dilema glede pasme

Putka · 43639

sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #30 : 10 Oktober 2012, 09:02:43
Hejla, tako malo sem preletela poste, mogoče je že kdo predlagal, ampak kaj pa recimo vižla ? :)




Putka

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 10 Oktober 2012, 09:06:51
vižle, ki jih jaz poznam, so za nas ful preveč nabite z energijo...  :-\ so pa res lepe za znoret  ;D mi je potem že boljši nkp, ki so po mojih izkušnjah velik bolj umirjeni :)



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #32 : 10 Oktober 2012, 09:09:40
vižle, ki jih jaz poznam, so za nas ful preveč nabite z energijo...  :-\ so pa res lepe za znoret  ;D

Ja, to pa se tudi meni zdi, da so, meni so tudi ful všeč. :)
Drugače pa jaz mislim, da (kot berem) setri, špringerji in lagotki so tudi super izbira, meni so vsi všeč, samo karakterjev pa ne poznam preveč dobro. :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #33 : 10 Oktober 2012, 09:12:31
Jooooj... Putka, če se boste odločli za angleškega setra, maš domačo nalogo, da o njem/njej redno poročaš na forumu.  :-* :-* :-*
Moja omiljena pasma :-|~

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Putka

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 10 Oktober 2012, 09:13:58
Ja, dobre smo si zamislili ja... izbire pa skoraj nobene pri nas :D



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 10 Oktober 2012, 09:54:37
Kar se dlake tiče...malo daljša je dosti boljše kot malo krajša  ;) Tisto daljšo čist na izi pometeš ali spraviš v sesalec medtem ko tista malo krajša je pa nidani v vseh kotih, špranjah, šivih....in pomaga sam silver-tape :D Jaz bi v vaši izbiri morda zaradi tega črtala vse izjemno kratkodlake (iz izkušenj je NO dlaka manj moteča...je zgleda več...samo pospraviš jo pa lažje :)) Doma imamo 2 mixa z labijom in No...od doma greš pa poln dlak od mini kratkodlake čivava mixe :D Se vse prime na hlače sam da mimo pride ::)
Velikost...smiselno nekaj srednjega, čeprav tudi velikani so super. Pri raznih hribolazenjih so okretnejši, pri sestopih mu lahko brez tveganja zase pomagaš (ali on tebi pri vzponu). Tek je zanje glavna zabava tako da fizično ni problema zdržat. Igrate se lahko v stanovanju kar koli tudi z velikim psom, ker iger je miljon in ne samo ganjanje za žogami 8) Je pa v splošnem da večji psi vseeno manj žurajo po stanovanju (men tamale dve ''tornado špilata''...pa k sreči nič ne podreta...med tem ko tavečja dva mirno sodelujeta z mahanjem repa...zabavata se pa isto ;)pa sta v splošnem norca zunaj). Vse od izbranih pasem pa so nekje v srednji velikosti, kar je super ;)

Od prvo izbranih pasem bi se jaz omejila na špringerja in pa setra. Od novo naštetih pa morda na srednjega šnavcerja in pa airedale.

Čeprav morda pa ni slaba ideja možu predstavit kakega telesno malega pa po srcu ogromnega psa  8) recimo pudlja  :D Ga mam sama pa se jo vsi moški v prvo po videzu ognejo...potem ko so pa ''prisiljeni'' bit tok blizu nje da doživijo njeno energijo...ga še ni blo da je nebi vzljubil  8) Brez heca pa ... kraljevi pudelj? Velik + Pudljast. Postrižen je lahko tudi na športno  ;) Kompromis pa to  ;D

Evo, mladiči VSI grizejo ČE le imajo možnost...tu ni velike razlike od pasme do pasme. Razlika je lahko samo v tem koliko eni potrebujejo zaposlitve in koliko uspešno se jih prej utrudi, da potem ne povzročajo težav. To pa niti ni odvisno od pasme kot take ampak od tega kako se s pasmo ujamete in koliko njihovih ''težav'' ste pripravljeni prenest. Mladiča na domačo mačko se da bilokaterga navadit. Tako da tu ne vidim ovir pri izbiri.

