Paša

Sammy · 337211

Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #810 : 18 Marec 2010, 14:48:57
Očitno od tukaj prisotnih nihče ne pozna uradne doktrine, programa za delo pastirskih psov?

as far as I know, naj bi se delalo na tem, da bi bil pes čim manj odvisen od človeka in da bo kot pravi pastirski pes izbral bližino drobnice namesto bližine človeka. Lahko mogoče to doktrino malo obrazložiš za nas laike? Poleg tega me še zanima, kak način dela imaš s svojo šarplaninko?



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #811 : 18 Marec 2010, 17:48:34
as far as I know, naj bi se delalo na tem, da bi bil pes čim manj odvisen od človeka in da bo kot pravi pastirski pes izbral bližino drobnice namesto bližine človeka. Lahko mogoče to doktrino malo obrazložiš za nas laike? Poleg tega me še zanima, kak način dela imaš s svojo šarplaninko?


Tudi mene zanima.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


katja_L

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
  • *BC Lay*
Odgovori #812 : 02 April 2010, 08:52:52
A se že kaj ve kdaj bo letos preizkus pašnih sposobnosti?


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #813 : 02 April 2010, 13:25:50
16. maj



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #814 : 03 April 2010, 11:08:56
Mene pa zanima, če bo kdaj tukaj objavljeno tudi vabilo na kakšen seminar iz paše?
Prijateljska tekma je mogoče zanimiva za eno peščico ljudi, ne pa za veliko večino, ki jih morda zanimajo bolj osnove ali "samo" učenje paše :-[.
Mislim, da bi pri vabilu lahko pisalo tudi, kdo se lahko prijavi na tekmo  - razen, če ni mišljeno, da se vabi ljudi samo zato, da bi prišli gledat - pa še to ne vemo koga od naših se bo tam sploh dalo gledat.
Škoda, da ni tega obveščanja o dogodkih na področju paše kaj več, res. Še posebej, ker se to obveščanje omejuje nekakako na eno samo pasmo ???



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #815 : 04 April 2010, 19:47:26
Vsi ste lepo vabljeni na
Prijateljski trial SheepDog Isontino
ki bo, v:
soboto, 10.4.2010 od 9.30 ure dalje (1. in 2. nivo pasnje) in
nedeljo, 11.4.2010 od 9.30 ure dalje (3. nivo in ekipno tekmovanje).

A je to tudi za obiskovalce? Ker mi bi z veseljem prišli pofirbcat ;D
Sicer pa bi tudi jaz poskusila pašnjo z mojo BC... imate kakšen kontakt? Ker kolikor sem gledala spletno stran od SheepDog Isontina je vse v italianščini ;) Jaz bi rabila vsaj angleščino, da bi se kaj zmenila :)



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #816 : 04 April 2010, 20:15:08
Kaili, če te zanima bo SKBOP 16. maja z Sheepdog Isontinom organiziral test pasnih zasnov.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #817 : 04 April 2010, 20:48:31
jz bi že prej :D



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #818 : 05 April 2010, 13:09:31
Kaili, če te zanima bo SKBOP 16. maja z Sheepdog Isontinom organiziral test pasnih zasnov.

Komu (kontakt?) se pa lahko prijavimo?

lp



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #819 : 05 April 2010, 19:07:29
Martina razume tudi anglesko, lahko ji posljes mail na sheepdogisontino, ce hoces it pred preizkusom.

battito animale


Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #820 : 05 April 2010, 19:26:13
hvala! :)



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #821 : 09 April 2010, 22:33:04
A je to tudi za obiskovalce? Ker mi bi z veseljem prišli pofirbcat ;D


Misljeno je bilo tako za obiskovalce kot ce bi kdo (z vsaj kaksno izkusnjo) prisel tekmovat. :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #822 : 11 April 2010, 17:33:32
Pozdravljeni!

Moj Blyth je bil pa drugi od devetih v skupnem sestevku na vcerajsnji tekmi.
Uvrstitev je sicer dobra, vendar nisem najbolj zadovoljna z najinim performansom, ker sem navajena na veliko boljse. ;)

Tukaj se video prispevek:
1. krog
http://www.youtube.com/watch?v=NFthcGUe7Uo
2. krog
http://www.youtube.com/watch?v=12z6SSIwLw4

Tekmovali smo po novih pravilih ENCI (se neuradno), tako da je tudi to botrovalo nizkim tockam, ker sem se kar nekaj krat zmotila v zaporedju premikov, ker obicajno tekmujeva v angleskem stilu.
Vsekakor dobrodosla nova izkusnja!  ::)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #823 : 11 April 2010, 19:00:54
Tejka, čestitam!

Ker se ne spoznam ravno na pašo, bi te pa nekaj vprašala, če lahko :) Zakaj si ga pri leadu postavljala na prostor? Je ful bolj zanimivo gledat, če veš kaj se dogaja in kaj je namen posameznih "vaj".

