Mali angleški hrt [Whippet]

Geri · 461319

Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #330 : 12 Avgust 2008, 10:00:19
Italjanček tudi meni se je ob branju porajalo to vprašanje.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #331 : 12 Avgust 2008, 11:50:26
Zanimiva debata, ni kaj....
Paritvene kombinacije Lise in ostalih iz tega legla ne poznam; sem pa veckrat srecal Tassovo 'mamo' in lahko recem, da ni plaha, temvec nomalno hrtovsko zadrzana.

Iz Tassovega legla poznam dva psa in sta popolnoma nasprotna kakakterja kot Lisa.
Tiara je odprta, radovedna in dominantna psicka.
Two (preimenovan v Tobe-zivi v NG) pa je nekje Tassov karakter; hrtovsko zadrzan a vseeno odprt do okolice.

Pretirana zadrzanost in plahost nista zazeljena po standardu; se manj v vsakdanjem zivljenu. Jaz vidim problem v temu, ker novopeceni lastniki predvsem premalo pozornosti posvetijo socializaciji in vzgoji; mladica 'zavijajo v vato' ker je majhen in krhek, se ne brani... in zato ne dovoljujejo druzenja z ostalimi psi. 
S tem pa dosezejo ravno nasprotni efekt, kot bi ga morali. Prav tako stereotipi v smislu 'hrta se ne da nic nauciti' ze v osnovi lastnike odvrnejo od solanja.
Vsi pa dobro vemo, da poleg samega solanja psi (mladici) v solah pridejo tudi v stik z ostalimi psi....

Za Tassa lahko recem, da je 'normalen' hrt. Zdravo zadrzan, a vseeno odprt. Na trenutke celo prevec radoveden in prepogumen.
A ima sreco, da mu lastnik krije hrbet... ;D



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #332 : 12 Avgust 2008, 12:23:49
G, se popolnoma strinjam z napisanim.
pri šolanju psov se mi navsezadnje zdi popembno tudi lastno nabiranje izkušenj.
učenje trikcev je tako ali tako dober način za pristno medsebojno spoznavanje in navezovanje, v odnosu vodnik-pes. seveda drži, da je treba uporabitii več domišljije in vložiti več truda za motivivacijo hrta...a se da :)

p.s.  koliko sem imela priložnost spoznati tassa, je videti predvsem tipično hrtovsko potrpežljiv, medtem ko ga nadleguje in k igri vabi manjši bratranček  8) :P sploh pa se mi zdi zelo poslušen! :)



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #333 : 12 Avgust 2008, 13:28:33
No jaz sem imela možnost spoznati Zarah in Galo, ki se mi zdita prav posrečeni. Sta malo zadržani - tudi videz pri temu hrtkom ravno ne pomaga, kljub temu pa sta obe prišli me povohat in spoznati.
Drugače pa sem tudi mojo huskyco, kljub govoricam, da niso za šolanje, naučila kar nekaj trikcev. Samo je treba biti fino vztrajen.

Vsak pes je definitvno v največji meri odraz lastnika. In zavijanje v vato na videz ranljivega hrtka, se mi ne zdi najbolj pametno.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #334 : 12 Avgust 2008, 14:12:00
No jaz sem imela možnost spoznati Zarah in Galo, ki se mi zdita prav posrečeni. Sta malo zadržani - tudi videz pri temu hrtkom ravno ne pomaga, kljub temu pa sta obe prišli me povohat in spoznati.


no, to je tipičen zadržan odnos hrta do tujca, kjer je pes pri vzpostavljanju prvega kontakta previden, si vzame čas, da človeka počasi ovoha. če ima človek hitre kretnje, se bo iz previdnosti umaknil in spet čez trenutek pristopil. večina hrtov do tujcev nato ne kaže več zanimanja, a se bodo pustili potrpežljivo počohljati...večina hrtov šele po nekaj srečanjih sprejme novega človeka, da opaziš pri njih kakšno navdušenje. ampak, ko te sprejmejo, pa je to neizmero veselje in pokažejo vsa svoja pristna čustva  8) kot majhni otroci :)





Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #335 : 12 Avgust 2008, 14:16:19
Gala se mi zdi morda še za kanček bolj odprta - je prišla z Markom prav do ograje pošnofkat, kdo je prišel :).

