Ši-cu [Shih Tzu]

Karmen_ss · 676855

aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1410 : 14 April 2013, 14:34:03
aboyanasanna kaj ce nebi odgovarjala na vec kot dve leti stara sporocila? Veliko teh ljudi niti ne bere vec foruma, tako da so odgovori sedaj brezpredmetni.  ::) ::)

Dva sta spraševala za oči mogoče se najde še kdo.  ;) Ne vem, nisem gledala kdaj je bilo.
Mogoče pa vseeno pride prav.  :) Danes je nedelja pa imam čas.

Poiskati moram edino veterinarja v mojih koncih zaradi kile pri psički, k pravijo, da v teh koncih
zelo težko najdeš dobrega, mi je rekla sestrična od fanta k je šla ji je veterinar pogledal v ušesa od psičke
če ima mladičke. Veterinar za " mačke "

Če kdo ve za dobrega vetrinarja v Novi Gorici. Mi bi prav prišlo. Zaradi kile. Se moram pa
pozanimati.

L. p



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1411 : 14 April 2013, 14:57:11
Če kdo ve za dobrega tam okoli, bom zelo hvaležna, hvala



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1412 : 14 April 2013, 16:53:34



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1413 : 16 April 2013, 02:15:33


V kupu igrač!!!!


 :P :P :P  8)



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1414 : 16 April 2013, 07:39:05
Tudi moja ima, mi smo zalepili (da je flajšter čez ) mi je tudi veterinar svetoval, jo pa nameravam čim prej
peljat. Jutri, da zašije.

A se vam zdi ok za vzrejo psica,ki ima hernijo? Osebno ne bi želela psa, kjer že v naprej vem, da bo verjetno moral na operacijo...se mi narkoza ne zdi najbolj fajn stvar in življenjska nuja in se je izogibam. Isto je tudi pri drugih boleznih psov, ki pač niso smrtne in se kar pari...recimo, operirajmo predolgo mehko nebo, saj to ni nič takega, in potem parimo, pač pes ima slabe komolce, saj to se lahko operira...

Zame je vzrejna žival zdravstveno brezhibna, lahko pa ima lepotne napake, ampak zdravje...ne vem, tukaj ne kockam, pa magari je to "samo" hernija, še vedno obstaja možnost, da bom zaradi tega mogla dat psa na operacijo, kar pomeni pod narkoz, kar pomeni...

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1415 : 16 April 2013, 09:09:19
Nikogar ne zagovarjam, ampak če bi iz vzreje izločili vse šicuje s popkovno kilo, ne bi imeli več pasme. So drugi, veliko hujši problemi kot popkovna kila, ki morajo biti izločevalni dejavniki.



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1416 : 16 April 2013, 11:44:04
A se vam zdi ok za vzrejo psica,ki ima hernijo? Osebno ne bi želela psa, kjer že v naprej vem, da bo verjetno moral na operacijo...se mi narkoza ne zdi najbolj fajn stvar in življenjska nuja in se je izogibam. Isto je tudi pri drugih boleznih psov, ki pač niso smrtne in se kar pari...recimo, operirajmo predolgo mehko nebo, saj to ni nič takega, in potem parimo, pač pes ima slabe komolce, saj to se lahko operira...

Zame je vzrejna žival zdravstveno brezhibna, lahko pa ima lepotne napake, ampak zdravje...ne vem, tukaj ne kockam, pa magari je to "samo" hernija, še vedno obstaja možnost, da bom zaradi tega mogla dat psa na operacijo, kar pomeni pod narkoz, kar pomeni...

Sem vprašala vzrediteljico, če je kilo sploh opazila, pa je rekla, da jo je videla, da ni potrebno veterinarja.
Glede na to, da tako dolgo vzreja ji zaupam, za vsak slučaj pa peljem psičko k veterinarju pregledati, če je
vse v redu, operirali ne bomo, ker mi je rekla, da ni potrebno.

Na pregled pa gremo, da jo malo pregleda.





aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1417 : 16 April 2013, 12:40:42
Mlečni zobki morajo vsi ven, tudi v tem primeru, dobi uspavalo, če kakšen zobek ostane notri od mlečnih, moraš k veterinarju, na živo ne bo dal zobka ven. Čeprav je čisto minimalna stvar. Sam ne bo padel ven.

