Paša

Sammy · 337219

Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #900 : 20 September 2010, 21:56:55
Mah, itak je tale tema postala dokaj banalna in nekoristna. Pa da ne bom čisto destruktivna in, ker sem bila spet zzvana, vseeno vztrajam pri odgovorih.
Zato bom kar komentirala video o Chipovi paši - torej o psu, ki vsak dan pase. Moje laično mnenje, na podlagi mojih skromnih izkušenj do sedaj, se mi zdi, da pes sicer je poslušen, vendar precej časa porabi za ovečno kroženje in prehitro tera ovce, kar ima za posledico večji stres pri ovcah in njihovo zmanjšanje teže, ker po nepotrebnem ves čas tečejo. Pa še enkrat jih je brez razloga naskočil in razgnal. Če ste videli npr. video Deepovega izpita v Isontino klubu, on lepo porablja svojo odvečno energijo s flankiranjem za ovcami med drivom, ovce pa grejo pred njim lepo mirno in počasi. Meni se zdi to vsekakor boljši način dela.
Jaz zaenkrat ne bom zasula te teme s svojimi videi, ker je očitno že drugih dovolj. Svoje bom rajši gledala sama in se učila na napakah.

Eto dobili smo strucnu analizu Chipovog rada , bas lepo.

Na tom videu smo pokazali kako pas mora reagirati na komande u trenu i mjenjati pravac kada se to od njega trazi.
Komande su izdavane ; zvizdanjem i govorom  na engleskom i hrvatskom
Pokazali smo kako se dijeli stado , vodi , vraca i zaustavlja.

Sve te radnje pas ne radi tako brzo kada ide sa ovcama na pasu vec je ovdje na videu sve trebalo odraditi brzo da se ne montira.
Na pasi se radi kada treba i sta treba , sve polako iz bez zamaranja psa i ovaca.
Napomenuo sam da obratite paznju kako se pas ponasa kada je umoran ili zeli prije obaviti svoj zadatak , to je bio moj komentar.

Eto , snimili smo , pokazali javno , analizirali sve u dobroj namjeri da potkrijepimo diskusiju o temperamentu svakog psa i to nije bilo dovoljno dobro da nam gospodja Inka ne odrzi predavanje o Chipovom radu.
Video materijale koje je ona snimila nece javno pokazati jer zeli sama uzivati i gledati svog psa kako radi ako ima sta pokazati.

Ja sam imao hrabrosti i povjerenje u mog psa  i pokazao sam njegov rad  , pokazite vi svima na na ovom forumu kako dela vas pas a ne da analizirate tudje uspjehe i popljujete ih.

Ovo mi je motivacija da snimim rad mog Chipa kao na takmicenju sa svim zadacima koje treba odraditi i onda mozete komentirati do mile volje.

Zanima me sta cete reci na ovaj rad  najuspjesnijeg psa sa Internacionalnog takmicenja koje je odrzano u Irskoj ovaj mjesec.

Obratite paznju na slijedece uvjete ; kisa , velika udaljenost 800m , blesave ovce sa kojima je trebao odraditi svoj zadatak i unatoc svega i pogresaka , obavio ga je i postao sampion.

Na zalost nema tona , ali valjda ce snimak biti dovoljan da zainteresirani vide kako je to na takmicenju i u tim uvjetima.

Michael Gallager with Cap internationals final 2010 part 1   http://www.youtube.com/watch?v=P2jrvwKax5I

Michael Gallager with Cap internationals final 2010 part 2   http://www.youtube.com/watch?v=_aeWM517vlY

Meni nije potreban komentar jer sve se vidi , hvala.

