dilema glede pasme

Putka · 43425

pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #120 : 19 Oktober 2012, 13:28:22
ampak kaj bi trošili tipkovnico, pes je predmet in z njim pač počne vsak kot sam misli da je prav (ponavadi le za njega samega pes pa kratko potegne)

Tako nekako ;) ................. pa veselo argumentiranje še naprej  ;D



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #121 : 19 Oktober 2012, 14:08:24
Tako kot si ti za svojo preprican, da je srecna in zadovoljna na vrtu in izkljucno in samo na povodcu, sem jaz prepricana, da so moji zadovoljni v stanovanju z rednimi dolgimi in aktivnimi izhodi (na katerih so tudi spusceni; najboljse, da policijo posljes name).

Da pa ponavadi pes potegne takratko je pa pretirano posplosevanje. Kot ponavadi pri tebi ;)

Pes rabi prostor za gibanje kjer prebiva, ker slednji (kar vas bo verjetno presenetilo) nima potreb istih kot ve; sedaj če ljudje tlačijo doge v enosobna stanovanja itak nič ne moreš, vidim pa dnevno tega efekt in lahko le in samo javno tole obsojam

Namesto da to javno obsojas in tlacis zraven ljudi, ki v ta kos ne pasemo, se lahko gres pogovorit z njimi in jih na stiri oci obsojas. Al jim mogoce svetujes, naj imajo psa na povodcu in ga vozijo na redne sprehode. Oz. glede na to, da je spuscen pes zate prekrsek, pa klici policijo.

battito animale


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #122 : 19 Oktober 2012, 14:25:47
Zakaj se pa tako razburjate če ste tako hudo prepričani da je vašim psom super v stanovanju? Davor je izrazil svoje mnenje s katerim se tudi jaz strinjam. Jaz vem da je moj pes veliko bolj srečen v hiši z velikim dvoriščem kot bi bil med 4 stenami. Saj psi so z veseljem notri ko jim fali družbe drugače pa še raje zunaj na prostem. Res pa je da sem do zdaj imela opravka samo s samostojnimi psi, ne vem kako je z nesamostojnimi.

Tole z povodcem je kaznivo. In če bi jaz nekoga takega videla mu prijava ne uide. Skrbniki psov bi morali biti odgovorni in v to se vključuje tudi samo zavedanje da je pes ne glede na vso vzgojo še vedno samo zver. Imamo vsako leto na tisoče pasjih ugrizov takšnih "ljubkih popolnoma neškodljivih psov". Zakon je enak za vse.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #123 : 19 Oktober 2012, 14:34:10
Seveda je. Ampak pravi, da ni dovoljeno psa spuscati na javnih povrsinah oz. tam, kjer je pricakovati vecje stevilo ljudi. Ce ga spustim nekje, kjer dalec naokoli ni nobenega, ne krsim nic.

battito animale


GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #124 : 19 Oktober 2012, 16:42:17
načeloma nas večina to počne tako ali tako če nočemo goščave; ampak če mi recimo luknjo skoplje na vrtu je to mal bolje kotpa da najdeš kost za pojštrom  ;)

Moj pes točno ve, kje mu je mesto za glodat kosti. Prejšnji teden se je "čisto spozabil" ::) in s kostjo v gobcu odmarširal proti eni sobi, pa verjemi, da ni prišel do nje. Je bil dovolj moj: "Ej gospod, kam pa kam?" za povrat... :D

Pes rabi prostor za gibanje kjer prebiva, ker slednji (kar vas bo verjetno presenetilo) nima potreb istih kot ve; sedaj če ljudje tlačijo doge v enosobna stanovanja itak nič ne moreš, vidim pa dnevno tega efekt in lahko le in samo javno tole obsojam

Zdaj pa me je res sram, ker moj revež živi v "garsonjeri", veliki skoraj 70 m2, z dvema spalnicama in balkonom, do katerih ima dostop 24 ur na dan. :-[ :P



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #125 : 19 Oktober 2012, 17:16:51
potlej imam jaz nore/čudne pse...dva velika psa, celi dan odprta vrata (izjema je zima) ograjen vrt (blizu pol hektara) na katerem si lahko najdejo še pa još zaposliteve (od kokoši, konja, kuncov, mačk...rož za skopat, zelenjavo za obdelat...neograjeno gnojišče s kompostnikom na samopostrežbi...sosede za nalajat...)...pa so celi ljubi dan točno od 0-200cm stran od mene.  ::) jim bom dala tale del teme za prebrat, da jim bo jasno da so veliki psi za ven, ker sami tega niso zmožni razumet  :D ker nič od čarov ograjenega vrta ne izkoriščajo.
Aja pa eden je star pesjakar mešan med drugim z NO. Druga pa je pes iz ograjenega dvorišča (kjer je neizmerno rada sama preganjala veverice in kopala luknje) in je mix z borderju.
Tamale dve pa sta že od nekdaj notranje kužike (ena celo blokar) in prav tako nista nikjer drugje kot mi.

