Kako ujahati konja?

Gost · 10281

Love Horse

  • Gost
: 02 Junij 2013, 18:07:17
Kako ujahati konja?
Tega se upraša veliko ljudi
na raznih straneh vidite neujahane konje ki bodo mogoče šli v zakol če si nebodo našli lastnika ki bi jih hotel čeddi imajo 15 let in niso ujahani
Ni ravno tako da daš na konja opremo in kričiš ukaze sprva pustiš da si konj ogleda ovoha opremo potem pa mu jo počasi nadeneš in kako ga naučiš kasa galopa španskea koraka preča bočno lavade
Konji so zelo učlivi tako da ni ravno nemogoče je pa težno ali kdo ve kako se konja nauči da na ukaz naprimer galopira  saj razumem ga z nogami stisneš ali koko bi se napisalo in rečeš galop pa če bo mislu da si mu reku da more skočit
Vem tudi jaz konjem rečem kas in gre ampak za neujahanega konja ki je bil prej samo na travnihih je tako kot če bi nam nekdo začel po kitajsko zlagat kaj naj kupimo v trgovini ali pa video lahko daste gor



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #1 : 02 Junij 2013, 18:34:27
Oprosti, ne razumem, kaj točno si hotel povedati?

A ti sprašuješ, kako se uhaja konja ali pa nam hočeš povedati, kako se to naredi...kajti v slednjem primeru je to precej skop opis...


manca5

  • Gost
Odgovori #2 : 02 Junij 2013, 19:14:38
Konja se ujaha tako da ga pošlješ k trenerju. Če imaš vprašanja o ujahavanju, nimaš kaj delati sam z mladim konjem. Ker če skušaš take stvari narediti sam, v veliki večini končaš s slabo ujahanim, nevarnim konjem, ki ima še večje možnosti da bo končal pod nožem ali pa privezan do konca  svojih dni.
Brez trenerja, ki odlično pozna konjevo govorico in zna konju dajati ukaze na način, ki ga mlad konj razume, se ga dobro ujahat ne da. Če je tvoj cilj, da bo nekdo sedel na konju medtem ko ga drugi vodi, potem ja, to si menda zmožna tudi sama natrenirat. Ujahat konja, da se pravilno nosi in odziva na najmanjše premike jahačeve teže, pritiske nog je pa malo večja umetnost. Smo že vsi videli konje, ki jih je potrebno pošteno brcnit, počit z bičem da se odzove, treba je kandaro in močno roko da se jih ustavi, pa gumice, šlajfcugle, martingale samo zato da se konju zveže glava dol in se ga lahko obvlada, konje ki se bojijo ljudi, so agresivni, in v zadnji točki konje in jahače ki končajo zelo poškodovani.

Just don't do that. Našparaj denar in pokliči trenerja. Te bo stalo veliko manj kot pa potem ko bo treba plačat pretreniranje, veterinarja in tvojo bolniško.





Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #3 : 03 Junij 2013, 07:38:10
mhm, minili so časi ko je indijanec skočil na mustanga in ga ujahal...ali pa mongolski pastir na kakšnega iz čred, ki so jih imeli...s tem, da sta omenjena načeloma dobro vedela, kaj delata.


Love Horse

  • Gost
Odgovori #4 : 03 Junij 2013, 09:12:07
 sprašujem kak se ga  ujaha  in to če kdo pozna koga ki jih zna ujahovat pa če obstaja kak šola kjer se tega naučiš in kje ker bi kupla brejo kobilo pa žrebca in bi to pomenlo da bi dobila žrebe in me zanima kako ga ujahat kje se najde trenerja pa telefonsko po možnosti in če obstaja kaka šola kako se naučit sej enkrat sva zprijazelco provali konju dopovedat naj počaka in nama je ratalo in tko da smo se ustavle gledale in hobile nazaj držale vru in roko tako kotpomeni stop in pol smo rekle "Pridi" in mali vrvico pozuklne da je pršu pol pa je dubu posladek in pol smo to naredile še 10 in pol smo brez vrvi in zdej zna na se ustavi in pride

Sem  že velik časa pri konjih vem velik o njih samo res bi rable eno telefonsko ali pa gmail od trenerje pa kolk približno stane
hvala za odgovore sama ga nei trenirala na slepo ker nevem kake so najbolše metode da osvoji dresuro ali kaj drugega



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #5 : 03 Junij 2013, 10:37:06
a lahko kje prosim anrediš kakšno vejico oziroma piko saj je tvoj sestavek izredno težko brati že tako po moje nima ne repa ne glave.