UZIVAJTE U RADU SAMPIONA

Bila ste jako temperamentna i govorljiva ali ruzicu ste zasluzili.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #901 : 21 September 2010, 13:25:06
Vse lepo in prav, Čampi (mislim, da se nam na forumu ni potrebno naslavljati z gospod in gospa), vendar ste bili vi daaaleč bolj govorljivi od mene ;). In ne vem, kako naj človek razume tako pogosto poklanjanje rožic, ko po drugi strani niti eno njegovo mnenje ni sprejeto tako kot je zapisano.
Zakaj ste napisali "Eto dobili smo strucnu analizu Chipovog rada, bas lepo." Če pa sem poudarila, da je to moje laično mnenje, mene, ki se paše učim šele dobro leto ::). Kdo tega vašega zafrkljivega tona ne razume kot norčevanje iz sogovornika?
Ali brez tega res ne morete tu diskutirati?
Poglejte, meni ta tema veliko pomeni, tako kot mi veliko pomeni učenje paše z mojim psom. Ampak žal se ne morem pogovarjati z vami in se zanimati za vaše pse in metode, tako kot bi vi očitno želeli, iz enega samega razloga - imam precej drugačno pasmo psa z drugačnim stilom paše in obnašanja in se torej ne morem zgledovati pri vas.
So primeri inštruktorjev paše, ki imajo izkušnje prakično z vsemi ovčarskimi pasmami in jih tudi poučujejo (npr. Jan Wesen, ki je bila na dogodku WASIC), vendar velika večina ni takih in so sicer pripravljeni poučevati borderje in neborderje - ampak povem vam, da tudi zelo jasno povedo udeležencem svojih tečajev, katera pasma oziroma pašni stil jim je ljubši, lepši ... seveda pa tudi zelo prilagodijo način dela na seminarju sami pasmi. To sem izkusila tako pri inštruktorjih, ki preferirajo avstralce kot tiste, ki vzrejajo in poučujejo v glavnem borderje.
Zato bi prosila, da gledate tukaj predstavljene moje izkušnje tudi s tega zornega kota - avstralci ne pasejo na razdalji 800 m, če pa že, jih spremlja tudi človek, peš ali na konju.
In prosim, dajte vaše linke za vse kar ne spada v to temo, tja kamor sodijo (npr. vzreja). Ta tema je dovolj zasmetena tudi z rožicami, ki prav gotovo niso zrasle na pašniku ;). Bolj bom vesela lepih slik s pašnika, rože prejmem raje od svojega moža.
In to vpitje z veliki črkami ... :-\. Pa saj znamo brati tudi navadno pisavo :).
Spodaj je link do mojega spletnega albuma, pa si lahko pogledate nekaj slik in videov tudi najinega učenja paše, ker vas očitno tako zelo zanima. Pa saj nisva taka profija, da bi se VI lahko pri nama kaj naučili :-[. Snemalcev pa žal nimam vedno na zalogi zato pač nimam tioliko posnetokov. Snemanje se mi zdi pa najpomembnejše za mene samo, ker se tako itak največ naučim. Meni se ne zdi, da gre pri objavljanju videov za kak poseben pogum, ampak je človeku morda pomembno, da ga tudi drugi vidijo. Sama običajno pošljem video ASCA inštruktorjem paše (ki poznajo delo avstralcev), ki jih poznam in jih zaprosim za komentar in nasvet, to meni pomeni še največ.
http://picasaweb.google.si/home



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #902 : 22 September 2010, 00:12:01

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #903 : 22 September 2010, 10:47:43
Ne vem, meni deluje :-\. Sicer je pa tudi v temi Avstralski ovčarji in reportaža na strani
http://www.slo-aussie.com/ in v Galeriji



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0

Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #905 : 22 September 2010, 19:45:50
Prekrasan primjer jednog treninga ;

http://www.youtube.com/watch?v=x5kukGFCBFQ

Fantasticno odradjeno , odlicno vodjenje psa , odlican balans psa , odlicna koncentracija i sve najjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj.

Ovce nisu naucene da same ulaze u boks , vec su zivahne i treba ih pas dobro pratiti da ih utjera u njega.

Snimljeno bez prekidanja i montaza , u jednom dahu odradjeno.

TO JE RADNI BORDER.



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #906 : 23 September 2010, 21:46:58

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #907 : 23 September 2010, 21:53:59
Jedna lijepa slikica Internacionalnog sampiona.