Ne vem če je kaj drugače pri drugih veterinarjih, moje izkušnje.

Pri mojem mladiču, smo dali 4 zobke ven in ima zdaj lep ugriz, psička v psarni Joy Pack, mislim, da bodo tudi imeli mladičke.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1418 : 16 April 2013, 12:43:31
Sem vprašala vzrediteljico, če je kilo sploh opazila, pa je rekla, da jo je videla, da ni potrebno veterinarja.
Glede na to, da tako dolgo vzreja ji zaupam, za vsak slučaj pa peljem psičko k veterinarju pregledati, če je
vse v redu, operirali ne bomo, ker mi je rekla, da ni potrebno.

Na pregled pa gremo, da jo malo pregleda.

Operacija zdaj res ni potrebna, oziroma je lahko celo nevarna (narkoza) za mladiča. Če kila ne povzroča težav (se ne veča in ni vkleščena), ni treba operirati. Je pa treba nujno operirati preden se psico pari, saj drugače tvegaš, da se trebušna prepona breje psice pod težo maternice še bolj predre.



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1419 : 16 April 2013, 13:03:41
Operacija zdaj res ni potrebna, oziroma je lahko celo nevarna (narkoza) za mladiča. Če kila ne povzroča težav (se ne veča in ni vkleščena), ni treba operirati. Je pa treba nujno operirati preden se psico pari, saj drugače tvegaš, da se trebušna prepona breje psice pod težo maternice še bolj predre.

Kasneje pa se lahko operira pri 3 letih?
Mora jo pregledati veterinar. Najbolje, da mi on pove.
Da jo pregleda celo, da vidim kaj bo rekel.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1420 : 16 April 2013, 13:13:14
Seveda se lahko operira pozneje. Mladička se v narkozo daje samo za nujne primere.

Psičko naj veterinar kar pregleda, vendar če se kila ne veča in ni vkleščena, nikar ne hiti z operacijo. Naj psička najprej zraste, se razvije do konca, medtem pa pazi na kilo in opazuj, kaj se z njo dogaja.




aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1421 : 16 April 2013, 13:36:32
Seveda se lahko operira pozneje. Mladička se v narkozo daje samo za nujne primere.

Psičko naj veterinar kar pregleda, vendar če se kila ne veča in ni vkleščena, nikar ne hiti z operacijo. Naj psička najprej zraste, se razvije do konca, medtem pa pazi na kilo in opazuj, kaj se z njo dogaja.


Kot vedno dobim veliko dobrih odgovorov od vas. Hvala.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1422 : 16 April 2013, 16:29:58
Sem vprašala vzrediteljico, če je kilo sploh opazila, pa je rekla, da jo je videla, da ni potrebno veterinarja.
Glede na to, da tako dolgo vzreja ji zaupam, za vsak slučaj pa peljem psičko k veterinarju pregledati, če je
vse v redu, operirali ne bomo, ker mi je rekla, da ni potrebno.

Na pregled pa gremo, da jo malo pregleda.

Še vedno ne vem, zakaj kila ni nič takšnega? Psa moreš operirati, to pomeni narkozo, to pomeni rizik... Zakaj se takšne stvari jemljejo tako vnemar? Takšne šoke doživljam kar po spisku zadnje čase...eh, se bo pa operiralo, to ni nič takšnega  :-\ WTF?

Pa zdi se mi, da imajo te kile kar že vsi shih-tzuji po vrsti in vedno se zamahne z roko, da pač to ni nič takega, če je prevelika, pač operiraš. Zakaj temu tako?

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1423 : 16 April 2013, 18:00:35
Še vedno ne vem, zakaj kila ni nič takšnega? Psa moreš operirati, to pomeni narkozo, to pomeni rizik... Zakaj se takšne stvari jemljejo tako vnemar? Takšne šoke doživljam kar po spisku zadnje čase...eh, se bo pa operiralo, to ni nič takšnega  :-\ WTF?

Pa zdi se mi, da imajo te kile kar že vsi shih-tzuji po vrsti in vedno se zamahne z roko, da pač to ni nič takega, če je prevelika, pač operiraš. Zakaj temu tako?

