Erlihija

scythe · 182756

artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #120 : 04 Oktober 2007, 15:20:03
Kaj pa je to? ???



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #121 : 04 Oktober 2007, 15:40:49



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #122 : 04 Oktober 2007, 20:20:33
artichoka.....od Canine so...prav česnove tablete za pse. Tako, da mislim da ni panike.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #123 : 04 Oktober 2007, 21:04:32
Super, hvala za tole informacijo. Takoj jutri jih grem kupit.



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #124 : 12 Oktober 2007, 19:50:56
Nekaj uporabnih povezav o klopnih boleznih:

http://dogsandtickdisease.googlepages.com/

http://saluqi.home.netcom.com/ticklinks.htm

Pa še ena zanimivost, ki sem jo pobrala TUKAJ

"The chronic form of canine babesiosis is characterized by intermittent fever, capricious appetite and marked loss in body condition. However, mild anemia and icterus may be the only notable signs. Concurrent infections with E. canis are common, thereby complexing the recognition of chronic babesiosis."

Izgleda, da so nekateri veterinarji še vedno nagnjeni k temu, da vam zagotavljajo, da se ne splača testirat, karkoli pač hočete testirat. Takega veterinarja je treba nekam poslat (vsaj sam pri sebi, če že ne na glas) in iti drugam, kjer jim ne bo škoda vašega denarja in 5 minut dela za odvzem krvi.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #125 : 25 Oktober 2007, 09:26:38
Ko sem ravno še pod vtisom predavanja o klopih, ki sem ga poslušala včeraj zvečer, bom še nekaj dodala.

Predaval nam je človek, doktor znanosti, ki se s klopi poklicno ukvarja in je eden tistih, ki prav gotovo ve o klopih v Sloveniji (in boleznih, ki jih prenašajo) vse, kar je o njih trenutno znanega.

Po njegovih informacijah pri nas najbolj pogost in splošno razširjen gozdni klop (Ixodes ricinus) prenaša vse, o čemer smo se tukaj že pogovarjali (borelia, erlihia, babezia), plus še kaj drugega.

Ko sem omenila primer mojega pesjana, ki je pozitiven za erlihijo, poleg tega pa naj bi imel tudi babezijo, je bil njegov komentar "NIČ ČUDNEGA".

Zanimivo je to, da je pri raziskavah prekuženosti klopov v Sloveniji sodelovala tudi veterinarska fakulteta in da je na to temo že objavljenih nekaj strokovnih člankov. Torej ni problem v tem, da ni informacij, ampak v tem, da slovenski veterinarjih niti člankov svojih kolegov ne berejo.

Poleg povedanega o klopih pa obstaja precej velika verjetnost, da vsaj nekatere od teh bolezni prenašajo tudi komarji. Zadeva s komarji pa žal ni raziskana, ker komarji pri nas kao niso zanimivi in za raziskave na to temo pač ni denarja.


LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #126 : 25 Oktober 2007, 09:34:54
Ja kaj naj rečem...jupiiii za naše veterinarje.....mi pa plačujemo njihovo neznanje in nepripravljenost do izobraževanja.  >:(
Mah, še vedno sem našpičena!

Hvala Živa za tvoje prispevke k boljšemu razumevanju te bolezni...škoda, da vsega tega nisem vedela pred kalvarijo, ki smo jo dali skozi.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #127 : 25 Oktober 2007, 09:55:23
...škoda, da vsega tega nisem vedela pred kalvarijo, ki smo jo dali skozi.

Ja saj :-\

Veš kaj mi je nazadnje en mariborski veterinar razložil - v Prekmurju ni babezije, tam imajo samo Tistega veterinarja ::) (pa mu nisem nič omenjala, da zdaj hodim k Tistemu veterinarju)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #128 : 25 Oktober 2007, 21:19:38
Ziva,
a je predavatelj povedal tudi kaj o zdravljenju?
Ce imas voljo in seveda cas, prosim napisi se kaj vec o predavanju, da se mi zvemo kako je s to nadlogo.
lp
maja



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #129 : 26 Oktober 2007, 10:25:24
Predavanje je bilo za biologe - sistematika, biologija, razširjenost in te zadeve. Bolezni samo omenjene. Ostalo sva midva potem privat debatirala. Zdravljenje pa ni njegovo področje.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Odgovori #130 : 08 November 2007, 13:08:49
Pozdravljeni,
mene pa zanima kako svoje kužke potem pazite po ozdravitvi oz. potem, ko spravite bolezen v mirovanje?
Jim dovolite skakanje in norenje?

