Skrb za konja

Gost · 34886

Love Horse

  • Gost
: 09 Maj 2013, 20:32:35
Zanima me koliko pribljižno na mesec in na leto daš za konja denarja za hrano pa to.
Pa a imam jaz vredu pogoje za nakup konja.
Velik travnik z uredu travo. Je okoli 60x70 metrov velik
Imam možnost grajenja hleva.
in use naštudirano kje dobiti stvari pa hrano in vse
Razmišljam še o tem ali naj imam samo kobilo 4 leta in pol (jo načrtujem kupit) inponi kobilico (10 let) ali naj kupim še enega konja kastrata



manca5

  • Gost
Odgovori #1 : 09 Maj 2013, 21:10:21
Koliko imaš pa izkušenj s konji?

En povprečen konj poje 20kg sena na dan - 2eura če imaš srečo. Recimo da jahaš samo rekreativno, tvoj konj je pa easy keeper in dobro koristi krmo, torej ne rabi nič žit in dodatkov, 60eurov na mesec za seno. Rabiš še solni kamen, to je drobiž, euro ali dva na mesec. Vitamine in minerale, odvisno za katere se odločiš... Lahko te pridejo 60eurov na mesec, lahko pa 5... To bi bla osnovna prehrana.
Kovač ozr. trimer, spet odvisno na kakega naletiš, recmo da 50 na trim, torej 25 na mesec, če imaš konja ki lahko shaja z oskrbo kopit samo enkrat na dva mesca. Po mojih izkušnjah bi večina konj rabila zrihtana kopita par tednov prej.
Paste za razglistit, vsaj 2x na leto po 30eurov.
Pregled in brušenje zob, vsaj 1x letno po najmanj 150eurov.
Cepljenje 1xletno 50eurov.
Potem še pa dodatni veterinarski stroški, konji so talenti v poškodovanju in zbolevanju, tako da računaj da boš z veliko sreče odštel/a vsaj 200-300 eurov. Pa gor do par tisočakov...
Računaj še na kakega morebitnega trenerja, sploh če nimaš veliko izkušenj ali pa načrtuješ nakup mladega ali problematičnega konja.

Če kupiš še kastrata? Kako vprašanje je to? Če rabiš 2 konja kupi 2. Če rabiš še tretjega in imaš dovolj časa in denarja še za tretjega, ga pa kupi.

Na travniku postavi lauf štalco in bojo konji najbolj srečni. Definitvno je super za njih če imajo možnost prostega izhoda in veliko gibanja. Se pozna pri zdravju (naduha zaradi amoniaka, artritis zaradi stanja pri miru-sklepna tekočina se ne maže po sklepu, razvade zaradi dolgčasa, čiri na želodcu zaradi frustracij...), pa še na karakterju se pozna, konji so veliko manj plašljivi in eksplozivni.



LacenS

  • Gost
Odgovori #2 : 09 Maj 2013, 21:14:20
Obvezno ne imej samo 1 konja. Konji so družabne/čredne živali...Minimalno 2 oz raje 3. S tem, da se moraš zavedat, da se običajno navežejo do te mere, da je skoraj nemogoče vzet samo 1, da greš recimo jahat.
Kar se pa travnika tiče...verjetno bi bil dovolj velik, ampak to ti naj raje odgovori nekdo, ki se spozna na to...
Pred nakupom se čim bolj informiraj o vsem mogočem!
lp



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 09 Maj 2013, 21:16:05
Če načrtuješ nakup kobile, kupi kobilo. Če želis kastrata, kupi kastrata. Vsega nakenrat ne moreš imeti,če nimaš veliko denarja, potrpljenja, in predvsem časa. Ker npr. imeti kobilo za jahanje in kastrata ter ponija za okras, je finančno težko,saj moraš preskrbeti 3 konje, poleg tega pa neumno, ker ti dva konja stojita na pašniku za brezzveze. Če želiš aktivno jahati in delati s konjem, si kupi ali kobilo, ali kastrata in se z njim ukvarjaj kot se zagre. Če želiš imeti konja za okras, konja ne kupuj in nehaj razmišlati o tem. Poni kobilo bi pa po vsej vrjetnosti imela za družbo, ne?

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 09 Maj 2013, 21:17:33
Aja pa za kobilo in ponija bi bil travnik dovolj velik,eni majo še manjše.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


manca5

  • Gost
Odgovori #5 : 09 Maj 2013, 21:18:25
60x70 je dovolj velik da 2 ali 3je konji gor živijo, ne pa da se jih samo s to travo hrani. Sena bo treba dokupit.



Love Horse

  • Gost
Odgovori #6 : 10 Maj 2013, 10:26:40
Ubistvu bi jaz jahala kobilo
oče kastrata in sestrica ponija
Glede mojih izkušen
Inam vse vrste kasa , korak in galop sicer grem raje v kasu ker me po galopiranju boli tazadnja
kaj točno je lauf štala?
s seboj na nakup bi vzela mojo trenerko ali  veterinarja da previrita če so konju slučajno dali pomirjevala da bi izgledalbol miren in bi ga laže prodali



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 10 Maj 2013, 15:41:36
Ne kupuj konja. Ne veš niti kaj je lauf štala, poem bi pa konja imela.


manca5, kakih 20 kg sena? Pa kaj še.A sploh veš kok je dejansko 20 kg sena? Kaka količina je to?  ::)  Konj potrebuje vsak dan 1kg sena na 100 kg telesne teže, torej če ima konj 500 kg, tam 5 kg sena. Ne pa 20 kg!

