Paša

Sammy · 337343

katja_L

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
  • *BC Lay*
Odgovori #390 : 29 September 2008, 12:08:04
mene zanima če je kdo videl kako trenirajo v zagrebu pašnjo?


katja_L

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
  • *BC Lay*
Odgovori #391 : 29 September 2008, 13:40:23
Glede na to, da sem sam tudi hodil k Martini in še bom, bi rad tudi jaz nekaj dodal:
v bistvu se skoraj v celoti strinjam z Minči. Martina od kar sam hodim k njej ni nobenemu še rekla naredi to pa to za kaznovanje psa, ampak ti pove kdaj ga moraš okregati, pove pa ti tudi, da ti kot lastnik najbolje veš kaj narediti. Kolikor sem sam videl (in tudi pri meni je bilo tako) so psi že gospodarji in lastniki ne vedo kako bi to obrnili. Potem ponavadi prevzame Martina, ki mogoče za nekoga včasih preseže neko mejo, pač ocena vsakega posameznika. Kolikor sem sam videl, so se psi, če ne že isti dan, pa vsaj naslednji trening z veseljem šli k njej počohat. Mi po tem ko smo imeli "lekcijo", smo naredili malo daljši premor (mislim, da 3 tedne), da je Bay premislila (Martinine besede) in naslednjič je delala veliiiko bolje. Slučaj ali ne? Ne vem.
Martina ti kar lepo POKAŽE kako kaznovati psa..kot z palco po glavi metanje na hrbet in v ograjo...in še dosti lepih stvari..tako da mi pes(mladič)! že tri dni ne stopi na taco!!


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #392 : 29 September 2008, 13:47:59
Hitova vzrediteljica ima tečaje paše in je tudi sodnica. ;) ....vendar žal živi v skoraj pri Budimpešti.  :'( :(


katja_L

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
  • *BC Lay*
Odgovori #393 : 29 September 2008, 13:53:07
Hitova vzrediteljica ima tečaje paše in je tudi sodnica. ;) ....vendar žal živi v skoraj pri Budimpešti.  :'( :(

hmmm :-[


Zarja

  • Gost
Odgovori #394 : 29 September 2008, 14:27:07
Martina ti kar lepo POKAŽE kako kaznovati psa..kot z palco po glavi metanje na hrbet in v ograjo...in še dosti lepih stvari..tako da mi pes(mladič)! že tri dni ne stopi na taco!!

najbrž neumno vprašanje - ti si pa kar stala in gledala? ali se ne sme "motit" al kako?  ??? 




katja_L

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
  • *BC Lay*
Odgovori #395 : 29 September 2008, 16:02:55
jst sm stala in gledala ker je vse skupi trajalo pol minute..in nisem mogla verjet kaj mi dela s psom.zato pa negrem več k njej past.nerazumem kaj se ne sme motit?


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #396 : 29 September 2008, 16:12:01
Ehm...me again...

Katja_L, žal mi je za tvojo izkušnjo in upam, da bo z malim vse ok  :-*

Vsekakor se mi zdi zaskrbljujoče tako ravnanje inštruktorice.
Upam, da vas bo čimveč pogruntalo, da to resnično ni najboljši način, preden se zgodi kaka hujša fizična poškodba ( o psihičnih pa sploh ne bom).



evva

  • *
    • Prispevkov: 65
    • Točke: 0
Odgovori #397 : 29 September 2008, 16:52:54
Hej!

Jaz sem približno enol leto hodila k Mrtini na pašnjo. Sedaj ne hodim več ker se ne strinjam z njenim načinom dela.
Katja_L nevem zakaj je Martina kaznovala tvojega borderja, sem pa mnenja da mora pastir zavarovati ovce in nesme dovoliti da se pes izživlja nad njimi. Saj je to zame mučenje ovc. Sem videla tudi kako je pes ovci rep odgriznu,... In sem vedno, ko se je moja psica zagnala proti uvcam ali jih poskusila uščipniti fizično (s palico) kaznovala.