Sem že pred časom vprašala enega zapečenega klasika, ki jim notranje bivanje psa ne gre v račun - Zakaj pa je vaš pes rajši zunaj kot zraven vas ??? Mojim sem jaz očitno dovolj in vse.  :P

In pa še eno definicijo bi prosila za utemeljit - kaj je to velik pes? Hrt (plečna lahko tam okoli 80cm in nič kilogramov pa prav nič nič podlanke-skrajno neprimeren za zunanje bivanje)? Doga (plečna spet tam okoli 80+ pa več kil ko hrt in spet nič nič podlanke za zunanje bivanje)? Buldog (plečna sicer ne vem točno ampak je znatno nižji kot hrt kil pa praktično več)? NO (krepko nižji pes od hrta pa krepko bolj težek)? ... ??? Tok da vem mojim povedat v katero kategorijo pašejo, ker če presegajo normalno mejo za notranje bivanje, da jih kiknem ven , ker sami se nočejo 8)

Aja pa še to...ko jim je jasno, da se oblečem za ''od doma'' se prav potuhnejo v svoje postle in bokse, da slučajno nebi koga po pomoti ven zaprla. Madona so čudni.  :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #126 : 19 Oktober 2012, 17:47:46
Citiraj
Madona so čudni

ker živali ne dojamejo lagodja in niso predmet vzgoje ? kar se mene tiče tole ni nič bolj kot tiste ki nosijo svoje cucke po torbicah 
zakaj bi mogel hoditi če ga mamca lahko nosi po rokah ali  se vstati ob 6h zjutraj iz tople postelje...saj ja ni nur ::)

Sedaj smo pač spet na točki sprenavedanja kaj sploh velik pes je, moja doga že ne...same old  ::)   

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #127 : 19 Oktober 2012, 18:03:36
Jaz sem rekla da imam izkušnje samo z samostojnimi psmi.  ::) Še nisem imela takšnega ki bi konstantno čutil potrebo po lastnikovi bližini. 

Psi se delijo po teži ne po plečni višini. Najdeš lahko več razdelitev po eni so veliki psi tisti ki tehtajo nad 30 kg do 58. Hrti so pa zgodba zase.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #128 : 19 Oktober 2012, 18:54:02
No potem mam res nore pse. Ker sta težja od 30 kg. Odkar so vrata pesjaka odprta pa prej samostojen pes (praktično 9 let samostojen) hoče zdle se tiščat zraven mene (mix dveh pasem ki so ''primerne'' za zunanje bivanje) Aja pa ni privezan name  ;) Samostojni so samo v toliko da samostojno hodijo za mano zaradi lastne želje (pa jih niti ne pitam niti ne razvajam, ker za to nimam ne časa ne želje) Ko so že nadležni do te meje da se niti obrnat sama več ne morem jih pošljem ven na sonce ležat. Pa tam počakajo natanko tako dolgo, da vidijo da grem predaleč po parceli pa se zložijo spet zadaj mene. Ker če je pa samostojnost to da si sami najdejo zaposlitev kot je kopanje lukenj in zabavanje lastnega dolgčasa...no to zame pač niso samostojni psi.  ;) Samostojen mi je recimo samo pastirski pes, ki mirno leži v senci na razgledni točki in ob nevarnosti (ki to res je) urgira. Nikakor pa ne psi, ki se znajdejo sami za zapolnitev njihovega dolgčasa.
Razen, če se komu zdi še samostojnost tudi to, da moji psi ''pomagajo'' s tem, da mi samoiniciativno prinašajo stvari, ki jih rabim (npr. če gremo plet vrt mi psica vedno sama pograbi rokavice in jih prinese takrat, ko vidi da jaz pograbim motiko :D ali pa da mi odnese kaj do koša za smeti, če vidi da jaz v enem šupu ne bom zmogla, pa da mi tavečji nosijo drva ko jih jaz zlagam). Mojim je to pač zabavno - če njihova ''familija'' nekaj počne počnejo zraven. Pse zmatram. Zadovoljni so sami s sabo. Pa še škode z luknjami mi ne delajo.   Če jim ''ni do pomaganja'' pa pač ležijo zram pa se grejo ''nadzorne''. ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #129 : 19 Oktober 2012, 19:23:06
.......to samo dokazuje, kaj vse naša kinologija zamaju; je že čas, da stopiš iz anonimnosti in razjasniš obzorja neukim  ;D

