''Kazen mora bit vzgojna'' vs. ''pozitivna motivacija''

Lunette · 248933

Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #420 : 08 Avgust 2013, 13:29:14
Citiraj
torej on prevzet vlogo alfe. Če si dober in stabilen alfa se pes počuti varnega in zadovoljnega,

na napredek je že, da priznavate obstoj vodje krdela

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #421 : 08 Avgust 2013, 13:39:30
Vodja krdela obstaja včasih v pasjem krdelu, če se slučajno formira.  V odnosu med človekom in psom pa so izrazi kot je vodja krdela nesmiselni. No seveda, nekateri menda to potrebujejo, pa če želijo špilat alfa pse, naj. Majo nekateri še bolj čudne ambicije.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #422 : 08 Avgust 2013, 13:41:23
daleč od tega, ampak renčanje, lajanje na tujce in izsiljevanje so zame osnove

Pozabla vprasat, ti je psica kdaj dejansko zarencala na tujca? Al pa kakorkoli nakazala neprijaznost?

battito animale


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #423 : 08 Avgust 2013, 13:43:29
Citiraj
V odnosu med človekom in psom pa so izrazi kot je vodja krdela nesmiselni

po tvojem osebnem mnenju,sam imam drugačnega

Citiraj
Al pa kakorkoli nakazala neprijaznost?

seveda, verjela ali ne psi ne pridejo vzgojeni na svet


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #424 : 08 Avgust 2013, 13:48:26
Ma daj, moji so prisli z daljincem.

In kaj si naredil takrat?

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #425 : 08 Avgust 2013, 13:55:56
Citiraj
po tvojem osebnem mnenju,sam imam drugačnega
Po mojem osebnem mnenju, ki se sklada z sosobnimi raziskavami na področju vedenja volkov in psov.
Seveda pa se lahko kdorkoli igra alfa psa, če ima take ambicije.
Citiraj
Pozabla vprasat, ti je psica kdaj dejansko zarencala na tujca? Al pa kakorkoli nakazala neprijaznost?
Moje sedanje recimo  nikoli, če ni bilo zares zelo dobrega razloga (kar je prišlo v paketu s pasmo in mi ni bilo treba s prstom mignit)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #426 : 08 Avgust 2013, 13:57:44
Citiraj
ki se sklada z sosobnimi raziskavami na področju vedenja volkov in psov

s tistimi ki pravijo da brez psa ne bi bilo evolucije človeka; merodajno ja

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #427 : 08 Avgust 2013, 14:01:01
Ne, tistimi, ki raziskujejo vedenje volkov v naravi (ne v ujetništvu) in tiste, ki proučujejo odnos človek/pes.
Je pa slab občutek verjetno, če ti sodobna znanost odnaša tla prav na vseh področjih.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #428 : 08 Avgust 2013, 14:06:32
sploh ne, ker vem da so mnenja znastvenikov deljena, pač jaz ne delim tvojega hendikepa, sprejemati drugačna mnenja
a Wulfmana nikol ne gledaš ?  :D

Citiraj
če ni bilo zares zelo dobrega razloga

točno kakšen je bil ta dober razlog renčanja na tujca ?
tisti mulci ki so ti plezali prek ograje in skakali na boks ?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #429 : 08 Avgust 2013, 14:09:33
Smem Azu vprašat koncept nagrade/kazni za doseganje/učenje tega?
Čisto na simpl, delala sem predvsem z igro. Vržem predmet (bilo kaj), pes prinese, se s tem na hitro poigrava (ali zamenjam za drugo igračo, ker z npr. ključi se bolj težko igrava), vržem še enkrat in jovo na novo. ;) Na koncu pa zamenjam ali za igračo, s katero se lahko tudi sam igra ali za hrano ali gre lahko okoli vohljat itd., odvisno od dane situacije. Sta pa oba rojena prinašalca, že od malega nosita vse k meni (in kot mladiča sta tudi nosila skoraj izključno samo meni), pri meni je pač njima ful žur. ;) Jima je pa samo aportiranje tako zabavno, da je tista igra bolj tako, za 'resetiranje'. Ko pa delamo z divjadjo, potem je pa edina nagrada v njunih očeh, da gresta lahko še enkrat po 'aport'. Čisto na simpl je kazen za njiju, če se delo (nenadoma) prekine. Če bi imela čas za v podrobnosti iti, lahko ap razstavim celo verigo obnašanja, za vsakega posebaj, da se vidi kaj je kateremu znotraj aportiranja (tudi) samonagrajujoče, kaj pa pri kateremu meji že na kazen (pa mogoče za malega živca to niti ni težko pogruntat ;)).
Pri drugih psih, pa navadno oblikujem obnašanje od zadaj naprej, odvisno kakšno predznanje imajo/nimajo. Pri šolanju delam na R+ in P-, pri vzgoji pa po potrebi tudi R- in P+.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #430 : 08 Avgust 2013, 14:11:25
In kaj si naredil takrat?