In kot priporočilo. Pse ste videli na razstavah. Poglejte še po kinoloških društvih (razne tekme recimo...večina izbranih pasem je zastopanih tudi tam). Tam lahko vidite sliko kako določena pasma zgleda v bolj ''šolani'' obliki. Potem so tu še pasemski klubi, ki imajo dostikrat pasemska srečanja/piknike. Kaj še češ boljšega?  :) Pasma na kupu, prav tako lastniki.
In meni nujno za odločitev za izbiro so tudi ''slabi'' predstavniki. Ker če se ti zdi kak primerek skrajno težek...če se ti še vedno zdi, da bi to lahko prebrodili ste izbrali prav.  ;) Sploh pri prvem psu. Videt same rožice in marjetke od psov še ne pomeni, da je to vzor pasme, prav tako kot ne prepričanje o pasmi, kjer spoznaš ene par norcev.

In sploh ne dvomim v to, da se boste dobro znašli z novim članom...mi je všeeeeččč kako se lotevate izbire.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #36 : 10 Oktober 2012, 11:18:46
Meni od naštetih definitivno najbolj pade lagoto. Ravno prav velik, ravno prav živahen, ravno prav trmast, da delo z njim ni dolgočasno, zelo uporaben - z njim lahko delaš od agilityja, reševanja do iskanja tartufov. Pa kot je potrdila Andreja res ne puščajo dlake. Če se ne motim je pri nas že bilo leglo, če ne se jih pa poišče v Italiji.
Legel  anglških setrov imajo precej na hrvaškem, tudi zelo čedne špringre španjele od tam sem videla - ne poznam pa psarn toliko, da bi lahko kaj svetovala, ker me lovske pasme toliko ne zanimajo (čeprav zelo rada delam z njimi).
Kar se pa mačk tiče je pa vse stvar vzgoje in prvih izkušenj, ki jih ima z mačkami kot mladič. Tudi najbolj bojeviti terierji se lahko povsem lepo razumejo z domačo mačko, če se nanja navadijo kot mladiči. V tej enačbi je mačka večja neznanka.


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 10 Oktober 2012, 11:38:03
Kaj pa portugalski vodni pes?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #38 : 10 Oktober 2012, 12:55:05
Meni od naštetih definitivno najbolj pade lagoto. Ravno prav velik, ravno prav živahen, ravno prav trmast, da delo z njim ni dolgočasno, zelo uporaben - z njim lahko delaš od agilityja, reševanja do iskanja tartufov. Pa kot je potrdila Andreja res ne puščajo dlake. Če se ne motim je pri nas že bilo leglo, če ne se jih pa poišče v Italiji.
Legel  anglških setrov imajo precej na hrvaškem, tudi zelo čedne špringre španjele od tam sem videla - ne poznam pa psarn toliko, da bi lahko kaj svetovala, ker me lovske pasme toliko ne zanimajo (čeprav zelo rada delam z njimi).
Kar se pa mačk tiče je pa vse stvar vzgoje in prvih izkušenj, ki jih ima z mačkami kot mladič. Tudi najbolj bojeviti terierji se lahko povsem lepo razumejo z domačo mačko, če se nanja navadijo kot mladiči. V tej enačbi je mačka večja neznanka.

