcev zadržana. Vendar tega problema več ni, še več, tu in tam bi se reklo, da je celo preveč korajžna (se dogaja, da kakšnemu obisku skoči v naročje ;)).

Pričakujemo pse sposobne za različno delo in športe (izjema je napad in obramba, čeprav so tollerji "alarm" psi, ki vriskajo in ne lajajo kot ostali psi).

Obdržati nameravamo eno samičko, če bo kakšen ustrezen samček mu poiskati aktivnega solastnika.


Ti mladički ne bodo za življenje zunaj. Vrt ni potreben. V urbanem okolju vedno pod nadzorom, cepljeni vsako leto tudi proti kužnim boleznim.
Kavč mladički bodo morali biti obvezno sterilizirani/kastrirani.
Socializacija, vzgoja in vsaj mala šola so obvezni (tudi za kavč mladičke). Šolo odobrimo mi (da zavarujemo naše pse pred nepotrebnim cukanjem).

Zaželjen je vsakoletni obisk CAC Trbovlje (ustrena lokacija).

Za sterilizacijo/kastracijo pred 6 mesecem vrnemo od kupnine 100 € (tudi za kavč pse).
Za slikanje kolkov in komolcev s poslano poskenirano oceno vrnemo od kupnine 50 € (to slikanje vas v Zagrebu stane 40 €).
Za opravljen BBH vrnemo od kupnine 50 €.
Za Ch. Slo od kupnine vrnemo 50 €.
Kupnina je vrednost naskoka, ki je nanesel 850 €. V končni fazi vas nakup pride 600 €.

Enkrat letni kinološko obarvan vikend tabor je obvezen (in brezplačen).
Mladiči do 100 km stran od nas imajo obvezno enkrat mesečno enodnevno kinološko obarvano srečanje (in brezplačno).
Mladiči do 50 km stran od nas imajo obvezno dvakrat mesečno enodnevno kinološko obarvano srečanje (in brezplačno).
Mladiči do 15 km stran imajo obvezno tedensko enodnevno kinološko obarvano srečanje (in brezplačno).

Na teh srečanjih se bo delalo na socializaciji, navodilih za vzgojo, učenju pravilne igre in nagrajevanja, poslušnosti takšne in drugačne vrste, trikih oz. zavedanju telesa psa, spoznavanju ovir, uvajanje v vleko za pohodništvo in canicross, priprave na razstave, VPR, PNZ ter vse ostale retrieverske preizkuse z mrtvo divjadjo in različnimi drugimi prinosili, iskanje tartufov...
Na teh srečanjih sodelujemo vsi.

Načeloma dvakrat mesečni obisk nadomesti pasjo šolo.
Z naše strani odobrena pasja šola nadomesti obvezna mesečna srečanja.
Obveznih mesečnih srečanj se ne rabijo udeleževati kinološko aktivni vodniki. Ste pa zelo zaželjeni.


V primeru dodatnih vprašanj: 051 359 348 ali meni osebno na mail [email protected].
Spletno stran bom dokončala v 2 tednih in jo javim naknadno.

V primeru posebnih želja, kaj bi s psom počeli, bomo pomagali pri izbiri najboljšega kandidata in ga predhodno uvajali.

4 tedne še sprejemamo obiske za ogled naših psičk, da lahko dobite občutek o pasmi in spoznate vsaj mamo (oče živi v Krakovu, Poljska).
Po teh 4 tednih obiskov ne sprejemamo do 7 tedna mladičev (če bo ultrazvok čez 1 mesec pozitiven).


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 25 Avgust 2012, 00:23:36
Srečno :) - bere se pozitivno :)

lp ž & l & h


m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #2 : 25 Avgust 2012, 11:40:10
Še več podobnih oglasov v Sloveniji si želim  :o, upam, pa da se bo našlo tudi dovolj takšnih bodočih lastnikov  :-[. Vse najboljše vam želim!



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #3 : 25 Avgust 2012, 11:50:25
Super :) Veliko sreče pri leglu  :)  Me pa samo zanima (iz firbca), zakaj nobenega obiska do 7.tedna starosti mladičev?

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4 : 25 Avgust 2012, 11:52:23
Hudo :)
mene pa zanima, zakaj je plus, da je Gea debelA?

battito animale


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #5 : 25 Avgust 2012, 11:54:53
Lilit, tista beseda debela se pomojem nanaša na ušesa: debela, težka ušesa  ;) Vsaj jaz tako razumem....