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


As You Like It

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 1
Odgovori #336 : 26 Avgust 2008, 08:35:41
V nedeljo smo pognali coursing mašino, 1. državni coursing bo kmalu tu :o, naši štirinozci pa so si malce pretegnili tace... ;)

Nekaj fotk Vide Klenovšek: http://www.flickr.com/photos/28968903@N03/sets/72157606951931677/


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #337 : 26 Avgust 2008, 08:47:13
Torej ste že v nizkem štartu  :o.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #338 : 06 September 2008, 17:26:41
Nekja malega fotk iz današnjega coursinga:

Don in Tekila (as yu like it podmladek):



Don in Tekila in še en 6 mesecev star whippetek (žal ne vem imena):



Gala in spodaj Ophellia as you like it:



Snidenje Gale, Zarah in Ophellie:






Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #339 : 09 September 2008, 12:49:59
Naš letošnji dopust se je iztekel. Preživeli smo ga na otoku Pagu.
Takoj moram reči, da sem bil IZREDNO nezadovoljen z odnosom ostalih dopustnikov do nas, ki imamo pse.
Neprestano nerganje nad psi, ne glede na to ali so prosti ali ne, nerganje nad obiskom plaže, nerganje med večernimi sprehodi.... >:( ??? >:(
Ker pa tudi jaz ne znam (in nočem) držati jezika, je prihajalo do verbalnih dvobojev... Zatorej mene na Pagu ne bodo več videli!

Je pa Tass požel kar nekaj odobravanja nad svojio zunanjostjo, karakterjem in mirnostjo.
Se je pa tudi zgodilo, da je bil "prijazno" proglašen za malo nemško dogo, afganistanskega hrta ali pa ruskega hrta. ::)
Je pa bilo povsem jasno, da je tudi Tass na dopustu. Kaj je počel? Lenaril, lenaril in lenaril ;D ;D

Naslednje leto pa kam drugam...

P.s.: Kopal se seveda ni, jaz pa ga nisem niti silil.... ::)










 



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #340 : 09 September 2008, 13:04:18
Sg žal ma kar nekaj ljudi s psi take izkušnje. Sama na srečo ne spadam med njih, ker nas v kampu Bijela Uvala pri Poreču vedno lepo sprejmejo. Je tudi kamp, kjer je ogromno kosmatincev in kjer sem se lani zaljubila v pasmo whippet.

Drugače pa osebno predlagam tudi Korziko in Sardinijo, ki ni tako daleč kot se nekaterim zdi, še manj draga in kjer te nihče ne gleda postrani, če se tvoj pes kopa v morju. Letos na trajektu je bilo samo na palubi (kot palubni potniki), kjer sva bila midva 7 psov. Pa nobenega komentarja, samo kako čohanje je bilo opaziti.

Drugače pa vidim, da je samo tačke namočil notri :). Čudi pa me nerganje nad psom, ki je tiho, ni velik, niti ni odlakan. Groza.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #341 : 09 September 2008, 13:07:33
krasne fotke!
sem opazila, da pride tass še lepše do izraza, če ima ob sebi temno-modro barvo  8)

sicer nismo imeli na morju težav zaradi prisotnosti psa, a se mi nasplošno zdi hrvaška zelo nefleksibilna kar se tiče dopustovanja s štirinožci.

primerjavo hrta z mladičkom doge pa tudi mi večkrat doživljamo  ::)...očitno domišljija ne pozna meja ;)






sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #342 : 09 September 2008, 13:15:21
SG kje pa ste bili na Pagu?