Vsaj 2 če ne 3, sigurno bodo pa imeli še. Imajo več psov, ki so jih kupili od znane Italjanske psarne, katere ustanovitelj ni več zmogel z vzrejo (starost/bolezen) in so se zavezali za nadaljevanje njegove vzreje.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #40 : 10 Oktober 2012, 15:53:28
Imam setra in Imam Ostrodlakega ptičarja(ko)  v bajti.
kar se setra tiče in dlake ::)... ne samo da je... frči po zraku...  dlaka je vsepovsod in vsepovsod se zavleče
Štrukla isto dlako pušča... sicer manj kot seter.. ampak je še vedno
Oba sta velika... rang NO.. brez pardona. ;D... kavč je zaseden če se oba naguzita gor.
  nemški ptičarji so fajn za lastnika in super družinski psi ... ampak za mačke pa( vsaj naša) ni fajn ;)..  domače poznane  tolerira.. kar je pa  outsiderjev pa  :-X

 bretonec ? ....če se že na lovce nagibate :)
manjši... učljiv, večji kot koker španjel, in manjši kot angleški seter.. 

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #41 : 10 Oktober 2012, 17:55:44
Če je v igri lagotto, pa se ozrite še malo k španskim vodnim psom...po mojih izkušnjah krasni psi, sem se čist zatrapala :D

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #42 : 10 Oktober 2012, 22:48:11
Bretonec ali pa mali munsterlandec? :-* Meni sta ti dve pasmi od lovskih najljubši.

Damayanti, a ni angleški seter manjši kot irski in gordon? Sicer se ne spoznam, imam pa v spominu psičko od kolegice, ki se mi je zdela nekako tako velika kot moja avstralka.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #43 : 11 Oktober 2012, 01:27:02
Jaz bi pri veliki želji po psu, za druženje pri zunanjih aktivnostih razmislila o psu, ki nima izrazitega lovskega nagona. V primeru, da ga ne boste uspeli obvladati, boste pri vseh zunanjih aktivnostih obsojeni na vrvico. In vsaj toliko pomembna kot je izbira vzreditelja je tudi izbira dobre pasje šole, katero je smiselno obiskati in izbrati še predno imate mladička doma.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #44 : 11 Oktober 2012, 09:56:18
Moja angleška seterka (posvojena) je imala odpoklic narejen tudi, če smo naleteli na zajca spuščeni in glede na to da sem imela 15 let to niso bile ravno izkušnje. Je pa absolutno res, če ne dobijo dovolj veliko gibanja je to težko ali nemogoče doseč oz . je velika verjetnost za pobege.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #45 : 11 Oktober 2012, 10:38:41
Noben od predlaganih pasem ni gonič. Ptičarji in šarivci  imajo nagon, ki ga je mogoče zelo lepo nadzorovati.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #46 : 11 Oktober 2012, 19:59:07

Damayanti, a ni angleški seter manjši kot irski in gordon? Sicer se ne spoznam, imam pa v spominu psičko od kolegice, ki se mi je zdela nekako tako velika kot moja avstralka.

Ni kakšne hude razlike ;)  pri setrih ni več zgornje meje "kao show line  pa take  fore"  ;) :D in se že pojavljajo   masovno displazije, pa  en kup zadev za katere včasih še slišal nisi.
Sicer angleži če ga dobiš iz res  take vzreje kjer dejansko jih uporabljajo za lov potem so manjši in zdravi...

Bretonec je manjši..  bistveno. Samo je pa hujša in bolj naspidirana žverca kot seter. Pa lažje učljiv sploh  v primerjavi  da so npr imeli všasih španjela.
Edino nekaj je... kar jih poznam rabijo  delo in to " konkretno jago" nekako tako kot žimavci... ni alternative

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #47 : 12 Oktober 2012, 13:23:11
Edino nekaj je... kar jih poznam rabijo  delo in to " konkretno jago" nekako tako kot žimavci... ni alternative

Žimavec in kratkodlakec pa se v tem bistveno ne razlikujeta, kajne? Namreč, NKP je meni bomba in je v ožjem izboru za enkrat v prihodnje, vendar res nimam planov kakorkoli lovit z njim in že to ne vem, če se splača it prav v lovsko šolo kjer se dela z divjadjo. In se strinjam z spodnjim Lanabelinim citatom iz neke druge teme, zato me zanima če res res ni druge alternative kot lov? Al bi mu stalno neki falilo, čeprav bi bil fizično in psihično zaposlen?

