lajanje v avtu

TibiQ · 7478

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
: 29 September 2013, 12:00:04
Moja Jazz ni teritorialna in tudi sicer na pse ne laja na sprehodih, niti doma. Mi pa obvezno laja, če se kam peljeva in iz avta vidi psa (včasih tudi če vidi psa nekje daleč, iz balkona). Za začetek niti ne vem ali gre za "pozdravljanje" ali za neko čudno "teritorialnost", mi je pa zanimivo, da sicer ne laja.

Zaenkrat imam dve ideji - če gre za pozdravljanje, to počne ker v takih primerih ne more s "telesno govorico", če gre za teritorialnost ali kaj podobnega, tega sicer - ko je pes blizu, ne počne, ker si ne upa.

Sicer menim da ni toliko to drugo, ker lajež ni "agresiven", ampak bolj v smislu opozarjanja nase.

No in drugo vprašanje - kako bi v avtu lahko to imela pod kontrolo, če jaz sedim spredaj, pes pa je zadaj v boxu?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 29 September 2013, 14:37:09
Joj, ne bom pozabila, ko sem peljala prijateljico in še Bino na eno agi tekmo. In potem moja šrajbaba iz avta vidi psa in zalajala, prijateljilca pa zakriči, ker ni pričakovala.  ;D Uboga moja ušesa.

No, jaz sem to težavo rešila z boksem, zdaj ne piskne, ker niti ne vidi več ven psa (atlas car). Če je pa sama v avtu in spi kot klada večinoma, pa jo baš boli patka če se mimo sprehajajo psi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 29 September 2013, 18:52:05
Saj je v boxu, je pa res, da je box z mrežo (trixie varianta), ker tisti zaprti mi niso všeč - se mi zdijo premalo zračni. Med vožnjo tudi spi, vstane pa ko se ustavimo (semafor ipd.) ali pač na začetku poti še tja nekje prvih 300m stoji ali sedi in gleda ven.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 29 September 2013, 19:13:40
Meni se to sliši kot opozorilni lajež, moja tako laja na zvonec. S tem tebe opozarja na dogajanje. Pri moji zdaj stvar sicer malo prerašča v čuvanje pa sicer tudi ni teritorialna.

Če pa uspeš ugotoviti kako med vožnjo, ko si sam v avtu, psa utišat (brez štroma), se pa priporočam ;) . Pri moji sicer deluje klikanje in nagrajevanje tišine, ampak je preveč nevarno med vožnjo, ker se moram stegovati nazaj in težko dam priboljšek v boks (navaden atlas imam na zadnjih sedežih). Moja sicer laja v avtu od navdušenja, ko se bližava cilju in preden štartava. Če se fajn zaderem sicer utihne, ampak ne za dolgo, razen, če zatulim po tem, ko sem že parkirala.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4 : 29 September 2013, 21:42:11
Saj je v boxu, je pa res, da je box z mrežo (trixie varianta), ker tisti zaprti mi niso všeč - se mi zdijo premalo zračni. Med vožnjo tudi spi, vstane pa ko se ustavimo (semafor ipd.) ali pač na začetku poti še tja nekje prvih 300m stoji ali sedi in gleda ven.

Moja ne more  vzravnano sedet v boksu, je prenizek. Lahko pa dovolj udobno leži.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 30 September 2013, 09:09:42
S tem tebe opozarja na dogajanje.
Ja, verjetno je nekaj takega.
 
Če pa uspeš ugotoviti kako med vožnjo, ko si sam v avtu, psa utišat (brez štroma), se pa priporočam ;) . Pri moji sicer deluje klikanje in nagrajevanje tišine, ampak je preveč nevarno med vožnjo,
Za klikanje in nagrajevanje tišine bi morala imeti pomočnika - če ti deluje. Pri nas to ne bi delovalo, ker takrat je tako močen fokus na ven, da jo nagrade ne zanimajo in dejansko deluje samo umik dovolj stran - kar pa jasno da v tistem momentu ni možno.

