Nevaren pes - kaj storiti

Cube · 25150

Cube

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
: 16 Avgust 2013, 23:19:19
No, lep pozdrav najprej. Imam en velik problem. Sosed ma namreč čist pobesnelega psa, ljudje kar ne morejo verjet, da je lahko zlati prinašalec takšen. Torej, naj začnem. Ljudi ne more videt, ko vidi človeka, se zapodi proti njemu (spuščen v ograji okrog hiše) in tako renči, da bi te raztrgal, če bi lahko prišel do tege. Skače preko ograje oz. z gobcem sega daleč preko, tako je strgal že vsaj 2 majici, kolikor jaz vem. V hiši živi 5 ljudi, ki pa jih je ugrizel tudi že 4 krat, vedno so šli k zdravniku in še nikoli zgleda zdravnik ni javil nič, da je bil ugriz, saj psa noben ni prišel preverjat. Domači sploh nimajo nikakršnega nadzora nad njim oz. se ga bojijo, na sprehod gre z debelo palico v roki, večkrat se zgodi, da se kdo pelje mimo hiše, pa nasproti avto. In ker smo na vasi, je ozka cesta, tako da se moraš peljati bolj po robu, pes pa kar skoči in grize preko ograje, vse se slini, tako je pobesnel. Lastnik stoji poleg njega, a ga pes ne upošteva niti približno. Zdaj pa je prišlo tako daleč, da nam sosed zapoveduje, da se naj ne vozimo z avtom, ker njihov pes sovraži avte in zato grize. Ko dobimo obiske in je kdo izmed njih blizu ograje (meji na našo), se takoj sosed dere, da če ne vidimo, da ima on psa zunaj. Zadnjič je, ko je prišla sestrična na obisk, skočil ob ograji, z gobcem segel prek in na srečo na prazno ugriznil ene 3cm stran od njenega vratu. Pes ni normalen, še manj pa njegovi lastniki. Zdaj pa me zanima, kam se to da prijaviti, ker očitno zdravniki zadeve ne prijavijo naprej kljub 4 ugrizom DOMAČIH ljudi, jst pa ne bom čakal, da mi zverina odtrga pol roke. Kaka inšpekcija?



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #1 : 17 Avgust 2013, 00:36:21
slike, video?

tole bi rad videl, preden pametujem, ker mi cela zgodba deluje malo nenavadno


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #2 : 17 Avgust 2013, 00:38:11
drugače se baje za obrambo pred prinašalci odlično obnesejo argentinske doge... ;D


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3 : 17 Avgust 2013, 09:57:23
Zaenkrat vam vsaj ni treba hodit tko blizu ograje da pes doseže. Uradno pa dvomim da lahko kaj nardite.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 17 Avgust 2013, 10:35:02
Lahko posnameš psa in prijaviš na inšpekcijo. Po spremenjenem zalonu lahko dobi status nevarne živali tudi zaradi neobvladljivosti tudi če ni nikogar ugriznil. Vendar pa pumpanje za ograjo ni prepovedano, imeti psa spuščenega na svojem vrtu za ograjo tudi ne, na sprehod peljat privezanega tudi ne. Tudi ne razumem, kako za vraga se ne morete držat 20cm od ograje.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 17 Avgust 2013, 10:53:25
Zdravniku lahko natvezijo, da je bil mimoidoči pes, neznani pes....Ni važno. Najbolj preprosto se je držati stran od ograje. Dokler preprečujejo, da ugrizne koga drugega, je to njihov problem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #6 : 17 Avgust 2013, 11:26:06
Lahko posnameš psa in prijaviš na inšpekcijo. Po spremenjenem zalonu lahko dobi status nevarne živali tudi zaradi neobvladljivosti tudi če ni nikogar ugriznil. Vendar pa pumpanje za ograjo ni prepovedano, imeti psa spuščenega na svojem vrtu za ograjo tudi ne, na sprehod peljat privezanega tudi ne. Tudi ne razumem, kako za vraga se ne morete držat 20cm od ograje.

iz principa ker so na svojem in tam imajo pač pravico biti...če pa res šavsne čez, ga pa menda v silobranu lahko s sekiro po p****, ko ravno po naključju malce 'obrezuješ' veje svojega dreveščka al grmička na svoji zemlji...

najboljš je pa una fora, da se kao ne smejo vozit z avtom f***** lol...mogoće bo pa res skoćil pod avto...