No Davor? Sem radovedna. Moji tudi nikoli niso bili problematicni do tujcev, tako da nisem rabila nikoli zares posredovat.

battito animale


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #431 : 08 Avgust 2013, 14:24:30
Če je lastnik permisiven, zmeden, nesposoben...bo pes to pač izkoristil za širjenje svojih privilegijev. Za razložit zadevo izrazov kot je dominanca, vodja krdela, alfa...in kar je še tega, kar se uporablja v pasjem krdelu ne rabiš. Velikokrat vedenje, ki se ga razlaga kot dominantno ni nič drugega kot preprosto naučeno - lastnik je nehote psu potrjeval napačno vedenje in pridelal, kar je pač pridelal.

Torej če pes noče iz dol iz kavča in renči na lastnika je to zato, ker noče deliti/si ne pusti odvzet privilegija? Ali je to že teritorialnost? (ne, nimam takih problemov). Kaj pa naskakovanje ljudi, za kaj gre takrat? Recimo naš šnavcer ni pustil na dvorišče nobenega razen ene moje kolegice, ampak jo je takoj naskočil in sem res mislila, da ji je s tem povedal da je on glavni. Tud mene in sestro si je kdaj privoščil  ::)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #432 : 08 Avgust 2013, 14:26:08
Hehe. Bolj je hecno, ker si Davor želi naše pse prikazat, kot skrajno problematične  ::) Čeravno naši obvladajo odpoklic brez striktne uporabe fleksi povodca. ;D

S katerga si pa ti cirkusa :o :o :o...........interaktivnega ??? :o



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #433 : 08 Avgust 2013, 14:27:48
Lov ni nič drugega kot šport, ubijanje iz užitka, ki se ga vse manj tolerira.  Dejansko potreben je lov samo na par vrst divjadi, za tisto, kar je nujno za to ne potrebujemo desettisočev lovcev in njihovih psov.
Nepremišljenost in neverjetna pogoltnost na denar sedanjega lovskega vodstva je povzročila še večji odpor in  se zna zgoditi, da bo  užitkarski lova prepovedan veliko prej, kot bi bil sicer, in večina lovskih psov pa bo ostala brezposelna.  Kaj pa potem? Sploh glede na to, da je precejšen del "službenih" lovskih psov tako pomanjkljivo vzgojen, da bi zelo težko funkcioniral v "real lifu".

Tekmovanje da je pumpanje ega? No ja kdaj pa kdaj, večinoma pa deluje ravno v nasprotni smeri: ko hodiš s psom po dvorišču gor in dol se ti mogoče še lahko dozdeva, da imaš najbolj poslušnega psa vsaj vasi če že ne na svetu, pa se nosiš kot petelin na gnoju,  ko pa se srečaš s konkurenco, sodnikom in gledalci, pa...ugotoviš vsaj to, da je treba za uspeh na katerem koli področju fejst garati - pa naj si bo to IPO ali agility ali trikci v obliki fristajla ali frizbija.

In seveda na lovskih preizkušnjah psi nelovcev šolani na manj dinozavrska načine niso vedno zmagovalci. Meni se zdi pomenljivo že to, da so lahko tisti, ki imajo izredno malo možnosti za prave treninge v loviščih in imajo lovske preizkušnje samo za dodatek k dugim disciplinam s katerimi se veliko bolj resno ukvarjajo, pravim lovskim, ki so v lovišču "vsak dan"  konkurenčni.