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


manca5

  • Gost
Odgovori #8 : 10 Maj 2013, 19:23:48
In koliko let izkušenj s hranjenjem konj imaš cici.bobnar? To pomeni da samostojno nadzoruješ in hraniš vsak obrok določenega konja vsaj eno leto ter ima konj popolno težo ter je psihično in fizično zdrav? Kolikor vem jahaš pri eni lastnici s problematičnim konjem, in v eni od prejšnji debat si povedala kako se konj obnaša, mi smo ti povedali da rabi veterinarja, lastnici ni mar kaj je narobe, ti pa ne moreš odločati in plačevati za kobiline potrebe. Torej... Koliko se greva staviti da ima ta kobila čir na želodcu?

Kar fojtrajte 5kg, pa po možnosti še par kilogramov žita in boš imela konja s čirom na želodcu, živčnega konja, ki bo razvil vse sorte motenj zaradi dolgčasa, kot so pajsanje, medvedji ples, itd... Od žit pa laminitis.
Konj se v naravi pase okrog 16ur na dan. Nikakor en 600kg ne more dobit samo 5kg in ostat psihično in fizično zdrav. Poleg tega je 2% na kg, kar pomeni 500kg dobi 10kg, če se že gremo ravno po teoretičnih pravilih. Delajte kar hočete, jaz govorim iz svojih izkušenj, smo imeli kobilo na 10kg v treh obrokih, litru ovsa in litru pesnih rezancev na dan, pa so se rebra štela. Zdaj ima pa samo 20kg sena, ozr še nekaj paše zraven in ima perfektno težo. Verjamem da bi za kakega 600kilaša bilo 20kg na dan preveč, če dobro koristi krmo, bi bilo 15 idealno, če je pa sploh hitro debeluh pa 10. Ampak 5kg je pa absurd. Pa seveda deli krmo v manjše obroke, idealno je vsaj 5x na dan, še vzdržljivo 3x, vse kar je manj je pa klicanje bolezni (razen če je konj na paši). Najboljše je če imajo seno ves čas na voljo, takoj ko pa je minilo 5 ur od zadnjega hranjenja pa že tvegaš čir na želodcu ali črevesju (citiram raziskavo, če koga zanima jo lahko izbrskam).

In ja, vem koliko je 20 kg. Že dan za dnem leta razmetavam okrog 20kg bale sena.

Tole je lauf štalca:





Pač štalca, ki omogoča konju prost izhod v izpust in se konj sam odloči kdaj rabi zavetje in kdaj bo zunaj. Konj rabi možnost neprestanega gibanja za optimalno zdravje in vedenje.
Jaz bi na tvojem mestu še malo počakala z nakupom konja in poiskala kmetijo/klub/soseda s konji, ki ti omogoča da vsaj dva meseca skrbiš in delaš s konji iz tal. Ko imaš enkrat svojega konja vidiš da je časa preživetega v sedlu zelo malo v primerjavi s časom ki ga porabiš za oskrbo konj in treningom s tal. Najdi čim več različnih ljudi s konji in se nauči kako hranijo svoje konje, s čim, kdaj, zakaj, kako se rešuje zdravstvene probleme, kako se konja razglisti,  kako zgledajo kopita da boš izbrala najboljšega kovača/trimerja, itd itd in jih primerjaj, odloči se za najboljše. Veliko časa nameni raziskovanju konjske psihologije in treningu, da ne boste pokvarili konjevega treninga, magari poišči trenerje ki se ukvarjajo s treniranjem konj in plačaj par urc da ti razložijo vsaj osnove. Definitivno vzemi na nakup zraven trenerja, ki bo konja preizkusil in ti svetoval, potem pa še veterinarja ki ga bo popolnoma pregledal, naredil rentgen nog, iak test, itd. Zmeni se da pred nakupom konja vzameš na preizkus, vsaj 2 tedna. Imaš kupoprodajne pogodbe za konje, ki ti to omogočajo.



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 10 Maj 2013, 20:47:12
In koliko let izkušenj s hranjenjem konj imaš cici.bobnar? To pomeni da samostojno nadzoruješ in hraniš vsak obrok določenega konja vsaj eno leto ter ima konj popolno težo ter je psihično in fizično zdrav? Kolikor vem jahaš pri eni lastnici s problematičnim konjem, in v eni od prejšnji debat si povedala kako se konj obnaša, mi smo ti povedali da rabi veterinarja, lastnici ni mar kaj je narobe, ti pa ne moreš odločati in plačevati za kobiline potrebe. Torej... Koliko se greva staviti da ima ta kobila čir na želodcu?