V Zagrebu če mišliš pri Alenu pašja ne izgleda nič drugače mogoče samo še huje.

In pa tudi če bi te pes uboga sigurno nebi prišlo do te situacije. Vse kar mora znati pes za pašnjo, da preprečiš konfliktne situacije z Martino je prostor.  Če da prostor takoj, ko mu rečeš in neglede na razdaljo lastnika sploh nemore ugriznit ovc. Mrtina po poslušnosti ocenjuje spoštovanje psa do lastnika kar pa pri njej zelo veliko pomeni.

LP Eva



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #398 : 29 September 2008, 17:03:57
jst sm stala in gledala ker je vse skupi trajalo pol minute..in nisem mogla verjet kaj mi dela s psom.zato pa negrem več k njej past.

Pes je tvoj. Ne vem - a se nisi nic prej pozanimala kako to izgleda? ::)
Ce je tako naredila s tvojim kuzetom je to zato, ker si ji dovolila. ::)
Ocitno si ga prepustila njej. Najlazje je prinest s sabo psa in ker se ne zelis ukvarjat sam s pasnjo (ali ne vem zakaj) ga dat Martini v roke, da dela z njim - potem pa se se pritozevat nad metodo. ??? Sigurno ni vrgla palice v psa, ko si TI z njim trenirala v ogradi.
Mene Martina ni nikoli SILILA delat, kar delam. VEDNO mi je pustila izbiro.

To tvoje je pa cisto otrocje. Ce mislis, da ti je naredila skodo, bi ji to raje rekla v obraz. Ti ji nisi nic dolzna in ona tebi ne. Najlazje je stisnit rep med noga in javkat. ::)

Sploh pa TI NE VERJAMEM, da je psa s palico po glavi. Namerno sigurno ne. Kaksen krat tudi jaz Blytha oplazim ali ovce :-\, ker se stvari hitro dogajajo in ga kaksenkrat izgum izpred ocesa in se pojavi tam, kjer ne bi pricakovala. :'( Na hrbet pa ti bo psa pometal tudi drug pes.
Upam, da si vsaj peljala psa k veterinarju preverit, preden jo obtozujes.  ::) Psa lahko boli taca tudi zaradi cesa drugega.
Jaz nisem nikoli videla Martine kaznovati psa s palico.

In to ni, da bi te prepricevala, da gres k njej spet past. >:D Samo debata o jasnosti in odraslosti.

nyssa ...

kalahit
A boste kaj v blizini Monfalconeta 1. novembra?
Blyth ima prvo (prijateljsko) tekmo iz agilityja  :D

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #399 : 29 September 2008, 17:18:37
Jaz bi pa prosila nekoga (ki to zna in ima dostop), da tole o pasi iz te teme premakne tja kamor to spada. Torej med pasnja oz. pes in drobnica.
Hvala!



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #400 : 29 September 2008, 17:36:59
Katja L... pes ti ne stopi na nogo? a si zihr da zaradi tega ker je bil kaznovan po hrbtu? ::)
Pes, sploh aktiven in hitr, si hitro nategne kako mišico.

Vsekakor mi je zanimivo da vsi mladiče vozite tja, ker jst mislim, da more pes imet neko poslušnost narejeno (tako kot je napisala Evva!). Jst sm vesela, da sm se s pašo začela ukvarjat kasneje (ko je imel pes 1leto in pol) in nimam nobenih problemov.



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #401 : 29 September 2008, 17:43:53
Ja. Tudi Masa pravi, da pred 7. mesecem ona ne bi nosila svojega psa na take treninge, ampak nekje okoli 1 leto starega.
Pa ko sem prisla z Blythom me je uprasala, ce sem pregledala psa za displazijo.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #402 : 29 September 2008, 18:27:50
Tale premestitev je bila pa izredno hitra. Hvala doticni/emu!



tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #403 : 29 September 2008, 19:00:37
No, jaz sem bila z Mi prvič pri Martini pri njenih 6ih mesecih, pa ni bilo nikakršnih problemov. Znala je sicer že prostor, vendar Martina tega niti ni zahtevala...poslala naju je v malo ogrado z navodili zabavaj se.
Tudi drugače nekih slabih izkušenj z Martino nimam...niti z Makom.  Ko je prišlo do situacije in je morala stvari v roke prevzeti ona se ga ni niti dotaknila, pa ja precej trd pes...