In moje mnenje je, da naj bi lastnik, ki ni lovec in pes, ki ne bo dejansko delal kot lovski pes, ne prihajal v stik z divjadjo - ne z živo ne z mrtvo. Naj bi se lastniki teh psov zadovoljili s tekmami in preizkušnjami, kjer se uporabljajo dummiji.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #48 : 12 Oktober 2012, 13:53:56
Žimavec in kratkodlakec pa se v tem bistveno ne razlikujeta, kajne? Namreč, NKP je meni bomba in je v ožjem izboru za enkrat v prihodnje, vendar res nimam planov kakorkoli lovit z njim in že to ne vem, če se splača it prav v lovsko šolo kjer se dela z divjadjo. In se strinjam z spodnjim Lanabelinim citatom iz neke druge teme, zato me zanima če res res ni druge alternative kot lov? Al bi mu stalno neki falilo, čeprav bi bil fizično in psihično zaposlen?

Potemtakem ga izključi iz ožjega izbora... resno.
Vem da se bodo sedaj spet začele polemike tralala kako lahko športa pa  umetna prinosila nosi pa en kup nasvetov in teorij z angleškimi tujkami vmes..itd

Nemški ptičar-  kratkodlaki in žimavec ( taka kot morata bit) sta profesionalna lovca.
To ti govorim iz osebne izkušnje ker imam žimavko in nisem lovec. Vse funkcionira, pa da se normalno živet, in  da se z žogicam zabavat, pa  prinašat palce pa dolge  sprehode itd.  Samo ji manjka.  ;)
Ti psi dobesedno  zaživijo ko delajo - prav uno   kot se reče  taprava "jaga" divjad-adrenalin-fibr in vonj po smodniku . Dokler tega ne vidiš ne moreš razumet , ne moreš si niti predstavljat kaj takim psom tako delo pomeni.
Jaz se hudo ampak res hudo potrudim, da ji vsaj  nekajkrat  letno zagotovim kakšno konkretno jago..  tako da dela z glavo in telesom
( potem še cel mesec v spanju jaga   ::):D)
Kdor ti bo rekel  da mogoče pa ne bi pogrešal če ne bi nikoli probal  je  totalna bedarija. To imajo v sebi.   To je tisto kar se reče naravna zasnova :)
Včasih pred leti ,ko je bila še mlajša bi mogoče še omahovala glede tega mnenja in bi rekla mogoče pa.. ampak  z leti ugotavljam da   napram temu ni alternative, verjetno tudi zarad tega še niso  zapustili "lovske kinologije"

Če lovci še te pasme spustijo iz rok potem pa lahko ( kar se ptičarjev tiče) kar "dol zaprejo štacuno"  :-X

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #49 : 12 Oktober 2012, 13:59:08
Nič drugače, kot borderji in avstralci pogrešajo pašo. S to razliko, da tem pašo za zabavo ali za tekmovanje lahko brez škode zagotovimo, za trening in preizkušnje lovskih psov pa se brez potrebe pobija živali.
Bi se pa dalo razpravljati, ali mora biti za NKPja prav lov na divjad, ali pa lahko lov v celoti nadomesti dejavnost, pri kateri sprošča iste nagone (reševanje recimo, pri katerem so NKPji izjemno uspešni)


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #50 : 12 Oktober 2012, 14:13:37
Načeloma se divjad ubije ker je pač takrat sezona .Odlov
In se jo odlovi  z drugim namenom,  in  treniranje psa ali preizkušnja  se v to samo vklopi.
Da bi se namenoma  streljalo samo in zgolj zaradi tega da bi pes treniral baje da ni po lovski etiki.