Popkovna kila je kar pogosta in večinoma popolnoma nenevarna.
Vsekakor pa popkovna kila ni nekaj dednega, kot se je včasih domnevalo, temveč gre za mehansko poškodbo ob kotitvi.
Popkovna kila nikakor ne pomeni, da bo kuža bolehen ali da je nekaj narobe z njim. Drugače se pa kile pri mladičkih
pogosto sčasoma same zarastejo.




 



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1424 : 16 April 2013, 18:15:18
Se mi zdi večji problem z ugrizom, če manjka kakšen zob, seveda to ne pride v poštev, pri vzreji
ker jih mora imeti 6x6 , vsak na svojem mestu. Ne vem točno kako so strogi, kar se zobkov tiče jaz
kar sem. Moja ima vseh 6 zgoraj, za spodaj pa še ne vem.

Za spodaj ne vem kako bo, če ne bo, ne bo, seveda psička ostane pri meni. :)
Tudi če ne bo zobka, tudi če bi dobila dovoljenje, ne bi šla parit.

Za vsak primer grem vseeno na vzrejni pregled, da jo še tam pregledajo, samo parjenje odpade, le kot ljubljenček.

Ker brez enega zobka, ne bi šla.

Kila pa ni dedna, se mi zdi, da ima kar veliko shih-tzujev kilo, ima lahko vsako leglo.





aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1425 : 16 April 2013, 18:46:09



Bom videla čez nekaj časa, to pa je lahko dedno.



sračka

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 0
Odgovori #1426 : 16 April 2013, 18:53:38
Eni imajo pa tukaj res veliko težav ???
Sama imam ši - cuja že 7 let, pa se nisem preveč obremenjevala z njegovim zdravjem. Zobe sem dala operirat, sicer pa je zdrav in vesel dečko ;D
To ne pomeni, da se ne ukvarjam z njim  :P



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1427 : 16 April 2013, 19:03:33
Eni imajo pa tukaj res veliko težav ???
Sama imam ši - cuja že 7 let, pa se nisem preveč obremenjevala z njegovim zdravjem. Zobe sem dala operirat, sicer pa je zdrav in vesel dečko ;D
To ne pomeni, da se ne ukvarjam z njim  :P

:)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1428 : 16 April 2013, 19:27:29
Še vedno ne vem, zakaj kila ni nič takšnega? Psa moreš operirati, to pomeni narkozo, to pomeni rizik... Zakaj se takšne stvari jemljejo tako vnemar? Takšne šoke doživljam kar po spisku zadnje čase...eh, se bo pa operiralo, to ni nič takšnega  :-\ WTF?

Pa zdi se mi, da imajo te kile kar že vsi shih-tzuji po vrsti in vedno se zamahne z roko, da pač to ni nič takega, če je prevelika, pač operiraš. Zakaj temu tako?

Popkovne kile se nikakor ne jemlje vnemar, je pa res ena od manjših hib.

Popkovna kila ni dedna in je s selekcijo ne bi odpravili. Res je ni malo, ampak se večinoma same zarastejo in ne povzročajo težav. Če bi kdaj videla kotitev pri šicujih, bi mogoče bolje razumela, kako nastane. Mladički so večinoma zelo vitalni, močni, porodna teža za tako malo pasmo ni majhna (zadnje čase redno od 200 g naprej). Takoj ko mladiček pokuka iz porodnega kanala, že vleče kot zmešan k sesku, medtem ko je posteljica še noter. In takrat se trebušna prepona rahlo poškoduje. Zdaj, kaj imaš raje? Mladičke, ki so švoh in brez kile ali krepkega, vitalnega, z ogromno volje po preživetju in s popkovno kilo?

Zdaj, ni res, da jo imajo vsi. Dosti jih je brez. Se pa po nepotrebnem paniko zganja, tudi po zaslugi zaslužka žejnih veterinarjev. Kot sem rekla, ogromno popkovnih kil se zapre samih v prvih parih mesecih življenja. Če se ne zapre, pa kila ne raste in se ne vklešči, je bolje počakat, da pes odraste in potem hkrati s kakšnim drugim posegom popravit še to. Psa se samo zaradi kozmetičnega popravka popkovne kile ne daje v narkozo. Po navadi se jo zašije hkrati s sterilizacijo, čiščenjem zob itd. V tem primeru je poseg na popkovni kili minimalen, ponavadi samo dva šiva. Drugo je, če kila raste in/ali se vklešči. Takrat je operacija nujna, je pa teh primerov zelo malo v primerjavi s številom neproblematičnih popkovnih kil.

