Angleški koker španjel [English Cocker Spaniel]

Ewe · 634108

diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #840 : 18 Maj 2011, 18:52:43
Ah, pa še kar ne morem nehati.... Zopet me je "zaneslo"...

Komentarji na ta moj članek so bili različni...., kot vedno...   Kar je tudi prav....  Meni osebno pa je bil všeč komentar, ki ga "prilagam".


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   
Sterilizacija psičke
« Odgovori #692 : 24 April 2011, 20:27:17 »
   Odgovori z citatom
Citat: Lanabela na 24 April 2011, 15:30:11
Pravzaprav ima Diva v marsičem prav. Tako agresivno, kot se reklamirajo kastracije sedaj, se niso še nikoli. Pa se omejimo samo na pse (mačke so povsem druga pesem, pri njih so kastracije vseh, ki niso za vzrejo skorajda nujne in imajo od njih koristi tudi same živali in ne samo lastniki) in to na tiste, ki so v lasti odgovornih lastnikov. kar pomeni, da so vedno pod nadzorom. Od kastracij zdravih psov in psic imajo koristi samo lastniki. Nimajo težva z markiranjem samcev, manj je agresivnosti med pasjimi samci (oboje se sicer da urediti tudi z vzgojo, a za tisto je potrebno znatno več časa kot za kastracijo), psice ne krvavijo, ni se treba izogibati pasjim snubcem (ki jih niti ne bi smelo biti, če bi imeli lastniki samce pod nadzorom in jim ne bi dovolili potepanja). Tista, da samci zavohajo gonečko na kilometre daleč je namreč bosa (po mojih izkušnjah lahko velika večina odraslih samcev na vadbišču normalno dela tudi v prisotnosti gonečke, dokler ji ne pridejo povsem blizu oziroma dokler ne zavohajo svežega urina - in se šele potem začne cviljenje in ostale težave zaljubljenih psov). So tudi hiperseksualni samci, ki jim kastracija res koristi, a teh ni tako veliko in psa se lahko kastrira kadarkoli, če se za to pokaže potreba.

Ne nasprotujem kastracijam, če lastniki prej res dobro premislijo, vendar recimo bobu bob. Če je rezanje ušes in repov pohabljanje, enako velja za kastracijo. In bodimo pošteni in priznajmo, da gre mlad zdrav pes (psica) ki nima nobenih težav na kastracijo izklučno zaradi potreb lastnika.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pa sem res iz "železne dobe"....

Niti objavljenih člankov ne znam "kopirati".... Pa nič zato..... Me je pač ta sodobni čas in virtualna tehnika oz. tehnologija "povozila".... Priznam...
Pa zaradi tega prav nič ne "trpim"....  Življenje gre naprej....   

In psi še vedno  lajajo... karavana pa gre naprej...



tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #841 : 18 Maj 2011, 19:34:04
Sama sodim med bodoče "požrešne" veterinarje. Ko se človek iz dneva v dan srečuje s 7 let starimi psicami, ki gredo počasi proti koncu zaradi tumorja mlečne žleze in je potrebna agresivna terapija ter ne tako nedolžna operacija... In še drugimi boleznimi in težavami, ki se jih da dosti preprečiti s sterilizacijo pred PRVO gonitvijo. Res je da ima lahko tudi sterilizacija negativne posledice (največja nevarnost je pač anestezija, v nekaterih primerih pa prihaja do začasne ali celo stalne inkontinence, kar je zopet zelo manjši odstotek, če psica ni stara, ko se jo da sterilizirati). V glavnem-ko na podlagi izkušenj, ki si jih nabiram vsak dan, pretehtam kaj je bolje, sem obvezno ZA sterilizacijo. Pa ne samo na podlagi izkušenj kot bodoči veterinar temveč tudi na podlagi tega, ko smo imeli pse doma pri starših. Imamo 8 let staro nemško ovčarko, ki je bila sterilizirana pred prvo gonitvijo. Bila sem poleg pri samem posegu in psice ni prav nič bolelo, pa tudi ko se je zbudila iz anestezije je takoj norela okoli, kot da nikoli ni bilo nič-še skrbelo nas je, da ji od vsega norenja ne bi slučajno počil kakšen šiv. Pri mladih psicah se odstranijo samo jajčniki, rana se zašije, sam poseg pa je zelo kratek, tako da je tudi pod anestezijo žival zelo kratek čas. Doma imamo tudi shih tzujko, ki je niso želeli dat sterilizirat, ker je tako ali tako v hiši in ni variante da kakšen pes pride do nje. In moram povedati, da je bila ob prvi gonitvi tako boga, da se nam je srce trgalo. Nekoč živahen in zmešano prisrčen pes se je iz enega dneva prelevil v depresivnega psa, ki ni želel naše družbe, ki je cele dni prespala v svojem carierju, ki je jokala, ki je markirala naokoli in še in še... In od prve gonitve je hiperseksualna. Kjerkoli najde kakšnega samca, mu pusti da skače po njej in tudi sama ves čas naskakuje mojo Tajo. In dva meseca trpljenja na leto... To je meni mučenje psa. Da ne govorim o navidezni brejosti, možnosti piometre in drugih zapletov... Ker je shih tzujka imela tudi navidezno brejost... Na kup je nabirala igračke, delala gnezdo... Paralo se nam je srce...
Pa ko sem bila manjša smo imeli doma kokeršpanjelko. V časih ko se psi še niso sterilizirali. In ko se je gonila, so psi potrgali ograjo in prišlo je do nezaželene brejosti... In kam z mladički, ki jih nihče noče? Bilo je težko...

Pa ko vsak dan dobivam vedno nova obvestila o nezaželenih mladičkih, o zavrženih živalih... Trga se mi srce! Sterilizacija je en majhen poseg, ki naredi veliko dobrega. Ker ljudje so neodgovorni! In je bolje, da psica ne more zanositi, kot pa ko ljudje pobijajo mladičke, jih mečejo v kante za smeti, jih utapljajo, ko zavetišča pokajo po šivih, ko je toliko živali, ki si želijo samo tega, da bi jih nekdo imel rad...
Meni je pri srcu geslo: BODI DEL REŠITVE, NE PROBLEMA-POSVAJAJ, KASTRIRAJ, STERILIZIRAJ.

Naj se vsak odloči po svoji vesti.

