Paša

Sammy · 337216

Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #180 : 19 September 2007, 16:44:24
Deteljica,
res je da se večkrat razumeva, ampak zdej pa te ne razumem več. Kakšno vezo imajo sedaj razstave? Sem že včeraj hotel napisat (škoda da nisem), da samo še čakam kdaj bodo prišle razstave vmes  :-\. Ni mi več jasno kaj nekateri sploh mislite? Da so razstave največji greh bi še lahko razumel (čeprav ne razumem in bom še hodil), da pa sedaj ko gredo ljudje na pašo z ovčarji ni OK... Res ne vem nič več...



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #181 : 19 September 2007, 18:09:42
Iz istega razloga sem jaz blond (ker nič več ne razumem). :-[



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #182 : 20 September 2007, 08:47:31
Deteljica,
res je da se večkrat razumeva, ampak zdej pa te ne razumem več. Kakšno vezo imajo sedaj razstave? Sem že včeraj hotel napisat (škoda da nisem), da samo še čakam kdaj bodo prišle razstave vmes  :-\. Ni mi več jasno kaj nekateri sploh mislite? Da so razstave največji greh bi še lahko razumel (čeprav ne razumem in bom še hodil), da pa sedaj ko gredo ljudje na pašo z ovčarji ni OK... Res ne vem nič več...

a sem res tolk nerazumljiva  ::)?
No med genijem in norcem je samo korak ;D.
Ne razstave nimajo nič zraven ne vmes kar se paše tiče dala sem samo nekaj primerov z drugega področja, ki ga pozna več ljudi , kako lahko določena zadeva nepredvdljivo vpliva celo vzrejo, čeprav to sploh ni namen ;).
Npr:
boksarje postavljajo na pse , dobermane pa na plen(igračko) ali (redkeje) na vodnika (zato so dobermani tudi izključno razstavnih linij , brez kakršnih koli testov, odličen nagon plena).
Striktne zahteve po nizkem repu pri NO so povzročile med drugim da je v razstavnih linijah več mehkih psov, po drugi strani si našel genije, ki so psom repe lomili, da so bili viseči.

Zdaj kaj bolj jasno?
Hočem samo povedati,da  ko začne ocenjevanje bilo česa vplivati na selekcijo pasme, s kriteriji včasih posredno preselekcioniramo tudi kaj kar nismo imeli namen, če so kriteriji premalo premišljen  :-\i.

To ni nobena napoved ali zveličavna ugotovitev ampak samo opažanja  8).
In ne želim nič drugega kot spodbuditi čim več ljudi k širšemu in vzročno-posledičnem razmišljanju  :P.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #183 : 20 September 2007, 09:13:09
deteljica, ali pa border collie za agility: kratek, visokonog, suhljat in po možnosti blue merl :o

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #184 : 20 September 2007, 09:29:55
deteljica, ali pa border collie za agility: kratek, visokonog, suhljat in po možnosti blue merl :o

natančno tako  :) - edino blue merl ni nujno  :P bi pa to zamenjala z -malo odlakan  :-*
vsekakor so to konstitucijske prednosti  za ta namen in vpliva pozitivno na fizične sposobnosti psa  ;).

Edino striktno za agility pač vzrejajo posamezni vzreditelji, niso pa to kriteriji , ki bi jih posvojila kakšna vzrejna politika na splošno. Do vzreje idelanega agility psa jih nesramno omejuje pridobitev vzrejnega dovoljenja  ;D , ki zaghteva večinoma vsaj pravdobro oceno zunanjosti  :P
Medtem, ko preiskusi lastnosti in način izbora na razstavah vplivajo na celotno populacijo (  ;) in vsaj drugo ne služij nobenemu aktivnemu namenu  ;)  :P :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #185 : 20 September 2007, 09:31:03
Cacy, hvala za filmček.  :)  Si malo bolj predstavljam, kako je stvar potekala.

Se vidi, da Martina ve, kako se dela s psi, ampak se je pa natelovadila.  :o

Kristinca & Florinca


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #186 : 20 September 2007, 09:58:58
Pa si kdaj videla borderja pasti z repom na hrbtu? To potem ni delo, ampak je igra.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #187 : 20 September 2007, 10:06:10
Pa si kdaj videla borderja pasti z repom na hrbtu? To potem ni delo, ampak je igra.

 ::) a to mene vprašaš ;)
ja, vem  :D

očitno je splošen problem forumov, da večina dojema samo prvi nivo informacije  :o

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #188 : 20 September 2007, 11:58:28
Cacy, hvala za filmček.  :)  Si malo bolj predstavljam, kako je stvar potekala.