Midva sva bila letos tudi na Pagu v Kusticih in ne morem prehvalit. Morje sva imela 20m stran, pes je bil zastonj v apartmaju, nikjer ni noben tezil zaradi psa (na plazi so jo vsi obcudovali ker je bila skos v vodi, sva pa pazila, da se ni otresala pa skakala po drugih brisacah).
Na sprehodih tudi nisva imela nobenega problema..al so jo ogovarjal, pa kaksen je vprasal ce jo lahko poboza, noben pa se ni obreknil v nas.

V glavnem super..drugo leto gremo 100% spet tja.



SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #343 : 09 September 2008, 13:26:07
Bili smo v naselju Gajac, poleg Novalje.
Naš APP je bil od plaže oddaljen max. 30 metrov, tako da nismo poležavali na plaži. Ker je Tass navezan name, je vedno, ko sem se šel osvežit v vodo, želel z mano. Na plažo je prišel na povodcu in mirno na brisači počakal, dokler se nisem vrnil.
Vedno sva se umaknila, a vseeno komentarji in zbadljivke ( v smislu pes nima kaj delati na plaži-nikjer pa nobene table) niso izostale.
Vseeno, naslednič bomo nesli svoj denar nekam, kjer bomo zaželjeni....



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #344 : 09 September 2008, 13:29:29
Saj pravim, Kustici so zakon ;)

Mi pa smo polezavali na plazi, pa nihce ni imel nobene pripombe. Poleg tega pa tam niso neke "komercialne" plaze, ampak ima vsak app svojo, tako da je res super.



TED

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #345 : 09 September 2008, 14:10:10
Sg, če ni bilo table, bi jim mirne volje lahko rekel, da je Tass bolje vzgojen od njih!  >:D Tudi mi smo bili na Hrvaškem, je bila tabla in so bili psi na plaži (ne čisto ob morju ampak malo bolj zadaj, v senci). Pa se nihče ni jezil. Ne obupajte  ;)


alfa

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 0
Odgovori #346 : 10 September 2008, 21:58:54
No pa ste se nalenarili  ;). Tass je užival, kot je videti po slikah  :D. Zanimivo, da ga vročina ni uspela zvabiti v vodo. Mu nikoli ni bilo prevroče  ::), da bi se npr. pregrel.
Ker pa se odnosa do psov tiče pa smo tudi mi poslušali pripombe, da psi nimajo na plažah kaj iskati  ???, pri tem pa smo se vedno kopali v zalivih z neurejeno plažo kamor pridejo ljudje po potkah , večinoma pa z različnimi plovili. Uspeli smo slišati tudi komentar, da se lahko psi kopajo le na plažah kjer je to dovoljeno posebej za pse, pa nikjer drugje  >:(. Smo se odličili, da ne razumemo več hrvaščine in bomo takšne preprosto ignorirali - kot lanski sneg  :D  :D.



alfa

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 0
Odgovori #347 : 10 September 2008, 23:14:03
Glede na to, da se poletje poslavja me zanima če ste imeli oz. so imeli vaši psi kakšne težave zaradi vročine. Mi smo letos uspeli Alfa nekoliko pregreti. Sredi dneva smo šli na sprehod malo v hrib, pri tem meni sploh ni bilo vroče saj je pihala prijetna sapica. Tudi Alf je odšel z veseljem na raziskovanje obale, vendar je nazaj grede nato nenormalno vlekel nazaj proti morju  :'( Ko smo prišli do morja se je nato 10 ali 15 minut namakal in plaval v morju. Ponavadi je dvakrat ali trikrat malo zaplaval in mu je bilo dovolj. Tokrat pa ga kar nisem mogla spraviti iz vode, pri tem je malo slane vode tudi popil in smo nato imeli posledice - drisko. K sreči se je hitro vse uredilo. Vsekakor nauk - sredi vročine peljem psa samo na potrebo in nič več, sprehodi so samo zjutraj in zvečer  ::).