Za arhivu ljubiteljima radnih bordera.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #908 : 25 September 2010, 15:31:50
Matejka, dva posnetka sta v albumu WEWASC, nekaj pa tudi med slikami albuma WASIC Trial. Samo kaj češ, Picasa ni taka, da bi se to dalo videti, ker povsod piše, da so v albumu fotografije.
Pa saj ti filmi so tako-tako, jaz se še učim, pogoji so drugačni, pasma je drugačna ... ;). Tega se ne da primerjat s svetovno tekmo za borderje - in stil borderjev je res nekaj posebnega. In priznam tudi, da jih je lepo gledat. Samo ne bi pa jaz pasla s takim psom, ker mi je pač drugačen stil bolj všeč in primerjat z drugimi pasmami jih tudi ne moreš, ker itak pasejo čisto drugače.



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #909 : 25 September 2010, 21:04:44
Svaki ovcarski pas ako ima dobru radnu genetiku i ako se polako i strucno uci moze postati dobar radni pas.

Netreba ici na takmicenja ali kao predstavnik svoje pasmine mora znati pokazati svoj rad.

Australski pastirski psi su snazni i odlucni psi i samo tako mogu pokrenuti krave i bikove , medjutim u njihovom radu nema te finoce kao kod Border collie.

Velika je razlika ali sistem skolovanja po meni je isti jer psa se uci da dovede , okruzi , sakupi stado ili krdo.

To je cilj i svi radni psi to trebaju znati odraditi.

Evo par lijepih primjera kako se radi , i moze se usporediti sa primjerom rada Border collie iz mog proslog priloga.


http://www.youtube.com/watch?v=fKzZIM_8m5w

http://www.youtube.com/watch?v=A0A5jRRkwq8

Tko uspije sa svojim psom pokazati samo pola od ovih primjera , koji nisu teski , skidam kapu !!!




Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #910 : 26 September 2010, 09:23:09
Mah, itak je tale tema postala dokaj banalna in nekoristna. Pa da ne bom čisto destruktivna in, ker sem bila spet zzvana, vseeno vztrajam pri odgovorih.
Zato bom kar komentirala video o Chipovi paši - torej o psu, ki vsak dan pase. Moje laično mnenje, na podlagi mojih skromnih izkušenj do sedaj, se mi zdi, da pes sicer je poslušen, vendar precej časa porabi za ovečno kroženje in prehitro tera ovce, kar ima za posledico večji stres pri ovcah in njihovo zmanjšanje teže, ker po nepotrebnem ves čas tečejo. Pa še enkrat jih je brez razloga naskočil in razgnal. Če ste videli npr. video Deepovega izpita v Isontino klubu, on lepo porablja svojo odvečno energijo s flankiranjem za ovcami med drivom, ovce pa grejo pred njim lepo mirno in počasi. Meni se zdi to vsekakor boljši način dela.
Jaz zaenkrat ne bom zasula te teme s svojimi videi, ker je očitno že drugih dovolj. Svoje bom rajši gledala sama in se učila na napakah.

Dobro , komentirali ste rad mog Chipa ;

- da je poslusan
- da tjera ovce prebrzo
- da ovce nepotrebno trce i zamaraju se
- da ih je rastjerao u jednom trenutku

To ste vidjeli na video posnetku kojega sam ja postavio i komentirao i ukazao na gresci.
Sami ste napisali da je ovo komentiranje sa vasim skromnim znanjem , tu ste u pravu.

Obzirom da je ovo javni forum a vasi posnetki takodjer , dozvolite da prokomentiram i rad vaseg psa i vas rad koji sam vidio na njima.

Ovdje ; http://picasaweb.google.si/kolijana/WEWASCSeminar192062010

Moja analiza vaseg skolovanja i vasega psa:

- iz snimljenog materijala je vidljivo da pas nema temperament ni izrazenu zelju za radom
- vlasnik ga mora - NATJERATI , da krene iza ovaca
- pas je nezainteresiran i trci zato jer mora
- ne koristi mozak da donese odluku kuda bi trebao otici da bi vratio ili obisao ovce
- znaci sve radi na silu bez volje
- ovce , istrenirane i izmucene ovce koje jedva cekaju da dotrce do vodica da se malo odmore
- iz snimka kampa se vidi da je cilj ovoga kampa - seminara , da se zarade novci i da masovno dodje sto vise ljudi jer je bolje da se u jednom trenutku vise zaradi.
- ne vodi se briga koliko ce vodic taj dan nauciti , a tih par ovaca mora izdrzati da trce cijeli dan predsvim tim psima !!!