sej pravm, kupite dogo argentino tudi vi imate pravico do ljubljenćka


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 17 Avgust 2013, 11:59:05
Sicer se zaj...š, ampak da ne bi kdo dobil napačne ideje: Ne smeš. Tudi če pride na tvoje dvorišče, lahko tujo žival samo spodiš, ne smeš je pa poškodovati. Samoobramba je sicer nekaj drugega, ampak zelo težko boš kogarkoli prepričal, da te je pes na drugi strani ograje tako ogrožal, da si ga moral s sekiro.
S prijavo bi mogoče lahko dosegli vsaj to, da bi moral sosed dvigniti ograjo oziroma jo popraviti tako, da pes ne bi mogel segati čez. In če bi bilo prijav več, pa bi imel par obiskov od inšpekcije, bi se mogoče celo naveličal in se psa znebil.
(mi pa talele zgodbica tokole malo smrdi)


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 17 Avgust 2013, 12:06:12
Zdravniku lahko natvezijo, da je bil mimoidoči pes, neznani pes....Ni važno. Najbolj preprosto se je držati stran od ograje. Dokler preprečujejo, da ugrizne koga drugega, je to njihov problem.

V tem primeru je še bolj komplicirano, ker vas napotijo v antirabično ambulatno, kjer se morate cepit proti steklini.

Le ugriz ni hujši, zdravniki pri domačih psih ne javljajo naprej - najboljša iz prakse je, da jim je dohtar na urgenci rekel...joj, moj tut to počne, se ga prav bojimo takrat  ???.


Drugače pa, zakaj pa bi hodili stran od ograje, zakaj pa bi pazili kaj počnete 20 cm stran od ograje.
Vsakič po pes to zganja pokličite policijo, povejte da ste na svojem dvorišču ogroženi in po novem zakonu bodo morali urgirati. Ne vem zakaj bi se morali prilagajat ljudem, ki ne naredijo nič zato, da bi bil njihov pes urbano neškodljiv.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 17 Avgust 2013, 13:51:41
Jaz nimam navade hodit OB ograji sosedov, se mi zdi nespoštljivo. Če imajo psa, ki se zaganja, je živc, je najmanj kar lahko storim, da se sama umaknem toliko, da me ne doseže in poskrbim za lastno varnost sama.
Ni pa odveč prošnja/prijava, da naredijo malo bolj kompaktno ograjo, da pes ne tikne gobca ven.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #10 : 17 Avgust 2013, 14:13:02
Jaz nimam navade hodit OB ograji sosedov, se mi zdi nespoštljivo. Če imajo psa, ki se zaganja, je živc, je najmanj kar lahko storim, da se sama umaknem toliko, da me ne doseže in poskrbim za lastno varnost sama.
Ni pa odveč prošnja/prijava, da naredijo malo bolj kompaktno ograjo, da pes ne tikne gobca ven.
Če ta ograja meji na tvojo parcelo in tako kot piše se zažene v avto parkiran ob njej, potem je stvar lastnika psa, da zagotovi varnost ljudi na uni strani ograje.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #11 : 17 Avgust 2013, 15:44:31
Sicer se zaj...š, ampak da ne bi kdo dobil napačne ideje: Ne smeš. Tudi če pride na tvoje dvorišče, lahko tujo žival samo spodiš, ne smeš je pa poškodovati. Samoobramba je sicer nekaj drugega, ampak zelo težko boš kogarkoli prepričal, da te je pes na drugi strani ograje tako ogrožal, da si ga moral s sekiro.
S prijavo bi mogoče lahko dosegli vsaj to, da bi moral sosed dvigniti ograjo oziroma jo popraviti tako, da pes ne bi mogel segati čez. In če bi bilo prijav več, pa bi imel par obiskov od inšpekcije, bi se mogoče celo naveličal in se psa znebil.
(mi pa talele zgodbica tokole malo smrdi)

meni tudi zgodbica smrdi, ampak če imaš slike video kako pes šavsne in gre za centimetre in se znova zažene in ga refleksno zabodeš s sadjarskim nožkom ene 23krat, se mirno lahko izgovarjaš na silobran...pa 5 prić, ki so videle napad...


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #12 : 17 Avgust 2013, 15:47:57
Jaz nimam navade hodit OB ograji sosedov, se mi zdi nespoštljivo. Če imajo psa, ki se zaganja, je živc, je najmanj kar lahko storim, da se sama umaknem toliko, da me ne doseže in poskrbim za lastno varnost sama.
Ni pa odveč prošnja/prijava, da naredijo malo bolj kompaktno ograjo, da pes ne tikne gobca ven.