Če se fajn zaderem sicer utihne, ampak ne za dolgo,...
Ja, tudi pri nas  ;D



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 30 September 2013, 10:03:36
Za klikanje in nagrajevanje tišine bi morala imeti pomočnika - če ti deluje. Pri nas to ne bi delovalo, ker takrat je tako močen fokus na ven, da jo nagrade ne zanimajo in dejansko deluje samo umik dovolj stran - kar pa jasno da v tistem momentu ni možno.

Ja, saj, to je potem problem, ker se do nadaljnega ne bi smela sama z njo nikamor peljati, dokler se ne bi tega odvadila. To pa res ne pride v poštev...



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 30 September 2013, 11:50:47
Kaj pa vaja "look at that" ko sta kje "parkirani", vmes pa, ko jo voziš, prekriješ box, da ne vidi ven?
Pri nas to sicer tudi ne pride v poštev, ker če bom jaz sedela zraven "s klikerjem v roki" in "nagradami v žepu" (vem, prej napisano izpade ravno kontra, ampak eno je da jaz sedim "zraven" in ona ve da nekaj delava, drugo je pa ko že začne lajat - takrat je ne bi mogla "preusmeriti" - oz. z neko zelo močno hrano bi jo - ala vaba, ampak to mi ni fora, pa tudi prvič ko bi jo, bi gledala samo še mene..), oz. bo ona v "pričakovanju nekega dela z mano" itak ne bo lajala, ker bo fokusirana na to kaj bova počeli, ali pa bo celo mene začela izsiljevat  :-[ :o

Ali pa rešitev, da ko imaš pomočnika je odkrita, ko ga nimaš, pa pokrita. Čeprav tudi za ta del, da nagrajuješ samo tišino, si ne znam predstavljat kako bi deloval, ker še vedno, ko pa laja, se pa spet potrjuje. Torej bi moral ustvarit okolje, v katerem se ne bo začela potrjevat in pride v poštev samo desenzibilizacija - kontrola nad razdaljo, kar je pa skoraj nemogoče.

Čeprav sem tudi sicer skeptična - namreč z "look at that" se nisem nikoli ukvarjala ampak če deluje podobno kot tole http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=13159.0, potem verjetno potrebuješ tudi nadzor nad razdaljo - ala desenzibilizacija, pri najinih psih je pa težko naučit, ker ni moteč npr. drug pes v vsaki situaciji, ampak je "moteč" samo ko smo v avtu in bi verjetno res morala kar tako utrdit kot "komando" "look at that" in potem ko v avtu začne lajat, samo uporabit, kar pa ima lahko kontraefekt če se ne lotiš pravilno (predvsem pri prehodu z umikom nagrade) - pes bo začel lajat, ko bo videl druge pse zato, da bo s tabo v interakciji,.. in na koncu znaš imeti težave še tam, kjer jih prej nisi imela.

Ne vem.. moram še premislit vse skupaj - tudi to kar sem že napisala. Mogoče bi bilo fajn, če kdo vmes pove kako je točno s to vajo za take primere. :)



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 30 September 2013, 12:36:19
O pokrivanju boksa sem tudi jaz že razmišljala, ampak se nisem prav zares lotila, ker mi je jasno, da se bo začela dret najkasneje, ko pripeljeva na makedamsko parkirišče poligona... V najboljšem primeru se mi potem dere samo zadnjih par metrov, v najslabšem pa na vsakem desnem ovinku (preden se pride do poligona je treba zaviti desno in jo dostikrat na neznanih lokacijah kak desni ovinek v luft požene).

Pri Look at that  moraš vajo res dobro izdelati, da pes preklopi. Ampak, moraš ti pred psom vedno opaziti motnjo. Ali pa če ti je dovolj, da jo lahko ustaviš po prvih dveh laježih, ampak pri tem, kot si že sama ugotovila, pes lahko začne potem izsiljevati za nagrade z lajanjem na pse.... Ta metoda je mogoče bolj primerna za pse, ki jih določene situacije spravijo v stres. Pri psu, ki se razburja, ker rad sam sebe sliši (tako jaz pravim za mojo), je bolje dobro naučiti povelje "tiho!".