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Banjusie

  • *
    • Prispevkov: 75
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 25 Avgust 2012, 12:05:05
Super! Upam, da bo vse potekalo po maslu :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 25 Avgust 2012, 12:07:18
zanima me, koliko ljudi bo pripravljenih kupiti mladiča pod takimi pogoji.....


rovena

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 25 Avgust 2012, 12:16:12
hm...mene tudi to zanima  ;D 

Lp :)


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 25 Avgust 2012, 12:25:44
Srečno! :)
Koliko je povprečno mladičev pri Tollerjih? Bi rekla, da jih bo 7 ali 8 :D

zanima me, koliko ljudi bo pripravljenih kupiti mladiča pod takimi pogoji.....
Pogoji so kar, ja...


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 25 Avgust 2012, 13:02:53
barbara - v redu si si tole zamislila, večino pogojev. Upam, da ti uspe, ker je zelo težko pri stanju kinološke osveščenosti pri nas. . in ne dovoli,  da vse obljubijo, podpišejo in nič ne naredijo... Se pa najdejo tudi ljudje, kot jih želiš.. hvala nebu.. ampak težko bo
Pa tudi šolanj te vrste je prav malo.. ti povem, da jih je težko najti - se pa popolnoma strinjam s prijaznim šolanjem
Imam pa pripombe:
-  potomci dveh exstremov niso povprečje oz. jih je zelo malo( to, kar želiš) ampak so   spet na obeh mejah
- jaz nikoli ne bi zahtevala sterilizacije/kastracije  pred spolno zrelostjo ( gonitev, delovanje testisev) - poglej negativne učinke; nikoli tudi ne boš mogla oceniti dokončnega psiho/fizičnega razvoja
- ocena kolčne displazije brez sedacije ( v ZGB) ni zanesljiva ( zahtevani položaj je težko/ni mogoče doseči
Lp - na voljo tudi zs če želiš

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 25 Avgust 2012, 13:43:46
zelo moteče - da ne smeš videti mladičev pred 7 tednom - jaz hočem videti mladiča prvič najkasneje pri 5 tednih. Pa raje teden prej.
- če že zahtevaš  zahtevaš kastracijo bi morali biti ti mladiči vsaj pol cenejši - tisto kar vrneš od kupnine ne pokrije niti stroškov kastracije. Pa s kastracijo seveda pes izgubi vso svojo razstavno in razplodno vrednost.
- srečanja mladičev so sicer silno luštna in pohvalna zadeva, a če je obvezno, postane ogabno. Enako velja za katerokoli šolo ali tečaj.
- lahko svetuješ ali odsvetuješ šolo, prav tako lahko svetuješ ali odsvetuješ določene metode dela - ne moreš pa odločati, kaj bo kdo s svojim psom delal in kje - dokler ne krši zakona.
- ne moreš hkrati prodati mladiča in odločati o tem, kaj se bo z njim počelo

Ostalo je pa že Martina povedala.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #12 : 25 Avgust 2012, 13:49:30
Vso srečo!

Priznam pa, da pri "moji" pasmi bi mene taki pogoji odvrnili, ker se mi zdijo preveč "kontrol freak" in premalo zaupanja s strani vzreditelja, izjemoma, če gre za solastništvo, kjer bi pričakovala 50% manj kupnine in 50% kritje stroškov (razstave, preizkusi-izpiti, tekme)  :-\

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #13 : 25 Avgust 2012, 14:06:08
Mene pa ne bi prav nič motilo - Logijeva vzrediteljica sicer ne napiše vseh pogojev v pogodbo, niti ne zabeleži obveznih srečanj ipd.,
ampak lepo prijazno povabi vsak teden na učenje tega ali onega, vsem kupcem pa pošlje navodila, kako naj delajo sami (recimo, za tiste , ki smo dobrih 1000 km stran :) ) - navodila sem dobivala od julija, ko sem šla po mladiča, do decemebra skoraj vsak teden, kasneje pa bolj poredko (sicer je res, da so bila v nemščini, in da sem upoštevala samo del, ampak je vseeno koristno za prebrat, premislit in kar precej za upoštevat - pač, vezano je predvsem na aktivnosti v zvezi s splošno vzgojo in treningi delovnih labradorcev, ni pa prilagojeno za potencialne reševalce :) ).
Slikanje, preizkus značaja, trening prinašanja dummyjev, itd organizira vzrediteljica, za tiste, ki se s tem strinjajo. Genetski test za prcd-PRA, ker je bila samička carrier, je organizirala v leglu, odvzem krvi za nemško bazo in za razvoj novega testa v Švici, je plačala sama za vse, ki smo pripeljali psa tja.