Veliko večji problem pri pasmi so PRA, pojavljanje kolčne displazije, retinalna diplazija in še kaj. Na to je treba paziti, da se ne razpase pri slovenski populaciji šicujev, ki je mimogrede zelo zdrava (govorim o rodovniški, ki jo poznam) v primerjavi s populacijo šicujev marsikje drugje v svetu. Slovenski šicuji so po zdravju daleč pred na primer Ameriko, VB in tudi Skandinavijo, saj tam ni predpisanih zdravstvenih pregledov in veliko bolj se pari tudi v sorodu.

Nikoli ne moreš imeti vsega, lahko pa vzdržuješ čim bolj zdravo populacijo. Raje tukaj in tam popkovna kila kot retinalna displazija ali liver shunt.



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1429 : 16 April 2013, 21:27:23


Ljubim to najino punčko! :) Preveč zaposlena s palčko.



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1430 : 16 April 2013, 21:32:26
Popkovne kile se nikakor ne jemlje vnemar, je pa res ena od manjših hib.

Popkovna kila ni dedna in je s selekcijo ne bi odpravili. Res je ni malo, ampak se večinoma same zarastejo in ne povzročajo težav. Če bi kdaj videla kotitev pri šicujih, bi mogoče bolje razumela, kako nastane. Mladički so večinoma zelo vitalni, močni, porodna teža za tako malo pasmo ni majhna (zadnje čase redno od 200 g naprej). Takoj ko mladiček pokuka iz porodnega kanala, že vleče kot zmešan k sesku, medtem ko je posteljica še noter. In takrat se trebušna prepona rahlo poškoduje. Zdaj, kaj imaš raje? Mladičke, ki so švoh in brez kile ali krepkega, vitalnega, z ogromno volje po preživetju in s popkovno kilo?

Zdaj, ni res, da jo imajo vsi. Dosti jih je brez. Se pa po nepotrebnem paniko zganja, tudi po zaslugi zaslužka žejnih veterinarjev. Kot sem rekla, ogromno popkovnih kil se zapre samih v prvih parih mesecih življenja. Če se ne zapre, pa kila ne raste in se ne vklešči, je bolje počakat, da pes odraste in potem hkrati s kakšnim drugim posegom popravit še to. Psa se samo zaradi kozmetičnega popravka popkovne kile ne daje v narkozo. Po navadi se jo zašije hkrati s sterilizacijo, čiščenjem zob itd. V tem primeru je poseg na popkovni kili minimalen, ponavadi samo dva šiva. Drugo je, če kila raste in/ali se vklešči. Takrat je operacija nujna, je pa teh primerov zelo malo v primerjavi s številom neproblematičnih popkovnih kil.

Veliko večji problem pri pasmi so PRA, pojavljanje kolčne displazije, retinalna diplazija in še kaj. Na to je treba paziti, da se ne razpase pri slovenski populaciji šicujev, ki je mimogrede zelo zdrava (govorim o rodovniški, ki jo poznam) v primerjavi s populacijo šicujev marsikje drugje v svetu. Slovenski šicuji so po zdravju daleč pred na primer Ameriko, VB in tudi Skandinavijo, saj tam ni predpisanih zdravstvenih pregledov in veliko bolj se pari tudi v sorodu.

Nikoli ne moreš imeti vsega, lahko pa vzdržuješ čim bolj zdravo populacijo. Raje tukaj in tam popkovna kila kot retinalna displazija ali liver shunt.

Ja, če si poleg je čisto drugače.

Uživajte  :P ;)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1431 : 16 April 2013, 23:39:51
Ja, če si poleg je čisto drugače.

Uživajte  :P ;)

Ogromno ljudi je poleg, nekateri tudi večkrat na leto. Ampak to ne pomeni nič. Treba je ZNATI VIDETI, prepoznati, razumeti, se učiti. ;)



MYSTICMOGWAI

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #1432 : 16 April 2013, 23:40:26
driska pri kužkih. Moja praksa. prvi dan naj kužke ne je nič. Drugi dan, do sluzi razkuhan riž, z malenkostjo recimo olja od tunne v konzervi ( samo da diši, da bo pojedel), tretji dabn isto riž in malo belega mesa...mora minit,če ne bolje da greš do veterinarja



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1433 : 17 April 2013, 01:58:17
Ogromno ljudi je poleg, nekateri tudi večkrat na leto. Ampak to ne pomeni nič. Treba je ZNATI VIDETI, prepoznati, razumeti, se učiti. ;)

Pri kotitvi sem mislila ja.  :) Ja treba je ZNATI VIDETI.



katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1434 : 17 April 2013, 09:44:07
Pozdrav vsem!