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


andreychika

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #842 : 18 Maj 2011, 20:14:18
Tudi mi smo se za sterilizacijo odločili iz istih razlogov, kot jih je navedla tprose4. Vsi so nama svetovali, naj psico sterilizirava pred prvo gonitvijo, če nimamo namena imeti legla. S tem bi se naj zmanjšala možnost za marsikatero bolezen. Niti slučajno ni bil vzrok v tem, da bi bila prekomot, ker je psica itak vedno pod nadzorom in bi tista dva tedna pač potrpeli. Imam pa tudi sama izkušnje z navidezno brejostjo (pri prejšni psici) in res ni fino.  :(

Sterilizirana je bila pri šestih mesecih, ko se je zbudila iz narkoze, je bila sicer res ful boga, zvečer pa je bilo že vse ok. Malo so se ji zagnojili šivi, drugih problemov pa nismo imeli. Je pa po sterilizaciji postala pravi mali požeruh, za kar sem bila super hvaležna, saj si je prej briket po briket nosila iz sklede v dnevno sobo, po petih briketih pa se odločila, da je bilo dovolj.  ::)



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #843 : 18 Maj 2011, 20:52:46
Lep pozdrav, tprose4!


... vse to , kar si napisala, je res....,  je tudi ena, "druga" plat medalje...

Tumor mlečne žleze -   pravijo, "rezerviran" za starejši psičke...
Piometra  - velikokrat  "posledica" gonitvenega ciklusa...
Navidezna brejost  - "psihične" težave....
Pojav hiperseksualnosti... itd..., kup takšnih in drugačnih težav....

Pri samcih recimo (sem prebrala na forumu) težave s prostato, rak na modih.... Čeprav redek pojav...  Hitro in nujno je potrebno opraviti kastracijo.... Iz preventive...In  se lastniki mladih, zdravih samcev radi "obešajo" in skrivajo  za to "parolo"...Bolje preprečiti, kot zdraviti...

 Pa vendar sem povedala svoje mnenje...  In v skladu z njim tudi "živim"... Naravno...Vse naše psice in psi  sedaj in iz "zgodovine"....
"Ukrepala" pa bom, če bo potrebno.... Izključno iz zdravstvenih razlogov...  Takrat brez kančka slabe vesti"...

In pri mladih živalih ne razmišljam v smislu kaj vse se lahko "zgodi"... Preprosto z njimi uživam... Ker prekipevajo od zdravja, mladostne energije...
In ne razmišjam o daljni prihodnosti.... Morda pa sem sebična????   Morda nočem videti "problemov", ki so povezani z razmnoževanjem vrste???  Sem "slepa"?

Vem, s starostjo pride "bolezen"... Takšna in drugačna... Kot pri ljudeh...  Pa ne želim biti "patetična"...  Kaj bi bilo, če bi mladi ljudje glede svojega "zdravja" v prihodnosti razmišljali podobno...  PMS pri ženskah, boleče menstruacije... poporodna depresija....   -  dajmo se ženske rešiti teh "problemov....  In smo na "konju"...
(ups, sem že zašla...)

In vesela sem, da si se oglasila....  Da boš del rešitve, ne problema, kot si napisala... Verjamem.

Veš, je pa čudovito, ko na svet privekajo mladički...Majhni, slepi, nebogljeni...Ki so bili načrtovani..., zaželjeni.... Produkt načrtne in skrbno premišljene paritve...  Kotitev brez večjih problemov.... Zdrava pasja mamica....In čuvamo jih kot punčico svojega očesa...
 
Občutki, ki se jih ne da opisati... Preprosto, moraš jih doživeti.... Občutiti...Pustijo trajen pečat....Poseben... In vzreditelji skrbno izberemo nove lastnike za njih... Ker so naši... In kar je naše, imamo radi...
Samo vse najboljše... In vemo, da bodo leta (srčno upam, da vsaj 15 let) razveseljevali nove lastnike.... Kot tvoja dolgo zaželjena in pričakovana psička tebe...
In se bomo družili..., jih videvali..., bili ponosni na njih...

Ti pa ne boš del te "zgodbe"...  In se ne boš "srečala" s temi občutki... Res mi je žal... In ni mi "prav"...

Iskreno verjamem, da boš dobra veterinarka... Ne dvomim... Ker si srčna...
In tudi moji najboljši prijatelji so veterinarji...  Krasni ljudje....In  mi je ta poklic še vedno" RAK RANA"... Verjemi, če bi obstajala "dopisna šola veterine", bi bila prisotna... Z dušo....

Pa ne jezi se name.. Sem namreč iz "Marsa", kot sem že povedala....V pse pa sem še vedno neizmerno zaljubljena... In jim želim vse najboljše tudi jaz...
In se "trudim", da to tudi imajo.... Vsak dan...Ker si "zaslužijo...











katajuska

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #844 : 18 Maj 2011, 20:54:30
Naš Din je bil sicer nekastriran in je preživel do svojega 16. leta. Imel je (sicer benigni) tumor moda. In tudi polno (benignih) tumorjev po telesu (če se prav spomnim, so bili fibromi). Čeprav je nesmiselno pametovat, kaj je bilo prej, se vseeno spomnim, da so se mu moda prej ''povesla'' kot so nastale bule in če mu že ne bi mogli s kastracijo podaljšat življenja, bi mu pa vsaj prišparali operacijo pri 15. letih, ko mu je teh par bul popokalo in zakrvavelo.

Jaz čisto podpiram kastracijo/sterilizacijo iz zdravstvenih razlogov (kar je koneckoncev vsaka :) )



nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #845 : 18 Maj 2011, 21:18:49
Pino, ja bom v Hrušici, tako da me poišči pri koker ringu pa bomo zrihtali ;)

V debato sterilizacije in kastracije se ne mislim spuščat, ker nimam izkušenj s tem, niti se nisem toliko ubadala s tem problemom.

diva1, vedno ko se je odprla tema, mislim, da se nihče ni spustil vanjo. Vedno je sledilo pluvanje po najšibkejšem členu oz. drugače mislečemu (v večino primerov meni), tako, da zdaj samo še pišemo kako se imamo lepo z našimi psmi.
Lahko pa na tvojo željo odpremo debato, sem pripravljena sodelovat, saj se vedno skrivajo noter stvari, ki jih še nismo raziskali in mogoče koristijo kateremu od bralcev. Ampak ne zamerit, ko odpiram pekoče teme.. za nekatere so seveda težje kot druge.