Kar fojtrajte 5kg, pa po možnosti še par kilogramov žita in boš imela konja s čirom na želodcu, živčnega konja, ki bo razvil vse sorte motenj zaradi dolgčasa, kot so pajsanje, medvedji ples, itd... Od žit pa laminitis.
Konj se v naravi pase okrog 16ur na dan. Nikakor en 600kg ne more dobit samo 5kg in ostat psihično in fizično zdrav. Poleg tega je 2% na kg, kar pomeni 500kg dobi 10kg, če se že gremo ravno po teoretičnih pravilih. Delajte kar hočete, jaz govorim iz svojih izkušenj, smo imeli kobilo na 10kg v treh obrokih, litru ovsa in litru pesnih rezancev na dan, pa so se rebra štela. Zdaj ima pa samo 20kg sena, ozr še nekaj paše zraven in ima perfektno težo. Verjamem da bi za kakega 600kilaša bilo 20kg na dan preveč, če dobro koristi krmo, bi bilo 15 idealno, če je pa sploh hitro debeluh pa 10. Ampak 5kg je pa absurd. Pa seveda deli krmo v manjše obroke, idealno je vsaj 5x na dan, še vzdržljivo 3x, vse kar je manj je pa klicanje bolezni (razen če je konj na paši). Najboljše je če imajo seno ves čas na voljo, takoj ko pa je minilo 5 ur od zadnjega hranjenja pa že tvegaš čir na želodcu ali črevesju (citiram raziskavo, če koga zanima jo lahko izbrskam).

In ja, vem koliko je 20 kg. Že dan za dnem leta razmetavam okrog 20kg bale sena.

Tole je lauf štalca:






Glej, če si že zasledila kako kobilo sem jahala, bi lahko še malo pobrskala in bi hitro ugotovila da hodim na veterino, lahko ti direktno iz moje skripte za konjerejo prepišem, izvoli:
-prepisano iz skripte za konjerejo,avtor Lilijana Gros, dr.vet.med.,strokovni recenzent:Laura Špik, dr.vet.med.
stran 38
Osnovni krvni obrok
Osnovni krmni obrok za konje so sočna in suha voluminozna krmila,ki vsebujejo večji ali manjši delež surove vlaknine. Surova vlaknina je težko prebavljivi del krme in je za normalen potek prevave pri konjih nujno potrebna. Vsebuje težko prebavljive ogljikove hidrate, kot so celuloza,hemiceluloza in pektin, ter neprebavljivi del ali balast, ki ga sestavljajo predvsem lesna vlakna in lignin. Za krmni obrok konja je priporočljivo, da vsebuje najmanj 20% surove vlaknine(SV), lahko pa tudi do 30%..........Treba je vedeti,da se z vsakim odstotkom surove vlaknine v krmi zmanjša prebavljivost obroka za več kot 1%. Vendar krmni obrok s prenizkim deležem surove vlaknine povzroča številne motnje, kot so: slaba prebava, nezadostna in nepravilna obraba zob, motnje v obnašanju konj, npr. grizenje boksa, hlapanje in tkanje.
stran 39
Na splošno velja pravilo, da si konj zadovolji potrebe po surovi vlaknini iz voluminozne krme, ko dnevno zaužije 1kg sena na 100 kg telesne mase. Če sestavljajo osnovni krmni obrok druga voluminozna krmila,moramo upoštevati, da je v povprečju enaka količina surove vlaknine kot v 1kg mrve v 2,5 kg trave oz. paše ali v 2 kg silaže. S samo voluminozno krmo konj ne dobi vseh hranilnih snovi,manjkajoče mu zagotovimo z drugo krmo. Po normativih naj bi bil osnovni dnevni vzdrževalni krmni obrok za 500 kg težkega konja:
5kg sena
3kg ovsa
50g vitaminsko-mineralne mešanice
15g soli
K temu je treba prišteti še približno 2 kg slame, ki je sicer nastilj, vendar jo konji tudi jedo......Konji krmo zauživajo zelo počasi, za zaužitje 1 kg sena porabijo 40 minut, za 1 kg peletiranega koncentrata 10 minut in za 1 kg nepeletiranega koncentrata 20 minut....Razporeditev dnevnega krmnega obroka:
Čas krmljenja                   Voluminozna krmila                  Koncentrirana krmila
Zjutraj                               1/4 obroka                                 1/3 obroka
Opoldne                              1/4 obroka                                1/3 obroka
Zvečer                                1/2 obroka                                 1/3 obroka


Pa tistele lauf štale so ZELO slabe lauf štale, ki pozimi ne nudijo nobenega zavetja in zavetrja, tako da takih laufštal si noben ne želi videti.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


manca5

  • Gost
Odgovori #10 : 10 Maj 2013, 22:12:03
Na veterinarski srednji šoli, ne? Imam znanko tam, in njeni konji imajo taka kopita, da  se čudim da še hodijo. Poleg tega pa še gnijejo. In ona me vpraša kaj je narobe, ker njej vse zgleda ok. Toliko o tem kaj si mislim o vašem znanju.

No ti veterinarka, kako da potem ne znaš pomagati "problematični" kobili, če toliko veš?
Nekega dne, ko boš imela za sabo že deset let vsakodnevnega hranjenja konj, boš ugotovila da so tvoji spiski hudo teoretični. S 3kg ovsa na dan ti obljubim laminitis. Če sploh veš kaj je to. Kje so v tvojih spiskih variacije na delo konja, na njegov temperament, izrabo krme, starost? Mi znaš povedat kaj se zgodi če tiste 3kg ovsa zamenjaš za dodatnih 10 ali 15kg sena? Mi znaš povedat kaj pomeni če lastnik ne hrani ovsa ampak ječmen/koruzo/pesne rezance? Bo konj zato shujšal/zbolel? Kako vpliva količina ovsa na konjevo obnašanje, na njegovo zdravje?