Pri moji je pa tako, da jo zamoti res samo nagrajevanje s hrano, ker je pač labradorec in ima hrana veliko vrednost in se zamoti. Vse ostalo je ne gane, ker se ji mudi iz avta, ker je zunaj tako zanimivo. Jaz bi morala za desenzibilizacijo kvečjemu se voziti naokoli in se kar tako ustavljati pa spet naprej - da se kao nikoli nič pomembnega ne zgodi na cilju... Ampak mislim, da bi prej porabila celo plačo za bencin, ker bi se kar naprej morala kar tako voziti naokoli, drugače bi šlo delo v nič takoj, ko bi dvakrat zaporedoma prišla na poligon. Spet neizvedljivo, glede na to, da sem skoraj vsak dan na poligonu...



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 30 September 2013, 18:52:09
Ma saj itak je v takih primerih najboljš dat čepke v ušesa, al pa pač potrpet tistih parkrat, ampak meni je zanimivo vprašanje kako se pa to bi dalo dejansko tudi odpravit (jasno NE "na izi", s štromom, šprickami ipd).

To z vožnjo okoli, pa se ustavljat, dvomim da bi pomagalo. Jazz laja (pa niti ne laja, ampak začne nestrpno navdušeno cvilit) vezano na lokacijo samo na eni sami lokaciji (no, sedaj je to začela počet tudi na še eni drugi, ampak tam ne vedno in tudi ne tako intenzivno), obakrat ko greva k njenim prijateljem VŠ in na tisto prvo greva enkrat letno ali pa še to ne, pa točno prepozna in začne cvilit že tri ulice prej (pa to govorim o razdalji Lj.-Celje  ;) ). ;D



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 30 September 2013, 19:47:53
Mi tud mamo Garmin  :) Bliže kot si ciljni lokaciji bolj smo na glas veseli.  :D Ne moreš zgrešit, narobe zavit, ker če zaviješ na ''dotičnem'' križišču v ''napačno smer'' se signalizacija ustavi.  :D Jaz se moji samo še smejim, ker je tok navdušena za prihod na njej ljube lokacije, da sori tega veselja ne mislim ustavljat. Če je pes vesel pa naj bo  :D Mini pasji sonar.  :D
Lajanje za brezveze ali na mimoidoče sem pa čist simpl rešla z uporabo boksa in v začetni fazi tudi pokritega z res lahko svetlo rjuho. Je blo lih poletje pa sm rjuho zmočla in dala čez. Je blo psici še fajn hladno. Zdj se pa spi v boksu...razen na prihodu  do ''veselih lokacij'' :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 30 September 2013, 20:19:41
Saj pravim, ni toliko moteč problem (ker je redko,..), kot me zanima sama možnost rešitve - kako jo navadit da iz avta vidi psa, pa ali ne laja, ali pa bi ubogala namig naj bo tiho, namreč močno dvomim da bi se dalo ta namig tiho tako uspešno generalizirat in zavtomatizirat.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 30 September 2013, 21:03:41
Hehe, moja se dere vedno zadnjih nekaj metrov proti cilju, tudi, če greva samo k mami na kosilo :P . Dere se tudi, ko prideva nazaj domov, ampak takrat manj intenzivno. Overexcited dog, kaj čem... "Triger" je pa ponavadi ovinek v desno v križišču ali pa makedam. Mogoče se pa manj dere na poti domov, ker na koncu zavijam samo v levo :D .



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13 : 30 September 2013, 21:07:04
Saj pravim, ni toliko moteč problem (ker je redko,..), kot me zanima sama možnost rešitve - kako jo navadit da iz avta vidi psa, pa ali ne laja, ali pa bi ubogala namig naj bo tiho, namreč močno dvomim da bi se dalo ta namig tiho tako uspešno generalizirat in zavtomatizirat.