Že kar nekaj časa namreč razmišljam kam gre vzreja španjelov v Sloveniji. Imamo kar nekaj psarn, seveda, nihanja med njimi so kar velika. Nekatere bolj aktivne, druge bolj same zase. Ne obsojam nobenega, vsak kakor mu paše. Ampak ne glede na to, kako intenzivno se ukvarja z vzrejo, treba je vedno strmet k boljšemu. In v naši pasmi, naj bo to slabo ali ne, so TOP psi v Angliji. Torej tam je treba iskati zgled in sledit vsemu dogajanju. Občutek imam, da se nekateri namreč ne znajo premakniti iz mesta, da ždijo v svojem stolu že 30 let in samo zapirajo poti mladim in uspeha željnim vzrediteljem. Treba je začeti razmišljati širše, ne ostati zadaj.
Hrvati so pred kratkim sprejeli Sh Ch naziv. Takoj po razkolu hrvaške kinološke zveze in lovske zveze. Seveda, izredno pametna poteza za vse, ki so prej delali na lovskih izpitih. Poslušala sem nemogoče zgodbe in ja, sama sem sli mislila, kje za boga se je izgubila Slovenija, pod hudim pritiskom lovske zveze. Španjele se vse manj uporablja za lov in vedno več je razstavnih, ki pa niti z 7 CAC-i ne morejo postati šampijoni, saj je treba imet lovski izpit. Zakaj, saj lepota nima veze z zunanjostjo?
Pa se vračam v deželo Anglijo. Tam so ločeni razstavni in lovski španjeli. Koliko je to prav in ne, je najbrž kar hudo vprašanje, je pa dejstvo, da so prav tisti razstavni psi vzrejeni po standardu. Lovcem pa so prepustili najboljši nos in aktivne, brezdlake pse, ki niti od daleč niso več angleški koker španjeli.
Torej, bi se morali usmeriti samo v eno stvar ali iskati nek "balance" med obojim? Najbrž tisto drugo, ampak v praksi to ni tako zelo enostavno. Sama zase vem, da nikoli ne bom imela lovskih izpitov in bodo moji psi vedno samo tisti "razstavni lepotci" ter agility psi. Psi s katerimi se bo sigurno delalo, samo na drugih področjih (niti pod razno ne bom imela "zofa psov" ampak uzgojene poslušne repke). Vedno pa imam neko spoštovanje do tistih, ki počnejo oboje, čeprav, se mi kar smilijo tisti fazani, pa zajci,...
Pa recimo, da se človek odloči, da bo delal po pravilih in se matral z izpitom. Prva stvar ki jo rabiš je puška. Prosim lepo, jaz osebno kot mladoletna oseba mislim, da sploh nimam pravice nosit orožja.. kako za boga, naj potem imam razstavnega šampijona? Naj plačam lovcu, ki je slučajno prijatelj s sodnikom, da bo moj pes naredil izpit..? Kako kruto povezano, mar ne?
Eno izmed najbolj krutih dejstev je to, da mi, ki se trudimo z razstavami, in ki za njih porabimo velike vsote denarja (žal so naše razstave za svojo kvaliteto drage) ne moremo poplačati truda z nazivom SLO Ch. Tisti - torej lovci - ki pa to možnost imajo tega nikoli ne izkoristijo (CAC Radgona je samo 1 razstava, njim prilagojena, kjer so pač samo lovci, ampak za Ch naziv rabijo CAC iz mednarodne razstave, kjer pa jih že nekaj časa ni - vsaj od kar jaz hodim na razstave).

No pa da ne grajam cel čas, zdi se mi super to, da za vzrejno dovoljenje ne potrebijemo nobenih lovskih zadev. Tako se odpira možnost novim idejam, tisti, ki pa so še na starih tirnicah vedno lahko pokažejo svoje pse, ki so sposobni obojega.
Treba je mogoče odpreti glave še malenkost bolj. Kako se da izboljšati pasmo? Kaj lahko naredimo? Ja vsak posameznik že veliko, za tiste, ki so pa še na začetku, bi morali biti starejši vzreditelji, ki imajo več izkušenj bolj odprti in pripravljeni pomagat. Ne smemo se imet samo za konkurenco, treba je vzet vse skupaj v isti koš in rečt "Glej, res imamo pse, ki se lahko merijo z ostalimi, ni nas jih sram pokazat ostalim!" Seveda pa, če se ne napreduje pri enem, se tudi pri drugem ne bo. Konkurenca je vedno tista, ki nas žene naprej, in nam daje nek zagon bo boljšem. Zato pa so razstave. Samo naketeri jih ne razumejo najbolje.
K izboljšanju bi sigurno pripomoglo tudi bolj striktno delo vzrejne komisije. Niso vsi psi, ki pridejo tja odlični. Mar se ne počutite čudno, ko pride na pregled res krasen pes in dobi enako oceno kot pes, ki mu ne seže do kolen.. kako mislite, da se počuti tisti, ki ima krasnega predstavnika. Žal jemljemo odlično oceno preveč samoumevno, tudi na razsavah. Dobiti pravdobro pomeni že cel halo in neumnega sodnika. Ja včasih je res tako, ampak če ti to oceno da nekdo, ki to tudi trdno argumentira ter odlično pozna standard, zakaj se bi kregal?
In če razširim še naprej... Slovenija ni kaj dosti znana po dobrih kokrih v tujini. Dlje kot v Avstrijo in Hrvaško se le redkokdo vozi. Včasih bi se splačalo našparati nekaj evrov in si privoščiti resno specialko, kjer je prijavljenih po 100 španjelov. To je paša za oči in raj za vzreditelje. Spet nekaj, kar bi lahko poskusili doseč pri nas. Tako odpremo oči sebi in tudi drugim. Pokažemo tudi mi, da nismo največji luzerji ampak vzrejo jemljemo resno. Tako se bo tudi kdo pripeljal v Slovenijo parit, in bo kdo kupil mladiča tu. Zakaj bi morali vedno na Češko? Ali pa Hrvaško, Avstrijo, Slovaško? Vse te države imajo odlične specialke in resno vzrejo ter klube, pod katerimi delujejo. Na zdravih temeljih je treba gradit, in te je treba včasih tudi zamenjat. Samo volje je treba imeti dovolj, in mislim, da je mladi imamo, ampak brez izkušenih vodij ne gre.

