Krt

*nastja* · 8379

*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
: 23 April 2006, 16:07:44
Uh .. včeraj sem rešla enega krtka, bil je pa ful luškan. Babičin pes ga je skopal iz zemlje. Imel ga je v gobcu in ga je krtek ugriznil potem ga je pa vrgel v zrak. Krtek je začel piskat. Potem ga je pa babi do vrta nekak prnesla čeprav jo je grizel. In sva z babi nardile lukno pa ga pokrile s travo, da ni prišlo sonce do njega. Ker bi umrl, če bi prišlo sonce. Potem pa si je naredil svojo luknjo in odšel naprej. Je pa res ena taka luštna zverca, ki zlo grize, ko ga je strah.

Nekaj me pa zanima, če kdo ve. Zakaj krt umre če je na svetlobi?
Babica pravi da mu osuši kožo, ker ima zelo občutljivo, ker je pač navajen na temo in nizke temparature v zemlji.




Barbe||*

  • Gost
Odgovori #1 : 24 April 2006, 17:31:44
verjetno je kaj tudi povezano z učkami...ker krt ima slabo razvite učke...sam nevem zakaj bi zaradi tega umru...še nisem nikol tega slišala  ???



regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 24 April 2006, 20:26:48
verjetno je kaj tudi povezano z učkami...ker krt ima slabo razvite učke...sam nevem zakaj bi zaradi tega umru...

Joj kakšna neumnost  ::)



Barbe||*

  • Gost
Odgovori #3 : 24 April 2006, 20:40:15
pol pa ti povej od česa umru? če sploh...  ::)



Barbe||*

  • Gost
Odgovori #4 : 24 April 2006, 20:45:45
sem pogledala v eno encioklopedijo živali...nikjer nisem zasledila da umrejo...ne morejo pa preživeti ker jim oči ne funkcionirajo na svetlobi...prilagojeni so na temo...



Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 24 April 2006, 20:53:22
sem pogledala v eno encioklopedijo živali...nikjer nisem zasledila da umrejo...ne morejo pa preživeti ker jim oči ne funkcionirajo na svetlobi...prilagojeni so na temo...

ja če ne morejo preživeti...najbrž umrejo.... ::)



Barbe||*

  • Gost
Odgovori #6 : 24 April 2006, 21:04:00
ja...sam to žal ni niti malo povezano z izsušitvijo kože...torej morajo obstajati še drugi razlogi  ::)



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #7 : 24 April 2006, 21:16:40
Ja no recimo, da si ti (človek) navajen/a na 70°C ( :P) .. bo velik šok zate če bo -20°C. . Torej mogoče da so krti tako občutljivi, da se jih izsuši koža.

No ampak vprašala sem če je prav to, da se mu izsuši koža. To zaradi oči .. ja dobro .. ne more preživeti, ker ima oči prilagojene na temao a ne. Sam glede kože me zanima.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #8 : 24 April 2006, 21:22:58
kaj pa kaka vrocinska kap?

piskajo pa krti svetovni. Prav tulijo s cvilecim glasom :o



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #9 : 24 April 2006, 21:26:24
Ja ful je piskal. Verjetno zato, ker se ga je babi dotikala ker ga je mogla spravit do vrta. In se je bali da bi jo ugriznu ampak jo je potem vseeno ugriznil. Potem smo ga pa s travo pokrili in je bilo vse vredu. Drugače pa glede tega sušenja kože.

Ko moja babica še ni vedela da se jim suši koža, je krta pustila zunaj in je videla da je umrl . In potem ne vem kaj je bilo naprej. Verjetno je kaj s kožo, ker je pač navajen na nizke temperature v zemlji.



Barbe||*

  • Gost
Odgovori #10 : 25 April 2006, 18:21:15
Ja tisto se strinjam da so navajeni na nižje temperature sam nevem če je takšna razlika v temperaturi v zemlji in na površju... tko da je edino logično z očeh ker druge bistvene razlike ni...



regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #11 : 25 April 2006, 19:40:19
A če bi ti bila v zemlji in bi prišla ven a bi umrla zarad svetlobe ?  :D
Zaradi oči ziher ne bo umrl.



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #12 : 25 April 2006, 19:46:34
No babi je rekla da se je tistemu krtu izsušila koža in da je poginil. Če bi bilo zaradi oči bi verjetno oslepel?!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13 : 25 April 2006, 19:57:56
pa sej tto ni zaba, da rabi imet mokro kozo no. Se mi pa zdi, da je bistvena razlika med temperaturo nad in pod povrsjem ;)



Barbe||*

  • Gost
Odgovori #14 : 25 April 2006, 20:37:03
A če bi ti bila v zemlji in bi prišla ven a bi umrla zarad svetlobe ?  :D
Zaradi oči ziher ne bo umrl.

a še nisi nikol slišal da so se živali prilagajale?  ::)
No v zemlji je stalna temperatura 10 stopinj...povprečna temperatura zraka na zemlji pri nas pa je 20 stopinj! Nevem če je to taka bistvena razlika...sicer pa je velik odvisno od letnega časa...



regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 25 April 2006, 21:12:12
Ja zaradi temparature itak vem da lahko umre. Ampak zaradi oči..no kot je *nastja* napisala bi tud bilo vrjetno da bi oslepel ,nebi pa umrl.



Barbe||*

  • Gost
Odgovori #16 : 25 April 2006, 21:16:46
Pa ti povej zaradi česa če maš še kako bol loginčno idejo?
Lahko da je prevelik šok, ko pridejo iz večne teme naenkrat na svetlobo...in to komot povzroči da čez neki časa umrejo...ker enostavno niso prilagojeni...



kimmy

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 22 Avgust 2006, 21:41:40
Mogoče se je krtek pregrel, ker ima zelo fin, gost črn(kot oglje, žameten) kožušček, sem ga že pošlatala, res lep mehak, nežen, takega še nisem zasledila pri drugih živalih. Saj ljudje na soncu tudi lahko dobimo sončarico,...Pa če nima za piti, ker ne zna poiskati, pa lahko umre. Samo na soncu mora biti nekaj časa. Sem pa videla krta, ki je podnevi šel iz luknje, čez robnik, v drugo luknjo. Pa sosed ga je ujel, pa nesel kar nekaj časa na drug travnik, pa je preživel. Mogoče je bil star ali bolan krt, pa je zato umrl, če bi bil zdrav, bi  takoj kopal in se skril.
Lp, T.