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #824 : 11 April 2010, 21:46:59
Ker je pes prihajal preblizu ovac in so jo zato ovce prehitevale, kar ni zaželjeno.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #825 : 11 April 2010, 22:42:14
Se mi je zdelo, hvala :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #826 : 12 April 2010, 09:51:51
Imaš mogoče posnetek še kakšnega drugega tekmovalca?



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #827 : 13 April 2010, 01:08:14
Imaš mogoče posnetek še kakšnega drugega tekmovalca?

Ne, zal ne. Imam majhno spominsko kartico na fotoaparatu, tako da nisem uspela posneti kaj vec. morda drugic

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #828 : 13 April 2010, 10:55:53
Matejka, čestitam!



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #829 : 14 April 2010, 22:35:52
Matejka, čestitam!

Hvala tudi tebi :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #830 : 04 Maj 2010, 22:11:34
Koga bomo vse videli na testu pasnih zasnov 16.5. pri Martini?
 :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Kurja vas

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 1
Odgovori #831 : 20 Maj 2010, 14:23:05
Koga bomo vse videli na testu pasnih zasnov 16.5. pri Martini?
 :)


Naju  :) :




šeli

  • *
    • Prispevkov: 212
    • Točke: 0
  • ŠELI the Sheltie
Odgovori #832 : 10 Junij 2010, 09:36:40
Mene FuuuŁŁŁ zanima ke bi se dal past ovce ::) in a ma gdo kkšne izkušne s pašo ovc s šeltijem
mam namreč 5-mesečno šeltiko in razmišlava da bi čez kkšne 5 mescov začele trenirat
Šeli je hiperaktivna zato agility ne bi bil dost zanjo

LP

L&Š

ONLY SHELTIES COME FROM HEAVEN

Šelina spletna stran:

http://seli-dog.webs.com/


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #833 : 10 Junij 2010, 16:51:18
Mene FuuuŁŁŁ zanima ke bi se dal past ovce ::) in a ma gdo kkšne izkušne s pašo ovc s šeltijem
mam namreč 5-mesečno šeltiko in razmišlava da bi čez kkšne 5 mescov začele trenirat
Šeli je hiperaktivna zato agility ne bi bil dost zanjo

LP

L&Š

SheepDog Isontino  0039/3404645149 Martina - ce znas italijansko super, sicer pa anglesko :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #834 : 10 Junij 2010, 17:20:25
Mene FuuuŁŁŁ zanima ke bi se dal past ovce ::) in a ma gdo kkšne izkušne s pašo ovc s šeltijem
mam namreč 5-mesečno šeltiko in razmišlava da bi čez kkšne 5 mescov začele trenirat
Šeli je hiperaktivna zato agility ne bi bil dost zanjo

LP

L&Š

Ali lahko prosim začneš pisat slovensko? Da te vsi razumejo ne samo tisto do 15-ega leta? ::)




kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #835 : 18 Avgust 2010, 22:44:32
Levči je 14 dni aktivno pasel naše ovčke. Brez šolanja, brez posebnih metod, ovce je pasel kot pravi profesionalec.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #836 : 19 Avgust 2010, 09:25:36
Oj, luštno. To pomeni, da je pravi ovčar :). Me veseli, ko slišim za škote, da imajo dober pašni nagon. Upam, da bo počasi pri nas zaživela paša kot oblika kinološkega športa in rekreacije tudi z ostalimi ovčarskimi pasmami, razen borderjev in kelpiejev, saj imajo številne pasme ta nagon dobro ohranjen.
Kot jaz vidim učenje paše, je večji nadzor in zahtevnejše šolanje za pašo potrebno predvsem za pse, ki so bolj agresivni do ovc in kot taki rabijo tudi kasneje stalno kontrolo, da ne začnejo ovc maltretirati. V takem primeru je paša bolj ali manj trening za "obedience" ;) in to ni to. Pravi ovčar se sam uči, ne nori okrog ovc, jih ima rad, "razmišlja" o njegovi "vlogi" pri ovcah in pridobi zdravo samozavest. Pa tudi svojemu lastniku želi ustreči in z njim sodelovati, to mu je v veliko veselje. Zato je tudi pravilna aktivnost vodnika pri tem pomembna.
Ampak tudi med dobrimi pašnimi psi so razlike - eni ovce najprej poližejo in nato pasejo ::), drugi jih takoj avtoritativno naženejo, vendar jih po nepotrebnem ne plašijo ali celo grizejo (sprejemljivo je le ščipanje v utemeljenih in izrednih situacijah). To je prava delovna etika ovčarskega psa, ki mu jo je le do neke mere mogoče privzgojit, vsekakor pa jo ima že v genih (ali pa ne).



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #837 : 19 Avgust 2010, 09:32:32
Pa še to: delovna etika se pri psu lepo vidi tudi po nošnji repa med pašo - dokler je rep visoko, pes jemlje ovce kot zabavo oz. igro, to je lahko pri začetniku nekaj časa normalno. Ko se rep spusti niže, pa "dela". Velja prav za vse pasme ;).