Tako, upam, da je dovolj resna tema zate diva1. Upam, da bo še koga zbodla.. ;)






Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #846 : 18 Maj 2011, 21:20:59
Lep pozdrav, tprose4!


... vse to , kar si napisala, je res....,  je tudi ena, "druga" plat medalje...

Tumor mlečne žleze -   pravijo, "rezerviran" za starejši psičke...
Piometra  - velikokrat  "posledica" gonitvenega ciklusa...
Navidezna brejost  - "psihične" težave....
Pojav hiperseksualnosti... itd..., kup takšnih in drugačnih težav....

Pri samcih recimo (sem prebrala na forumu) težave s prostato, rak na modih.... Čeprav redek pojav...  Hitro in nujno je potrebno opraviti kastracijo.... Iz preventive...In  se lastniki mladih, zdravih samcev radi "obešajo" in skrivajo  za to "parolo"...Bolje preprečiti, kot zdraviti...

 Pa vendar sem povedala svoje mnenje...  In v skladu z njim tudi "živim"... Naravno...Vse naše psice in psi  sedaj in iz "zgodovine"....
"Ukrepala" pa bom, če bo potrebno.... Izključno iz zdravstvenih razlogov...  Takrat brez kančka slabe vesti"...

In pri mladih živalih ne razmišljam v smislu kaj vse se lahko "zgodi"... Preprosto z njimi uživam... Ker prekipevajo od zdravja, mladostne energije...
In ne razmišjam o daljni prihodnosti.... Morda pa sem sebična????   Morda nočem videti "problemov", ki so povezani z razmnoževanjem vrste???  Sem "slepa"?

Vem, s starostjo pride "bolezen"... Takšna in drugačna... Kot pri ljudeh...  Pa ne želim biti "patetična"...  Kaj bi bilo, če bi mladi ljudje glede svojega "zdravja" v prihodnosti razmišljali podobno...  PMS pri ženskah, boleče menstruacije... poporodna depresija....   -  dajmo se ženske rešiti teh "problemov....  In smo na "konju"...
(ups, sem že zašla...)

In vesela sem, da si se oglasila....  Da boš del rešitve, ne problema, kot si napisala... Verjamem.

Veš, je pa čudovito, ko na svet privekajo mladički...Majhni, slepi, nebogljeni...Ki so bili načrtovani..., zaželjeni.... Produkt načrtne in skrbno premišljene paritve...  Kotitev brez večjih problemov.... Zdrava pasja mamica....In čuvamo jih kot punčico svojega očesa...
 
Občutki, ki se jih ne da opisati... Preprosto, moraš jih doživeti.... Občutiti...Pustijo trajen pečat....Poseben... In vzreditelji skrbno izberemo nove lastnike za njih... Ker so naši... In kar je naše, imamo radi...
Samo vse najboljše... In vemo, da bodo leta (srčno upam, da vsaj 15 let) razveseljevali nove lastnike.... Kot tvoja dolgo zaželjena in pričakovana psička tebe...
In se bomo družili..., jih videvali..., bili ponosni na njih...

Ti pa ne boš del te "zgodbe"...  In se ne boš "srečala" s temi občutki... Res mi je žal... In ni mi "prav"...

Iskreno verjamem, da boš dobra veterinarka... Ne dvomim... Ker si srčna...
In tudi moji najboljši prijatelji so veterinarji...  Krasni ljudje....In  mi je ta poklic še vedno" RAK RANA"... Verjemi, če bi obstajala "dopisna šola veterine", bi bila prisotna... Z dušo....

Pa ne jezi se name.. Sem namreč iz "Marsa", kot sem že povedala....V pse pa sem še vedno neizmerno zaljubljena... In jim želim vse najboljše tudi jaz...
In se "trudim", da to tudi imajo.... Vsak dan...Ker si "zaslužijo...










Verjamem, da je nekaj najlepšega imeti načrtovano paritev, pričakovati mladičke, prisostvovati porodu in gledati odraščati male kepice, biti z njimi vsak dan in spremljati vsak njihov korak. Vendar je to ogromnaaaaa obveznost, zato vsem, ki niso pripravljeni žrtvovati svojega časa in energije zato in bi imeli mladičke, ker je njihova psička tako lepa in prisrčna ali pa da enkrat izkusi "radosti materinstva" (kar se sicer meni zdi čista bedarija, ker psice ne hodijo ravno na kavico s svojimi pasjimi prijateljicami, zato tudi ne trpijo, ko njihove prijateljice hodijo naokoli z vozički, one pa se zavedajo, da nikoli ne bodo mame... ta domena je registrirana za ljudi, pa še to pri dosti ženskah ni opaziti nikakršnega materinskega nagona). Takim, ki bi imeli mladičke iz sebičnih in neutemeljenih razlogov, to odsvetujem ter jim naštejem vse možne razloge, zakaj ne. Ker za moje pojme, se naj s tem ukvarjajo samo tisti, ki so temu predani z dušo in srcem in ki to počnejo iz čiste ljubezni. Ne pa iz materialnih razlogov, zato ker imajo takšno luštno psičko ali pa da bi njihovi otroci enkrat prisostvovali "čudežu življenja"... Imeti mladičke je naporno, zato jaz nesebično prepuščam to delo vsem vam, ki ste temu predani z dušo. Meni je to nekaj čudovitega... Vendar sama nisem preveč "mladičkoljubec". So mi simpatični in cortkani... Vendar naporni sto na uro  :) Mogoče nisem "mladičkoljubec" tudi iz tega razloga, ker se mi gnusi, ko si ljudje vedno znova omislijo ljubkega mladička in ko ta kepica zraste v odraslega psa, se ga poskusijo odkrižati na vse možne načine... :(
Jaz obožujem psa, ko pride do svoje polne velikosti, ko se začne poznati trud in vse vlaganje v njegovo vzgojo, ko lahko psa vzameš povsod s seboj, ko greš z njim brez problema v hribe in ti ga ni potrebno nositi v ruzaku, kot smo mi počeli z našo mini gospodično, ko še ni bila sposobna celotne poti  ;D