Žit se je dobro na daleč izognat in jih menjat z več voluminozne krme. Konjev prebavni trakt je še vedno tak kot mustangov. In v naravi konj nikoli ne poje samo 5kg voluminoze. In nikoli ne poje 3kg ovsa v dnevu. Poleg tega vsak dan prelaufa ogromne razdalje, tu pa so malo bolj lenobni, tudi če so jahani, ne dosežemo toliko kilometrine (govorim o povprečnem rekreativnem konju).

In ja, moj veterinar, ki je za razliko od tebe študiral veterino in se nato še specializiral za konje v tujini, se strinja da imajo moji konji dobro dieto in zdravo težo. Medtem ko je na bivši dieti z manj sena in veliko ovsa niso imeli.

Mogoče boš nekoč ugotovila da se konjarstva ne da naučit iz knjige. Ker je to vse teorija, pa še zastarela po možnosti.



manca5

  • Gost
Odgovori #11 : 10 Maj 2013, 22:13:59
Za štalco se pa strinjam. Idealno bi blo če bi tista na prvi sliki imela pol sprednjega dela zaprtega. Ampak ne najdem take slikce...



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #12 : 10 Maj 2013, 23:55:33
Sprašujem se, kako je uspelo človeku več kot 5000 let 'furati' zadevo s konji? Brez znanosti o krmljenju in laufšatalah, pa je kar nekako šlo.

Drugače pa priporočam osla, je precej bolj skuliran kot konj in se ne ustraši vsakič, ko mobitel malo bolj glasno zazvoni, v primerjavi s konjem je nezahteven v vseh pogledih, edino v vlažnih razmerah je treba več pozornosti namenjati kopitom. Pa tudi vol je fajn, zelo skuliran, tudi jahati se ga da in za razliko od konja lahko dolgo dolgo živi smao od sena.


simone

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 11 Maj 2013, 01:11:52
Pozdravljeni!
Naši konji so 24 prosti  živijo v čredi v povprečju 15do 20 konj.Mešana čreda z žrebički in kobilami in z žrebcem.Vedno imajo na voljo seno koliko ga hočejo tudi poleti ko so na paši.Krmne mešanice dobijo po potrebi vsak dan in vsak konj različno.Žrebeta so zelo lepo socializirana in nasploh nimamo nobenega problema z zdravjem.Čim manj komplicirat bolj je naravno manj je problemov.Mislim da enemu ljubitelju konj ni potrebno doktorirat zaradi konjička ki ga bo imel.Vprašaj stare konjarje kako je imeti konja.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 11 Maj 2013, 09:51:40
Hja. Seno je osnovna praktično edina nujno potrebna hrana za konja. Seveda, če je v delu (govorimo o veliko dela, ne rekreativni ježi ob vikendih) še morda eventuelno nekaj malega žita. Vitaminski dodatki po potrebi in posameznem konju. Koliko sveže paše (ali prelosta-sveže košenega)? Hja močno krmo rabijo krave za mlečnost. Konj je pa žival prlagojena bolj stepi (suhemu-pustemu rastju) kot pa pitanju.

Moja kobilca pri cca 300kg poje na dan tam nekje 8-10kg sena. Se pa celi ljubi dan šetkari po prilično veliki ograjeni parceli in še tu in tam ''pokosi'' travico, ki ni večja od 10cm (si sproti ''čisti'' izpust  ;)) Ni v delu (ježa ob vikendih par km zame ni delo). In je stara 20+. Žita in krmnih briketov ne dobi razen v tistih njenih 3 domačih piškotih, ki jih pečem posebej zanjo. In vsebujejo okoli polovice zelišč, ki ji ustrezajo. Za svojo starost in ne-lepo preteklost se drži ODLIČNO. Kopita BP (bosa itak). Kolike še ''ne poznamo''. Naduho smo rešili in tud enkrat samkrat ne pokašlja ali da bi bila brez sape (v prejšnji štali ji je bila stalnica). Za laminitis še nismo ''čuli''. Kožna alergija je čudežno izzvenela.

Iz tega lahko mirno sklepaš, da mlad konj, ki je povprečno velik (torej tehta vsaj 400-500kg pa raje več) mirno v času dela poje do 20kg sena. ;) To je nekje ena bala (kocka) na dan.
Tisti, ki prodajajo znanje o prehrani konja, ki temelji na nekaj kg krmnih mešanic na dan in minimalno sena...no naj...samo naj konjem ne delajo tega.

Jaz bi glede na način življenja moje kobile (lauf štala in seniorsko obarvani dnevi) porabila nekje okoli 30-50eur. Imam pa srečo, da imam domače seno. Za njene potrebe se pokosi cca malo manj kot 1ha (odvisno od letine sena). Torej samo prva košnja. Otave ji ne dajem.
Je pa v času aktivnih jež porabila nekaj več. Poleg tega imej v rezervnem planu veterinarske stroške za vsak slučaj. Konj sam po sebi ne porabi kaj več kot prostor in kvalitetno seno.

