Ali psi lahko napovejo potres?

inka · 2260

inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
: 01 September 2013, 10:10:25
Včeraj sem bila dobre pol ure pred potresom z epicentrom SZ od Vrhnike, s psom na sprehodu.
Pes je bil na začetku kakih deset minut nenavadano razburjen, glasno lajal in se prav čudno obnašal, kot bi želel celo sosesko na nekaj opozoriti, skratka bil je kar malo naporen, ker si njegovega vedenja nisem znala razložiti. Podobno, vendar vseeno drugače se vede, ko npr. zavoha psa iz soseščine, ki se ju zelo boji. Vseeno sva bila skoraj pol ure na sprehodu, saj se je potem le umiril.

No, ko pa sva se vrnila domov in sem že gledala film, pa nas je ruknilo, kot bi se nam kamion zaletel v hišo ali da bi priletela bomba, iz južne smeri. Ker sem v Lj doživela že nekaj močnejših potresov, tokrat nisem vrejela da je to bil potres, ker je precej močno sunilo samo enkrat, zažvenketal je celo porcelan v omari. Ponavadi smo se nekaj sekund zibali, zdaj pa prav nič - res nenavadno. Baje so ga čutili tudi v Šk. Loki ...

Ob tem pa pes ni nič razburjeno reagiral, prišel je le z balkona k nam, verejtno zaradi naše reakcije, saj smo bili malce prestrašeni.

Tisti, ki živite na tem območju ali so vaši psi kaj začutili in morda z lajanjem "najavili" potres? Ali nas res lahko opozorijo na ta pojav?



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1 : 01 September 2013, 10:39:23
Da, Japonci jih že leta uporabljajo za najavo potresov in tajfunov

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 01 September 2013, 11:02:53
Zaznajo spremembe v pritisku, naelektrenost, šibka nihanja, a je v praksi neuporabno. Prvič zato, ker pojma nimaš zakaj je pes vznemirjen (lahko najavlja potres, prihajajočo vremensko fronto, divjad...karkoli) in drugič zato, ker ne zaznajo prav nič česar  ne zaznajo aparature. Z živalmi, ki bi lahko napovedale potres so veliko delali, zlasti kitajci in japonci, a so rezultati slabi. kot že rečeno, mnogo živali zazna spremembe pred potresom, a so za samo napovedovanje potresov neuporabne. V bistvu so se v praksi še najbolje izkazali neki japonski somi, ki pred potresom skačejo iz vode.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 01 September 2013, 12:05:40
Hm, zanimivo.
Meni je bila to prva taka izkušnja, da mi res ni bilo jasno, kaj se psu "dogaja", saj se je obnašal nekoliko drugače, kot sem navajena in vedno poznam vzrok vsakega vedenja, le tokrat ga nisem "dešifrirala" - lastniki psov boste to razumeli, ker gre za določene odtenke v vedenju psa.
Kasneje je moj mož omenil, da je sam celo pomislil na potres, ko je skozi odprto okno slišal našega, ko sva bila zunaj pol ure prej. Tudi njemu je bil tak lajež nekaj novega  ;).



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 01 September 2013, 23:26:28
Jazz vse potrese gladko prespi.  :D



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #5 : 01 September 2013, 23:37:08
Tudi pri meni nikoli ni nobena od živali niti trznila. Tega zadnjega se pri nas ni čutilo, čutili (oz. bolje rečeno slišali) smo pa enkrat spomladi, ko je bilo središče nekje v Zagorju. Ful je bobnelo, treslo se niti ni, ampak res ... živali nič.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 02 September 2013, 09:32:49
Spomnim se potresa v začetku leta. Nismo bili doma, tko da sva s psom spala v isti sobi. Sred noči je vstal in začel nemirno okoli hodit, sploh se ga ni dalo umirit. Sem ga peljala ven, ni lulal ne nič, sam zlo čuden je bil. Potem sva šla nazaj ležat in je zatreslo. Od tistega trenutka dalje je takoj zaspal. To tavanje ni značilno zanj, zato sem takoj po potresu googlala, kako je s psmi in potresi:)