Drugače pa-mislim, da če bi bili vsi ljudje tako skrbni in svoje pse imeli tako radi, da kastracije in sterilizacije kot preventiva nezaželenim mladičkom ne bi bile potrebne. Ko ne bi bilo zavetišč in ko ne bi bilo na stotine zavrženih kepic :( To bi bil moj idealen svet-ko bi se živali obravnavale kot bitja z dušo, ki čutijo, ki potrebujejo varnost in nekoga, da skrbi za njih... Ko ne bi bilo več psov na verigah namesto alarmne naprave... Ko bi vse živali imele svoj dom in bile zaželjene. In ko ne bi bilo ljudi, ki preprodajajo živali in služijo mastne denarce z njimi... Ko ne bi bilo oglasov na bolhi in salomoncu... Ko bi šla vsaka žival v dobre roke in topel dom... Oh ja... To so moje sanje :)
Ker za moje pojme ne bi bilo nevarnih in ne vem kakšnih pasem še, če bi se z vzrejo ukvarjali samo tisti, ki to počnejo s srcem. Ker dobri vzreditelji ne "štepajo" agresivnih in nestabilnih mladičev. In se pozanimajo v kakšne roke gre pes, če je bodoči lastnik primeren ali ne... To je poleg medicinskih razlogov tudi velik razlog, zakaj jaz priporočam sterilizacijo ali kastracijo (no ja kastracijo tudi zaradi tega, ker ko se psičke gonijo, dosti samcev pobegne lastnikom in končajo pod avti ali pa jih zastrupijo "prijazni" sosedi) :(

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #847 : 18 Maj 2011, 21:48:05
Hej Nezzek,

"odprla" si res temo, ki je čisto po mojem "okusu"... 
Z veseljem bom "razmišljala" o njej na glas... Ker me že dolgo "žulijo" nekatere stvari...
Ampak resnično se za danes opravičujem. Jutri zjutraj  ob 6.50 moram biti na avionu... Ob 4.00 zjutraj na pot, proti letališču.. In me ne bo 5 dni...
Na žalost službena pot...

Tako, da imate nekaj dni mir pred menoj... Se pa zagotovo "na pesjanarja" vrnem.... Rada...

Tako, da ne boš mislila  (oz. ostali pisoči),  da ne želim diskutirati... Z veseljem... Samo se bojim, da ne bova imeli "resnih" sogovornikov... Pa se  pustiva  presenetiti...
Morda pa se nam še kdo pridruži...

Morda pa bom tudi jaz ugotovila, da je najboljše, da pišem samo o tem, kako lepo se imamo s svojimi psi...  Pa še resnico bom napisala...  Saj se resnično imamo lepo z njimi....    In bom  morda tudi  "všeč" bralcem Pesjanar foruma...  Da ne bom  "kregana"... Ker sem drugačna...

P.s.  Naši psi so prijazni... Jaz pa se bom "prijaznosti"  in vljudnosti morala še naučiti....

Pa lepo imejte... Vreme bo lepo... Za dolgeee sprehode.... Polna luna pa se bo tudi kmalu poslovila...




katajuska

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #848 : 18 Maj 2011, 21:50:45
Nezzek, meni se zdi da ti kokerspanjelcki, ki jih srecujemo po ulicas sploh vec nimajo nobenega nagona vec. Ne vem ce bi bli se zmozni dostojno opravit ta izpit.
Če pa sploh več ni potrebno za vzrejno dovoljenje, pol pa je sploh čisti nesmisel, da se na razstavah to zahteva. Ker če je kaj pomembno za pasmo, so to vzrejna, ne pa razstave (tam se ocenjuje najbolj lustnega in prijetnega).



nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #849 : 18 Maj 2011, 21:57:37
Ja družba se spreminja in redko kdo si želi imet lovskega psa doma na kavču. To je namreč postala ta pasma, in zelo zadovoljni so, če se jim meče kakšne palice ali pa žoge. Ni nujno da nosijo ptiče po ustih. Tako, da mislim, da se mora tudi tu spravit v korak s časom, tistim, ki pa je v veselje lov, pustit njihovo linijo, katero naj vozijo dalje.
Ja mislim, da je to že dolgo časa, če pomislim samo, da ne Bellina babica ne Bellin ata nista imela lovskih izpitov.. pa oba sta že na mavričnem mostu. Mislim, da je to že kar nekaj časa.

diva1, bom nestrpno pričakovala tvoj odgovor, pa srečno na poti! :)

Sicer pa so španjele najprej imeli za domače ljubljence in šele kasneje kot lovske pse... ;)

Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #850 : 18 Maj 2011, 22:19:57
Jaz se tem razpravam na žalost ne morem pridružiti, ker s tega področja praktično nimam nikakršnih izkušenj... :( Sem vedno gledala na pasme bolj z medicinskega zornega kota in pač glede "karakterja". Tako da sem praktično čisti začetnik, bom pa z zanimanjem spremljala debato :)
Sem pa zgrožena, kako dopuščajo na vzrejnih, da dobijo dovoljenje psi, ki glede zdravstvenega vidika niso primerni za vzrejo, ker širijo določene bolezni (to vem predvsem za kavalirje, ki imajo praktično vsi težave s srcem).

Drugače pa mislim, da večina kokrov, ki jih srečujemo na vsakem koraku, ni resnično kokrov ampak so wannabe kokri, skrižani z vseh vetrov. In to me jezi, ker potem ta pasma med ljudmi kar velja za neuravnovešeno, agresivno, popadljivo...  :'( A prav v standardu pasme piše: "The English Cocker is merry and affectionate, of equable disposition, neither sluggish nor hyperactive, a willing worker and a faithful and engaging companion."
Tako, da z mojega vidika stremim k temu, da bi pasma med ljudmi ponovno prišla na dober glas, ker so takšni srčki, da si večjega ne moreš želeti.

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #851 : 18 Maj 2011, 22:37:53
Tu nam manjka močen klub, ki bi zatiral ta nezaželjena legla.. ko pa se taka nerodovniška legla pojavijo tudi med vzreditelji (kar se bi moglo kaznovat s prijavo in prepovedjo vzrejanja) pa vsi molčijo in nihče nič ne upa rečt. Imam grozne zgodbe na duši, pa jih ne bom tukaj javno pisala, ker bom spet kaj preveč rekla.