Lp


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #348 : 11 September 2008, 07:15:25
V vročih poletnih dneh je bil Tass aktiven predvsem zjutraj in zvečer. Vmes samo opravljanje potrebe in morda poležavanje na travniku za blokom. Če smo morali kam med dnevom, pa je očitno pokazal, da mu to ne ustreza-vlekel se je kot megla, jezik do tal...
Se je pa pokazalo, da je manj jedel in dosti več pil. A ne med dnevom; zvečer je navadno spil vso posodo vode(cca. 1l vode).

Sicer pa vsi psi dajejo očitne znake kaj jim ustreza in kaj ne; le prebrati se jih moramo naučiti....



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #349 : 11 September 2008, 08:13:56
mi smo bili na morju po ves dan zunaj, na plaži kot sprehodih po mestu. na plaži je bilo še najmanj problema, ker je imel gyasi senco in je ves čas rahlo pihalo.
večji problem je bil kakšen sprehod po mestu sredi dneva, ki se mu nismo mogli izogniti. takrat sem zelo pazila, da smo se gibali počasi, po senci, da smo veliko počivali in je imel naš cucko na razpolago vodo, ki pa je ponavadi sploh ne pije, četudi ima jezik do tal  ::)
sicer sem hodila na daljše sprehode zgodaj zjutraj in proti večeru, ko se je že shladilo.
približno 3x se mi je kljub vsemu že kar precej pregrel...takrat sem ga pokrila z mokro brisačo in ga pustila počivati...to mu je strašno godilo  8)
sem pa opazila, da ga je vročina čez dan pošteno zdelala in je vsako večer zaspal kot ubit.
se mi zdi, da znajo sami paziti nase in res zelo pokažejo, ko je dovolj. nasplošno gyasi obožuje sonce, a na morju je kar hitro zviznil v senco  8)




SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #350 : 11 September 2008, 10:40:35

se mi zdi, da znajo sami paziti nase in res zelo pokažejo, ko je dovolj. nasplošno gyasi obožuje sonce, a na morju je kar hitro zviznil v senco  8)


Bolj se ne bi mogel strinjati.
Mi imamo doma velik balkon, ki je predvsem dopoldan izpostavljen soncu. Tass ima tam svoje ležišče, kjer se nastavlja soncu. In ko postane prevroče, se kratko malo umakne na "glavno" posteljo da se ohladi. In ti sprehodi iz sonca na hladno se dogajajo ves dopoldan... ;D

Me pa je največkrat v teh vročih dneh bolj skrbela vožnja v avtomobilu. Avto segret in vroč, klima pa dela na polno (Tass se vozi pripet na zadnjih sedežih). To vsekakor ni dobro za psa.
Potem sem dal na zadnja vrata senčnike, ki so namenjeni predvsem za zaščito otrok pred soncem. To je precej izboljšalo Tassovo počutje med vožnjo(senca) in naredilo potovanje znosnejše predvsem zanj.
In daljše vožnje smo opravljali zjutraj ali zvečer...



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #351 : 11 September 2008, 10:59:04
Zanimivo, da se italjančki in whippetki takole prestavljajo iz sonca v senčko. To dela tudi moja huskyca. No pa saj pri njej imam občutek, da se ji malo meša, ko se nastavlja soncu  ;D.

Drugače pa imam jaz klimo vedno nekje na 25 stopinj, pa se vsi trije kar lepo peljemo. Samo je pa predpogoj, da avto štarta iz sence. Drugače ga moram najprej malo vžgati, da se ohladi. Vozim jo pa v pritljažniku, kar tudi ni najbolje.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #352 : 11 September 2008, 11:56:22

Mi imamo doma velik balkon, ki je predvsem dopoldan izpostavljen soncu. Tass ima tam svoje ležišče, kjer se nastavlja soncu. In ko postane prevroče, se kratko malo umakne na "glavno" posteljo da se ohladi. In ti sprehodi iz sonca na hladno se dogajajo ves dopoldan... ;D