Vprašaje, čigava je ograja...če je sosedova, tega ne morejo...drugaće pa 'NATO' žica dela ćudeže, ne vem pa, če jo fizićne osebe smejo namestiti na svoje ograje...

http://www.razorwireconcertina.com/

Drugače pa pes seže čez ograjo, torej kot prav razumem, na vrhu, ne skozi


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 17 Avgust 2013, 17:55:34
Je pes že cel čas takšen? Ga niste nikoli božali itd. (niti kot mladiča)?



Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Cube

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 18 Avgust 2013, 00:05:55
Zakaj za vraga bi si celotno zadevo izmislil in vas spraseval za pomoc? Kaj bi mel od tega?

Kot mladic je bil dokaj normalen, opazam pa ze od zacetka, da pes nima hrane oz. Mu lastnik hrano nese  v eni pesti, kar se mi zdi za takega psa resno premalo. Ko ga spustijo z boksa, poje jabolka. In hruse z dreves, e jedl tudi z vrta, pa so naredili ograjo...

Zakaj hodimo ob ograji, kjer pes skace preko z glavo na naso stran? Pac nimamo tako velike parcele, da bi lahko parkiral avto, kjer bi hotel... In se vedno nevem zakaj jaz ne bi hodil po nasi parceli?

Sicer pa pozabite na vso zadevo, sem si jo pac izmislil...



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #15 : 18 Avgust 2013, 00:27:35
Cube, če hočeš zadevo rešit, jo lahko rešiš tako, da prijaviš policiji in veterinarski inšpekciji.

Torej zadeva je rešiljiva, rešit jo boš moral pa sam.

pa ne se razburjat po nepotrebnem.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #16 : 18 Avgust 2013, 07:24:31
Naslednjič ko greš po svoji mini parceli ob ograji,drži v roki vejnik ko pes skoči z glavo v vejnik verjetno tega prihodnjič nea bo več ponovil...

drugače pa skušaj dokumentirati zadevo ali pa, kot si dobil nasvet, povabi vodjo policijakega okoliša, da si sam ogleda dejavnost kužka.

Će se bojiš zameriti sosedom, pa še naprej trpi...ali pa kupi dogo argentino. Nerodovniški so poceni >:D

pa si prepričan, da je tisto res zlati prinašalec?


Cube

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 18 Avgust 2013, 08:29:22
Seveda je zlati prianasalec in to zelo lep. Bom poskusil poslikati ali posneti enkrat.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #18 : 18 Avgust 2013, 12:25:08
Ne vem zakaj so vsi takoj skepticni, ko je govora o napadalnih zlatih prinasalcih. Konec koncev je se vedno pes in ce za*ebes pri vzgoji (oz. pomanjkanju le-te) lahko dobis ven popadljivo posast od 30+kg. Sicer dvomim, da je omenjen zlatko dejansko rodovniski (bogsigavedi kaj ima mesano zadaj, ker ce pomislim, da bi pri mojem za*ebala vzgojo je malo sans, da dobim ven popadljivega psa - razen ce bi ga zanemarjala/tepla itd. - tisto je pa potem druga stvar)..  :-\ 

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 18 Avgust 2013, 15:46:47
Zlati prinašalci znajo bit fajn popadljivi. Poznam nekaj primerov, ko so dali psa zaradi agresije uspavat. Zgledajo prijazni, kar po večini tudi so, ampak niti približno ne vedno ;)



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 18 Avgust 2013, 20:14:56
mi smo na kliniki med mojo prakso uspavali prelepega zlatega prinašalca, ki pa je bil neverjetno popadljiv in je pogrizel vse kar leze i gre, vključno z lastniki in njihovimi otroki.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 18 Avgust 2013, 20:33:31
Ja, saj to je tipično vedenje tistih zlatih prinašalcev, ki se skotijo z napako - nizkim vzdražnim pragom. Med rodovniškimi so zelo redki, ker se jih striktno izloča iz vzreje, med nerodovniškimi so pa kar pogosti. Če se sosedje niste posebej trudili, da bi psa razdražili (zato pravim da mi zgodba snrdi, ne zato, ker bi mislila da ste si izmislili težave), potem bo verjetno to to. In v tem primeru niti ni nujno, da so lastniko tako zelo nesposobni - taki psi so izredno težavni za vzgojo.