Mogoče se bi tudi člani komisije mogli kaj angažirat v tej smeri... saj bi tako pridobili tudi večji trg za prodajo mladičev.

Ja testov res ne rabimo nobenih.. Bi se pa skoraj da moralo dat vse testirat za kolke, PRA in FN.

Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #852 : 18 Maj 2011, 23:04:32
Pa še en "problem"...

"Poplava" rodovniško nerodovniških kužkov...,ki samo po "zunanjosti" spominjajo na koker španjele.... "Čistokrvni"???...
"Narejenih" s sosedovim rodovniško nerodovniškim samcem... Načrtovane paritve.... Porekla ni moč slediti....   Morda celo sorodstvo....
"Incest"... Ni naključje.... Jih je polna "Bolha"... Ljudje pa kupujejo.... Ker so si jih zaželeli otroci... Ker so vedno "na zalogi"... Gnusno!

Kruha in iger!!!



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #853 : 19 Maj 2011, 07:25:30
Jaz bi dodala le tole: da sama zeloooo rada spremljam poglobljene debate. V njej pa žal ne morem sodelovati, ker ne poznam problematike in dilem kokrov.
Se pa človek vsekakor kaj novega nauči ali ter razmišljanja spodbodejo k razmišljanju izven ustaljenih okvirov.
Tako da - vse pohvale!!
Lp, Katja



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #854 : 19 Maj 2011, 08:10:00
Jaz se v celoti strinjam z Divo in Lanabello. Ta histerija steriliziraja in kastriranja mi gre totalno na živce . Še bolj iskanje ne vem kakšnih zdravstvenih izgovorov in opisovanje "strahot gonitve". Ker je to bull shit. Imam doma 2 nesterilizirani psici in dva nekastrirana samca. In ena psica se ravno goni. In noben ne tuli in nima nobenih problemov. Psico zapremo v kletko kadar ni nadzora tiste najbolj vroče dni , al pa oba samca zapremo v kletki in to je to.
Vse življenje imam mešana krdela, različnih pasem. In niikol nisem imela ne zdravstvenih ne drugih problemov. Ne morem verjet, da tako odstopam od statistike, če bi bila ta resnična.
No priznam enkrat v 40 letih sem imela leglo, ki ni bilo ravno načrtovano- ker je psica imela ti tiho gonitev, brez znakov in sem jo prepozno ločila od (mojega) samca. Ampak so bili mladički dveh malinoisev in ni bilo problem narest vzrejno in dobit rodovnike. Torej upsi res niso čist nemogoči ampak, če bi vsak lastnik doživel eno neplanirano leglo (in za njega poskrbel kot je treba) na 30 do 50 let to res ne bi bil problem hiperproizvodnje. Navsezadnje je možno v takem primeru tudi hormonsko preprečit brejost ali pa se takrat odločit za sterilizacijo.
Vsekakor podpisram S/K v okoljih, kjer psov ne nadzirajo in iz zdravstvenih razlogov pa pri psih,ki imajo res kakšne hude psihične probleme zaradi nihanja hormonov. Ja sme poznala 2 taki psici ,ki jima je res koristila sterilizacija pri uravnovešanju razpoloženja, psa pa prav nobenega.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #855 : 19 Maj 2011, 08:13:56
Pa še en "problem"...

"Poplava" rodovniško nerodovniških kužkov...,ki samo po "zunanjosti" spominjajo na koker španjele.... "Čistokrvni"???...
"Narejenih" s sosedovim rodovniško nerodovniškim samcem... Načrtovane paritve.... Porekla ni moč slediti....   Morda celo sorodstvo....
"Incest"... Ni naključje.... Jih je polna "Bolha"... Ljudje pa kupujejo.... Ker so si jih zaželeli otroci... Ker so vedno "na zalogi"... Gnusno!

Kruha in iger!!!

Se podpišem. To mene najbolj žalosti... In potem ko pride nek pes zaradi ugriza v register, se ne gleda ali je "pasemski" ali je mešanec podoben določeni pasmi. Se samo vpraša lastnika kakšne pasme je (ker sami ne smemo presojati o tem... je kar delikatna stvar, ko rečeš lastnikom: uuuu kakšen lep mešanček... Pa ravno toliko da se te ne spravijo tožit zaradi žaljenja). In kaj reče lastnik? Naš je pa čistokrven npr. koker španjel. In potem to slabo luč meče na celotno populacijo :(

Sama sem za to, da bi se uvedlo kaj na splošno glede tega, ne samo pri kokrih, ker mi vedno zavre kri, ko pride do raznih afer in škandalov v medijih, ko potem nastradajo vsi psi, še posebej pa določene pasme :( Me pa seveda najbolj jezi to, kakšno mnenje vlada med ljudmi, ki niso poznavalci kokrov in imajo to pasmo za malce... Hmmm... Neuravnovešeno in agresivno. :( Sem pa zelo vesela, ker pa vsak dan na sprehodu naletimo tudi na ljudi, ki poznajo pasmo in so totalno navdušeni nad njimi. Heheheheh, pa čisto vsak mi pove: joj pazite, da je ne boste preveč razvajali, ker mi smo našega ful, potem pa je prevzel nadzor. Pa povem, da ni panike, da imamo pri nas "vojaški režim" :) Čeprav trenutno princeska sladko pančka v postelji :) Ampak bo pa potem mogla 5 minut dlje delati na poslušnosti  :P Pa za hrano mora delati, si jo "prislužiti" (ker sva zunaj težko pridobila njeno pozornost, sva jo začela hraniti iz rok na sprehodih). Tako da zdaj ponavadi vso hrano dobi kar iz roke. In opažam, da ta metoda kar funkcionira, saj na tak način dobim njeno popolno pozornost, pa še ne more tako hitro jesti, kot iz posode in se ji manjkrat zaleti, pa manjša je verjetnost za zasuk želodca.