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #838 : 19 Avgust 2010, 09:49:13
BRAVO gospodjo Inka.

Sve ste lepo napisali i u puno toga ste u pravu. Vidi se da ste savladali osnove i da poznajete ulogu i narav ovcarskih pasa.
Da bi sve to bilo dobro i da se ti mladi ljudi pocmubaviti i pasnjom trebaju imati i RADNE linije pasa.
ZASTO ???
Zato sto se radni nagon kod tih pasa zadrzao i njega samo treba usmjeriti ili psa nauciti sta se od njega trazi da napravi.
Izlozbeni dignu rep , sto vi kazete , malo potjera ovce i on ima dalje svoj film u glavi.
Steta je sto ti mladi nemogu imati seminare ili poligon u Sloveniji gdje bi dobili prave informacije kako psa skolovati i kojom metodom.
Imate pojedinacne slucajeve ljudi koji u tome nesto zele napraviti ali jos to nije to jer svatko od njih ima svoju teoriju kako to odraditi a kod nabavke psa su gledali njegov eksterijer , boju i dali roditelji imaju CAC - CACIB - BOB i ostale , po meni , gluposti.
Radni pas treba DELATI a ne da je ko filmska glumica.

Eto malo da se ukljucim u vasu diskusiju , koja je sa dobrom namjerom napisana.
Srdacan pozdrav iz Bjelovara iz uzgajivacnice - Bartolovi dvori od deda Campija.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #839 : 19 Avgust 2010, 10:48:58
Steta je sto ti mladi nemogu imati seminare ili poligon u Sloveniji gdje bi dobili prave informacije kako psa skolovati i kojom metodom.
Imate pojedinacne slucajeve ljudi koji u tome nesto zele napraviti ali jos to nije to jer svatko od njih ima svoju teoriju kako to odraditi a kod nabavke psa su gledali njegov eksterijer , boju i dali roditelji imaju CAC - CACIB - BOB i ostale , po meni , gluposti.
Radni pas treba DELATI a ne da je ko filmska glumica.
Všeč mi je, da želite debatirati o tem, saj tale tema nekako ne živi preveč - pri nas so pogoji za učenje paše res blizu ničle, kot ugotavljate in se le redki posamezniki ukvarjajo s tem, vsak po svoje in neorganizirano. Upam, da bo čez nekaj let drugače ;).
Strinjam se z vami, da za pašo praviloma niso uporabni psi, ki so bili več generacij vzrejani izključno za razstavne namene. Ampak o tem je bilo že toliko napisanega, da vemo, da so "linije" naših pasem večinoma dokaj mešane. Še ne tako dolgo nazaj so ti psi bili delovni in jim je skozi nekaj generacij v zadnjih 50 letih ali manj precej takih genov še kljub temu ostalo.
Ker sami tudi vzrejate pse, potem veste, da se iz še tako dobrega delovnega legla čisto vsi mladiči ne razvijejo v prvovrstne delovne pse. Veliko je odvisno tudi od njihovega individualnega karakterja. Zato jaz zagovarjam vzrejo za raznolikost, ki mi je še posebej všeč pri avstralcih, pa še pri kateri drugi delovni pasmi tudi. Pes v prvi vrsti mora biti lep (ne kot miss ampak kot tipičen predstavnik pasme) v smislu skladno razvitega telesa in prijetnega videza. Če hočemo, da je dober v športu oz. fizično sposoben, ne sme imeti preveč dlake in pretežke konstitucije. To je res pomemben kriterij za delovno pasmo, ki naj ne bi bil spremenjen pri ocenjevanju zunanjosti za vzrejo ali na razstavah. Žal pa lepota in inteligenca ter druge sposobnosti ne grejo vedno dobro skupaj in redki imajo oboje. Zato mislim, da je fino, če je dober delovni pes obenem tudi lep, vendar lep po standardu pasme in ne po kriterijih tistih razstavnih sodnikov in lastnikov, ki pasme nočejo dojemati celovito, ampak samo na "modni pisti".
Razlika je tudi v tem, ko nekdo potrebuje zanesljivega delovnega psa za delo na ranču ali pa samo za pašo kot hobi. Mislim, da tudi v drugem primeru pes lahko primerno razvije in izživi svoj paši nagon, čeprav se lastnik s tem ukvarja le občasno in tudi sicer veliko dela s psom na aktivnostih, ki niso samo rutinske, ampak pri psu razvija samostojnost in poslušnost obenem.
Problem je samo v tem, da lastnik dobrega delovnega psa brez lastnega ranča pogosto nima priložnosti, da bi psa dovolj zgodaj in dovolj pogosto seznanil s pašnimi živalmi in pravilno ocenil njegovih prirojenih sposobnosti. Te v slabših pogojih tudi težje pridejo na dan in se pogosto pokažejo šele čez čas (ali pa tudi ne, ker zamrejo) - zato enkratni test pašnega nagona ne pove prav dosti o psu, v glavnem le, koliko je agresiven ali ne, se pravi, da test pove le nekaj več o karakterju!