Se vidi, da Martina ve, kako se dela s psi, ampak se je pa natelovadila.  :o

Florinca, Martina se je orng natelovadila :o Pri enih psih je res garala ;D Vsekakor pa je bilo psov veliko in vroč dan, tko da njeno delo ni bilo lahko  ;D
Mene je najbolj navdušila, ko je po 2minutnem delom s psom prišla do lastnika in povedala kak je ps, kaj lastnik narobe dela (če je razvajen, če ima igrače nonstop na razpolago doma ipd.),  :D ;D
Jst sm bla kr brez besed :D



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #189 : 20 September 2007, 13:03:03
Meni se pa smeji že večino strani, ko prebiram vaše poste. Pa ko se ukvarjate z mirovanjem med pašo, korekcijami ipd. Mogoče si bo zdaj kdo bolje predstavljal (deteljica izvzeta, pa morda še kdo), da šolanje klasike ni ravno simpl ko pasulj, oz. kakršnokoli šolanje, ko imaš psa močno v nagonu, pa se od njega zahteva tudi takrat poslušnost, disciplina in natančnost. Če potem še vzamete v zakup značajske razlike med pasmami (driskavost določenih pasem ali psov) in če ste tule pri neposlušnosti sprejeli uporabo korekcije, potem bo bolj razumljivo, da določeni psi kakšnih psihično močnejših pasem v podobnih situacijah nekako ne delujejo nič kaj drugače.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #190 : 21 September 2007, 12:53:13
Mene na splošno eno figo briga, kakšne če sploh kakšne korekcije kdo uporablja pri šolanju ali vzgoji. Moti pa me, če  nekdo kar apriori daje v nič tiste, ki delajo drugače. Še bolj me pojezi, kadar se en tečaj reklamira kot šolanje brez prisile z izključno pozitivno motivacijo, pa že na prvi uri zahtevajo zatezne ovratnice ali ti celo scukajo trmastega mladiča.

Prepričana sem, da bi se dalo tudi pri paši delati brez fizičnih korekcij. Samo ne bi šlo v petih minutah.

O tem, katere pasme so psihično močnejše, bi se tudi dalo razpravljati. Doslej je še vsak rotvajler, ki se je repenčil okrog brez lastnika ubogal, če sem ga grdo pogledala in mu ukazala naj miruje. Kakšen nemški ovčar niti pod razno. Polarc ali terier tudi ne.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #191 : 21 September 2007, 12:57:38
Prepričana sem, da bi se dalo tudi pri paši delati brez fizičnih korekcij. Samo ne bi šlo v petih minutah.


sej kmete so tradicionalno pašo učili brez korekcij- Ker te enostavno niso bile izvedljive zaradi razdalje in hitrosti. Namreč niso si dleali okroglih ogradic za pet ovc zato da so vsake 10 let izšolali enega cucka .
če pa je bil vmes kašnen, ki bi na vsak način rabil korekcije, so jih izvedli enkrat in to  s  :P puško

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #192 : 22 September 2007, 23:52:22
Lanabela, posplošuješ.

1. govorimo o psih, ko so v nagonu
2. govorimo o razlikah med pasmami

Oprosti, ampak ne verjamem, da lahko primerjaš psiho rottweilerjev in borderjev.  :D

Tvoj spodnji primer pa meni o psihi ne pove ničesar. Sva s psom doživela nekaj napadov, pa kljub temu noben izmed tistih psov ni bil psihično močen.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #193 : 23 September 2007, 15:35:13
Ne razumem kaj hočeš povedati. A sem jaz primerjela borderje z rotvajlerji? Ja, eno skupno točko pa verjetno imajo (nisem še probala): tudi tuj  border brez lastnika bi me verjetno ubogal, če bi zgledala dovolj odločna. Pač psi, ki se podredijo če mislijo da si  močnejši.


mika350

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #194 : 04 November 2007, 15:05:15
živijo!
imam nekaj vprašanj glede pasenja drobnice!Kdaj je faj začet?Pri sosedih imajo koze in ali je možna tudi pašnja le teh.Nekaj smo že probali in zdi se mi,da ji je pašnja všeč.Niso tako plašne kot ovce pa tudi skupaj se ne držijo >:(.Na kaj moramo biti pozorni?Ima lahko kontakt z njimi?Kajti ko se obrnejo jih proba ugriznit.Če ji bo všeč bomo nabavili ovčice.Koliko jih mora biti čredi?

lp



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #195 : 04 November 2007, 18:04:24
živijo!
imam nekaj vprašanj glede pasenja drobnice!Kdaj je faj začet?Pri sosedih imajo koze in ali je možna tudi pašnja le teh.Nekaj smo že probali in zdi se mi,da ji je pašnja všeč.Niso tako plašne kot ovce pa tudi skupaj se ne držijo >:(.Na kaj moramo biti pozorni?Ima lahko kontakt z njimi?Kajti ko se obrnejo jih proba ugriznit.Če ji bo všeč bomo nabavili ovčice.Koliko jih mora biti čredi?