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 19 Avgust 2013, 08:08:04
v odločbi o uspavanju je pisalo da je pes prebolel klopni meningitis pri dveh letih, in se mu je psihično stanje 6 mesecev slabšalo do tega da je hčerki lastnika zlomil roko z ugrizom. tako da če se je skotil s to napako IN še prebolel meningitis...fora pa je bila da je recimo žena lastnika stopila mimo psa, in jo je šavsil. Nihče se mu ni mogel približati, zadnja 2 tedna je preživel zaprt v garaži, ker v hiši je bil masaker ko je bil on not. Tudi na sprehod ni mogel že po dveh mesecih po bolezni, ker je pogrizel 7 psov in 2 človeka.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 19 Avgust 2013, 08:47:27
Ja tudi zlati prinašalci (ali prenašalci, kakor koli  ;)) Lahko grizejo. In včasih (ali velikokrat) je tudi v tem problem. Ker je take patake pasme lah grize, dejmo ga mal drugač obravnavat. Tote pa tote pasme je pa za mečkat, žulit, žnarat, nič vzgajat, ker je patote patote pasme in itak je prijazen  ::) Mast mi gre to en mal na živčke ::) Vsak pes lahko ugrizne in vsak pes mora bit deležn socializacije in vzgoje. Zlatko, DA, pudl, piki-nez, mešanček...črn, zlat, bel, pisan...kratko dolgo srednje dlak...Vsi. Potem pa ko tista taprijazna pasma pač kaže znake agresije so vsi začudeni, če pa jo oneboljnevarne pasme so pa itak pričakovali  ::)

Weaver...sej res da se zajebavaš...sam ne se zajebavat z živimi bitji. Če ti je ljubo se daj sam s sabo. Ljudje dejansko lahko pridelajo neumne ideje s takšnimi povodi. Kakor koli obrneš pes NI sam kriv, da je tako kot je. Nekdo ga je spravil (oz pustil) tako daleč. Pa res ni veze a je bolan, slabo vzgojen ali genetsko zafuran.

Hja. Meje s sosedi in dobri medsosedski odnosi. Zanimivo, da se eni tok sekirajo da bodo odnose pokvarli, če bodo urgirali...a kontra so pa dobri sosedje, ker se tako simpatično menite ::)
Čigava je ograja? Če je vaša...jo mirno dvignite. Lahko tudi čisto na svojem postavite ''poviške. Čeravno bi to bila naloga lastnika psa. Ni pa od škode posnet dogodek in en mal v evidenci imet  ;) Snemanje na lastni parceli je dovoljeno. Torej če pes seže preko...ne kršite ničesar.  Do takrat pa pač pazite nase, ker drugi na vas očitno ne.

Drugače pa jabolka, hruške in ostalo pobrano pri zlatkotu še ne nujno pomenijo lakoto življenskega pomena :P Naši prav s tahujšim guštom to počno ravno po obroku. Tko za sladico 8)


Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #24 : 19 Avgust 2013, 08:59:25
ja, vsak pes lahko grize, ampak posledice povprečenega naada pritlikavega pinća in recimo pitbulla so precej drugačne, kajne?

Kakšna zaj#!cija pa??? Vsakdo si lahko kupi svojega psa in će te pobesneli zlatko napade, ne boš verjela, se smeš braniti. Golorok, s sekiro, lopato, motiko, puško...

Kar se pa tiće višanja ograje...iiii, ne boš verjela, ampak višina ograje je (lahko) omejena s obćinskimi akti, svojevoljno višanje ograje lahko pomeni, da moraš veselo podirati plus po možnosti še plaćati kazen.

Še vendo pa ne vem, zakaj ne bi smel napadajočega psa, ki te skuša ugrizniti, z vejnikom počiti po ponani.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 19 Avgust 2013, 09:11:23
Je pa treba zakone en mal bolj na široko prebrat ali pa prebrat še kak zakon več od željenega  ;) Izveš marsikaj zanimivega.  :P
Zdaj če bi ti višal ograjo z betonom na 2m...ja bi znalo sledit podiranje. Če pa ti ograjo višaš s ''premičnimi'' panelami pač ne  ;) Ker glede na napisano tam nekje ne nosijo s sabo škarij za živo mejo, ker če bi živa meja tam rasla bi pes težko segel čez  ;) Poleg tega, da izživljanje nad psom (četudi v silobranu) je malce manj logično, kot pravočasno opozorilo in korektno ukrepanje.

Če se že pisoči noče s sosedi zapletat na voljo ''dobrih medsosedskih odnosov'' je za lastno varnost povsem legalno in smisleno postavit na izpostavljenem delu eno lušten tegelc z rožcami, klopco in malce višjo panelo - tko kot en separe :P senči ne, premična je, lušna je in nič ne kazi...skratka, da se zaobit prepirom, poškodbam, hudi krvi in ohranit mirne živce. Če pa že ravno inšpektor pride na ogled (ker bi bilo npr. moteče sosedu z zlatkotu)...pa lahko mirno narediš prikaz, kaj se zgodi, če ti ta ''povišek'' odstraniš (dva prilično močna deda bosta to z lahko še brez rokavic prestavila) >:D No če že mora ravno pes napačnemu zagrozit.
Najlažje je sicer urgrirat sam.

