Nesprejemanje obiskov

Asja · 6215

Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
: 10 Marec 2014, 12:47:10
Pozdravljeni vsi; se oproščam, če je tema že bila.
Imamo dvoletno mešanko - zavetiščnico, ki je pri nas že dobro leto dni. V tem času je opravila osnovno šolanje, enega problema pa ne moremo rešiti, in to so obiski. Preprosto v stanovanje ne spusti nikogar oziroma ko vstopijo, je napadalna, zaganja se vanje itd. Če imajo pri sebi priboljške in dokler se ne posedejo za mizo, je nekaj časa mir, čim kdo vstane, je ista pesem. Vsak premik tujca po stanovanju jo znervira do histeričnega lajanja, zaganjanja. Poskusili smo z navodili inštruktorjev, ki so bili tudi pri nas, a je vse bob ob steno - ne pomaga ne nagrajevanje tistega nekajsenukdnega sedenja (dalj ne zdrži) ne izolacija (ko pride nazaj v prostor, je ista pesem) ne kaj drugega. Zaradi tega si obiskov sploh ne upamo več imeti.
Ko gremo sami drugam na obisk, je načeloma OK, čeprav je tudi že bila situacija, ko se je zagnala (na srečo samo to) v človeka, ki je samo stopil iz SVOJE hiše ven na vrt, kjer smo bili mi s psom na obisku.

Vnaprej hvala za odgovore.



Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 10 Marec 2014, 13:54:45
Živjo,

mi imamo zelo podoben problem in približno isto starega psa. Pri nas je tako, da ko človeka enkrat sprejme, ni nobenega problema. Da sprejme človeka je potrebno ful obiskov in hrane. Smo poskusili že veliko metod, pa ni bilo ravno uspešno. Nima pa težav z ljudmi, ki imajo pse zraven.

No, trenutno smo na pripročilo inštruktorce uvedli halti - po pridejo obiski (ne domači, tisti, ki jih pes še ni sprejel), ga damo na halti, korekcija, če je potrebno, obisk pa meče hrano (postopno zmanjšuje razdaljo). Kuža se precej hitro umiri, ga pa pri komu zmoti, če se mu prehitro približa. Ves čas je privezan na halti, ko je kuža že tolko miren, ga damo v boks in da mir. Občasno zajoka (ker si želi pozornosti) ali zalaja, ko je gost "preglasen":) Ko gost odhaja, ga zopet damo ven iz boksa in s haltijem ponovimo vajo. Ven iz boksa ga na koncu damo zato, ker se v boksu počuti še bolj ogrožen. Če sva doma oba s fantom, potem ga včasih posedemo tudi zraven mize, kjer sedimo z gostom. Eden od naju sedi zraven gosta, drugi pa na drugi strani s psom na haltiju zraven. Haltija prej nismo uporabljali, ampak zdaj vidim, da je v takšnih primerih zlata vreden, ker 30 kil ni tako lahko držati nazaj, prav tako lahko zdaj preusmerimo njegovo pozornost takoj, ko vidimo, da se nekaj "nabira", da postaja napet.

Zaenkrat se to najbolje obnese in počasi napredujemo. Smo se sprijaznili, da ne bo nikoli takšen, da bi v domu tujca/obisk takoj sprejel, cilj pa je, da ga obiski ne vzemirjajo in da tisti čas v večini primerov preživi v svojem boksu. 



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 10 Marec 2014, 13:57:22
Hvala Zennie. Kako sploh funkcionira Halti v tem primeru? Tudi jaz sem že razmišljala, če bi ga kupila.



Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 10 Marec 2014, 14:09:06
V bistvu sem zdaj še enkrat prebrala svoje sporočilo in se lahko zelo narobe bere. In je ZELO pomembno. Na haltiju je zmeraj - tudi če pridejo na obisk osebe, ki jih ima pes rad. Zato da zmeraj sledimo isti proceduri. Zato da procedura za psa postane nekaj dobrega. Ko pride moj "prijatelj" se zgodi to in to -- ker se dogaja to in to, torej je vse OK. Tak nekak (inštruktorca nama je to veliko bolje razložila);)

Sicer pa toplo priporočam, da zamenjaš inštruktorja. Mi smo tudi zamenjali in smo zadj nad novo navdušeni. Vzame si čas in imava občutek, da res naštudira situacijo. To ne pomeni, da je star inštruktor slab, le včasih (kot v vseh situacijah v življenju) nova, zunanja oseba lažje razreši problem.