lp

Za kakšnega psa gre? Ovce oz koze morajo biti navajene na pse. Ce bi radi pasli kar tako, ne tekmovalno je najbrž vseeno kako pes pase glavno, da drobnico pripelje na cilj (na pašnik, oziroma v štalo). Če pa bi iz paše radi delali izpit in tekmovali, pa ne priporočam da pustite psa, da paše kakor hoče ampak se o tem pozanimajte pri kom, ki o paši in tekmovanjih ve kaj več.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #196 : 04 November 2007, 18:14:35
Koze, mislim da, niso ravno primerne za pašnjo, ker niso čredne živali kot ovce.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #197 : 04 November 2007, 18:21:52
Koze se sicer da pasti, je pa težje od ovac. Tudi se znajo postaviti nazaj in psa fino pobosti. Vsekakor jih ne bi izbrala za psa, ki se šele uči.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #198 : 04 November 2007, 18:23:40
Koze SO čredne živali, vendar moramo razlikovati med kozami in ovcami predvsem:
-niso niti malo tako krotke in mirne kot ovce  :-\, psov se niti malo ne bojijo in jih tudi ne spoštujejo, raje se dajo proti, kot da bi ubogale,
-ne sledijo pastirju tako slepo kot ovce, ampak sledijo predvsem svoji vodnici, če pastir vodi vodnico, potem sledijo seveda obema.
Tu pa se pojavi problem, če pes ni dovolj pogumen in predvsem hiter, ker lahko dobi batine.
Morda bi bilo bolje še malo vprašati kakšnega poznavalca.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #199 : 04 November 2007, 18:57:15
Aha, se opravičujem :-[

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #200 : 04 November 2007, 19:16:41
Še nekaj sem pozabila napisati: voditi koze izgleda enako kot bi vodil čredo bolh, predvsem ko so zraven še kozlički. Medtem ko ovce hodijo po tleh, so koze povsod, samo na tleh ne  :P. Mi jih imamo 7 in kozla, izven elektromreže, ki ima tako močan tok da ti zastane srce, če se je slučajno dotakneš, si jih sploh ne upam peljati nikamor, ker bi spotoma vse kar je zelenega sčistile, kot kobilice  >:(.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #201 : 05 November 2007, 11:22:00
Pa ne bi verjel, kako so ti zlomki rogati brihtni, kadar gre za njihovo dobro. Točno si zapomnijo recimo kje je nekaj slastnega za požret in gredo to iskat ob prvi priložnosti, lahko tudi več mesecev po tem, ko so si zadevo ogledali. (in to po pravilu ni trava ampak mlado sadno drevje, trta, vrtnice, čimbolj dragocene rože...) In ena sama potrebuje mogoče dve minuti za to da povsem uniči nekajletno jablano recimo. O tem, kaj vse si izmislijo da lahko uidejo pa raje ne bi. Smo jih imeli tudi pri nas nekaj let. Tastare samojedke so jih kar dobro obvladale, ampak so imele zelo originalen sistem: greš in razdražiš taglavno kozo do amena, potem stečeš v hlev - koze za tabo, ti skočiš ven skozi okno, lastnica zapre vrata.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #202 : 05 November 2007, 12:19:28
Ja, koze so res nekaj posebnega. Ko kaj delamo okoli njihovih ograd, vrat in podobno, joh moramo zapreti notri, da nas ne vidijo, kaj počnemo, ker medtem samo študirajo, kako bi nam kaj zagodle v vezi s tistim, kar smo naredili  >:(.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #203 : 05 November 2007, 12:25:32
Hehehehe, Lanabela kako sem se nasmejala. Dober si imela naučene samojedke.

Kristinca & Florinca


mika350

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #204 : 05 November 2007, 14:13:30
Se mi je zdelo.da iz te moke ne bo kruha oz. koze odpadejo.Res so preveč samosvoje in brihtne sploh pa ne bi rad da mi poškodujejo psa.Ali kdo pri nas uči pasenja?

lp



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #205 : 05 November 2007, 14:15:12
Mislim da pri nas prav pašnje ne uči nihče. So pa v Italiji, na Hrvaškem in Avstriji.


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #206 : 05 November 2007, 21:22:21
Kajcyka, a je bila Martina ze pri tebi na ogledu ovck?



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #207 : 06 November 2007, 07:32:59
Mi smo končno našli čas in se zmenili za prvi obisk ovčk  :o. Me prav zanima, kako se bosta naše "punce" obnašale med čredico.


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #208 : 06 November 2007, 07:49:34
Petrca, a greste v Bartolove dvore?



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #209 : 06 November 2007, 08:42:50
Ne, ne. Gremo kr v Italijo najprej ;D. Za Bartolove dvore rabim cel vikend. Upam, da se bom uspela tudi njegovemu povabilu nekoč odzvat.