Moj prijedlog vam je ;
- ako se vec zelite baviti skolovanjem radnog psa da odaberete psa koji ima zelju za radom , jer ovaj ocito nema
- da najprije prodjete teoriju kako se skoluje pas na terenu i kako se vi kao vodic postavljate u odnosu na njega
- kada to prodjete vasa motorika i brzina izdavanja komandi i vase postavljanje u odnosu ; ovce - pas - vi , bit ce bolje
- obzirom da sve to volite , imate vremena i novca , nadam se da cete ako razmislite o mojem komentaru , nesto i postici.

To vam od srca zelim a ne da komentiramo i prodajemo pamet ne forumu.
Svojim komentarima se borite za nekakovo pozitivno misljenje ljudi sa foruma i pri tome mislite da vas Matejka i ja mrzimo ili slicno , ne , nikada , ali odgovaramo vam u dobroj namjeri jer sve to pise javno i citaju mladi ljudi koji ce se poceti ili se vec bave istom aktivnoscu.

Ovi komentari su radi njih , a ne da vas omalovazavamo i vase pocetnicko znanje.

Pozivam vas javno da navratite do mene i da vam pokazem - prezentiram prakticno rad radnog psa , potpuno besplatno i da analiziramo svaki pokret njega i vasega psa a onda se odlucite dali cete sa njim nastaviti ucenje u pasnji.

pozdrav svima od dede



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #911 : 26 September 2010, 10:09:48



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #912 : 26 September 2010, 10:39:03



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #913 : 26 September 2010, 10:50:41
Morda zanimivo razmisljanje:
http://www.workingaussiesource.com/stockdoglibrary/mackenzie_mistakes_article.htm

Blumina

Blumina , deda nezna engleski ali po skicama koje su nacrtane sta pas treba napraviti je isto kao i kod bordera.
To je sve isto , sa tom razlikom sto border brze radi i finije od Australca.
Medjutim cilj i ucenje je isto.
Osnova svih radnji je da pas treba dovesti ovce ili krave i da radi u balansu u odnosu na vlasnika a sve drugo se uci kasnije.
Slazes se ???



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #914 : 26 September 2010, 11:02:44
in, da ne bomo le o ovcji pasi razmisljali:
http://www.youtube.com/watch?v=0zL0xcxYvVY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=pY05oQUc6Mw&NR=1

 ;D



TOOOOOOOOOOOOO , TO JE RAD

Tako trebamo nauciti nase pse a kada znadu raditi onda nije vazno sta je ispred njih ; ovca , krava , patka ili



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #915 : 27 September 2010, 10:33:11
in, da ne bomo le o ovcji pasi razmisljali:
http://www.youtube.com/watch?v=0zL0xcxYvVY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=pY05oQUc6Mw&NR=1

 ;D



Blumina , u pravu si , netreba da razmisljamo samo o radu psa sa ovcama , ali vidis da nemate ni ovce , koje , da bi vi ucili svog psa moraju  jesti i negdje zivjeti na kmetiji.
I tako vam ljudi ne daju da im vasi psi naganjaju njihove ovce jer nemaju ih radi vas vec radi sebe.

I molim te zamisli ovo , tko ce vam dati krave ili telce da ih psi naganjaju.
A da ih sama kupis , neznam dali imas uvjete i dali bi ti roditelji to mogli i zeljeli priustiti.
Shvacas

Zato trebaju biti centri ili da se izdvoji par grla ovaca koje sluze samo za skolovanje , ali to onda netko mora platiti.

Eto neka nam Inka , napise koliko kosta sat ili dan seminara gdje je ona isla sa svojim psom i sta je za te novce sve dobila na seminaru ???