 :D to sprehajanje je tudi meni tako smešno, ker je pri nas isto...neverjetno kako zelo se zaposlijo s tem :) gyasi je opravil na plaži ves šiht, ko je hodil s sonca v senco pa spet nazaj...

tudi mene najbolj vožnja v avtomobilu skrbi. velikokrat se vročini ne moreš izogniti....in mora kuža v vroč avto...takrat se večkrat ustavljamo, da se nadihamo ;)



SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #353 : 26 September 2008, 19:29:59
Novice iz našega tabora ;D ;D ;D

Imamo novo sosedo. 3. letnemu Lok-u (pasme Border Collie) se je nekaj časa nazaj pridružila psička pasme Avstralski kelpie poimenovana Ambreen (partizansko Bri).
S Tassom počasi postajata prijatelja, predvsem v igri.
Fotografije so nastale včeraj, na našem poligonu....









P.S.: Več o Bri si lahko preberete v temi LEGLA: Prvo leglo avstralskih kelpijev-Chunas Legacy.



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #354 : 29 September 2008, 13:34:55
tass ima pa lušno družbo ;)
a, potrebuje vaš hrtek čas, da sprejme novega kužka za igro?

p.s. te njegove modre ovratnice se kar ne morem nagledati, kako zelo mu pristoji  ::) :-*



SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #355 : 29 September 2008, 18:47:25
tass ima pa lušno družbo ;)
a, potrebuje vaš hrtek čas, da sprejme novega kužka za igro?


Prve dni po prihodu jo je bolj opazoval z distance in ji ni posvecal prevec pozornosti, sedaj pa se jo razveseli, ko jo vidi.
Je pa zanimiva ta njuna "igra". Mislim, da Tass bolj nanjo gleda kot na plen (ker je manjsa) in jo vecinoma lovi (preganja). Kar je itak vidno na zgornjih fotografijah.
A ker je Bri dominantna psicka, se bodo vloge verjetno kmalu spremenile.... ;D



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #356 : 30 September 2008, 07:55:51
SG ni nujno. Moja alba ima najboljšega prijatelja huskija, ki je v njeni družbi od 3 mesecev. Samček je do drugih psov kar dominanten, medtem, ko je v odnosu do Albe ostalo tisto iz njegovih otroških let. Alba mu je bila takrat bolj kot mama, ki pa mu je jasno dala vedeti, da je ona šefica kardela. Tako da danes Kan čle njej pusti piti iz njegove posodice, igrati se z njenimi igračkami, drugim tega ne pusti.
Je pa res, da je Alba dominantna psička. Njuna igra od vsega začetka izgleda tako, da je Kan slej ko prej na tleh ;).

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #357 : 30 September 2008, 08:04:55
Je pa zanimiva ta njuna "igra". Mislim, da Tass bolj nanjo gleda kot na plen (ker je manjsa) in jo vecinoma lovi (preganja).


opažam, da imajo hrti res specifično igro...med seboj so takoj kompatibilni...velikokrat pa se kakšen kuža druge pasme prav ne zna vključiti v igro oz. mu ta tip igre ne odgovarja...še posebaj kadar gre za postavljanje hrtov na zadnje tace, kriljenje s sprednjimi tacami proti nasprotniku in seveda 'lov za plenom'  ::) 8)
krasno jih je opazovati v njihovem elementu!  :-*



alfa

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 0
Odgovori #358 : 01 Oktober 2008, 22:02:59
Vidim, da ima Tass vedno družbe na pretek  :), lušne slikce  ;).
Kar pa se tiče igre hrtov je ta vsekakor specifične, saj se hrti večinoma lovijo na 100 in en način  :D. Vsaj moj Alf ne mara nobenega valjanje, grizenja in skakanja en po drugim. Smo že doživeli, da se Alf in drug pes nikakor nista mogla dogovoriti glede načina igre, čeprav bi se oba igrala  ::).

Lp


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #359 : 11 Oktober 2008, 19:40:22
Tass je včeraj praznoval 2. rojstni dan. Vse najboljše! :-* ;D :-*