Ostali stroški (torej potreba jahača) so pa odvisni kaj s konjem delaš. Konj vsekakor vsega tega ne potrebuje sam po sebi. Če se ga jezdi je potrebno za njegovo dobro počutje izbrat primerno opremo (kar pa spet ni poceni). Tam pač ne šparat.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


manca5

  • Gost
Odgovori #15 : 11 Maj 2013, 10:20:12
Citiraj
Sprašujem se, kako je uspelo človeku več kot 5000 let 'furati' zadevo s konji? Brez znanosti o krmljenju in laufšatalah, pa je kar nekako šlo.
Tako kot smo mi preživeli brez antibiotikov, centralnega ogrevanja in avtomobilov. Pa to še ne pomeni da ker je to takrat laufalo, mora tud zdaj biti tako ;) Pač vsak se trudi, da bi konj bil čimbolj zdrav, dosegel čim višjo starost, in dosegal odlične uspehe.


Citiraj
Drugače pa priporočam osla, je precej bolj skuliran kot konj in se ne ustraši vsakič, ko mobitel malo bolj glasno zazvoni, v primerjavi s konjem je nezahteven v vseh pogledih, edino v vlažnih razmerah je treba več pozornosti namenjati kopitom. Pa tudi vol je fajn, zelo skuliran, tudi jahati se ga da in za razliko od konja lahko dolgo dolgo živi smao od sena.

A ste že videl tiste mamut osle? Zakon so... Me res zanima če bi se dal to kje v Evropi dobit...





Al pa nekater mule so tudi čudovite...





Dobro, ne bom rekla da se da s temi živali sodelovat na grand prixju, kot rekreativne pa znajo bit super (vsaj toliko kot so mi povedali).

Glede plašnosti je pa vsak konj drugačen... Tudi odvisno od življenjskih pogojev  8)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 11 Maj 2013, 11:04:09
A kako so furali 5000let? Vsekakor ne v ''zlatih kletkah''. Za vsaj ene 80let nazaj vem, da so se dogajale take spremembe (pa niti ne na bolje) o pojmovanju konj, da res ni.
Zapiranje v štale in futranje z močno krmo je bolj hit kvazi moderniziranja. Konkretno pri naših, ki so konje imeli dejansko za delo na polju/gozdu vem, da je bila ogromna polemika kaj je pa kaj ni prav. So bili malce čudni (hej po komu kaj mam jaz to :P), ker so bili edini daleč naokrog, ki so konje krmili samo s kvalitetnim senom. Pa ker se je konju po opravleni preorani vrsti dajalo korenček (pozitive reinforcement :D). Pa ker se jih je tudi sprehodilo. Pa ker so konja izpregli, če je bil izčrpan, četudi je šel zato družinski zaslužek v maloro. Tudi čudni so bili, ker so konju pripisovali čustva  :P
No bili so pa tudi čudni, ker s konji, ki jih nihče več ni obvladal niso imeli nobenih problemov.  ;)

Glede plašnosti je pa vsak konj drugačen... Tudi odvisno od življenjskih pogojev  8)
Huh bolj se nebi mogla strinjat  :) Moja kobilca je šla iz prejšnje štale, ker je bila ''faulasta, muhasta, trmasta, problematična, nikakršna za delo, plašna, fobična, naduhasta...''. Zanimivo, da je zdj tak chillout, da res ni. 8) Zanesljiva na terenu. Edino kar vem pri njej je da se boji moških, metel, sedla, žval, drugih konjev (ekstrem :-\), mine jo do lajfa, ko vidi motorko pa hlode... pa je kljub vsemu zdaj popolnoma druga. Samo treba ji je bilo dat čas in ji najdit oporo. Hecna je ko se hoče za mano skrit (ful gre a ne  :D). Ampak, če ima ona ob sebi osebe, ki jim sedaj zaupa gre čez vse. Plen gor ali dol. Tisti, ki jo poznajo od prej in sedaj komaj verjamejo, da je ta ista kobila sposobna povsem flegma it mimo ''deca z metlo''.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 11 Maj 2013, 11:14:15
Nekega dne, ko boš imela za sabo že deset let vsakodnevnega hranjenja konj, boš ugotovila da so tvoji spiski hudo teoretični. S 3kg ovsa na dan ti obljubim laminitis. Če sploh veš kaj je to. Kje so v tvojih spiskih variacije na delo konja, na njegov temperament, izrabo krme, starost? Mi znaš povedat kaj se zgodi če tiste 3kg ovsa zamenjaš za dodatnih 10 ali 15kg sena? Mi znaš povedat kaj pomeni če lastnik ne hrani ovsa ampak ječmen/koruzo/pesne rezance? Bo konj zato shujšal/zbolel? Kako vpliva količina ovsa na konjevo obnašanje, na njegovo zdravje?