Ps: mal za idejo izdelat...namesto uboja psa.  ;) http://www.imont.si/p1-23-204-tip_656
Ma izdelav je lahko malo morje.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #26 : 19 Avgust 2013, 10:00:46
A panele boš pa ti plačala? In kam naj jih da, če imajo tako malo prostora, da so prisiljeni hoditi ob ograji, teli tvoji paneli pa so široki ne vem, po specifikaciji vsaj 40 centi prostora rabiš?

Če ustaviš v silobranu psa, ki te napada in skuša ugrizniti, ni nikakršno izživljanje.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #27 : 19 Avgust 2013, 10:20:28
Citiraj
Tote pa tote pasme je pa za mečkat, žulit, žnarat, nič vzgajat, ker je patote patote pasme in itak je prijazen   

zanimivi, par strani nazaj pa si trdila da določene pasme  že v škatli pridejo z prirojenimi socialnimi lastnostmi  ???

Citiraj
Potem pa ko tista taprijazna pasma pač kaže znake agresije so vsi začudeni

um ker ste ve del problema ? ker pasme in rodovnike prodajate tule folku na takšen način?
pojav agresije v zlatkotih, kar lanabela točno dobro ve je stranska posledica intenzivne vzreje, pasme ki so bile prej znane po neagresivnosti sedaj postajajo navarne
To je vaš novi pogumen svet pasje vzreje


Sicer pa ne razumem po PM je rešitev jasna, evtanazija

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #28 : 19 Avgust 2013, 10:52:14
Mogoče bi pa limetka plačala panele, če se jin pes tako msili, ali pa ga vzela k sebi in prevzgojila...

ne vem pa, kaj je anrobe z nakupom DA, je to preveč nevarna pasma?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #29 : 19 Avgust 2013, 11:13:52
Weaver, res si obseden z orožjem in tako ali drugačno samoobrambo....nekateri znamo povsem lepo živeti in preživeti brez tega, ker vemo da se da praktično vse probleme rešiti veliko bolj elegantno. Pač kakor kdo.

Cici: Če je pes preživel klopni meningitis, potem je lahko seveda agresija posledica poškodb možganov in nima nič opraviti z dednostjo. Bi bil popolnoma enak izid možen pri katerikoli pasmi. Enako velja za tumorje na možganih, steklino, pa še bi se našlo kaj.

In pravzaprav popadljivi goldni (tudi labradorci, a v precej manjši meri) niso posledica načrtne rodovniške vzreje ampak nasprotno....psica (ali pes) zaradi agresije dobi vzrejno prepoved, ampak lastnik bi pa vseeno paril, saj je psička taaako lepa in mladiči so prečudoviti. Iz časov, ko sem zelo dobro poznala našo vzrejo goldnov se spomnim dveh rodovniških legel, v katerih se je pokazala napaka in kolikor mi je znano, noben od teh mladičev ni prišel v (rodovniško) vzrejo. Je pa to več kot 20 let nazaj, kasneje takih psov med rodovniškimi nisem videla (ne pomeni da ni nobenega, ker pasmi ne sledim več tako natančno), sem jih pa videla med nerodovniškimi žal veliko.
In še enkrat, to niso normalni zlatkoti, ki jim samo manjka socializacija in vzgoja (ti znajo biti zoprni do drugih psov, tudi kakšno luknjo znajo narediti v uho ali taco, ki je bolj posledica udarca z zobom kot ugriza, lahko da lajajo ob ograji, če se jih je dražilo in so se navadili, da pa bi orenk ugriznili človeka ali pa resno poškodovali drugega psa se pa ne dogaja. Ker imajo prirojeno zavoro - kontrolo ugriza in zelo visok vzdražni prag. Tisti, ki se ukvarjajo z lovskimi psi bi morali vedeti kaj pomeni "mehki ugriz" in tudi to, da je lastnost prirojena in posebej selekcionirana. Visok vzdražni prag pa pomeni, da pes v normalnih razmerah praktično nikoli ne bo prišel v tako hudo situacijo, da bi odreagiral z ugrizom ). Gre za pse, ki jim manjka prirojena "bremza" in ob ne samo pumpajo ob ograji ampak tudi ugriznejo brez nekega jasnega vzroka in to s polno močjo. Zelo zoprno.