Sej pri pasji vzgoji, pri odpravljanju težav vse sledi logiki, vse je "jaaaa, itak", tudi knjige, ampak je neskončno lažje, če ti kdo drug osebno v tisti situacijo to izpostavi. Opcij za napake je bistveno manj, rezultati so zato prej vidni.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 10 Marec 2014, 14:15:03
Ampak ali ni tako, da je halti proti vlečenju?



Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 10 Marec 2014, 14:24:43
S haltijem psu, ko rata napet, obrneš glavico proti sebi in ga prisiliš, da gleda tebe in ne tujca. Potem naredimo kako vajo (prostor, sedi ...), če je priden dobi priboljšek. Prav tako uporabiva halti za vsako, ko začne lajat/renčat na obisk(najprej NE, če ne pomaga halti). Kuža zelo hitro pogrunta. In ja, zato na sprehodu ne bi vlekel, ker mu smrček obrača nazaj.

Dejstvo pa je, da sva s haltijem ful bolj samozavestna tudi midva, ker imava več možnosti, da preprečiva kako neljubo situacijo, npr. ugriz.

Enim halti ni všeč, ampak midva se trudiva, da psa ne vlečeva kar tako, da je vsaka reakcija z namenom.




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 10 Marec 2014, 14:31:45
ŠKD KRIM tečaj za azilaše oz. kontaktiraj Katarino Wallas
SEDI 5 -Katja Rant
CITY DOG- Alenka  Spazzapan
KD MARIBOR- Tina Ciglar in Jasna Šen
ALFAKAN

Morda je kje še kak inštruktor, ki ve kako z zavetiščniki v novem domu.

Bi pa vsekakor bi pameten nakup boks in psico navadit nanj (crate games-poglej na youtube). Iz tega tudi izpelješ vaje za samokontrolo in hkrati predstaviš varen brlog.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 10 Marec 2014, 14:33:29
Hvala. Boks sicer imamo doma in ga je vajena - kadar smo sami. Kadar so obiski, pa ni variante in nori v njem.



Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 10 Marec 2014, 14:44:49
Oh, ja. Kako znano. Pa iz boksa brez ukaza ne bo skočil, tudi sicer gre notri včasih čisto sam, kadar nismo dovolj zanimivi ali rabi mir, ampak da je v boksu, ko pridejo obiski...lahko bi sam čakala, da ga bo infarkt od takšnega razburjanja. Prav histeričen rata in mu čisto nič ne pomaga. Isto je, če je povodec ves čas napet. Potrebuje občutek maneverskega prostora, da se počuti vsaj približno ok.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 10 Marec 2014, 14:49:14
Najhuje je, ker v teoriji vse vem, kaj je treba delati, od nagrajevanja pridnega obnašanja do ignoriranja / kaznovanega nezaželenega itd. Ampak v praksi, takoj ko pozvoni domofon in so na vratih obiski, preprosto vse odpove. In to samo za štirimi stenami - na prostem (sprehodi) je to ubogljiv pes, ki pozna ukaze, pride na odpoklic, sede, da prostor  in vse ostalo.




Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 11 Marec 2014, 20:24:08
http://www.youtube.com/watch?v=bpzvqN9JNUA
Suhe vaje in še enkrat suheee vajeee. Seveda vse odpove, ko so obiski, ker pes prej ne ve kaj bi moral počet. Potem je pa čist preveč gužve obiskom razlagat zakaj se gre, psa kontrolirat in predvsem kontrolirat sebe.
Psa se prej na suho nauči vedenje in s postopnim dodajanjem motnje utrjuje pozicijo. Šele nato pride do kompleta ''domofon-odpiranje vrat-pozdravljanje-vstop obiska''.
Ker pa vem, da živimo v normalnem civiliziranem svetu, kjer pač ne moreš vsega splanirat pa pride prav kurativa pred preventivo. Če pes začne noret, tekat sem in tja...mi ga lovimo, mirimo, ukazujemo (stvari, ki jih dejansko ne izvaja)...delamo čist brez potrebno paniko in pomen dogodku. Zatorej je v primeru, da imaste psa za katerega se ve da lahko ''nenadoma'' reagira, smiselno, da ima stalno pripet en lahek povodec na ovratnico. Dosti kratek, da se po stanovanju kam ne zatakne/zaplete. Ker ko se živčna vojna po domofonu začne...ni lih lušno se pogajat, iskat povodec, psa pripenjat...čist preveč balasta  ;)
Torej povodec fiksiraš v tla in počakaš, da ''nevihta'' mine ali začneš s postopnim nagrajevanjem. Pod postopno vedno velja par korakov bolj nazaj od tam kjer pes znori. Vem, da ni vedno idealnih možnosti in izidov ter kup dejavnikov na katere ne moremo sami vplivat. Lahko pa vplivamo na suhe vaje.
Halti sicer eni znajo uporabljat tudi na dosti bolj kazenski način kakor je mišljen, a vendar ni morda slaba izbira. Psu namreč ne samo, da obrne glavo ampak mu tudi oprime gobec. Kar lahko deluje kot ''chill out'' signal. Prav tako so po gobcu akupresurne točke, ki psa v razburjanju pomirja.
http://www.ttouch.com/shop/index.php?productID=187 Tole lahko brez večjega kunšta izdelate sami. Običajna široka elastika kupljena na ''metre''. Zvezana na vrhu in v obliki osemke nameščena psu na gobec.
Ni drago za probat.

