VESTIBULARNI SINDROM

arči · 8851

arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
: 03 Maj 2015, 11:21:22
Pozdravljeni!

Včeraj smo imeli zelo naporen dan. Deda namreč vedno skrbi za 12 let starega Nemca, ko gredo lastniki na dopust. In ker so seveda prazniki, je tudi sedaj bilo tako. Zjutraj je psa peljal še na sprehod sin od tega lastnika, ki je ostal doma, popoldan pa sva mu nesla z dedijem hrano. Takoj ko sem prišla do boksa sem videla da psu nekaj ne štima. Moja laična ugotovitev je bila kap. Jest ni hotel, glavo mu je zanašalo v desno, ko se je hotel vstati, je padal na desno stran. Oči so mu nekontrolirano trzale. Kot bi bil pijan. Pokličem hitro moje starše, pokličemo veterinarja in seveda lastnike kaj se dogaja. Veterinar je postavil diagnozo: VS. Dobil je antibiotike in pomirjevala, pokrili smo ga s tremi dekami, vetrinar je dejal naj ga pokličemo čez dve uri, da bo pes prišel malo k sebi, vendar ni. Danes zjutraj je rekel ta sin od lastnika, da je dežural pri njem celo noč, vendar se pes ne vstane. Še danes zjutraj se ni. Ob 8ih je prišel zopet veterinar, sama ga grem čez pol urce pogledati, da vidim kaj se dogaja. Lastniki (gospod, na katerega je kuža najbolj navezan) se že vozijo domov. Zanima me, ali je imel kdo kakšno izkušnjo? Rada bi kakšen nasvet iz prve roke, kako dolgo traja okrevanje? veterinar je rekel da tedne, lahko celo mesece, odvisno od psa. Nekaj gradiva sem našla tudi na spletu. Huh, mislim da smo po včerajšnjem popoldnevu in večeru vsi psihično malo izmučeni. Ampak dobro, zdaj je treba seveda trezno reagirati. Brala sem, da psa ne smeš pomilovati. To grem obrazložiti mojemu stricu (lastniku), ker je že včeraj bil kaput. Vas obveščam dalje!

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 03 Maj 2015, 12:24:45
Pomilovati ne. Kaka tolažba, božanje, masaža in družba, pa vsekakor koristi in ne škodi. Iz zelenega foruma, kjer so nanizani še linki. http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,44500.msg854047.html

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #2 : 03 Maj 2015, 17:32:29
Naša psička je to doživela, lani poleti, pa se je na zdravljenja hvala bogu zelo hitro odzvala, je pa res, da je bila 5dni non stop priklopljena na infuzijo, domov smo jo pripeljali zvečer, zjutraj spet k veterinarju in je po 4 dneh že naredila prve korake, čez kakšen mesec je šla pa že na cca. pol urni sprehod... Upam, da bo čimprej boljše!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 03 Maj 2015, 19:29:21
Če je VS se bo pes popravil, vendar je včasih težko ločiti VS od kapi.
Ni mi jasno zakaj bi pes dobil antibiotike in pomirjevala, ne pa kortikosteroidov? Priporočam, da ga takoj jutri, če ne bo znatno bolje, odpeljejo na resen pregled.
Ne vem kaj misliš z izrazom pomilovanje (to je čustvo, ne dejanje in kot tako nikomur niti ne koristi niti ne škodi).
Se pa lahko psa crklja in tolaži na kakršen koli način, ki mu ustreza (tudi to, da psa, ki ga je strah ne smeš tolažiti, ker naj bi s tem potrjevali  strah ne drži)


arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 03 Maj 2015, 22:39:13
Hvala za vse odgovore. Lanabela, glede pomilovanja sem brala na drugem forumu, cartat ja ampak baje če kuža hoče hodit naj se malo sam pomantra, da tudi sam vidi da zmore, ne takoj letet k njemu pa mu hitro pomagat da ja nebo padel. Kuža je danes že bolje, sem takoj videla, pač vstat še ne more, oz. zelo težko in ga zanaša. ta veterinar je res dober, kdo je nebom povedala, ker se tukaj nič ne oglašuje. Nevem kaj mu je dal, pač ati je rekel da neke antibiotike, se ne spoznamo na to, veterinar mu je verjetno že razložil natančno, ampak če človek ni veterinar si določene izraze težko zapomni, seveda je danes vse razložil tudi lastniku. Pomirjevala pa mu je dal zato, ker je kuža bil pod velikim stresom, da se je sploh umiril, kot mlad pes je bil zastrupljen in od takrat sovraži veterinarje, tako da smo imeli kar dela z njim, preden mu je sploh lahko injekcijo dal. Glede tega sindroma sem si že kar nekaj prebrala na netu, veterinar ga pa je in ga bo ta teden že še porihtal. Naredi se neka terapija. Hotela sem predvsem, če mi lahko kdo iz prve roke pove izkušnje, kako dolgo ponavadi traja (nekateri pišejo tedne, mesece). Seveda je pa vse odvisno od psa. Hvala Star, za izkušnje iz prve roke. Prav tako sem brala nek blog, kjer je lastnica podrobno opisovala cel mesec, kako je šlo psu na bolje. Bo že, čas mu je treba dat.

