Psi pomočniki

BlackDevil · 3851

BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
: 28 Maj 2014, 12:09:28
Se psi, ki so namenjeni za to delo pri nas kdaj izberejo med nerodovniškimi mladiči? Že nekaj časa na tujih forumih opažam, da si ljudje domov prinesejo karkoli in potem upajo, da bo to "service dog" (za otroka z avtizmom, osebo na vozičku itd.) Včeraj sem celo zasledila oglas za križance, ženska pričakuje da bo v leglu 9-11 mladičev in vse prodaja kot bodoče pse pomočnike. Kako je to mogoče? Lahko mogoče kdo, ki tole bolje pozna napiše kaj več o temu?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1 : 28 Maj 2014, 13:47:17
Mislim, da je to teoreticno mozno, ampak vsekakor ne tako, da si lastnik sam izbere psa ali da vzreditelj oglasuje celo leglo kot pomocnike... ce ze, potem bodoci instruktor psa gre pogledat leglo in testira mladice in je mogoce kateri od njih primeren. Vsaj za uradno pozegnane pse pomocnike je tako. Ce si pol kdo sam od sebe vzame psa in upa, da mu bo pomocnik, je pac njegova stvar...

Ceprav pri mesancih je problem, ker ne ves tocno, kako veliki bodo zrasli ali kaksne zasnove imajo v sebi... (nekaj se vidi pri 8 tednih, vsega pa ne, ne).

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 28 Maj 2014, 14:00:44
Pri nas se večinoma uporabljajo rodovniški labradorci, v večji meri samice. Zdravstveno zavarovanje pa krije samo stroške šolanja za pse pomočnike slepim, tako da je za vse druge pomočnike potrebno drugačno financiranje.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3 : 28 Maj 2014, 14:02:41
Kolikor vem, po novem krije tudi solanje pomocnikov za invalide. Za karkoli drugega pa ne...

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4 : 28 Maj 2014, 14:06:02
Aja? Nekaj časa nazaj vem, da se je zbiralo denar za šolanje psičke Missy, ki se šola za pomoč invalidni osebi.
http://www.psipomocniki.org/
http://www.rtvslo.si/lokalne-novice/tetraplegik-mora-sam-zbirati-denar-za-psa-pomocnika/327503

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5 : 28 Maj 2014, 14:24:50
Ja ja... to so zdej spreminjali zakon, kaksen mesec ali dva nazaj.

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 28 Maj 2014, 14:30:36
Super :)
Imaš mogoče kakšno povezavo do tega zakona oziroma zapisanih sprememb?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7 : 28 Maj 2014, 14:33:39
Zdej v tem trenutku pri roki ne, ampak bom pobrskala pa prilepim :)

battito animale


Odinko

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 28 Maj 2014, 15:04:39
mogoče malo izven teme, ampak vseeno...
psicko Missy sem imel priložnost videli in je zelo pridna!

LP



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 28 Maj 2014, 15:09:01
Kako to da je pa Missy šele pri 10 mesecih bila izbrana? Se ne začne delo že prej? Sama cena je pa tudi katastrofalna.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10 : 28 Maj 2014, 15:18:35
Zakaj katastrofalna cena?

battito animale


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 28 Maj 2014, 15:30:50
Zato ker še zdaleč niso dostopni tistim, ki bi jih resnično potrebovali.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12 : 28 Maj 2014, 15:38:34
Ja to je res :-\ samo to ni problem trenerjev po mojem....

battito animale


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #13 : 28 Maj 2014, 16:25:06
Večina psov za pomoč invalidom se izbere ravno v starosti cca.1 leto. Takrat se najbolje vidi kakšen je pes in se lahko tudi intenzivneje dela z njim. In ob končanem šolanju je tudi dovolj zrel za delo.

In zakaj taka cena... Ker šolanje ni dve uri na teden, ker je že samo imetje psa strošek, pse se odda tudi kastrirane in zdravstveno pregledane (ne samo tako, da vet posluša srce), ker mora tudi inštruktor od nečesa živeti, ker sicer nebi mogel šolati psov.
In nobenega inštruktorja ne poznam, ki bi od tega obogatel ali živel na veliki nogi. Plus da so tudi še celo življenje na voljo za vprašanja in za vse kar bi invalidi potrebovali v zvezi s psom...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 28 Maj 2014, 16:37:41
Vem Andreja. Nisem trdila da inštruktorji od tega bogatijo, mi je jasno da je tu notri ogromno stroškov od same cene psa, cepljenj, hrane, davek... Sem bolj razmišljala o temu da so družine s invalidnim otrokom že tako ali tako hudo finančno obremenjene, ker zdravstvo ne pokrije ogromno stvari in da zelo težko skupaj spravijo še takšno vsoto za psa, ali pa ljudje s posebnimi potrebami, ki službe preprosto ne dobijo pomoč bi pa nujno potrebovali... Mi je jasno da je cena pač takšna kot je z razlogom.

Kdo pa do 1. leta dela z njimi? Vzreditelji?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15 : 28 Maj 2014, 21:11:44
Zelo redko si invalid psa plača sam. Imamo (ali smo imeli, ne vem koliko se jih je ohranilo) različne sklade in organizacije, ki so sponzorirali šolanje teh psov. Če me spomin ne vara, je kar nekaj teh psov sponzorirala revija Moj pes. Na veliko žalost, se je prav pri tem zgodila tudi goljufija, v katero je bila vpletena tudi ena od ljubljanskih veterinarskih klinik, pri kateri so zbran denar vtaknili v svoj žep, inštruktorica pa je ne samo ostala brez plačila za delo in oskrbo psa, ampak niti ni dobila v celoti povrnjene nakupne cene (uvoženega) psa.
Večinoma se nabavi rodovniške mladiče iz dobre vzreje (trenutno se največ labradorcev za vodnike slepih uvaža iz Hrvaške). Večinoma gredo ti mladiči k prostovoljcem, ki skrbijo za psa do enega leta, jih vzgajajo, socializirajo in naredijo osnovno šolanje po navodilih. Ti prostovoljci za svoje delo sicer ne prejmejo nobenega plačila, je pa treba plačati celotno oskrbo za psa. Pri enem letu gre pes na veterinarski pregled, tudi slikanje kolkov, komovcev, pregled oči, se ga stestira. Šele če uspešno opravi vse to, gre v šolanje. Do te točke se je že nabralo za nekaj tisočakov stroškov, pa kljub pazljivi izbiri mladičev precej psov odpade (in se jih oodda ali pa jih vzamejo prostovoljci, ki so skrbeli za njih)