In pa ena dokaj bitna zadeva pa čist prevečkrat narobe izvedena. Psa fiksirat v tla (povem še enkrat ;)). Kkršno koli premikanje psa z ovratnico vstran ali navzgor (kar se rado zgodi, ko se pes zažene)...ker s tem psa ''davimo'' ali dvigujemo v pomenu dogodka...tudi zato je halti v prednosti, ker psu daje šanso razmišljat s tacami na tleh. Fiksiran pes v tla pa se ne more dvigovat, se pumpat pa še vodnik nima čisto nobenih napačnih informacij preko povodca psu dajat.
http://www.youtube.com/watch?v=2ealapRYpMQ

Korekcije, ne-janje, kreganje, popravljanje...bi jaz v vsakem primeru opustila.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 11 Marec 2014, 21:18:20
tole je pa zelo dobro napisano. tudi posnetke sem si ogledala. naša sicer ne dela toliko problem, problem je le to, da vsakega nazja tko k taprava "baba". kar pa je seveda v določenih situacijah tudi lahko moteče .



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 12 Marec 2014, 07:54:25
Hvala punce  :) Zelo koristni nasveti.



MynnCi

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 27 Maj 2014, 11:35:54
No tu pa tudi jaz moram rečt, da se nam je pričel pojavljati problem. Ne za vsakega mimoidočega, ne za vsakega psa... vendar je pa.
Popolnoma se ji strga npr. če vidi soseda, ki jo ves čas draži in je naredil nam celo štalo s svojim zezanjem :(
Na psa se obrača z napadalno držo, izziva in sedaj seveda jo komaj pomirim, ko pride k nam. Še vmes, ko je pri nas je skoz nekaj prčka. Potem pa slišim, da bo pripeljal svojega rotija, ki ne mara psov in bo on naše kuže bore malo ostalo.
In še en pripetljaj, to oboje se je zgodilo v 3 dneh pa je drugi. Sosedova bernardinka se precej zaganja in se je strgala skrbnici iz rok in skoraj porušila ograjo pri nas ter pikirala v našo.
In zdaj... se naša zaganja in laja... jebentiš. Pa prej ni bila taka.
Zdaj sem spet "na začetku" in jo moram imeti doma na slednem, da jo ves čas popravljam.
Še vedno pa je tako da ne "pade ven" na vsakega mimoidočega in tudi ne na vsakega psa.
Dobro poštar je pač poštar, vendar me pa moti. Jaz sicer menim, da šavsnila ne bi pa vendar nikdar se ne ve.
Ena stvar mi je krasna... to pa je, da otroci pa lahko hodijo ob ograji, vstopijo, karkoli... ob njih se popolnoma spremeni.

Moti me njeno precej iz strahu razvito agresivno lajanje, vendar se trudim že dva tedna pa nisem preveč uspešna... upam, da mi uspe in se bo umirila. Verjamem pa da se je ustrašila bernardinke. Nje tudi z balkona ne sme videti sedaj. Zgledalo pa je res čudno, saj je kuža pod težo bila zmožna podreti ograjo in je sprva pikirala v mojo prijateljico. Potem se je naša postavila vmes, no potem je pa bilo enega vpitja.

Psa nikdar nimam v ogradi pred hišo samega, sem vedno zraven. To so me že v Bajki naučili :) in jo vedno popravljam, vendar se sploh ne umiri, če vidi tega soseda, sosedovo psico ali neklatere ljudi imam občutek da me niti sliši ne, Da prostor ko to zahtevam vendar je v popolnem efektu. S priboljški sem poskusila pa ga ignorira.

Tako, da poskusim še po navodilih zgornjega videa.