Tudi pri ptičarjih  vsa legla niso top of the top ali pa ne vsi mladiči. Nekaterim manjka  npr ostrine, nima dovolj izrazitega nagona  na divjad itd. Tudi strelopahi so vmes
Nekateri so za  vzrejo, drugi primerni zgolj za lov spet tretji  pa za kaj tretjega  :) ( vendar jih je hvalabogu malo)
In takim;   se najde alternativa, zato pa so v policijskih vrstah in v reševalskih.
Recimo, da to je pa tisto, ko se govori o vzreji, in vzreditelj pomaga bodočemi lastniku izbrati psa glede na njegove potrebe.
Seveda če se vzreditelj ukvarja z leglom in vzreja kot  bi se spodobilo. Zelo zgodaj mladički že pokažejo  ostrino  in interes do divjadi ali kontra.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #51 : 12 Oktober 2012, 14:15:31
Žimavc je nekako nastal iz želje po vsestranskem lovskem psu in večina "eminence" (v matični deželi) vodnikov, vzrediteljev kratkodlakih je v času nastanka, razvoja žimavca prešaltala prav na to pasmo.
Načelomanaj bi bil žimavc nekoliko bolj "umirjen" in ostrejši; kar pa je težko z gotovostjo trditi, ker sta pasmi tudi povezani in najdemo različne karakterje znotraj ene in druge pasme.
Glede nagonov; ne ena ne druga pasma nista goniča, ki bi gonila 20 min.+ . Je pa treba dodat, da načeloma tudi gonič lahko "preganja" samo zajca ali pa DS. Gonja ostale velike divjadi ni dovoljena, zaželena  ;) .
Pa saj s plenskim nagonom imamo opravka tudi pri drugih delovnih pasmah, ki se prav lahko spremeni tudi v preganjanje divjadi.
Pa še nekaj glede žimavca. Če se na preizkušnji prijavi "AH"; pes vzdigne zajca, poveljuje, piska se komanda "down" ter se nato izvede sled za zajcem,ki je lahko tudi sledoglasna. Prevedeno v prakso; "down" se piska iz varnostni razlogov glede na poznejši strel na zajca. Nato ga pes izsledi in aportira do lastnika,lovca. Ni pa nič narobe če pes vzdigne zajca recimo v gozdu (nevidno za lovca), ga glasno požene, ob "dobri priložnosti" se lahko na zajca strelja in zopet izvedba sledi ter aport. Če se zajec ne pokaže "na obzorju" se piska odpoklic.
..............se pravi, lovsko šolan žimavc, naj bi imel načeloma nagon v rokah lovca ;D .................. in kot je rekla ena od eminenc lovske kinologije: "ko pes obvlada "down" takrat ga imamo v rokah"..............pa še res je tako!



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #52 : 12 Oktober 2012, 14:15:40
Ptičarje se da prav lepo zposliti s kakršnim koli drugim delom, tako kot vsako pasmo. David ( in še kar precej posameznikov) npr s svojo ptičarko uspešno dela na iskanju pogrešanih in ruševinah. Je opravil sicer obvezne preiskuse, ker je to nujno za vzrejo ampak osnovnemu delu ( reševanju) nič ni škodilo. Če pa se kdo ne namerava ukvarjati z vzrejo pa preiskušenj ne rabi. Je pa tako da najbrž vsakega pravega kinologa zanma sprobat s njegovim psom delo, za katerega je bil pes vzrejen.
Za mojo terierko lahko povem,da ne daje prednosti nobeni disciplini. Čist enako zagreta je pri agilityu, lovljenju žogic ali obrambi kot pri lovskih priložnostih in kadar dela eno stvar nikoli ne pogreša druge. 

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #53 : 12 Oktober 2012, 14:18:45
aja pa še to- pes pokaže interes za tisto kar mu je bilo v pravi luči predstavljeno v prvem letu. Če je bil to samo lov, potem ga kot odraslega zanima samo lov. "Kar se Janzek nauči to Janez zna" , velja tudi za pse

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #54 : 12 Oktober 2012, 14:32:01
Ne velja za vse ;)... govorim tud iz osebnih izkušenj. Sva s setrom delala prvo leto vse v smeri lova in dela  .Šele tretje leto mu je po  gromozanski sreči ratalo ,da je eno gonečo potepuhinjo naskočil.
Ampak ga od rane mladosti zanimajo samo ženske pasje riti za lov in delo mu pa dol visi  ::)
"kar je janezku všeč to bi janez delal...skoz" kaj fajnega pojedel, in kaj fajnega "khm khm"

