Kastracija

Mašy · 203065

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #270 : 14 April 2010, 10:19:16
Če bo imel pes kakšne težave s prostato, ga daš lahko kastrirat takrat. Sicer pa menda pri raku prostate ni neke bistvene koristi, je pa res, da ima veliko nekastriranih psov povečano prostato in s tem povezane perianalne hernije.


bony

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #271 : 14 April 2010, 19:11:28
Tudi sama nisem za kastracijo iz nemedicinskih razlogov, ker konc koncev otrok tud ne damo kastrirat, ko jih zacne puberteta razganjat.  Mislim, da se v večini primerov vedenjske napake da popravit z vzgojo in da zato ni potrebna kastracija.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #272 : 15 April 2010, 11:02:55
No ja, poznam precej samcev, ki bi jim kastracija silno koristila - njihovim lastnikom pa močno olajšala življenje.


bony

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #273 : 18 April 2010, 14:54:24
No ja, poznam precej samcev, ki bi jim kastracija silno koristila - njihovim lastnikom pa močno olajšala življenje.


Ja, sej jih jaz tudi poznam kar nekaj. Tudi moj bi bil med njimi, če ne bi takoj ko ga je začelo razganjat ukrepala.
Ko je bil moj border star 1 leto ga je strasno zacel metat in sem tudi sama premišljevala, da je edina rešitev kastracija. Ampak sem na koncu ugotovila, da z vzgojo lahko 90% teh njegovih vedenjskih motenj odpravim. Zdej je star 4 leta, še zmeraj vem, da ga ne morem spustit k drugemu samcu, da se igrata (sploh če je ta samec večji od njega), ampak lahko pa na sprehodu normalno funkcionirava, ni treba da je na povodcu ( samo ko vidim psa ga pokličem k nogi, in če je samec, pač ne pustim, da se povohata), ni treba mi pazit, da ne grem na sprehod takrat ko je veliko ljudi.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #274 : 17 Maj 2010, 17:12:13
A pa bi ti resno prenašala 4 tedensko ali še dlje časa dretje, tuljenje, sviljenje, lajanje, praskanje  psa, v lastni hiši-pomagalo ne bi nič, niti neke pomirjevalne tablete-niti učenje čez dan NIČ? Zaradi sosedov, pa psa tudi ne moreš v box namestit (če že mi ne moremo spat, naj vsaj oni)To smo namreč mi morali prenašat, ker je bil nekastriran in več psic naokoli.  >:( NIKOLI VEČ. Če psa preveč matra ob gonitvi psic, gre takoj, ko se mu hormoni umirijo na kastracijo. In kaj je bolj stresno za psa-prenašat goneče babe po celi vasi ali celo v hiši ali pa kastracija?

Jaz nič kaj romantično ne gledam na te stvari in psv ne primerjam z otroci. Če ima kdo oboje, ne vem, najbrž jim ni isto. Otroke se lahko izobrazi o varni spolnosti in temu, da naj imajo otroke, samo če bodo znali in zmogli za njih poskrbeti kot se spodobi, brez da bi obremenjevali z varstvi svoje starše (priznam, nisem tip za otroke)....Pri psih pa to zaenkrat ne gre in to naredimo mi, na tak ali drugačen način.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #275 : 06 Januar 2011, 20:30:29
jst bi pa imela eno vprašanje. Jaz sem skos mislila da bom svojega psička kastrirala ( ker ga ne bomo parili, zato ker je nerodovniški), ampak ker je imel poškodovano taco je bil večkrat v splošni narkozi ( tudi na 2 dni) + bil je pod pomirjevali ob povijanju tace ( vsaj  na začetku) in to se je vse dogajalo med tmi '' leti'' ko je čas za kastracijo najbolj primeren - 6 mesecev. No in takrat nam še na pamet ni padlo da bi vmes rekli veterinarju naj mu še to poštima - če ga bo že uspaval.

no in zdaj se ga po pravici ne upam dat kastrirat, ker je bil že tolikrat pod narkozo (3x) in ker zmanjšuje življenjsko dobo... Ali me je strah po nepotrebne in ga dam kastrirat ali ga zavoljo njegovega zdravja in daljšega življenja naj ne dam.

Naj povem da frenčiji so že po naravi bolj ''sexualni'' in pohopsajo vse kar leze -ampak ga itak mamo non stop pod kontrolo in zaenkrat ni še nič agresiven do samcev. ( če bo gre takoj pod nož)

Kaj mislite?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #276 : 06 Januar 2011, 20:47:23
Če nimate problemov z njim ne vem zakaj bi ga sploh bilo treba kastrirati. Lahko pa to narediš kadarkoli po puberteti (če hočeš normalnega psa).


sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #277 : 06 Januar 2011, 21:12:51
ja ne vem, tolko je tega o kastraciji in vsakega k srečam prvo reče a je kastriran in itd... pa še nerodovniški je. Zaradi tega, sem mislila da jeboljše za psa!