Drugače je pa do večine ljudi strašno prijazna, mirna in večino ljudi prav "zalublen gleda" :)

Se ja pa sedaj začela še v določene pse zaganjat, ko je privezana na spehodu. Če se ji pes direkt hitro približuje je halo.

Ja skoz je nekaj :) So me pa še nekaj naučili v pasjih šolah, da se vedno da porihtati :) samo volja je potrebna.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #14 : 27 Maj 2014, 11:54:29
alfakan, KD maribor (tečaj za zavetiščarje) sedi5, fajn pes, ŠKD Krim tečaj za azilaše....Kar se tiče soseda pa-on si upa, ker nihč eod vas ni bolj "Nor" od njega in ga ni zares na oštro vzel. Jaz tega ne toleriram in si naredim red na tak ali drugačen način, važno da je red zatem.
Imam 0 toleranco za tako obnašanja in če na prvo besedno ni mir, potem ne uporabljam več besed. S primitivci ravnam še bolj primitivno kot so oni sami. Ker razumejo samo batine in pa denarno škodo.

S sitno psihotično žensko pač nočejo imeti opravka in raje potem nehajo izzivat. >:D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #15 : 27 Maj 2014, 12:32:11
alfakan, KD maribor (tečaj za zavetiščarje) sedi5, fajn pes, ŠKD Krim tečaj za azilaše....

Če je že potrebna šola, naj lepo v Bajko vprašajo, glede na to da tam psa poznajo že od malih nog naprej. Sicer pa, če je že pes zadost star in utrjen, ni noben problem prepovedat agresivno lajanje. Dej mir!, pa je zadeva rešena. Mi tud imamo sosedove pobece, ki staršev ne poslušajo dovolj in veselo letajo na drugi strani ograje "ne booooš me, ne boooš me", pes pa nori zraven. Namest da živce zgubljam z njimi, psu povem, da se naj neha ubadat z njimi in mi naj raje pomaga rože sadit.



MynnCi

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 27 Maj 2014, 12:37:00
Ta sosed ni pobec je moški star 50 let :O
Sej sem ga prosila lepo naj prosim lepo neha, ker mi štalo dela. S psom smo meli že veliko dela, pa smo jo zrihtal.
Dej pa zarad bedarije ... bom rešila zagotovo, sem zihr, sej so me velik naučil, mal sme mogla pojamrat da so tudi vzponi in padci občasno.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #17 : 27 Maj 2014, 13:06:03
PSU reč naj neha



MynnCi

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 27 Maj 2014, 13:50:09
Saj mu, absolutno, "DOVOLJ!" in pa na slednem jo imam, da jo cuknem ali ustavim ... bom pa še z jetrcam probala pa malce navajat... morda sem malce preveč neučakana pa bi imela že kr hitr instant urejeno, pač ne gre :) bom pa uredila absolutno.

Kaj je smešen a ne delaš s pso ves čas, pa pride nekaj "vmes" pa greš spet za nekaj mesecev v malo šolo hehe



Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 27 Maj 2014, 15:30:00
PSU reč naj neha

Tole sem menda prav zaštekala a ne da ??  :P
MynnCi pa mislim da ne :P :P :P :P



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #20 : 27 Maj 2014, 15:49:27
Ma ne cukat psa. To še bolj podžge. Enostavni trenirat ignoriranje, pa naj ne bo sam brez nadzora. V bližini soseda pa imet psa ob sebi na poleg, med nogami, se cufat.

Sicer pa tudi sosed nima kaj na vašem ozemlju delat sranja-tam si lahko narediš red kakor veš in znaš. S primitivci je treba biti še bolj primitiven od njih. Ker nobena zakonodaja, policija, sodišča etc ne zaležejo, vedno niti nimajo zakonske podlage.

S psi je treba delat ves čas. Nekateri so posebni, sploh tisti, ki imajo za sabo slabo socializacijo in rabijo na tedenski obnavljat določene zadeve (čisto osnovno ne-vlečenje, čakanje, mirnost).

Ni zadosti popravljat. Najprej nauči nadomestno vedenje. Delaj sedi, prostor, poleg, kontakt oči PREDNO pride do izpada. Še posebej tule ga lahkopričakuješ. Soseda pa zalij z vapom čist vsakič ko si bo naprdnil težit ali čim bolj konkretnim, tudi kak poprov sprej  ali pa kar lak za lase v oči (dobiš majčkene za v žep).