Za takega psa, kot je moj pubertetnik, bi se pač strinjala z marsičem, sploh , če je koristno in ugodno :), in , če bi vzrediteljici zaupala toliko, kot lahko Logijevi, ki ima pač nekaj več kot 30-letno prakso z vzrejo te linije, vzgojo, treningi in delom specialne lovske vzreje labradorcev z udeležbo na WT in FT :)

lp ž & l & h


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 25 Avgust 2012, 15:01:55
Čeprav - tole glede kastracije ali sterilizacije - pa pri njej v pogodbi piše, da lastnik ne bo kastriral / steriliziral psa iz njene vzreje, razen v dogovoru z njo.

Prizadeva si, da bi čim več labradorcev z ustreznim značajem in zdravjem, ki ustrezajo standardu, imelo po eno do dve legli (velja predvsem za samce, pri samičkah pač ni vsak pripravljen imeti legla, lahko se pa dogovori z njo in ima leglo pri njej).

Poleg tega je itak nemogoče imeti delovno linijo labradorca za 'kavč' psa - vsakega je treba umsko in fizično zaposlit, ker je sicer prenaporen :)

lp ž & l & h


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15 : 25 Avgust 2012, 15:11:24
Ja saj. Eno je nekaj spodbujati in priporočati, drugo pa je nekaj zahtevati. Razlika je ogromna - učinek pa niti ne - v praksi je namreč silno težko je izsiliti kakršne koli ukrepe proti lastniku, ki se v pogodbi napisani zahtev  ne drži, a ne krši nobenih zakonov in predpisov. Hkrati pa nas večina veliko raje dela nekaj, kar se nam ponudi kot nekaj v kar smo prisiljeni. (tudi pri ljudeh se pozitivna motivacija obnese bolje od prisile)


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 25 Avgust 2012, 17:46:51
Ja, najbrž res :)
Pa tudi obiski so bili stalno dobrodošli, in pri 6 tednih je že celo leglo naložila v avto in jih peljala na obisk v  dom starejših občanov - njim v veselje, mladičem pa za socializacijo :)

lp ž & l & h


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #17 : 25 Avgust 2012, 20:42:02
Vso srečo! Pa upam da bo res kakšen mladič tak, kot si ga želiš iz take kombinacije. :)

Če bi mi vzreditelji mojih psov dali take pogoje, mene ne vidijo več. :-\ Pa imam v obeh pogodbah, sploh pri prinašalki, kar nekaj pogojev in obveznosti.

Čeprav - tole glede kastracije ali sterilizacije - pa pri njej v pogodbi piše, da lastnik ne bo kastriral / steriliziral psa iz njene vzreje, razen v dogovoru z njo.
Tole imam tudi jaz v pogodbi pri moji Tollerki, s tem da imam jaz s/k skoraj izključno zaradi zdravstvenih razlogov, pa da se prej obvesti vzreditelja. Pri meni je žal do tega prišlo. :(

Tollerko sem prvič videla pri treh tednih, terierja pa pri starosti en ali dva dni. Pa potem na vsakih par dni. :-* Nobeni ni nič kompliciral, pri terierju je še psica po parih tednih stalno z mano hodila na obiske.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #18 : 25 Avgust 2012, 21:02:45
Bom se jaz napisala svoje mnenje, pa upam, da ne bo izpadlo kot kaksen napad, ker ni tako misljeno.  :-\

Meni osebno paritve dveh ekstremov z namenom, da dobis neko zlato sredino niso vsec, kajti ne bodo vsi mladici v tisti zlati sredini..  :-[ Razen seveda v izjemnih primerih, ce imata oba izmed ekstremov tako mocne kvalitete, da jih hoces na vsak nacin naprej prenest (kar v vasem primeru ne drzi, ce je Gea dobila dobro vzrejno oceno, ne odlicno). Drugace za dobro pasme bi bilo dobro, da se takih paritev nebi sli.

Glede pogojev se pa strinjam z Lanabelo, eno je, ce nekaj priporocas in svetujes, drugo je ce to zahtevas (kar ponavadi odvrne ljudi).