Fajn da ni moteče. Ko je moja zalajala s tistim svojim močnim in globokim glasom, sem navadno manjši infarkt doživela, res cviknela, kar za volanom ni ravno fajn.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #14 : 01 Oktober 2013, 07:45:36
kot me zanima sama možnost rešitve - kako jo navadit da iz avta vidi psa, pa ali ne laja, ali pa bi ubogala namig naj bo tiho,

Js v takem primeru nič ne namigujem, kako bi bilo fajn če bi utihnil, ampak kar lepo ukažem, da nima kej piskat. Tako da ena rešitev bi recimo bila, da psico naučiš ubogat  :P



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #15 : 01 Oktober 2013, 12:35:12
Sem se spomnila še eno stvar, katera pri nas pomaga pri vsemogočih zadevah - pogovor, čeprav vem da nekateri zagovarjajo kako se je treba s psom čimmanj menit in mu dajat le jasne namige/ukaze. Če bi mi pes lajal v avtu bi mu prijazno razložila kako je zelo lepo, da me opozarja na take nevšečnosti, sam mene res ne zanima da je tam kar en pes in itak nama nikakor ne bo ratalo pridet do njega, niti njemu do naju.. Mene pes ob vsakem takem pogovoru res pozorno posluša in čeprav vem, da ne zastopi kaj točno mu govorim, je zelo zagret da iz mojih besed in energije izlušči bistvo. Iz tega tud sledi da dlje kot nalagam, dlje me posluša in ima manj časa za delat tisto, kar mu hočem preprečit. Pomoje tud teb ne bo težk zafilozofirat  ;D Midva se pogovarjava ob vsemogočih situacijah: če se recimo spravima delat mu razložim kaj bova počela, kaj želim od njega in da se mora fejst potrudit; če mu v kaki situaciji ni prijetno mu povem, da ga čist razumem, sam to ni nič groznega in mu ne preostane drugega kot da se vda v usodo - prej bo klonu, prej bo fertik. V glavnem filozofiram in mu s tem dam vedet, da je moj čas namenjen le njemu, z mirnim tonom ga umirim in sam sprevidi, da ni potrebe po delanju džumbusa.




Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 01 Oktober 2013, 13:06:02
Js v takem primeru nič ne namigujem, kako bi bilo fajn če bi utihnil, ampak kar lepo ukažem, da nima kej piskat. Tako da ena rešitev bi recimo bila, da psico naučiš ubogat  :P

 :D

Pri moji sicer nič ne nuca, ne pogovarjanje, prigovarjanje, namigovanje.... Samo ZELO glasna komanda "dovolj" pa še ta deluje bolj kratkotrajno.  Ker se z lajanjem sprošča in je preveč samonagrajujoče.... Hrana je edino kar je več vredno. V avtu, v boksu pa tudi sankcij za neuboganje ni in to dobro ve. Če lajanje ignoriram, pa samo eskalira.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 01 Oktober 2013, 13:16:21
No sej filozofiranje je v takih situacijah lahko sila uporabno. Predvsem, če filozofiraš na tak poučen in tih ton. Ker če maš psa, ki kolikor toliko želi poslušat se bo potrudil sebe utišat že samo zato, da bo kakšno zanj koristno info sploh zasledil  >:D To jaz sicer ne uporabljam v avtu, redno pa doma. Če se preveč razživijo, začnejo preganjat in zraven od veselja vpit...tiho začnem ''filozofirat'' kaj v slogu - bomo se šli mi igrat ''žogice'' če bo zdaj mir... Pač uporaba magičnih besed  :D
Ampak v avtu se mi pa ne da  :P
Drugač pa čim manj filozofskih razprav  8)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #18 : 01 Oktober 2013, 13:19:57
Sem se ravno spomnila, da ko je moja rohnela na mačko iz avta, je bila cesta k sreči taka, da sem se lahko umaknila, ustavila in šla do zadnjih sedežev in zarjula na njo, je bila tiho kot miška do konc vožnje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #19 : 01 Oktober 2013, 14:02:00
Sej eno je, da pes laja iz navdušenja ko nekam pride in to pričakuješ in veš, da bo kmalu konec. Pri nas tud lajanje iz veselja pustimo, da se malo ventili prepučejo. Sam tako kot čara pravi, sredi vožnje zna bit nevarno ko velik pes začne rohnet in mimogrede cvikneš. Mogoče bi se dalo zmenit za kak kompromis, med vožnjo lajanje korigiraš, če pa avto stoji (križišče) ji pa daš dovoljenje za par bevskov na zunanjega psa. To mamo mi za zvonec zmenjen - če želiš lajat lahko greš na hodnik ali balkon, v sobi je pa prepovedano.