PS
Pa javi, ko bodo spregovorili  ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #130 : 19 Oktober 2012, 19:26:49
 ;D hehehe...govorijo pa že  ;) samo na svoj način  :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #131 : 19 Oktober 2012, 19:30:19
Razen, če se komu zdi še samostojnost tudi to, da moji psi ''pomagajo'' s tem, da mi samoiniciativno prinašajo stvari, ki jih rabim (npr. če gremo plet vrt mi psica vedno sama pograbi rokavice in jih prinese takrat, ko vidi da jaz pograbim motiko :D ali pa da mi odnese kaj do koša za smeti, če vidi da jaz v enem šupu ne bom zmogla, pa da mi tavečji nosijo drva ko jih jaz zlagam). Mojim je to pač zabavno - če njihova ''familija'' nekaj počne počnejo zraven.

Pa nosit kangle z vodo ko zalivamo al pa živino napajamo, al pa košare z gobami/kostanjem.. se prav kavalirsko uštuli zraven dej bom js nesu ku vidim da je težk   ;D



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #132 : 19 Oktober 2012, 19:48:37
 :D ta je dobra dej bom js je ravno danes moja tamala pikolo kuža na vsak način iz kopalnice do tavelike kante za embalažo nesla taveliko plastenko od gela za prat. Ji jaz še žnaram ''dej to men no ko je prevlko'' in ona men nazaj pogled ''bom jaz! pa šest klicajev'' odšiba do kante pred mano, se usede in čaka da pospravma  ::) Psica s plečno slabih 30cm pa 3 l plastenko  :D
aja matram jih heheheh

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #133 : 19 Oktober 2012, 19:59:05
Hehehe, da ne bo kdo mislil, če imaš psa iz 9. FCI grupe, da je pa potem izi in ti ni treba nič s psom počet. Marsikatera pasma iz te grupe je lovskih korenin in imajo ti psi še vedno bolj izražen lovski nagon od drugih pasem iz te grupe, so hiper  itd. (kodri, kavalirji). Potem je tu bostonc, ki so ga naredili za podgane lovit - se tudi pozna. Ti psi zahtevajo kar dosti akcije. Pa tudi tiste pasme, ki so nastale izključno in samo za družbo človeku, na primer šicu, imajo svoje zahteve. Moje bejbe morajo ven med ljudi, drugače so strašno nesrečne. Preprosto morajo vsak dan imeti stik z ljudmi tudi zunaj svojega gospodinjstva. Zato sta npr. odlični terapevtki, v tej vlogi kar cvetita, nekako tako kot lovski pes med lovom. Njima sprehod v naravi niti približno ne pomeni toliko kot it ven v mesto, v dom za ostarele, skratka na kraje, kjer je dosti ljudi in kjer sta potem v središču pozornosti.  ::) Bo kdo rekel, ja, tko si jih navadla, ampak dejstvo je, da se tam pokaže, zakaj je bila pasma ustvarjena - za družbo človeku na kitajskem dvoru, kjer je kar mrgolelo ljudi.

Zato ne mislit, da če nočeš nič počet s psom, boš pa psa iz 9 FCI grupe vzel.  :P Tudi ti psi imajo svoje specifike in svoje potrebe in če jim ne zadostiš, imaš doma neizživetega, zafrustriranega psa. Res, da ti ni treba lovskih preizkušenj itd. delat, ampak če ti ne sede npr. s psom hodit med ljudi in bi psa raje doma puščal, ko greš ven pozabi na 9 FCI. Razen če se ti zdi ok, da imaš doma eno zafrustrirano, zdolgočaseno in nervozno pasje bitje.  ;)
Nisem mislila, da ne rabiš nič početi z družnim psom... ;) Ampak mislim da so bili namenjeni za družbo ljudem - tukaj se govori, da mora pes delati kar včasih (torej lovski loviti...), torej lahko potrebo družnega po družbi z ljudmi zadovolji večina (seveda to še zdaleč ni vse kar potrebuje, ampak je verjetno nekaj čisto drugega zagotoviti potrebe družnega kot goniča (če nisi lovec). :P



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #134 : 19 Oktober 2012, 20:00:32
Citiraj
Jaz sem rekla da imam izkušnje samo z samostojnimi psmi.  ::) Še nisem imela takšnega ki bi konstantno čutil potrebo po lastnikovi bližini.