Me pa zanima, barbara10, a imate ze kaj rezervacij za mladice? Ker vprasanje je, koliko ljudi se bo strinjalo s takimi pogoji.. Pa ce se res skoti 8 mladicev ali se vec...  :-[

Drugace pa srecno! :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #19 : 25 Avgust 2012, 21:35:06
Načeloma pri paritvah ekstremov (torej recimo  psico na spodnji meji s samcem na zgornji meji ali še malenkost čez, za vsak slučaj) ne dobiš nekaj srednjega ampak neenotno leglo v katerem je vsaj nekaj mladičev neskladne konstitucije. Vendar konkretnih psov ne poznam,  razlika v višini niti ni za videt tako velika (pri moji pasmi taka razlika v višini povsem običajna in nikakor ne prevelika). Sicer bi bil primernejši srednje visok pes izrazito skladno grajen, a verjetno idealnega samca pri tako redki pasmi težko najdeš.


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #20 : 25 Avgust 2012, 21:42:25
Pri Geii ni toliko 'problem' višina (pa res dvomim da ima 43cm, moja je bila na telesnem izmerjena toliko, pa so jo šele pri 3. merjenju potem namerili 46, pa ima vsaj 47), ampak sama proporcialnost telesa.
Tudi če bodo mladiči velikosti v sredi med starši, ampak bodo Geiinih proporcij, ne bo glede tega popravljeno nič. :-\ Velikost pri Tollerju ni tako kritična, kot je sama proporcionalnost. Funkcijsko še vedno lažje dela manjši/večji pes lepih proporcij, kot pes srednje velikosti, ki pa ima npr. kratke tace in dolg ledveni del.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #21 : 25 Avgust 2012, 21:45:33
Vso srečo z leglom!  :)

Moram pa tudi jaz povedat, da če mi vzreditelj postavi take pogoje, ni variante da vzamem mladiča. Mogoče, ampak res mogoče, bi se s tem strinjala, če bi šlo za solastništvo, pri lastništvu pa niti slučajno.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #22 : 25 Avgust 2012, 21:55:50
Barbara vso sreco z leglom in novimi kupci.  :)

Tudi sama se strinjam s predhodniki - da mi vzreditelj postavi take pogoje, me ne vidi nikoli vec.
Pa sem ravno 1 teden nazaj podpisala pogodbo s precej obveznostmi in pogoji, ampak tole vase je pa res too much :-\



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 25 Avgust 2012, 21:57:40
He, barbara10,

saj se moram tudi jaz oglasiti, in tudi moj namen ni niti slučajno "napadati"...

Definitivno imamo vzreditelji ambicije in načrte glede mladičkov...Ponosni smo na pasje starše, radi bi, da bi se tudi o "ta malih" kaj slišalo...Kaj počelo z njimi...
Entuziazma je veliko...

Pa vendar se zgodi, da teorija in praksa včasih ne hodita z roko v roki... Ljudje s(m)o različni.. Različne vrednote, cilje, ambicije imamo. In potem se zgodi še veliko  nepredvidenih stvari... In se  ambicijske "domine" rušijo..

Verjamem, da želiš pasjim "otrokom" vse najboljše.. Volja je velika.  Znanja imaš dovolj. Rada bi ga prenesla na nove lastnike.. Super.
Vendar ne smeš biti razočarana, če se pri vseh mladičkih  oz. bodočih lastnikih ne bo izteklo, kot si si zamislila. Ker se ne bo. In bodi vesela za tiste, ki  ti bodo "sledili"...

In še bolj vesela boš (samo morda danes tega še ne veš), da bodo vsi našli dober, topel in ljubeč dom.  Ti pa boš z bodočimi lastniki mladičkov "stkala" lepe prijateljske vezi.. Ki bodo trajale, se krepile... Te "bogatile"...

Pa še nekaj... Glede obiskov, ogleda in izbire mladičkov s strani bodočih lastnikov...   7 tednov je definitivno predolga doba... Ljudje smo
Željni videti malčke... Manjši je, bolj ga "začutimo"... In ko prvič stisnemo tisto debelo kepico v roke, jo povohamo, začutimo -  je občutek nepopisno lep....  Prijeten. 
Tudi za ceno lastnega "strahu"  boš morala ljudem dovoliti zgodnejše obiske... Pri nas so se  začeli, ko so bili malčki stari en teden... Ja, saj mi ni bilo povšeči, jaz bi jih najrajši "Izolirala", pa ne gre barbara 10...  Ljudje si jih želijo videti.. In velikokrat prihajajo vsaj 1x na teden (pa ne eden človek,  ampak cela družina)  gledati svojega novega "družinskega" člana... In odidejo s "polno" dušo... Prosim razmisli.
Saj je tudi mene bilo strah, da ne bodo kaj "prinesli" v leglo... Vse  obiske sem posprejala s Spitadermom...
Porabila sem, čisto zares 2 dozi...   Evo, tako sem ga "sračkala"... Nisem pa "upala" ljudem prepovedati obiskov....