oves: med žiti najpomembnejša in najpogostejša krma konj. Je pomembno energijsko krmilo, ki ima ugodne prebavne in prehranske lastnosti. Spodbuja delovanje živcev, razvija trde in napete mišice in preprečuje debelost. Odraslim in delovnim konjem krmimo nezmečkanega. Požrešnim konjem krmimo pomešanega z rezanico in jih tako prisilimo, da oves z zobmi zdrobijo in ne pogoltnejo celih zrn. Drobljen oves dajemo konjem s pomanjkljivim zobovjem in žrebetom, ki še niso stara pol leta.
seno: je najprimernejša krma za konje. Je osnovno krmilo v zimskem času in dopolnilno krmilo k sveži zeleni krmi  poletnem času. Pozorni moramo biti, da je dobre botanične sestave brez strupenih rastlin, da ni plesnivo, prašno ali slabo skladiščeno.....S kakovostnim senom fobijo vse potrebne hranilne snovi le odrasli nedelavni konji, za druge kategorije konj pa je v senu premalo beljakovin, mineralov in vitaminov. Konjem pokladamo približno 1 kg sena na 100 kg telesne mase.
trava: travo je vedno treba krmiti svežo,nikoli uvele....Za krmljenje konj je primerna zelena masa, sesvatljena iz različnih vrst trav in detelj, ki prav tako kot paša ne sme vsebovati strupenih rastlin. Maksimalna dnevna količina pokrmljene trave je 50-70 kg
Paša: konja praviloma oskrbi z vsemi potrebnimi hranilnimi snovmi, poleg tega mu omogoča gibanje na prostem, kasr je za njegovo zravje in počutje bistveno. V začetku rastne dobe trav konju vsak dan pred izgonom na pašo damo obrok suhe voluminozne krme, saj mlada paša vsebuje presežek beljakovin, kar pri konju zaradi zastrupitve z beljakovinami lahko povzroči aseptično vnetje pododerme(splošno kopitno vnetje) - laminitis
Silaža: v prehrani konj jo redko uporabljamo, pomembno je da jih na silažo navajamo počasi. S kombinacijo sena in dobre kakovostne koruzne silaže lahko pokrijemo potrebe po energiji v obroku za vzdrževanje. S kakovostno travno silažo lahko pokrijemo tudi potrebe po surovih beljakovinah.....Po prehranski vrednosti je za konje najprimernejša senaža, ki je pripravljena s siliranjem napol posušene trave ali travno-deteljne mešanice. Največja dnevna količina pokrmljene travne silaže ne sme presegati 12 kg, koruzne silaže pa 10 kg.

Tekalni hlev je zelo primeren za namestitev mladih konj, odstavljenih žrebet in kobil s sesnimi žrebeti. Biti mora velik in prostoren, tako da se živali v njem lahko čim svobodneje gibajo. Računa se, da žrebetu glede na starost in velikost pripada 4-10 kvadratnih mestrov prostora, kobili s sesnim žrebetom pa 12-14 kvadratnih metrov. Na stenah tekalnega hleva so pritrjeni krmilniki, obroč za privez in tablica s podatki o konju, tako da vsakemu konju pripada točno določeno mesto. Ob pokladanju koncentratov živali privezujemo, s čimer zagotovimo, da vsaka zaužije svoj obrok. Seno se krmi s tal, navadno se poklada na sredo hleva.

...konju je seno v tem letnem času le kot dopolnilno krmilo...  ::)

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 11 Maj 2013, 12:05:15
Seveda, ker določena braža nebi imela kaj delat, če tega nebi priporočala. Zdravih se ne da zdravit  ;)
Npr. Ena zanimiva zgodba, ki se dogaja so odprtimi hlevi za pitance in krave. Se ravno tako ne priporoča s strani veterinarjev. Le zakaj?  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


manca5

  • Gost
Odgovori #19 : 11 Maj 2013, 13:10:00
Oh, cici.bobnar, ne da se mi kregati s tabo, očitno boš strmela v knjige dokler ne boš imela svojega konja, ki bo na tej dieti zbolel. Moji konji ostajajo tako kot so. Jaz pa priporočam vsem iz lastnih večletnih izkušenj, kjer sem prej imela tudi na tejle ovseni dieti konje in zdaj samo na senu, da se raje odločijo za seno. Veliko sena. Pa obljubim ti lahko da sem namenila proučevanju konj veliko več časa in denarja kot ti.

Žita so ogljikovi hidrati. Poenostavljeno cukr. Preveč cukra povzroča rezistenco na inzulin, po domače sladkorno bolezen. Toksini, ki nastanejo zaradi problemov pri inzulinu povzročajo vnetje na mehkem tkivu, ki povezuje kopitno steno (noht) s kopitno steno. To mehko tkivo oteče in vez med steno in kostjo popusti. Kost nima opore in se premakne. Bolečine? Grozljive...
Laminitis ima lahko tudi druge vzroke, preveč beljakovin, težko delo na trdih tleh, zastrupitev, zaostala posteljica, preobremenitev ene noge, ker je druga poškodovana itd...

Še ena slaba stvar pri ogljikovih hidratih. Cukr naredi kislino, mislim da to vemo vsi iz lastnih izkušenj... Kislina pa dela razjede, ozr čire. Pri konju se kislina tako in tako izloča ves čas, ne tako kot pri nas, zato bi konji morali ves čas nekaj grickati. Ko pa hraniš le 3x ali 2x na dan kislina začne razžirat steno želodca in črevesa. Velike količine sena uporabijo kislino in preprečijo razjede. Če je sena premalo, je kisline preveč, pa dodaj še oves, za še več kisline in je super. Zato pa raziskave kažejo da ima 80% konjev čire. In zato je laminitis ena izmed zelo pogostih bolezni pri konju. Seveda gre to v prid veterinarjem.

