Moj Ken - Aljaški malamut

Hedi · 6066

Hedi

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
: 23 April 2006, 10:20:01
Vsem na forumu lep in prisrčen pozdrav z željo , biti zdravi ! Predstavljava se tukaj dva , moja ljubezen 12 letni aljaški malamut in jaz :-) Oba že malce v letih. A zame me ne skrbi , bom že kako. Mi je pa težko , ker se Kenu starost že malce pozna pri hoji. Nekaj je o malamutih tukaj bilo že napisanega . Nič novega ne bom povedala če rečem , krasni psi so. Ob primernem lastniku dobro vodljivi , lepo vzgojeni in ubogljivi. Dasiravno imajo zaradi svoje visoke inteligence in prirojene dominance , tu in tam gluha ušesa . No , meni je z njim zelo lepo in strašno rada ga imam !



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 23 April 2006, 14:05:57
Hedi dobrodošla.

Lep in kratek opis. Človek kar čuti v opisu ljubezen do pasme. Čim več lepih in zdravih lei Kenu še naprej :-*

Lp nina



Hedi

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 23 April 2006, 22:48:09
Nina , prisrčna hvala za prijazen sprejem in vse lepo tudi tebi !




S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 23 April 2006, 23:42:32
hedi dobrodošla  ;D, ful je lep tale tvoj ken. Ali imaš mogoče še kakšne slikice? Ali ima rodovnik? Daj še malo povej o njemu  ;D



lp

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Hedi

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 25 April 2006, 00:58:43
Živjo S1b !

Bom čisto odkrito in pošteno nekaj povedala. Ravno prej sem premišljevala , da bi dala sem gor še kakšno Kenovo sliko. Nisem pa vedela kako , rekla sem si , " posiljevati " ljudi na forumu kar tako pa tudi ne morem :-)) in ko odprem to stran , presrečna preberem tvoj post , naj dam še kakšno sliko in napišem nekaj o Kenu . Juhu , pa imam motiv :-) res sem ena slika posrečena ....kar priznam :) !

Rada pišem , govorim o njem . Morda  sedaj toliko bolj zato  , ker se zavedam kako nama sedaj ( pre ) hitro mineva čas in obenem se slepim , da ne vidim njegovih težav pri hoji ( pojavile so se iznenada , kar je  pri meni ustvarilo paniko , kako naenkrat pride nekaj )

Šestega junija bo dopolnil dvanajst let.
K hiši je prišel kot mladiček , ja , z rodovnikom in njegovo rojstno  ime je : Thomas Van Pantera Nero . Posrečeno ane :)
Okoli hiše imamo krasno , veliko zelenico . In malce bolj stran od vhoda hiše , smo blizu Javorja in Kostanja postavili velik , lep in prostoren pesjak. Prava mala graščina bi se reklo. Noter postavili kočo lepo oblazinjeno in kar prostorno.  A v pesjaku  ne domuje Ken marveč vrtno orodje.
Že takoj na samem začetku se je uprl taki namestitvi. Paradiral je po pesjaku gor in dol in vse do četrte ure zjutraj nežno zavijal , tulil in se trudil spraviti v luft vso sosesko .

Mož prepričan v to , da pes ne sodi v hišo  je ugovarjal moji  mili prošnji , naj mu bo vendar dovoljeno prenočevati noter. In tako sem vstajala rano zjutraj ter ga vozila na sprehode , da  ni bil kaljen nočni mir :)  Nadalje sem premišljevala . Želela sem psa , a nekako nisem pa ne bila zato , da bo on zunaj in mi notri. Čutila sem , da tako ni pravega stika z živaljo. On sameva tam noter in mu je dolgčas ...

Počasi ob silnih burkah doma in pregovarjanjih z možem , sem nekako uspela . Ken se je preselil v hišo !!  Že res , da je zimski pes in naj bi bil vajen hudega mraza in življenja zunaj. Samo to je bilo nekoč sem rekla , sedaj je ta pasma malce bolj scrkljana in navajena toplote :)
Po vseh knjigah in revijah sem prebrala , največja kazen za psa pasme aljaški malamut je : OSAMLJENOST. Psi navajeni skupnega življenja z Eskimi ponoči in podnevi , skupne delitve hrane , pač niso primerni za bivanje v osamelosti nekega pesjaka. Enako velja za huskije.