Držim pesti, da kmalu na svet prikukajo novi mali velikani....
Lep pozdrav.


bodo sledili..



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 25 Avgust 2012, 22:16:52
Saj samec je proporcionalen. Ni prekratek recimo (potem bi lahko govorili o parjenju ekstremov). Idealnih psov ni. Se bo pač med mladiči iskalo za naprej najbolj skladno grajene.
Pa da ne bom izpadla preveč tečna: čestitam Barbari za pogum. Zelo redko kdo opiše tudi napake svojih psov. Večina jih niti videti noče. Kaj šele priznati. Pa tudi sicer je imeti leglo pri redki in slabo poznani pasmi pogumna poteza. Tudi zato: veliko sreče, lepe mladiče in čimboljše kupce.
O pogojih za kupce pa vseeno velja malo razmisliti - tisti kar je napisano bi lahko zahtevala kvečjemu od solastnika ne od lastnika.
In kar se obiskov tiče: bodi vesela, če jih boš imela. Tudi meni bi zelo pasalo, če bi lahko odpikala obiske bodočih lastnikov, pa bi bila lepo komot in imela sveti mir. Pa jih nisem nikoli, celo tisto leto ne, ko je razsajala izredno huda epidemija parvoviroze in so vzreditelji izgubili cela legla. Takrat sem imela improvizirane dezobariere, ljudje so si morali razkužiti roke in niso smeli dajati mladičev v naročje. V običajnih letih pa ni bilo nobenih omejitev. Obiski so sicer naporni, a to paše k vzreji. Mladičem pa samo koristi. Ponavadi so lahko prvič prišli pogledat leglo kadar so hoteli, tam nekje od enega tedna naprej - a samo kratki obiski brez motenja psice in mladičev. Tam enkrat po četrtem tednu pa so lahko prihajali neomejeno, tudi otroci, in pri starejših mladičih so lahko pripeljali celo svojega psa, če so ga imeli in je bil zdrav in cepljen. Mladiči imajo od tega samo korist.Tudi za imunski sistem je dobro, da ima kaj dela. Poleg tega zelo dobro spoznaš bodoče lastnike, kar je veliko boljša garancija da bo mladičem dobro, kot pa eksotični pogoji v pogodbah.


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 25 Avgust 2012, 23:04:39
Meni tudi ne bi bilo všeč,da bi lahko prišla mladička pogledat šele dva tedna prej,preden ga vzamem domov...Naša dva sva videla prvič, ko sta bila stara dva tedna in pol..In ja, tudi v rokah sva ju imela :-[ In nato sva se vozila vsak teden iz Ljubljane na Jesenice, da sva vse precrkljala  :) Imam krasne spomine na tisti čas, nikoli se mi ni teden tako vlekel, vse imam dokumentirano, in sem neskončno hvaležna vzrediteljici,da nama je omogočila, da sva bila zraven, in spremljala, kako so se ti mali "krtki" (prva asociasija, ko sva jih videla), spreminjali v male psičke, in nato kako odraščajo ter kako se karakterno razvijajo.

Glede pogojev, ki jih imaš...jaz take pogodbe ne bi podpisala...tudi pri bokserjih imajo nekateri vzreditelji take pogoje, in sem se jih tudi zato ognila. Pes je moj, vedno bom delala v dobrobit njega, oba se šolata, začeli bomo z razstavami, tudi takoj sem povedala, da psičke ne bomo parili, ker nisem želela, da bi bila njena pričakovanja v tej smeri, ne bi pa želela, da bi mi s pogodbo dihali za vrat na katerih razstavah moramo biti, določali kdo mi bo šolal psa...pes je moj..mogoče se to grdo sliši, samo po mojem mnenju je od trenutka, ko sem ga plačala moj, in jaz odgovarjam zanj, in odločam,kaj je zanj najbolje - velikokrat tudi po posvetu z drugimi...z vzrediteljico smo v stiku, se tudi obiskujemo, je dobrodošla kadarkoli, živimo pa svoje življenje. Tako kot pravijo predhodnice, če bi bilo solastništvo, bi mogoče razmislila o takih pogojih,kot jih imaš, v primeru lastništva, pa žal ne.