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #856 : 19 Maj 2011, 08:17:20
aja pa da vržem rokavico vsem nadebudnim zagnanim veterinarjem: Če se piometre in raki in kaj vem kaj res tako pogosto pojavljajo v zadnjem času pri neS prica - razmislite, zakaj se nekoč niso, čeprav so bile vse psice nesterilizirane in niso vse imele mladičev?
Za ta trend bi bilo pogledat in preučit še druge dejavnike. Mogoče je kaj narobe z življenskim stilom ali prehrano novodobnih psov. Mogoče je problem odvečna teža večine, premalo gibanja in preveč aditivov? Ker pri ljudeh je povečana telesna teža dokazano v povezavi s tovrstnimi boleznimi. Z malo bolj poglobljenim pristopom k problematiki, kot je instant rezanje organov , bi vet medicina morala bit sposobna še s kakšno drugo preventivo vplivat na dologoročno zdravje psov.
Tako pa gremo po poti debilnih američanov- odrezat vse organe, ki motijo - spolne itak da nujno, po možnosti še pred oddajo iz legla, glasilke- vsekakor, da ne motijo z lajanjem sosedov pri ogledu žajf serije na TV, nujno mačkam kremlje, da ne praskajo pohištva  >:( Predlagam, da psom odrežemo še spodnji del nog, tako ne bodo vlekli na vrvicah in uhajali naokoli , pa še kremljev si ne morejo zlomit in vse probleme s striženjem krempljev in praskanjem parketa rešiš na en mah :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #857 : 19 Maj 2011, 08:23:31
Hormonska terapija je iz zdravstvenih vidikov nekaj najslabšega. Tudi prekinitev brejosti je zelo slaba. In najmanj invazivna je sterilizacija ali kastracija pri mladi in zdravi živali pred puberteto, ker potem ne pride do hormonskih sprememb in še ni prišlo do razvoja mlečne žleze pri samicah. To da niste nikoli imeli težav pri gonitvah je nekaj najlepšega, ker smo tudi mi doma pričakovali nekaj podobnega... Vendar glej ga zlomka... Ravno pri nas je moralo iti v takšno skrajnost... Tako da v tem primeru je indicirana ali brejost, ki naj bi pozitivno vplivala na to, ali pa sterilizacija. Vendar sama nisem najbolj za sterilizacijo psic po gonitvi... Ni isto. So lahko posledice. Zato čakamo, da bomo videli kaj bo z drugo gonitvijo. Če bo kaj bolje. Drugače bo treba razmišljati naprej :(

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


Pino

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #858 : 19 Maj 2011, 08:27:05
No, o tem sem govorila, ko sem rekla, da je Nezzek "enciklopedija"  ;)  ;)  ;)

@Nezzek in Diva1 tudi jaz se vama žal ne morem pridružiti pri tejle vajini temi, moram pa reči, da me pa vseeno ZELO ZELO zanima, tako, da upam, da bosta temo res nadaljevali ... potem se bom jaz "amaterček" sigurno naučila kaj novega in bom za par promilov bližje vama  :o :o :o - manjka mi pa še OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGROMNO, ampak če je volje, je tudi pot  ::)

... kar pa se tiče poplave "čistokrvnih brez rodovnika", "oče je rodovniški lepotni prvak", bla, bla, bla, ... tukaj lahko res camo napišem enako kot Diva1 "Gnusno".
Ljudi bi bilo potrebno bolj ozaveščat/poučiti, kaj pomeni rodovnik, ker še vedno večina misli, da je to papir, katerega rabiš za razstavo!!! No pa moje mnenje je tudi to, da bi bilo starejšo generacijo zelo, zelo teško "obrnit", treba je začeti pri otrocih ... ti bodo čez 10-15 let sebi kupovali pse, te bi bilo potrebno "poučiti"!!!!!!!! Če bi otrokom "odprli obzorja", mogoče se bi zadeva obrnila na bolje - mogoče, dokler pa velja mnenje, da je rodovnik samo za razstave, do takrat pa bo biznis šteparjev cvetel.
No mogoče pa bi bilo za začetek že dovolj, da bi v potne liste pri čistokrvnih brez rodovnika pisali mešanček ... ampak si predstavljate, kako bi znoreli lastniki le teh ... uf, na trenutke res izgleda, da je stanje v zvezi z šteparji "nepopravljivo" :'(  :'(  :'(

Pa da se še dotaknem teme s/k; moje mnenje je pač tako, da če so zdravstveni razlogi posredi, potem sem za, drugače je bolje res temeljito premisliti, in se ne zaleteti z glavo skozi zid - kdaj je zid pretrd in se "poškodujemo"  ;)



tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #859 : 19 Maj 2011, 08:30:19
Sama sem prepričana, da je enostaven odgovor na to. Šele kakšno desetletje nazaj so sprejeli zakon, da žival dejansko ni predmet (ker so bile včasih tahko definirane) ampak čuteče bitje. Vem da včasih tudi evtanazirati niso psa peljali k veterinarju ampak so enostavno poklicali lovca. Da o tem, kakšna usoda je čakala bolnega psa, ne govorim. Če je imela psica piometro (kdo bi sploh vedel kaj je to)-al se je "zlizala" al je pa "crknla". Grozno ampak resnično. Ponekod je še vedno tako, ampak hvala Bogu, so se v zadnjem desetletju zadeve kar spremenile. Vse več lastnikov psa pripelje k veterinarju, vse več lastnikov na psa gleda kot na družinskega člana in ne na neko stvar, ki jo pač imajo. Čeprav je še vedno veliko takih, ki jim je ceneje dat psa uspavat kot pa se odločiti za zdravljenje  :'(
Verjamem, da je za takšno pojavnost raka pri hišnih ljubljenčkih krivo predvsem okolje (onesnaženost, hrana itd...). Torej zakaj ne bi preprečila vsaj tistega, na kar lahko vplivam?

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #860 : 19 Maj 2011, 08:54:37
na kratko- mene ne bo noben vet nikol uspel prepričat, da je koristno in živali v plus kar preventivno odstranit katerikoli organ,ki naj bi sodil k tej živali, če ni resnih zdravstvenih razlogov.
Še najmanj če gre za žleze ker vsak hormon oz  hormonsko ravnovesje nečemu služi in ni samo za probleme delat, čeprav se mnogim zdi tako.
Pa ne se bat- šteparji zagotovo ne bodo sterilizirali svojih proizvodnih linij. Za njih bi bilo treba predpisat obvezno S/K lastnika da bi kazen bila vzgojna in učinkovita

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #861 : 19 Maj 2011, 09:21:39
Samo toliko za intermeco-ženska, ki so ji vzeli maternico pridobi invalidnost tretje kategorije....