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #278 : 31 Januar 2011, 21:37:52
Končno tudi pri nas en članek, ki vsaj nakaže na to, da kastracija le ni tako idealna, kot se jo želi prikazati, in da je potreben dober premislek, preden se odločimo zanjo. V februarski številki revije Moj pes.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


lab

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #279 : 15 April 2011, 14:18:40
Pozdravljeni,
odločam se za ali proti kastraciji. imam 13 mesecev starega labradorca in v zadnjem času (kakšen mesec) opažam da me hoče "nadvladati" (skakanje na hrbet, trmarjenje, dela ko hoče on, da o psičkah sploh ne govorim,.....). V KD smo se že resno pogovarjali, o kastraciji. Z njim pa ne mislim imeti paritve, čeprav on "pravi" drugače  ;D

zanima me še vaše mnjenje? kakšne so slabe in kakšne so dobre lastnosti kastracije? Katero kliniko mi priporočate v goriški regiji?

LP,
Tomaž & Lab



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #280 : 15 April 2011, 14:43:07
Pozitivni ucinki kastracije se ti bodo pokazalai sele cez par mesecev (kaksne 3 maksimalno). Skodovati ne more. Ce pa ni za razplod, potem pa mu jajca itak nic ne koristijo, prej skodijo. Glede na to, da doloceni ljudje ne zagovarjajo zgodnje kastracije/sterilizacije, to definitivno vec ni, saj je pes ze nekako razvit - mar ne?!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #281 : 15 April 2011, 15:34:42
Aja? A potem tri mesece po kastraciji te bo nehal "nadvladovati" kar sam od sebe?
Kolikokrat bo še treba napisati, da kastracija ne nadomesti vzgoje?


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #282 : 15 April 2011, 16:07:56
Normalno da kastracija ne nadomesti vzgoje! To je itak jasno, mar ne. Je pa lazje - jaz si pri svojem psu sploh ne upam predstavljati, da ne bi bil kastriran (pa je hodil in hodi v solo, pa...) - ni nemogoc, da ne bi kdo narobe razumel, a jajca bi mu definitivno delala hude probleme.


lab

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #283 : 15 April 2011, 16:28:11
popolnoma jasno mi je da kastracija ne nasomesti šolanja oz. da bo pes kar sam od sebe začel delati drugače, kot nekateri mislijo! Kakšne pa so lahko negativne posledice operacije???
Predlagajte mi kakšnega veterinarja na primorskem (goriškem)!



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #284 : 15 April 2011, 19:57:21
Predlagajte mi kakšnega veterinarja na primorskem (goriškem)!

Jaz sem mojo psičko peljala na sterilizacijo na kliniko v Postojno, pa imam dve ambulanti skoraj dobesedno pred nosom.
Jaz goriškim vetom zaupam zgolj za neke osnovne preglede in cepljenja, za vse ostalo je prof.Butinar oz VF v Ljubljani.



Max_xie

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #285 : 29 Julij 2011, 12:11:26
Pozdravljeni, moj pes - cavalier je star leto in dva meseca. Nikoli ni pobegnil od doma, pa četudi je bil cele popoldneve zunaj in se igral na našem ogromnem travniku. Zadnje čase pa tudi če ga zunaj pustim le pet minut uteče. Vedno gre k isti psici, tako da vem kam ga moram iti iskat, vendar je problem ker je vmes glavna cesta. Razmišljala sem o tem da bi ga kastrirala. Ima kdo izkušnje glede tega, kakšno je vaše mnenje?



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #286 : 29 Julij 2011, 13:03:36
To, da je sam zunaj na neograjenem vrtu pac ni ok. Kastriran ali ne. V vsakem primeru mora biti pes pod nadzorom, ali privezan ali da ga nekdo pazi, da ne uide. Lahko ga date kastrirat, ampak problem s tem ne bo izginil, kajti pes je ugotovil, da je po svetu fajn hodit, in bo se vedno uhajal. In glede na to, da je blizu glavna cesta, je samo vprasanje, kdaj ga boste nasli povozenega..  ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


sabinca1987

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #287 : 28 Avgust 2011, 20:22:45
pozdravljeni! rabim nasvet!
moj kuža bo sta 2 leti. Je dominanten pes ampak uboga sicer samo mene. vendar imam težave na sprehodih, zelo vleče. in zelo je napadalen do drugih psov, in morem biti zelo pazljiva da kakšnega psa ne srečam. ali bi k takšnemu obnašanju pomagala kastracija ali ne? prosim za odgovor hvala!



big-b

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
  • miško
Odgovori #288 : 25 Marec 2012, 18:37:31
moj pes je biu kastreran pred 4 meseci pred kastracijo je biu dominantn, agresivn itd.
zdaj je miroljubn prijazen in noče zbežt za kuzlami



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #289 : 25 Marec 2012, 20:15:36
Piši slovensko!