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #404 : 29 September 2008, 19:12:44
A morda kdo ve kakšno delovno knjižico rabim za triale oz. a se da v tiste za npr. IPO-te tudi pašne tekme vpisat  ???. Pa če imate kakšen predlog, kje naj jo dobim, ker povsod piše, da jo dobiš od KZS preko vodje prireditve  ???   

Drugače bom vzela tisto od agilityja s sabo in jih poskusila prepričat, da je pa ja taprava  :D :P



artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #405 : 29 September 2008, 19:37:14
Katja L, iz tvojega posta se nisem najbolje znasla. Ali lahko mogoce opises situacijo, zaradi katere je dobil "batine"? Pa bomo morda s skupnimi mocmi razvozlali celo zadevo.
Tudi jaz se nisem videla, da bi Martina kaznovala psa za brez veze. Je pa res, da dela s psom kot z orodjem - torej ona je vodnik in pes ji mora pri pasi pomagat.
Strinjam se tudi, da je treba dominantnim psom pokazati, kaj je prav in kaj ne. Eni zastekajo zlepa, drugi pa malo bolj zgrda ... vsaka sola nekaj stane, pravijo.
Pa, da ne bo kdo napacno razumel, da odobravam fizicno kaznovanje in obracunavanje! ::)



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #406 : 29 September 2008, 20:13:07
Alenka, greš v soboto in nedeljo na tekmo, ki jo organizira Martina?



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #407 : 29 September 2008, 20:34:26
Ja na to tekmo! A sta vidva tam opravljala izpit?



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #408 : 29 September 2008, 20:35:59
Alenka, a pol si se odločila da greš v nedeljo? Al ne greš na agility? ;D
Bomo držali pesti zate ;D



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #409 : 29 September 2008, 20:46:15
Ja jaz bom v tudi v soboto stiskala pesti - za vas  ;D



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #410 : 29 September 2008, 20:46:51
Opa Alenka! Držimo pesti!!  :o :o


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #411 : 29 September 2008, 21:04:25
Ne, mi smo delali izpit naprej od Firenc.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #412 : 29 September 2008, 21:34:37
tejka_in_blyth  prvo še enkrat hvala za snemanje Šušujine pašnje. Še ta teden jo bom dala na net. :o

Drugo: Kar se tiče Martininega kaznovanja. Glede na to, da si ti sama hodila na pašnjo, z mlajšim psom( pri njih je Martina bolj popustljiva), še nisi imela možnosti videt vseh Martininih vzgojnih ukrepov. Jaz sem že vse naštete videla. Res da v primeru, če je pes napadal ovce ali ni hotel dati prostora. Da pa znajo njene kazni biti tudi malo bolj hude, pa upam, da si spoznala, ko sta se Zulu in Blyth stepla.

katja L , po vsem kar sem videla pri Martini, je pri vama nekaj moralo bit zelo narobe. Ker Martina prvič ne ukrepa, le če to ni res potrebo, da zaščiti ovce( da jih pes ne raztrga ).

Alenka, drži se!!!! ;D


san-san

  • *
    • Prispevkov: 353
    • Točke: 0
Odgovori #413 : 29 September 2008, 22:07:49
Pes je tvoj. Ne vem - a se nisi nic prej pozanimala kako to izgleda? ::)
Ce je tako naredila s tvojim kuzetom je to zato, ker si ji dovolila. ::)
Ocitno si ga prepustila njej. Najlazje je prinest s sabo psa in ker se ne zelis ukvarjat sam s pasnjo (ali ne vem zakaj) ga dat Martini v roke, da dela z njim - potem pa se se pritozevat nad metodo. ??? Sigurno ni vrgla palice v psa, ko si TI z njim trenirala v ogradi.