Sterelizacija ni potrebna, če je lastnik odgovoren in sposoben. Če ni sposoben poskrebeti za gonečko, da ne pride do upsov, je pa sploh škoda, da se nekdo za psico odloči.
Bolezni (rak...) bi prej okrivila vse aditive( ogromno je rakotvornih), škropiva, umetna krmila za živino ki jo potem zakoljejo.....in še in še in še.
Tudi nove študije kažejo, da prezgodnja S/K vpliva na druge agresivnejše oblike raka (jap, ni vse samo + pri kastracijah) ne samo, da je potem dlaka popolnoma zanič in da se metabolizem spremeni.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #862 : 19 Maj 2011, 09:22:39
na kratko- mene ne bo noben vet nikol uspel prepričat, da je koristno in živali v plus kar preventivno odstranit katerikoli organ,ki naj bi sodil k tej živali, če ni resnih zdravstvenih razlogov.
Še najmanj če gre za žleze ker vsak hormon oz  hormonsko ravnovesje nečemu služi in ni samo za probleme delat, čeprav se mnogim zdi tako.
Pa ne se bat- šteparji zagotovo ne bodo sterilizirali svojih proizvodnih linij. Za njih bi bilo treba predpisat obvezno S/K lastnika da bi kazen bila vzgojna in učinkovita

To je zaradi tega, ker je naravno imeti mladiče. In ni naravno se goniti in goniti in nikoli imeti mladičev. Zato so težave. Tudi ženske se soočajo s tem. So tudi ženske, ki se odločijo za odstranitev mlečne žleze ali rodil zaradi genetske predispozicije k raku... Tako da potem spet pride vprašanje kaj je manjše mučenje in manjše zlo? Sam poseg kot preventiva? Ali gonitev dvakrat na leto in posledice, ker ne pride do brejosti? Ker živali se ne prizadeja bolečine. Še posebej kastracija je tako minimalen poseg... Ker če bi žival med operacijo ali po njej trpela ali bi jo bolelo... Definitivno tudi jaz ne bi zagovarjala tega. Ker imam svoje živali preveč rada in niso nikakršni poskusni zajčki :( Ker Tajo sem si želela toliko let in ko sem se odločala kaj storiti, sem tehtala vse možnosti. Ker sem se takoooo zelo bala anestezije... Ker anestezija je le anestezija, a ne? Pa je lahko pri brušenju zobnega kamna ali pa pri sterilizaciji... In ko je tvoja žival na kirurški mizi... Razmišljaš kot zaskrbljen lastnik in ne veterinar. Ampak na koncu sem se odločila za.

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


katajuska

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #863 : 19 Maj 2011, 09:29:52
To je zaradi tega, ker je naravno imeti mladiče. In ni naravno se goniti in goniti in nikoli imeti mladičev. Zato so težave.


Točno to! Se popolnoma strinjam   :)



Pino

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #864 : 19 Maj 2011, 10:10:01
No, ker smo se kar konkretno razpisali o s/k pa bi sedaj še vas tukaj vprašala, kaj menite o kastraciji samca, kateremu se en jajček ni spustil v mošnjo in ga tudi v kanalu ni?

Kakšna pa so vaša mnenja in stališča pri tej stvari, kastrirati in odstraniti jajček iz trebušne votline, ali ne?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #865 : 19 Maj 2011, 10:26:25
Takega psa ne parit naprej, ker je to dedno. Ali kastrirat al ne pa je bolje vprašat koga iz veterine (dokončane).

Po S/K psa seveda boli. Moja celih 10 dni ni mogla tečt niti v kasu. Več samcev pa noče na wc po kastraciji.
In nikakor ni minimalen poseg! Čiščnje zob je minimalen poseg. Čim pa se poruši ravnovesje hormonov, je to velik zalogaj za telo. Jaz zagovarjam S/K kadar je potrebna, ne pa vsepovprek.

Je britje kokrove dlake veliko manjše "zlo".  ;D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


katajuska

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #866 : 19 Maj 2011, 10:26:46
Kolko pa je star? Do cetrtega meseca se da tudi s hormonskimi injekcijami jajcek ven dobit, uspesnost je 50%.
V vsakem primeru mora jajce ven. Ali samo ali skupaj s spuscenim. Glede na to da tak pes nima vec nobene vzrejne vrednosti (ima vzrejno prepoved, ker je dedno), pa je čisto tvoja odločitev glede operacije (če so ti bolj všeč kastrirani samci ali nekastrirani).



katajuska

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #867 : 19 Maj 2011, 10:28:02
Sicer je odvisno kje točno se nahaja jajce v trebušni votlini, ampak načeloma je tak poseg minimalen, tudi okreva hitro. Po mojih izkušnjah...



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #868 : 19 Maj 2011, 10:29:01
Tudi ženske se soočajo s tem. So tudi ženske, ki se odločijo za odstranitev mlečne žleze ali rodil zaradi genetske predispozicije k raku...  

V drugo se ne mislim spuščat, sem že pisala kako gledam na to. Ampak... povej mi prosim za en primer, kjer so preventivno, brez nobenih degeneracij odstranili ženski maternico, če je bilo sicer vse v redu in ta ni imela že 60 let.

Ker v praksi se upirajo do zadnjega, da bi celo bolnici z rakom na maternici, to kar odrezali, če se jim zdi, da lahko z drugačnim zdravljenjem, ki je sice dolgotrajnejše, pomagajo. Sploh, če so mlajše (okrog 30) in celo imajo že otroka.

Kot pri vsakem študiju, je tudi tu potrebno še marsikaj sam predelat in iskat raziskave po ostalih virih...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #869 : 19 Maj 2011, 10:39:10
To je zaradi tega, ker je naravno imeti mladiče. In ni naravno se goniti in goniti in nikoli imeti mladičev. Zato so težave.
joj tprose4 to pa ni poznavanje življenja kanidov  ::)
V tropih kanidov ima mladiče samo ena samica in plodi samo en volk, pes itd. Vsi ostali se gonijo in gledajo gonitve vse življnje, nekatere psice pomagajo dojit, zato imajo mleko in navidezno brejost. In to je POPOLNOMA NARAVNO .
A nisi nekje rekla da si al boš veterinar ?  ???
 Sramota za naš izobraževalni sistem   :'(  Treba še kaj etologije naučit o posameznih vrstah , ne samo mesarske posle    >:(

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!