4-10 kvadratnih metrov za žrebeta? Pa ti si nora. Vsi ti podatki ki jih navajaš, glede hrane in hleva so značilni za točno določeno vrsto konj. Za KLAVNE KONJE.
Kar je tudi logično da bodo učili veterinarske tehnike. Večina konjev pri nas je klavnih, cilj jih je čim prej zrediti in zaklati. Veliko ovsa in omejeno gibanje. Ti pa pridi živet k meni, te bom privezala v kopalnico in hranila z bonboni :) Na zimo greš pa v klavnico, zdej bo kriza, meso bo drago pa rabimo alternativne možnosti xD

Hec, hec, ampak res malo razmisli, če so ti podatki navedeni za klavne, športne ali rekreacijske konje. Jaz nisem tu da bi se kregala, ampak zato da bi konjem bilo lepše. Definitivno jim nočem slabo. In sem čisto prepričana da ta dieta konju škoduje.




cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 11 Maj 2013, 14:10:48
jaz tudi nisem tu da bi se kregala, navajam samo podatke, katere sem pridobila v šoli.
na žalost v skripti nikjer ne piše za kakšne konje so navedeni normativi, povsod piše le KONJ. tako da res nebi vedela za kater tip konja se gre. Se mi pa po slikah ne zdi da bi šlo za klavne konje, na slikah so lipicanci, angleški polnokrvnjaki, arabski polnokrvnjaki, angloarabci, kasači,quarterji... Morda sem se zmotila, vprašala sem tudi profesorco in je rekla da je 20 kg sena na dan za konja smrt. Jaz sem jo pač naivno poslušala in brala skripto, ker pač naj bi dr.vet.med. ja vedela, koliko lahko konj požre. Na žalost sem se očitno zmotila o strokovnosti in znanju profesorice.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 11 Maj 2013, 14:20:39
... ker pač naj bi dr.vet.med. ja vedela, koliko lahko konj požre. Na žalost sem se očitno zmotila o strokovnosti in znanju profesorice.
Seveda. Profesorica je strokovna na svojem področju. Ampak še enkrat - če ni pacientov ni veterinarja  ;) So k sreči redke izjeme, ampak v splošnem se oni res ne morejo živet od zdravih živali, ki do veta ne rabijo pridet.
Seno smrt za konja? V kolikem času pa? Ker moja kobilca prav izboljšano živi odkar ima tako veliko dozo sena (svoji kilaži sorazmerno seveda 600=20kg, moja 300kg=10kg sena). Po ovsu pa, da ne omenjam koliko težav je bilo. Vključno s kožno alergijo.
Aja koliko pa je življenska doba konj? Sploh hranjenih na žitaricah. 27let? Bolj malo takih poznam.

Poleg tega si pa morda samo zamisli kako izgleda naravno okolje konja (tam ena pusta stepa recimo) in dostopna bo poooolllnaaa zelena njiva ovsa. Skozi večino leta...in potem se zbudiš iz sanj. Oves bo morda našel kot manjši šopek enkrat na vsake toliko pa še to tam nekje pozno poleti pol pa ni tega več v naravi za dobit. Kake kile nekaj.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


manca5

  • Gost
Odgovori #22 : 11 Maj 2013, 14:43:18
Hahahahaha! :D Daj mi sporoči imena teh tvojih veterinarjev da jih nikoli ne spustim k mojim konjem.
Kolikor vem je veterinar Hren edini, ki je specializiran za konje  (v tujini, ker pri nas tega ni) in zato upoštevam njegovo mnenje. On je s to dieto zadovoljen.

"vprašala sem tudi profesorco in je rekla da je 20 kg sena na dan za konja smrt."
Hahahahahahaha! Morem sporočit mojima konjkoma da sta že par let mrtva. Začuda nismo imeli nikoli kolike... Kako to, ha?
... Obenem pa navajaš da lahko konj poje maksimalno 50-70 kg trave na dan. Ker trava je ful bol švoh krma od sena, ne? Trava zna bit zelo močna, v vsakem primeru pa bolj kot seno. Torej sta tile dve trditvi paradoks.

Res ni čudno da je povprečna življenjska doba konj tako kratka.

Zanimivo da boš arabca krmila enako kot quarterja ali lipicanca.



Hugo.Boss

  • *
    • Prispevkov: 95
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 12 Maj 2013, 14:50:06
Jaz že 5 let poučujem v šoli, pa lahko kar povem, da veliko podatkov, ki so sploh navedeni v učbenikih, je popolnoma napačnih. Teorija je eno, praksa je drugo, šolski sistem je v p..., vprašanje koliko ima nek profesor, ki nek tak predmet poučuje dejansko praktičnih izkušenj... Verjetno se ne more spoznat kar na vse, na prašičerejo, konjerejo, vzgojo psov  itd...

Jaz sem tudi prebrala cel kup literature npr. za kunce, ker sta moja dva zbolela... Tudi tisto, ki jo svetuje veterinarska fakulteta. Sem tudi ugotovila, da kar se tiče prehrane največ literature predpostavlja, da kot bralec tega gojiš kunce za to, da jih boš jedel... In se jih hrani z ovsom in žiti - itak, če pa ne živijo več kot par let, če sploh... Še tisti, kjer sem ju dobila, ju je hranil s tem in mi svetoval enako, jaz nisem imela pojma, kar je še dodtno stopnjevalo problem, na srečo sem to izvedela v 14 dneh od veterinarke, da je napačno in sem spremenila prehrano. Saj je tudi na internetu pisalo, ampak jaz sem verjela rejcu, kar je imelo skoraj usodne posledice, malo je manjkalo, da mi ni kunčica poginila... Kunci in konji imajo dokaj podoben prebavni sistem... In tudi obnašajo se podobno, ker so oboji v naravi plen. Zato tudi glede tega je pomojem zelo podobno..