Martina je psa držala,ona je bla pri ovcah.To se je zgodilo pred pašo,preden ga je spustila.
Ne ga ni prepustila njej.


san-san

  • *
    • Prispevkov: 353
    • Točke: 0
Odgovori #414 : 29 September 2008, 22:16:32

Vsekakor mi je zanimivo da vsi mladiče vozite tja, ker jst mislim, da more pes imet neko poslušnost narejeno (tako kot je napisala Evva!). Jst sm vesela, da sm se s pašo začela ukvarjat kasneje (ko je imel pes 1leto in pol) in nimam nobenih problemov.

To sem rekla tudi js,da ne bi šla že na pašo,da bi raje počakala nekaj časa,..Ja pes mora imet narjeno poslušnost in Lay je nima še.


Tomster

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 1
Odgovori #415 : 29 September 2008, 22:36:36
 :-[ :-[ :-[ :( :'( ???



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #416 : 29 September 2008, 22:54:31
Martina je psa držala,ona je bla pri ovcah.To se je zgodilo pred pašo,preden ga je spustila.
Ne ga ni prepustila njej.

Nisem sigurna, da sem razumela -
Martina je drzala psa in ona (Katja?) je bila pri ovcah?
In kdo koga ni kam spustil ali prepustil? Kdaj se je kaj zgodilo?
???

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #417 : 29 September 2008, 23:11:09
 nobenega veselega obraza ne vidim pri takšnih filmčkih, kot je bil zadnji objavljen na temle forumu... a je taka paša za veselje al boste služili kot pastirji na prostranstvih avstralije ali irske? Upam, da boste obogateli. Če ne finančno, pa duhovno.
povejte mi namen takih treningov v Italiji.  Tekme? Želja po zmagi? Videt svojga psa, če je res PRAVI ovčar? Da se prepričate, če je res tako, kot piše v knjigah: da so izredno dobri psi za pašo?

ko sem brala tele poste in gledala filme me je kar minilo... vse okoli paše. mislim, da ste me odvrnili od tega, da bo šla kdaj na kakršenkoli "trening" paše...
upam, da boste šli po izkušnje še kam drugam (nizozemska, NZ, USA...)  in da ne boste obviseli na enakem levelu, kot je videno.

In imejte vaše pse za to da vam delajo
predvsem VESELJE in zbujajo lepe občutke!

En prisrčen in prijazen pozdrav!



artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #418 : 30 September 2008, 08:12:20
Ker zal nimam nobenega filmcka, ti pa pokazem sliko, na kateri sta oba obraza zadovoljna.
Iz telih pisarij bi se jaz razumela, da pse mlatimo kot pri norcih. ::) Se dobro, da sem se na lastne oci prepricala, da temu ni tako.
Treba je tudi vedeti, da je pasa za ene zabava, za druge sport, za tretje pa trdo delo. In po moje je nacin ucenja in dela primeren temu.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #419 : 30 September 2008, 08:23:19
Jaz imam sicer le en posnetek (ponavadi nimam s sabo kamermana) in ta je s pašnega.
http://it.youtube.com/watch?v=xMPtm2MC11A
Mislim da je dovolj nazorno, da je meni in mojemu psu paša prav v veselje. In treniram pri Martini.
Samo zato, ker je pač več oglašanj tistih, ki niso zadovoljni z Martininim delom še ne pomeni, da se pri njej ne da čisto normalno trenirat. Predvsem pa bi se moral najprej vsak sam pri sebi vprašati ali je sodelovanje med njim in njegovim psom res že tako dobro, da se pašo lahko gre. Komentarji tistih, ki pri Martini še niso bili in se opirajo le na to, kar so slišali izključno od tistih, ki z njenim delom iz takega ali drugačnega razloga niso zadovoljni so pa itak mimo. In pa verjamem, da ne bom obvisela na enakem levelu, kot je videno mojega filmčka  ;)