Jaz bi na tvojem mestu vzgajala oba. Psa in soseda. Na tvojem veljajo tvoja pravila, na javnem veljajo pravila kulturnega obnašanja, na njegovo pa ne hodit.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 27 Maj 2014, 17:35:19
Mojega jazbečarja (torej že po naravi ostra pasma  :-[ ) je še pred par leti napadel en nemški ovčar (takrat je bil s prejšnjimi lastniki). Jaz še nisem imela dovolj znanja, tako da se nisem dela na odnosu do psov lotila takoj po napadu. Najprej se je zaganjal le v nekatere pse, ker pa nisem kaj dosti naredila se je stopnjevalo do tega, da je postal agresiven do vseh psov, razen redkih izjem in prijateljev, ki jih je poznal že od prej. Potem pa sem uvidela, da bo treba na tem nekaj narediti - poskusila sem različne metode, z vsem je bilo sicer kdaj kaj malega bolje, a ni kaj dosti zaleglo. Zdaj pa se mi zdi da se končno obrača na bolje  :o Delam nekako tako: ko zagledam psa dam mojega na kratko in ze takoj zacnem s pozornostjo name z veliko hvaljenja in nagrajevanja (zaenkrat imam - tudi še ker imam par drugih stvari za porihtat - vedno s seboj nekaj briket). V trenutku ko zagleda psa strog MIR!. Če se le da se z mojim malo umaknem, da prihajajočega psa obideva na malo večji razdalji, ne čisto eden zraven drugega. Ves čas ko gre tisti pes mimo se gibam (ponavadi samo za kak korak v rikverc) in poskušam pritegniti njegovo pozornost nase. Če se obrne proti psu samo ''a-a'' in spet probam dobiti njegovo pozornost, ko pa pretirava (se preveč obrača k psu, hoče iti do njega) pa strog NE! in kratek cuk. Ko gre pes mimo in ni bilo večjih izgredov pa jackpoot in na dolgem povodcu z vohljanjem (kar obožuje) dalje.  :) Če pa ni možnosti da bi se umaknila malo na razdaljo ali če se pes kljub vsemu samo zaganja v drugega psa pa grem samo z njim na kratko mimo, NE!, kratek cuk in potem na kratko brez vohanja naprej (parih psov, tistih ki si jih zbere, preprosto ne prenaša in ko gremo mimo kraja kjer živijo se peni in renči tudi če jih ni zunaj  ::) ). Veliko pa vadim na suho, da je pozoren name na sprehodu po mestu, tudi kadar ni drugih psov, ob kakih drugih motnjah (ali pa kar tako). Pa tudi drugače delam na odnosu vodnik-pes, ki se zelo izboljšuje.  :)

Večina jih bo to delo čisto skritizirala, ker je po teoriji vse narobe  :P (cuk in NE!, ki psa še bolj podžgeta, pozornost name, namesto da bi nagrajevala za gledanje psa...). Pa tudi meni ni všeč da dodam kak NE! in če ne gre drugače cuk, drugače ne uporabljam fizičnih kazni, ampak tu pa se mi zdita ta dva ''elementa'' občasno koristna. Pri meni od vseh metod ki sem jih poskusila ta daleč najbolje deluje in edino tu se vidijo neke opazne spremembe na bolje.  :) Ker ko sem delala tako, da sem šla samo ignorantsko mimo s psom na kratko, se mi zdi da ni bilo napredka ker ni imel jasne informacije kaj JA in kaj NE, tisti ''look at that dog'' preprosto ni uspeval, še sama ne vem zakaj, ampak ni bilo rezultatov, ni šlo, da o tistih metodah z več fizičnega posredovanja niti ne govorim... Tako da poskusi malo, pa vidi kaj vama najbolj odgovarja!  :)



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 28 Maj 2014, 13:25:02
Če ti LAT ni uspeval je zelo verjetno težava v sami izvedbi. Pred kratkim sem na v eni FB skupini spraševala o sami klasifikaciji LAT pa je Leslie kar sama odgovorila in mi pojasnila vse skupaj, kar je super. :) Drugače pa ni nujno da uporabljaš ravno LAT. Učenje nadomestnih vedenj pride na vrsto šele na koncu ko si že ustvaril CER (če govorimo o psih, ki so agresivni zaradi strahu) tisti, ki so takšni zato ker so zafrustrirani naj bi bili veliko lažji za prevzgojo.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 28 Maj 2014, 14:09:44
Ali pa preprosto vsakemu psu (in človeku) ne odgovarja vsaka metoda, tudi če je izvedena brez večjih napak, saj ni nujno da vsi uporabljamo enako.  :)