Ali po bolezni redno testirate kri?

Lp



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #131 : 08 November 2007, 13:42:19
Jaz pri Larsu pazim na njegov imunski sistem, da ne bi slučajno kaj fasal, za težave z kolkom pa mu poleg hrane dodajam še PetSupreme Super Flx olje ;) in pa seveda da ne bi kakega klopa kje spet ujagali >:(
V bistvu mi gibanja ne omejujem, mu tudi pustim da se zleta, edino pazim da če se le da noge ne obremenjuje preveč, torej kako skakanje prepovedani, čeprav mu včasih še vedno rata. Meti ob sebi huskya ki si ni vsaj malo spraznil baterij je čista nočna mora, zato mu pustim da uživa, sem tudi opazila da že sam ve do kod lahko gre ;)


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #132 : 08 November 2007, 16:34:36
Jim dovolite skakanje in norenje?
Ali po bolezni redno testirate kri?

Ce nima pes kaksne poskodbe zaradi katere bi moral imeti omejeno gibanje (artriticne spremembe, natrgane kite, poskodbe srca ...) ni razloga, da ne bi smeli noreti. Jasno, ce je pes sesut (takrat, ko odkrivas kaj je narobe), ga malo sparas. Ko pride po terapiji k sebi, pa lahko funkcionira normalno.

Jaz kaj bistvenega ne pocnem - klopom se skusamo izogibati (tako kot smo se jim prej), se pa ukvarjam s tezavami, ki jih imamo od odkrite erlihije (alergija - kozne tezave, vnetje oci).

Testov za erlihijo nisem delala se 1x (nima smisla, ker vem, da jo ima, ni bilo pa nekega poslabsanja, da bi cekirali titre), sem pa gledala hemogram in par biokemicnih parametrov.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #133 : 08 November 2007, 17:45:34
Priporočajo testiranje krvi na približno pol leta 8). Pa ne merjenje titra, ampak samo hemogram, da se vidi, če so v krvni sliki kake spremembe :). Ker tu se pogosto najprej pokaže, ko pes (še) nima drugih kliničnih znakov :-[. Jaz bom to vsekakor prakticirala.
Drugače kako omejevanje ni potrebno. Pes povsem normalno živi... 8)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #134 : 09 November 2007, 08:52:25
Hemogram ni nujno, da kaj pokaže, ker prvič ni nujno, da bolezen prizadene kri (je pogosto, ni pa nujno) in drugič, če je bolezen v kakšni bolj začetni fazi, mašina prešteje vse celice, tudi mrtve (ki se še niso uspele izločitit). Moj je imel kri vse v mejah normale, sesut je bil pa tako, da je komaj živel.

Kadar ne kaže nobenih simptomov, ga obravnavam, kot da je zdrav, in ga temu primerno tudi obremenjujem - intenzivni treningi, tekme itd. Ni videti, da bi mu to kaj škodilo. Je pa res, da je za njega bolj stresno, če mora mirovati.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #135 : 09 November 2007, 10:02:53
Ni nujno, da vedno... Vendar, če pogledaš statistiko za erlihijo so najpogosteje prve spremembe prav na krvni sliki. In to je zame dovolj zgovoren podatek... 8)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #136 : 09 November 2007, 11:34:16
Tudi pri nas je bilo tako, da je imel Art cisto normalno kri, bil je pa cisto prec.
Kako naj potem preverim, kako je s samo erlihijo?



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #137 : 09 November 2007, 14:06:04
Po veterinarjevih besedah ima precej psov pozitivnih na erlihijo normalno krvno sliko in druge (običajno nespecifične) simptome. Tudi pri nas je bilo tako. Glede na krvno sliko lahko torej sklepaš, da je s psom nekaj narobe (če je krvna slika slaba), ne moreš pa sklepati, da s psom ni nič narobe, če je krvna slika dobra.

Glede same erlihije se pa lahko žal zanašaš samo na to, da psa dobro poznaš in opaziš, če se začne drugače obnašati oz. "ni pravi".