Love Horse

  • Gost
Odgovori #6 : 04 Junij 2013, 17:32:33
uredu mam bol škrt računalnik k ne prijema pik za vejice nevem pa še ž slabo piše



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #7 : 04 Junij 2013, 18:35:24
Ne sam škrt računalnik, zgleda tud učitelca slovenščine ni ravno radodarna s svojim znanjem.




Love Horse

  • Gost
Odgovori #8 : 07 Junij 2013, 16:58:23
bol se meni na računalnik ne da pisat pravopisa kot pa to
glede znanja ne bi mela slovenščine zaključene 5  če nebi znala pisat



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #9 : 10 Junij 2013, 10:55:40
Pol pa to znanje uporabljaj, ker si se sama strinjala s pravili, ko si se vpisovala na portal.  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Love Horse

  • Gost
Odgovori #10 : 11 Junij 2013, 17:05:04
Oprostite, bom bolj pazila na pravopis.
Zanima me ali kdo od vas pozna koga ki zna ujahovati konje?



manca5

  • Gost
Odgovori #11 : 11 Junij 2013, 18:36:22
Kako ujahanega konja pa hočeš? Dresura, skakanje, vožnja, western, terensko, po naravnem konjarstvu, itd?
Ljudi, ki se s tem ukvarjajo je veliko. Če bi vedli kaj hočeš in kako daleč si voljna poslati konja v trening bi ti kdo lahko kaj svetoval.
Drugače se pa cene vrtijo okrog 300eurov na mesec (+oskrba).  Seveda variirajo glede na to kaj hočeš... Kako dolgo boš konja pustila tam je spet tvoja stvar, bi ti pa svetovala vsaj par mesecev.



Love Horse

  • Gost
Odgovori #12 : 12 Junij 2013, 20:49:48
za navadno jahanje na terenu



amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 12 Junij 2013, 22:15:53
Kar se mene tice ne bi nikoli konja nekje pustila brez, da sem prisotna pri ujahovanju in da vem kaj se z njim dogaja. Poznam veliko zgodb, ki so se slabo koncale. Jaz na tvojem mestu, raje poiscem nekoga, ki bi konja ujahal doma in s tem hkrati se tebe naucil kako se s konjem dela in da s konjem zacneta skupaj. Boris Susec je eden teh ki ti pokaze in pomaga in dela s konjem na domu



manca5

  • Gost
Odgovori #14 : 13 Junij 2013, 11:39:39
Kot v vsaki stvari so tudi tu plusi in minusi...
Ja trener ti lahko uniči konja, zato je pa treba paziti kaj izbereš, pregledat kako delajo konji, ki so končali njegov trening, in gledat treninge drugih konj preden pošlješ svojega. Ko imaš svojega enkrat tam pa redno hodit opazovat in sodelovat pri čemer ti trener dovoli.
V kolikor imaš konja doma in trener prihaja k tebi, je proces upočasnjen, saj ponavadi ne hodijo vsak dan. To pomeni da lastnik veliko sam dela (oziroma poskuša) s konjem, kar pri neizkušenih lahko še bolj upočasni ali uniči trening, nenamerno seveda, gre samo zato da v tistih parih urcah ko pride trener na dom, lastnik ne osvoji celotnega razumevanja procesa ujahavanja in nenamerno povzroči škodo.
Npr. izredno pomemben pri treniranju konje je odličen tajming, ki ga ne pridobiš kar mimogrede z malo razlage, itd.



manca5

  • Gost
Odgovori #15 : 13 Junij 2013, 11:54:19
Drugače se pa meni dopadejo predvsem Gombačevi konji (je res da sem videla samo končni izdelek in ne vmesnega treninga). Sem bila kar navdušena nad odzivnostjo teh konjev. Kaj več o njih ne vem, prav priporočit ti ne upam, ne poznam njihovega dela v celoti, mislim pa da si je vredno pozanimati in it pogledat kaj počnejo. Na spletni strani pravijo da nudijo v ujahavnju tako osnove western kot angleškega jahanja.
http://www.gombac-horses.com/index.html



Love Horse

  • Gost
Odgovori #16 : 24 Junij 2013, 21:12:34
Hvala za podatke. Sem pogledala stran.



BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 29 Junij 2013, 14:04:03
Mi imamo tudi doma mlado žrebico in jo bom ujahala kar sama ampak šele čez pol leta, ker je za zdaj še premlada. Trenutno kamor hodim jahat, so rekli, da so jim Gombači ujahali enega konja in so ga ujahali na ostroge in sedaj najbolje dela samo na ostroge, kar pa ni najbolje.