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #290 : 25 Marec 2012, 21:08:57
pozdravljeni! rabim nasvet!
moj kuža bo sta 2 leti. Je dominanten pes ampak uboga sicer samo mene. vendar imam težave na sprehodih, zelo vleče. in zelo je napadalen do drugih psov, in morem biti zelo pazljiva da kakšnega psa ne srečam. ali bi k takšnemu obnašanju pomagala kastracija ali ne? prosim za odgovor hvala!

Imam 50 kg psa, druge pse napade takoj ko jih vidi, izjemno dominanten.. Iz osebnih izkušenj ti lahko povem da kastracija ne bo spremenila ničesar. Njegov karakter je popolnoma enak, agresivnost dominantnost - nespremenjena, moj nasvet je da ga namesto na kastracijo peljete v pasjo šolo, na sprehodih uporabljate Halti itd. bo veliko bolj pomagalo.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #291 : 25 Marec 2012, 21:11:21
Sabina, pomagala bi primerna vzgoja in šolanje. Zadeva je že precej zamujena, zato samo običajen tečaj v pasji šoli verjetno ne bo dovolj.


urš(k)a

  • Gost
Odgovori #292 : 20 April 2012, 11:45:48
no,mi se tudi počasi približujemo trenutku odločitve...moj mali je star 10 mesecev in nikoli nismo načrtovali mladičkov.. Vedno smo bili za kastracijo,sedaj pa.... Glede na to,da še nikoli ni skušal nobene naskočit,da se tudi z gonečimi punčkami igra čisto normalno....Ga najraje ne bi dala kastrirat. :) Sicer markira vsakih nekaj metrov,ampak to me sploh ne moti... Bolj me je strah,da se bo njegov nagon še ojačal in bo revež cel ubogi... Sem pa slišala,da ni dobro prepozno kastrirat..Kakšno mnenje?? :)



SinM

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • MI2
Odgovori #293 : 20 April 2012, 13:04:55
Če dvomiš, potem ne daj.
Če se bo pokazalo, da ima z gonečkami probleme (hude), gre pa še vedno lahko pod nož.  ;)
Starost pa: so minusi pri prezgodnji kastraciji...
In zakaj naj ne bi bilo dobro "prepozno" kastrirati? Pa kdaj je to sploh "prepozno"?

 



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #294 : 20 April 2012, 13:25:22
Nikoli ni prepozno  ;)

Jaz nebi, če bi imela pomisleke, ker sama kastracija prinaša tudi minuse. V tvojem primeru, glede na opis, pa nebi bilo nekih plusov.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #295 : 20 April 2012, 13:31:13
no,mi se tudi počasi približujemo trenutku odločitve...moj mali je star 10 mesecev in nikoli nismo načrtovali mladičkov.. Vedno smo bili za kastracijo,sedaj pa.... Glede na to,da še nikoli ni skušal nobene naskočit,da se tudi z gonečimi punčkami igra čisto normalno....Ga najraje ne bi dala kastrirat. :) Sicer markira vsakih nekaj metrov,ampak to me sploh ne moti... Bolj me je strah,da se bo njegov nagon še ojačal in bo revež cel ubogi... Sem pa slišala,da ni dobro prepozno kastrirat..Kakšno mnenje?? :)