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #138 : 09 November 2007, 14:13:10
Pri nas je tudi bilo vse normalno (tudi krvni izvidi), razen tistega ni bil čist pravi in da je vsake toliko po divjanju zvečer malo šepal, kar pa bi bilo lahko od biločesa, saj je popolnoma neumen divjak. Jaz se ne bi preveč zanašala na tak način preverjanja (v bistvu se mi zdi, da bi mu prej spet udarila ven od stresov pri veterinarju).Sedaj si sploh ne belim glave s tem, kdaj bo spet izbruhnila in psa tretiram normalno kot da nima nič v sebi. skrbim za imunski sistem, normalno dela in divja, kot popolnoma zdrav pes. In tako bo ostalo, dokler ne bom spet opazila tisto obnašanje "ni čist pri sebi" in bom urgirala s konkretnimi testi. In upam, da mi nikoli ne bo več potrebno.   :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #139 : 09 November 2007, 18:51:05
Tudi nas hemogram je bil povsem normalen, pri biokemiji pa so bili rezultati tudi povsem neznacilni za erlihijo ... Zato pac redno preverjamo tistih par parametrov, ki so bili sumljivi, hemogram pa tako, za zraven, da vem kaj se sicer dogaja s psom. Zaradi tistih nekaj evrov kot stane me pac ne bo konec, zna pa pomagati pri diagnostiki ...
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #140 : 09 November 2007, 21:14:18
A potemtakem se zdravijo samo simptomi, bolezen pa vedno ostane (se sploh ne pozdravi) in izbruhne kadar se ji zdi? :'( ???



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #141 : 10 November 2007, 08:21:59
aha.... :(

Baje je okuženih zelo veliko psov, samo lastniki tega nikoli ne ugotovijo, ker se bolezenski znaki ne izrazijo. Baje pa so številke zelo visoke. Je ena taka hnavska bolezen to, ja.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


ulafreja

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #142 : 07 Februar 2008, 17:15:45
Pa imamo tudi pri nas erlihijo in kot da to še ni dovolj, še titre za leishmanijo. Erlihija je bila ugotovljena s titri 1:128 (v krvi je baje ni), (ne vem kaj to pomeni), leishmanija pa z 1:80. Zanimajo me vaše izkušnje oziroma mnenja, saj zdravila Clinofug psička ni dobila. Ponovno so dali delat teste za erlihijo oz. po novem anaplasmo pa ne vem, dvomim, da je dobro čakat še nadaljnih 10dni, da se vidi kaj se s titri dogaja. Je pa že 14 dni popolnoma drugačna kot prej. Doma samo spi, edino kar se je v zadnjem tednu izboljšalo je to, da vsaj je in pije. Zunaj je kar živahna, a se utrudi prej kot ponavadi. Naj omenim, da ostalih za erlihijo značilnih znakov ni imela, tako kot večina, najbrž. Torej brez šepanja ipd.

Hvala za pomoč in odgovore.



artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #143 : 07 Februar 2008, 19:21:01
Vrednost titrov 1:128 pri erlihiji je mejna vrednost. Ce ima cez 128 postavijo diagnozo. Tako so meni razlozili pri vetu.
Verjetno so zato dali testirati se enkrat, da vidijo, ce so bo vrednost spremenila navzdol ali navzgor.
Za leishmanijo pa zal ne vem kako gre. ???
Upam, da se bo dobro izteklo.
Smem vpasati, kdo je vas veterinar?
lp
maja



zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
Odgovori #144 : 07 Februar 2008, 19:49:30
Sem kar malo zmedena postala, toliko različnih znakov in da ljudje velikokrat sploh ne vedo, da ima pes erlihijo.  :-\
Potem je možno, da psa klop okuži in ta bolezen nekaj časa miruje? Naš ima sicer alergijo, ampak mi je vse skupaj že malo sumljivo. Vzeli so mu kri in so rekli, da je ok. Kaj je treba posebaj delati test, da potrdi bolezen?



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #145 : 07 Februar 2008, 19:52:53
Ja, pošlje se v Lj v laboratorij in potem čakaš (to je edini zanesljiv test...tisti hiter pri veterinarju je metanje denarja vstran)....in upaš na najboljše...je pa res zahrbtna stvar....toliko sindromov kot je že bilo opisanih pri erlihiji....groza!