Jaz imam pse, ki so po definiciji samostojni (polarce). Se znajo zabavat brez mene, si znajo najti hrano brez mene, če bi imele priložnost, bi si z užitkom privoščile tudi izlet brez mene, če smo skupaj se nas pa tudi ne držijo kot klop ampak ostajajo v vidni razdalji. Pa so vseeno veliko raje v hiši kot zunaj (razen če je kakšen krt ali voluhat za skopat ali jež za ulovit) Ali bolje rečeno, najraje so tam, kjer smo mi.
Ne vem sicer kakšno pasmo imaš, ampak takšno vedenje je značilno za pastirske pasme. Pa še to samo, če niso deležni dovolj temeljite zgodnje socializacije z ljudmi. Psi, ki jim ni do družbe z lastnikom so posledica pomanjkljive socializacije, ali pa je socializacija namerno obrnjena v drugo smer (da se pastirski pes naveže na ovce in ne na ljudi recimo)


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #135 : 19 Oktober 2012, 22:14:14
;D hehehe...govorijo pa že  ;) samo na svoj način  :P

Tudi slovar bi bil velik doprinos!



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #136 : 20 Oktober 2012, 09:16:51
Za to da slišijo kar želijo slišati ne potrebujejo slovarja  ;)

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #137 : 20 Oktober 2012, 09:51:57
Ne vem sicer kakšno pasmo imaš, ampak takšno vedenje je značilno za pastirske pasme. Pa še to samo, če niso deležni dovolj temeljite zgodnje socializacije z ljudmi. Psi, ki jim ni do družbe z lastnikom so posledica pomanjkljive socializacije, ali pa je socializacija namerno obrnjena v drugo smer (da se pastirski pes naveže na ovce in ne na ljudi recimo)

Dvomim da je to samo posledica pomankljive socializacije poznam dve osebi z pekinezerjem. Eden je totalno retardiran za moje pojme - konstantno išče lastnico, cvili če gre kamorkoli brez njega - skratka pretirano obseden z lastnico. Ta drugi pa vandra naokoli tudi ko so lastniki doma in ima možnost da je z njimi. Pa ne morem trditi da ta drugi ni navezan na lastnike ampak mu njihova družba ne predstavlja celega sveta. Je še vedno samostojno bitje in ne nek privesek.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #138 : 20 Oktober 2012, 11:08:31
Jaz osebno psa,ki si ne želi lastnikove bližine ne bi hotela imeti niti v sanjah.Pa imamo doma trenutno štiri pse dveh različnih pasem.Tudi vse zelo samostojne.Basseti so prvo poglavje.Znajo se zabavati sami,na sprehodih se ne oddaljujejo iz vidnega polja, a vendar večino časa preživijo v istem prostoru kot midva,čeprav so čez leto vrata v hišo vedno odprta.Finn-irski volčji hrt je izredno rad zunaj,še posebno sedaj,ko je zahladilo.Njegovo poglavitno delo je( po njegovem mnenju) v nap!"%....ju vsega kar gre okoli hiše,v lovljenju miši,pa še bi se kaj našlo.Pa vseeno ni čisto imun na lastnikovo bližino.Če ne drugače se zvečer zelo rad pride stiskat na sedežno.



Putka

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #139 : 28 December 2012, 12:13:27
Živjo, spet jaz  :) Pasmo imava zdaj že kar nekaj časa soglasno izbrano, nestrpno čakava na gonitve, legli bosta pa drugo leto kar dve, tako da bo izbira še toliko težja, sploh ne vem, kako se v takem primeru odločiš  :) po novem letu bova šla na obiske in upam, da bo za tem odločitev kaj lažja.
Res upam, da bova prepoznala že pri mladičku hiperaktivnega, preveč lajajočega psa... ker takšnega si namreč ne želiva... Če ima kdo kakšne napotke za izbiro mladička za namen družinskega psa (veliko otrok, obiskov, mačka...), bom z veseljem prebrala kak nasvet... Želim, da je res potrpežljiv, prijazen...
Pa mogoče kak napotek o tem, kako se bere rodovnike - imam namreč rodovnike od bodočih staršev, ampak se nič ne spoznam na te stvari, na kaj moram biti pozorna?



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #140 : 29 December 2012, 15:56:03
Katero pasmo?