Urš(k)a,

A misliš čisto resno ?>:( >:( >:(
Še ena, ki razmišlja, da bo pohabila zdravega, mladega psa...
Pa brez zamere.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #296 : 20 April 2012, 13:42:41
Za kastracijo ni nikoli prepozno. Dandanes se že veliko skrbnikov samcev odloči za ta poseg. Če je pes dominanten do samcev in se z njimi zelo rad pretepa, zaradi gonečih psičk uhaja in je popolnoma neposlušen, svetujem kastracijo. Še posebno, če je pes "večjega formata", ker s tem lahko povzroči večjo "škodo" ob pretepih in uhajanju, oz. zna biti nevarnejši od majhnega psička.
Jaz sem se kar nekaj časa odločala pri mlajšem avstralcu, ker se je zelo rad tepel s samci, oz. je bil zelo pogumen in jih je izzival, zaradi njega se je potem pretepal starejši, ki pa sam po sebi ni dominanten do samcev, oz. ga skoraj ne zanimajo. Ko pa sem ugotovila, da to počne le zaradi sigurnosti in podpore, ki mu jo večji nudi, sem sprejela drugačno odločitev. Na sprehodu ob kočljivih situacijah pripnem starejšega in se z njim umaknem, ta mali hudiček nima več "zaledja", zato mu na pamet ne pade, da bi izzival samce. Ponavadi se le ovohavajo, nato pa se umakne in vrne k nam.
Glede na to, da je plemenjak, sem kastracijo zaenkrat odložila.



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #297 : 20 April 2012, 14:49:10
Mojega tamalega terierja (trenutno 1,5 let) čaka kastracija čez par let. Zdaj, ko imam doma samo sterilizirano psico (zdr. razlogi), je OK, tudi zunaj na sprehodu ga gonečke ne motijo, ima pa probleme, ko je dlje časa v istem prostoru oz. blizu gonečke, sploh v najbolj vročih dnevih. In ker bo naslednji pes psica, nesterilizirana, bo šel takrat 'pod nož'.
Definitivno pa ne mislim nobenega psa kastrirat, preden vsaj do konca na opdraste, tako fizično kot mentalno.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


urš(k)a

  • Gost
Odgovori #298 : 20 April 2012, 15:34:57
diva1,"pa brez zamere"....takih izjav, kot je tvoja, je na tem forumu čisto preveč.. Se ti res zdi,da bi pisala še sem,če ne bi želela samo najboljšega svojemu psu?! Kje med vrsticami si razbrala, da smo se za poseg že odločili? Trenutno zbiram vse možne informacije, da se bom lahko pravilno odločila,ko bo čas prišel... Zato sem se med drugim obrnila tudi na ta forum...ker imam prvič psa...ker še ne vem vsega, čeprav stalno berem, kličem in sprašujem... Pisala sem, ker me je zanimalo mnenje ljudi, ne pa pridige in neki neumni zaključki ("še ena taka"), do katerih si prišla čisto brez osnove... Nazadnje, ko si mi naredila takole pridigo, sem spraševala na forumu o negi dlake koker španjelov....ti si mi naredila cel očitajoč spisek stvari, ki bi me mogle skrbeti prej kot njegova dlaka! Mislim, halo.... Človek bi se že vprašal o čustveni stabilnosti nekaterih...

Pa brez zamere, nekdo bi moral trikrat pomisliti o stvari, preden napiše takole bedasto izjavo.... Pa lahko kar zaključiva tu, ker se ne mislim pregovarjat s tabo..

Kar se pa tiče tega, zakaj smo o kastraciji sploh razmišljali- ker je to veljalo za običajen postopek pri psu, pri kateremu ne načrtuješ legla... ker nisem nikoli razmišljala o tem kot o posegu v naravo, dokler ni prišel moj mali k nam domov.. Zdaj sem odločno proti nepotrebnih postopkih, ne želim ga izpostavljati nevarnosti, če se le da, mu želim dati čim lepše življenje.. tudi, če to pomeni kastracijo.. Brala sem, da neoperirani samci, ki jih ne daš  parit, blazno trpijo... In da ni zdravo za njih, ves ta nagon in nobene možnosti za izživetje te... kaj pa vem...moj mali je tako ali tako na pol gej ;) Še tistim, ki lajajo nanj, da poljubček :)



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #299 : 20 April 2012, 15:56:04
Kastracija/sterilizacija je izkljucno odlocitev lastnika/placnika. Zakaj ja/ne, mora sam premisliti. Glede zdravja lahko razlgabljajo le veterinarji, vecina na forumu to ni. Sicer pa to ni nek bavbav (sploh lastniki/vzreditelji kokerjev, ki se jih je do nedavnega kupiralo, ne bi smeli imeti mnenja, da je kastracija pohabljanje).

Mi imamo vse macke/mackone S/K, vse pasje samce K, vse mesance S/K. Pri hisi zaenkrat nekastriranih samcev ne mislimo imeti, ker imamo nesterilne samice (pa ne eno) - ki delajo preglavice tudi enemu izmed kastratov (v casu gonitve seveda, ce mu pridejo direktno na nos; pred kastracijo je ta fantic naskakoval vse kar je lezlo, sedaj vec ne (koliko je pomagala kastracija in koliko prevzgoja - kdo bi vedel)).