Nisem več tako sveža lastnica shih-tzuja, Lun je namreč star 5 let, sem pa nova na tem forumu. Zadnje leto je imel Lun težave s prebavo, potem je po pregledu in nasvetu veterinarja začel jest dietno hrano (Hills račka). Želim si, da bi našla neko drugo kvalitetno hrano, ki bi mu ustrezala, ker ima po tej kar naprej zamašeno analno vrečko. Pregledala sem že kar veliko tem o raznih hranah na internetu, eno je celo že probal, pa mu ni ustrezala (zelo veliko mehkega blata). Mi lahko svetujete kakšno hrano, ki jo vaši psički obožujejo in je kvalitetna. 



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1435 : 17 April 2013, 09:56:34
Pozdrav vsem!

Nisem več tako sveža lastnica shih-tzuja, Lun je namreč star 5 let, sem pa nova na tem forumu. Zadnje leto je imel Lun težave s prebavo, potem je po pregledu in nasvetu veterinarja začel jest dietno hrano (Hills račka). Želim si, da bi našla neko drugo kvalitetno hrano, ki bi mu ustrezala, ker ima po tej kar naprej zamašeno analno vrečko. Pregledala sem že kar veliko tem o raznih hranah na internetu, eno je celo že probal, pa mu ni ustrezala (zelo veliko mehkega blata). Mi lahko svetujete kakšno hrano, ki jo vaši psički obožujejo in je kvalitetna.

ProNature, samo žal so hrano odstranili od ponudbe. :'( :'(  ProNature, se mogoče, da dobiti še to hrano?
Res je super.

http://dogmania.si/vetlife-hypoallergenic-ribaandkrompir-2kg-1.html
http://dogmania.si/hrana/diete.html

Nisem še probala, ne vem če je kvalitetna, je pa popolna dietna prehrana za pse, ki imajo vnetne želodčno-črevesne bolezni.

kvalitetna: Taste of the wild




katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1436 : 17 April 2013, 10:05:31
Saj Lunu ni odkrita nobena bolezen in tudi veterianr je svetoval, da ko se stanje umiri, preideva na kakšno drugo kvalitetno hrano, ampak jo morava najt. Na bioresonanci so mu odkrili, da je alergičen na: govedino, piščanca, purana, sladkor, kravje mleko, jajčni beljak, brketne pršice. To zdaj upoštevam pri iskanju hrane zanj.



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1437 : 17 April 2013, 10:26:29
Saj Lunu ni odkrita nobena bolezen in tudi veterianr je svetoval, da ko se stanje umiri, preideva na kakšno drugo kvalitetno hrano, ampak jo morava najt. Na bioresonanci so mu odkrili, da je alergičen na: govedino, piščanca, purana, sladkor, kravje mleko, jajčni beljak, brketne pršice. To zdaj upoštevam pri iskanju hrane zanj.

Jaz bi rekla ProNature, so nori na to hrano samo malo se moram pozanimati če jo je možno še dobiti.  :(
Najbolje, da pogledaš med sestavine.







Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1438 : 17 April 2013, 10:38:03
katalun obstaja veliko znamk hran, ki imajo med ponudbo hrane, ki so primerne tudi za alergike.. Recimo nekaj izmed teh najdes tule: http://www.pasji.net/shop/index.php?main_page=index&cPath=3_80_83 

Vec o posamezni znamki hrane pa lahko najdes tu na forumu: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?board=35.0

Glede alergij pa preisci zavihek o alergijah: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?board=55.0


Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1439 : 17 April 2013, 11:21:53
Ja, sem bila že na vseh teh straneh in še na raznih drugih in imam ožji izbor hrane, ki bi mu jo ponudila. Zanimalo je pa mnenje lastnikov shih tzujev kakšno hrano kupujejo oni. Trenutno je na vrhu seznama hrana N&D Adult mini riba(polenovka)/pomaranča - LOW GRAIN. Ima kdo izkušnje z njo?