Ko začne lajat ji rečeš tiho in ko utihne ji dovoliš, da malo zalaja.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 01 Oktober 2013, 21:09:35
Js v takem primeru nič ne namigujem, kako bi bilo fajn če bi utihnil, ampak kar lepo ukažem, da nima kej piskat. Tako da ena rešitev bi recimo bila, da psico naučiš ubogat  :P
Namig je bilo mišljeno kot povelje  - oz. namig je v kliker slovarju izraz za povelje  ;)

Ubogat pa ja.. uboga tak namig na sprehodu, če slučajno začne,pa ne začne, oz. res zelo redko - na sprehodu začne bolj "nabirat" in iz čisto drugih razlogov - ala nesigurnostj - takrat dela ježka ali pa potihem renči.. res parkrat na leto se spravi zalajat, in takrat ko to naredi je čist zadost da ji rečem "mir" in da mir. Ampak če to isto naredim v avtu (pa tam ne laja iz nesigurnosti, ampak je ozadje čist drugo), pa ne da miru - in res je vse skupaj zelo podobno temu, kar piše Roxy, vključno s kratkotrajnim prenehanjem, če res zatulim ;)

Nika, ne razumeš - mene sicer ne preseneti, ker ponavadi že jaz prej opazim psa in itak že vem da bo začela. Tudi komot bi box prekrila in imela mir ves čas, brez korekcij ali pa vse skupaj naučila na "štrom". Samo me tak način ne zanima. Zanima me način kako to odpravit s PM in "filozofiranje" ne pomaga, ker je v čisto svojem svetu takrat in dejansko ji pomaga ko je v takem svojem svetu samo dovolj močan dražljaj (ala dretje), ki pa bi moral za preusmeritev pozornosti prinesti nagrado ali kaj vem..  ne vem, zato pa sprašujem kako to rešit brez prisile in brez prekrivanja boxa.  :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #21 : 02 Oktober 2013, 08:03:45
Namig je bilo mišljeno kot povelje  - oz. namig je v kliker slovarju izraz za povelje  ;)

Vem vem, sam tako fajn mi je v kontekst pasal  :D Pa tud mi ne štima ravno..ne rečem med kliker seansami, kjer psu dejansko namiguješ kaj storit, v resničnem življenju pa še vseeno več poveljujemo kot pa namigujemo. Kaj bi naredila, če bi ti psica na sprehodu lajala in ne bi nehala ko bi ji rekla Mir? Se mi zdi namig bolj v smislu, da se lahko pes sam odloči al ga bo upošteval ali ne in se mi zdi, da zna v kliker krogih bit nagrajen tudi za vedenje, ki ga sam pogrunta če ne upošteva namiga.

Kake sorte nadomestno vedenje mogoče? Ne vem kdo na forumu že ima psa tako narihtanega, da gre ob zvoncu v boks in tam po malem cvilka, ker ve da ne sme lajat. Sam tu mislim, da je pes sam pogruntal kako se umirit.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 02 Oktober 2013, 10:07:18
Zanima me način kako to odpravit s PM in "filozofiranje" ne pomaga, ker je v čisto svojem svetu takrat in dejansko ji pomaga ko je v takem svojem svetu samo dovolj močan dražljaj (ala dretje), ki pa bi moral za preusmeritev pozornosti prinesti nagrado ali kaj vem..  ne vem, zato pa sprašujem kako to rešit brez prisile in brez prekrivanja boxa:)
Reinforcement na drugačen način. Nagrada je lahko tudi lajanje samo.  ;) Ko laja - spodbujaš. Ko neha - ''označiš'' vedenje (eventuelno ga tudi prekineš z nepričakovanim zvokom npr.) in spet sodeluješ pri lajanju. Nisi v konfliktu s pasjim vedenjem. Sodeluješ - pes se ma fajn, ker ''krdelniki'' sodelujejo in posledično bo tudi (z vajo seveda) naslednjič ''vprašal'' za sodelovanje.
npr. http://www.clickertraining.com/node/237