Vjerujem da ce to interesirati sve koji se zele baviti radom sa ovcama - pasnjom.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #916 : 27 September 2010, 11:12:56
Zato trebaju biti centri ili da se izdvoji par grla ovaca koje sluze samo za skolovanje , ali to onda netko mora platiti.

To je to, kar bi verjetno resnicno potrebovali na tem koncu.
In
ravno zato raje stopite skupaj, bodite en drugemu v podporo...
le tako bodo novinci delezni dobrih napotkov kako zaceti. In bodite odprti za razlicne pasme psov, razlicnih karakterjev...
Vcasih te kaksni psi in vodniki sele cez cas presenetijo z dobrim delom. Tudi tisti, za katere je ze marsikdo rekel: brez veze.
Pa je bil potreben le drug pristop. Tu govorim iz izkusenj iz solanja psov v neki drugi panogi...

Dajte si raje pomagat, sam to sem zelela povedat  ::) :)



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #917 : 27 September 2010, 11:20:34
Blumina , u pravu si ; trebamo si pomagati jer bavimo se sa istim hobijem.

Ja sam uvijek bio otvoren prema svima koji su zeljeli doci i dosli su.

Nije mi bilo vazno od kuda su vec je bilo bitno da zele nesto nauciti.

Medjutim , mi ljudi smo takovi ; mi sve znademo , JA moram biti najpatemtniji , ljubomora i zavist.

Svatko ima svoje misljenje ali u skolovanju nema toga vec ima odredjen pristup i rad.

Ako netko brze i bolje savlada tu tehniku sa svojim psom to je onda velika prica na forumima , znas i sama.

Eto , kod mene je iz Slovenije bilo bar 12 ljudi i svi su bili zadovoljni a onda se pojavi netko tko ce nesto pametovati.

To je sve zavist , interesi i iskazivanje svoga EGA / JA

Slazes se ???



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #918 : 27 September 2010, 11:36:56
Maili in posti so cudne reci...
preverjeno veckrat na razlicnih ljudeh ob razlicnih situacijah... Zato se pogovor v zivo, ko vidimo se mimike obraza in telesa  :P hihihi, preverjeno bolje obnesejo.
In zakaj ne bi v tej temi z vsemi stirimi zagrabili raje tisto idejo o pecenem jagncku??? in skupaj pogruntali kaj kaksen potrebuje in kaksne ideje ima vsak od vas?

Zdaj pa puscam temo o pasi vam, ki to pocnete... jaz z mojimi pasjimi frajlicami, ki smo paso le polizale s konice noza se ni prav, da se prevec oglasam. Je bilo pa lepo, videti in sprobati kako to gre... Super obcutki :) ko bi le imel dan vec ur in teden vec prostih dni 8) ::)...

No, je pa res, da lahko vsaj sodelujejo pri seljenju 7 ovck iz ene credinke v domaco ograjo:) hihihihi, takrat ko ovce strajkajo in nocejo ubogat, vzamem naso ta malo s sabo in gredo kot vojacki, copa, copa, brez upiranja  :o samo temu se ne rece pasa  ::) :D



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #919 : 27 September 2010, 11:45:59
Kontaktiraj Polonu Bolanc jer ona ce dolaziti kod mene a mozda i Matejka , pa se dogovorite kada mozete to uskladiti.

Nije problem jancek , vec ljudski odnosi i postovanje prema covijeku koji im sve to omogucuje.

Pitaj Polonu , kako je kod mene ;  http://polona.agility-slo.net/



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #920 : 27 September 2010, 12:42:30
Mislim, da moj zadnji post narobe razumel... ::)



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #921 : 27 September 2010, 18:57:24
:o Clovek se vedno kaj novega nauci! Nisem vedela, da se da dati posnetke v Picaso. Cool! :o

Moram priznati, da mi ni cisto jasno v cem je fora. ??? Se mi zdi vse nekam zmedeno (sem gledala trial 4.9. in 5.9.).
Boljse, da se ne spuscam v komentarje, ker ne razumem. Borderski triali so mi bolj razumljivi.

Kaj se pa sploh ocenjuje pri tej vrsti triala?