Ko gledam koliko moja požreta sena (in na srečo trkam, ni problemov z zobmi), pa če si predstavljam koliko ga bo pojedel konj, se mi nekako zdi, da ne morme imet konja...  :o Če še pomnožim stroške veterinarja (končni znesek za moja dva je bil 800 eur z dodatno opremo, ker sta morala bit ločena, da se ne bi oprenašala okužba..), bi za konja v kakih ekstreminih primerih bil v tisočih evrov verjetno...

Specializacijo za konej ima tudi ena moja znanka... Naredila pred dvema letoma, ni tisti veterinar edini :) So pa menda redki sploh za karkoli specializirani, gre bolj za področje, ki te bolj zanima, ampak že to je dosti.

Zato bom jaz konja imela, ko bom imela denar za plačevat oskrbo v hlevu, kjer imajo vse potrebno. Hočem, da ima moj konj družbo, ustrezno veterinarsko oskrbo, da imam okrog sebe ljudi z izkušnjami od katerih se lahko učim, da mi pomagajo odpravit probleme, če so in to takoj, da ima ustrezno prehrano... Nočem se tu učit na napakah kot sem se pri kuncih, ker to lahko drago stane.

Pa karkoli že piše.... to je teorija. Na internetu je tud marsikaj... Za kunce piše, da so nezahtevne živali, da je poceni žival za imet - bla bla... Ni res... Ali pa jaz nimam te sreče...



manca5

  • Gost
Odgovori #24 : 12 Maj 2013, 16:12:08
Citiraj
Specializacijo za konej ima tudi ena moja znanka... Naredila pred dvema letoma, ni tisti veterinar edini :)
Kdo to? Daj mi prosim pošlji zs. Ime in kje je delala specializacijo in kje dela zdaj. Prosim  :)



Love Horse

  • Gost
Odgovori #25 : 14 Maj 2013, 16:45:09
glede "lauf štale" mi (moja družina sosedje...) ji rečemo odprta štala
mi je čisto veeeno kdo pa prav
In za hrano vem



ELČ

  • Gost
Odgovori #26 : 15 Maj 2013, 16:07:42
love horse, koliko let pa imaš izkušenj s konji? malo vprašam... sicer pa ja, mule in mezgi in osli so res čudoviti ;D :D aja, lahko bi imela tudi kravo, sicer nevem kako dobro bi se s konjem ujela ampak menda odganjajo konjem škodljive zajedavce. koliko je tole res, nevem, nisem strokovnjakinja.
aja, ti jahala kobilo, oče kastrata, sestrica al kdo že pa ponico? že če bi mel sam kobilo, pa če z njo ne nameravaš tekmovat, nevem če bo dovolj delala. kako kaj šola? koliko na teden pa maš trening jahanja? stopnja jahanja (jahač 1, 2, licence…)? si finančno čisto prepričana da bo šlo skozi?

praviš, da imaš trenerko. kaj si ona misli o tej odločitvi, tvojem jahanju, skrbi za šolske konje po/pred delom? dobro se pogovori z njo, s kom, ki konja ima.

glede lauf štale, že sklepaš lahko, kaj to je ::) tudi pri nas rečemo drugače.

lp, elč

ps. vse kar povem, ni nujno da je čisto res, saj me poznate!



Love Horse

  • Gost
Odgovori #27 : 18 Maj 2013, 21:13:50
ok moja trenerka pravi da se mi bol splača počakat in varčevat pol pa kupit enega tekmovalnega konja
sam jaz nevem k te tekmovalne filajo zpoživilipa to



manca5

  • Gost
Odgovori #28 : 19 Maj 2013, 14:16:08
Kaj pa nameravaš počet s konjem? Tekmovat? Če ti je to želja, potem ja, rabiš tekmovalnega konja ki ustreza disciplini ki jo hočeš.
Definitivno se ti (povečini) ne splača kupit poceni konja, ker je ponavadi nekaj narobe z njimi - trening, konstitucija, poškodbe, bolezni...
To ne pomeni da se ne splača kupit cenejših pasem kot so posavci, haflingerji itd. Za terensko lažje jahanje se ti najbrž bolje obnese tak konj kot pa hanoveranec, oldenburžan, itd... Seveda če je z njim vse ok. Tekmovalni zna celo bit preveč zate, če nisi takih vajena jahati, ker so večkrat bolj hyper in nervozni...

Poživila po mojem mnenju niso pri nas tak problem. Večja skrb so poškodbe in bolezni ki jih v naporni karieri pridobijo.

Če boš imela konja doma ne imet samo enega. So čredne živali in rabijo družbo. Vsaj oslička, ponija... Če ne drugega vsaj kozo.



ELČ

  • Gost
Odgovori #29 : 20 Maj 2013, 18:44:27
tako kot je rekla manca.
sicer pa:
1. s poživili ga bodo "filal" če boš ti tko rekla
2. veretn ga ne bo treba poživljat če bo konj dober
3. na tekmah ponavadi pregledajo konja, preverijo njegovo zdr. stanje ipd.

sicer pa prosim, da odgovoriš na vprašanja, ki sem ti jih postavila v prejšnjem postu