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #146 : 07 Februar 2008, 19:59:44
Zvezdica zaspanka, malo preberi po tej temi, pa bos videla, da smo imeli precej razlicne pokazatelje bolezni.
V nasem primeru je pregled krvi pokazal vse v mejah normale, po posebnem testu, pa so ugotovili, da gre za erlihijo. Od takrat ko je dobil dozo Clinofuga ni nobenih znakov bolezni. Se pa sprasujem, ali ne bi bilo vseeno dobro se enkrat delati test krvi na erlihijo? Zato, ker me zanima, ali so titri enaki, ali je prislo do izboljsanja ali morda do poslabsanja. Nihce mi ni znal povedati, kako bolezen napreduje, ali pa je morda celo ozdravljiva (seveda samo do nasledjega okuzenega klopa). Jaz sem vecen optimist glede ozdravitve. ;)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #147 : 07 Februar 2008, 21:42:59
Kaj je treba posebaj delati test, da potrdi bolezen?
Ja posebni test je potrebno dati.

Ja, pošlje se v Lj v laboratorij in potem čakaš (to je edini zanesljiv test...tisti hiter pri veterinarju je metanje denarja vstran
Ja na Zaloško se pošlje, samo čakanje na rezultate čakaš pa izredno dolgo :-\

Nihce mi ni znal povedati, kako bolezen napreduje, ali pa je morda celo ozdravljiva (seveda samo do nasledjega okuzenega klopa). Jaz sem vecen optimist glede ozdravitve. ;)
Če pes enkrat dobi to bakterijo, jo ima vedno v sebi. Če miruje je super. Lahko se pa pojavi kadarkoli spet :-\

Sama čakam sedaj na te izvide, bo kmalu tri tedne, pa še vedno ni rezultatov :-\

lp



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #148 : 07 Februar 2008, 22:03:09
Pa imamo tudi pri nas erlihijo in kot da to še ni dovolj, še titre za leishmanijo. Erlihija je bila ugotovljena s titri 1:128 (v krvi je baje ni), (ne vem kaj to pomeni), leishmanija pa z 1:80. Zanimajo me vaše izkušnje oziroma mnenja, saj zdravila Clinofug psička ni dobila. Ponovno so dali delat teste za erlihijo oz. po novem anaplasmo pa ne vem, dvomim, da je dobro čakat še nadaljnih 10dni, da se vidi kaj se s titri dogaja. Je pa že 14 dni popolnoma drugačna kot prej. Doma samo spi, edino kar se je v zadnjem tednu izboljšalo je to, da vsaj je in pije. Zunaj je kar živahna, a se utrudi prej kot ponavadi. Naj omenim, da ostalih za erlihijo značilnih znakov ni imela, tako kot večina, najbrž. Torej brez šepanja ipd.

Hvala za pomoč in odgovore.

Titer pomeni razredcino pri kateri so se prisotna protitelesa proti iskanemu povzrocitelju. To, da v krvi niso nasli bakterije, pa pomeni tocno to - da je niso nasli (kar ne pomeni, da je ni). Visina titrov ni nek blazen pokazatelj v kakteri fazi je bolezen in v kaksnem stanju je zival. Visina titrov je - kot receno kolicina protiteles in zival z zelo oslabljenim imunskim sistemom, jih pac ne sproducira veliko ... Res je pa tudi, da vec kot je povzrociteljev v telesu, vec naj bi bilo protiteles. Tako da ... tukaj gre potem bolj za prezentacijo klinicnih znakov, krvno sliko, skratka splosno stanje zivali. Navadno pa se, sploh, ko gre za prvi test, da zival takoj na zdravila. Ne vem, zelo mozno je, da pri vas erlihijo testirajo se 1x, ker je kuza pozitivna se na Leishmanio (kar je precejsnje sranje).
m.

p.s. Od kod pa je psicka, ce smem vprasat? Oz. ali ste bili z njo kje kjer je L. prisotna? (Fr, Spanija, Italija, Dalmacija)

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #149 : 08 Februar 2008, 11:16:46
Aska, ko smo mi dali testirat smo dobili rezultate v enem tednu. Kri so vzeli v Lescah poslali v Lj. in nas čez točno en teden poklicali kakšni so rezultati. Pokliči k vet. kjer ste vzeli kri mogoče so pa že prišli, pa so pozabili sporočit (če tega še nisi storila).

Lp, nina