Matejka, dva posnetka sta v albumu WEWASC, nekaj pa tudi med slikami albuma WASIC Trial. Samo kaj češ, Picasa ni taka, da bi se to dalo videti, ker povsod piše, da so v albumu fotografije.
Pa saj ti filmi so tako-tako, jaz se še učim, pogoji so drugačni, pasma je drugačna ... ;). Tega se ne da primerjat s svetovno tekmo za borderje - in stil borderjev je res nekaj posebnega. In priznam tudi, da jih je lepo gledat. Samo ne bi pa jaz pasla s takim psom, ker mi je pač drugačen stil bolj všeč in primerjat z drugimi pasmami jih tudi ne moreš, ker itak pasejo čisto drugače.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #922 : 29 September 2010, 16:33:12
in, da ne bomo le o ovcji pasi razmisljali:

http://www.youtube.com/watch?v=pY05oQUc6Mw&NR=1


Uauu, tole je pa zanimiv kolaž posnetkov istega psa iz precejšnje razlike v času. Pa še njegov lastnik je (bil v 80-ih letih :o) Russ Ford, ki sem ga spoznala v Italiji.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #923 : 29 September 2010, 16:45:55
To da borderji delajo hitrejše od avstralcev, se bodo najbrž vsi strinjali, če pri tem mislimo hitrost gibanja psa pri delu.
Ko pa rečete, Čampi, da delajo "finije", je pa za poznavalce drugih pasem že nerazumljivo :-\.
Gre za precej različen način dela, ki se odraža tako v načinu gibanja psa (in hitrosti) kot pri oddaljenosti od ovac in v kombinaciji z uporabo oči/pogleda. S tem, ko border ostro strmi v ovce in je v položaju preže (plenilca!), jih plaši in ga zato bolj ubogajo ali pa se ga tudi bolj bojijo in bežijo ...
Avstralci večinoma precej manj uporabljajo pogled kot borderji, zato pa delajo radi na krajši razdalji in stoje, ne marajo biti med delom na tleh, zato se jih ustavlja rajši s poveljem Stoj ali Sedi. To je ta bistvena razlika v stilu, ki velja tudi za druge pasme, razen borderjev in kelpijev. Ostalo pa je res zelo podobno ;).



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #924 : 29 September 2010, 17:08:37

Moram priznati, da mi ni cisto jasno v cem je fora. ??? Se mi zdi vse nekam zmedeno (sem gledala trial 4.9. in 5.9.).
Boljse, da se ne spuscam v komentarje, ker ne razumem. Borderski triali so mi bolj razumljivi.

Kaj se pa sploh ocenjuje pri tej vrsti triala?



Matejka, žal to res ni najbolj prvovrstna zbirka posnetkov s triala, da bi bilo lahko dobro videt, kaj sploh pes mora naredit. Tudi jaz nisem posnela ravno najboljših runov, ker se mi je 3x spraznila baterija in je šel vmesni čas za polnjenje - recimo od Raphi s Taylorjem sem posnela prav najslabše. Ampak tudi pogoji niso bili idealni, sploh pri ovcah.
Se pa ocenjuje isto kot pri borderjih, jasno: kako pes obvlada ovce, poslušnost, opravljeno delo. Le proga je precej drugačna: lift, drive/fetch, skozi 1. vrata, skozi 2. vrata, central pen/chute, re-pen. In se odbija točke od maksimalnih možnih, ki so 100 za started in 120 za advanced razred.
Bi pa rada samo nekaj poudarila v zvezi z objavljanjem posnetkov paše na spletu, naj si bo s testov, seminarjev ali tekem. Večina organizatorjev iz razvitih držav tega ne želi, ker je proti tovrstnemu "športu" kar nekaj glasnih nevladnih organizacij, češ, da gre pri tem za mučenje živali, predvsem ovac seveda. Cilj učenja paše je predvsem, da pes ovac ne grize, kar je tudi interes rejcev, ki rabijo takega psa za delo. Ampak kdo to lahko razloži nekim strastnim borcem za pravice živali?
Po drugi strani je tudi res, da so med treningi, na seminarjih in tekmah ovce lahko precej v stresu (kar je sicer odvisno od veliko dejavnikov), zato je zelo pomembna etika ljudi do živali, ki to organizirajo in izvajajo: da pogosto menjajo skupine živali, da ne uporabljajo brejih ali premladih živali, da ne dopustijo poškodb zaradi agresivnih psov. Zato je tudi nujen na začetku učenja dolg povodec, dokler ni pes preizkušen in vreden zaupanja glede tega. In pa seveda, da psu postane jasno, da preblizu ovcam ne sme, razen kadar res ne gre drugače - to je osnovna vaja, poleg balansiranja seveda. Vse ostalo so le variante.