Once you go boxer, you never go back :)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #26 : 26 Avgust 2012, 06:31:39
Prvo čestitke za bodoče leglo :o

diva1, zelo lepo napisano! :)

Se strinjam z predhodnicami :)

Ko bom iskala novo pasjo mrcinco vsekako bom želela jo mnogo prej kot pri sedmih tednih staro jo videti. Ok to tudi odvisno od kod bo. Če iz SLO, bom želela čim pogosteje jo videvati ok enkrat tedensko.

Želim, da bi potekalo vse v najlepšem in brez kakršnih koli zapletov.

lp


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #27 : 26 Avgust 2012, 09:03:22
Tako vsestranski opis staršev in želja glede mladičev je pa res treba pohvalit in vzeti za zgled!

Glede ekstremov:
saj piše, da je bila psička najmanjša v leglu, samec pa največji v leglu (torej nista bila izbrana kot ekstrema!)!  Torej so ostali v leglu bili večji oz. manjši, oba sta v okviru dovoljenega, torej se res lahko pričakuje, da bodo mladiči tudi znotraj standarda. Ne piše edino, kako raznoliki sta bili legli staršev glede višine (in mogoče še kakšnih zunanjih in značajskih znakov).

Pomemben zabeležen značajski znak je omemba, da starša nista zadržana do tujcev - kolikor sem opazovala tolerje na Finskem (mislim, da jih je bilo pet ali šest) pri iskanju pogrešanih (na treningih reševalnih psov), je moral biti pri vseh poudarek na vzpodbujanju zaupanja do drugih ljudi, torej gre za pomembno navedbo.

Glede pogojev za kupce - saj še niso zapisani v pogodbi, doslej gre za želje, in glede na siceršnji pristop vzrediteljic do dela s svojimi psičkami, obstaja po moje velika verjetnost ponovnega premisleka argumentov za in proti zgodnji socializaciji mladičev in sterilizaciji / kastraciji, in verjetno nekaterih drugih 'obvez' :)

Je pa zanimivo povezati opažanja poznavalcev pasme v zgornjih komentarjih --- da je samička na spodnji meji dovoljene višine po standardu, da ima relativno kratke noge in dolg ledveni del  ---  z navedbo vseh njenih šampionatov!

Potemtakem razstavne titule vendarle niso ravno najboljše merilo funkcionalnosti psa (opomba o proporcih in funkcionalnosti) in posledično (ali predhodno ;) ) razvoja okusa sodnikov glede interpretacije standarda :) in razvoja funkcionalnih in lepotnih lastnosti pasme  :)

lp ž & l & h


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 26 Avgust 2012, 10:08:16
Potemtakem razstavne titule vendarle niso ravno najboljše merilo funkcionalnosti psa (opomba o proporcih in funkcionalnosti) in posledično (ali predhodno ;) ) razvoja okusa sodnikov glede interpretacije standarda :) in razvoja funkcionalnih in lepotnih lastnosti pasme  :)

Ne niso..se posebej na nasih raztavah, kjer so predstavniki dolocenih pasem redko zastopani in sta na razstavo prijavljena smo dva psa ali pa celo en - potem res ni tezko naredit ne vem koliko sampionatov..



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #29 : 26 Avgust 2012, 10:14:49
Potemtakem razstavne titule vendarle niso ravno najboljše merilo funkcionalnosti psa (opomba o proporcih in funkcionalnosti) in posledično (ali predhodno ;) ) razvoja okusa sodnikov glede interpretacije standarda :) in razvoja funkcionalnih in lepotnih lastnosti pasme  :)
Definitivno ne! Sploh če gledaš bolj na vzhodu, kakšen pes ni niti več T od tollerja, pa je nevemkolikokrat Ch. ::) Pa moraš samo pogledat na kakšnih razstavah so dobili kaj in pri katerih sodnikih, pa hitro ugotoviš zakaj je tako kot je. K sodniku ki pasmo celo pozna grejo enkrat, moogče dvakrat, potem jih pa mine, ker pač ne morejo dobiti kaj boljšega od pd.
In sem na lastne oči videla, kako se je značilnost pasme obravnavala kot napaka in napaka kot izredno dobra, celo zaželjena lastnost!?! ??? 
Meni so edini razstavni rezultati tukaj v Evropi nekaj vredni, če so s Švedskih specialk (1x letno, navadno po 300+ psov).

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)