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 02 Oktober 2013, 11:13:20
Lunette hvala! Je sicer nekako v tej smeri kot sem razmišljala
dvomim da bi se dalo ta namig tiho tako uspešno generalizirat in zavtomatizirat.
, edino tistega dela s porivanjem rok v psa ob namigu "stop" nisem najbolj razumela - verjetno če že imaš pozornost, ne rabiš nič počet z rokami, ampak samo dodaš cue?

Bom seveda poskusila, dvomim pa še vedno v uspešnost, zato, ker gre tu zadaj (čisto individualno) za splošen odnos kdaj je pripravljena sodelovat in kdaj je sposobna sploh slišat in kdaj ne (to je pa stvar, o kateri sem že pisala - način življenja).

Nika, kot sem že večkrat pisala, je moja praksa v resnici drugačna od tega, kaj si v teoriji želim :) ampak če bi se tudi v praksi res vedno držala kliker metod, je fora ravno v tem, da s PM tako dobro naučiš nek namig in s takim načinom življenja narediš tak odnos, da si psu ti in kaj mu ti poveš, na prvem mestu, da se v primeru ko mu ti daješ navodila, nič sam ne odloča in se sam odloča samo ko mu ti "daš navodila" da se lahko sam odloča, seveda v okviru meja, ki mu jih postaviš - v procesu učenja - kjer ima možnost, da se sam odloča so to še vedno nadzorovane situacije in "zrežirano" okolje, ki mu olajša izbire, ko je pa utrjeno in generalizirano, pa potem to počne kot si ga prej naučil.

Tko da no ja, hvala. Mislim da imam odgovor na vprašanje, ali ga bova pa uspeli z Jazz realizirat, pa ni stvar metode, ampak kaj bova dejansko počeli v praksi :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 02 Oktober 2013, 11:27:33
Je sicer nekako v tej smeri kot sem razmišljala, edino tistega dela s porivanjem rok v psa ob namigu "stop" nisem najbolj razumela - verjetno če že imaš pozornost, ne rabiš nič počet z rokami, ampak samo dodaš cue?
Ona roka je v slogu ''prekinitve'', preusmeritve. Tolk, da psu nardiš ''miselno blokado''. Torej, še eno dejanje z učinkom presenečenja, da čist prekolopi dejanje od prej - lajanje. Da ni preveč skupi. Prehitro se zgodi, da po teh sistemih, ko uporabljaš za ''nagrado'' v osnovi neželeno vedenje in ga učiš v paru z želenim zaideš v začaran krog. Da ti pes potem zanalšč ''ponuja'' nezaželeno, ker je ful fun se it jo-jo. Zalajam-dobim-nardim še nekaj-dobim-lah spet lajam - random. Skratka, če zalajam se gremo igrico. Da on teb ne nardi ''namig'' za zabavo z lajanjem  >:D
Če pa vedenje sicer nagradiš / presekaš / dodaš poljubno / nagradiš / sprositš - zaključiš. Ko enkrat obvlada osnovni koncept je fajn psa potem zaposlit še s kakšno vajo več. Tako čist izven. Tolk, da pozabi, ''preseka'' on svoj ''random''.
Kolk bo to šlo v avtu...bom rekla, dajta kako čist drugo zavedo s tem konceptom zunaj povadit. Za feling. ;) Je pa ful zabavno.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 02 Oktober 2013, 21:30:38
OK, razumem. Jazz, ki že itak zelo rada izsiljuje pozornost z lajanjem je verjetno še bolj nagnjena k temu, da bi pri takem sistemu res prešla v namerno ponujanje nezaželjenega, ker je fajn se it igrico  ;D