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 04 Maj 2015, 07:37:45
Psu si v oporo in pomoč, točno zato, da preprečiš padce in še večje sranje. Kaj je boljšega od tega, da pes ugotovi, da je človek tam zanj, v pomoč in da se nanj lahko zanese? Jaz bi mu dala kako fajno oprsnico gor ali pa improvizirala s kako debelejšo ruto pod trebuhom, da vsaj nekaj s pomočjo hodi. Večkrat po malo. Vsaj, da pride do svežega zraka in lulanja na travo. Ampak, jaz bi psa peljala na veterino, na konkreten pregled. A krvno sliko so naredili?

Bi pa bilo nujno, da ima nedrsečo podlago. Če še nima. Imaš tiste kocke, ki so za otroke po tleh, ra zne težke tepihe, velike kar se da. Pa mogoče na digaonalnih nogah gumijasti čevelji ali pa kake majhne nogavice z bremzami.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 04 Maj 2015, 09:42:08
Ja, res je. Včeraj se je svojih lastnikov ( ker je na strica najbolj navezan) zelo razveselil. Tudi jedel je že zvečer iz roke, pil tudi super. Sem svetovala stricu naj mu pomagajo z ruto, da dajo spodaj pod psa pa če bo hotel hoditi, da mu je ta ruta oz. prt kaj pač je v pomoč. Mislim da še zdaj krvne slike ni naredil, pride pa še trikrat ta teden, tako da verjetno se bodo zmenili kaj je najboljše. Nedrsečo podlago pa ima, ampak je večinoma na svojem prostoru. Moral bi okrevat, že včeraj je bil na videz čisto drugi, danes ga bom šla potem pogledati, pa vprašala glede krvne slike atija. Če še pa niso, kar mislim da ne, ker se ne spomnim da bi mu kri vzel, bom pa predlagala. ;)

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 04 Maj 2015, 10:44:38
Glavno da gre na bolje. Ne vem, če je ravno nujno delat krvno sliko (razen če bi radi en tak splošen pregled), ker glede na simptome drugo kot VS ali kap skorajda ne more biti, zdravi se pa oboje enako. Če terapija deluje, potem je ok in naj se nadaljuje. Če do danes zjutraj izboljšanja ne bi bilo, bi pa bilo potrebno narediti kaj bolj konkretnega.
Jaz imam (žal) precej več izkušenj s kapjo kot  z VS.
Moje mnenje je, da je v tej fazi potrebno psu pomagati kolikor je mogoče, ko se bo popravil, pa se bo moral tudi sam kaj potruditi.


arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 05 Maj 2015, 18:45:12
Terapija deluje, pes je že čisto drugi. Danes sem bila res vesela ko ga vidiš, kako mu gre na bolje. Stric mi je rekel, da je danes prišel vet, dobil je 4 injekcije (nisem vprašala kaj je dobil, se bom pozanimala  :-[ ), v četrtek pride zopet. To terapijo bo moral dati skozi, potem pa je vse na njem, tako kot je rekla Lanabela. Faca je, že hoče šibat iz boksa, vendar ga zanaša, potem pa pade. Ampak mislim, da je že to super, da ima voljo, res, hvalabogu. Zdaj pa še samo rabi čas. Pa glavico ima tudi še nagnjeno rahlo v desno, pač v to smer, ki je prizadeta. Edino polula se, kakal pa še ni. Stricu je vet rekel naj mu nakaplja malo olivnega olja, upam da bo.

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]


arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 06 Maj 2015, 09:39:44
Ok, samo za info. Šel je že tudi na veliko potrebo, tako da je tudi to porihtano.  :)

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #10 : 09 Maj 2015, 17:56:00
Kako pa se res lahko točno razloči VS od kapi? Ker nam je bilo rečeno, da je imela psička možgansko kap, tudi simptomi so bili isti, ampak zdaj ko pa berem za ta sindrom pa razmisljam, da možno da je imela pa to in sploh ne kapi? :/



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 09 Maj 2015, 21:26:03
VS, kap in možganski tumorji imajo lahko zelo podobne znake, veterinarji jih lahko ločijo po nekaterih nevroloških simptomih, zanesljivo diagnozo pa postavijo z MRI ali CT.
En dober članek:
http://www.marvistavet.com/html/body_vestibular_disease.html