A sta iz istega :o



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #434 : 08 Avgust 2013, 14:31:25
Citiraj
a Wulfmana nikol ne gledaš ?
sem ga enkrat in mi je bilo zadosti. Pa ne pozabi, rekla sem delo z volkovi v naravi - naravna volčja krdela se bistveno razlikujejo od umetnih, sploh pa niso merodajni udomačeni volkovi. Je bil tu že večkrat citiran prav avtor izraza alfa volk. Ko je zaradi novih izzsledkov spremenil svoje mnenje

Citiraj
točno kakšen je bil ta dober razlog renčanja na tujca
napad


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #435 : 08 Avgust 2013, 14:34:25
LA&LU ali si morata spet dvignit ego pred otročiči ;D ;)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #436 : 08 Avgust 2013, 15:11:20
Pri kolegu, ki resno dela v lovišču s psom kar pogosto in je član par lovskih društev njegov pes ne sme v njegovo hišo, ker bi najbrž požrl pol bajte in otroka, moj pač lahko. Sklepam da zato, ker je cirkusant in zna par trikcev. Ker pa vseeno služba je služba in družba je družba je kadar ne dela njegov zaprt v pesjak. Ko išče družbo prepleza visoko ograjo in jo mahne po svoje. Najbrž resno delat ker je ja služben pes, ki resno dela. V praksi, tako realnost pa take fore. Poligona še videl ni.

A ti misliš, da če je član parih lovskih društev in uplenjuje same trofejne živali, po vrhu še veliko, je v vrhu lovske organizacije, da je on dober lovec ali pa vodnik šolanega lovskega psa, ali pa uspešen "dreser"???
Da če ima lovec psa ima kar šolanega lovskega psa ??? ...... in zato ker je zaprt če ne dela, si ti boljša ker tvoj leži na kavču.
.....a si tudi ti pod 14  ;D
Pa saj sama delaš cirkusanta iz sebe ;D ;)
Pa veselo sklepanje :-*



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #437 : 08 Avgust 2013, 15:39:21
Citiraj
sem ga enkrat in mi je bilo zadosti

seveda, ker tko v praksi pokaže kakšne buče so te new age ideje o človeških zvereh

Citiraj
napad

lahko  poveš kaj več ? kdo je napadel tvojega psa  in kaj točno si med tem počela ti

Citiraj
pes ne sme v njegovo hišo, ker bi najbrž požrl pol bajte in otroka

ker  odgovoren , pozitiven lastnik psa ima tega v hiši, mogoče celo v postelji  v cvingerje pa dajejo pse le pasje mrzneži
in upam si trditi da ima tisti lovski pes, vsaj če je aktiven lovec konkretno več gibanja in zadoščenih potreb kot tvoj

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #438 : 08 Avgust 2013, 15:42:28
No Davor? Sem radovedna. Moji tudi nikoli niso bili problematicni do tujcev, tako da nisem rabila nikoli zares posredovat.

In vse tiho je bilo :P

battito animale


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #439 : 08 Avgust 2013, 15:44:50
na vprašanja katere itak že poznaš odgovor ne mislim odgovarjat, pes pa nikoli ni bil problematičen, namreč do te točke nisem dovolil da pride, so se razne neprijaznosti kurigirale takrat in takoj

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #440 : 08 Avgust 2013, 15:47:09
Ne v bistvu ne vem, zato sprasujem. Si ji dal dve okoli uses?

battito animale


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #441 : 08 Avgust 2013, 15:51:45
Zategnil ovratnico/zatezno, zabrisal ob tla, jo podrejal s koleni na njej ona pa na boku, s stromom tresel, obesil na zatezki na gol, jo brcnil, uporabil bodecko, zagrabil za kozno gubo, jo tresel, navil usesa, s casopisom po glavi... pricakuje se najslabse, ker niti ne upa povedati kako je naredil kOrekcijo.


vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #442 : 08 Avgust 2013, 15:53:51
Lilith aporter je zagotovo boljši kot moj, že zato ker ga moj redno pregrizuje, kar niti odpravljala nisva.  :)J* ga nimamo vsi popolnih psov, niti ne delamo na vsakem problemu. Samo na tistih, na katerih v bistvu hočemo. :D

Lokalnemu trolčku: Nikjer nisem napisala, da nima šolanega lovskega psa - seveda ima šolanega lovskega psa. In seveda vloži veliko truda v izobraževanje, delo na tem področju, če drugega ne mora biti kot starosta vzor. In seveda mu ta pes uhaja in pleza čez ograjo in seveda ni dobro socializiran, saj se ga domača punčka boji.
 To je realnost, saj si hotel tisto prakso, življensko pa to, kajne. Pa menda se ne bomo o teoriji pogovarjali  :o  In nikjer ni zapisano niti, da sem jaz boljša, ker moj (med ostalimi aktivnostmi) res leži tudi na kavču.

Saj sem med drugim omenila, da onadva resno delata, midva pa bolj cirkuške aktivnosti. Nimam nobene težave s poimenovanjem. Itak enako kot Davor - ko ti zmanjka argumentov in sajenja rožic mečeš pasje bombice kot kak mulo.

Priznam, da sva še včeraj vadila poleg rikverc.  :P Cirkusant je, vsekakor.




Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #443 : 08 Avgust 2013, 15:55:22
Citiraj
Si ji dal dve okoli uses?

in to bi naredilo kaj ?
alpha roll je bil čisto dovolj

Citiraj
Zategnil ovratnico/zatezno, zabrisal ob tla, jo podrejal s koleni na njej ona pa na boku, s stromom tresel, obesil na zatezki na gol, jo brcnil, uporabil bodecko, zagrabil za kozno gubo, jo tresel, navil usesa, s casopisom po glavi..


tvoje posteljne fantazije me ne zanimajo barbara

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #444 : 08 Avgust 2013, 15:55:32
Zategnil ovratnico/zatezno, zabrisal ob tla, jo podrejal s koleni na njej ona pa na boku, s stromom tresel, obesil na zatezki na gol, jo brcnil, uporabil bodecko, zagrabil za kozno gubo, jo tresel, navil usesa, s casopisom po glavi... pricakuje se najslabse, ker niti ne upa povedati kako je naredil kOrekcijo.

Točno tole si tudi jaz mislim. Da jo je kar pošteno brcnil ali pa udaril zato ker je tudi sam napisal da je Beagle, ki je agresiven za ustrelit.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #445 : 08 Avgust 2013, 15:59:37
Citiraj
Da jo je kar pošteno brcnil ali pa udaril 

saj ste že izpostavile da klasiki, ki so v tej temi mučijo svoje pse  :'(

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #446 : 08 Avgust 2013, 16:00:39
Govorimo o tebi Davor. Ne o klasikih.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #447 : 08 Avgust 2013, 16:03:08
BD če meniš da udarjam in brcam svojega psa imaš vso možnost podati prijavo  ;)

pač klasika fundamentalistov, ko vsiljevanje mnenja odpove se gre z laganjem in podtikanjem

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #448 : 08 Avgust 2013, 16:05:53
No hvala za odgovor Davor :)

pač klasika fundamentalistov, ko vsiljevanje mnenja odpove se gre z laganjem in podtikanjem

ja ce pa nisi odgovoril :'(

battito animale


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #449 : 08 Avgust 2013, 16:09:50
če bi poznala Koehlerja bi vedela odgovor; tradicionalno šolanje  psov  NE zagovarja brcanja ali izživljanja nad psi (hecno mi je kako pozitivaška sekta tole tako srdito pripisuje klasiki), ker nikakor ne doprinese šolanju psa; pes postane popolnoma neuporaben ko je izzven povodca torej povsem z nasprotju po čem metoda stremi
bodisi se kurigira z alpha roll tehniko ali zatezno katere sam nimam niti je ne uporabljam , nagrada pa temelji na pozitivem odzivu lastnika in ne toliko priboljških

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.