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #55 : 12 Oktober 2012, 14:35:24
Jasno mi je, da se večinoma vsaj divjad ubije v sezoni. Vendar je pri ptičih in mali divjadi to nepotrebno. Pa ok, dokler je tovrsten lov dovoljen in se nekdo s šolanjem lovskega psa resno ukvarja čeprav sam ni lovec v redu. Da se pa gre nekaj delat zaradi papirjev se mi pa nekako ne zdi.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #56 : 12 Oktober 2012, 14:46:55
Jasno mi je, da se večinoma vsaj divjad ubije v sezoni. Vendar je pri ptičih in mali divjadi to nepotrebno. Pa ok, dokler je tovrsten lov dovoljen in se nekdo s šolanjem lovskega psa resno ukvarja čeprav sam ni lovec v redu. Da se pa gre nekaj delat zaradi papirjev se mi pa nekako ne zdi.
Tudi meni ne ;)...
... tukej pa potem pridemo že na tisto- šampionati - pa  rastavni razredi pa vzreja pa  itd. Pa česiravno je to za ego lastnika bolj kot za znanje in uporabnost psa
Nasplošno peglanje  psa pod pretvezo učenja z namensko odlovljeno  divjadjo (ki konča v kontejnarju ) da bo čim boljši na eni posrani  vaški tekmi je meni celo  etično in moralno sporno.( pa naj bo to lovsko ali pa pasje ali pa splošno humano)


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #57 : 12 Oktober 2012, 14:51:04
Tudi meni ne ;)...
... tukej pa potem pridemo že na tisto- šampionati - pa  rastavni razredi pa vzreja pa  itd. Pa česiravno je to za ego lastnika bolj kot za znanje in uporabnost psa

Pa pridige o pasemskih značilnostih, spoštovanju pasem, preusmerjanja, odgovorni vzreji, naravnih psih..................bla,bla,bla ;)
........če ne bi bilo "gnili" lovcev, njihovih "podhranjenih, mučenih" psov bi si privoščile pa kaj; želve na verigah ;)

PS

Pa še nekaj za "kopitarje"; lov o katerem govorimo ni pobijanje; s pobijanjem se ukvarjajo športniki ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #58 : 12 Oktober 2012, 16:32:20
Damayanti - očitno se povsem strinjava.
Pipi....ja seveda, lahko uporabiš fine izraze kot so odlov, odvzem; odstrel je že mal grd, ampak obrni kakor češ - žival ubijaš, torej gre za pobijanje. bobu bob. Pri nekaterih vrstah divjadi potreben, pri drugih samo za zabavo.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #59 : 12 Oktober 2012, 17:29:43
EU o ohranitvi ptic

........v pomislek, da lovci, ki lov izvajajo na temelju razumne rabe obnovljivih virov in tudi sicer okolju znosno, je učinkovit prispevek k ohranitvi habitatov vseh vrst, s tem pa lovci pomembno prispevajo k ohranitvi vseh vrst;

.......v pomislek, da razumna raba prostoživečih ptic pomeni tudi tudi trajen prihodek podeželja in s tem dolgoročno vpliva tudi na socialno - ekonomski razvoj nerazvitih območij;

.......v pomislek, da so lovne dobe in način lova določeni na nacionalni ravni in ob upoštevanju lokalnih in regionalnih danosti;

.......v pomislek, da prizadetost in izguba življenskega prostora divježivečih ptic pomeni največjo nevarnost za ohranitev njihovih populacij;

Resolucija evropskega parlamenta AS-0002/91 o vrastvu in ohranitvi prostoživečih ptic v EU

PS
Le čevlje sodi naj kopitar...................ali pa Platon; hiv, hiv  ;D