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #925 : 29 September 2010, 18:18:26
Matejka, žal to res ni najbolj prvovrstna zbirka posnetkov s triala, da bi bilo lahko dobro videt, kaj sploh pes mora naredit. Tudi jaz nisem posnela ravno najboljših runov, ker se mi je 3x spraznila baterija in je šel vmesni čas za polnjenje - recimo od Raphi s Taylorjem sem posnela prav najslabše. Ampak tudi pogoji niso bili idealni, sploh pri ovcah.
Se pa ocenjuje isto kot pri borderjih, jasno: kako pes obvlada ovce, poslušnost, opravljeno delo. Le proga je precej drugačna: lift, drive/fetch, skozi 1. vrata, skozi 2. vrata, central pen/chute, re-pen. In se odbija točke od maksimalnih možnih, ki so 100 za started in 120 za advanced razred.

Aha.
Predvdevam, da pri temu decku, ki je zmagal v open, torej ni to kar neko tekanje vse pocez...
Ker ni videt nobenih vrat, pa mi ni jasno, ce se sploh kaj dogaja ali samo pes kr neki podi ovce  :-\

Bom xcakala boljse posnetke :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #926 : 29 September 2010, 18:42:47
Najprije skolovanje ;

http://www.facebook.com/profile.php?id=1232262524#!/video/video.php?v=336336067703

a onda Finale tog rada ;

http://www.youtube.com/watch?v=W-8CWltJGnM

Volim pogledati ove video posnetke jer sa njih najvise naucim  !!!



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #927 : 29 September 2010, 20:02:09
Ja, tekanja je bilo kar nekaj na tej tekmi :D :), saj so bile ovce res težavne. Vse se je dogajalo v areni predvsem zato, ker je bilo zunaj hudo vroče in žgoče sonce:-\. Mislim, da to ni ovcam preveč ustrezalo, saj tega okolja gotovo niso bile vajene ::).
In seveda posnetki - bil je problem zadostnega zornega kota in osvetlitve za moj skromni Coolpix, to je pač dejstvo.



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #928 : 30 September 2010, 09:40:47
Sada do snega i u proljece je najboljse vreme za skolovanje ali vani u livadama jer vise nikome ne smetate.

Temperature so OK i za ovce i pse.

Kakove Arene , glupost.

Pronadjite nesto ovako i srecno.

Nemojte samo pisati o nekim razlozima , pokrenite se !!!!

hihihihiiiii



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #929 : 30 September 2010, 12:16:56
Kar se tiče mojih komentarjev in vtisov iz dogodka v Italiji, so samo opažanja udeleženke, ki ni imela vpliva na izvedbo seminarja in tekem, res sem pa tam pustila svoj čas in denar ;). In to je moje delovanje, grem tja, kamor imam možnost in kjer me lahko kaj naučijo.Ko bom imela svoje, bom pa imela pač svoje in to bo nekaj čisto drugega.
Hvala za vaše povabilo (nekaj postov nazaj), vendar ste me vnaprej izklučili in pravite, da moj pes nima nobenega smisla za pašo  zgolj na podlagi dveh videov, ki ste jih pogledali. Koliko avstralskih ovčarjev ste pa že naučili paše, da lahko to tako zagotovo trdite ??? Zakaj pa bi potem prišla k vam ::)?

Kot vem, vzrejate tudi hrvaške ovčarje. Zanima me, če pasete tudi s hrvaškimi ovčarji - ali pa so ti psi uporabni samo za čuvanje črede in posesti in ne tudi za pašo?