Tako sedaj vsa leta živi z nami. Spravi se v kot ali pod kuhinjsko mizo , najraje se napoka kam med vrata , da mu je omogočen celoten pregled vseh soban :)
V prvem letu življenja je bil kot vsi mladički vihrav , nagajiv . Na vrtu je sem in tja letela ven kakšna roža , skopana je bila luknja v  najlepšem delu trave , ali pa je z štrika potegnil kos oblačila.

Potem je odraščal in se umirjal. Vzgajal ga je mož ( sama sem premalo odločna , nekdo je moral biti dosleden in strog , kar se je lepo obrestovalo ). Danes je Ken strpen do mačk , tolerira celo svojega nanovo priseljenega mačka , ki ga je sin nekega zimskega večera privlekel domov in ga naprtil pod mojo komando , pravzaprav ima rad vse mačke sosedstva in se ne zaganja za perutnino :). Do psov je strpen a le dokler so le - ti normalnega vedenja. Prepira nikoli ne načenja prvi , se pa odzove če je izzvan . Mislim , da so vsi psi te pasme enaki.  Nekaj pa le je , med seboj se malamuti ne prenašajo. Srečanje med njimi je nezaželjeno ! Verjetno ta njihova dominanca . Opazila sem tudi , da je treba biti v pripravljenosti tudi pred psi , ki nosijo enako visoko dvignjen in zavihan rep.

Neverjetno kako zelo rad ima otroke !!! Obstaja polno literature o tem . Ken preživi veliko časa med zelo malimi otroci in jim je strpen in pazljiv prijatelj. Dovoli jim več kot meni , ve in čuti da so mali .

Gibanja tudi v mladosti ni potreboval ravno veliko . Toliko je bilo pisanega o tem , češ naj bi letali sem ter tja do dve uri na dan. Zna živeti dokaj zmerno in umirjeno.  Vsa ta leta hodim z njim ven zjutraj in zvečer četudi ima doma kot rečeno , velikansko zelenico. Razlika je le v tem , da so se najini sprehodi skrajšali kar precej. Kaj bi dala , da bi še zmogel !!!

Kar se prehrane tiče , ta pasma ni požrešna in ne rabi veliko. Ken ne mara briketov , zato je doma kuhano hrano , obožuje enolončnice , nor pa je na sladkarije a kaj ko jih ne sme preveč.  Dušo bi dal za kekse in kolače :)
Enkrat na teden , si sam vzame post in ne je. To si je kar sam zmislil .

Priložila bom link do članka v Kinologu kjer so njegove slike v rani mladosti , kako je šele takrat bil lep ane :) pa še kakšno slikco bom poskusila napopat sem gor , upam da mi lepo uspe. Danes ni šlo , bom rabila pomoč sina glede slikic jutri.


te lepo pozdravljam ,
Hedi



S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 26 April 2006, 10:38:47
Hedi super si to napisala! Ali razmišljaš o novemu AM ? Pa kako je glede vodljivosti z kenom, ali uboga na odpoklic ali rad pobegne od doma? Ti samo prilimej slikice svojega kena, ker slikic aljaških nikoli ni zadosti  ;D!



lp

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #6 : 03 Maj 2006, 22:55:06
Pozdravljena Hedi. Že prvi kratek in jedrnat tvoj opis mi je bil všeč. Res imaš krasnega predstavnika AM-jev. Pa kako si lepo opisala tole vašo zgodbo z vašemu pesjanu. Sem v napisanem opisu tudi mojo našla, res ful nerada je sama, ji je to muka, rajši je notri pri meni, kot pa v pesjaku(tudi ni ravno majhen), čeprav se je tega nakako že navadila. Prenočuje še vedno notri in mislim, da bo tako tudi ostalo, pa čeprav se ostali doma ravno ne strinjajo s tem, češ tak pes ne sodi notri, je podobno kot pri tvojemu možu. Res tole kopanje lukenj, pa najboljših grmičkov,... to vse mi je znano, no samo upam, da se bo z leti malce spametovala in tega ne bo več počela. Moja pa je stara sedaj 1 leto in dober mesec dni. No dobrodošle so kakršne koli informacije o tvojem pesjanu in čimveč fotk..Askine lahko vidiš v spodaj priloženih linku...lp


Hedi

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 16 Maj 2006, 07:47:34
Aska , tvoja kužka je prelepa in vse fotografije KRASNE ! Tko da veš :-))

LP hedi



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #8 : 16 Maj 2006, 16:24:33
Heidi hvala za pohvale! :)